Ostrovní FV elektrárn 3f

Odpovědět
Maliba
Příspěvky: 6
Registrován: sob říj 15, 2022 9:25 pm

Ostrovní FV elektrárn 3f

Příspěvek od Maliba »

Dobrý den, chtěl bych si postavit vlastní malou FV elektrárnu. Může mi prosím někdo poradit co vše k tomu potřebuji. Koukal jsem na různé sestavy, ale myslím si, že když to nakoupím každé zvlášť, tak by to mohlo být o něco levnější. Na střechu se mi vejde 10 FV panelů po 400Wp a chtěl bych napájet 3f( žádné cirkulárky, jen drobné spotřebiče ale bohužel každý na jiné fázi). Další požadavek je aby fve byla zálohovaná z DS, ale zároveň aby přetoky nešli do DS.
Moc děkuji za jakoukoliv radu.
Atman
Příspěvky: 102
Registrován: ned úno 13, 2022 7:20 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28

Re: Ostrovní FV elektrárn 3f

Příspěvek od Atman »

Takže chceš 1f FVE zapojenú na všetky tri fázy a ostrov s automatickým prepínačom sietí.
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85.
Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh 2x16 280AH
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 199
Registrován: úte dub 06, 2021 7:46 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10200
Kapacita baterie [kWh]: 48

Re: Ostrovní FV elektrárn 3f

Příspěvek od beethowen »

Maliba píše: pon říj 17, 2022 4:34 pm Dobrý den, chtěl bych si postavit vlastní malou FV elektrárnu. Může mi prosím někdo poradit co vše k tomu potřebuji. Koukal jsem na různé sestavy, ale myslím si, že když to nakoupím každé zvlášť, tak by to mohlo být o něco levnější. Na střechu se mi vejde 10 FV panelů po 400Wp a chtěl bych napájet 3f( žádné cirkulárky, jen drobné spotřebiče ale bohužel každý na jiné fázi). Další požadavek je aby fve byla zálohovaná z DS, ale zároveň aby přetoky nešli do DS.
Moc děkuji za jakoukoliv radu.
Vzhledem k tomuto dotazu bych doporučil chvíli na tomto fóru věnovat čtení a získat odpovědi. Jinak stejně nic nepostavíš. Nikdo ti tu to za tebe nevymyslí. Pokud chceš rychlé řešení, doporučuji to někomu zadat. I když v dnešní době to asi nebude tak na hned, jak z toho nejde cítit dotace alespoň 200tis. :twisted:
P.S.: Ještě mě tam v zadání chyběl požadavek "pokud možno bez baterky".
10,2kWp poly/mono, XTH6000-48, 2x VT-80A, Li-ion 48kWh
Maliba
Příspěvky: 6
Registrován: sob říj 15, 2022 9:25 pm

Re: Ostrovní FV elektrárn 3f

Příspěvek od Maliba »

Omlouvám se že sem se optal. Přičítám toto fórum už dost dlouho ale bohužel z toho nejsem moc moudrej a proto jsem se zeptal. Myslel sem si, že mi někdo poradí, od toho snad fóra jsou, ale asi jsem se spletl. Tak se ještě jednou moc omlouvám.
Diablo1st
Příspěvky: 975
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Ostrovní FV elektrárn 3f

Příspěvek od Diablo1st »

Aký je rozpočet?

Určite treba aspoň 5kW menič, z lacnejších Voltronic Axpert alebo Growatt SPF 5000 ES, z drahších Victron Multiplus II.

Hlavne treba baterku aspoň 200Ah, lepšie 280Ah, čiže pri 50V cca. 14kWh.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Ostrovní FV elektrárn 3f

Příspěvek od Diablo007 »

4kwp na střeše není úplně na to mít 3f systém ten je neefektivní takže to zredukovat na 1f s přepínačem sítí bude asi dobrý základ. Odkud jsi třeba bude někdo poblíž a dozvíš se víc osobně než zdlouhavé psaní
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Ostrovní FV elektrárn 3f

Příspěvek od josse »

Maliba píše:Omlouvám se že sem se optal. Přičítám toto fórum už dost dlouho ale bohužel z toho nejsem moc moudrej a proto jsem se zeptal. Myslel sem si, že mi někdo poradí, od toho snad fóra jsou, ale asi jsem se spletl. Tak se ještě jednou moc omlouvám.
To je ale blbost, jak se někde objeví slovo ostrov vždycky začneme s tím, že 3f je blbost a nevědomost. Takže začneme od začátku.

