Výpočet návratnosti FVE?

Odpovědět
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od Beny »

RadarS píše: úte pro 27, 2022 1:38 pm
Tady si nejsem zcela jistý, jelikož limit mikrozdroje je 16A na fázi, hlavní jističe jsou běžně 25A, leckdy i více.
Sice se prodávají jednofázové ongrid/hybrid střídače, které umí více než těch 3680W na fázi, ale ty se zřejmě do oficiálních instalací nemontují
skrze výše uvedené...
A vidíš já mám dva SolarEdge 1f 5000W, ofiko.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od brumlaj »

Mám za to, že se láme praxe, kdy Ti nepovolili vyšší výkon měniče/víc panelů než máš rezervovaný výkon pro dodávky do DS. Ale taky netvrdím, že to je definitivně zlomeno. Už to, že si 1. distributor stěžuje, že všichni žádají max. je dobrá zpráva.
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od RadarS »

brumlaj píše: úte pro 27, 2022 1:52 pm Mám za to, že se láme praxe, kdy Ti nepovolili vyšší výkon měniče/víc panelů než máš rezervovaný výkon pro dodávky do DS. Ale taky netvrdím, že to je definitivně zlomeno. Už to, že si 1. distributor stěžuje, že všichni žádají max. je dobrá zpráva.
A jak to tedy je? KDyž limit na fázi je 16A, ale jsou 5000W 1f měniče, případně 10kW 3f asym. měniče, které ale umí 150% výkonu do 1 fáze? Povolují tedy např 1x5000W, 2x5000W do dvou fází?
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od Beny »

RadarS píše: úte pro 27, 2022 1:56 pm
A jak to tedy je? KDyž limit na fázi je 16A, ale jsou 5000W 1f měniče, případně 10kW 3f asym. měniče, které ale umí 150% výkonu do 1 fáze? Povolují tedy např 1x5000W, 2x5000W do dvou fází?
Mám každý na 1 fázi. Pravda, začal jsem před 4 lety, loni jsem rozšiřoval o druhou f. Na ČEZu na to ani neměli kolonku, v povolení to mám jako 3f. Na střeše mám povoleno jen 7,4 kWp. Tedy omezeno panely.
Příští rok to překopu na 3f měnič, jen nějak SE10kW nejsou.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od RadarS »

Beny píše: úte pro 27, 2022 2:04 pm
RadarS píše: úte pro 27, 2022 1:56 pm
A jak to tedy je? KDyž limit na fázi je 16A, ale jsou 5000W 1f měniče, případně 10kW 3f asym. měniče, které ale umí 150% výkonu do 1 fáze? Povolují tedy např 1x5000W, 2x5000W do dvou fází?
Mám každý na 1 fázi. Pravda, začal jsem před 4 lety, loni jsem rozšiřoval o druhou f. Na ČEZu na to ani neměli kolonku, v povolení to mám jako 3f. Na střeše mám povoleno jen 7,4 kWp. Tedy omezeno panely.
Příští rok to překopu na 3f měnič, jen nějak SE10kW nejsou.
Tak to já jsem pouze nepochopil, že projekt a připojení je na 3f systém, ale ve skutečnosti je to provozované jako 2f 2x5000W a říká se tomu ofiko :-)
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od Beny »

Ne v projektu je uvedeno 2x1f měnič 5000W. Jen v žádosti povolení taková možnost nebyla.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od Beny »

PK23 píše: pon pro 26, 2022 7:41 pm Beny: Tak jsem si konečně přečetl pořádně ten draft z ERÚ, co jsi odkazoval a potvrdilo to všechny racionální úvahy, které padly i zde. Tlak na neutralitu = tlak na spotřebu v místě výroby. VB nebude a výkup bude podle stavu DS, ne podle potřeb a možností solarníků.

