FVE od Victronu případně alternativa

hamos
Příspěvky: 6
Registrován: stř zář 21, 2022 9:23 pm

FVE od Victronu případně alternativa

Příspěvek od hamos »

Zdravím solárníky a solárnice, potřeboval bych "naťuknout", snad to není úplně hloupý dotaz.

Chtěl bych hybridní/poloostrov elektrárnu, líbí se mi koncept (oddělené regulátory/nabíječky/měniče + baterky z článků), libí se mi Victron co by osvědčená značka, nicméně nelíbí se mi cena - hybridní měniče Solax/GW/atd. stojí okolo 60-70k při 10kwp, s Victronem jsem při 2*MPPT 100/100 a 3*Multiplus II 3000/48 a Cerbo minimálně na nějakých 150k, kabeláž nepočítaje. Rád bych taky využil dotací, když už tady jsou, ale ne zas za každou cenu ...

Uměl by ten Victron někdo dát do kupy za pěknější peníz než já, všechny daně platící a kamarády v oboru nemající, zaměstnanec? Existuje nějaká přímá alternativa která by stála za řeč, eventuálně nějaký rozumný kompromis kde by se dalo dostat s cenou někam níž? Jako hlavní vidím ty baterky, ze kterých bych nerad uhnul, integrace těch ostatních funkcí bych překousl.

Napadla mě třeba varianta s 3*GoodWe GW5048-ES, bohužel cenově si extra nepomůžu (dostal bych však větší výkon než s V), ale hlavně takhle na rychlo jsem nedohledal jak jsou na tom tyto měniče s paralelním respektive 3f zapojením a jestli je možné mít jednu společnou baterku pro všechny.
Diablo1st
Příspěvky: 976
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: FVE od Victronu případně alternativa

Příspěvek od Diablo1st »

Treba začať od začiatku:
- aká je spotreba domu?
- čím sa kúri?
- čím sa ohrieva bojler?
- sú v dome 3F stroje?
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
hamos
Příspěvky: 6
Registrován: stř zář 21, 2022 9:23 pm

Re: FVE od Victronu případně alternativa

Příspěvek od hamos »

Diablo1st píše: pon lis 28, 2022 7:45 am Treba začať od začiatku:
- aká je spotreba domu?
- čím sa kúri?
- čím sa ohrieva bojler?
- sú v dome 3F stroje?
Zdravím, takto na to jít nechci/nemůžu - barák je novostavba, všechno se neustále mění včetně technologií a počtu obyvatel, historická data nejsou nebo nejsou relevantní... Nicméně abyste neřekli že jenom plácám, tak roční spotřeba s tepelkem odhaduji 6-7MWh, topení bude tepelko (1f), vodu ohřívá rekuperace (=něco jako bojler s tepelkem=elektrika), 3f stroje snad budou (soustruh).

Moje filosofie je taková, že na gridu chci zůstat, elektrárnu plánuji z důvodu že přepokládám, že vzhledem k tomu, že ji mají "všichni", tak to bude do budoucna považováno za standart a ceny elektřiny dopadnou tak, že to bez FVE nepůjde. A s tím souvisí to že bych rád měl nějaký systém, který bude "navždy" a tedy buď:
1. Něco kde se předpokládá že to bude fungovat a půjde to případně servisovat ... a neumře za 15 let protože odejde kontrolér v battery packu, nebo naopak něco v měniči a bude potřeba kvuli tomu vyměnit celou výzbroj včetně baterek.
Nebo:
2. Něco co vzhledem k ceně za 10-15 let s klidným srdcem odnesu do elektroodpadu protože za jeden "victron" budu mít tohle 4krát. Nicméně i v této variantě bych rád aby baterky zůstaly, tam si prostě myslím že žádný zázrak za mého života nepřijde a těch 6-8k cyklů co udává Winston je docela hodně, když se tomu ještě pomůže omezením vybíjecího proudu a úrovně vybití, mohlo by mě to přežít.