1. 3f je blbost, stačí (většinou) základní kontrola + přepojení

Hledejte znovu a ptejte se znovu.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
eduard22
Příspěvky: 984
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Ostrovní FV elektrárn 3f

Příspěvek od eduard22 »

A co Vám brání tu 1f z měniče přivéct na 3f přepínač sítí ale 4p! Neb s emusí odpojit i nulák a připojiten z měniče a ty tři fáze u přepínače z měniče přoklemovat???

Před přepínač sítí (za měnič) dát chráničojstič B25A a z něj 1f rozzvéct na všecjy 3 vstupy teho přepínače??? A je to 8-)

Vpravo dole je přívod ze sítě přerušený přepínačem sítí včetně N a vpravo nahoře zase výstup - zpět k jističům okruhů světel a zásuvek. Zleva dole bud epřívod z měniče na pojistu a 25A chráničo/jistič a z něj lištou 1fáze rozvedena do v訚ech tří fází do přepínače.


Jeli přepínač sítí přepnut na síť - jdou tam nezávislé tři fáze na tri fáze k jkiostičům do domu, ale jeli přepnutí na - z měniče, jede jedna fáze z měniče přes pojistku a hcráničojistič a lištou rozvedená do včech tří fází do domu 8-) (ty dva B16A jističe a dvě zásuvky dole jsou tam navíc přímo kvůli odstavení domu, těch si nevšímejte)

Ze sítě - nezávislým připojením, pak bude měnič zálohován zásuvkou 380V/32A, al ejen z jedné fáze (proti N a tedy je nutný novší 5-tikolík a nulák v přívodu) , jakoby běžný spotřebič, míchačka a pod :-)
Přílohy
Kopírovat z 20221005_200148.jpg
Kopírovat z 20221005_200148.jpg (283.93 KiB) Zobrazeno 2221 x
20221004_181839.jpg
20221004_181839.jpg (419.53 KiB) Zobrazeno 2221 x
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Maliba
Příspěvky: 6
Registrován: sob říj 15, 2022 9:25 pm

Re: Ostrovní FV elektrárn 3f

Příspěvek od Maliba »

V první řadě děkuji i za kladné odpovědi. Chtěl bych využít sluneční energii na částečné pokrytí spotřeby v rodinném domě. 3f jsem chtěl kvůli tomu, že dům je npojen na 3f a všechny zásuvky v domě a spotřebiče jsou rozděleny do 3f kvůli neřešení co s čím mužů pustit aniž bych vyhodil jistič. Roční spotřebu mám 3 MWh.
eduard22
Příspěvky: 984
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Ostrovní FV elektrárn 3f

Příspěvek od eduard22 »

A 25A 1f do 3f se vám zdá málo? Mám to tak (jsou to moje fotky a moje "poloostrovní 1f řešení!) a zatím se mi nic nepotkalo a nevyhodilo ani jedinkrát! 8-)
Jen je třeba myslet na extrémy - současně nezapnout el. troubu, pračku, bojler a ještě 2kW rychlovárnou konvici...
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Maliba
Příspěvky: 6
Registrován: sob říj 15, 2022 9:25 pm

Re: Ostrovní FV elektrárn 3f

Příspěvek od Maliba »

eduard22 píše: pon říj 17, 2022 7:43 pm A co Vám brání tu 1f z měniče přivéct na 3f přepínač sítí ale 4p! Neb s emusí odpojit i nulák a připojiten z měniče a ty tři fáze u přepínače z měniče přoklemovat???

Před přepínač sítí (za měnič) dát chráničojstič B25A a z něj 1f rozzvéct na všecjy 3 vstupy teho přepínače??? A je to 8-)

Vpravo dole je přívod ze sítě přerušený přepínačem sítí včetně N a vpravo nahoře zase výstup - zpět k jističům okruhů světel a zásuvek. Zleva dole bud epřívod z měniče na pojistu a 25A chráničo/jistič a z něj lištou 1fáze rozvedena do v訚ech tří fází do přepínače.


