Komunitní energetika

brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Komunitní energetika

Příspěvek od brumlaj »

KubisKV píše: pon lis 20, 2023 9:01 pm...... Spíše mě zajímá komunitní energetika pro osoby, ne pro obce a velké spolky.
kWh z panelu je dnes za 0,37Kč. (20 let životnost) To rozumně přemýšlející člověk nebude posílat tarifem D02 aby mu na druhé straně vylezla 1kWh za 2,90 (panel+distribuční poplatek). To si raději i na druhé straně raději nainstaluje FVE (byť mu kWh vyjde kvůli balastu kolem panelu a měniči dráž než těch 0,4Kč). Smysl to má jen u nájemníků (ne majitelů). A i to se už z EjchU valí legislativa s právem instalace na např. balkon. Takže zbývají objekty typu garáž kde fyzická ostraha FVE není reálná.
jahodovák
Příspěvky: 395
Registrován: stř dub 07, 2021 9:01 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Komunitní energetika

Příspěvek od jahodovák »

brumlaj píše: ned lis 26, 2023 10:24 pm
Abrams píše: stř lis 22, 2023 1:22 pm..... nechť se přihlásí kdož věří v zákon ......
Hlásím se, že nevěřím.
Jen nevím,zda je otázka pro jaký zákon,,zákon silnějšího,džungle,či jiný....v ten co je u nás ani omylem....jen když se někomu hodí,jinak si ho ohnou k obrazu svému....
7,4 kwp,aexpert 8kw,power jack 10kw,lion a lifepo4 40 kwh
KubisKV
Příspěvky: 237
Registrován: úte bře 30, 2021 8:44 am

Re: Komunitní energetika

Příspěvek od KubisKV »

brumlaj píše: ned lis 26, 2023 10:50 pm
KubisKV píše: pon lis 20, 2023 9:01 pm...... Spíše mě zajímá komunitní energetika pro osoby, ne pro obce a velké spolky.
kWh z panelu je dnes za 0,37Kč. (20 let životnost) To rozumně přemýšlející člověk nebude posílat tarifem D02 aby mu na druhé straně vylezla 1kWh za 2,90 (panel+distribuční poplatek). To si raději i na druhé straně raději nainstaluje FVE (byť mu kWh vyjde kvůli balastu kolem panelu a měniči dráž než těch 0,4Kč). Smysl to má jen u nájemníků (ne majitelů). A i to se už z EjchU valí legislativa s právem instalace na např. balkon. Takže zbývají objekty typu garáž kde fyzická ostraha FVE není reálná.
Tak to jsem zase fprdeli, Nejsem rozumně přemýšlející.
Chtěl bych ze své výrobny (snad brzo funkční) poslat nějakou tu kwh rodině, zbytek půjde asi na výkup. To je to opravdu tak blbá myšlenka? Teď čistě teoreticky a prosím o doplnění, nebo ujasnění celé funkce.
Zatím co jsem se dočetl, tak já jako vyrobna si pod sebe vezmu nějaké ovečky, které při mé výrobě ve stejný čas odeberou EE, budou platit pouze distribuci. Těch odběratelů bude např. 5, moje výroba bude 20kwh a každý odebere jiné množství. Jak je to s jejich odběrem? Každý má 1/5 z výroby? Nebo dle odběru? Co když budu chtít od někoho za kwh zaplatit? Jak to funguje? Díky za osvětu.
jahodovák
Příspěvky: 395
Registrován: stř dub 07, 2021 9:01 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Komunitní energetika

Příspěvek od jahodovák »

Nebylo by lepší tedy prodat a nedělat to oklikou,a utržené prostředky darovat tomu kdo odebere,zcela jistě by ubyla ta šaškárna co kolem toho je.
7,4 kwp,aexpert 8kw,power jack 10kw,lion a lifepo4 40 kwh
brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Komunitní energetika

Příspěvek od brumlaj »

KubisKV píše: pon lis 27, 2023 9:34 am ......... Chtěl bych ze své výrobny (snad brzo funkční) poslat nějakou tu kwh rodině, ........
1. nahlásíš komu a v jakém poměru. (40:20:20:10:5:5 %) Potom přeteče - každou čtvrthodinu se raneček rozdělí na ta procenta a jednotlivé výsledky se odečtou od spotřeby komunitních cílů ve stejné čtvrthodině. Toť fše. Pokud po nich budeš chtít platbu, tak ji zdaníš. A pokud nebudeš chtít nic, tak oni budou platit darovací daň z ceny na trhu obvyklé. ;-)
KubisKV
Příspěvky: 237
Registrován: úte bře 30, 2021 8:44 am

