Ohřev vody v bojleru

Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Ohřev vody v bojleru

Příspěvek od Diablo007 »

mobilik píše: pon říj 03, 2022 7:40 pm Diablo, síce máš pravdu, ohmov zákon napustí, ale regulátor vždycky lepšie funguje keď má 8 panelov v sérii. To je holý fakt a je to proste tak.
Takže kľudne nech skúša, ale bude nepokojný. Pri ohreve vody neplatí že 4x4 a 1x8 je výkonovo na výstupe k topnému telesu to isté... Ale mne je jedno. Vravím len životné skúsenosti. :wink:

A ešte jedná vec, nie nechcem mu to predať. Nie som tu vôbec kvôli predaju, ale kvôli kamarátom a kopcu dobrých informácii ktoré sú na tomto fóre. :buymyprints:
Trochu sem se v tom ztratil já mu řekl že tvrzení (že dvě světové strany po 4+4 není pro regulátor takový problém jako pro ostatní) je blbost a mám pocit že říkáš to stejné jen nějak jinak
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
mobilik
Příspěvky: 919
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohřev vody v bojleru

Příspěvek od mobilik »

Asi tak sorry, nejak sme sa nepochopili. Na zraze si na to vypijeme. :mrgreen:
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
mirekcafa
Příspěvky: 101
Registrován: ned zář 04, 2022 3:46 pm

Re: Ohřev vody v bojleru

Příspěvek od mirekcafa »

mobilik: nemyslel jsem tebe...že mu to chceš prodat, ale toho kdo mu to nabízel :)
Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Ohřev vody v bojleru

Příspěvek od Kodl69 »

drobek offtopic: Včera jsem zprovoznil přitápění v kamenné ruině: 7x leapton 460Wp (35.2V 13.08A) s vidlácky potuněným sitonem (paralelně k ACS712 kousek měděnýho drátku, 70A mosfety) a na to napojeny 3kW přímotopů. Škoda, že od chvíle, kdy jsem to zprovoznil, nevysvitlo slunko, tak je tam zatím natočená 1kWh... Při ladění displej sice ukazoval 10A místo 15A, stejně tak výkon 1000W místo 1500W, ale co už, displejem to nejede, a za dlouhých zimních večerů ten koeficient u ACS můžu změnit. Tohle je asi hranice současné konstrukce, hřeje už i deska, ne jenom výkonový součástky a kondenzátory...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
PetrK
Příspěvky: 3
Registrován: čtv zář 29, 2022 4:20 pm

Re: Ohřev vody v bojleru

Příspěvek od PetrK »

Dík za reakce, nebudu to tak dělat, jestli tomu tedy správně rozumím, tak panely stejného druhu ale jiné orientace, tedy různě osvětlené, mají sice stejné napětí, ale jinou vodivost a tedy různý vnitřní odpor, což zas ovlivňuje průtok proudu přes panely v sérii, takže to snižuje výstupní výkon, je to tak...?
jarmilerik
Příspěvky: 5
Registrován: pon říj 03, 2022 11:23 am

Re: Ohřev vody v bojleru

Příspěvek od jarmilerik »

Čau lidi, rád bych se zapojil do diskuze, abych nezačínal nové vlákno.
Tedy, od letoška mám instalovanou 500l akumulační nádrž v níž je vnořen bojler 140l TUV. Nyní to ohřívám krbovou vložkou, jednak tím vytápím dům a druhak vyrábím TUV. Mimo topnou sezonu chci ohřívat vodu v nádrži FV panely. Lecos jsem si již o této problematice prošel, ale potřeboval bych ujasnit a prodiskutovat technické detaily.
Stavba bude svépomocí, kladen důraz na nízké náklady, ale ne na úkor spolehlivosti a bezpečnosti.
Tedy plochá plechová střecha garáže, cca 25m2. Orientace jih/jihozápad. Bez akumulátoru, vše pouze do vody. Nyní otázky:
Pište prosím konkrétní odpovědi k jednotlivým bodům.

