Tepelné čerpadlo ve spojení s FVE

eduard22
Příspěvky: 997
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Tepelné čerpadlo ve spojení s FVE

Příspěvek od eduard22 »

soami píše: úte zář 20, 2022 8:40 pm ...... pouštět ho do vzduchu bude stát víc, než to půjčení vývěvy. ..... Pokud v těch trubkách zůstane zbytková vlhkost, velmi rychle degraduje olej POE a dále vlhkost spolu s chladivem vytvoří HF, která zase ochotně ničí vše kovové. ....
A proto, nebo přesto - že jsem to profoukl jen amatérsky chladivem, mi to jede vpoho přes 25 let!? :lol: Kde máte tu degradaci??? :shock:
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Tepelné čerpadlo ve spojení s FVE

Příspěvek od Plazivec »

Ták a teď mě napadla další věc v souvislosti s umístěním venkovní jednotky na půdě.
Zapomeňme na chvíli na topení v přechodném období a věnujme se TV.

Já mám strojovnu FVE na půdě, v kumbálu pro ni zbudovaném. Tu strojovnu musím v létě chladit přenosnou klímou, která to stíhá taktak. Jestli začnu v létě vytěžovat do vody, tak mě zrovna kolem poledne, kdy se dobije baterie, začnou tři Epevry a dva Kingové dělat z kumbálu finskou saunu, navíc na půdě je teplota k 50°C. Já mám byt pod půdou, a jelikož je to starej barák, izolaci tvoří 10cm sklené vaty. Proto jsem v létě namontoval klímu, abychom tady nezdechli.

Co se stane, když kolem poledne se zapne vytěžování a klima vychladí půdu? Podle mě jen samé dobré věci. Strojovna si bude lebedit, a já nebudu muset klímu v bytě honit na plnej knedlik.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Tepelné čerpadlo ve spojení s FVE

Příspěvek od josse »

KubisKV píše:
Plazivec píše: úte zář 20, 2022 10:48 pm Tak mě to nějak nedalo a kouknul jsem jedno video, kde chlápek sám namontuje splitovou klímu. Koupil vacuum pump a není to nic složitýho. Na alíku jsem našel takovou vývěvu i s budíkama - sada na air condition za cca 100 ojro. A teď mám brouka docela hluboko.
Ještě je potřeba lis na trubky. Udělá náběh- konus na konci trubky pro sroubeni. Jako Cu trubky na brzdy u auta. Pertlovačka, kalíškovač a nevím co ještě. Pokud koupíš novou klimu, plyn je už ve venkovní jednotce, stačí napertlovat trubky, odsát a pokud je tesnost Ok, tak na venkovní jednotce otevřít ventily a mas hotovo.
V Lidlu se prodává i pertlovacka :-)
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
KubisKV
Příspěvky: 237
Registrován: úte bře 30, 2021 8:44 am

Re: Tepelné čerpadlo ve spojení s FVE

Příspěvek od KubisKV »

josse píše: stř zář 21, 2022 7:30 am
KubisKV píše:
Plazivec píše: úte zář 20, 2022 10:48 pm Tak mě to nějak nedalo a kouknul jsem jedno video, kde chlápek sám namontuje splitovou klímu. Koupil vacuum pump a není to nic složitýho. Na alíku jsem našel takovou vývěvu i s budíkama - sada na air condition za cca 100 ojro. A teď mám brouka docela hluboko.
Ještě je potřeba lis na trubky. Udělá náběh- konus na konci trubky pro sroubeni. Jako Cu trubky na brzdy u auta. Pertlovačka, kalíškovač a nevím co ještě. Pokud koupíš novou klimu, plyn je už ve venkovní jednotce, stačí napertlovat trubky, odsát a pokud je tesnost Ok, tak na venkovní jednotce otevřít ventily a mas hotovo.
V Lidlu se prodává i pertlovacka :-)
A to je nejakej Lidl pro chlaďaře a automechaniky? Nebo už pochopili, že klimu doma montuje kazdej druhej a pertlovačka je potřeba nejvíc v neděli.
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Re: Tepelné čerpadlo ve spojení s FVE

Příspěvek od Noparasito »

