Tepelné čerpadlo ve spojení s FVE

Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Tepelné čerpadlo ve spojení s FVE

Příspěvek od Plazivec »

Mám FVE spuštěnou jen cca měsíc, od poloviny srpna. Příští jaro budu přidávat bojler na přebytky. Pod tlakem momentálního počasí jsem začal přemejšlet, že využití přebytkú přímo, topnou spirálou je sice dobré pro příznivé počasí, ale v takovéto době temna by se docela hodilo tepelko.
No a tak mě napadlo se podívat na bojlery s TČ.
Bojler s TČ má docela příznivý příkon, kolem 600-800W a výkon bývá psán tak cca 1,8 kW. Což je ale docela dost nepoměr, když cena takového bojleru začíná na cca 2000€.
A tak přemejšlím dál.
Co kdybych šel cestou TČ monobloku. To by mě umožnilo takovou věc, že po nahřátí bojleru bych moh trochu přitápět do podlahovky. Celej systém by sice byl ve výsledku dražší, než samotnej bojler, ale byl by lépe využitelnej.
A jelikož jsem na poli TČ prozatím nezkušené jelito, rád bych se zeptal na zkušenosti, které máte.
Dále bych chtěl tady rozproudit diskuzi na toto téma, která by mohla vést ke konkrétním řešením.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Tepelné čerpadlo ve spojení s FVE

Příspěvek od JonasPP »

Ja mam monoblok 11kW. Vyraba sa aj slabši 7kW a cena je okolo 2000-2300€. Teplotu dokaže potlačiť až na 64°, teda parada. Problem je ale aby dačo nezamrzlo v zime pri pripadnom dlhodobom odstaveni.
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Tepelné čerpadlo ve spojení s FVE

Příspěvek od Plazivec »

Tak já mám specifický problém v tom, že primárně budu muset TČ umístit na půdě. A to je z hlediska těch vyšších výkonů dost ošemetné, protože bych musel nějak vymyslet výměnu vzduchu. Naproti tomu čerpadlo o výkonu čerpadla k bazénu by umělo využít odpadní teplo z baráku a teplo z nahřátí střešní krytiny, které je docela dost veliké, navíc v době kdy svítí, protože jen tehdy bude moznost TČ spustit.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
Lui
Příspěvky: 75
Registrován: úte dub 06, 2021 9:19 pm

Re: Tepelné čerpadlo ve spojení s FVE

Příspěvek od Lui »

úplne rovnakú myšlienku mám aj ja.
čerpadlo je už doma, dokonca s takým istým výkonom spomínaným vyššie ,akurát na vodára čakám kedy príde...

tiež to miením používat cez fotovoltiku,tiež je to monoblok (takže hrozí zuamrznutie,aj ked to má že vraj kadejaké ochrany v sebe)
a tiež ma napadlo že to proste dám na povalu vzhladom na možné zamrznutie (aj ked je fakt,že zatial tá strecha nie je zavretá) ale kamarát ktorý mi zohnal to čerpadlo,mi to hned zavrhol,že to tak nepojde,nielen preto,že tá povala je malá,ale presne ten problém s obrovským prietokom vzduchu,ktorý to čerpadlo potrebuje,takže čerpadlo von a za dom a samozrejme nie pod okno :lol:

další problém,je kam tú vodu nahnať,lebo mám bojler s dvoma nezávislými hadmi,horný had sa používa na ohrev vody (vymenník cez krb) a spodný bol myslený na dalšiu alternatívu ohrevu.....takže moja úvaha bola,nahnat tú vodu z čerpadla do tohto spodného hada (je to 160 litrový bojler s dvoma hadmi od firmy dražice) ale toto mi zase ten kamarát zavrhol,lebo mi povedal,že to tepelko má tak velký prietok vody,že jednoducho to nebude stíhat odovzdávat do bojlera,ten bojler je ešte spojený s akumulačkou ktorá má 500L.
Ešte mi vravel že možno by stálo zato (ale len možno) spojiť tých dvoch hadov aby to stíhalo odovzdávat to teplo.
Ale že vraj najlepšie by bolo to teplo hnať rovno do akumulačky,a zároveň by to šlo už aj do podlahovky.