Re: Komunitní energetika

Příspěvek od KubisKV »

brumlaj píše: pon lis 27, 2023 4:33 pm
KubisKV píše: pon lis 27, 2023 9:34 am ......... Chtěl bych ze své výrobny (snad brzo funkční) poslat nějakou tu kwh rodině, ........
1. nahlásíš komu a v jakém poměru. (40:20:20:10:5:5 %) Potom přeteče - každou čtvrthodinu se raneček rozdělí na ta procenta a jednotlivé výsledky se odečtou od spotřeby komunitních cílů ve stejné čtvrthodině. Toť fše. Pokud po nich budeš chtít platbu, tak ji zdaníš. A pokud nebudeš chtít nic, tak oni budou platit darovací daň z ceny na trhu obvyklé. ;-)
Díky. Řešit to budu v následujícím roce, tak uvidíme, co si ještě na nás vymyslí.
Kostěj
Příspěvky: 141
Registrován: stř čer 08, 2022 9:05 pm
Bydliště: Dobrovicko
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16

Re: Komunitní energetika

Příspěvek od Kostěj »

brumlaj píše: pon lis 27, 2023 4:33 pm 1. nahlásíš komu a v jakém poměru...
No co to je? Si děláte z poslanců dobrý den? Vždyť je přijetí zákona teprve někde uprostřed procesu, kdo ví, co se stane v senátu.
https://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?T=487&O=9
Kostěj
Příspěvky: 141
Registrován: stř čer 08, 2022 9:05 pm
Bydliště: Dobrovicko
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16

Re: Komunitní energetika

Příspěvek od Kostěj »

Návrh Energetického zákona schválila sněmovna (1.12.2023) a postoupila do senátu (7.12.2023).
Zajímavé pasáže vidím jen ve zmocňovací části (dále volně):
Ministerstvo stanoví vyhláškou ... způsoby a typy průběhového měření při sdílení elektřiny.
Energetický regulační úřad stanoví vyhláškou ... způsoby alokace sdílené elektřiny.
duchodce
Příspěvky: 17
Registrován: pát dub 15, 2022 10:37 am
Bydliště: Beroun
Výkon panelů v FVE [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 5

Re: Komunitní energetika

Příspěvek od duchodce »

Sděluji všem optimistům- čekatelům na sdílení ee, že budou potřebovat do OM mj. výměna elměru za smart za 4.590Kč a další pravidelné výpalné 2061 Kč/rok – prý za údržbu (info ČEZ). A to se vyplatí (aneb opětné vítězství tržního kapitalismu....
:lol:
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Komunitní energetika

Příspěvek od eduard22 »

Dyk to říkám - natáhnout prodlužku k sousedce a stojí-li, i sousedka za to, platba v naturáliích ;-)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 488
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Komunitní energetika

Příspěvek od pave69 »

duchodce píše: čtv led 18, 2024 3:23 pm Sděluji všem optimistům- čekatelům na sdílení ee, že budou potřebovat do OM mj. výměna elměru za smart za 4.590Kč a další pravidelné výpalné 2061 Kč/rok – prý za údržbu (info ČEZ). A to se vyplatí (aneb opětné vítězství tržního kapitalismu....
:lol:
Ale při spotřebě OM nad 6MWh/rok to prý budou muset měnit všem (tj. "zdarma"). Tak asi vyčkat a zapnout teplomety :D
brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Komunitní energetika

Příspěvek od brumlaj »

duchodce píše: čtv led 18, 2024 3:23 pm...... další pravidelné výpalné 2061 Kč/rok – prý za údržbu (info ČEZ). ......
Dík za varování, a to je už i oficiální písemné info?
duchodce
Příspěvky: 17
Registrován: pát dub 15, 2022 10:37 am
Bydliště: Beroun
Výkon panelů v FVE [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 5