Distribuční poplatky nebudou vázány na spotřebu, protože jak se tam píše o nás solárnících : "Například dochází k tomu, že zákazníci s decentrální výrobou snižují svůj odběr elektřiny ze soustavy a díky relativně vysokému podílu variabilní složky síťového tarifu se nepodílí na odpovídající platbě paušálních nákladů, které svými požadavky v minulosti vyvolali..." :-)

Doufám, že to nebude realizováno tak, že nás začne populace bez panelů nenávidět, protože nejjednodušší způsob promítnutí rozvoje OZE do jejich života bude výrazné zdražení paušálu bez ohledu na spotřebu. I z toho dokumentu je vidět, že velmi dobře tuší, jak citlivou oblast řeší.

Účtováním po fázích se prý také budou zabývat :-D a vzkaz dokumentu je jasný - pořizujme baterie, protože jednoznačně uvažují tak, že máš být neutrální (rozuměj - co si vyrobíš si spotřebuj, nebo si pro to lokální spotřebu najdi) a flexibilní.

To váže na skutečnost, že poté, co PDS budou mít dost chytrých měřičů, skončíme všichni nad určitý roční odběr na spotu, kterému tam říkají "flexibilní tarif" a oni už nás být flexibilní naučí. :-D Takže nakonec se střídač s nabíječkou a baterky budou vyplácet i tomu, který nemá panely.

Závěr - kouká z toho samozřejmě, že tuhle (r)evoluci DS všichni zaplatíme a řeší se, jak to v čase a pravidlech udělat postupným vařením žáby ve vodě. :-D Doufám, že to nepodělají a za pár let nám lidi nebudou házet šutry na panely, coby spolustrůjce zeleného pekla, které musí platit. Tímto už nyní pro jistotu deklaruju, že Greendeal považuji za zcestné zlo a CO2 emise za čirou ideologii. V revolučních dobách si to pak s dnešním datumem vytisknu na vrata. Třeba to zapůsobí. ;-)
Pěkný video k tématu od ED https://www.youtube.com/watch?v=wv1Of0227T0
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od PK23 »

Tak to video by si měli skouknout kolegové, kteří tu na předešlých stránkách teoretizovali o odvolávání k ERÚ apod. To totiž je video o dopadech nejen EV, ale i FVE na DS. No a pokud někomu selským rozumem samo ze zkušenosti s FVE nedojde, o co se tady hraje a jak úplně marginální jsou v tom jeho nároky i pozice, ať si to skoukne víckrát. Prostě vize, že se něco uhraje právně na PDS, protože já jsem si přece postavil FVE, tak chci návratnost a mám právo tam všechno naprat a PDS to všechno zprocesovat, je už nyní úplně mimo. Natož v úvahách, kdy se o FVE člověk teprve rozhoduje.
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od Beny »

PK23 píše: čtv pro 29, 2022 9:20 pm Tak to video by si měli skouknout kolegové, kteří tu na předešlých stránkách teoretizovali o odvolávání k ERÚ apod. To totiž je video o dopadech nejen EV, ale i FVE na DS. No a pokud někomu selským rozumem samo ze zkušenosti s FVE nedojde, o co se tady hraje a jak úplně marginální jsou v tom jeho nároky i pozice, ať si to skoukne víckrát. Prostě vize, že se něco uhraje právně na PDS, protože já jsem si přece postavil FVE, tak chci návratnost a mám právo tam všechno naprat a PDS to všechno zprocesovat, je už nyní úplně mimo. Natož v úvahách, kdy se o FVE člověk teprve rozhoduje.
A všiml jsis, jak to krásně doplňuje či navazuje na návrh ERÚ co jsem sem dával?
Platba za max. odběr v měsíci a ne za rezervovaný výkon. Co říkal, dnes je cena pro VN 160Kč/kW, tedy pojedeš špičku 5 kW a hned máš paušál 800,- samozřejmě to platí pro směr do DS, takže žádný 50 kWp FVE nebudou výhra.
Absolutně tam utřeli spot, páč levným oknem si děláme jen další špičku v nočních hodinách.
A co mě dostalo, že projekt na přívod ve 110 kV 10-20 let.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od PK23 »

