Elektroměr - napojení

Odpovědět
Tess
Příspěvky: 2
Registrován: čtv lis 10, 2022 10:50 pm

Elektroměr - napojení

Příspěvek od Tess »

Zdravím,

mám v elektroměr v baráku (ČEZ) v přízemí, domovní rozvaděč v patře. Panely chci na garáž na zahradě a nechci tahat kabely ze střídače do patra k HDR. Je možný to napojit dole a dát jističe do skříně s elektroměrem? Místo tam je a nějaký jističe už tam taky jsou? Jeden "odborník" mi tvrdil, že se do tý skříně nesmí zasahovat a je nutný to táhnout do patra, ale nějak se mi tomu nechce věřit.
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 438
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: Elektroměr - napojení

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

je to tak , v elektroměrovém rozvaděči na patě domu nesmí být nic jiného než-li fakturační elektroměr + hlavní jistič a přijímač HDO s jeho jističem . Vše zaplombované .

Elektronům zdar :sun2:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Elektroměr - napojení

Příspěvek od Diablo007 »

Tess píše: čtv lis 10, 2022 10:57 pm Zdravím,

mám v elektroměr v baráku (ČEZ) v přízemí, domovní rozvaděč v patře. Panely chci na garáž na zahradě a nechci tahat kabely ze střídače do patra k HDR. Je možný to napojit dole a dát jističe do skříně s elektroměrem? Místo tam je a nějaký jističe už tam taky jsou? Jeden "odborník" mi tvrdil, že se do tý skříně nesmí zasahovat a je nutný to táhnout do patra, ale nějak se mi tomu nechce věřit.
Tak mu věř je to jasné specifikované co může obsahovat
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Elektroměr - napojení

Příspěvek od pave69 »

Ještě by šlo odbočit kabel - kabel z elměrového rozvaděče dát do dalšího rozvaděče, který by se musel přidat dolů někam vedle elektroměrového, tam jakkoli popřepojovat (do garáže, atd) a pak to napojit zpátky nahoru. Ale možná je jednodušší táhnout ten kabel z patra.
Bahora
Příspěvky: 25
Registrován: stř čer 01, 2022 5:15 pm

Re: Elektroměr - napojení

Příspěvek od Bahora »

Abrams píše: pát lis 11, 2022 5:20 am Zdravím ,

je to tak , v elektroměrovém rozvaděči na patě domu nesmí být nic jiného než-li fakturační elektroměr + hlavní jistič a přijímač HDO s jeho jističem . Vše zaplombované .

Elektronům zdar :sun2:
Záleží kdy bylo kolaudováno (1968), mám v původním rozvaděči jak zaplombovaný ČEZ elekroměr + HDO + 3f jistič a současně svůj chránič a dalších 10 jističů zdroj pro zvonek a svůj elektroměr. Technik ČEZu při poslední výměně elektroměru nic nenamítal.
NESKOM
Příspěvky: 265
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Elektroměr - napojení

Příspěvek od NESKOM »

Už jsem viděl v elektroměrovém rozvaděči fve z r.2012 jistič pro fve.
Ale dnes by to neprošlo.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Elektroměr - napojení

Příspěvek od Diablo007 »

Nebavme se co bylo bavíme se aktuálních připojovacích podmínkách a ty to prostě netolerují. Jediné možné je mít odvod k měniči a k baráku stejným průřezem a jistit to společným jisticem to je jim jedno oni vidí jeden to jim stačí
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Bahora
Příspěvky: 25
Registrován: stř čer 01, 2022 5:15 pm

Re: Elektroměr - napojení

Příspěvek od Bahora »

Takže změna mám provedenou výměnu elektroměrného rozváděče letos 2023 za nový ElektroREX s podružnou částí a je tam přenesena původní výbava "zaplombovaný ČEZ elekroměr + HDO + 3f jistič a současně svůj chránič a dalších 10 jističů zdroj pro zvonek a svůj elektroměr." Ale je jasně oddělena elektroměrná část a podružná, ikdyž jde o jeden rozváděč.

