Překlopení mikrozdroj->výrobna

Odpovědět
Flajzi
Příspěvky: 10
Registrován: stř bře 30, 2022 6:47 pm

Překlopení mikrozdroj->výrobna

Příspěvek od Flajzi »

Provozuji mikrozdroj (postavené na Victron Multiplus-II a rozhodl jsem zažádat o překlopení na klasickou výrobnu (abych mohl mít dva EANy). S novou smlouvou mi přišly nové podmínky pro ochranu výrobny (řeším přes U-f guard od cz-elektronika.cz) a nová příloha chování výrobny (regulace Q(U), P(U), P(f) a dynamické podpory sítě).

Co mě překvapilo v nových parametrech ochrany výrobny je tato podmínka:
"Nadpětí 1. stupeň U > 1,1 Un, čas vybavení 0 s (10 minutový průměr)*“ "* Pokud nebude U > ochrana umět 10 minutový průměr, je možno nastavit 1,11 x Un, čas vybavení 60 s (okamžitá hodnota).“

Problém je v tom, že U-f guard neumí měřit 10 minutový průměr a čas vybavení 1. úrovně nadpětí lze nastavit max. na 3,2 vteřiny.

Sice totéž, co dělá U-f guard umí i Victron sám o sobě (včetně 10 minutového průměru nadpětí), ale ten ČEZ Distribuce neuznává jako ochranu výrobny.
Setkal se někdo s tímto požadavkem a jak to řešil? Dá se sehnat něco místo U-f gaurdu od CZE+, co by dokázalo splnit podmínky ČEZ Distribuce?
NESKOM
Příspěvky: 264
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Překlopení mikrozdroj->výrobna

Příspěvek od NESKOM »

Victron nebude schopen splnit požadavky distribuce. Kdybych tento případ hypoteticky řešil tak bych pověsil bych pro účely kontroly distribuce při PPP místo Victrona nějaký měnič který ty podmínky splní.
Další faktor je že mikrozdroj podporovaný z dotace lze samozřejmě překlopit na výrobnu, ale dotace se musí vrátit protože to prostě už není mikrozdroj ale výrobna kterou má majitel, podnikatel s IČO za účelem dosažení zisku.
xmasin
Příspěvky: 286
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Překlopení mikrozdroj->výrobna

Příspěvek od xmasin »

U-f guard je potřeba jen pokud bude Victron v módu, kdy umí ostrovní provoz. Jinak co se týče vlastního nastavení pro podporu sítě, tak Multiplus II to umí, napiště si do Neosolaru pro nastavení.
Flajzi
Příspěvky: 10
Registrován: stř bře 30, 2022 6:47 pm

Re: Překlopení mikrozdroj->výrobna

Příspěvek od Flajzi »

NESKOM píše: ned říj 16, 2022 3:30 pm Victron nebude schopen splnit požadavky distribuce. Kdybych tento případ hypoteticky řešil tak bych pověsil bych pro účely kontroly distribuce při PPP místo Victrona nějaký měnič který ty podmínky splní.
Nerozumím, jaké požadavky distribuce Victron neplní? V příloze č.2 chování výrobny Victron splňuje vše, co po mě chtějí.
NESKOM píše: ned říj 16, 2022 3:30 pm Další faktor je že mikrozdroj podporovaný z dotace lze samozřejmě překlopit na výrobnu, ale dotace se musí vrátit protože to prostě už není mikrozdroj ale výrobna kterou má majitel, podnikatel s IČO za účelem dosažení zisku.
Dotace se vracet nemusí, mikrozdroj není podmínkou dotace, můžeš si klidně přihlásit rovnou výrobnu. A pokud si chceš postavit FVE >10 kWp, tak mikrozdroj nepřipadá v úvahu a musíš to připojit jako klasickou výrobnu.
Naposledy upravil(a) Flajzi dne ned říj 16, 2022 6:53 pm, celkem upraveno 1 x.
Flajzi
Příspěvky: 10
Registrován: stř bře 30, 2022 6:47 pm

Re: Překlopení mikrozdroj->výrobna

Příspěvek od Flajzi »

xmasin píše: ned říj 16, 2022 5:34 pm U-f guard je potřeba jen pokud bude Victron v módu, kdy umí ostrovní provoz. Jinak co se týče vlastního nastavení pro podporu sítě, tak Multiplus II to umí, napiště si do Neosolaru pro nastavení.
Nastavení chování výrobny dle přílohy není problém, příloha je srozumitelná a Victron na to má hezké tabulky, kam to jen nastrkáte.
Znáte důvod, proč když Victron umožňuje ostrovní režim, musí se použít předsazený U-F guard a nestačí samotný Victron? Protože v nastavení Victronu vidím všechny potřebné parametry ochrany výrobny dle přílohy ke smlouvě...
Beny
Příspěvky: 367
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Překlopení mikrozdroj->výrobna

