Proč 3ks 1F měniče u ostrova a ne 1 ks 3F hybrid v režimu BO

Raww
Příspěvky: 83
Registrován: stř bře 29, 2023 9:25 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9840
Kapacita baterie [kWh]: 14

Re: Proč 3ks 1F měniče u ostrova a ne 1 ks 3F hybrid v režimu BO

Příspěvek od Raww »

josse píše: pon led 29, 2024 11:31 pm... Co mají asi v Americe? Oni nemají soustruhy, a výkonné svářečky???
A to to mají ještě horší tím, že napětí je jen 120V...
9,8kWp, 2x MPPT 150/100, MPPT 150/70, 3x MultiPlus-II 5kVA, Cerbo GX, 13,6kWh LiFePO4
ESS v síti E.On
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Proč 3ks 1F měniče u ostrova a ne 1 ks 3F hybrid v režimu BO

Příspěvek od Mex »

josse píše: pon led 29, 2024 11:31 pm Nepochopení, v dnešní době je lepší přípojku vůbec nemít. Dál už jsou to samé nesmysly. Svářečku, soustruh, všechno připojím na 1f. Co mají asi v Americe? Oni nemají soustruhy, a výkonné svářečky???
Jaká milá slova. Nesmysly a tak...
To tak mluvíš s každým, kdo má jiný názor?

Psal jsem o sobě. JÁ svářečku nebo soustruh na 1f nepřipojím, protože mám mašiny. Ne mašinky.
Jistě existují svářečky na 230V. Ale jsou to dost nevýkonné modely, a stejně často chtějí jištění třeba 20A. Což v běžných domech nebývá.
Takže si to pak často lidi připojují přes redukci z 3f zásuvky.
A ano, i malý soustruh může jet na 1f. Velký už asi spíš ne.
Takže hobby strojky ano, profi stroje moc ne.

K USA: rozvody tam mají dělané jinak. Především tam mívají u domu trafo. Takže velké proudy se tahají jen po baráku, už ne po distribuční síti.
Standardně mívají k dispozici 2-fázovou síť. Je to dělané tak, že sekundár trafa je rozdělený napůl. A vždy mezi tou polovinou a jedním nebo druhým koncem vinutí je 120V. A pak mívají silnější zásuvky pro větší spotřebiče, kde je vyvedený celý ten sekundár a je tam 240V.
Ale dneska se už prý i u nich dost šíří i 3f rozvody. Ono to 3f vedení má nezanedbatelné výhody.
Pak je standardních 120V děláno tak, že jedna příčka trojúhelníku je opět rozdělena napůl, a zde je k dispozici zase 120V nebo 240V.

Nicméně to nikomu nenutím. Svou účast v tomto vlákně jsem začal tím, že se chci zastat 3f systému, který ostatní spíš jen odsuzovali.
Tak ať má tazatel celé spektrum názorů a pohledů na věc.
Určitě nebudu nikoho napadat, že píše nesmysly, když má priority nastavené jinak.
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Proč 3ks 1F měniče u ostrova a ne 1 ks 3F hybrid v režimu BO

Příspěvek od Cmrnda »

Mex píše: úte led 30, 2024 12:12 am Ale dneska se už prý i u nich dost šíří i 3f rozvody. Ono to 3f vedení má nezanedbatelné výhody.
:lol: :lol: :lol: Ano, od dob kdy "neandrtálci" a pod. se začali šířit do Emeriky po objevení Krištofem narazili na abseci el.energie co mají v evropě. Napřed "vymysleli" jednu fázi, jenže jak na ní? Po té se ti nejchytřejší zamysleli a vymysleli fáze dvě. No a jak čas plynul zjistili že optimum jsou fáze tři.
Jedno se jim, těm vesnickým rančerům musí nechat, mají v přepočtu na naše elektriku za cca 1,-Kč/kWh.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Proč 3ks 1F měniče u ostrova a ne 1 ks 3F hybrid v režimu BO

Příspěvek od Mex »

Tak to máme lepší. Aspoň můžeme mít pocit, že se třeba někdy ty naše investice do FVE vrátí.
To ti chudáci s cenou elektriky 1 Kč/kWh to mají smutnější. ;)
FíraD
Příspěvky: 39
Registrován: stř kvě 26, 2021 9:34 pm