Takže predstava je,nahriať podlahovku cez deň (nie tlcť baterku,ak sa tomu dá predísť),a snád do rána to vydrží :)
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Tepelné čerpadlo ve spojení s FVE

Příspěvek od Plazivec »

Tím spomínaným výkonem myslíš těch 11 kW?
Protože já uvažuju o menších výkonech, dokonce i 7 kW se mě zdá moc. Ideální výkon vydím někde kolem 3,5 kW, což zhruba odpovídá příkonu 800W a ještě lépe, kdyby byl řiditelný. Takový výkon mají splitové klimatizace, ale mě by se hodil monoblok. Ten se mě nedaří sehnat. Zůstávají tak ve hře tepelka pro bazény. Tam je ale problém s nižší výstupní teplotou a velikým průtokem, který tyhle tepelka požadují. Možná kdyby se s tím dalo nějak bastlit. Takové tepelko se dá sehnat na bazoši už kolem 350 € v SVK, což mě velice láká se s tím začít bavit.
Kamarád má pravdu, 11 kW nenatlačíš do dražic, ten had nemá potřebnou plochu pro odevzdání tepla, odhaduju, že to může být dimenzované tak na 2-3 kW.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Tepelné čerpadlo ve spojení s FVE

Příspěvek od josse »

Ty bazénové mají: menší plochu výměníků, takže na topení to není ideální.

Normální I bazénové potřebují velké průtoky. Když je průtok menší než co umí, je vyšší tlak na discharge straně kompresoru, zbytečné vysoká teplota kondenzace, zbytečně velká spotřeba kompresoru, klidně 2x vyšší než by měla, pak to COP není 3,5, ale jen 2 ...

Na vstupní straně to potřebuje zase velké průtoky vzduchu, to je skoro horší než ten výstupní průtok...

Ty pokusy to dávat na půdu... Si spočtěte kolik kWh je ve vzduchu v objemu půdy pro ochlazení o 10°C třeba z +10°C na 0°C... Skoro nic.

10x10x3m sedlová, 150m3 = 120kg vzduchu = 33kWh/°C. Ideální celá volná půda bez překážek proudění. Jenže pak není nic co by ten vzduch ohřálo... Takže spíš než topení to je jednorázové ochlazení půdy...
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Tepelné čerpadlo ve spojení s FVE

Příspěvek od JonasPP »

Predajca od ktoreho so bral tepelko, tak navrhuje doskovy vymennik 40kW, aby nebol obrovsky teplotny spad.
Davať ale tepelko pod strechu, tak to som zvedavy, lebo jak moje sa rozbehlo a vonka pražilo slnko, teplota vzduch okolo 23°, no z tepelka obrovske kvanta ľadoveho vzduchu, hadam aj menej než 10°, mohol som pomerať, tak povalu dokaže ozaj zamraziť dosť bleskovo aj male tepelko. Inak moje ma v sebe 80L zasobnik vraj s vakuovou medzerou, teda dvojitym oplaštenim a na komplet je zafukane v pene. Problem je prestup do baraku, tam mam asi 8cm hrubu čiernu izolaciu a na plasthlinikovej trubke natočeny uhlikovy odporovy drôt z podlahoveho kurenia. Ohrievať to bude asi 2-3W, istotne viac nebude potreba, no vstup do steny bude pruser. Sekať dieru do kamenneho muru som teda nechcel, ale fukol som rtoch purpeny, tak uvidim. Možno dam časovač na čerpadlo, aby každych 10minut pretočil vodu na takych 2-5sekund.
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
jahodovák
Příspěvky: 394
Registrován: stř dub 07, 2021 9:01 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Tepelné čerpadlo ve spojení s FVE

Příspěvek od jahodovák »

Jelikož je tato problematika trošku obsáhlejší,doporučuji si prostudovat knížku stavíme tepelné čerpadlo od Antonín Žeravik je tam popsáno vše i použití starších komponentu i s návrhem jak vše dimenzovat.
7,4 kwp,aexpert 8kw,power jack 10kw,lion a lifepo4 40 kwh
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Tepelné čerpadlo ve spojení s FVE

Příspěvek od Plazivec »

Bohužel, těch možností, kam umístit tepelko moc nemám. Na zem - vyloučeno. Ještě by šlo jej umístit na střechu, nad větrací okno.
Pravdou je, že mě dost žere nemožnost využití tepla samotné krytiny.
Jelikož by se ohřev/topení využívalo samozřejmě jen za slunečního svitu, je krytina i v přechodném období hezky teplá a to docela dost. A při té ploše to je ne nezajímavé mnoštví tepla. Tak i na půdě je docela teplo. Ideální by bylo, umět využít mezery mezi krytinou a střešní fólií, kde je toho tepla opravdu dost.
To josse:
Nevím, jak to počítáš, ale mě vycházejí docela jiná čísla z kalkulačky, Vzduchu je tam 360kg a na 360kgK je to 0,1 kWh. Když to pak vemu o 10°C tak mám 1kWh na jednu půdu. Nic moc.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
jahodovák
Příspěvky: 394
Registrován: stř dub 07, 2021 9:01 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Tepelné čerpadlo ve spojení s FVE