Re: Komunitní energetika

Příspěvek od duchodce »

brumlaj píše: čtv led 18, 2024 9:03 pm
duchodce píše: čtv led 18, 2024 3:23 pm...... další pravidelné výpalné 2061 Kč/rok – prý za údržbu (info ČEZ). ......
Dík za varování, a to je už i oficiální písemné info?
ano, odpověď ČEZu do mailu
skybor
Příspěvky: 63
Registrován: úte kvě 02, 2023 5:50 pm

Re: Komunitní energetika

Příspěvek od skybor »

Ale při spotřebě OM nad 6MWh/rok to prý budou muset měnit všem (tj. "zdarma").
6MWh byla naše standardní roční spotřeba. A doufám, že po loňském spuštění FVE už nikdy nebude. Rád ten elměr oželím ;)
SkyFVE 5 kWp na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 36s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Komunitní energetika

Příspěvek od brumlaj »

Tak to je drsné.
kamils
Příspěvky: 64
Registrován: stř zář 01, 2021 10:14 am

Re: Komunitní energetika

Příspěvek od kamils »

duchodce píše: čtv led 18, 2024 3:23 pm Sděluji všem optimistům- čekatelům na sdílení ee, že budou potřebovat do OM mj. výměna elměru za smart za 4.590Kč a další pravidelné výpalné 2061 Kč/rok – prý za údržbu (info ČEZ). A to se vyplatí (aneb opětné vítězství tržního kapitalismu....
:lol:
Pokud požádám o změnu typu měření na typ B, tak platím instalaci a roční poplatky, jak je uvedeno (vím to velice dobře ...), pokud se zapojím do sdíleni elektřiny neplatím nic. Viz níže odpověď z MPO:
Vážený pane,

zasíláme Vám odpověď na Váš dotaz:

Zákazník, který je zapojen do sdílení elektřiny, má právo na průběhové měření. Elektroměr s průběhovým měřením mu dodá na svoje náklady provozovatel distribuční soustavy. Zákazník sdílející elektřinu tedy neplatí za instalaci ani za provoz chytrého elektroměru.

Povinnost hradit cenu regulovaných služeb mu však zůstává.

S pozdravem

Tým MPO
Momo
Příspěvky: 627
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Komunitní energetika

Příspěvek od Momo »

Já si taky myslím, že v případě sdílení měl být ten elektroměr zadarmo.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
duchodce
Příspěvky: 17
Registrován: pát dub 15, 2022 10:37 am
Bydliště: Beroun
Výkon panelů v FVE [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 5

Re: Komunitní energetika

Příspěvek od duchodce »

Momo píše: pát led 19, 2024 7:11 pm Já si taky myslím, že v případě sdílení měl být ten elektroměr zadarmo.
Zadarmo to bývalo za sociku :D . Dnes máme tržní kapitál :stupidme: . Ve víře teamu p. Síkely bych byl proto poněkud opatrnější. Pokud bude ČEZ respektovat názor MPO, jedině dobře. Já publikoval to, co mi sdělil ČEZ k dotazu na výměnu elměru pro KE. Ten Vám bude realizovat KE, ne MPO.
KubisKV
Příspěvky: 237
Registrován: úte bře 30, 2021 8:44 am

Re: Komunitní energetika

Příspěvek od KubisKV »

Taky záleží, jak si se čezu zeptal, jestli chceš jen chytrý elektroměr, nebo budeš v registru jako odběratel KE.
V nějaké dohledné době chce distribuce dávat na vsechny OM 4Q elmery, aby nemuseli resit výměny individuálně. Takže zatim je to za nejaký poplatek na přání majitele, ale pokud máš fve a nebo jsi členem KE dostáváš ho zdarma.
MP75
Příspěvky: 5
Registrován: pon úno 12, 2024 3:17 pm

Re: Komunitní energetika

Příspěvek od MP75 »

Zdravím všechny na fóru.

Jako zdejší "novic" nevím, zda zakládat nové vlákno, tak zkusím dotaz tady... Máme na bytovém domě (4 byty) čerstvě FVE 9,89 kWp+GW10KN-ET bez baterie.

Pracuje se na revizní zprávě a pak se bude žádat o umožnění trvalého provozu. S tím bude spojena návštěva maníků z ČEZ a minimálně výměna elektroměrů (zažádáno bylo o připojení všech bytů)...