KubisKV píše: stř zář 21, 2022 7:54 am
josse píše: stř zář 21, 2022 7:30 am
KubisKV píše:
Ještě je potřeba lis na trubky. Udělá náběh- konus na konci trubky pro sroubeni. Jako Cu trubky na brzdy u auta. Pertlovačka, kalíškovač a nevím co ještě. Pokud koupíš novou klimu, plyn je už ve venkovní jednotce, stačí napertlovat trubky, odsát a pokud je tesnost Ok, tak na venkovní jednotce otevřít ventily a mas hotovo.
V Lidlu se prodává i pertlovacka :-)
A to je nejakej Lidl pro chlaďaře a automechaniky? Nebo už pochopili, že klimu doma montuje kazdej druhej a pertlovačka je potřeba nejvíc v neděli.
Ano byla tam rezacka cu trubek i "hrdlovacka", sice ta jednodcha ale staci.
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Tepelné čerpadlo ve spojení s FVE

Příspěvek od josse »

Noparasito píše:
KubisKV píše: stř zář 21, 2022 7:54 am
josse píše: stř zář 21, 2022 7:30 am V Lidlu se prodává i pertlovacka :-)
A to je nejakej Lidl pro chlaďaře a automechaniky? Nebo už pochopili, že klimu doma montuje kazdej druhej a pertlovačka je potřeba nejvíc v neděli.
Ano byla tam rezacka cu trubek i "hrdlovacka", sice ta jednodcha ale staci.
Ty už jsi ji zkusil? Mě to zajímalo jestli to něco rozlisuje, tak jsem to koupil, ale ještě jsem neměl příležitost...
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Banung
Příspěvky: 33
Registrován: stř kvě 04, 2022 7:58 am

Re: Tepelné čerpadlo ve spojení s FVE

Příspěvek od Banung »

josse píše: úte zář 20, 2022 11:18 am To stejně nevyjde, budeš litovat...
Proč? Můžeš to nějak rozvést? Má sestava má být 1000l AKU nádrž, s topným hadem 2,6m2 a pak do radiátorů. Nádrž má být nahřívána topnými spirálami, kamny a TČ. Buďto kamna, nebo TČ vypustim. Chápu, že potřebuji nějaké hodně malé TČ. Žena chce logicky TČ :)
josse píše: úte zář 20, 2022 11:18 am Pokud to nemá být koníček, je třeba vybírat aby to mělo komunikaci 0-10V, modbus, ... Nejmenší 3f co jsem našel u emersonu je cca 1-2kW příkonu 1kW když je do podlahy, 2kW když do bojleru... To jen taková představa mezi vodou 25°C a 50°C... Patří do kategorie 1kW :-)
To je celé čerpadlo? Já nešel jen kompresory.
Koníček to být nemá. Ideálně Plug and Play

Díky
Banung
Příspěvky: 33
Registrován: stř kvě 04, 2022 7:58 am

Re: Tepelné čerpadlo ve spojení s FVE

Příspěvek od Banung »

Doplnění k předchozímu.
Do AKU nádrže bych mohl nechat umístit dva ocelové výměníky po 2,6m2. Nad sebou. A ty bych propojil mezi sebou. Pak by byla plocha 5,2m2.
Ale horní výměník by pracoval s menší efektivitou, v oblasti teplejší vody. Otázka je jestli to má smysl ...
Na to bych mohl napojit zhruba jak silnou klimatizaci?
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Tepelné čerpadlo ve spojení s FVE

Příspěvek od josse »

Banung píše:
josse píše: úte zář 20, 2022 11:18 am To stejně nevyjde, budeš litovat...
Proč? Můžeš to nějak rozvést? Má sestava má být 1000l AKU nádrž, s topným hadem 2,6m2 a pak do radiátorů. Nádrž má být nahřívána topnými spirálami, kamny a TČ. Buďto kamna, nebo TČ vypustim. Chápu, že potřebuji nějaké hodně malé TČ. Žena chce logicky TČ :)
josse píše: úte zář 20, 2022 11:18 am Pokud to nemá být koníček, je třeba vybírat aby to mělo komunikaci 0-10V, modbus, ... Nejmenší 3f co jsem našel u emersonu je cca 1-2kW příkonu 1kW když je do podlahy, 2kW když do bojleru... To jen taková představa mezi vodou 25°C a 50°C... Patří do kategorie 1kW :-)
To je celé čerpadlo? Já nešel jen kompresory.
Koníček to být nemá. Ideálně Plug and Play

Díky
Čerpadlo bude ok, komentář patřil k 3f elektrárně :-) aby to platilo, musel by mít měnič 20-30kW a to se sem z Číny nevozí, ani nemontuje :-) ty měniče 3f co se dnes montují pokryjí tak půl odběru na fázi ve špičkách, takže to rozložený symetricky není ani náhodou. Lepší je přejít na 1f ale to není možné na dotaci. 3f kompresory jsou dle mého názoru pro moderní nebo zateplené domy předimenzované a nebude to fungovat efektivně. (Neříkám že to fungovat nebude, říkám že je lepší přemýšlet a udělat to lepší)