Příspěvek od jahodovák »

Nevím jakou máš půdu,teplo odtud samozřejmě využít lze,není to nic složitého,stačí někde pokud možno co nejvýše umístit to čerpadlo blízko stěny kde bude výfuk studeného vzduchu ven aby se to nemíchalo s tím ohřátým,na druhé straně někde dole udělat vstup čerstvého vzduchu dovnitř té půdy aby nedocházelo k míchání toho studeného s tím teplým,do toho vstupu dát klapku z lehkého materiálu aby při provozu čerpadla došlo mírným podtlakem k jejímu otevření a po vypnutí zase k uzavření.Půda bude tedy využita jako velkoplošný vzduchový kolektor,pokud nebude svítit tak dojde jen k větrání.....
7,4 kwp,aexpert 8kw,power jack 10kw,lion a lifepo4 40 kwh
Banung
Příspěvky: 33
Registrován: stř kvě 04, 2022 7:58 am

Re: Tepelné čerpadlo ve spojení s FVE

Příspěvek od Banung »

JonasPP píše: ned zář 18, 2022 11:56 am Ja mam monoblok 11kW. Vyraba sa aj slabši 7kW a cena je okolo 2000-2300€. Teplotu dokaže potlačiť až na 64°, teda parada. Problem je ale aby dačo nezamrzlo v zime pri pripadnom dlhodobom odstaveni.
A kde, že se dá koupit ten monoblok za 2300€?
Já vidím samé za 4500€ + ...
P.S. je to myšleno vážně.
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Tepelné čerpadlo ve spojení s FVE

Příspěvek od josse »


Plazivec píše:Bohužel, těch možností, kam umístit tepelko moc nemám. Na zem - vyloučeno. Ještě by šlo jej umístit na střechu, nad větrací okno.
Pravdou je, že mě dost žere nemožnost využití tepla samotné krytiny.
Jelikož by se ohřev/topení využívalo samozřejmě jen za slunečního svitu, je krytina i v přechodném období hezky teplá a to docela dost. A při té ploše to je ne nezajímavé mnoštví tepla. Tak i na půdě je docela teplo. Ideální by bylo, umět využít mezery mezi krytinou a střešní fólií, kde je toho tepla opravdu dost.
To josse:
Nevím, jak to počítáš, ale mě vycházejí docela jiná čísla z kalkulačky, Vzduchu je tam 360kg a na 360kgK je to 0,1 kWh. Když to pak vemu o 10°C tak mám 1kWh na jednu půdu. Nic moc.
Pravdu máš, mě to přišlo dost, celou dobu nad tím přemýšlím, a koukám, posunul jsem desetinnou částku o tři místa :-)
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
ringo
Příspěvky: 71
Registrován: pát říj 22, 2021 8:04 am

Re: Tepelné čerpadlo ve spojení s FVE

Příspěvek od ringo »

Plazivec píše: pon zář 19, 2022 7:49 am Protože já uvažuju o menších výkonech, dokonce i 7 kW se mě zdá moc. Ideální výkon vydím někde kolem 3,5 kW, což zhruba odpovídá příkonu 800W a ještě lépe, kdyby byl řiditelný. Takový výkon mají splitové klimatizace, ale mě by se hodil monoblok. Ten se mě nedaří sehnat. Zůstávají tak ve hře tepelka pro bazény. Tam je ale problém s nižší výstupní teplotou a velikým průtokem, který tyhle tepelka požadují. Možná kdyby se s tím dalo nějak bastlit.
Ty levný bazénový opravdu ne, mám to na bazén a prostě pokud je venku méně než 15°C tak už skoro netopí. A jestli bastlit tak to spíš přebastlit tu splitovou klimatizaci.
visis
Příspěvky: 223
Registrován: stř kvě 25, 2022 7:44 pm

Re: Tepelné čerpadlo ve spojení s FVE

Příspěvek od visis »

