Rozšíření mikrozdroje

Zak
Příspěvky: 68
Registrován: pon črc 04, 2022 8:43 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 17

Rozšíření mikrozdroje

Příspěvek od Zak »

Zdravím,

mám v provozu plně legální mikrozdroj o výkonu 9,9 kWp s rezervovaným výkonem 10 kW. S ohledem na očekávané změny v legislativě zvažuji rozšíření o 4 další stejné panely, což je asi maximum, co se mi na střechu ještě vleze (bylo by to 4* 450 Wp). A teď otázky:

1) Je potřeba vůbec něco řešit s distributorem, pokud jinak kromě navýšení panelů nechci nic měnit?
2) Pokud bych chtěl navýšit rezervovaný výkon na 12 kW a ponechat si stávající měnič, jak to probíhá? Bude to obsahovat celé to šilené kolečko s připojením mikrozdroje, nebo už je to jednodušší? Jsou tam nějaká rizika?
3) Pokud bych chtěl změnit i měnič, bude se jednat o nové první paralelní připojení, nebo ne?

...celé to lze asi přepsat na otázku "Při jakých úpravách u připojeného mikrozdroje je nutné dělat nové PPP?"

Bonusové body tomu, kdo mi okomentuje, jak by fungoval Solax X3 hybrid 10.0D G4 s připojenými 2 poly panelů o výkonech 2700 Wp + 9000 kWp. Já si z datasheetu myslím, že to bude fungovat bez problémů, ale zřejmě to nebude schopné dělat výkony vyšší, než 10 kW, je to tak?

Předem děkuji za odpovědí.
Solax X3 Hybrid G4 10.0-D + 17,4 kWh LiFePo4 (3* Solax TriplePower T58) + 9,9 kWp (22* SUNPRO SP450-144M)
FrantisekSK
Příspěvky: 2
Registrován: pon srp 29, 2022 12:30 pm

Re: Rozšíření mikrozdroje

Příspěvek od FrantisekSK »

Ak boli dotacie, tak je potrebne prestudovat zmluvy. Mam silny dojem, ze “dotovane“ nemozno upravovat, rozsirovat atd (okrem udrzby). To je z pravnej veci a legalnosti. Mimo toho, je to otazkou na velkost “guli“, co to niekto riskne, aj za cenu moznosti, ze bude musiet vratit dotaciu.
Ak bola cerpana dotacia, tak otazka mala zniet nieco vo vyzname moznosti dalsej FVE, popri tej dotovanej.
A teraz bude otazkou, ako sa DS postavia k moznemu navyseniu vykonu.
Ale to je mimo otazku.
Ten Solax ma 10KW, viac neda, ak sa teda jedna iba o jeho prepanelovanie, tak ani z tym nebude mat problem (150% Oversize Power Capability), preco potom ziadat o navysenie rez. max. vykonu?

Ten Solax ma mat dva MPPT trackery, takze tych 6 panelov seriovo by mohol pobrat, zalezi na paneloch, kolko budu davat v serii…
lukas_k
Příspěvky: 19
Registrován: ned led 16, 2022 9:41 am

Re: Rozšíření mikrozdroje

Příspěvek od lukas_k »

- z hlediska dotace:

1. Nemožnost zasáhnout do dotované instalace je už takový mýtus, kteří většinou opakují odpůrci dotací bez toho, aniž by si o tom něco přečetli; v rozšíření problém není žádný, v podmínkách NZÚ je pouze to, že systém po dobu jeho udržitelnosti nemůžete upravit takovým způsobem, který zhorší jeho ekonomické ukazatele (výpočet úspor, který dělal ten, co vyřizoval dotaci)

2. Můžete klidně instalovat výkon vyšší, než 10kWp, SFŽP je to fuk, ale maximální velikost dotace vám vypočte pro 10kW, co je nad to, není dotované

- z hlediska distributora:

1. Pokud přesáhnete 10kWp na PV poli, není to mikrozdroj, ale výrobna (složitější podmínky a potřeba licence, což sice není problém, ale tarif typu Elektřina pro soláry v tu chvíli uz využít nemůžete); to kolečko pojede celé od začátku, pokud změníte střídač, tak pravděpodobně vč. PPP