Jeli přepínač sítí přepnut na síť - jdou tam nezávislé tři fáze na tri fáze k jkiostičům do domu, ale jeli přepnutí na - z měniče, jede jedna fáze z měniče přes pojistku a hcráničojistič a lištou rozvedená do včech tří fází do domu 8-) (ty dva B16A jističe a dvě zásuvky dole jsou tam navíc přímo kvůli odstavení domu, těch si nevšímejte)

Ze sítě - nezávislým připojením, pak bude měnič zálohován zásuvkou 380V/32A, al ejen z jedné fáze (proti N a tedy je nutný novší 5-tikolík a nulák v přívodu) , jakoby běžný spotřebič, míchačka a pod :-)
Tomu rozumím, ale musím to přepínat ručně mezi soláry/DS. To je to co bych nechtěl. Chtěl bych aby to prioritně jelo na soláry(baterky)a když to nebude stačit, tak aby se to automaticky preplo na DS. Proto jsem to na začátku nazval jako Ostrovní elektrárna se zálohou z DS.
Maliba
Příspěvky: 6
Registrován: sob říj 15, 2022 9:25 pm

Re: Ostrovní FV elektrárn 3f

Příspěvek od Maliba »

A nebylo by lepší pospojit tři 1f měniče a každý by měl na starost jednu fázi.
Diablo1st
Příspěvky: 975
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Ostrovní FV elektrárn 3f

Příspěvek od Diablo1st »

Prepínať na sieť keď je nízke napätie vie pomaly každý menič.

Treba zabudnúť na 3f a ísť len do 1f. V rozvádzači to nie je až taký problém poprehadzovať. 3f stroje, rúru nechať na DS, príp. aj sporák, záleží od súbehov. Ostatné zásuvky a svetlá hodiť na 1F a tento obvod živiť z FVE.

Takže ako som písal vyššie - základ min. 5kW menič a aspoň 200Ah baterky.

3f je drahá sranda, ale ak je rozpočet tak prečo nie. Pre RD stačí bohato 1f.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
mirekcafa
Příspěvky: 101
Registrován: ned zář 04, 2022 3:46 pm

Re: Ostrovní FV elektrárn 3f

Příspěvek od mirekcafa »

eduard22 píše: pon říj 17, 2022 8:12 pm A 25A 1f do 3f se vám zdá málo? Mám to tak (jsou to moje fotky a moje "poloostrovní 1f řešení!) a zatím se mi nic nepotkalo a nevyhodilo ani jedinkrát! 8-)
Ten přepínač sítě? Jak to přepínáš? Myslím kdy, třeba podle počasí nebo stavu baterky? Prostě co to obnáší to takhle obsluhovat...
Maliba
Příspěvky: 6
Registrován: sob říj 15, 2022 9:25 pm

Re: Ostrovní FV elektrárn 3f

Příspěvek od Maliba »

Diablo1st píše: pon říj 17, 2022 9:12 pm Prepínať na sieť keď je nízke napätie vie pomaly každý menič.

Treba zabudnúť na 3f a ísť len do 1f. V rozvádzači to nie je až taký problém poprehadzovať. 3f stroje, rúru nechať na DS, príp. aj sporák, záleží od súbehov. Ostatné zásuvky a svetlá hodiť na 1F a tento obvod živiť z FVE.

Takže ako som písal vyššie - základ min. 5kW menič a aspoň 200Ah baterky.

3f je drahá sranda, ale ak je rozpočet tak prečo nie. Pre RD stačí bohato 1f.
A kdybych přeci jen chtěl ten 3f měnič, bylo by si s ním jednoduší a dražší cca o kolik? Mám v nabídce 3f měnič GoodWe 10kW a tam je cena cca 25tisic. Což mi nepřijde tak hrozný.
Diablo1st
Příspěvky: 975
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Ostrovní FV elektrárn 3f

Příspěvek od Diablo1st »

Maliba píše: pon říj 17, 2022 10:12 pm A kdybych přeci jen chtěl ten 3f měnič, bylo by si s ním jednoduší a dražší cca o kolik? Mám v nabídce 3f měnič GoodWe 10kW a tam je cena cca 25tisic. Což mi nepřijde tak hrozný.
To je asi on-grid nie? Lebo hybridy od Goodwe sú cenovo troška niekde inde.

