PŘETOKY DO SÍŤE ZAZNAMENAVÁ ELEKTROMĚR JAKO SPOTŘEBU-JE TO MOŽNÉ? Solax X3 hybrid G4 - nedokončené zapojení

Odpovědět
rbartos
Příspěvky: 2
Registrován: ned lis 27, 2022 5:05 pm

PŘETOKY DO SÍŤE ZAZNAMENAVÁ ELEKTROMĚR JAKO SPOTŘEBU-JE TO MOŽNÉ? Solax X3 hybrid G4 - nedokončené zapojení

Příspěvek od rbartos »

Prosím o info zkušenější:
Mám instalaci, která dosud neprošla revizí, 1 panel byl při montáži poškozen, čeká se na nový, dále byl k bateriím dodán jen jeden podstavec, takže byla instalována jen polovina baterií 6 kWh z 12ti. Nicméně vše je zapojeno a zásahy do "hodin" s elektroměrem proběhnou údajně až při revizi.

FVE funguje dnes jsem si instaloval Solax Cloud předpokládám předtoky jdou do sítě.
Mám však obavu že tyto přetoky do sítě zaznamenává elektroměr jako spotřebu (mám jen jedny "hodiny") - je to možné?
Nyní budu měřit denně na hodinách a v Solax Cloudu.

K obavě mě vede propočet denní spotřeby, dlohodobýí denní průměr 8 kWh se zvedl po instalaci FVE na 20 kWh/den.

Dík za názory
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: PŘETOKY DO SÍŤE ZAZNAMENAVÁ ELEKTROMĚR JAKO SPOTŘEBU-JE TO MOŽNÉ? Solax X3 hybrid G4 - nedokončené zapojení

Příspěvek od Diablo007 »

Některé elektroměry opravdu zaznamenávají přetoky jako spotřebu
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 199
Registrován: úte dub 06, 2021 7:46 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10200
Kapacita baterie [kWh]: 48

Re: PŘETOKY DO SÍŤE ZAZNAMENAVÁ ELEKTROMĚR JAKO SPOTŘEBU-JE TO MOŽNÉ? Solax X3 hybrid G4 - nedokončené zapojení

Příspěvek od beethowen »

Ale pokud neproběhlo PPP, tak by přetoky eměly být povolené. Vlastně buď rád, že to elektroměr zaznamenal jako spotřebu. Pokud by byl zaznamenaný velký přetok při PPP, asi by mohl být problém.
10,2kWp poly/mono, XTH6000-48, 2x VT-80A, Li-ion 48kWh
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: PŘETOKY DO SÍŤE ZAZNAMENAVÁ ELEKTROMĚR JAKO SPOTŘEBU-JE TO MOŽNÉ? Solax X3 hybrid G4 - nedokončené zapojení

Příspěvek od Diablo007 »

Mají být zakázané takže zakázat
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
rbartos
Příspěvky: 2
Registrován: ned lis 27, 2022 5:05 pm

Re: PŘETOKY DO SÍŤE ZAZNAMENAVÁ ELEKTROMĚR JAKO SPOTŘEBU-JE TO MOŽNÉ? Solax X3 hybrid G4 - nedokončené zapojení

Příspěvek od rbartos »

Diablo007 píše: pon lis 28, 2022 10:01 am Mají být zakázané takže zakázat
To jde zakázat někde v nastavení?
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: PŘETOKY DO SÍŤE ZAZNAMENAVÁ ELEKTROMĚR JAKO SPOTŘEBU-JE TO MOŽNÉ? Solax X3 hybrid G4 - nedokončené zapojení

Příspěvek od Diablo007 »

Ano ale tohle ti měla udělat instalační firma
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
dumi
Site Admin
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 29, 2021 11:47 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9850
Kapacita baterie [kWh]: 32

Re: PŘETOKY DO SÍŤE ZAZNAMENAVÁ ELEKTROMĚR JAKO SPOTŘEBU-JE TO MOŽNÉ? Solax X3 hybrid G4 - nedokončené zapojení

Příspěvek od dumi »

Tusim, ze CEZ si bere 2000Kc/kWh nepovolenyho pretoku? Vim.ze to.byl brutalni nesmysl, ta cena.