2. 10kW SolaX X3 G4 má dva MPPT regulátory pro 9 a 6kWp, pokud to na ně nějak rozumně rozložíte a vyjde minimální napětí stringu, není popsané rozšíření žádný problém, jen si dobře nastudujte napětí toho panelu v menším stringu, aby se vlezlo nad minimální

Pro úplnost ještě doplním, že z hlediska kategorizace zdroje je rozhodující velikost PV pole, velikost měniče je rozhodná pro tzv. posouzení vlivů na DS; běžně se jako mikdrozdroj dělá 15kW střídač s 9,5 kWp PV polem
https://www.mx-solar.cz/ - kalkulačka virtuální baterky, prodejů a celé ekonomiky FVE zdarma
Zak
Příspěvky: 68
Registrován: pon črc 04, 2022 8:43 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 17

Re: Rozšíření mikrozdroje

Příspěvek od Zak »

Dotaci jsem získal, vyplacení bude v brzké době, znovu požádat na rozšíření o dotaci myslím nejde, ani o tom neuvažuji. Po dotazu na SFŽP mi bylo sděleno, že pokud parametry systému nezhorším, neměl by být žádný problém. Pro klid v duši jim to mohu ohlásit, ale to asi ani není nutné...

Jde mi o to, že pokud to chápu dobře, tak nově budou zřejmě příští rok mikrozdroje až do 50 kW (bez licence), takže proto se o to zajímám. Pokud mi něco uniklo, prosím o vysvětlení (chápu, že v médiích je v tom pěkný guláš). Z toho důvodu o tom vůbec uvažuji - o status mikrozdroje v žádném případě přijít nechci.

O elektřinu pro soláry mi ani nejde, beztak půjdu k bezdodavatele. Navíc se zřejmě chystá v nové vyhlášce výrobní EAN i pro mikrozdroje, tak pak to zase bude větší zábava.

Ty velikosti polí by podle mě měly být pro ten Solax v pohodě, takže jediné, co mi trochu dělá vrásky, je nemožnost využít následně těch téměr 12 kWp při plném oslunění...to už by bylo na výměnu měniče a asi už se mi do toho moc nechce.

S tou kategorizací zdroje podle PV pole vs velikosti měniče - studoval a diskutoval jsem to všude možně a prakticky se na to nelze spoléhat. Údajně je to jak kdy jaký distributor jaký revizák atd - proto také téměř žádné montážní firmy nemontují k mikrozdrojům 15 kW měniče, je to riziko navíc (poptával jsem to, fakt)
Solax X3 Hybrid G4 10.0-D + 17,4 kWh LiFePo4 (3* Solax TriplePower T58) + 9,9 kWp (22* SUNPRO SP450-144M)
lukas_k
Příspěvky: 19
Registrován: ned led 16, 2022 9:41 am

Re: Rozšíření mikrozdroje

Příspěvek od lukas_k »

Ten návrh z původního balíčku vypadl, minulý týden ho znovu schválila Vláda v balíčku jiném. Bylo by to skvělé, ale výhled je zatím pořád nejistý. Určitě bych na to v tuto chvíli nespoléhal.

Těch 12kW tam bude tak možná na chvíli v dubnu, pokud je tam shodná jižní orientace. A to je období, kdy baterky stejně na 100% nebudou, takže rozstřídávat stejně nebude víc, jak 10kW. Je třeba si uvědomit, že je to nominální výkon při nějakých ideálních podmínkách, které moc často nenastanou. Vůbec bych se tím netrápil, toto není problém.

S tím posledním odstavcem souhlasit nemůžu. Kategorizace je daná, potíže jsem s tím ještě neměl. Možná se někde najde nějaký prudivý technik, co si to vyložil po svém, ale to bude spíš výjímkou. Revizní technik je ten poslední, který by do toho měl co kecat. Jeho úkolem je ověřit, že stavba byla provedena tak, jak ji ověřil svým razítkem projektant a v souladu s tou částí norem, která je pro ni závazná (a i o tom druhém se vedou diskuze). Ten v žádném případě nemůže posuzovat to, do jaké kategorie zdroj díky instalovanému střídači spadá.
https://www.mx-solar.cz/ - kalkulačka virtuální baterky, prodejů a celé ekonomiky FVE zdarma
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Rozšíření mikrozdroje

Příspěvek od Diablo007 »

Velice to zkrátím a řeknu že kde není žalobce není soudce. Měnič do sítě nedodá víc než jeho parametry dovolí tedy 10kw. pro sit se budeš chovat stále stejně jen v horším světelném osvitu s doplněnými panely budes dosahovat lepšího výkonu než jiní. Tedy neřešil bych to a pokud to napěťově vychází hold ty 2+2 do stringu doplň.