Ten 3f motor kompresoru bude ok dokud to bude připojený k síti, při výpadku el. smůla, ani centrála to nerozběhne.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Tepelné čerpadlo ve spojení s FVE

Příspěvek od josse »

Banung píše:Doplnění k předchozímu.
Do AKU nádrže bych mohl nechat umístit dva ocelové výměníky po 2,6m2. Nad sebou. A ty bych propojil mezi sebou. Pak by byla plocha 5,2m2.
Ale horní výměník by pracoval s menší efektivitou, v oblasti teplejší vody. Otázka je jestli to má smysl ...
Na to bych mohl napojit zhruba jak silnou klimatizaci?
Záleží na průtoku, neznám obecné poučky, vím že 1000l/h je pro 6kW tepelného výkonu málo(nebo minimálně na hraně) (zvětšuje se delta T na výměníku) takže záleží kolik čerpadlo protlačí vody, odhaduji, že málo, když se použije větší čerpadlo tak se zase je větší příkon a tím nižší COP...
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Banung
Příspěvky: 33
Registrován: stř kvě 04, 2022 7:58 am

Re: Tepelné čerpadlo ve spojení s FVE

Příspěvek od Banung »

Díky
Co se týče 3F elektrárny:
Je to celé takový kompromis. 3F elektrárna je jednak z důvodu ČEZu a jednak z důvodu, že na střechu ani jinak panely neposkládám abych vyhověl požadovanému výkonu a připojení. V budoucnu bych mohl dát celkově až cca 12 kwp. (tedy 4kw/1F) Má to být dokonce Grid-Tie, tedy symetrické. Pokud budu moci prodávat elektřinu za 3,5 kč, tak mě tolik nětíží, že na jedné straně budu dodávat a na druhé straně odebírat. 250 tis za asymetrický hybrid s baterkami dávat nehodlám. Minimálně 4 měsíce v roce půjde stejně celý výkon FVE do aku nádrže a přebytky nebudou.

TČ:
Z důvodu malého výměníku se kloním k malému 1F čerpadlu (Panasonic, Samsung) 4,8 kw. Nominální příkon 0,8 kw. Na dalších fázích by jely spirály 1 kw, z přebytků. Ty by v případě slunečnějšího dne dovyhřály nádrž přez 65 C. (budou tam dvě spirály po 3x 1kw, celkově 6kw)

Tzn. barák by byl napojen na dvou fázích a na třetí by bylo samotné TČ. V létě wallbox na auto na 3F. Celkově mi to dává smysl.

Otázkou tedy ještě je, jestli doobjednat další výměník do AKU nádrže. Pak by to byla tato:
https://akumulacni-nadrz.cz/lmt-1000-d790-2v.php + nerezový had na TUV

Kloním se k názoru, že ano...
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Tepelné čerpadlo ve spojení s FVE

Příspěvek od josse »

Pokud čtu dobře, výměník je DN32 a k TČ s příkonem 0.8kW to bude určitě ok.

Ale pokud je to zásobník topné vody (nikoliv zásobník TUV) proč bude TČ zapojeno přes výměník? (Bude to monoblok s nemrznoucí kapalinou?) Split může být napojen přímo na stejnou vodu, odpadá problém s malými průřezy i malou plochou... U Splitu je třeba si pohlídat, že výměník je se zaslepenými rohy, kam nemá přístup voda. (Při rozmrazování běžně výměníky prasknou) u výrobce Swep to jsou nějaká písmenka v označení, jinak jsou výměníky "s rohy a bez" stejné, možná to nejde ani z venku poznat, nevím.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
soami
Příspěvky: 97
Registrován: stř úno 16, 2022 10:36 am

Re: Tepelné čerpadlo ve spojení s FVE

Příspěvek od soami »

Swep se zaslepenou vodou kolem trubek chladiva je typ FH. Např.https://www.vymeniky-tepla.cz/obchod/Vy ... enik=B26FH
Banung
Příspěvky: 33
Registrován: stř kvě 04, 2022 7:58 am

Re: Tepelné čerpadlo ve spojení s FVE

Příspěvek od Banung »

josse píše: čtv zář 22, 2022 9:50 am Pokud čtu dobře, výměník je DN32 a k TČ s příkonem 0.8kW to bude určitě ok.