1. Jelikož budu ohřívat poměrně velké množství vody, ikdyž není potřeba ohřát celých 500l, poněvadž již cca 1/3 stačí aby TUV byla k dispozici potřebuji vytěžit z jednofázového jednostringového zapojení max. proud, abych mohl použít co nejsilnější topnou patronu. Ideálně 3kw a více. Na trhu jsou panely různých výrobců a parametrů. Pro mne důležitý parametr max. dodávaný proud. Je reálné sehnat panel v rozměru cca 1720×1133×35mm o výkonu 400-420Wp, který umí dodat 13A a více?
2.Uvažuji o střídači BEL v podobě stavebnice. Kvůli ceně i kvůli maximálnímu proudu. Ten má strop 430V naprázdno a 16A max. provozní proud. Je to dobrá volba?
3. Panelů bych chtěl mít 8 ks, tak abych nepřekročil 430V naprázdno. Ono by teoreticky stačilo i 6ks. Jenže to má háček. Mám k cestě ke slunci jednu krásnou stoletou lípu. Která po určitou dobu v čase cca 11-14 hodin část panelů zastíní. Proto chci dát větší množství panelů a použít optimizéry. Doporučíte mi nějaký vyzkoušený optimizér? Je to správné řešení?
4. Montáž panelů na střechu, s možností údržby střechy. Je plechová (pozink) a již byla dvakrát natřena. Obnova nátěru cca 5-8 let. Tedy aby montáž panelů umožnila střechu po několika letech natřít. Solarbloc děla prefabrikáty, kam se panely mohu přímo montovat. Jak sklon tak i balast je vyřešena. Bohužel, nenašel jsem v ČR prodejce. Takže nějakou jednoduchou profilovou konstrukci a betonové obruby, či dlaždice na zatížení. Tady zatím vůbec nevím. Nechci v tom utopit mnoho peněz. Dokážu si spoustu věcí vyrobit sám a v těch různých hliníkových profilech se zatím ztrácím. Napadá vás nějaké jednoduché řešení?
5. Celkově bych se rád vešel do 50 000,- Kč včetně kabeláže a topné patrony. Největší položka budou panely, kde počítám s částkou okolo 35 000,- Kč.
To je zatím vše, co mne napadá. Děkuji za vaše konstruktivní připomínky a rady.
mirekcafa
Příspěvky: 101
Registrován: ned zář 04, 2022 3:46 pm

Re: Ohřev vody v bojleru

Příspěvek od mirekcafa »

500 litrů je docela dost....co takhle 2x Bel a 2x po 5 panelů? vejde se?
včera jsem našel tyto:
fotovoltaický solární panel s černým rámem s efektivitou až 21,3%
typ solárního článku: monokrystalický
max. výstupní výkon: 460Wp
napětí (Pmax): 52,8V
proud (Pmax): 8,71A
maximální zkratový proud Isc: 9,31A
maximální napětí naprázdno Voc: 62,4V
max. jmenovité napětí systému: 1500V
stupeň krytí: IP68
cena 5300,-

5 jich pokryje potřeby Bela.
jarmilerik
Příspěvky: 5
Registrován: pon říj 03, 2022 11:23 am

Re: Ohřev vody v bojleru

Příspěvek od jarmilerik »

Díky za reakci. Deset panelů je už finančně jinde. Navíc pořád budu řešit to zastínění. Tady už není prostor pro optimizér a musel bych řešit i patronu 2x230V. To už je moc komplikované. Cílem není natopit 500l na max, ale maximálně využít sluníčko za minimum nákladů. 500l v letním období, tedy pokud bude natopeno, nám vydrží 2-3 dny. A mám možnost záložního ohřevu. A ještě k těm panelům. Některé mají sice velkou efektivitu, ale to pro mne není ten nejdůležitější parametr. Já nebudu vyrábět elektřinu k prodeji. Navíc to jsou panely, kdy mají U naprázdno vysoké, ale nízký pracovní proud. Já potřebuji opačné panely. Tedy U naprázdno nízké, ale velký proud. Abych v případě zastínění třeba tří panelů stále ohříval.
Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Ohřev vody v bojleru

Příspěvek od Kodl69 »