Re: Proč 3ks 1F měniče u ostrova a ne 1 ks 3F hybrid v režimu BO

Příspěvek od FíraD »

Kdysi jsem si taky myslel že bez 3f nemůžu existovat. Opak je pravdou.
I ta indukční deska se dá koupit jako 1f, dokonce se v ní dá nastavit max příkon( píšou v recenzi, díval jsem se co se dá pořídit), štípač mám taky 1f a bohatě stačí. Moderní 1f invertory svařují pěkně, toho bych se nebál.
Jinak u ostovního domu bez DS se asi nepočítá s obrovským 3f soustruhem. I ty spotřebiče se musí promyslet dopředu.
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Proč 3ks 1F měniče u ostrova a ne 1 ks 3F hybrid v režimu BO

Příspěvek od Mex »

Buď promyslet, nebo jednoduše koupit 3f bednu. ;)

Ale ano, uznávám, že pro mnohé lidi může být 1f řešení lepší a jednodušší.
Nicméně univerzálně lepší řešení to podle mě není.
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 438
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: Proč 3ks 1F měniče u ostrova a ne 1 ks 3F hybrid v režimu BO

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

pořádné dílenské storje , to je jiná ;) běžně se tu diskutuje o domácích spotřebičích .
Pracuji na 3f systému pro zámečnickou dílnu . Jak jsi napal , některé 3f spotřebiče nelze "obechcat" frekvenčním měničem . Nemluvě o případném počtu frekvenčních měničů . Plánuji 3 kusy měničů ala Axpert , 3f bedny jsou slábé a drahé .

Elektronům zdar :sun2:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
Diablo1st
Příspěvky: 982
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Proč 3ks 1F měniče u ostrova a ne 1 ks 3F hybrid v režimu BO

Příspěvek od Diablo1st »

Mex píše: úte led 30, 2024 3:15 am Nicméně univerzálně lepší řešení to podle mě není.
Univerzálne riešenie neexistuje, lebo každá domácnosť je iná a má iné návyky a požiadavky. Čo vyhovuje mne nemusí tebe a naopak. Úplne rovnako je to aj v prípade 1F vs. 3F. 1F je jednoduchší systém a je dostatočný pre veľkú väčšinu domácností, ale nie pre všetky. ;)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Proč 3ks 1F měniče u ostrova a ne 1 ks 3F hybrid v režimu BO

Příspěvek od Kodl69 »

Přesně tak, invertorová svářečka bez problému na 1f 20A, klidně 3.15mm elektroda, a není soustruh jako soustruh, samozřejmě pokud bereš několik mm šponu na průměru 30cm a ve velkejch otáčkách, tak to nějakou kW chce, ale takový to domácí šmrdlání na nějakým SU25 funguje přes 1f/3f frekvenční měnič možná líp než původní stroj na 400V...
Jo a amící mají v průmyslu 3x220V třífáz, podobně jako japonci...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Proč 3ks 1F měniče u ostrova a ne 1 ks 3F hybrid v režimu BO

Příspěvek od brumlaj »

A nyní možná čas tipnout si - kolik % domů (a bytů v druhém čísle) si s 1f nevystačí?
Můj odhad 5% domů (0% bytů). Kolik máte kolem sebe kovoobráběcích a dřevozpracujících dílen průmyslového měřítka?
A odhad - kolik mědi a hliníku by se ušetřilo nemít 3f přípojky? ;-)
jahodovák
Příspěvky: 395
Registrován: stř dub 07, 2021 9:01 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Proč 3ks 1F měniče u ostrova a ne 1 ks 3F hybrid v režimu BO

Příspěvek od jahodovák »

Nevím,ale dle distributorů se by se neušetřilo nic,protože sít je stále poddimenzovaná a nestačí,proto je třeba stále posilovat,je to jako se vším,ušetříš,zaplatíš víc,méně se to vyplácí......
7,4 kwp,aexpert 8kw,power jack 10kw,lion a lifepo4 40 kwh
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Proč 3ks 1F měniče u ostrova a ne 1 ks 3F hybrid v režimu BO

Příspěvek od Cmrnda »

Tak zrovna distribuce má vždy tři fáze, nejsem světoznalec, možná v nějaké rozvojové zemi? Distributoři by jen prodělali, a to dost výrazně, s tou "jednou" fází.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Proč 3ks 1F měniče u ostrova a ne 1 ks 3F hybrid v režimu BO