Som myslel, že sa bavíme o ostrove a nie on-grid, či?
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
eduard22
Příspěvky: 984
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Ostrovní FV elektrárn 3f

Příspěvek od eduard22 »

mirekcafa píše: pon říj 17, 2022 9:12 pm
eduard22 píše: pon říj 17, 2022 8:12 pm A 25A 1f do 3f se vám zdá málo? Mám to tak (jsou to moje fotky a moje "poloostrovní 1f řešení!) a zatím se mi nic nepotkalo a nevyhodilo ani jedinkrát! 8-)
Ten přepínač sítě? Jak to přepínáš? Myslím kdy, třeba podle počasí nebo stavu baterky? Prostě co to obnáší to takhle obsluhovat...
Zatím nijak není potřeba jedu stále už týden bez sítě a to bylo půlka týdne Mlhavo a pod mrakem... Sice dostávají baterie naprdel ale od toho tam jsou aby se využily a ještěnyní ve 3h... mají 50% a to jsem na večer topil klimatizací a seděl u velmi výkonného PC se dvěma velkými monitory 43" a 65", vařil čaj a Svítil v kuchyni na kuchyňské lince nad sporákem a v obýváku do 21:00...

A zatím nemám dodělanou zpětnou vazbu měniče ten bude kabelem se zásuvkou 380V pětikolík připojen na síť jako běžný spotřebič jsem to psal Bude zapojen jakoby míchačka jen na jednu fázi a 380V zásuvka je pouze protože malá zásuvka je jen pouze na 16A... ale měnič potřebuje až 27A!

Jenže můj měnič je poloostrovní!!! A tedy bez přetoků a tedy je mohu nechat zálohovat automaticky samotného.

De facto jen aktivuje druhou nabíječku ze sítě do baterek když ty dochází. A ten přepínač sítí je tam defacto pouze kvůli servisu a oddělení nuláku od sítě!!!
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Vladimir Mahr
Příspěvky: 72
Registrován: úte črc 19, 2022 11:35 am

Re: Ostrovní FV elektrárn 3f

Příspěvek od Vladimir Mahr »

eduard22 píše: pon říj 17, 2022 8:12 pm A 25A 1f do 3f se vám zdá málo? Mám to tak (jsou to moje fotky a moje "poloostrovní 1f řešení!) a zatím se mi nic nepotkalo a nevyhodilo ani jedinkrát! 8-)
Jen je třeba myslet na extrémy - současně nezapnout el. troubu, pračku, bojler a ještě 2kW rychlovárnou konvici...
Využiji toto vlákno k získání základní gramotnosti o hodnotách jističů. Moje stávající jističe v rozvodech v baráku bez FV: U sloupu elektrického vedení je skříň s hodinami, HDO a hlavním jističem 3*25 A (3*25*230=17,25 kW max. odběru). Z této rozvodné skříně vedou v zemi dráty (a tu by mne zajímal jejich průměr ale to nevím jak zjistit) do rozvodné skříně v baráku umístěné ve verandě. Zde je hlavní jistič 3*16 A (3*16*230=11,04 kW max. odběru).

A Vy tam máte u poloostrovní fotovoltaiky pro celý barák 1*25*230=5,75 kW max. odběru.

Jak je to možné ?

Předimenzovali mi projektanti a realizátoři rozvodnou sít ?
Diablo1st
Příspěvky: 975
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Ostrovní FV elektrárn 3f

Příspěvek od Diablo1st »

Prepoj medzi RE a RD musí byť podľa normy min. 10mm2 meď.

Ja mám tiež takmer celý dom na 1F (okrem sporáku a trúby) a spotreba nad 5kW mám len pár krát do roka.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Ostrovní FV elektrárn 3f

Příspěvek od Diablo007 »

Diablo1st píše: ned říj 30, 2022 8:23 am Prepoj medzi RE a RD musí byť podľa normy min. 10mm2 meď.