Tedy opravdu bych chtěl poprosit o doporučení nějakých systémů "jako-Victron" popřípadě nějaké alternativy která alespoň umí nízkonapěťové akumulátory a jsou s tím tady nějaké zkušenosti (=není to nějaký úplný no-name z Alíku) abych se na to mohl podívat. Případně bych chtěl poprosit zda tu není někdo, kdo by se uměl s victronem dostat na nějaké zajímavější ceny. Práce se nebojím, vzdělání i §6 mám ale ičo ani profesní kvalifikaci ne, a živnost kvůli jedné elektrárně si prostě dělat nechci to už bych rodinu neviděl vůbec (snad to nezní moc nafoukaně).
Diablo1st
Příspěvky: 976
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: FVE od Victronu případně alternativa

Příspěvek od Diablo1st »

Bez gridu to v našich zemepisných šírkach prakticky nejde :)

Ešte napíšte orientáciu a veľkosť strechy. Aby sme vedeli koľko panelov a kam sa vie zmestiť.

Len mi troška nie je jasné, čo je cieľ tejto FVE? Znížiť si účty za elektrinu? Pokryť čo najviac spotreby? Predávať prebytky na spote?

Problém je hlavne v 3F zapojenie, ktoré je finančne náročné.

Niečo ako "lacný Victron" neexistuje. Buď pôjdete do lacných off-grid, ktoré nie je možné oficiálne pripojiť, alebo do hybridov, ktoré vyžadujú "HV" batérie, alebo do Victronov :)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
misif
Příspěvky: 89
Registrován: stř zář 14, 2022 10:49 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9960
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: FVE od Victronu případně alternativa

Příspěvek od misif »

Diablo1st píše: pon lis 28, 2022 11:51 am ..., alebo do hybridov, ktoré vyžadujú "HV" batérie, ...
Zavádějící věta ..., celá řada hybridů pracuje s 48V bateriemi, LV baterie není výsada Victronů, je potřeba zvolit správnou BMS, která bude komunikovat s měničem
Diablo1st
Příspěvky: 976
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: FVE od Victronu případně alternativa

Příspěvek od Diablo1st »

misif píše: pon lis 28, 2022 12:08 pm
Diablo1st píše: pon lis 28, 2022 11:51 am ..., alebo do hybridov, ktoré vyžadujú "HV" batérie, ...
Zavádějící věta ..., celá řada hybridů pracuje s 48V bateriemi, LV baterie není výsada Victronů, je potřeba zvolit správnou BMS, která bude komunikovat s měničem
Jasné, že to nie je výsada Victron. Pre 1F sa dajú nájsť, ale pri 3F ich je ako šafránu. Navyše majú väčšinou vysokú vlastnú spotrebu.
Ak sa vám chce, kludne sem môžete pár modelov napísať. Treba brať do úvahy aj to, že hamos chce FVE oficiálne pripojiť, čo značne redukuje množstvo modelov.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: FVE od Victronu případně alternativa

Příspěvek od PK23 »

Pokud 3f stroje budou a nyní nejsou, je varianta začít 1f Victron a se svojí kvalifikací si rozvaděč za pár hodin předěláš. Výhodou je určitá počáteční úspora. Na 3f můžeš rozšířit "kdykoliv" v budoucnu. Victron je stabilní a najdeš k tomu úplně všechno. Mám to takhle a na 3f z DS jedu jen TČ a tlakovku. Obojí z FV nedává moc smysl (minimálně v mém scénáři). Zbytek 1f celý barák a ok. Samozřejmě jsou tam nějaká omezení zátěžová, ale dnes už dělají i MP2 8000VA. Sice je to podstatně dražší, než běžný MP2 5000VA, ale dnes bych do něj šel, za mých časů nebyl.

Případně to ekonomicky rozjet na tom MP2 5000VA s nějakou logikou kolem, kterou celkem jednoduše zvládneš na Cerbu, případně samotném MP2. Problém je, že se bavíme prakticky o ostrově s řízeným připojováním DS za účelem dobití baterií při poklesu pod nastavenou hodnotu. Další problém - kdyžtak mě zkušenější opravte, že dnes Ti oficiálně připojí k DS jen 3xMP2 3000VA v konfiguraci 3F. Což je také cesta, protože ty 3000VA jsou 3 kusy lehce nad 100tis. Kč Jasně, je to drahý v každé variantě, ale zase sázka na jistotu. Reílně počítej v materiálu 1F s 5000VA cca 300tis., 3f s 3x3000VA 350+. Necháš-li si to montovat firmou s dotací, méně asi stejně nezaplatíš, ale všechno papírování k DS máš. Otázka je, zda máš ambice dodávat do DS.