Oni ted uz zacali jezdit tema.mericima vozama a merej kde to jde. Za ty prachy, proc ne, ze jo....
9.6kWp, 32kWh, 2400W + 3000W
mirekcafa
Příspěvky: 101
Registrován: ned zář 04, 2022 3:46 pm

Re: PŘETOKY DO SÍŤE ZAZNAMENAVÁ ELEKTROMĚR JAKO SPOTŘEBU-JE TO MOŽNÉ? Solax X3 hybrid G4 - nedokončené zapojení

Příspěvek od mirekcafa »

Jaký měřící vozy??? můžeš to trochu podrobněji???
jarka
Příspěvky: 25
Registrován: úte kvě 24, 2022 11:34 am

Re: PŘETOKY DO SÍŤE ZAZNAMENAVÁ ELEKTROMĚR JAKO SPOTŘEBU-JE TO MOŽNÉ? Solax X3 hybrid G4 - nedokončené zapojení

Příspěvek od jarka »

Máme stejný problém s přetoky a spotřebou.
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: PŘETOKY DO SÍŤE ZAZNAMENAVÁ ELEKTROMĚR JAKO SPOTŘEBU-JE TO MOŽNÉ? Solax X3 hybrid G4 - nedokončené zapojení

Příspěvek od brumlaj »

Tak to jarko řešte, než vás osolí za neoprávněnou dodávku.
Fristensky
Příspěvky: 4
Registrován: sob úno 12, 2022 7:36 pm

Re: PŘETOKY DO SÍŤE ZAZNAMENAVÁ ELEKTROMĚR JAKO SPOTŘEBU-JE TO MOŽNÉ? Solax X3 hybrid G4 - nedokončené zapojení

Příspěvek od Fristensky »

Zdravím,

tak si zjednejte tarif pro soláry od ČEZu a máte s přetoky vystaráno, ne?
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: PŘETOKY DO SÍŤE ZAZNAMENAVÁ ELEKTROMĚR JAKO SPOTŘEBU-JE TO MOŽNÉ? Solax X3 hybrid G4 - nedokončené zapojení

Příspěvek od Diablo007 »

Fristensky píše: stř bře 01, 2023 9:52 am Zdravím,

tak si zjednejte tarif pro soláry od ČEZu a máte s přetoky vystaráno, ne?
Téma se jmenuje nedokončené zapojení tedy u toho v té době určitě neproběhlo první paralelní připojení tedy určitě nešlo zřídit tarif pro solary.
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
bellardo
Příspěvky: 23
Registrován: čtv bře 16, 2023 7:35 pm

Re: PŘETOKY DO SÍŤE ZAZNAMENAVÁ ELEKTROMĚR JAKO SPOTŘEBU-JE TO MOŽNÉ? Solax X3 hybrid G4 - nedokončené zapojení

Příspěvek od bellardo »

rbartos píše: ned lis 27, 2022 6:53 pm Prosím o info zkušenější:
Mám instalaci, která dosud neprošla revizí, 1 panel byl při montáži poškozen, čeká se na nový, dále byl k bateriím dodán jen jeden podstavec, takže byla instalována jen polovina baterií 6 kWh z 12ti. Nicméně vše je zapojeno a zásahy do "hodin" s elektroměrem proběhnou údajně až při revizi.

FVE funguje dnes jsem si instaloval Solax Cloud předpokládám předtoky jdou do sítě.
Mám však obavu že tyto přetoky do sítě zaznamenává elektroměr jako spotřebu (mám jen jedny "hodiny") - je to možné?
Nyní budu měřit denně na hodinách a v Solax Cloudu.

K obavě mě vede propočet denní spotřeby, dlohodobýí denní průměr 8 kWh se zvedl po instalaci FVE na 20 kWh/den.

