Pokus o první malou FVE

Cmrnda
Příspěvky: 629
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Pokus o první malou FVE

Příspěvek od Cmrnda »

Le-Ze píše: pát lis 18, 2022 7:13 am Čim víc na google čtu, tím víc jsem mimo,
To raději nečti, 90% je reklama na zařízení které vůbec není potřeba. Příkladem je MPPT měnič nebo balancér a další. Na tyhle panely co uvádíš stačí PWM regulátor a panely spojit paralelně, programátor stojí 250-500,- Kč.
A kyž budš chtít něco extra, tak si to stejně musíš udělat přes vlastní programátor, který si naprogramuješ, např. Arduino a novější.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Vladimir Mahr
Příspěvky: 72
Registrován: úte črc 19, 2022 11:35 am

Re: Pokus o první malou FVE

Příspěvek od Vladimir Mahr »

eduard22 píše: pát lis 18, 2022 1:42 pm
Vladimir Mahr píše: pát lis 18, 2022 8:07 am
Diablo007 píše: ned lis 13, 2022 6:23 pm Když koupíš kombinovaný měnič který má v sobě regulátor měnič a zároveň i nabíječku přepínání na síť si zařizuje samo dokonce uni v době kdy nesvítí a nejsi schopen baterií nabíjet panelem jinudrzivst interní nabíječkou
Mohl bych Vás poprosit o příklad kombinovaného měniče, který má v sobě regulátor, měnič, nabíječku baterií a současně se sám přepne na síť v době kdy nesvítí a dobije si baterii ze sítě a nedochází k přetokům ?
3x Axpert King II 8-)
Nechápu to, jako laik jsem se naučil, že je Victron - mercedes mezi ostrovní fotovoltaikou a teď zjišťuji, že je nějaký Axpert King II - kalašnikov a ten je jednodušší na výrobu, levnější a asi umí i více. Možná jsem špatně položil otázku a proto ta zamítavá odpověď od Diabla007.
Znova laická otázka: kdyby jste si chtěli nově vybudovat ostrovní fotovoltaiku s nabíječkou z veřejné sítě v případě nedostatku slunečního svitu a chtěli by jste vysokou spolehlivost, dobrý servis, hodně rozšířenou známou značku, které rozumí průměrný elektrikář a co nejjednodušší způsob ovládání a řešení krizových situací aby to zvládala i žena v době Vaší nepřítomnosti a měli by jste průměrnou hodinovou spotřebu 0,8 kW tak by jste volili jaké řešení ?
Vladimir Mahr
Příspěvky: 72
Registrován: úte črc 19, 2022 11:35 am

Re: Pokus o první malou FVE

Příspěvek od Vladimir Mahr »

Diablo007 píše: pát lis 18, 2022 11:47 am
Vladimir Mahr píše: pát lis 18, 2022 9:28 am
Diablo007 píše: pát lis 18, 2022 8:25 am

Jaké by měl mít parametry napětí baterie výkon střídače a regulátor PWM či mppt?
Napětí baterie 48V , regulátor MPPT a výkon střídače 15kW. Ideálně platforma Victron.
Takový neexistuje pokud je podmínka victron. Janak 15kw jsou 3ks 5kw v paralelu to problém není má to být 3f nebo 1f 15kw?
Pochopil jsem správně Vaší odpověď v tom směru, že pokud bych takovou věc chtěl aplikovat na platformě Victron, tak to není jeden multifunkční přístroj ale několik samostatných přístrojů plnících vždy jenom jednu funkci, které je potřeba sám pospojovat ?
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Pokus o první malou FVE

Příspěvek od josse »

