Vareni plyn vs elektrika

dumi
Site Admin
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 29, 2021 11:47 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9850
Kapacita baterie [kWh]: 32

Vareni plyn vs elektrika

Příspěvek od dumi »

Ahoj,

nepocital nekdo co vyjde levneji?

Blizi se doma temna, elektriky bude malo, tak premyslim, ze misto vareni na sklokeramice z DS bych poridil varic na PB bombu, tech tu mam dost. Bomby ted fest zdrazily, ale to EE taky.

Ma nekdo vyzkouseno kolik se tim da usetrit? Dalsi vyhodou je ze v pripade blackoutu mohu EE nechat na dulezitejsi veci nez vareni (i kdyz mam v zaloze sporak na drevo ve vedlejsim dome).

Vitam navrhy, kritiku, cokoliv k tematu :)
9.6kWp, 32kWh, 2400W + 3000W
luky
Příspěvky: 255
Registrován: stř zář 08, 2021 10:40 am
Bydliště: za Berounem
Výkon panelů v FVE [Wp]: 4010
Kapacita baterie [kWh]: 12

Re: Vareni plyn vs elektrika

Příspěvek od luky »

Předem jsem přesvědčen, že elektřina bude levnější. Ale to by bylo pod mojí úroveň.

Spalné teplo PB, cca 50MJ/kg = 14kWh/kg. Lahev 10kg stojí 500 Kč (nebo ještě podražili?). Tj. 140kWh v 10 kg za 500Kč, to je 3,60Kč/kWh. Přítel google říká, že účinnost plynové sporáku je 33% >> 11 Kč/kWh ?
mobilní elektrárna (VW California): 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna "ETERNIT": FV 4010Wp, LiFePO4 48V/120Ah+120Ah, Axpert King 48/5000, MakeSkyBlue MPPT
Jozef51
Příspěvky: 58
Registrován: čtv dub 22, 2021 2:22 pm
Bydliště: Rosovice

Re: Vareni plyn vs elektrika

Příspěvek od Jozef51 »

dumi píše: stř zář 14, 2022 12:50 pm ...Ma nekdo vyzkouseno kolik se tim da usetrit? Dalsi vyhodou je ze v pripade blackoutu mohu EE nechat na dulezitejsi veci nez vareni (i kdyz mam v zaloze sporak na drevo ve vedlejsim dome).
Dumi, ja som presiel na PB asi pred 30-timi rokmi. Na zaciatku to bola nutnost ale potom som si tak zvykol na varenie na plyne, ze uz pri nom asi zostanem. Rychla zmena vykonu bez zbytocnej zotrvacnosti, nezavislost na DS ci slniecku. Momentalna zasoba paliva je fitovana na dva roky. Dufam, ze taky blackout nebude. Ani v DS ani v politike.
Co sa tyka financii tak pri dnesnych nehoraznych cenach mam spotrebu asi za 880Kc/rok alebo 20kgPB/rok. Ak najdes pumpara ktory ti dofuka bombu tak je to asi za 660Kc/rok.Napoje ale pripravujem v rychlovarnej konvici.
Nepôjdeš s mnohými preto, že je ich mnoho. Nebudeš páchať zlé!
mihlit
Příspěvky: 113
Registrován: úte úno 01, 2022 4:49 pm

Re: Vareni plyn vs elektrika

Příspěvek od mihlit »

Taky záleží na tom, s čím/jak je ochoten vařit ten, kdo to bude používat. Dá se plyn, jehož výhoda je v tom, že u PB (či v zásobě trysky pro přepojení z NG na PB) lze mít zásoby na delší dobu, aniž by to žralo moc místa. Plyn ale hodně plýtvá, zejména v létě je hodně teplo v kuchyni zbytečně. I v zimě potřebuje přísun vzduchu, na který je u domů s plastovými okny třeba myslet. No a nni se sebevětšími přebytky ze solárů v létě tak u plynu ti to nijak nepomůže. Pokud chceš zůstat u elektriky, tak indukce má znatelně nižší spotřebu jak klasická plotýnka i sklokeramika. Na druhou stranu je fest drahá. Jinak ale jsou i jiné varianty, jak ušetřit. Elektrický tlakový hrnec spotřebuje mnohem méně energie, než ten na sporáku, protože nevyváří vodu, ale jen udržuje teplo a tlak. Stejně tak, pokud nejde o čtyřčlenou rodinu, tak levnější (menší spotřeba) máš pečení (koláče i zapékaná jídla, šunkofleky, francouzské brambory, rýžový nákyp,...) když to budeš péct v remosce, než když na to budeš nahřívat velkou troubu.
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Vareni plyn vs elektrika