Zajímá mne (možná i další), jak bude následující zásah techniků ČEZ probíhat a co bude obsahovat... Z pár předchozích návštěv, kdy jsme připojovali postupně tepelná čerpadla vím, že jsou to často chlapíci nerudní a někdy až mírně arogantní, tak se budu snažit je svými otázkami raději moc neobtěžovat, ale rád bych byl připraven na případné jejich výtky nebo připomínky k zapojení v rozvodné skříni... Zkoušel jsem se samozřejmě na další průběh "akce" dotazovat už instalační firmy, ale vypadlo z nich, že vlastně přesně neví (instalací mají spuštěných už mnoho, ale bytový dům jsme pro ně první...). Teď ty dotazy:

Připojení střídače a smart meteru (SM) - střídač i SM jsou nyní připojené za mým (budoucím vůdčím) elektroměrem. Zůstane to tak nebo se bude muset střídač+SM přepojit jinam? Snad před všechny elektroměry (celkem máme 4 pro byty + 1 pro společné prostory)?

Hlavní elektroměr - přidává distributor do bytových domů nově i hlavní elektroměr nebo může instalace fungovat "v původní sestavě/počtu" elektroměrů?

Tarif - přetoky zatím povolené nemáme (budoucí úprava DS), ale nejdéle na sezónu 2025 už by povolené měly být. Je/bude možné případně využívat při sdílení v bytovém domě i tarify s virtuální baterií?

Děkuji za případné odpovědi, či rady...
tomas
Příspěvky: 305
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: Komunitní energetika

Příspěvek od tomas »

Čeká nás něco podobného, jen více bytů (a dva vchody - dva bytové domy vedle sebe) a FVE je připojena na elektroměr společné spotřeby.
Až vám povolí přetoky tak bude Smart meter bez baterek k ničemu, jeho funkce bude zdegradována jen na měřič ale bez navazující regulace, jak by jste nic nemohl poslat ven, tedy ani do sousedního bytu.
Podle mne hlavní elektroměr nebude a zůstane stejný počet elektroměrů, alespoň v tom našem projektu se s ničím takovým nepočítá. S hlavním elektroměrem by to byla LDS což je podle mne výhodnější, ale ze začátku trošku administrativně náročnější.
Dokud vám nedovolí přetoky přes elektroměr tak ani nic nepošlete sousedům a ti z toho asi nebudou nadšení. Jsem zvědavý jak to do roku 2025 vydržíte se sousedy a jak se rozdělíte. Bojím se ale že to tak asi bude asi u všech, distributoři to budou takto oddalovat dokud nebude datové centrum.
Upravovat distribuční síť kvůli 9,89 kWp je absurdní výmluva zvláště když se to rozdělí mezi 4 byty a společnou spotřebu než se to dostane na distributorovi vodiče. Asi by bylo lepší v tomto případě FVE napojit na společnou spotřebu nebo udělat LDS, jinak nevím jak to sousedům vykompenzujte že ze společné FVE budete mít do povolení přetoků užitek jen vy. A to vám to ještě můžou prodloužit, nám takto posunovali termín o další rok.
Dejte vědět to by mne zajímalo jak to dopadne a jak se dohodnete.
Virtuální aku a tarify, tak to by mne také zajímalo, to už je, ale na obchodníkovi a jeho podmínkách. Asi by jste museli mít všichni stejného obchodníka a využívat jeden virtuální aku.
MP75
Příspěvky: 5
Registrován: pon úno 12, 2024 3:17 pm

Re: Komunitní energetika

Příspěvek od MP75 »

tomas - trochu jsem se dovzdělal ohledně funkce odběrných míst vůdčích a přidružených (OMv, OMp) ve sdílení a je pravda, že další/hlavní elektroměr nebude potřeba. Ideální v bytových domech je, jak jste zmínil, připojení FVE na elektroměr společné spotřeby. Účastníci sdílení se pak spravedlivě dělí o to, co se nespotřebuje na společném elektroměru, poměrem nastaveným alokačním klíčem. Mám dojem, že mi tuto variantu při instalaci i nabízeli, jenže v našem případě společný elektroměr (pouze světlo na chodbě, sklep a trafo na zvonky) spravuje bytová správa města a musel bych jí do toho zatáhnout nebo si vzít i celý dům do správy, což by nejspíš nebyl problém, ale z pohodlnosti jsme to zatím neřešili... Zvolil jsem tedy variantu, že OMv bude mé, aniž bych tehdy ještě tušil, že to bude vlastně výhodnější...