Vladimir Mahr píše:
eduard22 píše: pát lis 18, 2022 1:42 pm
Vladimir Mahr píše: pát lis 18, 2022 8:07 am Mohl bych Vás poprosit o příklad kombinovaného měniče, který má v sobě regulátor, měnič, nabíječku baterií a současně se sám přepne na síť v době kdy nesvítí a dobije si baterii ze sítě a nedochází k přetokům ?
3x Axpert King II 8-)
Nechápu to, jako laik jsem se naučil, že je Victron - mercedes mezi ostrovní fotovoltaikou a teď zjišťuji, že je nějaký Axpert King II - kalašnikov a ten je jednodušší na výrobu, levnější a asi umí i více. Možná jsem špatně položil otázku a proto ta zamítavá odpověď od Diabla007.
Znova laická otázka: kdyby jste si chtěli nově vybudovat ostrovní fotovoltaiku s nabíječkou z veřejné sítě v případě nedostatku slunečního svitu a chtěli by jste vysokou spolehlivost, dobrý servis, hodně rozšířenou známou značku, které rozumí průměrný elektrikář a co nejjednodušší způsob ovládání a řešení krizových situací aby to zvládala i žena v době Vaší nepřítomnosti a měli by jste průměrnou hodinovou spotřebu 0,8 kW tak by jste volili jaké řešení ?
Axpert. Který přesně už se v názorech lišíme.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
mobilik
Příspěvky: 919
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokus o první malou FVE

Příspěvek od mobilik »

Studer, alebo victron...
Odpoveď je jednoznačná.
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
eduard22
Příspěvky: 997
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Pokus o první malou FVE

Příspěvek od eduard22 »

Vladimir Mahr píše: pát lis 18, 2022 6:20 pm
Diablo007 píše: pát lis 18, 2022 11:47 am
Vladimir Mahr píše: pát lis 18, 2022 9:28 am

Napětí baterie 48V , regulátor MPPT a výkon střídače 15kW. Ideálně platforma Victron.
Takový neexistuje pokud je podmínka victron. Janak 15kw jsou 3ks 5kw v paralelu to problém není má to být 3f nebo 1f 15kw?
Pochopil jsem správně Vaší odpověď v tom směru, že pokud bych takovou věc chtěl aplikovat na platformě Victron, tak to není jeden multifunkční přístroj ale několik samostatných přístrojů plnících vždy jenom jednu funkci, které je potřeba sám pospojovat ?
No a pak ty jednotlivé komponenty mezi sebou nekomunikují a neovládají se samy chytře :-( jako u vše v jednom a řízené chytře(!) společnmým mikropočítačem programovatelně snadno ovládané uživatelem 8-)
Naposledy upravil(a) eduard22 dne pát lis 18, 2022 8:59 pm, celkem upraveno 1 x.
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Vladimir Mahr
Příspěvky: 72
Registrován: úte črc 19, 2022 11:35 am

Re: Pokus o první malou FVE

Příspěvek od Vladimir Mahr »

josse píše: pát lis 18, 2022 6:37 pm
Vladimir Mahr píše:
eduard22 píše: pát lis 18, 2022 1:42 pm
3x Axpert King II 8-)
Nechápu to, jako laik jsem se naučil, že je Victron - mercedes mezi ostrovní fotovoltaikou a teď zjišťuji, že je nějaký Axpert King II - kalašnikov a ten je jednodušší na výrobu, levnější a asi umí i více. Možná jsem špatně položil otázku a proto ta zamítavá odpověď od Diabla007.
Znova laická otázka: kdyby jste si chtěli nově vybudovat ostrovní fotovoltaiku s nabíječkou z veřejné sítě v případě nedostatku slunečního svitu a chtěli by jste vysokou spolehlivost, dobrý servis, hodně rozšířenou známou značku, které rozumí průměrný elektrikář a co nejjednodušší způsob ovládání a řešení krizových situací aby to zvládala i žena v době Vaší nepřítomnosti a měli by jste průměrnou hodinovou spotřebu 0,8 kW tak by jste volili jaké řešení ?
Axpert. Který přesně už se v názorech lišíme.
Mohl bych Vás požádat o odkaz na nějákého Axperta, kterého Vy považujete za to nejlepší řešení ať si od něj stáhnu nějaký český manuál a udělám si představu o tom co to všechno umí ?
eduard22
Příspěvky: 997
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Pokus o první malou FVE