Dík za názory
Ne jenom přetoky!! Záleží jaký máte elektroměr. Pokud jste ještě na analogu, tak i tu energii, kterou si vyrobíte z panelů si elektroměr napočítá jako odběr ze sítě.
Kodl69
Příspěvky: 1314
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: PŘETOKY DO SÍŤE ZAZNAMENAVÁ ELEKTROMĚR JAKO SPOTŘEBU-JE TO MOŽNÉ? Solax X3 hybrid G4 - nedokončené zapojení

Příspěvek od Kodl69 »

1.) Při revizi se žádnej elektroměr nemění, revizní technik není zaměstnanec distribuční společnosti.
2.) do PPP (první paralelní připojení, teď to zas jaksi přejmenovali) NESMÍ být FVE spojena se sítí. tehda eprve pracovník DS vymění ten elektroměr za 4Q.
3.)To, co je zde popisováno je neoprávněná dodávka, v extrémním případě pokuta cca 50kKč.
A tohle všechno je důvod, proč od distributrora po většinu roku udržuju vzdálenost min. 4mm mezi kontakty stykače...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Nautilus
Příspěvky: 211
Registrován: sob dub 10, 2021 2:00 pm

Re: PŘETOKY DO SÍŤE ZAZNAMENAVÁ ELEKTROMĚR JAKO SPOTŘEBU-JE TO MOŽNÉ? Solax X3 hybrid G4 - nedokončené zapojení

Příspěvek od Nautilus »

Nějak se mi nepodařilo nikde najít odpověď na následující otázku:

Situace:
Distributor EG.D - rezervovaný příkon povolený.
FVE oficiálně namontovaná, vše OK.
Umožnění trvalého připojení k DS (UTP), (dříve PPP) proběhlo, elektroměr vyměněn za 4Q. Výrobní EAN přidělen.

Otázka:
Je možno poslat do sítě přetoky, jestliže není ve smlouvě s dodavatelem EE zmínka o výkupu, nebo o převzetí zodpovědnosti za přetoky?

Pro distribuční území ČEZ se něco řeší tady:viewtopic.php?t=1130
Nicméně ani tam jsem odpověď na moji otázku nenašel.

Ani z odpovědi na dotaz zde: https://www.mpo-efekt.cz/cz/ekis/i-ekis/157725
nejsem vůbec moudrý...
ClonyXXL
Příspěvky: 78
Registrován: čtv úno 02, 2023 9:51 am

Re: PŘETOKY DO SÍŤE ZAZNAMENAVÁ ELEKTROMĚR JAKO SPOTŘEBU-JE TO MOŽNÉ? Solax X3 hybrid G4 - nedokončené zapojení

Příspěvek od ClonyXXL »

A proc vlastne chces posilat pretoky do site?
Chces za to neco taky dostat? Tak si prece udelej smlouvu s nekym kdo ji vykupuje (elyn.cz, entri.cz electree.cz atd). Je jich vic. Za mne doporucuju vykup za fixni cenu.
Nebo se ptas, jestli to tam muzes cpat i bez smlouvy? To nevim, podle mne ne, hrozi pokuta. Ale mam sousedku ktera to tam cpe zadarmo uz pul roku. Tam je ale duvod trosku jiny. Ale ja se ptam PROC chces dodavat elektriku komukoliv (egd) zadarmo? Co to ma za smysl?

Blby je, ze zrovna ted v toto obdobi jsou vykupy za fixni cenu docela nizko. Mozna se to v zime zvedne. Ale protoze smlouva byva napr. na rok, je otazka, kdy takovou smlouvu uzavrit. Ja smlouvu uzaviral v unoru (PPP) a vykupni cenu mam vic nez 2x vyssi nez je soucasna. POKUD se jeste nekdy vubec vykupni ceny zvednou, asi se vyplati se smlouvou pockat. Letos uz z toho stejne nezbohatnes (moc nevyrobis) a prodavat ceky rok za 4 Kc/kWh nebo za 1,70 je trosku rozdil.
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: PŘETOKY DO SÍŤE ZAZNAMENAVÁ ELEKTROMĚR JAKO SPOTŘEBU-JE TO MOŽNÉ? Solax X3 hybrid G4 - nedokončené zapojení