S nápadem pořídit FVE jsem přišel já a nakonec to i celé zafinancoval. 2 byty máme v rodině, majitel třetího bytu se zúčastnit nechtěl a čtvrtý by se i zúčastnil, ale neví, co má platit dříve... Se sousedy tedy problémy nebudou, FVE mi písemně odsouhlasili.
V první fázi bude výhodou, že bude možno využívat FVE i před povolením přetoků pro sdílení. Situaci se spotřebou chci sledovat a případně pořídit i dodatečně baterie. Až povolí přetoky mám v plánu nabídnout sdílení i čtvrtému sousedovi s tím, že by namísto podílu v FVE platil nějakou lepší cenu za kW, než má u svého distributora.

Ohledně virtuální baterie (VB) je nejspíš vymalováno... Alespoň u ČEZ. Pro sdílení elektřiny bude OMv automaticky přiděleno výrobní EAN, což je v rozporu s podmínkami pro VB u ČEZ. OMp zas nebudou přímo provozovateli FVE, což je také podmínka pro zřízení VB, takže mají asi také smůlu.
tomas
Příspěvky: 305
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: Komunitní energetika

Příspěvek od tomas »

Tak to máte dobré, pokud jste to platil vy tak to máte vyřešené a sousedi budou tak mít 4-Q elektroměry zadarmo a můžou i na spot jestli budou chtít.
Pokud přidáte akumulátory tak ten Smart metr bude nutný, jinak nepozná kdy nabíjet a kdy vybíjet. Ale pro sousedy budou jen přetoky až když bude akumulátor nabitý. Pokud by měli i sousedi využívat akumulátor, tak by jste musel dostat ten Smart metr na přívod celého domu, vzhledem k tomu že je to neměřená část, tak to nevidím reálně a distributor to nedovolí. A nebo "Smart" měření ke každému kdo by měl využívat aku a pak to nabíjení a vybíjení řídit podle součtu aktuální spotřeby sousedů.
Mně na lodžie vleze cca 3kW, že bych to nabídl i ostatním v baráku? To by bylo nějakých 43 kusů 4-Q elektroměrů :P Asi to distributorovi udělám :D Dobrý nápad toto.
MP75
Příspěvky: 5
Registrován: pon úno 12, 2024 3:17 pm

Re: Komunitní energetika

Příspěvek od MP75 »

Baterie bych nejspíš využil také jen pro vlastní potřebu, však si je budu muset případně zaplatit ze svého... možnost "nějak přepínat/volit" mezi dvěma smart metery (za OMv a za OMp) by byla šikovná... V tom současném modelu sdílení, co tu budeme mít vlastně nepůjde FVE odpojit od sítě (zakázat přetoky) bez toho, že zároveň odpojíte i své "sdíleče"...

Určitě budu ještě muset prověřit, zda bude možné zřídit VB pro náš případ, třeba u jiného dodavatele než ČEZ, ať už pro OMv nebo OMp, případně kam s přebytky vůbec. Zatím mi není jasné, zda přebytky z FVE "náleží" pouze OMv nebo i OMp jako nespotřebovaná energie z podílu ze sdílení. Spíše asi ta první varianta, protože jednou z podmínek k povolení ke sdílení je mít/doložit uzavřenou smlouvu o odkupu přetoků...
jahodovák
Příspěvky: 395
Registrován: stř dub 07, 2021 9:01 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Komunitní energetika

Příspěvek od jahodovák »

Pod pojmem komunitní energetika si představuji zcela něco jiného,než je navrženo čezem a podobnými institucemi,ještě jsem neviděl někoho,kdo má nadměrné zisky,že by se o ně připravil.Je třeba vynechat tyto instituce a zařídit se jinak,samozřejmě to asi nepůjde všude ale jen kde jsou k tomu podmínky.Za naprostý základ bych dal pokud možno dostatečnou akumulaci aby bylo možno přežít kratší období temna.Zjistil jsem,že návod nemá cenu dávat sem,nejsme tu sami.
7,4 kwp,aexpert 8kw,power jack 10kw,lion a lifepo4 40 kwh
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“