Dělal jsem něco podobnýho, 7x 370Wp, k tomu 2.5kW těleso - přepojený z 6.5kW/400V DZD na 1f, 7x370Wp už nevím, co, ale klasika, cca 12A 34V MPP, Siton 210. Jedinej problém je to, že to nenahřeje nikdy ten objem nad 50°C, protože při vysokém rozdílu teplot začne teplo prchat samotížkou do sousední akumulačky pro topení, a navíc čím vyšší teplota, tím vyšší ztráty... Asi by to fakt chtělo 2x7 370Wp, nebo 2x6 "velkejch panelů" v Vmpp nad 40V, 2x bel nebo siton, a na optimizery bych se vybodl. Je to hromada peněz, stačí panel navíc a prostě si s tím diody v panelech budou muset poradit... navíc získáš něco tepla navíc pro přitápění v období, jako je teď.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
jarmilerik
Příspěvky: 5
Registrován: pon říj 03, 2022 11:23 am

Re: Ohřev vody v bojleru

Příspěvek od jarmilerik »

Původně jsem toto řešení nechtěl. Ale začíná ve mne červík pochybností vrtat čím dál víc. Pokud budu předpokládat, že bez jakéhokoli zastínění stromem při slunném dni, budu mít k dispozici cca 5-6 hodin, tak kalkulačka na výpočet ohřevu teplé vody na TZB-info udává, že potřebuju cca 6 hodin při výkonu 4kW. Což by mi dva stringy daly akorát. Použil bych 2x6 panelů s Vpm=40V a 2x Bel. Bylo by to tedy asi o 25000,- Kč dražší řešení, ale pravděpodobně funkční. Navíc dražická TPK 210-12 má možnost si "trochu" pohrát se zapojením a přizpůsobit výkon vhodným zapojením těles. Otázka je, jestli se mi na střechu dvanáct panelů vejde. To musím ještě ověřit. Ty diody, o kterých je tu zmínka už jsou součástí panelu. Nebo se pletu? Je potřeba si dát na něco bacha?
Walker

Re: Ohřev vody v bojleru

Příspěvek od Walker »

mirekcafa píše: pon říj 03, 2022 5:43 pm Řekl bych že ti to chce prodat :)
Hm pokud chce prodat mohl by mit lepsi recenze.
https://obchody.heureka.cz/eshop-solareco-cz/recenze/

Jinak rozložení na střechu 4+4 jakozto treba vychod/zapad bude "hnus velebnosti" a nutna orientace jednim smerem vsech panelu. A s tim si ani nejlepčí "REGL" neporadi.
Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Ohřev vody v bojleru

Příspěvek od Kodl69 »

to Jarmulerik:
A každej den máš těch 500l úplně dosucha vybranejch? to bych nechtěl platit ani to vodný a stočný, nedejbože energii na ohřev. Jak už jsem psal, 7x370Wp + popřepojovaný těleso a siton to dávají v 700l akumulačce s vnořeným 140l boilerem. Nad jarem se to tak nějak doplňuje s kotlem na dřevo, ale ani ty vodní zvířátka, co tam bylí, nedokážou vybrat 700l vody každej den, odhadem polovina jí dycky zbyde, a tím pádem není té energie tolik potřeba. Na druhou stranu víc je víc. Teď zkušebně provozuju potuněnej SITON na 15A s 7x 460Wp do 3kW přímotopu a zatím vypadá, že to bude fungovat, tj nevidím důvod, proč to pro začátek neudělat takhle, v TJ se fakt dají ty tělesa popřepojovat jak je třeba. Zrovna výše uvedený případ má dva termostaty, dva havarijní termostaty a možnost nouzově ohřívat cca 1kW ze dvou fází z DS, ale na to je majitel moc lakomej :)
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
mobilik
Příspěvky: 919
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohřev vody v bojleru

Příspěvek od mobilik »

Walker píše:
mirekcafa píše: pon říj 03, 2022 5:43 pm Řekl bych že ti to chce prodat :)
Hm pokud chce prodat mohl by mit lepsi recenze.
https://obchody.heureka.cz/eshop-solareco-cz/recenze/