Ale pokud je to zásobník topné vody (nikoliv zásobník TUV) proč bude TČ zapojeno přes výměník? (Bude to monoblok s nemrznoucí kapalinou?) Split může být napojen přímo na stejnou vodu, odpadá problém s malými průřezy i malou plochou... U Splitu je třeba si pohlídat, že výměník je se zaslepenými rohy, kam nemá přístup voda. (Při rozmrazování běžně výměníky prasknou) u výrobce Swep to jsou nějaká písmenka v označení, jinak jsou výměníky "s rohy a bez" stejné, možná to nejde ani z venku poznat, nevím.
Nene. Jak píšeš dále, je to zásobník topné vody. DN32 je výměník pro TUV.
TČ bych raději split.

Zapojené přímo do zásobníku by to být mohlo, ale nevím jestli je to dobrý nápad. Bude tam všude rezavá voda z radiátorů a možná i z kamen. Proto jsem to chtěl hnát přez ty ocelové výměníky. I když z nich bude také rezavá voda. Ale do tohoto menšího systému (Split + výměníky) bych mohl napustit destilovanou vodu a bylo by to leší ... Průměr mají odhadem 40 mm.
Banung
Příspěvky: 33
Registrován: stř kvě 04, 2022 7:58 am

Re: Tepelné čerpadlo ve spojení s FVE

Příspěvek od Banung »

Ještě by mě zajímal, ten problém u 3F měničů a 3F motorů. Chápu správně, že jsi mluvil o hybridních a zároveň nedostatečném výkonu FVE?
Selská logika mi říká, že on-grid měnič by s tím takový problém mít neměl. Nebo se mýlím?

Z hlediska TČ, FVE a AKU nádrže mám asi dvě možnosti:
1) malé 1F čerpadlo - asi můžu pustit přez 5,2 m2 výměník. Z hlediska vytápění je to takové polovičaté řešení.
2) 8-9 kw 3F čerpadlo, které bych musel napojit přímo do nádrže. Mohl bych použít nějaký filtr toho rezového borddelu. Prý to existuje. Tím slunce zužitkuji lépe.

Moje 3,2 kwp s Belem dává v nic moc počasí 500 - 800w x3 =1,5kw+ Tím už se topit dá.
Klíčová je tedy odpověď na otázku výše ...
Díky
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Tepelné čerpadlo ve spojení s FVE

Příspěvek od josse »


Banung píše:Selská logika mi říká, že on-grid měnič by s tím takový problém mít neměl. Nebo se mýlím?
Když je přifázovaný tak půjde, špičku dodá síť, když elektrika vypadne TČ nepůjde, ani relativně slabé s příkonem 2kW, tedy 6-10kW out

Taky jsem se bordelu v trubkách bál. Zatím každou chvíli něco předělávám a už 2 roky mám před TČ filtr s magnetem a jemným sítkem, nikdy jsem ho nekontroloval, nečistil, ale voda se nějak zázračně pročistila... Když něco vypustím dnes je v kýblu skoro čistá voda, žádné kaly. Dříve z toho vytékala úplně černá voda. Ta černá voda tam byla 10let, od odmontování kotle na uhlí který tekl. Postupně jsem si doplnil do různých míst ventily a už nemusím vypouštět všechnu vodu, stačí nějaká malá část. Původní rozvody byly dělané na kotel na uhlí bez jediného ventilu.

Jemný filtr řeší hodně, TČ na čidlo průtoku, takže se zastaví až bude filtr plný. (Moje ještě ne, sice mám průtokoměr, ale software zatím tuto funkci nemá)

Já bych se dalšímu výměníku snažil vyhnout, TČ se běžně napojují do stávajících systémů, zvolil bych dobrý a jemný filtr a napojil bych to přímo na topnou vodu, dlouhodobě to bude jediné správně. V TČ už výměník je, když nepotřebuju nemrznoucí kapalinu, není pro další výměník důvod.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Tepelné čerpadlo ve spojení s FVE

Příspěvek od Plazivec »

Kouknul jsem ty vývěvy na alíku, není to vůbec drahý. Kolem stovky. Jen nevím co znamenají ty parametry.
Varianty:
1 - 4CFM 1-4HP
2 - 3CFM 1-4HP
3 - 4.8CFM 1-3HP
4 - 1.8CFM 1-4HP
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
soami
Příspěvky: 97
Registrován: stř úno 16, 2022 10:36 am

Re: Tepelné čerpadlo ve spojení s FVE

Příspěvek od soami »