Příspěvek od brumlaj »

Kloním se k názoru, že cena 1,7Kč je v případě fixu v budoucnu spíš reálná. A je určena pro ty, kteří si nebudou lámat hlavu s automatizací. Je třeba si uvědomit, že cenu 4Kč udělala en. krize a kdo ví, jestli se bude opakovat. Spíš ne. V létě je cena přes týden v (od)poledne kdy máš přetok mírně zajímavá, o víkendech nezajímavá. S postupujícím sázením panelů bude hůř. Zatím ještě lze pracovat s automatizací, ale kdo ví co do budoucna. Až ji bude mít každý a akumulátor bude nabíjet odpoledne (dopoledne bude cpát do sítě vše), tak se vana spotu na dně vyrovná a dno bude zohledňovat jen počasí. A to se u obchodníků odrazí v nezajímavé ceně za fix. Protože bude průměrovat i se zimou. Nic jiného nevymyslí. Obchodníci peníze netisknou.
Nautilus
Příspěvky: 211
Registrován: sob dub 10, 2021 2:00 pm

Re: PŘETOKY DO SÍŤE ZAZNAMENAVÁ ELEKTROMĚR JAKO SPOTŘEBU-JE TO MOŽNÉ? Solax X3 hybrid G4 - nedokončené zapojení

Příspěvek od Nautilus »

ClonyXXL píše: ned srp 13, 2023 9:24 am A proc vlastne chces posilat pretoky do site?
Nebo se ptas, jestli to tam muzes cpat i bez smlouvy?
Můj dotaz
Nautilus píše: pon srp 07, 2023 8:53 am Otázka:Je možno poslat do sítě přetoky, jestliže není ve smlouvě s dodavatelem EE zmínka o výkupu, nebo o převzetí zodpovědnosti za přetoky?
je v čistě teoretické rovině. Mě osobně se tato situace vůbec netýká, jen mě zajímá jak je to "správně". Znám totiž dva konkrétní případy majitelů FVE, každý z nich to řeší jinak a mě jen zajímá kdo má "pravdu". Nejde primárně o peníze z výkupu, ale zda je posílání EE do DS bez smlouvy o výkupu na "flastr", nebo "škrcení" přetoků na nulu jenom zbytečná "připosranost".
eduard22
Příspěvky: 989
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: PŘETOKY DO SÍŤE ZAZNAMENAVÁ ELEKTROMĚR JAKO SPOTŘEBU-JE TO MOŽNÉ? Solax X3 hybrid G4 - nedokončené zapojení

Příspěvek od eduard22 »

Nautilus píše: ned srp 13, 2023 2:43 pm Nejde primárně o peníze z výkupu, ale zda je posílání EE do DS bez smlouvy o výkupu na "flastr", nebo "škrcení" přetoků na nulu jenom zbytečná "připosranost".
Tak dodržování zákonů a podmínek a pod. je připos... :shock: Jejich dodržováním se nevystvíš případným sankcím! 8-)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Momo
Příspěvky: 623
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: PŘETOKY DO SÍŤE ZAZNAMENAVÁ ELEKTROMĚR JAKO SPOTŘEBU-JE TO MOŽNÉ? Solax X3 hybrid G4 - nedokončené zapojení

Příspěvek od Momo »

Mě na pobočce ČEZd říkali, že klidně můžu dodávat i bez smlouvy o výkupu. Stačí, že mám povolené přetoky (rezervovaný výkon) a ten nepřekročím.
Přesto jsem to na přechodnou dobu vypnul - od přidělení nového výrobního EANu do registrace tohoto EANu na OTE.
Takže jsem byl preventivně připosranej, protože jiný postup by mi stejně nic nepřinesl.
A navíc jsem se od distribuce úplně odpojil, takže jsem nepřicucával.
Takže samá pozitiva.

