Ohřev vody v bojleru

mirekcafa
Příspěvky: 101
Registrován: ned zář 04, 2022 3:46 pm

Ohřev vody v bojleru

Příspěvek od mirekcafa »

Zdravím, jelikož přišla doby kdy elektřina zdražuje nad únosnou mez, přišel čas vážně uvažovat o nějakém řešení. Potřeboval bych poradit s fotovoltaikou pro ohřev vody v bojleru.
Starý rodinný dům 3 osoby, bojler 200 litrů ohřívaný v zimě kotlem na uhlí, v létě elektřinou spirála cca 2 KW, noční proud. Letos mi prorezivěl na bojleru výměník od kotle takže možnost pouze elektřina. Bojler jsem koupil jiný 150 litrů taky kombinovaný. Moje představa je ohřívat ten původní fotovoltaikou, a propojit ho s tím novým aby ho vlastně předehříval. V případě horšího počasí by se ten nový dohřál ze sítě na nějaké potřebné stupně. A teď....co na to nakoupit? vychází mi 5-7 panelů, jaké? absolutně plavu jakou koupit tu bedýnku co by to řídilat? S nějakým rozšiřováním zatím nepočítám ani s využitím proudu někam do baráku, čistě bojler. Prodávají se nějaké stavebnice. Je na to nějaká ta zelená úsporám když to nedělá firma? Případně jestli třeba typ na firmu která to prodává nebo i realizuje. Případně by mi to mohl udělat někdo odtud. Lokalita u České Třebové. Jelikož jsem důchodce tak samozřejmě dobrá cena.
moc dík...
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Ohřev vody v bojleru

Příspěvek od brumlaj »

dva bojlery za sebou jsou vysoké tepelné ztráty. Ano, na dotace je nutné mít schválené komponenty a registrovanou montážní firmu. Projdi si ceny stavebnic (bel) a ceny hotových regulátorů. Tam se i dozvíš kolik panelů.
mirekcafa
Příspěvky: 101
Registrován: ned zář 04, 2022 3:46 pm

Re: Ohřev vody v bojleru

Příspěvek od mirekcafa »

Vlastně nemá smysl při této konfiguraci o dotaci žádat. Kdybych to chtěl v budoucnosti rozšířit tak mám utrum. Navíc si myslím že ty dotace v budoucnu dost zvednou.
Jaký máte pánové názor na tuhle sestavu?
https://eshop.solareco.cz/fotovoltaicke ... -vody.html
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Ohřev vody v bojleru

Příspěvek od Diablo007 »

Že bych ještě zvážil přepěťovou ochranu. Jinak 8 panelů bude mít dražší montážní materiál než 6panelu 450wp( cena panelů na kwp bude stejná). Bell bude stát polovinu co oplocky hledat se vždy dá na všem něco co jde jinak lépe. Jinak cena za pojistkový odpínač od Číňana je samozřejmě lepší než když dám OEZ ale doba je zlá a materiál se bere takový co zrovna je popřípadě co je levnější.
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
mirekcafa
Příspěvky: 101
Registrován: ned zář 04, 2022 3:46 pm

Re: Ohřev vody v bojleru

Příspěvek od mirekcafa »

S těma silnějšíma panelama máš vlastně pravdu....a ten Bell to je tohle?
https://www.bel-shop.eu/regulator-napaj ... 4316ac-ng/
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Ohřev vody v bojleru

Příspěvek od Diablo007 »

Ano. Jinak Bel i oplocky se teď čeká v tom moc rozdíl nebude ale panely se dají zvolit tak aby jsi ušetřil jak práci tak montážní materiál.
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
mirekcafa
Příspěvky: 101
Registrován: ned zář 04, 2022 3:46 pm

Re: Ohřev vody v bojleru

Příspěvek od mirekcafa »

Takže ten Bell a má někdo zkušenosti s těmito panely? dal bych k tomu Bellu 6 kusů. Risen Energy RSM40-8-400M PERC modul Monokrystalický 400Wp
https://fotovoltaicke-solarni-panely.he ... ecifikace/
Naposledy upravil(a) mirekcafa dne pon zář 05, 2022 3:24 pm, celkem upraveno 2 x.
mirekcafa
Příspěvky: 101
Registrován: ned zář 04, 2022 3:46 pm

Re: Ohřev vody v bojleru

Příspěvek od mirekcafa »

brumlaj píše: ned zář 04, 2022 11:35 pm dva bojlery za sebou jsou vysoké tepelné ztráty.
Možná uvažuju špatně ale při jednom bojleru budu mít nahřáto 150 litrů vody a když bude horší počasí tak budu muset jet ze sítě. Pokud pojedu na ty dva bojlery tak mám nahřáto 350 litrů a s tím vydržím i dva-tři dny při špatným počasí a ze sítě nepojedu. Takže by se ty ztráty mohly vyrovnat...a nepotřeboval bych tam řešit přepínání
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Ohřev vody v bojleru

