Jezírkové čerpadlo začalo vyhazovat proudový chránič

Odpovědět
Vladimir Mahr
Příspěvky: 72
Registrován: úte črc 19, 2022 11:35 am

Jezírkové čerpadlo začalo vyhazovat proudový chránič

Příspěvek od Vladimir Mahr »

Ahoj, měl bych dotaz na borce rozumějící elektrice.
U baráku mám jezírko se pstruhy. Ve sklepě baráku mám čerpadlovou šachtu, která je propojena s jezírkem. V této čerpadlové šachtě mám trvale pod vodou dvě čerpadla sající vodu z této čerpadlové šachty. První čerpadlo o výkonu 100 Wat tlačí vodu do bubnové filtrace a po vyčistění voda vodopádem stéká zpět do jezírka. Druhé čerpadlo o výkonu 300 Wat tlačí vodu přes UV lampu do potůčku a voda z potůčku se vlévá zpět do jezírka. A teď konečně ten dotaz. V 8:00 hodin se obě čerpadla zastavila. Zjistil jsem, že je vyhozený proudový chránič. Nejde nahodit. Když obě čerpadla odpojím tak nahodit jde. V okamžiku když zapnu některé čerpadlo tak proudový chránič vypadne.
Čím by to mohlo být ? Děkuji za názory jak to zjistit.
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Jezírkové čerpadlo začalo vyhazovat proudový chránič

Příspěvek od brumlaj »

Proudový chránič reaguje na unikající proud. Změřit izolační stav vinutí na kostru. (fáze vůči PE, nulák vůči PE) Klidně pro začátek multimetrem. Jaký je výsledek? Taky může být problém v odrušovacích členech.
Vladimir Mahr
Příspěvky: 72
Registrován: úte črc 19, 2022 11:35 am

Re: Jezírkové čerpadlo začalo vyhazovat proudový chránič

Příspěvek od Vladimir Mahr »

Moc děkuji za radu, zítra to proměřím. Pouze mne vrtá hlavou, že to začaly dělat dvě čerpadla najednou ve stejný den. Když jsem si požádal o noční proud tak, přišel z ČEZu servisák a když k elektroměru přidával HDO tak mi mi řekl, že mám na jedné fázi přepětí a ať si to upravím. Nemůže to mít nějakou souvislost ?
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Jezírkové čerpadlo začalo vyhazovat proudový chránič

Příspěvek od Diablo007 »

Nula od hdo je před fickem ale fáze pro relé je za fickem jedna z možností. Proto když sepne noční proud tak to relé shodí ficko
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
tomas
Příspěvky: 286
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: Jezírkové čerpadlo začalo vyhazovat proudový chránič

Příspěvek od tomas »

Vladimir Mahr píše: stř zář 21, 2022 9:33 pm přišel z ČEZu servisák a když k elektroměru přidával HDO tak mi mi řekl, že mám na jedné fázi přepětí a ať si to upravím.
To jako fakt pracovník ČEZu řekl? :jawdrop: A jak si to jako máte upravit, vylézt na jejich trafačku a přehodit přepínač vinutí? To je výsledek jejich mizerné práce za kterou jim musíte platit, on to měl řešit. Toto je maximální drzost.
Nautilus
Příspěvky: 203
Registrován: sob dub 10, 2021 2:00 pm

Re: Jezírkové čerpadlo začalo vyhazovat proudový chránič

Příspěvek od Nautilus »

Diablo007 píše: stř zář 21, 2022 10:09 pm Nula od hdo je před fickem ale fáze pro relé je za fickem jedna z možností. Proto když sepne noční proud tak to relé shodí ficko
Přesně takovou opičárnu mi zapojil technik od EONu. Trápil jsem se tím dlouho, protože fíčko vyletělo jen občas. "Reklamaci" odmítnul uznat. Nakonec to "opravil" místní elektrikář, od kterého jsem nechal vyměnit fíčko.
A nejspíš to bude nějaký folklór či co, protože při výměnně HDO EONem mi to opět zapojil blbě.
mstritecky
Příspěvky: 2
Registrován: sob úno 19, 2022 2:43 pm

Re: Jezírkové čerpadlo začalo vyhazovat proudový chránič

Příspěvek od mstritecky »

Tři roky nazpět, známému elektrikáři (silnoproudař, domovní rozvody nedělá) kolega z eonu při rekonstrukci rozvaděče napojil nulu z elektroměru za fíčko (na nulový můstek). Deset minut mu trvalo, než po telefonu pochopil, kde udělal chybu.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Jezírkové čerpadlo začalo vyhazovat proudový chránič

Příspěvek od Diablo007 »

Nautilus píše: čtv zář 22, 2022 8:36 am
Diablo007 píše: stř zář 21, 2022 10:09 pm Nula od hdo je před fickem ale fáze pro relé je za fickem jedna z možností. Proto když sepne noční proud tak to relé shodí ficko
Přesně takovou opičárnu mi zapojil technik od EONu. Trápil jsem se tím dlouho, protože fíčko vyletělo jen občas. "Reklamaci" odmítnul uznat. Nakonec to "opravil" místní elektrikář, od kterého jsem nechal vyměnit fíčko.
A nejspíš to bude nějaký folklór či co, protože při výměnně HDO EONem mi to opět zapojil blbě.
On je problém v tom že to není jak moc jinak zapojit . Kdo má ficko pro celý dům a dodělává se ovládání vypnutí fve pomocí hdo dost často je problém v tom že je nula pro něj před fickem ale elektrárna za fickem
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
evanovakova87
Příspěvky: 1
Registrován: čtv zář 21, 2023 9:15 am

Re: Jezírkové čerpadlo začalo vyhazovat proudový chránič

Příspěvek od evanovakova87 »

Zdravím - využiju tohoto vlákna pro svůj dotaz, který se zahradními jezírky a filtrací. O obouch věcech vím kulový. Jezírko teprve plánujeme a děláme si představu a rozpočet.

Vycházím z tohoto článku https://www.megastroj.cz/novinky/zahrad ... si-zahrady kde mě zaujala myšlenka solární filtrace jezírka. Přemýšlíme o nějakým větším jezírku cca 10000 litrů a nedokázali jsme na to najít úplně vhodnou solární filtraci.

Takže otázka - máme jich tam dát víc (což úplně nechceme), anebo je solární filtrace nesmysl a je třeba to řešit jinak?

Díky!
unicast
Příspěvky: 71
Registrován: pát lis 05, 2021 7:08 pm

Re: Jezírkové čerpadlo začalo vyhazovat proudový chránič

Příspěvek od unicast »

Není to nesmysl. Ale jinak je to na delší povídání, při kterém je vhodné mít nějaké znalosti nejen z elektrotechniky, ale i z biochemie (nitritace, nitratace, dusíkový cyklus). Jednoduché shrnutí: přes filtr musí téct voda trvale, panely dávají proud jenom přes den, takže buď to bude relativně levné, ale pokryje to jen část spotřeby nebo tam budou muset být akumulátory a už to levné nebude.
Odpovědět

Zpět na „Kutilové, zahrádkáři, chovatelé, kuchaři“