Příspěvek od eduard22 »

Tento Váš požadavek: "kdyby jste si chtěli nově vybudovat ostrovní fotovoltaiku s nabíječkou z veřejné sítě v případě nedostatku slunečního svitu " - ještě před tím jste tam měl požadavek na bezpřetokovost! u té zálohy sítí - umí , co já vím, jen King!

CZ návod je zatím jen pro King I a pro King II je pouze v AJ , ale - z 99% je návod totožný s King I 8-) Rozdíl je spíše nově ve Wifi u dvojky a větších nabíjecích proudech. :-)

CZ návod na jedničku např. zde: https://www.ostrovni-elektrarny.cz/?kom ... f1-p570011#
Ale na dvojku maj špatnej link! Je třeba hledat např. zde: https://voltronicpower.com/en-US/Produc ... ng-II-5KVA
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Vladimir Mahr
Příspěvky: 72
Registrován: úte črc 19, 2022 11:35 am

Re: Pokus o první malou FVE

Příspěvek od Vladimir Mahr »

eduard22 píše: pát lis 18, 2022 9:11 pm Tento Váš požadavek: "kdyby jste si chtěli nově vybudovat ostrovní fotovoltaiku s nabíječkou z veřejné sítě v případě nedostatku slunečního svitu " - ještě před tím jste tam měl požadavek na bezpřetokovost! u té zálohy sítí - umí , co já vím, jen King!

CZ návod je zatím jen pro King I a pro King II je pouze v AJ , ale - z 99% je návod totožný s King I 8-) Rozdíl je spíše nově ve Wifi u dvojky a větších nabíjecích proudech. :-)

CZ návod na jedničku např. zde: https://www.ostrovni-elektrarny.cz/?kom ... f1-p570011#
Ale na dvojku maj špatnej link! Je třeba hledat např. zde: https://voltronicpower.com/en-US/Produc ... ng-II-5KVA
Jste moc hodný, děkuji. V popise Vaší fotovoltaiky vidím slovo "poloostrov". Co je myšleno tímto pojmem ? Dále vidím bydliště Znojmo. Náhodou Jaroslava Mahra neznáte ?
eduard22
Příspěvky: 997
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Pokus o první malou FVE

Příspěvek od eduard22 »

Jde o ostrov a ostrovní měnič jen s možností zálohy nabíjení aku ze sítě i když přes těch 48V DC krmí dům defacto i online! A neni to na ulor aku. Jako altík auta žárovku defacto taky za chodu motoru krmí přímo a ne doslova přes baterku ;-) A umí i bypas ale pak jiz s prodlevou a rizikem prsknuti spicky do site a tak mikrolretok. Bypass mam zakazany. Přes tu aku finguje jako velká UPSka s 0ms :-) Jen s tím rozdílem že muže nabíjet (a zase i online ze solaru krmit dum) ze Slunce :-)

Mám tento "poloostrov" hlavne jako zálohu a stabilnich 230V 50Hz bez ohledu na sít a az pak na úsporu. O dotaci a prodeji do site jsem nikdy ani na chvili neuvazoval!!!

Ale kazdy to ma jinak...