Před rokem jsem asi 14 dní dodával bez smlouvy, s obchodníkem jsme se ústně domluvili, ale neřekli mi, že bychom měli podepsat smlouvu a registrovat se na OTE. Nic jsem o tom tehdy nevěděl. A flastr z toho nebyl.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
eduard22
Příspěvky: 989
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: PŘETOKY DO SÍŤE ZAZNAMENAVÁ ELEKTROMĚR JAKO SPOTŘEBU-JE TO MOŽNÉ? Solax X3 hybrid G4 - nedokončené zapojení

Příspěvek od eduard22 »

Momo píše: ned srp 13, 2023 5:29 pm Mě na pobočce ČEZd říkali, že klidně můžu dodávat i bez smlouvy o výkupu. Stačí, že mám povolené přetoky (rezervovaný výkon) a ten nepřekročím. .....
:shock: ...
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Karel.Z
Příspěvky: 4
Registrován: úte čer 20, 2023 3:07 pm

Re: PŘETOKY DO SÍŤE ZAZNAMENAVÁ ELEKTROMĚR JAKO SPOTŘEBU-JE TO MOŽNÉ? Solax X3 hybrid G4 - nedokončené zapojení

Příspěvek od Karel.Z »

Mám stejnou zkušenost s EG.D.
Po úspěšném UTP (dříve PPP) jsem volal na jejich linku kvůli informaci k výrobnímu EANu a přitom jsem se zeptal, jestli můžu přebytky posílat do sítě i bez aktivní smlouvy o výkupu. Řekli mi, že můžu, že nejde o nepovolenou dodávku, jen mi za to nikdo nic nezaplatí.
Zajímavější by bylo spíše zjistit, jestli je tu někdo (s povolenými přetoky), kdo za to pokutu dostal a za jakých konkrétních okolností.
Nautilus
Příspěvky: 211
Registrován: sob dub 10, 2021 2:00 pm

Re: PŘETOKY DO SÍŤE ZAZNAMENAVÁ ELEKTROMĚR JAKO SPOTŘEBU-JE TO MOŽNÉ? Solax X3 hybrid G4 - nedokončené zapojení

Příspěvek od Nautilus »

Nautilus píše: ned srp 13, 2023 2:43 pm Znám totiž dva konkrétní případy majitelů FVE, každý z nich to řeší jinak.....
Dík za zajímavé a konkrétní informace.
První případ FVE 20kWp - zhotovitel FVE to ošetřil snížením výkonu FVE na cca 30% špičkového. Majitel neměl pořádně tuchy, co a proč. A pravděpodobně (usuzuji jen s kusých informací, které mám k dispozici z druhé ruky) přetoky zakázal.
Druhý případ FVE 10kWp, při UTP technik nedoporučil posílat přetoky do sítě. Zhotovitel nad tím mávnul rukou a nastavil "plný výkon" vč. přetoků.
Oba případy zatím jsou zatím v řešení, tak jsem vážně zvědav na resumé.
TomB
Příspěvky: 34
Registrován: pát kvě 06, 2022 4:44 pm

Re: PŘETOKY DO SÍŤE ZAZNAMENAVÁ ELEKTROMĚR JAKO SPOTŘEBU-JE TO MOŽNÉ? Solax X3 hybrid G4 - nedokončené zapojení

Příspěvek od TomB »

