Axpert paralel - AC out spojit před, nebo za jističema?

Odpovědět
Plazivec
Příspěvky: 888
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Axpert paralel - AC out spojit před, nebo za jističema?

Příspěvek od Plazivec »

Dneska jsem při spouštění FVE poprvé narazil. Louskám jističi a najednou tma. Pištění a error F72.
Googlením jsem zjistil, že se jedná o chybu paralelního chodu, kdy je zátěž axpertů nesymetrická.
Koukám do schémy zapojení v manuálu a je tam opravdu tvrdé spojení AC out axpertů při paralelním provozu. Jako bejvalému elektrikáři mě nedalo při instalaci neodjistit oba kabely AC out od axpertů a tak je nemám natvrdo propojený.
Stalo se to, že jsem při spouštění nahodil jistič AC out --> ATS axperta č.2 o něco dřív a tak došlo k rozdílu v zátěži.

Zajímal by mě váž názor, jestli dát za dobře manuálu a spojit natvrdo oba výstupy, což se mi moc nelíbí, nebo nandat na jističe lištu pro současné zap/vyp?

Poznámka: je zajímavé, že pokud vypínám, nebo zapínám jen jednoho axperta za provozu, nic se nestane, problémy náběhu, nebo vypínání jednoho z axpertů v paralelu jsou zřejmě dobře řešeny přes komunikační moduly.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Axpert paralel - AC out spojit před, nebo za jističema?

Příspěvek od josse »

Přečti si všechny manuály :-)

Beru to teď z hlavy... Oveř si to... Dva přímo, více něž dva, každý samostatný jistič před i za.

Pak si taky přečti jaký je postup zapínání!

Napřed je spojit paralelně, oni mají v sobě svá relé které si řídí, ale ty dráty vně musí být zapojené "pořád". Potom baterie, a pak zapnout.

Když se odpojují a připojují těmi vnitřními relé nic nehrozí, když je oba zapneš a přerušíš nebo obnovíš vnější propojení, logicky hodí chybu.

Manuál je k tvému měniči, a pak jsou ještě manuály k paralelnímu propojování, ty jsou detailnější na některé případy, neboj se prohlídnout i manuály ke starším mpp... Píšu možné číslo paralelní manuály, protože jsem viděl určitě dva "velice podobné". A ty pro paralelní propojení jsou dobré, je tam právě ta sekvence která ti nejde :-)

Kolařík na ostrovních elektrárnách je měl na stránkách všechny, kdysi tam někde měl starší verzi, ale v tvém případě by to nemuselo vadit, paralelní režim je platný od prvního historického PIP-4048xxx a platí stále.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Plazivec
Příspěvky: 888
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Axpert paralel - AC out spojit před, nebo za jističema?

Příspěvek od Plazivec »

Nejde o manuály, jde o to, co jsem napsal v názvu topicu a také Coulomb položil stejnou otázku, ale žádná odpověď na to nepadla.
Mě je proti srsti, spojovat dva spotřebiče napřímo bez jakéhokoli jištění. Prostě se s tím nějak nemůžu ztotožnit.
Když jednomu prdne v bedně, veme sebou i ten druhej.
Jde o to, že jsem se chystal napsat návod na vypnutí a spuštěni FVE a teď jsem narazil na něco, co může být kapku komplikace, Vono se nic moc nestane, ty měniče mají své ochrany, ale vypadne proud, když to bude dělat někdo jinej a nebude si umět poradit, tak je to špatně. Taky mě na chvilku chytila panika, ale jakmile se objevila hláška, tak jsem se uklidnil. Je to jen stav mimo provoz.
Chci jen znát názor zkušenejších elektrikářů. Vono se totiž pak musí odlišit postup spouštění provozu na jeden měnič od paralel módu. Čili rázem se můj jednoduchý návod rozroste do násobných rozměrů.
Elektrárnu jde spustit i postupně, nejdřív jeden měnič, pak druhej, ale musí se dodržet postup. A ten bude samo jinej.
Takže co si myslíte o tom jištění jako takovém? To mě zajímá.
Návod vem čert, víme, že tam můžou být i nesmysly.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
VITEK
Příspěvky: 420
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Axpert paralel - AC out spojit před, nebo za jističema?