Příspěvek od Beny »

Pokud na druhý EAN nepospícháš, já bych počkal na změnu co dává ERÚ. Mělo by to platit od 1.1.2023
https://www.eru.cz/navrh-novely-vyhlask ... uUl47gSKOw

Ale k problému. Docela jsi mě překvapil, že U-F guard to nesplní. Mám jej sám, také na mikrozdroji. S navýšením na 50 plánuji přejít na 20 kW.
Viděl jsem, že nad 10 jsou již jiné podmínky nastavení pro měniče, ale viděl jsem jen změny v rychlostech. Budu se na to muset podívat lépe.
To by byla smůla, holt bych zůstal u mikro se dvěma EANy a pro VB a na zbytek ostrov.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Beny
Příspěvky: 367
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Překlopení mikrozdroj->výrobna

Příspěvek od Beny »

Flajzi píše: ned říj 16, 2022 3:23 pm Co mě překvapilo v nových parametrech ochrany výrobny je tato podmínka:
"Nadpětí 1. stupeň U > 1,1 Un, čas vybavení 0 s (10 minutový průměr)*“ "* Pokud nebude U > ochrana umět 10 minutový průměr, je možno nastavit 1,11 x Un, čas vybavení 60 s (okamžitá hodnota).“
Jestli se bavíme o stejné podmínce, tak v poznámce v příloze č.4 PPDS je u mikrozdroje i výrobny nad 10 kW uvedena stejná poznámka o okně 10 minut. Respektive v tom tam není žádný rozdíl.
Můžeš mě to nějqk blíže objasnit?
Mikrozdroj.jpg
Mikrozdroj.jpg (211.23 KiB) Zobrazeno 2344 x
Výrobna nad 10 kW.jpg
Výrobna nad 10 kW.jpg (297.72 KiB) Zobrazeno 2344 x
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Flajzi
Příspěvky: 10
Registrován: stř bře 30, 2022 6:47 pm

Re: Překlopení mikrozdroj->výrobna

Příspěvek od Flajzi »

Tyhle tabulky znám taky. Přijde mi, že po mě chtějí pravidla pro FVE >11kWp (>16A). Viz jejich dopis.
Přílohy
Snímek obrazovky 2022-10-16 v 20.24.34.png
Snímek obrazovky 2022-10-16 v 20.24.34.png (280.03 KiB) Zobrazeno 2328 x
Flajzi
Příspěvky: 10
Registrován: stř bře 30, 2022 6:47 pm

Re: Překlopení mikrozdroj->výrobna

Příspěvek od Flajzi »

Jsem blbej. Nechce to jen číst základní parametry datasheetů, ale i poznámky pod nima.
V manuálu U-f guard se píše v poznámce na konci:
Při základním nastavení módu 3-stupňového měření je pak v 1. stupni nadpětí použita
metoda 10-min. agregovaných hodnot střední hodnoty klouzavého okna dle EN 61000-4-30.
Takže konec paniky, můžu si sypat popel na hlavu a nadávat si do idiotů. :D
Beny
Příspěvky: 367
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Překlopení mikrozdroj->výrobna

Příspěvek od Beny »

Já jsem četl i manual i datasheet a nikde jsem nic neviděl a ani teď co jsi to jsem nakopčil to nevidím.

https://eshop.neosolar.cz/data/images_c ... hdo-cz.pdf
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Beny
Příspěvky: 367
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Překlopení mikrozdroj->výrobna

Příspěvek od Beny »

manuál od výrobce to ale již obsahuje
Screenshot 2022-10-16 at 21-15-55 u-f_guard_manual_cz.pdf.png
Screenshot 2022-10-16 at 21-15-55 u-f_guard_manual_cz.pdf.png (44.77 KiB) Zobrazeno 2317 x
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
xmasin
Příspěvky: 286
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Překlopení mikrozdroj->výrobna

Příspěvek od xmasin »

Flajzi píše: ned říj 16, 2022 6:52 pm Nastavení chování výrobny dle přílohy není problém, příloha je srozumitelná a Victron na to má hezké tabulky, kam to jen nastrkáte.
Znáte důvod, proč když Victron umožňuje ostrovní režim, musí se použít předsazený U-F guard a nestačí samotný Victron? Protože v nastavení Victronu vidím všechny potřebné parametry ochrany výrobny dle přílohy ke smlouvě...
Minimálně ČEZ distribuce chce u ostrovního provozu odpojení celého odběrného místa vazebním spínačem, který ovládá ten U-f Guard viz jejich vzorové zapojení. I když teď na to koukám, tak není určeno jestli ten vazební spínač nemůže být přímo ve střídači, ale když jsem řešil UPS s možností přepnutí celé elektroinstalace na UPS tak to po mně chtěli. https://www.cezdistribuce.cz/webpublic/ ... pojeni.pdf
Beny
Příspěvky: 367
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Překlopení mikrozdroj->výrobna

Příspěvek od Beny »

Kde jsi se doklikal na to jednopolové schéma? Jsem ani netušil, že tam je něco veřejně.
Jsou tam i nějaké další?