Jinak rozložení na střechu 4+4 jakozto treba vychod/zapad bude "hnus velebnosti" a nutna orientace jednim smerem vsech panelu. A s tim si ani nejlepčí "REGL" neporadi.
Niekedy treba porozmýšľať aká je doba...
Dnes je problém vyriešiť toľko objednávok za pár dní ako si každý myslí...
Je taký dopyt že sa jednoducho čaká aj dva mesiace niekedy.
Doba kedy človek luskol prstom a hneď mal všetko doma je dávno preč. Ale za to keď sa niečo niekomu nepáči hneď sa to píše na net a pri tom je to banálna vec ktorá je dnes realitou. Doba na hlavu postavená...
Dnes sa čaká aj pár mesiacov aj na iné meniče a materiály, ale to koncový zákazník nevie, alebo nechce vedieť.
Radšej napíše nejaký dríst a týmto je hneď spokojný. :mrgreen:

Treba sa zobudiť konečne. :wink:
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
jarmilerik
Příspěvky: 5
Registrován: pon říj 03, 2022 11:23 am

Re: Ohřev vody v bojleru

Příspěvek od jarmilerik »

Kodl69 píše: pát říj 07, 2022 12:03 am to Jarmulerik:
A každej den máš těch 500l úplně dosucha vybranejch? to bych nechtěl platit ani to vodný a stočný, nedejbože energii na ohřev. Jak už jsem psal, 7x370Wp + popřepojovaný těleso a siton to dávají v 700l akumulačce s vnořeným 140l boilerem. Nad jarem se to tak nějak doplňuje s kotlem na dřevo, ale ani ty vodní zvířátka, co tam bylí, nedokážou vybrat 700l vody každej den, odhadem polovina jí dycky zbyde, a tím pádem není té energie tolik potřeba. Na druhou stranu víc je víc. Teď zkušebně provozuju potuněnej SITON na 15A s 7x 460Wp do 3kW přímotopu a zatím vypadá, že to bude fungovat, tj nevidím důvod, proč to pro začátek neudělat takhle, v TJ se fakt dají ty tělesa popřepojovat jak je třeba. Zrovna výše uvedený případ má dva termostaty, dva havarijní termostaty a možnost nouzově ohřívat cca 1kW ze dvou fází z DS, ale na to je majitel moc lakomej :)
Jak jsem již psal, 500l je akumulačka a bojler má 140l (vnořený). Neříkám, že těch 140l ohřívaných akumulačkou padne každý den. Spíše jde o to, že mám k dispozici cca 5-6 hodin svitu na všechny panely bez zastínění. Proto bych potřeboval větší výkon, jelikož musím nahradit čas. Panely se mi na střechu vlezou. Mám vyhlídlý panel v rozměru 1720×1133×35mm. O výkonu 420Wp. V tomto rozměru je to asi strop, co se výkonu týče. Je samozřejmě možnost jít nejdříve cestou poloviční instalace, jenže pak je riziko, že už neseženu stejné panely a vzhledem k tomu, že na ně budu koukat z okna, tak bych chtěl aby to nebyl kočkopes. Pořád ale hledám nějakou rozumnou konstrukci na uchycení se sklonem 15 stupňů.
mirekcafa
Příspěvky: 101
Registrován: ned zář 04, 2022 3:46 pm

Re: Ohřev vody v bojleru

Příspěvek od mirekcafa »

Jen taková poznámka, třeba takovou možnost nemáš....původně jsem chtěl panely umístit na střechu kůlny vedle baráku, jenže teď jsem si všiml že jak je slunko nízko tak mi v poledne jde přes tu kůlnu stín střechy domu. Takže jsem to musel přehodnotit a panely dám na zem za tu kůlnu kde ještě stále svítí. Dřív mě to vůbec nenapadlo že bych je tam dal. A jako bonus mi došlo že i konstrukce vhledem k upevnění na plochou střechu bude levnější a přístup bez problémů. Nenapadlo mě to jen proto že je zvykem dávat panely na střechu :rofl: :rofl:
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Ohřev vody v bojleru

Příspěvek od Diablo007 »

IMG-20210201-WA0001.jpg
IMG-20210201-WA0001.jpg (182.21 KiB) Zobrazeno 2622 x
Panely jde dát kamkoli
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Ohřev vody v bojleru

Příspěvek od Kodl69 »

A ještě jako bonus vznikne trucovna místo zbytečného balkónu...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Walker