Ja mám tiež takmer celý dom na 1F (okrem sporáku a trúby) a spotreba nad 5kW mám len pár krát do roka.
A z kterého roku že je ta norma? Já mám hliník a v té době to bylo taky podle normy . Takže musíš se dívat na normu a normu
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Diablo1st
Příspěvky: 975
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Ostrovní FV elektrárn 3f

Příspěvek od Diablo1st »

Aha zabudol som dopísať alebo 16mm2 hliník. :oops:

Pokiaľ sa nemýlim, toto je v norme už hodne dlho. Ja mám dom skolaudovaný v roku 1989 a už tam bol 16mm2 hliník medzi stĺpom a RE.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
eduard22
Příspěvky: 984
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Ostrovní FV elektrárn 3f

Příspěvek od eduard22 »

Vladimir Mahr píše: ned říj 30, 2022 7:38 am
eduard22 píše: pon říj 17, 2022 8:12 pm A 25A 1f do 3f se vám zdá málo? Mám to tak (jsou to moje fotky a moje "poloostrovní 1f řešení!) a zatím se mi nic nepotkalo a nevyhodilo ani jedinkrát! 8-)
Jen je třeba myslet na extrémy - současně nezapnout el. troubu, pračku, bojler a ještě 2kW rychlovárnou konvici...
Využiji toto vlákno k získání základní gramotnosti o hodnotách jističů. Moje stávající jističe v rozvodech v baráku bez FV: U sloupu elektrického vedení je skříň s hodinami, HDO a hlavním jističem 3*25 A (3*25*230=17,25 kW max. odběru). Z této rozvodné skříně vedou v zemi dráty (a tu by mne zajímal jejich průměr ale to nevím jak zjistit) do rozvodné skříně v baráku umístěné ve verandě. Zde je hlavní jistič 3*16 A (3*16*230=11,04 kW max. odběru).
A Vy tam máte u poloostrovní fotovoltaiky pro celý barák 1*25*230=5,75 kW max. odběru.
Jak je to možné ?
Předimenzovali mi projektanti a realizátoři rozvodnou sít ?
Takto:
- jednak stejnak trvale můj měnič víc jak 22A nedá, takže naco vyšší hodnota jističe jak 25A??? Aby měnič shořel? To raději nechť mi vyhodí jistič při trvalejším přetížení při souběhu zátězí.

- A druhak - ano život s FVE jako ostrov je zcela jiný!!! Je třeba se ohlížet a změnit návyky - a již bezohledně nezapínat spoustu řroutů současně! (nevysávat 2000W vysavašem když peču v troubě, nebo dělat kafe - natož u 2200W - a tak opravdu rychlovárné konvice a současně neprat a neohřívat užitkovou vodu a pod!

K lektrogramotnosti: Já vím že 3x25A není totéž co 1x25A do 3f paralerně ;-) A proto mám ještě do domu napojenu i DS trvalou - zejména 3f zásuvky 380V (dnes se tomu prej říká: 400V...) pro silnější a 3f spotřebiče (míchačka, cirkulárka, kalová čerpadla, zvedák na auta) a předělané nově na 5-ti kolík zásuvky 32A (z ajističem 32A (hlavní mám 40A)

i vedení k nim mám nově na 5x6mm Cu a vedle dodělané díky vedení 5x i další dvě zásuvky na 220V (dnes vlastně na 230V ;-) )

Tou stálou sítí pak případně zálohuji i můj ostrovní měnič (Axpert King II) , respective jen nabíjení aku ze sítě v případě zimního období, bypas mám zakázán a tedy nehrozí, že by sebral víc jak 25A, ale vidlici mám od měniče 3f 32A, i když je zapojena taky jen jedna fáze, ale jen proto, neb na to (25A) již malá zásuvka 230V/ jen 16A nestačí. A zbylé 2 fáze jsou na sásuvky á 16A ze sítě. /(aby se případná spotřeba rozložila.