Edit: našel jsem to, ale jsou tam jen mikrozdroje. Výrobny nic

https://www.cezdistribuce.cz/cs/pro-vyr ... ikrozdroje
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
xmasin
Příspěvky: 286
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Překlopení mikrozdroj->výrobna

Příspěvek od xmasin »

Mají tam schémata pro mikrozdroje, nad 10 kW chtějí projekt.
Flajzi
Příspěvky: 10
Registrován: stř bře 30, 2022 6:47 pm

Re: Překlopení mikrozdroj->výrobna

Příspěvek od Flajzi »

Minimálně ČEZ distribuce chce u ostrovního provozu odpojení celého odběrného místa vazebním spínačem, který ovládá ten U-f Guard viz jejich vzorové zapojení. I když teď na to koukám, tak není určeno jestli ten vazební spínač nemůže být přímo ve střídači, ale když jsem řešil UPS s možností přepnutí celé elektroinstalace na UPS tak to po mně chtěli. https://www.cezdistribuce.cz/webpublic/ ... pojeni.pdf
Jeden pán mi psal, že je nutné rozlišit vazební a rozpadový bod. Nemám to ověřené, ale tvrdil mi, že ČEZD se nelíbí, že 3f Victron jsou 3 oddělené invertory na každou fázi s vlastním vazebním bodem, ale oni chtějí jeden rozpadový bod, který lze u oddělených invertorů docílit jedině předřazeným rozpadovým bodem pro všechny 3 invertory (v tomto případě U-f guardem).
Beny
Příspěvky: 367
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Překlopení mikrozdroj->výrobna

Příspěvek od Beny »

jj mám dva jednofázové měniče a přesně proto po mě chtěli dát U-f g.
Chci to teď po změně vyhlášky rozšířit na 17 kW, tedy jeden 3f měnič. U-f g tam asi ale nechám pro možnost 0-100% pře HDO.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Překlopení mikrozdroj->výrobna

Příspěvek od Diablo007 »

Rozšíření bude podmíněné splněním aktuálně požadovaných parametrů a to znamená že se do elektroměrového rozvaděče musí doplnit vypínač instalace a pokud již nebylo dříve instalované i dálkové odepnutí fve pomocí signálu hdo. Toto je u ČEZ. EGD má jiné podmínky
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Flajzi
Příspěvky: 10
Registrován: stř bře 30, 2022 6:47 pm

Re: Překlopení mikrozdroj->výrobna

Příspěvek od Flajzi »

Diablo007 píše: ned říj 23, 2022 9:37 am Rozšíření bude podmíněné splněním aktuálně požadovaných parametrů a to znamená že se do elektroměrového rozvaděče musí doplnit vypínač instalace a pokud již nebylo dříve instalované i dálkové odepnutí fve pomocí signálu hdo. Toto je u ČEZ. EGD má jiné podmínky
Vypínač instalace za elektroměrem chce ČEZ i u mikrozdroje. Vypínání přes HDO je novinkou, to musím dodělat.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Překlopení mikrozdroj->výrobna

Příspěvek od Diablo007 »

Flajzi píše: pon říj 24, 2022 10:14 am
Diablo007 píše: ned říj 23, 2022 9:37 am Rozšíření bude podmíněné splněním aktuálně požadovaných parametrů a to znamená že se do elektroměrového rozvaděče musí doplnit vypínač instalace a pokud již nebylo dříve instalované i dálkové odepnutí fve pomocí signálu hdo. Toto je u ČEZ. EGD má jiné podmínky
Vypínač instalace za elektroměrem chce ČEZ i u mikrozdroje. Vypínání přes HDO je novinkou, to musím dodělat.
No on i ten vypínač je novinka někdo kdo má mikrozdroj 10 let to neměl
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Flajzi
Příspěvky: 10
Registrován: stř bře 30, 2022 6:47 pm

Re: Překlopení mikrozdroj->výrobna

Příspěvek od Flajzi »

No on i ten vypínač je novinka někdo kdo má mikrozdroj 10 let to neměl
Vím, že to dříve nebylo. Nicméně já přihlašoval mikrozdroj letos v únoru a už vypínač chtěli.
Odpovědět

Zpět na „Montážní poradna“