Příspěvek od brumlaj »

jahodovák píše: pát úno 02, 2024 8:28 pm
Zase řešíme (domnělý) problém někoho jiného (distributor). Distributor místo toho aby řešil problém distribuce, tak dlouhodobě podváděl s tím, že vnitřně pod záminkou soudobosti zamlčoval skutečné požadavky na distribuční síť kladené a zpoplatňované. A síť se jako celek místo postupné obměny pomalu ale jistě dostává na hranici udržitelnosti. Distributoři místo nastavení traf na jmenovité napětí na výstupu využívají i kladné odchylky na krytí ztrát v NN vedení. I přes to, že již téměř 20 let ví (2005 zákon o POZE), že na domech budou růst FVE jako houby v lese, tak nedělali nic a hrají o "nutnost" investovat v krátkém čase obrovské sumy. S patřičnou nehospodárností za "rychlá řešení".
Z televize jsem pochytil jednu radu - Solve your problem (česká verze). A pokud se toho bude držet každý, nebude házet svůj problém na jiné, (a nebudeme se křesťansky bičovat za to, že zrovna my musíme řešit problémy jiných) budeme spokojenější.
Pro nás - většinu je 3f zbytečný luxus. (omlouvám se vám - menšině) A to ušetření jsem měl na mysli kabel přípojky k domu. Bohužel dnes už si distributor prolobboval 3f přípojky i když jsou to vyhozený prachy za kabel se zbytečně dvojnásobným počtem žil. (bodejť když teď už přípojky staví on, tak ať to stojí za to) Vím, že to je ke každému domu tak po 30m, ale i tak.
Cmrnda píše: pát úno 02, 2024 8:52 pm
Nikdo netvrdí, že distributoři by měli tahat distribuční síť pouze jednou fází. Jde o přípojky. Ale to by museli mít jasno jak tu síť maj zapojenou a vyvažovat to připojováním domů na různé z fází. Dokonce by to možná sesymetrizovalo zatížení fází na transformátoru. Zvlášť v době sportovních přenosů. ;-)
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Proč 3ks 1F měniče u ostrova a ne 1 ks 3F hybrid v režimu BO

Příspěvek od Cmrnda »

brumlaj píše: pát úno 02, 2024 9:17 pm A to ušetření jsem měl na mysli kabel přípojky k domu. Bohužel dnes už si distributor prolobboval 3f přípojky i když jsou to vyhozený prachy za kabel se zbytečně dvojnásobným počtem žil. (bodejť když teď už přípojky staví on, tak ať to stojí za to) Vím, že to je ke každému domu tak po 30m, ale i tak.
Jakej dvojnásobnej počet žil ? Možná mi něco uniká, ale ten barák má nebo bude či může mít jednoznačný odběr. A jestli se energie bude šířit deseti žilovým kabelem nebo jednožilovým je úplně stejné. Ale je tu další "ale", a to platí pouze u spotřebičů které jsou zapojeny na jednu fázi, což je procentuální soudobá zanedbatelnost, takže v průměru bude u třífázového odběru (3x120st) náklad na "měď" výrazně nižší.

Jinak to bude (možná) v budoucnu tak že distributor bude řídit jednotlivé fáze do domu, a právě v době sportovních přenosů bude vypínat topení nebo odběry které mají možný odklad. V sousedním vlákně jsem zmiňoval lednice...
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Proč 3ks 1F měniče u ostrova a ne 1 ks 3F hybrid v režimu BO

Příspěvek od brumlaj »

Cmrnda píše: pát úno 02, 2024 10:32 pm... Jakej dvojnásobnej počet žil ?
Jednofázová přípojka=2 žíly, třífázová=4 žíly (na nadzemním svazkovém vedení jde o 2 nebo 4 zářezy do izolace)
Cmrnda píše: pát úno 02, 2024 10:32 pm Možná mi něco uniká, ale ten barák má nebo bude či může mít jednoznačný odběr.
Minimální průřez požadovaný distributorem je 16mm2 Al což v pohodě možno jistit 32A a běžnému domu to stačí.
Cmrnda píše: pát úno 02, 2024 10:32 pm..... Jinak to bude (možná) v budoucnu tak že distributor bude řídit jednotlivé fáze do domu, a právě v době sportovních přenosů bude vypínat topení nebo odběry které mají možný odklad. V sousedním vlákně jsem zmiňoval lednice...
Tak toto je sci-fi. Řízení odběru není odpojování fází. Pokud by odpojil fázi, pak by ohrozil trojfázové spotřebiče. To by tvrdě zaplatil.
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Proč 3ks 1F měniče u ostrova a ne 1 ks 3F hybrid v režimu BO