Pokud MPPT od Victronu, tak RS - pak jen záleží, jestli 450/100, nebo 450/200. Má to obojí dva stringy s rozumnými 450V a oproti jiným MPPT od Victronu se to na barák velmi vyplatí v poměru cena/výkon. Slabší z nich má jen to omezení, že přes něj ze střechy proteče max. nějakých 5,3KW (100A). Takže při větším výkonu panelů na střeše Ti to v létě ořízne do limitu.
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
Diablo1st
Příspěvky: 976
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: FVE od Victronu případně alternativa

Příspěvek od Diablo1st »

Alebo to spraviť ako 1F AC Coupling, ktorý vedia oficiálne pripojiť a potom doplniť mppt a panely "na čierno" :)

Záleží hlavne od rozpočtu, ale 3F je holt finančne náročná FVE.
Osobne považujem 3F FVE pre väčšinu domácností za zbytočnú, lebo je to ekonomicke nákladné a využitie 3F je diskutabilné.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
misif
Příspěvky: 89
Registrován: stř zář 14, 2022 10:49 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9960
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: FVE od Victronu případně alternativa

Příspěvek od misif »

Diablo1st píše: pon lis 28, 2022 12:52 pm Jasné, že to nie je výsada Victron. Pre 1F sa dajú nájsť, ale pri 3F ich je ako šafránu. Navyše majú väčšinou vysokú vlastnú spotrebu.
Ak sa vám chce, kludne sem môžete pár modelov napísať. Treba brať do úvahy aj to, že hamos chce FVE oficiálne pripojiť, čo značne redukuje množstvo modelov.
Produkové řady Voltronic InfiniSolar, DEYE SUN (další neznám), obojí mají potřebné papíry pro ČR a nízkonapěťový systém.
Diablo1st
Příspěvky: 976
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: FVE od Victronu případně alternativa

Příspěvek od Diablo1st »

misif píše: pon lis 28, 2022 4:32 pm
Diablo1st píše: pon lis 28, 2022 12:52 pm Jasné, že to nie je výsada Victron. Pre 1F sa dajú nájsť, ale pri 3F ich je ako šafránu. Navyše majú väčšinou vysokú vlastnú spotrebu.
Ak sa vám chce, kludne sem môžete pár modelov napísať. Treba brať do úvahy aj to, že hamos chce FVE oficiálne pripojiť, čo značne redukuje množstvo modelov.
Produkové řady Voltronic InfiniSolar, DEYE SUN (další neznám), obojí mají potřebné papíry pro ČR a nízkonapěťový systém.
No a tam celá ponuka pomaly končí :lol:

Infini je zrovna menič, ktorý má vysokú vlastnú spotrebu. Deye moc nepoznám, takže neviem posúdiť.

Pre bežný dom je 3F zbytočná komplikácia, ale proti gustu ...
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: FVE od Victronu případně alternativa

Příspěvek od brumlaj »

hamos píše: pon lis 28, 2022 1:59 am.... potřeboval bych "naťuknout", .......
1f jak psali jiní, ALE! Nic v rozvaděči nepředělávej a předřaď mu přepínač sítí (např. automatický), který Ti spojení 3f do 1f udělá sám. Potom zapoj 1f měnič o patřičném výkonu, nebo 2 paralelně spojené do 1f pro případ, že jsi paranoidní a bojíš se závady jednoho. A pokud koupíš 3f soustruh, tak holt s frekvenčním měničem. Věř, že FM je pro každý motor balzám. Kdo nezažil nepochopí.
hamos
Příspěvky: 6
Registrován: stř zář 21, 2022 9:23 pm

Re: FVE od Victronu případně alternativa

Příspěvek od hamos »

Diablo1st píše: pon lis 28, 2022 11:51 am Bez gridu to v našich zemepisných šírkach prakticky nejde :)

Ešte napíšte orientáciu a veľkosť strechy. Aby sme vedeli koľko panelov a kam sa vie zmestiť.

Len mi troška nie je jasné, čo je cieľ tejto FVE? Znížiť si účty za elektrinu? Pokryť čo najviac spotreby? Predávať prebytky na spote?

Problém je hlavne v 3F zapojenie, ktoré je finančne náročné.

Niečo ako "lacný Victron" neexistuje. Buď pôjdete do lacných off-grid, ktoré nie je možné oficiálne pripojiť, alebo do hybridov, ktoré vyžadujú "HV" batérie, alebo do Victronov :)
Střecha je orientovaná na jiho východ, 7,5*13,6m, mělo by tam vlézt 4*11 nebo 3*11+6 panelu.

