Mikrozdroj / zjednodušení připojení - architektura systému

RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: Mikrozdroj / zjednodušení připojení - architektura systému

Příspěvek od RadarS »

Ještě si dovolím jeden dotaz - jak se v praxi dívají distributoři při PPP na jmenovitý/maximální výkon střídačů do jednotlivých fází ...?
Např. 3F 10kW hybrid dává jmenovitě 3333W/230V = 14,5A na fázi.
Při 150% asymetrii (připusťme, že je to reálné) to je 5000W = 21,7A. S tím jsou OK?

děkuju
brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Mikrozdroj / zjednodušení připojení - architektura systému

Příspěvek od brumlaj »

xmasin psal, že snad konečně výkonnově zapomněli na měnič. Takže to snad bude platit i o jednotlivých fázích.
tomas
Příspěvky: 305
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: Mikrozdroj / zjednodušení připojení - architektura systému

Příspěvek od tomas »

brumlaj píše: sob lis 11, 2023 1:59 pm Na nalejvárně u ČEZu bylo jasně řečeno že při jakékoli změně smlouvy bude vyžadováno uvedení OM do souladu s aktuálně platnými PPDS. A že po tom pudou jak slepice po flusu. U Tebe bych doufal, že když máš vyjádření, tak snad dodrží slovo. (Ale připraven bych byl že jsou to lháři)
Ano jsou to lháři. Zrušili nám zpětně několik souhlasů s dokumentací i z minulého roku s odkazem na nové připojovací podmínky z 1.9.2023. Přitom v těch připojovacích podmínkách je jasně napsáno že platí pro nově uzavřené smlouvy po 1.9.2023 a těch před tímto datem se to netýká. Když jsem se ptal proč, tak prý proto, že to byly smlouvy z minulého roku. Takže nově se datem 1.1. vše řeší od znovu. ;) sice to nikde není dané a proč zrovna toto datum takto slaví, ale tak se prostě u distributora rozhodli. Kdyby odpověděl že nadřízený kolega má dne xx.yy. narozeniny a tak se každý rok v práci ožerou a přitom zruší vše co odsouhlasili a budou to požadovat dodat znovu pode nových výmyslů, tak je to pochopitelnější.
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: Mikrozdroj / zjednodušení připojení - architektura systému

Příspěvek od RadarS »

Na webu mají součet výkonu střídačů max 11000W, což sice přesně ani nevychází na 3x3680 :-), a že omezení výkonu na střídači nepovolují. Ten výkon asymetrie navíc se zřejmě neřeší, ačkoliv to střídače umožňují, nevím...
xmasin
Příspěvky: 299
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Mikrozdroj / zjednodušení připojení - architektura systému

Příspěvek od xmasin »

RadarS píše: sob lis 11, 2023 5:27 pm Na webu mají součet výkonu střídačů max 11000W, což sice přesně ani nevychází na 3x3680 :-), a že omezení výkonu na střídači nepovolují. Ten výkon asymetrie navíc se zřejmě neřeší, ačkoliv to střídače umožňují, nevím...
Mohu se zeptat kde na webu? Řešil jsem teď mikrozdroj s 15 kW měničem a 9,81kW v panelech a dostal jsem odpověď, že od 1.9. výkon měniče u mikrozdroje neřeší, ale nemohu to nikde najít. Připojovací podmínky jsem prošel asi třikrát a kromě 1f měniče jsem tam nic nenašel, ten je stále omezený na 3,7 kW.
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: Mikrozdroj / zjednodušení připojení - architektura systému