Příspěvek od Cmrnda »

brumlaj píše: pát úno 02, 2024 10:51 pm
Cmrnda píše: pát úno 02, 2024 10:32 pm... Jakej dvojnásobnej počet žil ?
Jednofázová přípojka=2 žíly, třífázová=4 žíly (na nadzemním svazkovém vedení jde o 2 nebo 4 zářezy do izolace)
Cmrnda píše: pát úno 02, 2024 10:32 pm Možná mi něco uniká, ale ten barák má nebo bude či může mít jednoznačný odběr.
Minimální průřez požadovaný distributorem je 16mm2 Al což v pohodě možno jistit 32A a běžnému domu to stačí.
Cmrnda píše: pát úno 02, 2024 10:32 pm..... Jinak to bude (možná) v budoucnu tak že distributor bude řídit jednotlivé fáze do domu, a právě v době sportovních přenosů bude vypínat topení nebo odběry které mají možný odklad. V sousedním vlákně jsem zmiňoval lednice...
Tak toto je sci-fi. Řízení odběru není odpojování fází. Pokud by odpojil fázi, pak by ohrozil trojfázové spotřebiče. To by tvrdě zaplatil.
Tak moment, mluvíme o distribuci nebo o přívodu do baráku od přípojky? Jestli o vedení od přípojky do baráku tak připojení do baráku jde provést i jednofázově z třífázové přípojky a jištění jednofáze nesmí překročit hodnotu 1x25A. S těma žílama, to je k smíchu přece ... :lol: Ten barák má nějaký příkon (už se opakuji), takže, jde i o průřez vodičů, a jak jsem pdsal, ten bude při 3F menší !!! (nemusí být ale může)
Když ty spotřebice budou chytré, a budou zjistitelné, tak je to možné. Nakonec HDO je co? Odpojení spotřebiče...
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Proč 3ks 1F měniče u ostrova a ne 1 ks 3F hybrid v režimu BO

Příspěvek od brumlaj »

Nevím co nechápe na sousloví "Minimální průřez požadovaný distributorem je 16mm2 Al". Místo aby se zeptal když mu není něco jasné, tak fantazíruje o snížení průřezu. Divné.
jahodovák
Příspěvky: 395
Registrován: stř dub 07, 2021 9:01 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Proč 3ks 1F měniče u ostrova a ne 1 ks 3F hybrid v režimu BO

Příspěvek od jahodovák »

Když to vezmu,tak by mě zcela stačila jednofázová přípojka 10A s velkou rezervou,jelikož nic takového za příslušný peníz nenabízí klidně si nechám 3 krát 25a a pokud potřebuji klidně ji budu využívat naplno.Rozvody to u mě bezpečně zvládnou,většinou je vše dimenzováno s rezervou.Ono to,že to sice stálo víc a neušetřilo se na tom materiálu to na druhou stranu dává časovou spolehlivost a není v případě změny spotřebičů skoro nic měnit.Tím,že vlastně sít používám většinou jen jako nabíječku v případě nedostatku sluníčka,mě ani nevadí ani když není sít stabiní a dochází ke kolísání,těch pár točivých strojů to hravě ustojí a před nabíječkou je ochrana proti přepětí,měniče dávají stabilní napětí.Dokud to distributor nezmění a bude se chovat jak se chová nemám zatím vůbec důvod k neuvážené změně.Preferuji většinou spolehlivost před přehnaným šetřením ......
7,4 kwp,aexpert 8kw,power jack 10kw,lion a lifepo4 40 kwh
brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Proč 3ks 1F měniče u ostrova a ne 1 ks 3F hybrid v režimu BO

Příspěvek od brumlaj »

To co je samozřejmě je třeba užít. Za dva roky nás donutí přejít na 1x25A. Nyní plakali VN a VVN spotřebitelé a spravedliví jim odpustili, ale nám malým se stejná rána nepovede. Oškubat je třeba všechny o vše. Jen ne ty, kteří udělují pokyny.
jahodovák
Příspěvky: 395
Registrován: stř dub 07, 2021 9:01 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Proč 3ks 1F měniče u ostrova a ne 1 ks 3F hybrid v režimu BO