Trošku odchylka od prvního příspěvku, ale řeší někdo topení v domě pomocí multisplitové klimatizace? Napadlo mě toto řešení právě pro přechodné období, kdy je již potřeba přitápět, ale ještě fve dává. Zejména třeba září, či na jaře březen a duben.
Našel jsem multisplit 10kw 5+1 za cca 120 tis, což si myslím není špatná cena, navíc nevím jestli by na to nešla zelená úsporám.
Díky.
Solárník začátečník
Elektrárna 9,9 kWp, Goodwe GW10K-ET, baterie Dyness HV 17,8 kWh
Východ: 7x450 = 3 150 W
Jih: 8x450 = 3 600 W
Západ: 7x450 = 3 150 W
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Tepelné čerpadlo ve spojení s FVE

Příspěvek od JonasPP »

Banung píše:
JonasPP píše: ned zář 18, 2022 11:56 am Ja mam monoblok 11kW. Vyraba sa aj slabši 7kW a cena je okolo 2000-2300€. Teplotu dokaže potlačiť až na 64°, teda parada. Problem je ale aby dačo nezamrzlo v zime pri pripadnom dlhodobom odstaveni.
A kde, že se dá koupit ten monoblok za 2300€?
Já vidím samé za 4500€ + ...
P.S. je to myšleno vážně.
4500€ za menšiu verziu ako mam Ja?? Veď to je dvojnasobok ako som platil Ja.
Hladaj tento model.
NE-B245/100E 7KW


Prave som pozrel a hľa. 1955€. Ale všade vypredane maju. Inak tento menši 7kW model sa stale vyraba, to len ten môj sa prestal a namiesto neho maju vylepšenu verziu.
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Banung
Příspěvky: 33
Registrován: stř kvě 04, 2022 7:58 am

Re: Tepelné čerpadlo ve spojení s FVE

Příspěvek od Banung »

Díky. Na Slovensku, to máte nějaké levnější, i když samozřejmě nejsem schopen porovnat kvalitu. Ale pokud to má kompresor Mitsubishi ...
soami
Příspěvky: 97
Registrován: stř úno 16, 2022 10:36 am

Re: Tepelné čerpadlo ve spojení s FVE

Příspěvek od soami »

Je to OEM Čína, kterou si tady prodejce pojmenuje pod svým názvem. Na Alibaba za 1.000 USD (ovšem + dalších min. 1000USD doprava). A DPH.
Prodává se hojně i Polsku - stačí pohledat Kraft Dele.
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Tepelné čerpadlo ve spojení s FVE

Příspěvek od Plazivec »

Nevím jak v CZ, ale jelikož bydlím na SVK, tak na SK bazoši lze nalézt monobloky už od nějakých 2300,- plusminus. Docela dost lidí to tam prodává jako nové. Nevím, co to je zač, ta kvalita zřejmě nebude nic moc, také řízení bude systém ZAP/VYP. Pořád je to ale drahé, proti splitové klimatizaci.
Na jutube jsem narazil na video, kde amík montuje svépomocně klimatizaci, která je tak i nabízena. Nevím jak je to udělané, předpokládám, že chladivo je natlakováno v kompresoru a jak se ty trubky pospojujou, tak při uvedení do provozu dle návodu nějak zřejmě dojde k vytlačení zbytkového vzduchu z okruhu a šmytec.
Popis k obrázku z inzerátu:
Predám nové tepelné čerpadlo PALM vzduch-voda, splitový DC invertor, kompresor Panasonic, výkon 9kW. Špičková kvalita, nové nevybalené, vykurovanie/chladenie/príprava TÚV. Cena 2590,-€
Tepelko.png
Tepelko.png (868.57 KiB) Zobrazeno 2105 x
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
misa84
Příspěvky: 136
Registrován: ned pro 26, 2021 10:40 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10240
Kapacita baterie [kWh]: 12

Re: Tepelné čerpadlo ve spojení s FVE

Příspěvek od misa84 »

vzduch se musí vysát vvývěvou a bacha na vzdušnou vlhkost v trubkách

monoblok LG 5kw
příkony v tabulce
https://www.lgtepelnacerpadla.cz/fotky6 ... oc-S_3.pdf

levnější nemají řízení výkonu-dražší mitsu už má
10kw goodwe, 4x h2
KubisKV
Příspěvky: 236
Registrován: úte bře 30, 2021 8:44 am

Re: Tepelné čerpadlo ve spojení s FVE

Příspěvek od KubisKV »

Klimu předělat na TČ není problém a nemusí to být multisplit.
Pokud chcete ušetřit a koupit hotové TČ nebo klimu za lepší cenu, jděte na španělský shop climamarket.EU. Já jsem tam bral mitsubishi 10kw za cenu, co je zde po odečtení dotace. Až najdu stránku, kde se probírá predelavka klimy na TČ, tak sem hodim odkaz. Pokud teda bude zájem.
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Tepelné čerpadlo ve spojení s FVE

