Victron komunita

Odpovědět
Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Victron komunita

Příspěvek od Kodl69 »

trochu odjinud: řešily se tady teplotní čidla. Tak jsem si radostně objednal z Ali LM335, dnes jsem to krásně připojil na kablík, smršťovky na vývody, a zalívací silikon do trubičky. Čidlo neměří. Tak hodnou chvilku laboruju, proč že to neměří případně píše přepólované čidlo a zjistil jsem že mi čínská k***a prodala NPN tranzistor místo LM335. Akorát jsem je objednával dvakrát, tak nevím, kterýho poslat kam patří...
To už musí být řízená sabotáž, dělat tohle kvůli 35Kč/5ks nemůže být ekonomicky zajímavý, přebrousit a laserem znovu popsat součástku, co původně stála 20halířů a prodat ji za pětikorunu...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 351
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: Victron komunita

Příspěvek od vk_1 »

Někdo se ptal, jak získat v Node RED aktuální spotovou cenu.

Posílám pro inspiraci:

Kód: Vybrat vše

[
    {
        "id": "ca1076cdde19425b",
        "type": "inject",
        "z": "dbe2b615aa20264d",
        "name": "",
        "props": [
            {
                "p": "payload"
            },
            {
                "p": "topic",
                "vt": "str"
            }
        ],
        "repeat": "3600",
        "crontab": "",
        "once": true,
        "onceDelay": "6",
        "topic": "",
        "payload": "",
        "payloadType": "date",
        "x": 110,
        "y": 160,
        "wires": [
            [
                "4a0ff240347a4734"
            ]
        ]
    },
    {
        "id": "354949e3938fed1f",
        "type": "http request",
        "z": "dbe2b615aa20264d",
        "name": "",
        "method": "GET",
        "ret": "txt",
        "paytoqs": "ignore",
        "url": "",
        "tls": "",
        "persist": false,
        "proxy": "",
        "insecureHTTPParser": false,
        "authType": "",
        "senderr": false,
        "headers": [],
        "x": 450,
        "y": 160,
        "wires": [
            [
                "2f3921afe7f893fa"
            ]
        ]
    },
    {
        "id": "2f3921afe7f893fa",
        "type": "json",
        "z": "dbe2b615aa20264d",
        "name": "",
        "property": "payload",
        "action": "obj",
        "pretty": false,
        "x": 590,
        "y": 160,
        "wires": [
            [
                "4b11e084b4db47fe"
            ]
        ]
    },
    {
        "id": "cb65f748c6d1ebb9",
        "type": "debug",
        "z": "dbe2b615aa20264d",
        "name": "debug 6",
        "active": false,
        "tosidebar": true,
        "console": false,
        "tostatus": false,
        "complete": "payload",
        "targetType": "msg",
        "statusVal": "",
        "statusType": "auto",
        "x": 900,
        "y": 160,
        "wires": []
    },
    {
        "id": "4b11e084b4db47fe",
        "type": "function",
        "z": "dbe2b615aa20264d",
        "name": "function 23",
        "func": "let spotDateStr = msg.payload.graph.title;\nlet spotDate = spotDateStr.match(/\\s([0-9][0-9])\\.([0-9][0-9])\\.(20[0-9]{2})$/);\n\n//node.warn(\"my var spotDate = \" + spotDate);\n\nlet spotDay = spotDate[1];\nlet spotMonth = spotDate[2];\nlet spotYear = spotDate[3];\n\nlet dateStr = spotYear + '-' + spotMonth + '-' + spotDay;\nlet spotRawData = msg.payload.data.dataLine[1].point;\n\n\nlet spotData = [];\n\nfor (row of spotRawData) {\n    spotData[row.x] = row.y;\n}\n\n//node.warn(\"my var spotRawData = \" + spotRawData);\n//node.warn(\"my var spotData = \" + spotData);\n\nglobal.set(\"spotPriceEUR_\" + dateStr, spotData);\n\nmsg.payload = spotData;\nreturn msg;",