Ne neznám.
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Pokus o první malou FVE

Příspěvek od Diablo007 »

Vladimir Mahr píše: pát lis 18, 2022 6:20 pm
Diablo007 píše: pát lis 18, 2022 11:47 am
Vladimir Mahr píše: pát lis 18, 2022 9:28 am

Napětí baterie 48V , regulátor MPPT a výkon střídače 15kW. Ideálně platforma Victron.
Takový neexistuje pokud je podmínka victron. Janak 15kw jsou 3ks 5kw v paralelu to problém není má to být 3f nebo 1f 15kw?
Pochopil jsem správně Vaší odpověď v tom směru, že pokud bych takovou věc chtěl aplikovat na platformě Victron, tak to není jeden multifunkční přístroj ale několik samostatných přístrojů plnících vždy jenom jednu funkci, které je potřeba sám pospojovat ?
Přesně tak victron nedělá 3v1 ale vše sólo které si jede jen na to jedno co bylo stvořeno
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Pokus o první malou FVE

Příspěvek od Diablo007 »

eduard22 píše: pát lis 18, 2022 8:03 pm
Vladimir Mahr píše: pát lis 18, 2022 6:20 pm
Diablo007 píše: pát lis 18, 2022 11:47 am
Takový neexistuje pokud je podmínka victron. Janak 15kw jsou 3ks 5kw v paralelu to problém není má to být 3f nebo 1f 15kw?
Pochopil jsem správně Vaší odpověď v tom směru, že pokud bych takovou věc chtěl aplikovat na platformě Victron, tak to není jeden multifunkční přístroj ale několik samostatných přístrojů plnících vždy jenom jednu funkci, které je potřeba sám pospojovat ?
No a pak ty jednotlivé komponenty mezi sebou nekomunikují a neovládají se samy chytře :-( jako u vše v jednom a řízené chytře(!) společnmým mikropočítačem programovatelně snadno ovládané uživatelem 8-)
Oni samozřejmě spolu komunikují ale byla rozvedená debata o kombinovaném měniči což již victron nesplňuje míč víc v tom nehledat
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Vladimir Mahr
Příspěvky: 72
Registrován: úte črc 19, 2022 11:35 am

Re: Pokus o první malou FVE

Příspěvek od Vladimir Mahr »

eduard22 píše: pát lis 18, 2022 10:10 pm Jde o ostrov a ostrovní měnič jen s možností zálohy nabíjení aku ze sítě i když přes těch 48V DC krmí dům defacto i online! A neni to na ulor aku. Jako altík auta žárovku defacto taky za chodu motoru krmí přímo a ne doslova přes baterku ;-) A umí i bypas ale pak jiz s prodlevou a rizikem prsknuti spicky do site a tak mikrolretok. Bypass mam zakazany. Přes tu aku finguje jako velká UPSka s 0ms :-) Jen s tím rozdílem že muže nabíjet (a zase i online ze solaru krmit dum) ze Slunce :-)

Mám tento "poloostrov" hlavne jako zálohu a stabilnich 230V 50Hz bez ohledu na sít a az pak na úsporu. O dotaci a prodeji do site jsem nikdy ani na chvili neuvazoval!!!

Ale kazdy to ma jinak...

Ne neznám.
Chápu správně jako laik tu formulaci: " Mám tento poloostrov hlavne jako zálohu a stabilnich 230V 50Hz bez ohledu na sít a az pak na úsporu. O dotaci a prodeji do site jsem nikdy ani na chvili neuvazoval!!!" v tom smyslu, že když svítí slunce tak spotřeba je kryta fotovoltaikou. Nesvítí slunce, tak spotřeba je kryta dodavatelskou sítí ? Jaká je výhoda trakčních baterií ?
Vladimir Mahr
Příspěvky: 72
Registrován: úte črc 19, 2022 11:35 am

Re: Pokus o první malou FVE

Příspěvek od Vladimir Mahr »