Příspěvek od josse »

Překvapilo mě, jak málo elektriky je potřeba pro indukci...
Plynu (CH4) jsme měli dlouhodobý průměr 26kWh/týden, tedy 3,7kWh/den.
U indukce to musí být cca 3x míň, nepoznám to v dlouhodobých grafech, samostatný elektroměr jsem tam nedal.

Že to je na plynu neefektivní jsem poznal hned jak jsem indukci zkusil, ale že to bude tolik jsem nečekal.

Koupil jsem Lidl dvouplotýnku (2+1,5kW) (kdyby zavřeli plyn), položil jsem to na plynový sporák jen na vyzkoušení. Když si to všichni během týdne vyzkoušeli, už to nikdo nechtěl sundávat... Mě to prostě nadchlo. Takže to používáme někdy od června. Pokud vydrží fungovat do léta tak se peníze vrátí.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
dumi
Site Admin
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 29, 2021 11:47 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9850
Kapacita baterie [kWh]: 32

Re: Vareni plyn vs elektrika

Příspěvek od dumi »

Indukci nechci nefungujou na ni stary dobry smaltovany hrnce :D
9.6kWp, 32kWh, 2400W + 3000W
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Vareni plyn vs elektrika

Příspěvek od josse »

dumi píše:Indukci nechci nefungujou na ni stary dobry smaltovany hrnce :D
To je kec, si to vyzkoušej! Některý hrnce, "do ruky relativně těžký" se zázračnou úpravou, ale na indukci nefungují, jediná pěkná sada co máme asi pěkná zůstane, nepoužitá, staré a nerezové jsou ok, smaltované jsou ok. Pánvičku jsem doma nefunkční nenašel. I malý čtvrtlitrový smaltovaný Plecháček starší než já funguje, už teda dlouho nebude protože má smalt dole odštíplý a myčka se brzy postará o díru:-)

Když už jsme u podrobností:
Marmeláda na plynu=připálené stěny ať míchám jak míchám.
Marmeláda na indukci=nastavím teplotu, čas a jdu dělat něco jiného. Nepřipálí ani dole ani na stěnách. Pak ohřát a do sklenic.

Takových příkladů bychom mohli najít spoustu... Na plynu seškvařená držátka, spálená plastová lišta za deskou k obkladu, ...

Jako nevýhod bychom taky našli dost... Hluk, dotykové ovládání, ...
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 195
Registrován: úte dub 06, 2021 7:46 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10200
Kapacita baterie [kWh]: 48

Re: Vareni plyn vs elektrika

Příspěvek od beethowen »

dumi píše: stř zář 14, 2022 4:34 pm Indukci nechci nefungujou na ni stary dobry smaltovany hrnce :D
To rozhodně nemáš pravdu. Nefunguje na tom čistě hliníkové nádobí a některé nerezové hrnce, kde není zakované železo.
Jinak na tom používám i klasický zavařovací hrnec a to staré smaltované nádobí naprosto běžně. Cokoliv, kde je železo a reaguje na to magnet na tom funguje.
10,2kWp poly/mono, XTH6000-48, 2x VT-80A, Li-ion 48kWh
visis
Příspěvky: 223
Registrován: stř kvě 25, 2022 7:44 pm

Re: Vareni plyn vs elektrika

Příspěvek od visis »

Vařit se má na ohni 8-) Za mě plyn !
Solárník začátečník
Elektrárna 9,9 kWp, Goodwe GW10K-ET, baterie Dyness HV 17,8 kWh
Východ: 7x450 = 3 150 W
Jih: 8x450 = 3 600 W
Západ: 7x450 = 3 150 W
jahodovák
Příspěvky: 393
Registrován: stř dub 07, 2021 9:01 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Vareni plyn vs elektrika