1968
1968.JPG
1968.JPG (155.62 KiB) Zobrazeno 1523 x
2023
2023.JPG
2023.JPG (73.46 KiB) Zobrazeno 1523 x
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Elektroměr - napojení

Příspěvek od Diablo007 »

A tohle je rozvaděč který odpovídá ppds pro připojení fve? Koukám na to jak tele na nové vrata ale nevidím v plombovane části vypínač instalace a relé hdo pro TUV
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Bahora
Příspěvky: 25
Registrován: stř čer 01, 2022 5:15 pm

Re: Elektroměr - napojení

Příspěvek od Bahora »

Diablo007 píše: úte bře 28, 2023 9:37 pm A tohle je rozvaděč který odpovídá ppds pro připojení fve? Koukám na to jak tele na nové vrata ale nevidím v plombovane části vypínač instalace a relé hdo pro TUV
Rozváděč odpovídá FVE, ale relé je demontované a zaslepené plombovací krytkou, zbytek drátů zasunut za dozadu a dva dráty přeznačeny převlečkou. Až požádám o připojení FVE a přivezou nový elketroměr, je to otázka minuty osadit zpět, sundat převlečky a dráty zezadu zase natáhnout dopředu :)

Jinak ano, odpovídá ppds ČEZ/Edge, jde o tento typ, akorát foto výrobce nesedí, unifikoval řadu po změně podmínek ppds, kdy hlavní vypínač instalace není požadován v plombovací části. Takže je v podružné části rozváděče a ppds splňuje. Pro případ že by musel někdy v budoucnu zpět do plombované části, je tam prostor na din lištu a vypínač instalace jen vystřihnout díru na 3 moduly.
http://www.rexelektro.cz/1119/elektrome ... -cast.html
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Elektroměr - napojení

Příspěvek od Diablo007 »

Super protože někdy to dostat do plombovane části je opruz. Jenže tohle nejspíš platí jen u tohoto typu. Pokud je distributorovi přístupná jen elektroměrová plombovana rozvodnice vypínač i s relé bude muset být osazena standartě
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
kucera
Příspěvky: 12
Registrován: stř úno 08, 2023 10:52 am

Re: Elektroměr - napojení

Příspěvek od kucera »

Potřebuji poradit, starší RD, rozvaděč umístěný uvnitř, a vypadá následovně (po odstranění krycích plechů):

[attachment=0]rozvadec.jpg[/attachment]

Rozměry š70cm x v90cm x h25cm (šlo by pár cm rozšířit i zvýšit); ta spodní část má výšku cca 44cm. Platí teď prý nové připojovací podmínky ČEZu, a dodavatelská firma říká, že tam do té spodní části není schopná umístit nějakou tu novou "krabici", ve které by byl jistič, elektroměr a další komponenty pro FVE. Takže mi řekli, že ten původní rozvaděč dát pryč a udělat to komplet nové (asi něco jak na fotce výše).

1) Napadá vás někoho jiné řešení, které by prošlo ČEZem?
2) Jaké rozvaděče nebo rozvaděč byste použili pro příp. výměnu - pro ty rozměry š70cm x v90cm x h25cm (šlo by pár cm rozšířit i zvýšit), hledal jsem na netu, našel jsem http://www.rexelektro.cz/1118/elektrome ... -cast.html, ale je tam místo pro málo jističů (v mém případě).
3) Nějaký hrubý odhad ceny, na kolik by ta komplet výměna vyšla? jen ať mám rámcovou představu

Díky
Přílohy
rozvadec.jpg
rozvadec.jpg (93.5 KiB) Zobrazeno 1395 x
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Elektroměr - napojení

Příspěvek od pave69 »

Já jsem měl/mám dost podobný (ale jsem na EG.D) a kvůli FV jsem dal vedle extra elektroměrový, tento:
https://www.elplast-kpz.cz/per-2f3f40-vestavna-modul
A ve finále mi montér od EG.D řekl, že by to šlo klidně dát do toho starého prostoru, co tam je. :x
Bahora
Příspěvky: 25
Registrován: stř čer 01, 2022 5:15 pm

Re: Elektroměr - napojení

Příspěvek od Bahora »

kucera píše: stř bře 29, 2023 5:53 pm Potřebuji poradit, starší RD, rozvaděč umístěný uvnitř, a vypadá následovně (po odstranění krycích plechů):

rozvadec.jpg

Rozměry š70cm x v90cm x h25cm (šlo by pár cm rozšířit i zvýšit); ta spodní část má výšku cca 44cm. Platí teď prý nové připojovací podmínky ČEZu, a dodavatelská firma říká, že tam do té spodní části není schopná umístit nějakou tu novou "krabici", ve které by byl jistič, elektroměr a další komponenty pro FVE. Takže mi řekli, že ten původní rozvaděč dát pryč a udělat to komplet nové (asi něco jak na fotce výše).