Diablo007 píše: pát lis 18, 2022 10:40 pm
Vladimir Mahr píše: pát lis 18, 2022 6:20 pm
Diablo007 píše: pát lis 18, 2022 11:47 am
Takový neexistuje pokud je podmínka victron. Janak 15kw jsou 3ks 5kw v paralelu to problém není má to být 3f nebo 1f 15kw?
Pochopil jsem správně Vaší odpověď v tom směru, že pokud bych takovou věc chtěl aplikovat na platformě Victron, tak to není jeden multifunkční přístroj ale několik samostatných přístrojů plnících vždy jenom jednu funkci, které je potřeba sám pospojovat ?
Přesně tak victron nedělá 3v1 ale vše sólo které si jede jen na to jedno co bylo stvořeno
Děkuji za odpověď. Vy také v popise své fotovoltaiky uvádíte alias King. Takže také ostrov platforma Axpert King ? Potom tatáž otázka: A který výrobce Axpert Kingu je nejlepší ?
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Pokus o první malou FVE

Příspěvek od Diablo007 »

Vladimir Mahr píše: pát lis 18, 2022 11:22 pm
Diablo007 píše: pát lis 18, 2022 10:40 pm
Vladimir Mahr píše: pát lis 18, 2022 6:20 pm
Pochopil jsem správně Vaší odpověď v tom směru, že pokud bych takovou věc chtěl aplikovat na platformě Victron, tak to není jeden multifunkční přístroj ale několik samostatných přístrojů plnících vždy jenom jednu funkci, které je potřeba sám pospojovat ?
Přesně tak victron nedělá 3v1 ale vše sólo které si jede jen na to jedno co bylo stvořeno
Děkuji za odpověď. Vy také v popise své fotovoltaiky uvádíte alias King. Takže také ostrov platforma Axpert King ? Potom tatáž otázka: A který výrobce Axpert Kingu je nejlepší ?
King se tu vžil pojem pro měnič s dvojitou konverzi ale to stejné prodává mpp solar s označením 5048MK . Nehledat v tom rozdílné výrobce je to spíše rozdílný štítek na stejném železe.
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
vinklarekcz
Příspěvky: 12
Registrován: ned lis 13, 2022 5:49 pm

Re: Pokus o první malou FVE

Příspěvek od vinklarekcz »

Le-Ze píše: pát lis 18, 2022 7:13 am .......
Rohod jsem se pro 24V system.
https://mowgli-adventures.com/wiring-so ... -parallel/
Až to 3 zapojení Solarní panely zapojené v kombinaci sérií A paralelních
První serie 38,8/8,52 + 38,8/8,52 = 77,6/8,52
druhá serie 38,8/8,52 + 38,8/8,52 = 77,6/8,52
A když ty 2 serie spojím paralelně tak podle toho mám 77,6V a 17,4 A
Jsem debil a počitam to špatně?
Jako začátečník bych řekl že serioparalelní zapojení je o.k. pro 24V system. Výpočet je sice také o.k. ale na panelech nikdy nebude zároven max. napětí 77,6V naprázdno a max. proud 17,4A.
ps: trošku se dá okoukat od prodávaných setů - 12V systemy mají zpravidla max. 2 panely.
3x380Wp, XTRA4415N-XDS2, Carspa 24V/3000W, LiIon 7s/100Ah
eduard22
Příspěvky: 997
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Pokus o první malou FVE

Příspěvek od eduard22 »

Ne v takovem pořadí i když i to (preferování zdroje) lze zvolit, já mám zvolenu prioritu SBU - tedy jeli k dispozici tak přednostně ze solárů, jeli večer, nebo nestačíli pokrýt celkovou nárazovou spotřebu domu jen z panelů, pokryje výkyv přednostne z aku, ale jen do nastavitelnýho stavu vybití aku (dle typu) a pak hold jen přícuc rozdílu ze sítě + umožnit/zakázat i dobít aku ze sítě - zejména olovo nesmí být dlouho v hlubokém vybití! avšak dá se nastavit i horní hranice napětí a nechat něco na dobití z panelů ráno, a ten "přícuc" ze sítě je přes 48V a tedy bez přetoku a bez výpadku dodávky do domu. :-)

Bypass není ztrátový jako dvojí konverze z 230 na 48 a zpět na 230, ale je s kratičkým výpadkem a nestabilizuje napětí ani Hz. A nepřicucává jen rozdíl , ale 100% spotřeby bere ze sítě i když by spotřebu pokryla aku při výpadku sítě večer.