Doplněno: jelikož mám tarif 25d s NT, neměl bych správně ani zrušit připojení vedení z relé (ovladané přes HDO s připojováním Nuláku!) do bojleru, a dokonce ani odpojit (přepojit) bojler od sítě! (dle smlouvy se dříve mělo zabezpečit, aby bojler na ohřev na NT nešel odpojit fyzticky a bojler musel být natvrdo připojen na ten vypínač s doutnavkou... a tedy bez zásuvky!) , tak vedení bojleru jsem zachoval a stále je připojeno k relé i na Nulák ze sítě! (stejně tak Nulák relé a neb HDO spíná N)

Prostě je mimo FVE a mimo přepínač sítí - co přepíná (a tak od sítě odpíná!) i N!!! Tedy stále mohu využít v zimě ohřev vody na NT ze sítě 8-) Ale vedle bojleru na zásuvku mám ještě druhou samostatně jištěnou zásuvku a ta je již přepínaná mezi sítí a FVE ;-)

Tedy, jeli málo energie ze SLunce, nebo málo výkonu, když moja řádí s vysvačem a pěče a pere..., jen ručně přehodím vidlici mezi sítí, ale co jde jen v NT a FVE 8-)

Dalo by se omezit SW proud nabíjení, aby 230V/16A zásuvka stačila, ale! - jelikož přesměrovává část nabíjecího proudy z nabíječky (ale jen z 58,4V a nikoliv přímo z 230V - kde by hrozily přetoky!) přímo na konverzi na 230V/50Hz, ubíral by pak nabíjecí proud akumulátorům při současné větší zátěži domácností.

Možná je to jen trochu diskomfortní :-/ , je to však v něčem vyloženě špatně?
Foto na to - už několik dní po sobě na jihu JM hnus, že by psa nevyhnal :-( :
Kopírovat z _DSC2322.JPG
Kopírovat z _DSC2322.JPG (495.05 KiB) Zobrazeno 1814 x
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Vladimir Mahr
Příspěvky: 72
Registrován: úte črc 19, 2022 11:35 am

Re: Ostrovní FV elektrárn 3f

Příspěvek od Vladimir Mahr »

Diablo1st píše: ned říj 30, 2022 8:23 am Prepoj medzi RE a RD musí byť podľa normy min. 10mm2 meď.

Ja mám tiež takmer celý dom na 1F (okrem sporáku a trúby) a spotreba nad 5kW mám len pár krát do roka.
Děkuji za info a abych pochopil co ty čísla u kabelů znamenají, tak ten průřez 10mm2 je průřez pouze měděným drátem , souhlas ?
Obsah kruhu (průřez) = Pí*r2 10=3,14*r2 10/3,14=r2 r= 1,78 mm d=2r d=3,6 mm šuplerou bych měl naměřit tuto hodnotu

A další otázka. Když už vidím, že rozvodná skříň v baráku ve verandě je absolutně plná a vím, že příští rok si pořídím fotovoltaiku buď hybrid nebo ostrov a vím, že měnič, regulátor a baterky umístím do garáže jež je součástí podsklepení baráku, tak potřebuji mít hlavní rozvodnou skříň zde a stávající rozvodnou skříň ve verandě mít až následnou. Do stávající rozvodné skříně ve verandě je přívod ze spod od podlahy. Kdybych ten přívod měď 5x10 pod rozvodnou skříní přerušil a pod ní v místě přerušení vsadil menší rozvaděč se svorkovnicemi, kdy v jedné svorkovnici by byl vstup z RE a v druhé vstup do RD. Ze svorkovnice RE bych pokračoval do garáže (asi 20 m kabelu) a v garáži udělal rozvodnou skříň pro FV a z ní se vrátil zpět do verandy na vstup do RD. Tím bych měl v garáži na jednom místě všechny potřebné informace včetně možnosti snímat přetoky.

Je to zvěrstvo co mne napadlo nebo systémová příprava ?
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Ostrovní FV elektrárn 3f

Příspěvek od Diablo007 »

Dělá se to takto. Dá se tam svorka kde se původní kabel pošle do sklepa a druha svorka která druhý z elektrárny vrátí do rozvaděče.
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Odpovědět

Zpět na „Montážní poradna“