Jinak firmy samozřejmě i 15kw montují jen se o tom nemluví ;)
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Zak
Příspěvky: 68
Registrován: pon črc 04, 2022 8:43 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 17

Re: Rozšíření mikrozdroje

Příspěvek od Zak »

Díky za odpovědi.

A pokud tam ty 4 panely přidám, ponechám si střídač i současný rezervovaný výkon, existuje nějaké riziko, že mi to distributor nějak napadne? A teď například hypotetická situace, že to někdo udá? Opravdu nerad bych se dostal do nějakých problémů, když to mám myslím nyní vše OK. Ví někdo, jak postupovat, aby to bylo "lege artis"?

Ad 15 kW měniče - fakt nevím, jedna firma mi nabídla, že mi dá papírově 10 kW a po PPP vymění neoficiálně za 15 kW, že to nikdo nezjistí (to je asi pravda). Nikdo další mi nenabídl ani toto. Takže evidentně tam nějaký problém někde je. Teď už je to asi stejně jedno, ten měnič funguje dobře a kvůli pár panelům ho měnit fakt nebudu. Ale trochu to zamrzí, ten připlatek za 15 kW je v zásadě minimální a asi by do toho spousta lidí šla, kdyby měla možnost (nejsem sám, kdo se s tímto přístupem firem setkal)
Solax X3 Hybrid G4 10.0-D + 17,4 kWh LiFePo4 (3* Solax TriplePower T58) + 9,9 kWp (22* SUNPRO SP450-144M)
Beny
Příspěvky: 367
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Rozšíření mikrozdroje

Příspěvek od Beny »

K otázce legálního rozšíření

- je pravda, že vládou prošla změna EZ a jde teď v "90" do parlamentu. Doufejme že bude schváleno
- pokud to bude řešeno legálně je nutné projít celé kolečko u DS znovu, jen s tím, že to nebude již mikrozdroj, ale výrobna
- výrobní EAN bude dávám k FVE s přetoky automaticky, tedy bude možné si vybrat obchodníka na odkup na spotu i jiného, než ktarý nám prodává

K otázce ilegálního rozšíření

- ty 4 panely navíc nikdo v DS nepozná, měnič dá ven jen 10 kW max.
- je třeba si připravit odpověď pro případnou návštěvu, proč tam jsou
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Zak
Příspěvky: 68
Registrován: pon črc 04, 2022 8:43 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 17

Re: Rozšíření mikrozdroje

Příspěvek od Zak »

Takže jestli to chápu dobře, v té novele se nepředpokládá navýšení výkonu mikrozdroje nad 10 kW, ale jen odbourání stavebního povolení u výroby mezi 20-50 kW, chápu to správně? Nebo mi ještě něco uniklo?

Jasně, musel bych říci, že jsem si tam dodělal malý ostrov. Asi by to šlo, ale já už začínám být tak paranoidní, že se mi do toho moc nechce :D
Solax X3 Hybrid G4 10.0-D + 17,4 kWh LiFePo4 (3* Solax TriplePower T58) + 9,9 kWp (22* SUNPRO SP450-144M)
Beny
Příspěvky: 367
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Rozšíření mikrozdroje

Příspěvek od Beny »

Zak píše: úte říj 04, 2022 7:34 am Takže jestli to chápu dobře, v té novele se nepředpokládá navýšení výkonu mikrozdroje nad 10 kW, ale jen odbourání stavebního povolení u výroby mezi 20-50 kW, chápu to správně? Nebo mi ještě něco uniklo?
Novela zákona zahrnuje jak navýšení na 50 kW bez licence, tak i změnu stavebního zákona. A všechny FVE s přetokem dostanou výrobní EAN, což je ale v jiné vyhlášce, kterou předkládá ERÚ a ne vláda do parlamentu.
Obojí by mělo platit od Nového roku

https://apps.odok.cz/veklep-history-ver ... RNCJNKPX8U
https://www.eru.cz/navrh-novely-vyhlask ... uUl47gSKOw
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Zak
Příspěvky: 68
Registrován: pon črc 04, 2022 8:43 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 17

Re: Rozšíření mikrozdroje

Příspěvek od Zak »

Jsem stále trochu zmatený.
Napsal jste:

-pokud to bude řešeno legálně je nutné projít celé kolečko u DS znovu, jen s tím, že to nebude již mikrozdroj, ale výrobna

a následně

Novela zákona zahrnuje jak navýšení na 50 kW bez licence, tak i změnu stavebního zákona. A všechny FVE s přetokem dostanou výrobní EAN, což je ale v jiné vyhlášce, kterou předkládá ERÚ a ne vláda do parlamentu.