        "outputs": 1,
        "noerr": 0,
        "initialize": "",
        "finalize": "",
        "libs": [],
        "x": 740,
        "y": 160,
        "wires": [
            [
                "cb65f748c6d1ebb9"
            ]
        ]
    },
    {
        "id": "4a0ff240347a4734",
        "type": "function",
        "z": "dbe2b615aa20264d",
        "name": "function 24",
        "func": "// https://www.ote-cr.cz/cs/kratkodobe-trhy/elektrina/denni-trh/@@chart-data?date=2023-11-20\n\nlet d = new Date();\nvar dd = String(d.getDate()).padStart(2, '0');\nvar mm = String(d.getMonth() + 1).padStart(2, '0'); //January is 0!\nvar yyyy = d.getFullYear();\ncurrentHour = d.getHours();\n\ndStr = yyyy + '-' + mm + '-' + dd;\n\nmsg.payload = 'https://www.ote-cr.cz/cs/kratkodobe-trhy/elektrina/denni-trh/@@chart-data?date=' + dStr;\nmsg.url = 'https://www.ote-cr.cz/cs/kratkodobe-trhy/elektrina/denni-trh/@@chart-data?date=' + dStr;\n\nreturn msg;",
        "outputs": 1,
        "noerr": 0,
        "initialize": "",
        "finalize": "",
        "libs": [],
        "x": 270,
        "y": 160,
        "wires": [
            [
                "354949e3938fed1f"
            ]
        ]
    },
    {
        "id": "82800f32770fc894",
        "type": "inject",
        "z": "dbe2b615aa20264d",
        "name": "",
        "props": [
            {
                "p": "payload"
            },
            {
                "p": "topic",
                "vt": "str"
            }
        ],
        "repeat": "5",
        "crontab": "",
        "once": true,
        "onceDelay": "1",
        "topic": "",
        "payload": "",
        "payloadType": "date",
        "x": 110,
        "y": 240,
        "wires": [
            [
                "a0ef175acc224ee4"
            ]
        ]
    },
    {
        "id": "a0ef175acc224ee4",
        "type": "function",
        "z": "dbe2b615aa20264d",
        "name": "function 25",
        "func": "let d = new Date();\nvar dd = String(d.getDate()).padStart(2, '0');\nvar mm = String(d.getMonth() + 1).padStart(2, '0'); //January is 0!\nvar yyyy = d.getFullYear();\ncurrentHour = d.getHours();\n\ndStr = yyyy + '-' + mm + '-' + dd;\n\nlet spotPriceEUR = null;\n\nlet spotPriceEURArr = global.get(\"spotPriceEUR_\" + dStr);\n\nif (typeof spotPriceEURArr === \"undefined\") {\n    spotPriceEUR = null;\n} else {\n    spotPriceEUR = spotPriceEURArr[currentHour + 1];\n}\n\n\nmsg.payload = spotPriceEUR;\n\nreturn msg;",
        "outputs": 1,
        "noerr": 0,
        "initialize": "",
        "finalize": "",
        "libs": [],
        "x": 290,
        "y": 240,
        "wires": [
            [
                "34c9dcea3db72277"
            ]
        ]
    },
    {
        "id": "34c9dcea3db72277",
        "type": "debug",
        "z": "dbe2b615aa20264d",
        "name": "spotPriceEUR",
        "active": false,
        "tosidebar": true,
        "console": false,
        "tostatus": false,
        "complete": "payload",
        "targetType": "msg",
        "statusVal": "",
        "statusType": "auto",
        "x": 500,
        "y": 240,
        "wires": []
    }
]
Diablo1st
Příspěvky: 982
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Victron komunita

Příspěvek od Diablo1st »

Chlapi, známy mi poslal niečo ohľadom rozšírenia relé k cerbu. Link.
Vie to niekto zhodnotiť prípade vyskúšať či by to mohlo fungovať?
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Victron komunita