Trakční proto že jsou levné ;-) 11,5kWh mě vyšlo jen na 24.000p,- kč :-) Časem uvidíme. Výhoda je pouze k obyč autobaterii - více cyklů a lépe snáší hluboké vybití. Lépe, ne zcela :-(
Jo a z VRLA nevytéká kyselina!!! Nemusí se dolívat destilka a být pod nimi lavor...
Dědovi jsem ale dodal GEL-ovky Victron. Asi nejlepší z olova.
Výhoda je i jednoduchost (a v nouzi například za války vyberete a aku z rozstřílenýho náklaďáku a Jede to dál ;-) ) samodomo výměna a opět ne za 150.000,- až 250.000,- jak u elektromobilu a překvapivě již dost brzo! ... , ale zase jen za pusu ;-)

Nevýhoda je menší cyklická životnost a pomalší přehození chemické reakce nabíjení/vybíjeni a že balancujete celou aku co má 6 článků a ne jednotlivé články a tak odejdeli jeden článek uvnitř aku musí se vyměnit celá aku :-/
Naposledy upravil(a) eduard22 dne sob lis 19, 2022 10:06 am, celkem upraveno 5 x.
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Le-Ze
Příspěvky: 14
Registrován: pát srp 05, 2022 8:07 am

Re: Pokus o první malou FVE

Příspěvek od Le-Ze »

No a já, jako úplný začátečník jsem s toho úplný debil a mám hlavu jak vrata do chlíva. ;)
Proč tu Cmrnda napsal.
Příkladem je MPPT měnič nebo balancér a další. Na tyhle panely co uvádíš stačí PWM regulátor a panely spojit paralelně, programátor stojí 250-500,- Kč.
Proč mi stačí PWM?
O jakém programátoru píše?

Nějak nechápu, a nemohu najít info jaký je rozdíl mezi paralelním a sérioparalelním zapojením.
Paralelní zapojen 2 panelu 2X 8,52 tak mám 38,8 V a 17,4 A
Sérioparalelním zapojením získám 4 panelu 77,6V a 17,4 A
Chápu, že když to přepočítám na watty, tak mám u sérioparalelního 1 X víc.
Když to ale zapojím do MPPT solární regulátoru, vždy mi vyleze na svorkách pro baterku 24V a 17,4 A ne?

Nám 4 tyto panely https://i.postimg.cc/Ls0Qg2xw/Solary.jpg
Už mám doma 4 starší baterky a všechny mají 130Ah 4 x 6V tedy 24V. Níc moc a jsou z tel.ustředný a zadarmo.
https://www.battery-expert.cz/stand-by- ... 200ah--6v/
Psal jsem jim o dataset, abych zjistil nabíjecí proud, ale všude píšou že je 20% z kapacity baterky tedy 20A. Tak nesmím překročit těch 20A.
Nějaké rozumné řešení co s tým?

Ohledně baterek jsem čet, že pro její dlouhou životnost nesmí napětí klesnout pod 24V.
Je na to nějaké heblo co to hlida?
https://www.hadex.cz/g525a-menic-napeti ... sinusovka/
A tam je manuál. https://www.hadex.cz/navody/g525a.pdf
Strana 8 4.4 Měnič v kombinaci s jinými zdroji střídavého proudu.
Nemam problém si postavit přes arduino voltmetr a přes relé to přepínat, ale nerád bych vymýšlel něco, co se da kopit.
Děkují
Le-Ze
Příspěvky: 14
Registrován: pát srp 05, 2022 8:07 am

Re: Pokus o první malou FVE

Příspěvek od Le-Ze »

vinklarekcz píše: sob lis 19, 2022 8:07 am Jako začátečník bych řekl že serioparalelní zapojení je o.k. pro 24V system. Výpočet je sice také o.k. ale na panelech nikdy nebude zároven max. napětí 77,6V naprázdno a max. proud 17,4A.
ps: trošku se dá okoukat od prodávaných setů - 12V systemy mají zpravidla max. 2 panely.
Na hovno to je.