Účel je jednoduchý - přežít :-) Když bude výhodne spotřebovat doma, tak spotřebovat, když prodat tak prodat... Proto jsem psal že nechci opustit grid a stavit ultra ostrov. No a jako bonus UPSka pro nějaký kratší výpadek.
hamos
Příspěvky: 6
Registrován: stř zář 21, 2022 9:23 pm

Re: FVE od Victronu případně alternativa

Příspěvek od hamos »

brumlaj píše: pon lis 28, 2022 10:42 pm
hamos píše: pon lis 28, 2022 1:59 am.... potřeboval bych "naťuknout", .......
1f jak psali jiní, ALE! Nic v rozvaděči nepředělávej a předřaď mu přepínač sítí (např. automatický), který Ti spojení 3f do 1f udělá sám. Potom zapoj 1f měnič o patřičném výkonu, nebo 2 paralelně spojené do 1f pro případ, že jsi paranoidní a bojíš se závady jednoho. A pokud koupíš 3f soustruh, tak holt s frekvenčním měničem. Věř, že FM je pro každý motor balzám. Kdo nezažil nepochopí.
Díky za radu, tohle by se mi líbilo, nicméně nemohl bych dodávat do DS (resp. mohl ale jenom s 1F FVE a 3680W). Každopádně mohl byste doporučit nějaký přepínač sítí? Našel jsem jich vícero ale vypadají dost jako čínské hračky. Za mě je to dost klíčová součást systému ...
hamos
Příspěvky: 6
Registrován: stř zář 21, 2022 9:23 pm

Re: FVE od Victronu případně alternativa

Příspěvek od hamos »

misif píše: pon lis 28, 2022 4:32 pm Produkové řady Voltronic InfiniSolar, DEYE SUN (další neznám), obojí mají potřebné papíry pro ČR a nízkonapěťový systém.
Díky, mrknu na to. Já jsem našel z nějakých jakš takš značek jenom to GoodWečko.
Diablo1st
Příspěvky: 976
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: FVE od Victronu případně alternativa

Příspěvek od Diablo1st »

Goodwe ako aj Solax pri 3F hybridoch nepoužíva 48V batérie. Len pri 1F, tam má aj 48V verzie a aj "HV" verzie.

Pri štúdiu sa ešte pozrite na AC Coupling. Aj to je možnosť ako vyriešiť oficiálne pripojenie a 48V batérie.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
hamos
Příspěvky: 6
Registrován: stř zář 21, 2022 9:23 pm

Re: FVE od Victronu případně alternativa

Příspěvek od hamos »

Diablo1st píše: úte lis 29, 2022 10:57 am Goodwe ako aj Solax pri 3F hybridoch nepoužíva 48V batérie. Len pri 1F, tam má aj 48V verzie a aj "HV" verzie.

Pri štúdiu sa ešte pozrite na AC Coupling. Aj to je možnosť ako vyriešiť oficiálne pripojenie a 48V batérie.
AC Coupling, děkuji. To je takové velmi šalamounské řešení :-) Měl byste nějaké tipy na konkrétní zařízení nebo výrobce?

Jinak bych se ještě zeptal z jiného soudku, dá se doporučit nějaký "uznávaný", ideálně free nástroj na simulaci FVE? Po internetu je toho spousta ale jestli jsou zde s něčím zkušenosti rád bych neobjevoval kolo. Nepotřebuji řešit snínění nebo takové specialitky ale chtěl bych nějak zkusit namodelovat takové to klasické dilema nad velikostí FVE a baterie vs spotřeba domu vs investice.
Diablo1st
Příspěvky: 976
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: FVE od Victronu případně alternativa

Příspěvek od Diablo1st »

Zisk z FV poľa sa dá celkom dobre nasimulvoať cez JRC.

Na AC Coupling sa dá využiť prakticky akýkoľvek on-grid, ale má to svoje obmedzenia. Najlepšie to má zvládnuté Victron (viď. môj podpis), lebo dokáže do systému tento on-grid aj zakomponovať. Navyše je možné Victron systém rozšíriť o ďalšie komponenty (ďalší on-grid, mppt atď.) a cez ich systém spínať a monitorovať kopec vecí.