Příspěvek od VITEK »

Ja mam na vstupu ds do menice 6 x 1p 16A. Jistim L a N soucasne a to pro vsechny 3 menice. A dale vystup N mam spojen na rozbocovaci svorkovnici pro vsechny menice a fazi mam kazdy vystup jisten na jeden pól 3f jistice 25A


Takhle to mam ja. Nikdy to nevypadlo a zkrat uz sem taky udelal. Vzdy vypadl bud chranic nebo mensi dimenze na zasuvkovych ci svetelnych obvodech....

Centralni chranic nemam pouzivam podruzne a to vsude kde je treba je mit. Jak na stodole kde jsou svetla a zasuvky tak pak v baraku kde je rodina. Vse odchranene a neni nejmensi problem jiz 3 roky ok.... Za ty 3 roky si rodina vubec nestezuje a vsichni si uzivame predplacene energie fe forme slunka:)
Panely vsude.
Baterka volovo
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Axpert paralel - AC out spojit před, nebo za jističema?

Příspěvek od josse »

Plazivec píše: sob lis 12, 2022 11:54 am Nejde o manuály, jde o to, co jsem napsal v názvu topicu a také Coulomb položil stejnou otázku, ale žádná odpověď na to nepadla.
Mě je proti srsti, spojovat dva spotřebiče napřímo bez jakéhokoli jištění. Prostě se s tím nějak nemůžu ztotožnit.
Když jednomu prdne v bedně, veme sebou i ten druhej.
Jde o to, že jsem se chystal napsat návod na vypnutí a spuštěni FVE a teď jsem narazil na něco, co může být kapku komplikace, Vono se nic moc nestane, ty měniče mají své ochrany, ale vypadne proud, když to bude dělat někdo jinej a nebude si umět poradit, tak je to špatně. Taky mě na chvilku chytila panika, ale jakmile se objevila hláška, tak jsem se uklidnil. Je to jen stav mimo provoz.
Chci jen znát názor zkušenejších elektrikářů. Vono se totiž pak musí odlišit postup spouštění provozu na jeden měnič od paralel módu. Čili rázem se můj jednoduchý návod rozroste do násobných rozměrů.
Elektrárnu jde spustit i postupně, nejdřív jeden měnič, pak druhej, ale musí se dodržet postup. A ten bude samo jinej.
Takže co si myslíte o tom jištění jako takovém? To mě zajímá.
Návod vem čert, víme, že tam můžou být i nesmysly.
Co takhle opravdu udělat co jsem říkal: je doporučeno je na všech drátech odjistit mezi sebou, vystřihl jsem to AC out...

Když jsou dva těžko dojde jedním ke zničení druhého, protože víc než nominální proud nedá a ten druhý nominální proud snese. Ale když jsou tři, tak dva společně dokáží zničit ten třetí, respektive když se v tom třetím něco stane, ty dva by ho měli mít šanci odpojit za pomoci času a jištění...

Do manuálu kapitoly bezpečnost napiš že se vypíná všechno v pořadí 1,2,3,4,...

Do další kapitoly napiš obsluhu vypínání/zapínání přes on/off tlačítko na měnící a na jističe se nesahá!

ATS je v automatickém režimu a přepne se sám až se vypne poslední měnič,

ATS v ručním režimu se přepíná kdykoliv je potřeba i pod výkonem nezávisle na měníčích.
Přílohy
Screenshot_20221112-193119_Drive.jpg
Screenshot_20221112-193119_Drive.jpg (249.19 KiB) Zobrazeno 1092 x
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Odpovědět

Zpět na „Axpert“