Příspěvek od Kodl69 »

nezkoušel, ale pro by to nefungovalo. seup helper mám nainstalovanej, stejně jako alternativní dashboard, je to podle mě o dost lepší než původní. Ale k věci: chvilku jsem uvažovl, že budu všechno řešit přes node red, ale po prvních úspěších i neúspěších se vracím k původnímu řešení, a to je home asistant. tam mám díky esphome relé decentalizovaný, tj neřeším, kde je server, odkud jsou data (z victronu přes modbus nebo mqtt) a můžu ovládat co chci, ne jenom relé, ale i další integrace, jako je termostat od podlahovky, klimatizace....
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 351
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: Victron komunita

Příspěvek od vk_1 »

Multiplus: Aktualizace firmware na Mac OS

Dneska jsem dělal update firmware pro Victron Multiplus II, na Mac OS. Update se dělá přes VRM, to je v pohodě. Jen je potřeba pak aktualizovat konfigurák. Na to je potřeba software od Victronu, který poskytují jen pro Windows.

Zjistil jsem, že i když nemám Parallels, ani počítač s Windows, můžu naistalovat VE.Bus System Configurator na Mac OS pomocí Wineskin Winery.
Vyzkoušeno na Mac OS 13.6.3

Tak jen kdyby se to někomu hodilo.....
Screenshot 2023-12-19 at 0.14.08.png
Screenshot 2023-12-19 at 0.14.08.png (1.03 MiB) Zobrazeno 1629 x
Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Victron komunita

Příspěvek od Kodl69 »

tohle jsem nainstaloval přes wine na linux a chodí to bez odmluvy. Takže podobný ohejbátko jako pro ios.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Victron komunita

Příspěvek od Kodl69 »

trochu z jinýho ranku: včera jsem zapojil druhý mppt, první je 250/100 přes ve-can, druhý je 150/45 ve-direct. A systém píše, že jsou samostatný, ne paralelní, jeden je ve floatu, druhej v bulku... co s tím? Nemůžu nikde najít, kde se tohle nastaví.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
pibi
Příspěvky: 111
Registrován: ned dub 23, 2023 5:25 pm
Bydliště: Východně od 3nce
Výkon panelů v FVE [Wp]: 14
Kapacita baterie [kWh]: 28

Re: Victron komunita

Příspěvek od pibi »

DVCC máš zapnuté?
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Diablo1st
Příspěvky: 982
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Victron komunita

Příspěvek od Diablo1st »

Kodl69 píše: pát led 05, 2024 10:08 am trochu z jinýho ranku: včera jsem zapojil druhý mppt, první je 250/100 přes ve-can, druhý je 150/45 ve-direct. A systém píše, že jsou samostatný, ne paralelní, jeden je ve floatu, druhej v bulku... co s tím? Nemůžu nikde najít, kde se tohle nastaví.
Máš dve možnosti:
- vytvoríš si BT sieť, kde pridáš smartshunt a obe mppt
- zapneš DVCC a voltage sharing
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Victron komunita

Příspěvek od Kodl69 »

BT síť si nevytvořím, 150/45 nemá BT.
Už jsem nastavil DVCC, musí se nastavit nejen max. napětí, ale i max. proud, pak to nějak začalo fungovat, u tgoho 150/45 mi to píše externí ovládání a paralelní chod ano, a to mi asi stačí.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Marina.Drey
Příspěvky: 12
Registrován: čtv led 11, 2024 9:28 am

Re: Victron komunita

Příspěvek od Marina.Drey »

Dobrý den.
Měla bych dotaz a dopředu upozorňuji, že jsem naprostý laik. V posledních dnech mrazů se nám během dopoledních hodin sem tam zobrazuje níže uvedená chyba. Dle infa od instalační firmy je toto v pořádku (cituji - "výrazně se ochladilo, asi někde v obvodu bylo vyšší napětí, napětí na panelech mohlo být v důsledku ochlazení polovodiče vyšší než je referenční hodnota na panelu a regulátor vyhodnotil chybu") a error se může během zimy objevovat. Jde mi o to, zda je tomu skutečně tak a stává se to zcela běžně nebo máme tlačit firmu aby s tím něco udělala. Předem díky za reakce.
Error.JPG
Error.JPG (32.75 KiB) Zobrazeno 1170 x
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 351
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: Victron komunita