Příspěvek od jahodovák »

Pokud jde někomu o zdraví a ne o rychlost a trochu nepohodlí,měl by vyhodit mikrovlnku a indukci,z různých zdrojů je možno vyčíst,že to není pro naše zdraví nic dobrého.Zdraví se v dnešní době nedá koupit ani za peníze,natož když jich moc nezbejvá,ono těch různejch vlivů co mají na to zdraví vliv je v dnešní době poněkud moc a následky se jen neščítají ale násobí,stačí se podívat kolem sebe a mělo by to být jasné,ale jako vždy,každý si za své zdraví může sám a může se rozhodnout co je pro něj přínosné,jen si pak nemůže stěžovat on mi to nikdo neřek.....
7,4 kwp,aexpert 8kw,power jack 10kw,lion a lifepo4 40 kwh
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 214
Registrován: čtv srp 05, 2021 5:49 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Vareni plyn vs elektrika

Příspěvek od kybos »

josse píše: stř zář 14, 2022 4:04 pm Překvapilo mě, jak málo elektriky je potřeba pro indukci...
Plynu (CH4) jsme měli dlouhodobý průměr 26kWh/týden, tedy 3,7kWh/den.
U indukce to musí být cca 3x míň, nepoznám to v dlouhodobých grafech, samostatný elektroměr jsem tam nedal.

Že to je na plynu neefektivní jsem poznal hned jak jsem indukci zkusil, ale že to bude tolik jsem nečekal.