Bylo mi napsano toto.
Teoreticky ti to pak bude dávat naprázdno napětí 77,6 (za mrazu i více) a max. proud cca těch 17A. Trochu problém je, že ten regulátor ten vstupní proud jako by, násobí v poměru, v kterém snižuje napětí. Takže těch 40A na výstupu by mohl dát v pohodě a to by se nemuselo líbit tvým akumulátorům.
:pissedoff2:
Cmrnda
Příspěvky: 629
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Pokus o první malou FVE

Příspěvek od Cmrnda »

Le-Ze píše: sob lis 19, 2022 9:37 am
Nemam problém si postavit přes arduino voltmetr a přes relé to přepínat, ale nerád bych vymýšlel něco, co se da kopit.
Vážně?
Řekl bych: To si jenom myslíš ...

Ukaž mi, nebo někdo jiný, kde se prodává přepínač který je rychlý. Odpovím si. Nikde. To co se prodává u nás obsahuje dvě relé za cca 1.800.-Kč nebo Victron za 10.000,-Kč co taky obsahuje dvě relé, nebo to samé s programátorem za 4.000,- na Ali. Vše je pomalé... Jásání je pouze při přepnutí z jedné strany, protože je zařazen úmyslně zpožďovací obvod aby se nespojil měnič s druhou sítí, tou přepínanou.

Řešení je "urob si sám", digitálně přes rychlí programátor a měření nulového bodu pro triaky v sérii s oběma sítěmi. Společná nula dává pro operaci odpych.
Odzkoučeno, žádná blikatůra, UPC drhne když už je po funuse. :ugeek: :ugeek: :ugeek:
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
vinklarekcz
Příspěvky: 12
Registrován: ned lis 13, 2022 5:49 pm

Re: Pokus o první malou FVE

Příspěvek od vinklarekcz »

1) ten měnič od Hadexu je o.k. ale připojuje se na AKU kde je těch 24V a více (mám 3000W verzi)
2) je potřeba rozeznávat napětí a proud na vstupu do regulátoru a na jeho výstupu - to o tom násobení je pravda - já měl dnes na vstupu cca 120V a 2,5A a do 24V baterek teklo až 10A
3) baterky je nutné mít takové aby byly sladěny s ostatními komponentami v setu - já se se svými 3 panely se budu dost přibližovat této konfiguraci: https://ecoprodukt.cz/p/80126-solarni-o ... mail_popup
4) jak omezit nabíjecí proud do aku zatím nevím .......... také začínám .......... edit - už vím - regl si automaticky řídí nabíjecí proud (patrně dle "stupně" nabití baterií)
Naposledy upravil(a) vinklarekcz dne sob lis 19, 2022 5:45 pm, celkem upraveno 1 x.
3x380Wp, XTRA4415N-XDS2, Carspa 24V/3000W, LiIon 7s/100Ah
Le-Ze
Příspěvky: 14
Registrován: pát srp 05, 2022 8:07 am

Re: Pokus o první malou FVE

Příspěvek od Le-Ze »

Cmrnda píše: sob lis 19, 2022 5:30 pm
Vážně? Řekl bych: To si jenom myslíš [/quote]
Hm, a ja myslel, že mi na to bude stačit arduino, WCS1700 a nějake přepinací rele. :oops:
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Pokus o první malou FVE