Příspěvek od RadarS »

xmasin píše: sob lis 11, 2023 8:33 pm
RadarS píše: sob lis 11, 2023 5:27 pm Na webu mají součet výkonu střídačů max 11000W, což sice přesně ani nevychází na 3x3680 :-), a že omezení výkonu na střídači nepovolují. Ten výkon asymetrie navíc se zřejmě neřeší, ačkoliv to střídače umožňují, nevím...
Mohu se zeptat kde na webu? Řešil jsem teď mikrozdroj s 15 kW měničem a 9,81kW v panelech a dostal jsem odpověď, že od 1.9. výkon měniče u mikrozdroje neřeší, ale nemohu to nikde najít. Připojovací podmínky jsem prošel asi třikrát a kromě 1f měniče jsem tam nic nenašel, ten je stále omezený na 3,7 kW.
zde: https://www.egd.cz/zadost/pripojeni-mik ... ektriny-nn
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: Mikrozdroj / zjednodušení připojení - architektura systému

Příspěvek od RadarS »

Tak s tím (ne)osazením HDO N0% u mikrozdroje připojeném ve zjednodušeném režimu u EG.D je záhada nejspíše vyřešena.
EG.D totiž vydalo nové připojovací podmínky k 1.7.2022, ale následně další k 1.2.2023.
Tam už se píše o výjimce pro mikrozdroje podle par. 16/2016 v odstavci 15.3.1..
V typových schématech je ale stále ta jedna varianta pro OZE do 100kw (schéma 14, včetně výbavy pro řízení HDO)

Přikládám v PDF.
Přílohy
egd_2023_pripojovaci_podminky_elektrina_11.pdf
(1.4 MiB) Staženo 33 x
tomas
Příspěvky: 305
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: Mikrozdroj / zjednodušení připojení - architektura systému

Příspěvek od tomas »

Ano, kdo má zjednodušené připojení - 0 rezervovaný výkon tak regulaci přes HDO mít nemusí:
"Regulace bude realizována prostřednictvím technických prostředků PDS (např. HDO,
relébox, nebo jiné zařízení).
Princip popsaný výše platí i pro mikrozdroje, vyjma mikrozdrojů připojených ve
zjednodušeném režimu připojení dle Vyhl. č.16/2016 Sb., o podmínkách připojení
k elektrizační soustavě, včetně novely č. 487/2021 Sb.)."
To je logické, když nedodávají nic do sítě tak distributor nemá co regulovat. Mělo byl to ale platit bez omezení výkonu nejen do 10kW. Dělali jsme zdroj kde distributor zakázal dodávku do sítě, ale RTU a regulační funkce Q(u), P(u), P(f), LVRT dodávat požaduje. To mi přejde podobné jako kdyby chtěl distributor někomu regulovat ostrovní elektrárnu nebo přidávat a ubírat plyn na centrále.
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: Mikrozdroj / zjednodušení připojení - architektura systému

Příspěvek od RadarS »

tomas píše: ned lis 12, 2023 9:42 am Ano, kdo má zjednodušené připojení - 0 rezervovaný výkon tak regulaci přes HDO mít nemusí:
"Regulace bude realizována prostřednictvím technických prostředků PDS (např. HDO,
relébox, nebo jiné zařízení).
Princip popsaný výše platí i pro mikrozdroje, vyjma mikrozdrojů připojených ve
zjednodušeném režimu připojení dle Vyhl. č.16/2016 Sb., o podmínkách připojení
k elektrizační soustavě, včetně novely č. 487/2021 Sb.)."
To je logické, když nedodávají nic do sítě tak distributor nemá co regulovat. Mělo byl to ale platit bez omezení výkonu nejen do 10kW. Dělali jsme zdroj kde distributor zakázal dodávku do sítě, ale RTU a regulační funkce Q(u), P(u), P(f), LVRT dodávat požaduje. To mi přejde podobné jako kdyby chtěl distributor někomu regulovat ostrovní elektrárnu nebo přidávat a ubírat plyn na centrále.
Ještě mě napadlo, že mají společné zapojení pro oba režimy připojení z důvodu, že tam chtějí to oddělovací relé HDO a že jsou přepojeny i ovládací vodiče pro spotřebiče.... Já mám sazbu D45d a vede ovládání pro topení (NT 20hod) a bojler (NT 8hod) zvlášť. V tom novém zapojení dle schématu "14" je i toto celé jinak. Zřejmě to už počítá s tím, že pokud je na OM FVE, bojler neblokují separátně..
Přílohy
schema_14.jpg
schema_14.jpg (119.49 KiB) Zobrazeno 1430 x
schema_6.jpg
schema_6.jpg (129.14 KiB) Zobrazeno 1430 x
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: Mikrozdroj / zjednodušení připojení - architektura systému