Příspěvek od Diablo007 »

mirekcafa píše: pon zář 05, 2022 3:10 pm Takže ten Bell a má někdo zkušenosti s těmito panely? dal bych k tomu Bellu 6 kusů. Risen Energy RSM40-8-400M PERC modul Monokrystalický 400Wp
https://fotovoltaicke-solarni-panely.he ... ecifikace/
6ks je malé napětí a výkon na hraně
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
mirekcafa
Příspěvky: 101
Registrován: ned zář 04, 2022 3:46 pm

Re: Ohřev vody v bojleru

Příspěvek od mirekcafa »

co 6 kusů těhle......případně doporuč prosím, už v tom pěkně plavu :rofl: :rofl:
https://www.facebook.com/marketplace/it ... 4977c5a5c6
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Ohřev vody v bojleru

Příspěvek od Diablo007 »

Napětí na prázdno Voc by jsi měl při 6 v sérii jen něco kolem 247v to je málo . Hledej panel 450w is Voc k 50v tedy třeba toto https://argos.cz/pobocka-brno/produkty/ ... o-stribrny
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
mirekcafa
Příspěvky: 101
Registrován: ned zář 04, 2022 3:46 pm

Re: Ohřev vody v bojleru

Příspěvek od mirekcafa »

supr...moc dík....jestli tomu rozumím základ je aby ty panely měly dohromady ten VOC kolem nebo spíš nad 300. VOC je napětí naprázdno...je nutný tam v těch parametrech panelů ještě něco dodržet? psal jsi i slabý výkon...
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Ohřev vody v bojleru

Příspěvek od Diablo007 »

Výňatek z návodu výrobce Bell jak vybírat panely

Maximální počet panelů v sérii může být jen takový, aby jejich napětí bez zatížení nikdy nepřesáhlo 430 V. Kontrola je snadná. V dokumentaci k panelů naleznete napětí naprázdno (je to nejvyšší hodnota udávaná v dokumentaci), to vynásobíte koeficientem 1,15, tím vypočítáte napětí panelů při teplotě -25 st. C. Výsledné napětí vynásobíte počtem panelů v sérii. Vypočítané napětí musí být vždy nižší než 430 V. Pokud není, je nutné snížit počet panelů. Z pohledu regulace by optimální napájecí napětí mělo být v rozmezí 100 až 125 % jmenovitého napětí zátěže (to je obvykle 230 V). Napájecí napětí se vypočítá jako součin počtu panelů v sérii a jejich napětí v pracovním bodě (nižší hodnota napětí v dokumentaci k panelům). Optimální špičkový výkon panelů (opět viz dokumentace k panelům) by měl být v rozmezí 100 až 125 % příkonu zátěže. Dodržením těchto podmínek získáte nejvýhodnější poměr mezi náklady a získanou energií.
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
mirekcafa
Příspěvky: 101
Registrován: ned zář 04, 2022 3:46 pm

Re: Ohřev vody v bojleru

Příspěvek od mirekcafa »

snad jsem to pochopil, VOC napětí naprázdno, Ump/V opt. napájecí musí být nad 230, opt. špičkový výkon je těch 450 Wp
konkrétně ten panel na který jsi mi poslal odkaz je VOC 49,3x1,15x6=340,17, Ump/V opt. napájecí 41,5x6=249 a špičkový výkon je 450 Wpx6=2700
je to pro mě vyšší dívčí, bohužel nikoho nemám kdo by mi poradil....
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Ohřev vody v bojleru

Příspěvek od Diablo007 »

Ano dopočítal jsi to správně. Tedy když opominu že máš vyšší špičkový výkon o něco vyšší k té 2kw spirále tak ostatní sedí. Jinak ta rezerva výkonu je pro horší dny k dobru všichni víme jak špatný osvit pošle výkon do ztracena
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
mirekcafa
Příspěvky: 101
Registrován: ned zář 04, 2022 3:46 pm

Re: Ohřev vody v bojleru

Příspěvek od mirekcafa »

supr....a moc dík za trpělivost :)
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Ohřev vody v bojleru

Příspěvek od brumlaj »

mirekcafa píše: pon zář 05, 2022 3:22 pm Možná uvažuju špatně ale při jednom bojleru budu mít nahřáto 150 litrů vody a když bude horší počasí tak budu muset jet ze sítě. Pokud pojedu na ty dva bojlery tak mám nahřáto 350 litrů a s tím vydržím i dva-tři dny při špatným počasí a ze sítě nepojedu. Takže by se ty ztráty mohly vyrovnat...a nepotřeboval bych tam řešit přepínání
buď jsi nám dostatečně důrazně nenapsal vše, nebo opravdu uvažuješ špatně. Pochopil jsem, že nahřívat budeš jen jeden z bojlerů (a druhý při nedostatečné teplotě vody z toho prvního bude dohříván jinak než FVE). Jak však v něm nahřeješ obsah obou jsi nám nenaznačil.
mirekcafa
Příspěvky: 101
Registrován: ned zář 04, 2022 3:46 pm