Příspěvek od vk_1 »

Marina.Drey píše: čtv led 11, 2024 9:55 am Dobrý den.
Měla bych dotaz a dopředu upozorňuji, že jsem naprostý laik. V posledních dnech mrazů se nám během dopoledních hodin sem tam zobrazuje níže uvedená chyba. Dle infa od instalační firmy je toto v pořádku (cituji - "výrazně se ochladilo, asi někde v obvodu bylo vyšší napětí, napětí na panelech mohlo být v důsledku ochlazení polovodiče vyšší než je referenční hodnota na panelu a regulátor vyhodnotil chybu") a error se může během zimy objevovat. Jde mi o to, zda je tomu skutečně tak a stává se to zcela běžně nebo máme tlačit firmu aby s tím něco udělala. Předem díky za reakce.
Error.JPG
Ne, není to v pořádku. Instalační firma nerespektovala pokyny výrobce MPPT regulátoru a připojila na něj panely s moc vysokým napětím. Respektive moc panelů do série. Hrozí tak zničení regulátoru a tím zanikne záruka výrobce, protože regulátor si ty hodnoty pamatuje.
Instalační firma to má zapojit tak, aby napětí VoC bylo v toleranci i při nízkých teplotách. V data sheetu panelů najdete teplotní koeficient, který udává, o kolik stoupne napětí na panelu, když klesne jeho teplota.

Řešení je přepojit panely na střeše tak, aby jich bylo méně v sérii. Nebo nainstalovat jiný MPPT regulátor, který snese vyšší napětí. Pokud máte třeba Victron Smartsolar 150/100, tak řešení může být použít místo něj verzi 250/100.
Marina.Drey
Příspěvky: 12
Registrován: čtv led 11, 2024 9:28 am

Re: Victron komunita

Příspěvek od Marina.Drey »

vk_1 píše: čtv led 11, 2024 10:16 am
Marina.Drey píše: čtv led 11, 2024 9:55 am Dobrý den.
Měla bych dotaz a dopředu upozorňuji, že jsem naprostý laik. V posledních dnech mrazů se nám během dopoledních hodin sem tam zobrazuje níže uvedená chyba. Dle infa od instalační firmy je toto v pořádku (cituji - "výrazně se ochladilo, asi někde v obvodu bylo vyšší napětí, napětí na panelech mohlo být v důsledku ochlazení polovodiče vyšší než je referenční hodnota na panelu a regulátor vyhodnotil chybu") a error se může během zimy objevovat. Jde mi o to, zda je tomu skutečně tak a stává se to zcela běžně nebo máme tlačit firmu aby s tím něco udělala. Předem díky za reakce.
Error.JPG
Ne, není to v pořádku. Instalační firma nerespektovala pokyny výrobce MPPT regulátoru a připojila na něj panely s moc vysokým napětím. Respektive moc panelů do série. Hrozí tak zničení regulátoru a tím zanikne záruka výrobce, protože regulátor si ty hodnoty pamatuje.
Instalační firma to má zapojit tak, aby napětí VoC bylo v toleranci i při nízkých teplotách. V data sheetu panelů najdete teplotní koeficient, který udává, o kolik stoupne napětí na panelu, když klesne jeho teplota.