Karel.Z píše: úte srp 15, 2023 2:32 pm Mám stejnou zkušenost s EG.D.
Po úspěšném UTP (dříve PPP) jsem volal na jejich linku kvůli informaci k výrobnímu EANu a přitom jsem se zeptal, jestli můžu přebytky posílat do sítě i bez aktivní smlouvy o výkupu. Řekli mi, že můžu, že nejde o nepovolenou dodávku, jen mi za to nikdo nic nezaplatí.
Zajímavější by bylo spíše zjistit, jestli je tu někdo (s povolenými přetoky), kdo za to pokutu dostal a za jakých konkrétních okolností.
Mám povolenou FVE v síti EGD, povolené přetoky, výrobní EAN, smlouva o výkupu. Co v tuto chvíli EGD zajímá, a řeší to už automatickou kontrolou, je dodržení maximální hodnoty sjednaného rezervovaného výkonu a jeho 1/4 hodinové nepřekročení.
Zaplatil jsem loni flastr 1600,- Kč bez DPH za 1 kWh nad sjednaný limit. Měl jsem ve smlouvě 5,5 kW a dodával jsem necelých 7 kW. A než jsem zareagoval, že mi vypnul boiler a mám větší přetok než povoleno, tak to elektroměr zaznamenal.
Největší sranda ale je, že nepřijde upozornění a nic podobného. Jen ve vyúčtování prodeje se objevila položka - neoprávněná dodávka nad rámec smlouvy a cena. Takže kdo má čtyřkvadratní elektroměr s GSM komunikací, tak si musí dávat pozor. Bonzuje to hned a bez varování.
bellardo
Příspěvky: 23
Registrován: čtv bře 16, 2023 7:35 pm

Re: PŘETOKY DO SÍŤE ZAZNAMENAVÁ ELEKTROMĚR JAKO SPOTŘEBU-JE TO MOŽNÉ? Solax X3 hybrid G4 - nedokončené zapojení

Příspěvek od bellardo »

TomB píše: stř srp 16, 2023 8:47 am
Karel.Z píše: úte srp 15, 2023 2:32 pm Mám stejnou zkušenost s EG.D.
Po úspěšném UTP (dříve PPP) jsem volal na jejich linku kvůli informaci k výrobnímu EANu a přitom jsem se zeptal, jestli můžu přebytky posílat do sítě i bez aktivní smlouvy o výkupu. Řekli mi, že můžu, že nejde o nepovolenou dodávku, jen mi za to nikdo nic nezaplatí.
Zajímavější by bylo spíše zjistit, jestli je tu někdo (s povolenými přetoky), kdo za to pokutu dostal a za jakých konkrétních okolností.
Mám povolenou FVE v síti EGD, povolené přetoky, výrobní EAN, smlouva o výkupu. Co v tuto chvíli EGD zajímá, a řeší to už automatickou kontrolou, je dodržení maximální hodnoty sjednaného rezervovaného výkonu a jeho 1/4 hodinové nepřekročení.
Zaplatil jsem loni flastr 1600,- Kč bez DPH za 1 kWh nad sjednaný limit. Měl jsem ve smlouvě 5,5 kW a dodával jsem necelých 7 kW. A než jsem zareagoval, že mi vypnul boiler a mám větší přetok než povoleno, tak to elektroměr zaznamenal.
Největší sranda ale je, že nepřijde upozornění a nic podobného. Jen ve vyúčtování prodeje se objevila položka - neoprávněná dodávka nad rámec smlouvy a cena. Takže kdo má čtyřkvadratní elektroměr s GSM komunikací, tak si musí dávat pozor. Bonzuje to hned a bez varování.
Přesně tak, když je rezervovaný výkon, tak nikoho nezajímá jestli ti za to někdo něco dá a nebo to dáváš zadara ty (od toho je to rezervovaný výkon a distributor s tím počítá)
Druhá pravda je taky to s tím překročením rezervovaného výkonu (tzv. čtvrt hodinové maximum) pokud máš rezervovaný výkon 10 KW a ty v měřeném úseku čtvrt hodiny dodáváš více (což se může stát, když máš baterie na max. dům skoro nic nebere a venku je chladno a krásně slunečno) tak si distributor vezme prachy za překročení rezervovaného výkonu. On s tou výrobou navíc prostě nepočítá a mohlo by mu to dělat problémy v síti (fyzicky si myslím, že problém zatím až takový není, ale proč si nevzít prachy za něco, co smlouva nedovoluje. To jsme bohužel my Češi) Až bude FVE na každé střeše a síť bude na svém maximu a při ideálním počasí každá ta FVE bude dávat víc než má povoleno, tak potom nastane problém. Do tohoto stádia je ale dle mého názoru hódně daleko :D
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“