Re: Ohřev vody v bojleru

Příspěvek od mirekcafa »

tak jo....mám dva bojlery první 150 litrů, druhý 200, takže První bude zapojen na síť na noční proud a v zimě na kotel na uhlí, druhý 200 litrů bude zapojen na FV. Přívod vody bude napojen na druhý bojler a z něho půjde předehřátá voda do prvního bojleru. Takže v ideálním stavu budu mít nahřáto 350 litrů. Pokud bych měl v provozu jen ten 150 litrový předpokládám že by si dost často "cucl" ze sítě při horším počasí. Tahle, jak jsem psal 350 litrů mám na dva až tři dny při špatným počasí. Proto si myslím že ty tepelný ztráty mi vyrovná to, že se to nebude tak často spínat. Navíc nepotřebuji žádné přepínače a může to tak zůstat celý rok třeba to dá pár kilo i v zimě. Jelikož mi u toho většího prorezl výměník od kotle chtěl jsem ho stejně vyhodit
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Ohřev vody v bojleru

Příspěvek od brumlaj »

Takže jsem správně pochopil, že budeš FVE nahřívat 200l. Ne nutně 350l. Ano, snad Ti to přeposílání vyjde tak, že časem budeš mít FVE nahřáto 350l a zapojení fandím.
mirekcafa
Příspěvky: 101
Registrován: ned zář 04, 2022 3:46 pm

Re: Ohřev vody v bojleru

Příspěvek od mirekcafa »

uvidím, bojlery jsou vedle sebe tak není problém to když tak udělat jinak...
PetrK
Příspěvky: 3
Registrován: čtv zář 29, 2022 4:20 pm

Re: Ohřev vody v bojleru

Příspěvek od PetrK »

Zdravím, pánové,
mohl bych poprosit o názor? Mám koupenou výše zmíněnou sadu 8 panelů a ten regulátor SolarEco. Z mnoha důvodů jsem opustil myšlenku instalovat je na střechu domu, která sice je nejlépe orientovaná ale má to mnohá vadítka. Začal jsem přemýšlet nad alternativní instalací na střechu garáže, která je ale členitá a v podstatě na první pohled nevhodná.
No a teď otázka - co myslíte, jak se bude sestava chovat, když bych osadil 4+4 panely, v sérii, tj 1 string, na dvě různě orientované části střechy? Tj jedna je východ, ta druhá jihovýchod, půdorysně mají odklon asi 53°.
Bavil jsem se na to téma s pánem z té firmy, ten řekl zaprvé - že klasický MPPT střídač by měl problém a výkon soustavy by byl v podstatě špatný, na druhou stranu, ten jejich regulátor funguje jinak a je pro něj důležité napětí, že panely mají stejné napětí i osluněné i neosluněné, ale liší se proudem.
Jen pro info, ten regulátor má fungovat tak, že dostupným proudem při daném napětí nabíjí kondenzátory a když jsou nabité, tak je vybije do spirály.

Tedy že by to nějak fungovat mohlo, nejspíš hůř než při stejné orientaci panelů, ale že nedokáže říct jak a že namodelovat se to nedá.

Zajímalo by mě, co si o tom myslíte vy..

Děkuji za reakce...
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohřev vody v bojleru

Příspěvek od mobilik »

Poviem ti takto. Fungovať to bude, ale účinnosť bude biedna, budeš strácať zbytočne veľa. Nízke napätie správy veľa. Nikdy nepôjde topné teleso na normálny výkon.
Za mňa to nerob a ver mi, viem čo vravím sám to mám doma a inštaloval som SolarEco OPL9AC mnoho kusov.
Akosi som s tou firmou aj tak troška spojený... Nech nie sú narážky že sa nepriznam...
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
mirekcafa
Příspěvky: 101
Registrován: ned zář 04, 2022 3:46 pm

Re: Ohřev vody v bojleru

Příspěvek od mirekcafa »

Řekl bych že ti to chce prodat :)
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Ohřev vody v bojleru

Příspěvek od Diablo007 »

Ohmův zákon je jasný výkon je dán násobkem napětí a proudu tedy tvrzení že jejich regulátor bude fungovat lépe protože nepotřebuje proud ale.hlavme napětí je kravina výkon stringu je dán nejslabším panelem vždy to tak bylo a bude. Tedy nenechat se opít rohlikem
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohřev vody v bojleru

Příspěvek od mobilik »

Diablo, síce máš pravdu, ohmov zákon napustí, ale regulátor vždycky lepšie funguje keď má 8 panelov v sérii. To je holý fakt a je to proste tak.
Takže kľudne nech skúša, ale bude nepokojný. Pri ohreve vody neplatí že 4x4 a 1x8 je výkonovo na výstupe k topnému telesu to isté... Ale mne je jedno. Vravím len životné skúsenosti. :wink:

A ešte jedná vec, nie nechcem mu to predať. Nie som tu vôbec kvôli predaju, ale kvôli kamarátom a kopcu dobrých informácii ktoré sú na tomto fóre. :buymyprints:
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
Odpovědět

Zpět na „Montážní poradna“