Řešení je přepojit panely na střeše tak, aby jich bylo méně v sérii. Nebo nainstalovat jiný MPPT regulátor, který snese vyšší napětí. Pokud máte třeba Victron Smartsolar 150/100, tak řešení může být použít místo něj verzi 250/100.
vk_1 Moc děkuji za Vaši reakci! Dle rozpisu materiálu tam máme 2 x MPPT Victron Energy SmartSolar 250/85-tr VE.Can a 20 x panel LTW - M 72/450, pak 3 x Victron Energy MultiPlus-II 48V/3000VA/35a-32A a 2 x Pylontech US5000 Lithium 4,8 kW. Tedy by to chtělo "výkonnější" MPPT nebo udělat ze dvou sérií panelů 3 a přidat MPPT?
Diablo1st
Příspěvky: 982
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Victron komunita

Příspěvek od Diablo1st »

Nie, je nutné ich poprepájať na strechce po 4ks panelov v sérii. Tým vznikne 5 stringov, 2 stringy paralelne pôjdu do jedného mppt a 3 stringy paralelne do druhého.
Firma totálne ignovala zimné VoC. Asi si povedali, že to nastane pár krát do roka tak kašlať na to :stupidme:
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 199
Registrován: úte dub 06, 2021 7:46 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10200
Kapacita baterie [kWh]: 48

Re: Victron komunita

Příspěvek od beethowen »

Myslím, že i stringy 5S2P by šly. Pokud to vydrželo 10S, tak u těch 5S2P by těch 250V bylo jenom čistě teoretických.
Ona kombinace velký mráz a ostré plné slunce prakticky nenastane. Řekl bych, že poslední dny byly asi nejvíc co se dá čekat a u mě na 3S 60-ti čl. panelech bylo nejvíc 109,5V po ránu při -15°C. Na poledene, kdy je slunce výše už je to s teplotou lepší a panely jsou už zahřáté.
Ale pokud je to zapojeno jako 10S na každý regulátor, tak je to úplně špatně. Ale to nevíme, jak je to zapojeno.
10,2kWp poly/mono, XTH6000-48, 2x VT-80A, Li-ion 48kWh
Diablo1st
Příspěvky: 982
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Victron komunita

Příspěvek od Diablo1st »

Určite sú zapojené do 5S konfigurácie. 10S by ten mppt nevydržal ani náhodou, veď to je už Voc niekde okolo 500V!!
Na to, že to nenastane sa asi spoliehala firma, ale evidentne sa prepočítali, lebo to občas nastáva, aj keď len pár krát v roku.
Ja mám 10ks 330Wp panelov v sérii, kde Voc panelu je 40,6V, ale včera mi ukázalo max. napätie 414V. Takže 5ks 455Wp panelov môže prekročiť 250V úplne bez problémov.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Momo
Příspěvky: 627
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Victron komunita

Příspěvek od Momo »

Uměl by mi někdo pomoci s potvrzemín protokolu o nastavení ochran?
Chtějí to po mě znovu při přechodu z jednotarifu na dvoujtarif.
3x MP2 48/5000, cerbo GX.
Díky.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Marina.Drey
Příspěvky: 12
Registrován: čtv led 11, 2024 9:28 am

Re: Victron komunita

Příspěvek od Marina.Drey »

Myslím, že i stringy 5S2P by šly. Pokud to vydrželo 10S, tak u těch 5S2P by těch 250V bylo jenom čistě teoretických.
Ona kombinace velký mráz a ostré plné slunce prakticky nenastane. Řekl bych, že poslední dny byly asi nejvíc co se dá čekat a u mě na 3S 60-ti čl. panelech bylo nejvíc 109,5V po ránu při -15°C. Na poledene, kdy je slunce výše už je to s teplotou lepší a panely jsou už zahřáté.
Ale pokud je to zapojeno jako 10S na každý regulátor, tak je to úplně špatně. Ale to nevíme, jak je to zapojeno.
[/quote]

Obávám se, že dle technické zprávy máme těch 20 panelů zapojeno do 2 stringů po 10ti panelech. Ještě přidávám screen jak to vypadalo ve chvíli výpadku.
V_A.png
V_A.png (126.81 KiB) Zobrazeno 937 x
Diablo1st
Příspěvky: 982
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Victron komunita

Příspěvek od Diablo1st »