Koupil jsem Lidl dvouplotýnku (2+1,5kW) (kdyby zavřeli plyn), položil jsem to na plynový sporák jen na vyzkoušení. Když si to všichni během týdne vyzkoušeli, už to nikdo nechtěl sundávat... Mě to prostě nadchlo. Takže to používáme někdy od června. Pokud vydrží fungovat do léta tak se peníze vrátí.
V rámci přípravy na letošní zimu (ve variantě bez plynu) jsem také na jaře zakoupil indukční dvojvařič Sencor 2+1,4 kW. Vybral jsem na Heuréce ten nejoblíbenější, abych nešáhl vedle. Líbilo se mi, že nabízí regulaci teploty i výkonu. Jako člověk, který vařil 50 let na plynu (svítiplyn, PB, zemní plyn - stále na stejném sporáku, jen se měnily trysky) jsem byl ale hluboce zklamán touto moderní technikou. První zásadní věc, která mi výrazně vadí je ta, že indukce v provedení Sencor na rozdíl od plynu ohřívá na dně hrnce kroužek o průměru asi 5cm skoro uprostřed varné zóny. V tomto místě se pokrmy připalují a na ostatní ploše dna se ani neohřejí. Díky takovému lokálnímu ohřevu se po čase zkřiví dna hrnců a pánví a problém se ještě zvýrazní. Na takovém vařiči se nedají osmažit ani řízky na pánvi, neboť jsou potom uprostřed pánve připálené a po okrajích syrové. Pojal jsem podezření, že mám nevhodné nádobí a zakoupil jsem adaptéry na indukční varné desky různých průměrů. Dopadlo to fiaskem. Na dvoukilowattové varné zóně jsem využil adaptér Orion a na něj postavil nerezový (nemagnetický) hrnec s litrem vody. Spustil jsem plný výkon varné plotny (2kW) společně s 2 kW varnou konvicí naplněnou též jedním litrem vody. Přesně za tři minuty varná konvice vypnula a měla vodu na bodu varu. Po dalších devíti vteřinách ( 3:09 ) indukční vařič vyhlásil chybu E5, což je podle manuálu přehřátí vařiče a přestal také ohřívat, ale voda v hrnci měla jen 56°C. Pokud jsem položil přímo na indukční vařič nádobu s magnetickým dnem s litrem vody, ohřála se do bodu varu za tři minuty a třicet vteřin. Ze srovnání dosažených časů pro varnou konvici a varnou nádobu na indukčním vařiči lze usoudit, že 17% energie se vyfoukalo chlazením elektroniky indukčního vařiče.
Posléze jsem zjišťoval, jaká byla příčina selhání indukčního vařiče a zjistil jsem, že adaptér pro indukční vařiče se díky lokálnímu ohřátí uprostřed prohnul (okraje byly studené) směrem dolů, tím vznikla mezi rovným dnem hrnce a vybouleným adaptérem vzduchová mezera, která dostatečně izolovala studený hrnec, teplo z adaptéru se nemělo jak předat a došlo nejdříve k přehrátí adaptéru a následně i vařiče. Adaptér pro indukční desky je podle návodu určen pro vařiče do výkonu 2,5 kW a teploty 500°C. Jeho parametry tedy nebyly překročeny. Co se týče průměru je tento adaptér vhodný pro nádoby o průměru dna 16-22 cm, což přesně vyhovuje použitému hrnci.
Tak teď hledám, kde soudruzi udělali chybu a zda mám reklamovat indukční vařič nebo adaptér na indukční desku.
Další věcí, která mi na indukčním vařiči výrazně vadí je dlouhá desetivteřinová perioda PWM řízení výkonu. Vařič pere do hrnce jednu vteřinu plný výkon 2 kW a potom je devět vteřin v klidu. Pokud nemá použitá nádoba dostatečnou tepelnou setrvačnost (a takovou jsem ještě nenašel), pak je výsledkem to, že i na velmi nízký nastavený výkon se pokrm připaluje, protože reakce dna je velmi rychlá. Oproti spojité regulaci výkonu plynového vařiče je pak takové indukční šidítko spíš jako dětská hračka.
Další věcí, která je v podstatě jen blamáž zákazníka je regulace teploty. Ta nefunguje již od principu. Pokud je nastavena teplota 120°C a pokud by regulátor fungoval skutečně správně, musel by se hrnec s vodou vyvařit plným výkonem. Realita je ale taková, že vařič nastavenou teplotu nádoby neudržuje a přesto, že nádoba nedosahuje nastavenou teplotu tak se výkon vařiče nezvyšuje a zůstává na nízkých hodnotách. V tomto ohledu zklamala nová technika na celé čáře. Nebývá než hledat něco, co doopravdy funguje, nebo pokorně zůstat u plynu, až to soudruzi dodělají.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + nabíječka 4 x 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
soami
Příspěvky: 97
Registrován: stř úno 16, 2022 10:36 am

Re: Vareni plyn vs elektrika

Příspěvek od soami »

jahodovák píše: stř zář 14, 2022 8:34 pm "... z různých zdrojů je možno vyčíst,že to není pro naše zdraví nic dobrého".
Z jakých zdrojů? Prosím konkrétně. Jako já jsem tolerantní k různým alternativním myšlenkovým pochodům, ale to, co tady občas šíříš, je fakt síla :D
Martin P
Příspěvky: 143
Registrován: úte dub 20, 2021 4:45 pm

Re: Vareni plyn vs elektrika

Příspěvek od Martin P »

S cyklováním indukce to je pravda. Ve svém bývalém bydlišti jsem měl indukční sporák a ten zrovna takhle cykloval. I nízký výkon dost připaloval. Cyklování bylo krásně vidět, pokud se do hrnce dala jen tenká vrstva vody. Vzkypěla- spadla- vzkypěla- spadla. A tak furt dokola.
V souvislosti máme sklokeramiku. Tam to takhle neblbne. Vaří spojitè, byť výkon reguluje taky cyklováním s tím, že každá plotýnka má dva výkonové stupně.
luky
Příspěvky: 255
Registrován: stř zář 08, 2021 10:40 am
Bydliště: za Berounem
Výkon panelů v FVE [Wp]: 4010
Kapacita baterie [kWh]: 12

Re: Vareni plyn vs elektrika

Příspěvek od luky »