Já chápu mikrozdroj jako výrobnu bez licence ERÚ. To vaše první tvrzení tedy naznačuje, že už definice "mikrozdroj" nebude, ale bude pouze "výrobna" a to s/bez licence podle výkonu?
Solax X3 Hybrid G4 10.0-D + 17,4 kWh LiFePo4 (3* Solax TriplePower T58) + 9,9 kWp (22* SUNPRO SP450-144M)
Beny
Příspěvky: 367
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Rozšíření mikrozdroje

Příspěvek od Beny »

Ta moje první věta naznačuje, že pokud nyní máte mikrozdroj a chcete ho navýšit nad 10 kWp bude vaše FVE dle nové vyhlášky výrobnou bez licence (ale klidně si ji můžete zařídit, to půjde stále).

To co jste naznačil, že bude mikrozdroj zrušen úplně a bude jen výrobna buď s přetoken nebo ne, mělo původně takto být. Jenže kluci v tom chtěj mít větší bordel než je teď (EdG vydává v klidu i druhý EAN protože ono mají výrobnu a ne mikrozdroj).

Takže snad jsem to vysvětlil, jen nám v tom může ještě Parlament udělat ještě větší hokej.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Zak
Příspěvky: 68
Registrován: pon črc 04, 2022 8:43 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 17

Re: Rozšíření mikrozdroje

Příspěvek od Zak »

No, výrobna bez licence mi asi nevadí. To je v podstatě mikrozdroj s EANem (viz ta připomínka o EdG), že? Nebo je někde nějaký další zásadní rozdíl mikrozdroj vs. výrobna bez licence ?

Jasně, bude se muset počkat na to, co nakonec vyjde ve sbírce zákonů, do té doby je to asi stejně všechno spekulace. Ale musím říct, že pokud se v tom chce člověk trochu zorientovat a neživí se tím, je to opravdu zážitek.
Solax X3 Hybrid G4 10.0-D + 17,4 kWh LiFePo4 (3* Solax TriplePower T58) + 9,9 kWp (22* SUNPRO SP450-144M)
Beny
Příspěvky: 367
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Rozšíření mikrozdroje

Příspěvek od Beny »

NO kdybych to nevysvětloval, jak retard už by to bylo dávno pochopeno.

Ne licence potřeba není, tedy nebude. Sice to není žádný opruz, ale proč se do toho tlačit.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
NESKOM
Příspěvky: 264
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Rozšíření mikrozdroje

Příspěvek od NESKOM »

Tedy: výrobna bez licence, to je takový protimluv.
Pokud bych tento projekt řešil, namontoval bych panely a nikomu o tom neříkal. A už vůbec bych o tom nepsal na internetu.
Jinak: pracovník ČEZu mi pri povolovani výrobny říkal ze mají zakázáno kvůli Bozp lézt na střechu a kontrolovat štítky panelů. Takže si namontuj co chceš a rikej ze jsi dal slabší panely.
U jedné instalace jsme namontovali o 6 panelů víc a technika ČEZu jsme přesvědčili ze nejsou zapojené ale jsou na střeše jen “uskladněné”.
Tak si je tam taky uskladni. :) :)
visis
Příspěvky: 223
Registrován: stř kvě 25, 2022 7:44 pm

Re: Rozšíření mikrozdroje

Příspěvek od visis »

Pokud projde novela zákona i vyhlášky, bude se to vztahovat i na stávající, již jednou povolené mikrozdroje s přetoky? Tj.dostanu výrobní ean po novém roce k již provozovanému mikrozdroji?
Solárník začátečník
Elektrárna 9,9 kWp, Goodwe GW10K-ET, baterie Dyness HV 17,8 kWh
Východ: 7x450 = 3 150 W
Jih: 8x450 = 3 600 W
Západ: 7x450 = 3 150 W
Zak
Příspěvky: 68
Registrován: pon črc 04, 2022 8:43 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 17

Re: Rozšíření mikrozdroje

Příspěvek od Zak »

Já si myslím, že ano.