V SR kvôli dotáciam sa moc neoplatí systém s batériami, lebo človek dostane max. 1500€ a všetko musí spraviť certifikovaná firma. Preto je výhodnejšie dať firme spraviť len jednoduchý 1F on-grid + pripojenie a potom si jednoducho doplniť 48V baterky cez AC Coupling. :)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: FVE od Victronu případně alternativa

Příspěvek od PK23 »

Ohledně jednoduchého a funkčního přepínače sítí používám tento: https://www.aliexpress.com/item/1005002 ... 1802ik7ZV7

Čínská "hračka", která ovšem funguje zatím (50-100x přepnutí) naprosto bez problémů a bezvýpadkově pro veškeré spotřebiče, které mám doma. Automat i manuál. Dělá se 1f, 2F i 3F. Když jsem hledal, co bylo dostupné tady, tak ceny příšerné a bonus žádný. Koupil jsem rovnou dva, aby byla záloha, kdyby odešel. Měl by vydržet vyšší stovky automatických přepnutí.

Ohledně dimenzování - také jsem hledal a zkoušel, ale z praxe mohu potvrdit pro naše podmínky následující poměry. Vychází ze zadání max. soběstačnost vs. vynaložené prostředky. Výkon na střeše přibližně to samé v kWp, jako průměrná denní spotřeba domu v kWh. Baterie minimálně 1,5x kWh proti denní spotřebě. Ideálně dvojnásobek. Na 8kWh spotřeby s 10kWh kapacity vycházím dobře, ale 14kWh a víc by bylo optimum. Spekulace na dodávky do sítě s použitím kapacity baterií neuvažuji, tam je to samozřejmě jiné zadání. Také neuvažuji virtuální baterii, která vše výrazně mění. Blízko k uvedeným jednoduchým poměrům to stejně vychází a pak už je to jen o možnostech financí. Podstatou stejně jsou velké přebytky v létě, nouze od listopadu až do druhé poloviny února.
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
Diablo1st
Příspěvky: 976
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: FVE od Victronu případně alternativa

Příspěvek od Diablo1st »

Ja by som ten pomer panely vs. baterka dal troška vyššie na minimálne 1:2 a ideálne 1:3.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: FVE od Victronu případně alternativa

Příspěvek od PK23 »

Já taky, ale ty prachy. :-)
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
Diablo1st
Příspěvky: 976
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: FVE od Victronu případně alternativa

Příspěvek od Diablo1st »

PK23 píše: úte lis 29, 2022 7:54 pm Já taky, ale ty prachy. :-)
Dáš menšie pole a ti to víde :lol:
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Vladimir Mahr
Příspěvky: 72
Registrován: úte črc 19, 2022 11:35 am

Re: FVE od Victronu případně alternativa

Příspěvek od Vladimir Mahr »

PK23 píše: úte lis 29, 2022 4:46 pm Výkon na střeše přibližně to samé v kWp, jako průměrná denní spotřeba domu v kWh.
Pochopil jsem tuto formulaci správně, že pokud mám na RD denní spotřebu 20 kWh, tak na střeše bych měl mít v panelech 20 kWp ?

Povolené maximum je u hybridního připojení jako mikrozdroj 10 kWp.

Co z toho vyplývá, že nemám PV vůbec řešit ?
Sten77
Příspěvky: 150
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: FVE od Victronu případně alternativa

Příspěvek od Sten77 »

Spíš je potřeba si uvědomit, že pokud máš denní spotřebu 20 kWh. To je 7,3 MWh za rok. To ti vyrobí FVE o výkonu 7,3 kWp. Větší výkon potřebuješ jen kvůli vyšší výrobě v zimních měsících, kdy jsou krátké dny. S větším výkonem si prodloužíš dobu, kdy budeš soběstačný.
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
tomasi02
Příspěvky: 88
Registrován: ned říj 09, 2022 8:25 pm

Re: FVE od Victronu případně alternativa

Příspěvek od tomasi02 »

jen upresneni.
mikrozdroj je do 50 kWp. (od 24. 1. 2023)
xmasin
Příspěvky: 297
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: FVE od Victronu případně alternativa

Příspěvek od xmasin »

tomasi02 píše: ned lis 05, 2023 12:02 pm jen upresneni.
mikrozdroj je do 50 kWp. (od 24. 1. 2023)
Mikrozdroj je stále do 10 kW, resp. do 16A/fáze. Do 50 kW je výrobna bez licence.
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“