Investice do Fotovoltaiky - ANO x NE ?

Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 488
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Investice do Fotovoltaiky - ANO x NE ?

Příspěvek od pave69 »

Dave píše: ned lis 27, 2022 5:17 pm Jinak mým záměrem bylo udělat srovnání investic např takto:
1) 300,000 czk do FVE (panely + FB): - tímto bych srazil odběr ( s mou spotřebu 5,3MWh) z DS do 10% (hádám.. :D )
x
2) 300,000 czk do US kapitálových trhů a využít složené úročení ....
Co myslíte?
Podle mne je to spíš srovnatelné s investicí do těžby kryptoměn (tedy ty kryptoměny myslím pár let zpátky). Je to rizikové, ale s možností "rychlé" návratnosti (5-8 let?). Ale taky můžou ceny spadnout a nevrátí se to nikdy (protože to dřív přestane fungovat). Ale každopádně je teď "okno příležitosti", které se otevřelo loni a asi se zase zavře (za pár let?).
Ale předvídání je velmi obtížné, zvlášť směrem do budoucna :-)
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Investice do Fotovoltaiky - ANO x NE ?

Příspěvek od Plazivec »

Tak to holt musí bejt člověk na takovou situaci připravenej. Sám jsem už objednal ze španěl rezervního Kinga1, akorát jej neměli a eštěže byli tak harakterní a vrátili peníze druhej den. A to ani nemám 6A jistič. Kdybych věděl někde sehnat Kinga1, tak okamžitě beru a hned montuju vedle těch dvou, akorát bude zamotanej do igelitu.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Investice do Fotovoltaiky - ANO x NE ?

Příspěvek od brumlaj »

visis píše: pon lis 28, 2022 5:20 pm A co když se cokoliv na systému panely-střídač-baterie pokazí? Jakákoliv porucha by znamenala jen 6A příkon ze sítě a víc ani ťuk, dokud nebude oprava.
Vlastníš automobil? A slyšel jsi už o dopravních nehodách? Jak se budeš v takovém případě pohybovat? A slyšel jsi už o tom, že při dopravních nehodách dochází k úrazům? Asi nemusím dál tuto otázku rozvíjet, že?
Nicméně panely nemají na zmíněnou situaci s 6A jističem žádný vliv a při poruše akumulátoru ti rozumní přijdou třeba (maximálně) o polovinu kapacity s čímž se obvykle dá srovnat. Inu a měnič obvykle náhradní někde leží.
Pokud jsi proti jakémukoli riziku, tak Tě lituji. Tento život ani při nejlepší vůli nepřežiješ.
visis
Příspěvky: 223
Registrován: stř kvě 25, 2022 7:44 pm

Re: Investice do Fotovoltaiky - ANO x NE ?

Příspěvek od visis »

Každou chvíli nehoda = totálka :D takto asi ne...
Solárník začátečník
Elektrárna 9,9 kWp, Goodwe GW10K-ET, baterie Dyness HV 17,8 kWh
Východ: 7x450 = 3 150 W
Jih: 8x450 = 3 600 W
Západ: 7x450 = 3 150 W
Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Investice do Fotovoltaiky - ANO x NE ?

Příspěvek od Kodl69 »

Samostanost a soběstačnost - když mi umřel čínskej měnič, tak jsem si měnič udělal sám. Sice až za tři týdny, ale ze součástek, kterejch většinu už jsem měl doma. Mppt mám jeden náhradní, tak že taky v pohodě, navíc baterka je složená v této chvíli ze tří nezávislých akupacků, budou snad v nejbližší době čtyři. Když si pořídím komplet systém od victronu/studeru/axpert apod, baterky pylontech a pod, tak najednou jsem kompletně odkázanej na věci, který prostě hned zítra nemusí fungovat (náhradní díly z druhýho konce světa, sevisní technici, co musí najednou řešit vlastní přežití, a ne moji FV) a tohle platí o všem, co člověk používá, a těžko by se smiřoval s životem bez tohoto komfortu. Jasně, uvařím na ohni a posvítím si loučí, ale to vidím až jako pslední možnost.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
huhukoktejl
Příspěvky: 20
Registrován: čtv zář 01, 2022 9:51 am

Re: Investice do Fotovoltaiky - ANO x NE ?

Příspěvek od huhukoktejl »

NT ve dne a VT v noci kvůli solárníkům? Není to spíš tak, že v noci není tolik odběratelů (firmy, instituce) a energie k dispozici je více a v klidu mohou být potřeby solárníků pokryty? Problémy vznikají spíše právě v době nepřízně počasí. Dokud je solárníků málo, nebude to takový problém, ale s narůstajícím počtem se bude tento problém stávat finančně náročnější. Bude potřeba identifikovat potřebu a držet zálohy, což bude něco stát a někdo to bude muset zaplatit.

Dále osobně do budoucna očekávám, že budou pro solárníky rozděleny ceny. Cena nákupu v zimě bude dražší než v létě, tzn. v létě prodám přebytek do sítě za 2 tis. Kč, ale v zimě, když to budu potřebovat nakoupím za 8 tis. Kč.
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 488
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Investice do Fotovoltaiky - ANO x NE ?

Příspěvek od pave69 »

Tak to je už teď a jmenuje se to burza, případně taky "denní trh". Je to v podstatě každý den a hodinu jinak, což bude určitě platit i do budoucna. ;)
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“