Re: Ohřev vody v bojleru

Příspěvek od Walker »

mobilik píše: pát říj 07, 2022 6:27 am
Walker píše: Treba sa zobudiť konečne. :wink:
Ano je potřeba se ze zlého snu probudit.
Proto bych asi ty recenze bral jako dodatek k produktu.
Je to "předraženej" Oplocky (ano první originál, tak jako motorkář začínal na "pionýru", který je doplněn o řízení "procesorem") a toto fórum by mělo být pro solárníky zdrojem informací.
A informace může být, že SOLARECO by si měl pořídit jen neznalý problému.(nebo ten co si myslí, že to má "ŠTEMPL")
A bastlířům osobně radši doporučím Siton (svépomocí nebo poptat na fóru) a Bel.
Za méně peněz více muziky.
mobilik
Příspěvky: 919
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohřev vody v bojleru

Příspěvek od mobilik »

Dobre vravíš, ako vždy. :mrgreen:
Že ja som sa do doho zamiešal. Už budem vedieť že sa nemám miešať a riešiť tu také drísty.
Nevieš koľko vývoja je za tým odkedy sa do toho Oplocky ani nepozrel a to je tomu už asi tri roky. :wink:

Takže skončil som. Riešte siton, Bel a neviem čo ešte, mne je to v podstate jedno. :)
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
mirekcafa
Příspěvky: 101
Registrován: ned zář 04, 2022 3:46 pm

Re: Ohřev vody v bojleru

Příspěvek od mirekcafa »

jen takovej rychlej dotaz, na panelech bývají dva druhy hodnost (electrical data)jedna STC a druhá NMOT. Co která hodnota znamená?
mirekcafa
Příspěvky: 101
Registrován: ned zář 04, 2022 3:46 pm

Re: Ohřev vody v bojleru

Příspěvek od mirekcafa »

zapoměl jsem na googla :)
NMOT – teplota článků za nominálních provozních podmínek (Nominal Operating Cell Temperature), tj. intenzita záření 1000 W/m2, teplota okolí 20 °C, rychlost větru 1 m/s, volný přístup vzduchu k zadní straně panelu.
STC – standardní testovací podmínky (Standard Test Condition) – podmínky, za nichž jsou měřeny charakteristiky fotovoltaických panelů a článků, tj. intenzita záření 1000 W/m2, spektrum AM1,5 Global a teplota panelu 25 °C.
eduard22
Příspěvky: 997
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Ohřev vody v bojleru

Příspěvek od eduard22 »

Diablo007 píše: pát říj 07, 2022 11:49 am Panely jde dát kamkoli
Jojo aj já si to fotil a vím kde to je (na Vyškovsku) ;-) (jen momentka z jedoucího auta...):
Kopírovat z _DSC5628.JPG
Kopírovat z _DSC5628.JPG (571.17 KiB) Zobrazeno 2473 x
)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Ohřev vody v bojleru

Příspěvek od Diablo007 »

Koukám že už se neschovam
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Re: Ohřev vody v bojleru

Příspěvek od Noparasito »

eduard22 píše: pát říj 07, 2022 11:27 pm
Diablo007 píše: pát říj 07, 2022 11:49 am Panely jde dát kamkoli
Jojo aj já si to fotil a vím kde to je (na Vyškovsku) ;-) (jen momentka z jedoucího auta...):
Kopírovat z _DSC5628.JPG)
A ja koukam, ze i dalsi maji stejnou uchylku jako ja.
Sledovat vynalezavost jednotlivcu.
Tohle by firma nedala. Jedine ze by takovej jako delal tohle, zacal byt montaznikem FVE. Ale to by asi zakaznik nezaplatil.
Docela bych i veril, ze tento unikat bude vzorem dalsich prestaveb "funkcionalistickych kostek". Uz tehdy jen ta tvoje myslenka me fascinovala a ty jsi to dotahl k dokonalosti.
eduard22
Příspěvky: 997
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Ohřev vody v bojleru

Příspěvek od eduard22 »

Nojá uzvažuji umístit to podobně i kvůli kroupám a děšti - tedy trochu pod římsu, u které bych jetě zvětšil přesah, ale ne moc aby vlétě nestínil viz moje malůvka:
_DSC3218edit.jpg
_DSC3218edit.jpg (524.77 KiB) Zobrazeno 2385 x
_DSC3218.jpg
_DSC3218.jpg (517.79 KiB) Zobrazeno 2385 x
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Odpovědět

Zpět na „Montážní poradna“