Solax hybrid G4 a ohřev vody

Odpovědět
jik
Příspěvky: 1
Registrován: stř srp 31, 2022 4:03 am

Solax hybrid G4 a ohřev vody

Příspěvek od jik »

Zdravím,
jsem čerstvým provozovatelem elektrárny s měničem Solax. V rámci dodělávek chci přebytky proudu nasměrovat na ohřev vody. To by samozřejmě byl wattrouter. Jenže to znamená ještě jednou rozkopat rozvaděče a do toho se mi nechce. A protože samotný střídač vlastně musí mít všechny potřebné údaje, tak mě napadlo vzít Arduino, napojit ho na měnič a z něj spínat ohřev vody. Dělal někdo něco podobného? Neznáte někdo komunikační protokol těchto měničů?
gb3313
Příspěvky: 20
Registrován: ned črc 17, 2022 2:01 pm

Re: Solax hybrid G4 a ohřev vody

Příspěvek od gb3313 »

Stál jsem před podobným rozhodnutím, jak vytěžit přebytky. V úvahu přicházela tato řešení - od bojleru s topnou spirálou s využitím elektřiny/tepelné energie 1:1, po TČ jen na ohřev TUV (problém se vzduchotechnikou) a nakonec jsem zvolil díky současné situaci TČ s vytápěním a ohřevem TUV s využitím cca 1:4.
1/ Solax má možnost řízení přebytků přes adapter box. Přes dry contact má možnost různými algoritmy vytěžovat přebytky.
2/ Dalším řešením je využít cloudové služby s API - inverter odesílá na cloud data API, které můžeš přesměrovat na cloudovou službu třetí strany (např. clever-pv.com), do jejíž aplikace přiřadíš spínaný spotřebič, vyžaduje nějakou konektivitu. Tyto cloudové služby jsou většinou zpoplatněny. Nevýhoda - Solax tato data nabízí jen po 5 min.
3/ Nebo vytěžíš informace ze smartmeteru pomocí nějakého konvertoru RS485-Modbus TCP - lze i wifi - a tyto poskytneš spotřebiči.
4/ Nebo nějaký HEMS - home energy management system - wattrouter, Home Assistant, IoBroker, ...
Možností je víc, přemýšlej a plánuj s výhledem do budoucnosti. Technologie se rozjíždí a neustále se zlepšují.
AdKo
Příspěvky: 12
Registrován: stř říj 26, 2022 9:34 am

Re: Solax hybrid G4 a ohřev vody

Příspěvek od AdKo »

solax ma rs485 a pres nej se muzes dotazovat lokalne co 1 sekunda, dokumentaci solax poskyt bez probelmu.
Odpovědět

Zpět na „Automatizace, řízení“