Nové připojení výrobny do stávajícího odběrného místa

Pravidla fóra
Pro získání samostatného fóra týkajícího se Vaší vlastní elektrárny, kontakrujte některého z moderátorů nebo admina.
V takto získaném fóru budete mít k dispozici jedno vlákno, které si budete moci moderovat, připadně bude zamčené a budete moci přispívat pouze vy. Dále je ožné si založit další vlákna pro obecné diskuse.
Odpovědět
Zoha@volny.cz
Příspěvky: 19
Registrován: čtv říj 20, 2022 5:19 am

Nové připojení výrobny do stávajícího odběrného místa

Příspěvek od Zoha@volny.cz »

Podal jsem žádost na EG.D (EON) v jihočeském kraji. "Nové připojení výrobny do stávajícího odběrného místa (nízké napětí)" dne 19.10. a nyní čekám na vyřízení. Jakmile dostanu souhlas plánuji, začít stavět FVE. Bohužel souhlas stále nepřichází, ani odpověď kdy asi se tím začnou zabývat.
Netušíte někdo, jak dlouho jim to může trvat?
Prý je těch žádostí strašně moc. https://archiv.hn.cz/c1-67135130-zapisk ... ce-dalsich
Pokud dobře čtu tak 2021 - 7000 žádostí, 2022 - 27000 žádostí u EG.D
kekita
Příspěvky: 55
Registrován: pon zář 05, 2022 12:59 pm

Re: Nové připojení výrobny do stávajícího odběrného místa

Příspěvek od kekita »

Poslal jsi to na dobrou adresu? Trvá jim to sice strašně dlouho a nedá se na nikoho dovolat, ale ne až tak. Mně vždy odpoví do cca týdne. Nebo neposlali ti email, že máš něco v žádosti špatně-nespadl ti do spamu? Po podání žádosti posílají email o tom, že ji zaevidovali a že ti do 30-ti dnů dají vědět, jak se rozhodli.
Zoha@volny.cz
Příspěvky: 19
Registrován: čtv říj 20, 2022 5:19 am

Re: Nové připojení výrobny do stávajícího odběrného místa

Příspěvek od Zoha@volny.cz »

Potvrzení o přijetí žádosti k připojení FVE poslali, no uvidíme, trochu mě ten článek vyděsil, je pravda, že mají na reakci ještě 8 dní. Každopádně jsem rád, že jsem zatím s žádným dodavatelem FVE smlouvu nepodepsal a neleží jim tam záloha. Taky uvažuji, že si FVE postavím sám, jen sehnat šikovného elektrikáře a revizáka.
kekita
Příspěvky: 55
Registrován: pon zář 05, 2022 12:59 pm

Re: Nové připojení výrobny do stávajícího odběrného místa

Příspěvek od kekita »

Počkej, ty si to rezervuješ dopředu? A jaký jsi tam napsal datum a hodnoty panelů, měniče a baterek? Protože pokud se ti něco z toho změní, tak musíš tu předchozí žádost nejdřív zrušit a pak si znovu požádat-tím se ti to protáhne.... To samé, pokud tu elektrárnu nestihneš postavit do toho datumu, cos tam napsal.
Zoha@volny.cz
Příspěvky: 19
Registrován: čtv říj 20, 2022 5:19 am

Re: Nové připojení výrobny do stávajícího odběrného místa

Příspěvek od Zoha@volny.cz »

Termin dokončení tam nebyl. Zadal jsem aktuální maxima 10kWp, 10kWh. No uvidím co odepisou. O změně chci jednat až se ozvou.
kekita
Příspěvky: 55
Registrován: pon zář 05, 2022 12:59 pm

Re: Nové připojení výrobny do stávajícího odběrného místa

Příspěvek od kekita »

Datum tam je-na druhé stránce nahoře, jak píšeš stávající a požadovanou hodnotu hlavního jističe.
Myslím, že tu žádost ani nemusíš podepisovat-protože málokterá baterie má kapacitu 10kWh. Vždycky je to 11,1 11,6 atd. A 10kWh není maximum-tady si můžeš dát kolik chceš (podle toho co zvládne měnič)
Pak panely taky nevycházejí přesně na 10kWp (jenom 400 a 500kWp). Potom je třeba lepší si zarezervovat o trochu větší výkon (ze zákona můžeš mít o 20% víc než co máš v panelech). Kvůli pokutám za nepovolené přetoky.

Tady jsem to našla v odpovědích přímo od EGD:
https://www.egd.cz/vyrobny-casto-kladene-otazky
Zoha@volny.cz
Příspěvky: 19
Registrován: čtv říj 20, 2022 5:19 am

Re: Nové připojení výrobny do stávajícího odběrného místa

Příspěvek od Zoha@volny.cz »

Žádné datum dokončení FVE jsem nezadával, ani jsem ho zpětně v žádosti nedohledal, není ani v návodu https://www.egd.cz/sites/default/files/ ... bny_om.pdf

Je možné, že to budou požadovat později, nevím.

Ostatním informacím rozumím. Zůstává otázka zda budou akceptovat zda je možné zdroj přechodně povozovat bez akumulátorů.
Novou smlouvu, podle toho co jsem dohledal, požadují jen při změně výkonu střídače.
kekita
Příspěvky: 55
Registrován: pon zář 05, 2022 12:59 pm

Re: Nové připojení výrobny do stávajícího odběrného místa

Příspěvek od kekita »

Aha, už vím, v čem je problém-já vyplňuju klasický jejich formulář D22-ty máš online žádost.
Novou smlouvu požadují při jakékoliv změně-při přidání, nebo naopak ubrání panelů i při navýšení kapacity baterií.
Hlavně, pokud tam nebudeš mít na začátku baterky, tak máš úplně jiné schéma....
Zoha@volny.cz
Příspěvky: 19
Registrován: čtv říj 20, 2022 5:19 am

Re: Nové připojení výrobny do stávajícího odběrného místa

Příspěvek od Zoha@volny.cz »

Technicky by je výkon panelů a akumulátory vůbec nemuseli zajímat, jde přeci hlavně o maximální výkon do sítě a ten je daný střídačem, vše ostatní může být přímo ovlivněno vlastní spotřebou a tím jak svítí. V zimě nedosáhnu na výkon střídače ani když bych přidal 2x tolik panelů.

Pokud dobře chápu Vyhláška č. 16/2016 Sb.Vyhláška o podmínkách připojení k elektrizační soustavě, tak podle
§ 4
(1) Žádost o připojení se podává pro každé zařízení zvlášť. Žádost o připojení zařízení se podává
a) před výstavbou nebo připojením nového zařízení, s výjimkou mikrozdrojů připojovaných k distribuční soustavě postupem podle § 16,
b) před změnou rezervovaného příkonu nebo výkonu stávajícího připojeného zařízení s výjimkou případů podle § 3 odst. 2,
....
f) v případě zvýšení instalovaného výkonu výrobny připojené k distribuční soustavě,
g) v případě rozšíření výrobny o akumulační zařízení.

Každopádně pokud bude EG.D.na něčem trvat asi těžko to ovlivním :)
kekita
Příspěvky: 55
Registrován: pon zář 05, 2022 12:59 pm

Re: Nové připojení výrobny do stávajícího odběrného místa

Příspěvek od kekita »

Ale jim jde o to, že ty si zarezervuješ 10kW a pak se ti na střechu vejde jenom 5. Tím pádem blokuješ výkon někomu jinému a místo jedné fve můžou být povolené 2...
Odpovědět

Zpět na „Elektrárny uživatelů“