Jinak je zde někdo, kdo mi dokáže říci, kdy se to bude navyšovat? Na každém odkazu na google se říká něco jiného a ve všech aktuálně plánovaných novelách energetického zákona je stále limit 10 kW. viz:

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-45 ... 1/historie

Mockrát díky :)
Solax X3 Hybrid G4 10.0-D + 17,4 kWh LiFePo4 (3* Solax TriplePower T58) + 9,9 kWp (22* SUNPRO SP450-144M)
xmasin
Příspěvky: 286
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Rozšíření mikrozdroje

Příspěvek od xmasin »

Zak píše: čtv říj 13, 2022 1:54 pm Já si myslím, že ano.

Jinak je zde někdo, kdo mi dokáže říci, kdy se to bude navyšovat? Na každém odkazu na google se říká něco jiného a ve všech aktuálně plánovaných novelách energetického zákona je stále limit 10 kW. viz:

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-45 ... 1/historie

Mockrát díky :)
Novela ještě není schválená, takže je třeba hledat na strákách vlády nebo PsP. https://apps.odok.cz/veklep-detail?pid=KORNCJ9GK71K
Zak
Příspěvky: 68
Registrován: pon črc 04, 2022 8:43 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 17

Re: Rozšíření mikrozdroje

Příspěvek od Zak »

Aha, mockrát díky.
V tuto chvíli asi tedy není jasné, kdy se to bude projednávat a od kdy to může případně platit, že?
Solax X3 Hybrid G4 10.0-D + 17,4 kWh LiFePo4 (3* Solax TriplePower T58) + 9,9 kWp (22* SUNPRO SP450-144M)
Beny
Příspěvky: 367
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Rozšíření mikrozdroje

Příspěvek od Beny »

Zítra v 9.00 je to v parlamentu na jednání-
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Zak
Příspěvky: 68
Registrován: pon črc 04, 2022 8:43 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 17

Re: Rozšíření mikrozdroje

Příspěvek od Zak »

Díky za informaci. Asi jsem slepej, ale to lze vyčíst někde na tom linku od xmasin? :D Nebo jsi to prostě zjistil nějak jinak? :D
Solax X3 Hybrid G4 10.0-D + 17,4 kWh LiFePo4 (3* Solax TriplePower T58) + 9,9 kWp (22* SUNPRO SP450-144M)
Beny
Příspěvky: 367
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Rozšíření mikrozdroje

Příspěvek od Beny »

Trochu to chce hledat a používat internet kolego

https://www.psp.cz/sqw/ischuze.sqw?o=9&s=41 bod č.29
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Zak
Příspěvky: 68
Registrován: pon črc 04, 2022 8:43 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 17

Re: Rozšíření mikrozdroje

Příspěvek od Zak »

To mi nějak google nepředhodil a na tento web běžně nebrouzdám, díky :D

No tak naděje tedy ještě je...i když si moc nedokážu představit, že to nějaká vládá opravdu dořeší do konce roku.
Solax X3 Hybrid G4 10.0-D + 17,4 kWh LiFePo4 (3* Solax TriplePower T58) + 9,9 kWp (22* SUNPRO SP450-144M)
Beny
Příspěvky: 367
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Rozšíření mikrozdroje

Příspěvek od Beny »

Tak vláda už to vyřešila, teď je ať není zítra moc obstrukcí a dostane se to k jednání. Když jsem tam ty .... viděl dneska ...
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
SolaxVB
Příspěvky: 10
Registrován: ned lis 06, 2022 9:55 am
Bydliště: EG.D
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 11

Re: Rozšíření mikrozdroje

Příspěvek od SolaxVB »

Zdravím,
mohu se zeptat, zda je nějaký posun v rozšíření? Pomalinku začínám také uvažovat o rozšíření panelů, abych vytížil můj Solax. Ale předně o navýšení dodávek do DS o 3kW (aktuálně povoleno 7kW).
Díky za příp. reálné zkušenosti
5,84kWp (16x bifacial 365W) jižní zastřešená terasa, SOLAX X3 10.0-D G4, baterie 2x 5,8kWh
Odpovědět

Zpět na „Montážní poradna“