Příspěvek od RadarS »

tomas píše: sob lis 11, 2023 9:40 am Bohužel nic co by splnilo PPDS přílohu č. 4 na trhu neexistuje. Například se přes ten další externí vazební spínač nepodaří přenést celou funkci UVRT.
Nejlepší je nechat funkci vazebního spínače na tom certifikovaném a testovaném co je integrovaný ve střídači, jen tak lze zaručit že elektrárna bude splňovat soulad s RfG a s klidným svědomím je možné i podepsat prohlášení o souladu s RfG.
Vazební spínač ve střídači není závislý pouze na napájení ze sítě ale je podpořen i napětím z panelů a akumulátoru, takže střídač může i dodávat požadovaný zkratový výkon aniž by se předčasně odpojil od DS.
Bohužel "naši" distributoři toto domotali se synchronními zdroji které se odpojují vazebním spínačem od sítě a dodávka do spotřeby je tak bez přerušení, nedochází k přepnutím spotřebičů, ale pouze k odpojení od sítě. A to je velký rozdíl. Ale asynchronní zdroje - střídače se první odpojí od sítě a až po zaručeném odpojení od sítě přecházejí na synchronní - ostrovní provoz a většinou na druhém výstupu určenému pro zálohované spotřebiče.Tak je zaručena vyšší bezpečnost než u trvale synchronních zdrojů které potřebují vazební spínač.
Protože to distributoři v ČR odmítají respektovat a opravit jak bylo už slibováno i přes ERÚ v roce 2019:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=4565#p83638
tak jsem ERÚ i distributorovi napsal že dokud to nebude opraveno a vyřešeno nově i v souladu s RfG tak funkci záložního zdroje nebudeme přiznávat.
No protože to dosud uspokojivě nevyřešili, tak distributor od nás dostává vždy pouze ten obrázek vpravo z poznámkou že se napojen pouze výstup ze zdroje který je bez možnosti ostrovního provozu. Soulad s RfG s externími vazebními spínači a ochranami odmítám podepsat, ještě jsem nenašel taký který by tomu vyhověl.
Hybridní střídač má dva výstupy jeden je určen pro paralelní chod s distribuční sítí stejně jako jakýkoliv jiný on-grid zdroj a druhý výstup je jako záložní zdroj. Mezi těmi "zdroji" se přepínají spotřebiče. Distributor nemůže nic nařizovat a nějak omezovat odděleně pracující zdroje. Že je nouzový zdroj oddělený od DS dokládá výrobce střídače svými certifikáty a testy. K paralelnímu chodu záložního zdroje se sítí nikdy nedochází, další externí vazební spínač je nesmysl. Co je napojeno na odděleném záložním zdroji se nemusí distributorovi sdělovat, také tam nemusí být zrovna nic ;)
Není v PPDS p. 4 toto ta úprava, kterou tenkrát slibovali doplnit (viz link na mypower)?
Takže to, jak to "řeší" výrobci typizovaných AC rozvaděčů k FVE, je, že je tam stykač a to napěťové relé HRN?
Přílohy
PPDS_2.jpg
PPDS_2.jpg (93.66 KiB) Zobrazeno 1346 x
PPDS_1.jpg
PPDS_1.jpg (197.2 KiB) Zobrazeno 1346 x
tomas
Příspěvky: 305
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: Mikrozdroj / zjednodušení připojení - architektura systému

Příspěvek od tomas »

Vlastně ano, přidali tam "nebo části OM s ostrovním provozem"
Ale vypadá to, že to stejně nerespektují.
Takže to splňují i akreditovanou zkušebnou ověřené vazební střídače v rozvaděčích a krabicích střídačů. I ta solární "lednice" od ČEZu má vazební střídač uvnitř a nemají ho v jiné extra "lednici" jen pro vazební spínač :lol:
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: Mikrozdroj / zjednodušení připojení - architektura systému