Příspěvek od Plazivec »

misa84 píše: pon zář 19, 2022 4:27 pm vzduch se musí vysát vvývěvou a bacha na vzdušnou vlhkost v trubkách

monoblok LG 5kw
příkony v tabulce
https://www.lgtepelnacerpadla.cz/fotky6 ... oc-S_3.pdf

levnější nemají řízení výkonu-dražší mitsu už má
Tohleto je ale absolutně mimo moji finanční mísu.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
Banung
Příspěvky: 33
Registrován: stř kvě 04, 2022 7:58 am

Re: Tepelné čerpadlo ve spojení s FVE

Příspěvek od Banung »

Plazivec píše: pon zář 19, 2022 5:36 pm Tohleto je ale absolutně mimo moji finanční mísu.
To jsem zvědavý co vymyslíš. Já také potřebuji nějaké malé čerpadlo, ale třífázové.
Vzhledem k tomu, že to bude spíš takový doplněk, tak se mi za něj dávat moc nechce...
eduard22
Příspěvky: 984
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Tepelné čerpadlo ve spojení s FVE

Příspěvek od eduard22 »

visis píše: pon zář 19, 2022 12:30 pm Trošku odchylka od prvního příspěvku, ale řeší někdo topení v domě pomocí multisplitové klimatizace? Napadlo mě toto řešení právě pro přechodné období, kdy je již potřeba přitápět, ale ještě fve dává. Zejména třeba září, či na jaře březen a duben.
Našel jsem multisplit 10kw 5+1 za cca 120 tis, což si myslím není špatná cena, navíc nevím jestli by na to nešla zelená úsporám.
Díky.
Ano já topím v přechodném období levnou starou (má už 25let! A furt valí bez doplnění) klimou Alaska https://www.nejremeslnici.cz/assets/att ... 1548569875 8-)
Rychle to vyfouká vzdych ale stěny a předměty jsou chladné. Když se vrátím z práce, a hned pudu spat, tak to stačí :?

860W příkon a topí podobně jako 3,5kW přímotop :-) Bacha na umístění! Mám ji na verandě (kvlihluku a umístění venkovní jednotky na zemi ve stínu ve dvoře) směrem do dveří kuchně a pak dále do obejváku a po stranách mám pokoje a když nechám otevřené vechny dveře, profoukne to všade, celej ropdinnej dům zvládne jediná :D
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
eduard22
Příspěvky: 984
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Tepelné čerpadlo ve spojení s FVE

Příspěvek od eduard22 »

misa84 píše: pon zář 19, 2022 4:27 pm vzduch se musí vysát vývěvou a bacha na vzdušnou vlhkost v trubkách....
Ale prd vývěvou... Já si sám namontoval levnou Alasku a stačí připojit konec trubky k naplněné venkovní jednotce a obětovat trochu plynu a profouknout trubku odhadem, pak druhou a připojit a jede mi suprovně 25 let bez doplnění! :-)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 07, 2021 6:32 am

Re: Tepelné čerpadlo ve spojení s FVE

Příspěvek od JonasPP »

Ma len tak napadlo, że ako ochladi taka vonkajšia jednotka vzduch. Mal som pustene tepelko asi už 3 hodiny. Mam ho nasmerovane na ulicu a pufukoval taky vanok smerom od čerpadla k mojej braničke. Pozeram, na dvore krasne teplo okolo 22-23, slnko pečie a tak, že idem na ulicu. Prechadzam okolo domu k brane a zrazu dajak chladno. Som aj zabudol, že tepelko je v chode na plnebomby, až jak som vyšiel na ulicu, tak som bol totalne prekvapeny, jak take čudo dokaže ochladiť celu ulicu o niekoľko stupňov. To ľudia, čo maju na malinkom dvore obkoleseny budovami tepelko, tak musia dobre mrznuť vonka. To im zimne obdobie prichadza istotne skôr ako ostatnym.
Aj predajca od ktoreho som bral moje čerpadlo mal na malom dvorčeku 2 ukažkove čerpadla. 12 a 20kW. To ak zapne oba naraz, tak mu stači iba zahradnu hadicu a ma snežne delo.
Mix poškodenych a bazarovich panelov +-16kWp skutočnych;
26kWh v hlavnej li-ion+life baterii
3ks Axpert King 5kW na 48v
Odpovědět

Zpět na „Montážní poradna“