1) Napadá vás někoho jiné řešení, které by prošlo ČEZem?
2) Jaké rozvaděče nebo rozvaděč byste použili pro příp. výměnu - pro ty rozměry š70cm x v90cm x h25cm (šlo by pár cm rozšířit i zvýšit), hledal jsem na netu, našel jsem http://www.rexelektro.cz/1118/elektrome ... -cast.html, ale je tam místo pro málo jističů (v mém případě).
3) Nějaký hrubý odhad ceny, na kolik by ta komplet výměna vyšla? jen ať mám rámcovou představu

Díky
zaprvé, oficiálně nelze takový rozváděč vyměnit ani rekonstruovat, pokud to takto nahlásíš distributorovi, nebude povoleno, podmínka nově musí být přístupný zvenku a nejlépe na hranici pozemku, oficiálně provést můžeš pouze opravu a opravit, to se toleruje :) (na druhou stranu to máš ze zákona povinost udržovat)

Nahradit by to šlo dvěma samostatnými rozváděči nad sebou, otázka proč. Pokud tam dáš standardní plombovatelné kryty a případně novou zadní desku s novými "kříži" tak tam problém nebude. Podívej se třeba jak se to řeší zde https://youtu.be/HlXQcDqxjG0?t=771

Odhad ceny mojí realizace je nákladove s DPH 15 tisíc a to bylo kupováno za velkoobchodní ceny a nepočítám mou elektro a zednickou práci.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Elektroměr - napojení

Příspěvek od Diablo007 »

2 měsíce zpátky egd bez problémů nechalo výměnu za nový uvnitř domu a neměli problém je to tedy o tom se domluvit. Jinak ano nová deska je řešení jen je otázka zda dodrží rozměry odstupu komponentů v tom prostoru co teď má
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Bahora
Příspěvky: 25
Registrován: stř čer 01, 2022 5:15 pm

Re: Elektroměr - napojení

Příspěvek od Bahora »

Diablo007 píše: stř bře 29, 2023 9:04 pm 2 měsíce zpátky egd bez problémů nechalo výměnu za nový uvnitř domu a neměli problém je to tedy o tom se domluvit. Jinak ano nová deska je řešení jen je otázka zda dodrží rozměry odstupu komponentů v tom prostoru co teď má
V origo RexElektro elektroměrném rozváděči rozměry odestupů komponen od sebe požadované ČEZem nejsou dodrženy výrobcem. Byl jsem překvapen.
kucera
Příspěvky: 12
Registrován: stř úno 08, 2023 10:52 am

Re: Elektroměr - napojení

Příspěvek od kucera »

Díky. Takže ideální by bylo asi dát do té spodní části nový plastový rozvaděč. Nicméně výška je tam cca 44cm, kdyby se řízlo dno (což nevím zda jde), tak by tam bylo kolem 48cm. Což všechny co jsem se díval, tak mají více na výšku.
Pak teda udělat něco jak je na tom videu výše.
Nemáte náhodou kontakt na nějakého šikovného elektrikáře na Severní Moravě? Když tak mi prosím pošlete SZ. Diky moc.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Elektroměr - napojení

Příspěvek od Diablo007 »

Bahora píše: stř bře 29, 2023 9:24 pm
Diablo007 píše: stř bře 29, 2023 9:04 pm 2 měsíce zpátky egd bez problémů nechalo výměnu za nový uvnitř domu a neměli problém je to tedy o tom se domluvit. Jinak ano nová deska je řešení jen je otázka zda dodrží rozměry odstupu komponentů v tom prostoru co teď má
V origo RexElektro elektroměrném rozváděči rozměry odestupů komponen od sebe požadované ČEZem nejsou dodrženy výrobcem. Byl jsem překvapen.
Já jsme překvapený vždy když otevřu DC rozvaděč a výrobce má dopojenou přepěťovou ochranu T1+T2 průřezem 6mm žlutozelenou
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
kucera
Příspěvky: 12
Registrován: stř úno 08, 2023 10:52 am

Re: Elektroměr - napojení

Příspěvek od kucera »

Tak nakonec to dám přece jen ven, na fasádu. Sice pracné, ale aspoň už pak budu mít klid.

Prosím vás, jaký byste z vaší zkušenosti doporučili rozvaděč s přípravou pro FVE (je to ČEZ):
a) https://www.elplast-kpz.cz/per-2f3f63-vestavna-modul
b) https://www.esta.cz/e-shop/304-elektrom ... e?cat_id=0

Z hlediska kvality provedení, osazení, atd. Více se zatím kloním k Elplast (už byl tady zmiňován výše).

Ještě u té ESTA není součástí to relé pro HDO, jaké bych měl přesně objednat?

Díky
Kodl69
Příspěvky: 1315
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Elektroměr - napojení

Příspěvek od Kodl69 »

je to úplně jedno. jsou skoro jak z jedné fabriky. Akorát některej z výrobců nabízí i skříň se zakulacenými rohy, což se mě osobně nelíbí, ale někdo to zase požaduje...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“