Příspěvek od RadarS »

tomas píše: pon lis 13, 2023 9:10 pm Vlastně ano, přidali tam "nebo části OM s ostrovním provozem"
Ale vypadá to, že to stejně nerespektují.
Takže to splňují i akreditovanou zkušebnou ověřené vazební střídače v rozvaděčích a krabicích střídačů. I ta solární "lednice" od ČEZu má vazební střídač uvnitř a nemají ho v jiné extra "lednici" jen pro vazební spínač :lol:
Takže se to dá shrnout tak, že instalační firmy osazuji AC rozvaděče FVE stykačem, ovládaným nadřazeným napěťovým relé HRM (nebo jiným), v podstatě zbytečně? Pouze aby vyhověli požadavku distributora, který si špatně vykládá PPDS a nemá technické opodstatnění, protože v případě zálohy - přejití do ostrovního provozu u hybridního střídače při výpadku sítě jde asynchronní, nikoliv synchronní zdroj?

Tedy něco ve smyslu rčení o nažraném vlkovi a koze co zůstala celá ...?
tomas
Příspěvky: 305
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: Mikrozdroj / zjednodušení připojení - architektura systému

Příspěvek od tomas »

Přesně tak, a dokonce je to i v rozporu s PPDS i RfG, protože stykač ani relé HRM například nemá pracovní rozsah od 11,5V jak je vyžadován v grafu UVRT a o tom že by to bylo certifikované řešení otestované akreditovanou zkušebnou a které lze označit za vazební spínač už nemůže být vůbec řeč. Takže ta požadovaná funkce UVRT se přes to nedá přenést, protože bude střídač od sítě odpojen dříve než je požadováno a nelze tedy ani podepsat certifikát že výrobna splňuje RfG.
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: Mikrozdroj / zjednodušení připojení - architektura systému

Příspěvek od RadarS »

tomas píše: úte lis 14, 2023 4:35 pm Přesně tak, a dokonce je to i v rozporu s PPDS i RfG, protože stykač ani relé HRM například nemá pracovní rozsah od 11,5V jak je vyžadován v grafu UVRT a o tom že by to bylo certifikované řešení otestované akreditovanou zkušebnou a které lze označit za vazební spínač už nemůže být vůbec řeč. Takže ta požadovaná funkce UVRT se přes to nedá přenést, protože bude střídač od sítě odpojen dříve než je požadováno a nelze tedy ani podepsat certifikát že výrobna splňuje RfG.
Nakonec jsem na vážkách, zda elektrárnu připojovat jako mikrozdroj.
Upouštím od 3F a kromě obavy z poruchy/disfunkce zařízení a nastalého přetoku do DS a pokuty, je tam ještě ten limit 3680W/16A na fázi.
Podmínka 48V systém, preference LF string. Zúžil jsem to na výběr:
1) Axpert King 1 + Tracer 10415 (AC/DC/AC konverze, do 5000W 0 transfer time)
2) Axpert MKS3 + Tracer 10415
3) Deye SUN-5k + Tracer 10415 + ext přepínač sítí, AC IN nezapojen
4) Goodwe S-BP5 + Tracer 10415 DC Coupled + ext přepínač sítí, AC IN nezapojen (obsahuje RCDM 6mA, možno použít na výstup chránič typu A)
Diablo1st
Příspěvky: 982
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Mikrozdroj / zjednodušení připojení - architektura systému

Příspěvek od Diablo1st »

Číslo 4. odporúčam rovno škrtnúť, s Goodwe nemám dobré.
Doplnil by som ešte č. 5 - Victron Multiplus II 5kVA :D
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: Mikrozdroj / zjednodušení připojení - architektura systému

Příspěvek od RadarS »