Cfm- kubická stopa za minutu
HP- výkon v HP - má být např. 1/4 - 0,25HP
Ale jak jsem psal výše-kvalita odpovídá ceně...
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Tepelné čerpadlo ve spojení s FVE

Příspěvek od Plazivec »

No, má to být jednorázovka. Jestli to vydrží několikrát odsát vzduch z trubky, tak mě to stačí, považuju to za náklady instalace.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Re: Tepelné čerpadlo ve spojení s FVE

Příspěvek od Noparasito »

josse píše: stř zář 21, 2022 12:20 pm
Noparasito píše:
KubisKV píše: stř zář 21, 2022 7:54 am

A to je nejakej Lidl pro chlaďaře a automechaniky? Nebo už pochopili, že klimu doma montuje kazdej druhej a pertlovačka je potřeba nejvíc v neděli.
Ano byla tam rezacka cu trubek i "hrdlovacka", sice ta jednodcha ale staci.
Ty už jsi ji zkusil? Mě to zajímalo jestli to něco rozlisuje, tak jsem to koupil, ale ještě jsem neměl příležitost...
Ja ne, ale znamej.(prej pouzitelne i na trubky brzd u auta)
Ja zatim mel moznost si pujcit tu slozitejsi "odvalovaci".
Nikoli jen navalenej trn.
misa84
Příspěvky: 137
Registrován: ned pro 26, 2021 10:40 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10240
Kapacita baterie [kWh]: 12

Re: Tepelné čerpadlo ve spojení s FVE

Příspěvek od misa84 »

Pro takovýhle účely se mě vždycky vyplatilo chodit brigádně na stavby seznámit se tam s profesí kterou potřebuju popř jim hned nabídnout peníze na ruku a nechat si udělat, vytvarovat co jsem potřeboval ;)
10kw goodwe, 4x h2
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Re: Tepelné čerpadlo ve spojení s FVE

Příspěvek od Noparasito »

misa84 píše: pát zář 23, 2022 8:00 am Pro takovýhle účely se mě vždycky vyplatilo chodit brigádně na stavby seznámit se tam s profesí kterou potřebuju popř jim hned nabídnout peníze na ruku a nechat si udělat, vytvarovat co jsem potřeboval ;)
Zrovna u Cu trubek si teda nejsem jistej nechat si to udělat predem. Kdo instaloval klimu, da mi mozna zapravdu.
misa84
Příspěvky: 137
Registrován: ned pro 26, 2021 10:40 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10240
Kapacita baterie [kWh]: 12

Re: Tepelné čerpadlo ve spojení s FVE

Příspěvek od misa84 »

jo proč? kvuli nevhodně udělaný ucpávce na trubky bordel vlhkost? to se dá člověk nesmí tou trubkou prošívat celý barák
10kw goodwe, 4x h2
ringo
Příspěvky: 71
Registrován: pát říj 22, 2021 8:04 am

Re: Tepelné čerpadlo ve spojení s FVE

Příspěvek od ringo »

Na některých e-shopech prodávají samoinstalační sady, kde součástí je vytvoření pertlů na trubkách. Dříve jsem o tom taky uvažoval, nakonec si montáž malé klimatizace nechal udělat firmou když měli nějaké akce a stálo skoro stejně jako ta sada. Bohužel montážníkům jsem neměl možnost stát celou dobu za zadkem. Až po jejich odjezdu jsem si uvědomil, že jsem mezi jejich nářadím neviděl nic jako vývěvu a že ten čas kdy zapojili potrubí byl sakra krátký aby něco takového stihly. Takže bych řekl že se na to vykašlali a že to nebude asi ojedinělý jev.
soami
Příspěvky: 97
Registrován: stř úno 16, 2022 10:36 am

Re: Tepelné čerpadlo ve spojení s FVE

Příspěvek od soami »

Ty samo-sady mají kromě vysoké ceny i nevýhodu v dané délce, kterou nejde měnit. Potrubí je předvakuované, takže se musí použít tak, jak je. Řekl bych, že klasickou instalaci zvládne průměrně zdatný člověk, což by měl být každý člen fóra, co si instaloval FV. Kvalitní pertlovačka vyjde na 1500 z AE, ohýbačky i vývěva se dají půjčit za pár korun. V nouzi pružinová ohýbačka za pár stovek. Cu trubky na míru se dají také koupit. Fakt to není raketová věda. Co doporučuji je detektor HFC plynů-ať už koupit, nebo půjčit pro ověření spojů. Dnes používané chladivo R32 je už docela hořlavé. Pro R410a to není tak nutné.
Odpovědět

Zpět na „Montážní poradna“