Příspěvek od Diablo007 »

eduard22 píše: sob lis 19, 2022 9:30 am Trakční proto že jsou levné ;-) 11,5kWh mě vyšlo jen na 24.000p,- kč :-) Časem uvidíme. Výhoda je pouze k obyč autobaterii - více cyklů a lépe snáší hluboké vybití. Lépe, ne zcela :-(
Jo a z VRLA nevytéká kyselina!!! Nemusí se dolívat destilka a být pod nimi lavor...
Dědovi jsem ale dodal GEL-ovky Victron. Asi nejlepší z olova.
Výhoda je i jednoduchost (a v nouzi například za války vyberete a aku z rozstřílenýho náklaďáku a Jede to dál ;-) ) samodomo výměna a opět ne za 150.000,- až 250.000,- jak u elektromobilu a překvapivě již dost brzo! ... , ale zase jen za pusu ;-)
A teď mi zkus spočítat kolik stála využitelná kWh ne štítková. A zajímavý výpočet je cena za uložitelnou energii za životnost baterií na kč/kwh
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
eduard22
Příspěvky: 997
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Pokus o první malou FVE

Příspěvek od eduard22 »

Diablo007 píše: sob lis 19, 2022 8:41 pm
eduard22 píše: sob lis 19, 2022 9:30 am Trakční proto že jsou levné ;-) 11,5kWh mě vyšlo jen na 24.000p,- kč :-) Časem uvidíme. Výhoda je pouze k obyč autobaterii - více cyklů a lépe snáší hluboké vybití. Lépe, ne zcela :-(
Jo a z VRLA nevytéká kyselina!!! Nemusí se dolívat destilka a být pod nimi lavor...
Dědovi jsem ale dodal GEL-ovky Victron. Asi nejlepší z olova.
Výhoda je i jednoduchost (a v nouzi například za války vyberete a aku z rozstřílenýho náklaďáku a Jede to dál ;-) ) samodomo výměna a opět ne za 150.000,- až 250.000,- jak u elektromobilu a překvapivě již dost brzo! ... , ale zase jen za pusu ;-)
A teď mi zkus spočítat kolik stála využitelná kWh ne štítková. A zajímavý výpočet je cena za uložitelnou energii za životnost baterií na kč/kwh
To nevím, já vybíral jen dle peněženky :-/ ... A počítat se mi to ani nechce :-// A skutečnou životnost baterií neznám, to hukáže až čas! ;-)

A jelikož jsem to dělal hlavně(!) jako UPS (s ohledem na neutuchající konflikt na východě, kdy se vyhazují do vzduchu plynová potrubí, i ropa již neproudí Družbou!... a v Germánii odstavují JE a Frantíci je odstavují kvůli opravám...) a jen sekundárně jako případnou úsporu, tak to (ekonomika) pro mě není tak důležité ani.

Prostě i z levných aku celou noc vydržím v případě výpadku sítě a nejen svítit a nabít mobily ale i j. a to mi stačí ke klidnému spánku 8-) Kdyby bylo nejhůř a nešla dlouhodoběji síť - jak na UA..., v noci se má spat a hotovo! A vedne svítí a i nyní zatím 500W mi stačí (500W = průměrná spotřeba mojho domu 8-) )

Babička šetřila i svíčky! Prostě makali od nevidím do nevidím a pak leda drželi chvílu černou hodinku a pak spat! 8-)
Tak dobrou noc :-)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Le-Ze
Příspěvky: 14
Registrován: pát srp 05, 2022 8:07 am

Re: Pokus o první malou FVE

Příspěvek od Le-Ze »

vinklarekcz píše: sob lis 19, 2022 5:36 pm 1) ten měnič od Hadexu je o.k. ale připojuje se na AKU kde je těch 24V a více (mám 3000W verzi)
Myslels Solarvertech FS1000 4 100 Kč?
Ja spiše uvažují o něčem takovem.
https://www.4sun.cz/menice-napeti-carsp ... 30v-1000w/
Jestli to nevyřeší to přepinaní siti.
Odpovědět

Zpět na „Montážní poradna“