To určite nemáš, keby to tak bolo to napätie by bolo dvojnásobné. Máš tam 4 stringy, ktoré sú pravdepodobne na streche spojené do dvoch stringov, takže máš 2x 5S2P.
Ale aj tak je to zle, lebo mala firma počítať s 10-15% rezervo pri Voc, čo nespravila. Za mňa je to zle a požadoval by som odstrániť túto chybu a inak ako prekáblovaním sa to nedá.
Naposledy upravil(a) Diablo1st dne pát led 12, 2024 10:26 am, celkem upraveno 1 x.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
jars10
Příspěvky: 34
Registrován: úte lis 23, 2021 1:23 am

Re: Victron komunita

Příspěvek od jars10 »

Nebude to jen o překáblování.
Na střeše se dají spojit natvrdo jen dva stringy. Větší počet paralelních stringů už musí být mezi nimi přes jističe/pojistkové odpínače.
To minimálně znamená doplnit DC rozvaděč a k němu od panelů další svody. Předělat dokumentaci, revizi, atd.
Někdo ušetřil a někdo nese rizika ...
Diablo1st
Příspěvky: 982
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Victron komunita

Příspěvek od Diablo1st »

áno máš pravdu, keby to spravili korektne na prvý krát tak by nevznikol tento problém. Na úpravu dokumentácie a revízie by som sa popravde vykašlal, až taká zmena oproti pôvodnému zapojeniu to nie je.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Dracul
Příspěvky: 4
Registrován: stř kvě 31, 2023 11:42 pm

Re: Victron komunita

Příspěvek od Dracul »

Ahojte, nadviazem na poslednu temu a potreboval by som poradit.
Planujem FVE na bungalov panely na dve strany JV+JZ.
Na JV bude 6x435Wp a na JZ 10x435Wp.
Jedna sa o panely longi himo6 s Voc 39,63V. Mam obmedzene miesto koli stresnym oknam tak panely max do 1900mm a co najvacsi vykon.
Ako navrnut MPPT aby to to bolo OK. JV ma 6x39,63=237,78V ale pri -15 to moze vyskocit z na 260V (podla datasheetu ked som to prepocital).
Je bezpecne pouzit MPPT do 250V?
Na juhozapad pouzit 2xMPPT alebo jeden a urobit 2x5S ako paralelne pripojenie?
Ak som sa niekde nespravne vyjadril ospravedlinujem sa niesom elektrikar.

Dakujem.
Diablo1st
Příspěvky: 982
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Victron komunita

Příspěvek od Diablo1st »

Panely rozmeru 1903x1134 sa robia do cca. 480W, napr. Jinko

Máš dve možnosti:
1. kúpiť 2x mppt, napr. 150/60 pre 6panelov v konfigurácii 3s2P a 250/85 pre 10 panelov v konfigurácii 5S2P
2. kúpiť RS450/100
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Lugos
Příspěvky: 24
Registrován: stř zář 27, 2023 8:07 am

Re: Victron komunita

Příspěvek od Lugos »

Zdar
Victron https://www.victronenergy.cz/support-an ... s/software má pěknou tabulku MPPT Calculator Excel sheet *xlsm
Tam si můžeš nastavit v "Modules" svoje panely Custom: 1XYZ a pak měnit a bádat.
6.3 kWp, 2 x MPPT Victron 150/70, 3 x MPII 3kVA, 10.65 kWh Pylontech, Cerbo GX.
xmasin
Příspěvky: 299
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Victron komunita

Příspěvek od xmasin »

Lugos píše: sob led 13, 2024 9:45 am Zdar
Victron https://www.victronenergy.cz/support-an ... s/software má pěknou tabulku MPPT Calculator Excel sheet *xlsm
Tam si můžeš nastavit v "Modules" svoje panely Custom: 1XYZ a pak měnit a bádat.
Mají ho i online https://www.victronenergy.com/mppt-calculator, jen se musí vybrat "Custom module" a zadat parametry panelu.
Odpovědět

Zpět na „Victron komunita“