Kybosi, stačilo napsat Sencor. Že s výrobkem nebudeš spokojen je tak nějak jistota...
mobilní elektrárna (VW California): 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna "ETERNIT": FV 4010Wp, LiFePO4 48V/120Ah+120Ah, Axpert King 48/5000, MakeSkyBlue MPPT
mihlit
Příspěvky: 113
Registrován: úte úno 01, 2022 4:49 pm

Re: Vareni plyn vs elektrika

Příspěvek od mihlit »

kybos: Bohužel u indukce hodně platí, že za málo peněz málo muziky. Třeba ty periody spínání výkonu dělají skoro všechny "levné" desky u výkonů zhruba do 40-50 % a až pak přejdou na lepší algoritmus (dražší desky dělají to samé, ale ty časy jsou tak krátké, že to vůbec nevnímáš). Adaptér pro indukční desku prodávají jen výrobci těch adaptérů, že to má být dobrá věc, ale jinak je snad u všech lepších výrobců (Siemens, Bosch, Whirlpool,...) vysloveně zakázán, protože se právě přehřeje, nestíhá předávat teplo a poškodí desku.
My měli do nedávna plynový sporák, teď do rekonstruovaného domu po přestěhování jsme pořídili indukci od Siemensu a nemůžu si stěžovat. Neřekl bych, že je to nějaký vysloveně zázrak, ze kterého bych sendul na zadek, ale prostě funguje. Za ty prachy jsem čekal větší zázrak, ale furt to nevaří samo. Spotřebu plynu jsem nikdy nesledoval, tak netuším kolik to šetří. Měli jsme jinak i před tím smaltované hrnce a v pohodě fungují. U nás se zatím moc extra nevyvařovalo (zatím jen 2 malé děti, ještě ne ve věku bezedných kyselin), ale i u rodičů si pamatuji, jak bylo při větších obědech vždy v kuchyni vedro a muselo se hodně větrat, protože plyn dost vytápí. Tady se tím teplem tolik neplýtvá.
dumi
Site Admin
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 29, 2021 11:47 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9850
Kapacita baterie [kWh]: 32

Re: Vareni plyn vs elektrika

Příspěvek od dumi »

Abych to u sebe uvedl na pravou miru.

Mam klasickou sklokeramiku a menit ji rozhodne nechci. ta zustane. Diky bohu je jeste stareho typu = ovladace pekne dole na troube a hlavne jsou to KNOFLIKY ano skutecne ctete dobre KNOFLIKY. Ne nejakej nepodarenej bazmek v podobe "dotykovyho ovladani" ktery nefunguje kdyz mate mokre ruce. Kdo by cekal ze clovek v kuchyni bude mit mokry ruce, zejo.

Jen premyslim jeste nad doplnenim o mobilni 2plotynkovej varuic na plyn s prtipojenim pres hadici na 10Kg PB lahev. Lahvi mam dost a v zime, kdyz nepujde DS je to dobra alternativa abych nemusel rozdelavat ohen v klasickem sporaku na drevo ve vedlejsim dome. Takze pres leto by varic sel urcite do skrine, primarne resim zimu. nejde mi ani tak uplne vylozene o usporu spis o to snizit odber z DS. Chci se proste vejit pod 6MWh a to se bojim ze s TC bude hodne naknop, takze kazda usetrena kWh bude znat. Pokud by plyn vychazel penezma podobne je to dobra volba. To odpadni teplo problem neni, v zime se hodi :) Trosku je problem vlhkost, ale clovek stejne musi vetrat.

Mozna ho proste poridim a udelam nejaky testy kolik plynu zmizne na ohrati treba 2l vody a kolik sezere sklokeramika a kolik rychlovarka :-) Bude jasno hned.
9.6kWp, 32kWh, 2400W + 3000W
mihlit
Příspěvky: 113
Registrován: úte úno 01, 2022 4:49 pm

Re: Vareni plyn vs elektrika

Příspěvek od mihlit »