Diablo1st píše: pon lis 27, 2023 9:52 am Číslo 4. odporúčam rovno škrtnúť, s Goodwe nemám dobré.
Doplnil by som ešte č. 5 - Victron Multiplus II 5kVA :D
Jj, vím, ale vynechal jsem záměrně.
Včetně Cerbo za 43t je měnič 1f 4kW mimo rozpočet
Diablo1st
Příspěvky: 982
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Mikrozdroj / zjednodušení připojení - architektura systému

Příspěvek od Diablo1st »

Za 50k Kč máš aj mppt ;)
Ak teraz využiješ akciu u nKonu MP2 5kVA máš za 965€, Cerbo 255€, Smartshunt 120€ - cca. 33k Kč. Za 17k Kč sa dá kúpiť 150/100 ;)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: Mikrozdroj / zjednodušení připojení - architektura systému

Příspěvek od RadarS »

Diablo1st píše: pon lis 27, 2023 10:20 am Za 50k Kč máš aj mppt ;)
Ak teraz využiješ akciu u nKonu MP2 5kVA máš za 965€, Cerbo 255€, Smartshunt 120€ - cca. 33k Kč. Za 17k Kč sa dá kúpiť 150/100 ;)
Opravil jsem se, není to 50 ale cca 43.
NKON ceny o něco lepší, ale především - tyto uvedené jsou bez DPH.
Navíc dovoz z NL - záruka, servis na dlouhé lokte, drahá přeprava, atd...
Diablo1st
Příspěvky: 982
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Mikrozdroj / zjednodušení připojení - architektura systému

Příspěvek od Diablo1st »

RadarS píše: pon lis 27, 2023 10:26 am
Diablo1st píše: pon lis 27, 2023 10:20 am Za 50k Kč máš aj mppt ;)
Ak teraz využiješ akciu u nKonu MP2 5kVA máš za 965€, Cerbo 255€, Smartshunt 120€ - cca. 33k Kč. Za 17k Kč sa dá kúpiť 150/100 ;)
Opravil jsem se, není to 50 ale cca 43.
NKON ceny o něco lepší, ale především - tyto uvedené jsou bez DPH.
Navíc dovoz z NL - záruka, servis na dlouhé lokte, drahá přeprava, atd...
Tie moje ceny sú z DPH a je to z CS/SK distribúcie.
Viem ti zohnať MP2 5kVA + Cerbo za cca. 35k kč (s DPH), k tomu shunt za cca. 3k Kč a k tomu mppt napr. spomenutý 150/100 za 17k kč. ;)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: Mikrozdroj / zjednodušení připojení - architektura systému

Příspěvek od RadarS »

Diablo1st píše: pon lis 27, 2023 2:08 pm
RadarS píše: pon lis 27, 2023 10:26 am
Diablo1st píše: pon lis 27, 2023 10:20 am Za 50k Kč máš aj mppt ;)
Ak teraz využiješ akciu u nKonu MP2 5kVA máš za 965€, Cerbo 255€, Smartshunt 120€ - cca. 33k Kč. Za 17k Kč sa dá kúpiť 150/100 ;)
Opravil jsem se, není to 50 ale cca 43.
NKON ceny o něco lepší, ale především - tyto uvedené jsou bez DPH.
Navíc dovoz z NL - záruka, servis na dlouhé lokte, drahá přeprava, atd...
Tie moje ceny sú z DPH a je to z CS/SK distribúcie.
Viem ti zohnať MP2 5kVA + Cerbo za cca. 35k kč (s DPH), k tomu shunt za cca. 3k Kč a k tomu mppt napr. spomenutý 150/100 za 17k kč. ;)
Tak to jo, to není špatné.
Apropo jak vychází z Tvého zdroje MP2 3kVA?
Diablo1st
Příspěvky: 982
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Mikrozdroj / zjednodušení připojení - architektura systému

Příspěvek od Diablo1st »

RadarS píše: úte lis 28, 2023 5:17 pm Tak to jo, to není špatné.
Apropo jak vychází z Tvého zdroje MP2 3kVA?
MP2 3kVA + Cerbo (ešte stále je akcia) - 940€ resp. cca. 23k Kč.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“