Příspěvek od jahodovák »

Pokud budou nutit na 1 krát 25 tak u mě to bude ostrov a bez přípojky...dalo by se již ted ale není kam spěchat,ještě dostanou šanci....
7,4 kwp,aexpert 8kw,power jack 10kw,lion a lifepo4 40 kwh
tomas
Příspěvky: 305
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: Proč 3ks 1F měniče u ostrova a ne 1 ks 3F hybrid v režimu BO

Příspěvek od tomas »

Vladimir Mahr píše: pon srp 22, 2022 11:14 pm Tak proč se u ostrova raději nepoužívá takovýto hybridní měnič nepřipojený k DS než 3ks 1F ostrovních měničů ? Vždyť jeho zapojení je podstatně jednodušší než 3ks 1F ostrovních měničů Victron. Spotřebiče připojené k hybridu v režimu critical load (až 20 kW neboli celý barák) jedou taktéž z akumulátoru a v případě vyššího výkonu panelů než je spotřeba taktéž nemůže dojít k přetoku do DS.:x
Ostrovy se dělají i pomocí hybridních měničů:
https://solarforum.cz/viewtopic.php?p=34673#p34673
tomas
Příspěvky: 305
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: Proč 3ks 1F měniče u ostrova a ne 1 ks 3F hybrid v režimu BO

Příspěvek od tomas »

brumlaj píše: sob úno 03, 2024 3:48 am Nevím co nechápe na sousloví "Minimální průřez požadovaný distributorem je 16mm2 Al". Místo aby se zeptal když mu není něco jasné, tak fantazíruje o snížení průřezu. Divné.
To je ale po elektroměr, aby ty ztráty byly před elektroměrem co nejmenší. Za elektroměrový rozvaděč si dejte co chcete tam už je to distributorovi jedno, tam už to nejsou jeho ztráty.
Jinak my máme v bytě 1x16B a brácha rodinný dům vytápěný elektřinou, dvusazba a hlavní jistič 1x25B topení je řízeno GreenBonen které je zapojeno tak, aby v nízkém tarifu tekl do domu proud přesně 25A a volnou kapacitou nahříval akumulační nádrž. GreenBonO pracuje jako vytěžovač hlavního jističe ;)
Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Proč 3ks 1F měniče u ostrova a ne 1 ks 3F hybrid v režimu BO

Příspěvek od Kodl69 »

Za elektroměrový rozvaděč si dejte co chcete
je krutá nepravda. Distribuce požaduje přívod i vývod TNC, tj s pen vodičem, rozdělení PEN na PE a N až někde dál. Minimální průřez vodiče PEN je 10mm2 CU nebo 16mm2 AY, v normě už minimálně 20let.A to, že norma není obecně platná a další diskuze jsou marný, když nedostaneš elektroměr.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Proč 3ks 1F měniče u ostrova a ne 1 ks 3F hybrid v režimu BO

Příspěvek od Mex »

Poznámka bokem:
Já na normy obecně moc netrpím a beru je často jenom jako nutné zlo.
Ale zrovna ten minimální průřez PEN, a jeho kvalitní připojení na základový zemnič, je podle mě něco, kde se rozhodně nevyplatí šetřit nebo to odfláknout.
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Proč 3ks 1F měniče u ostrova a ne 1 ks 3F hybrid v režimu BO

Příspěvek od Cmrnda »

Kodl69 píše: stř bře 13, 2024 12:45 am
Za elektroměrový rozvaděč si dejte co chcete
je krutá nepravda. Distribuce požaduje přívod i vývod TNC, tj s pen vodičem, rozdělení PEN na PE a N až někde dál. Minimální průřez vodiče PEN je 10mm2 CU nebo 16mm2 AY, v normě už minimálně 20let.A to, že norma není obecně platná a další diskuze jsou marný, když nedostaneš elektroměr.
Jak kde. Nevím jak třeba někde u "Holomóca", ale ve středních čechách si můžeš dát odchod od el.měr. rozvaděče klidně 5x1,5mm2. V Prague asi pořád né, nevím jestli s tím nějak už nepohli, už je to nějakej pátek co jsem tam dělal revize oz.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Odpovědět

Zpět na „Měniče“