Pokud si to chceš pořídit jako nouzovou zálohu, tak bych řekl, že je lepší pořídit něco, co reálně využiješ. Já jsem pro ten účel pořídil plynovou dvouplotýnku s wok hořákem (na 10 kg PB lahev), protože wok potřebuje velký výkon, který na elektrikce moc snadno nedáš. K tomu je tam pak ještě druhý malý hořák. Budeš mít alespoň něco, co využiješ na další věci. Jinak pokud bys měl nějakou těsnou novostavbu, tak nezapomeň, že oheň potřebuje vzduch, hodně vzduchu, aby zbyl i na tebe.
el_salvadore
Příspěvky: 86
Registrován: ned črc 11, 2021 9:38 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 14

Re: Vareni plyn vs elektrika

Příspěvek od el_salvadore »

Za mna jednoznačne varenie v tlaku. Máme elektricky tlakový hrniec instant pot už piatym rokom a v ničom inom už ani nevarime. Strukoviny, vývar, hovädzie mäso uvarene bežne za 30min tlaku. Polievky bežne 15 min pod tlakom. Ryža, cestoviny 4min. Atd…. Zemiakovy šalát? Nieje problém naložiť 6L hrniec do plna zemiakmi v supke aj so surovymi vajíčkami, v pare a pod tlakom sú oboje za 20 min uvarene…Keď je potrebná panvica, tak ide na indukčnú dvojplatnicku (Gorenje) a tak isto spokojnosť. Na dobu temna ale pomaly pripravujem LPG verziu - plynový varič a nan nerez tlakový hrniec (BK) a pečenie v remoske (ETA pecenka 450W).
Ostrov. 6kWp/14,4kWh/2x4000kVA (12xCanadian Solar CS3Y490MS, 4xPylontech US3000C, 2xXTM-4000-48, VS-120, RCC-03)
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 214
Registrován: čtv srp 05, 2021 5:49 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Vareni plyn vs elektrika

Příspěvek od kybos »

Nemá tu někdo náhodou informace o tom, jak je rozloženo magnetické pole nebo jak jsou rozloženy teploty na dně hrnce u indukčních varných desek jednotlivých modelů, případně výrobců ? Nějak se mi k těmto informacím nedaří dostat.
Teoreticky by stačilo osmažit palačinku na pánvi a porovnat propečení v jednotlivých sektorech pánve. Ti lépe vybavení by to mohli skouknout termokamerou.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + nabíječka 4 x 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
dumi
Site Admin
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 29, 2021 11:47 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9850
Kapacita baterie [kWh]: 32

Re: Vareni plyn vs elektrika

Příspěvek od dumi »

WOK nepotrebuju :)

papinak sem mel, ale umrel a zatim neplanuji kupovat. Vyvar zasadne varim minimalne 10 hodin. Kdyz porovnam vyvar pomalu tazenej a z pary je to proste rozdil. Ale ta rychlost byla opravdu super, kdyz nekdo potrebuje rychle je to dobra volba.

O vzduch problem neni. V kotelne jsou ven z domu dva vetraci otvory kvuli puvodnimu plynovymu kotli a v obyvaku krb. Podedverma z garaze taky vzduch muze. Co je prtoblem kdyz pustim digestor a otevru krb :D uz sem se parkrat vyskolil :-D
9.6kWp, 32kWh, 2400W + 3000W
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 337
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: Vareni plyn vs elektrika

Příspěvek od vk_1 »

kybos píše: stř zář 14, 2022 10:16 pm Nemá tu někdo náhodou informace o tom, jak je rozloženo magnetické pole nebo jak jsou rozloženy teploty na dně hrnce u indukčních varných desek jednotlivých modelů, případně výrobců ? Nějak se mi k těmto informacím nedaří dostat.
Teoreticky by stačilo osmažit palačinku na pánvi a porovnat propečení v jednotlivých sektorech pánve. Ti lépe vybavení by to mohli skouknout termokamerou.
Základní předpoklad na indukci je, abys měl hrnec s tlustším dnem. Jednak lépe přijme výkon, a za druhé ho plošně rozloží prakticky rovnoměrně na celou plochu.
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 337
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: Vareni plyn vs elektrika

Příspěvek od vk_1 »

dumi píše: stř zář 14, 2022 9:29 pm ktery nefunguje kdyz mate mokre ruce. Kdo by cekal ze clovek v kuchyni bude mit mokry ruce, zejo.
Mně se líbí, že to dotykové ovládání vypne desku, když na ni vyteče voda. Když zapomenu vařící vodu v hrnci, do kterého jde 4 kW výkonu, tak je to fajn bezpečnostní pojistka. Vaří to totiž fakt rychle.
Sklokeramiku už nikdy, to je fakt jen pro lidi, kterým připadá život nekonečně dlouhý.
dumi
Site Admin
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 29, 2021 11:47 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9850
Kapacita baterie [kWh]: 32

Re: Vareni plyn vs elektrika

Příspěvek od dumi »

Takovou desku sem jeste nepotkal. Vetsinou mi to s mokrou ruko nefungovalo. ale to neni vina indukce, to maj i dnesni sklokeramiky.

Nejak nepzoruju, ze bych mel problem s rychlosti vareni. Kdyz jsem bydlel 1/4 roku u sestry a mel tam indukci tak mi to neprislo rychlejsi, ale otravnejsi rozhodne. Pipa to, bzuci to, huci to, sundas hrnec zacne to piskat jako krava. polozis na vypnutou desku neco a zase to pipa. Proste za me blby.
9.6kWp, 32kWh, 2400W + 3000W
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 859
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Vareni plyn vs elektrika

Příspěvek od redcrown »

vk_1 píše:
dumi píše: stř zář 14, 2022 9:29 pm ktery nefunguje kdyz mate mokre ruce. Kdo by cekal ze clovek v kuchyni bude mit mokry ruce, zejo.
Mně se líbí, že to dotykové ovládání vypne desku, když na ni vyteče voda. Když zapomenu vařící vodu v hrnci, do kterého jde 4 kW výkonu, tak je to fajn bezpečnostní pojistka. Vaří to totiž fakt rychle.
Sklokeramiku už nikdy, to je fakt jen pro lidi, kterým připadá život nekonečně dlouhý.
Co máš za indukci?
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 214
Registrován: čtv srp 05, 2021 5:49 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Vareni plyn vs elektrika

Příspěvek od kybos »

vk_1 píše: stř zář 14, 2022 10:59 pm
Základní předpoklad na indukci je, abys měl hrnec s tlustším dnem. Jednak lépe přijme výkon, a za druhé ho plošně rozloží prakticky rovnoměrně na celou plochu.
Kdybych se měl spoléhat pouze na vedení tepla ve dně hrnce v radiálním směru, musel by být průměr dna a jeho tloušťka alespoň řádově srovnatelné. To se ale při současných cenách hliníku asi v nabídce nedá očekávat. Zatím jsem narazil pouze na hrnce o síle sendvičového dna do cca 12 mm. Dno je složeno z železné vrstvy pro generování feromagnetických ztrát, hliníkové vrstvy pro rozvedení tepla a oboustranně z nerezových vrstev, zajišťjících antikorozní krytí vnitřních vrstev. Problém takového dna ale spočívá v tom, že jednotlivé vrstvy mají rozdílnou teplotní roztažnost, která při změně teploty způsobí deformaci dna (někdy až zcela devastující). Výsledkem těchto deformací je postupné odloučení vrstev od sebe a vznik nepravidelné izolační vzduchové mezery, která zabraňuje kvalitnímu přenosu tepla. Je to patrné zejména u pánviček, kde se pro tepelnou úpravu pokrmů využívají vyšší teploty. Jsou výrobci nádobí, kteří se pyšní tím, že jejich nádobí obsahuje více vrstev, ale čím víc vrstev, tím více dilatačních problémů. Jiní výrobci to řeší tak, že perforovaný železný plech zastříknou do hliníku. U takového provedení je sice nízká pravděpodobnost oddělení vrstev ale naopak se zvýrazní projevy bimetalu a z takové pánvičky se po krátkém používání stane houpačka, která má problém se stabilitou na rovné sklokeramické desce.
P.S.: Chtěl bych vidět infrafotografii dna hrnce lokálně ohřívaného indukční deskou s rovnoměrně rozloženou teplotou.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + nabíječka 4 x 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Odpovědět

Zpět na „Kutilové, zahrádkáři, chovatelé, kuchaři“