No, jak jsem psal, pořizujme primárně baterie. To bude výhra, protože pomohou snížit maxima. Celý ten svůj systém, který testuju ve vlakně o přetocích na Victronu je mimo jiné příprava na situaci, která nastane. Trápí mě v tom TČ, které prostě pojede a v zimě napálí ta maxima. To pak budou pálky. Silovka v tom začne být méně podstatná. Uvidíme, každopádně se vyplatí investovat do pružnosti vlastní spotřeby, pokud to jde. Ten tlak je patrný jak z ERÚ, tak od PDS.
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od Beny »

Jdi někam. AC coupling na Victronu aby měl smysl by měl být z Quattra a jedna 8 kW mrcha už je za 99K s DPH. A to se nebavím o Lithiu.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od PK23 »

Dělám co můžu na tom, co mám. :-) O AC couplingu (což tedy fakt nechápu jako DS na ACin) vůbec neuvažuju. To mi nedává smysl. Quattro je pro jiné scénáře, než FVE v ČR. Prostě ty úvahy, jak být do budoucna pružný v odběru z DS a držet ho na minimálních příkonech se zdají ze selského rozumu i z info od lidí z PDS jako cesta k ekonomickému provozu.
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od Beny »

PK23 píše: čtv pro 29, 2022 10:42 pm DO AC couplingu (což tedy fakt nechápu jako DS na ACin) vůbec neuvažuju. To mi nedává smysl. Quattro je pro jiné scénáře, než FVE v ČR.
Ac coupling je moje cesta, jak přidat k SE vetší baterku než 10 kWh a tahat z ní více než 5kW. Proto to Quattro, které umí až 8 kW z 1f. Chtěl bych ládovat do baterky levnou el. v okně spotu a pak to spotřebovávt ve vysokým třeba v TČ. Jenže jsou to vše děsný rakety a mě došla barva v tiskárně.
Kopím TČ a ještě si ho zapojím sám, abych 100 ušetřil. Na AC Copling za 500K už nemám no.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od brumlaj »

Beny píše: čtv pro 29, 2022 9:41 pm..... Platba za max. odběr v měsíci a ne za rezervovaný výkon. ........
Paráda, už i zde začíná superkorektnost? Že černoch není černoch ale "potomek původního obyvatele afrického kontinentu"?
Prostě buď si rezervovaný výkon/příkon platím, nebo tato položka ve smlouvě nemá co pohledávat. A je-li u NN dáno, že rezervovaný příkon se platí dle hodnoty jističe (minimálně u nového odběru ano), tak není důvod zavádět další výpalné.
Beny píše: čtv pro 29, 2022 9:41 pm....... A co mě dostalo, že projekt na přívod ve 110 kV 10-20 let.
Jenže ono jim už 15 let běží. Takže jsou vlastně ve dvou třetinách k cílovému stavu připojení FVE v každé domácnosti. Po schválení zákona o POZE měli začít. Co jiného než zákon je má popohnat k akci (kterou si regulovaně platíme a oni si ji nárokují).
Momo
Příspěvky: 627
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od Momo »

Ahoj chlapi,
trochu mě rozhodilo to nové video u ED ohledně distribuce a její samozřejmou nepřepraveností na světlé zítřky proektované v Bruselu a musel jsem tam zanechat mírně nenávistný komentář s výhledem, co nás asi čeká.

K tématu návratnosti FVE.
Rád bych požádal o radu. Mám FVE 10 kWp a uvažuji s rozšířením na až 20 kWp. Plochá střecha, zatím V/Z 50/50. V provozu od 04/2022. Na spotu od 08/2022. Už tak nějak tuším, co to vyrobí, jak se to chová v létě, v zimě, jak se mám chovat já, jak funguje SPOT, atd.
Mám spotřebu v elektrice do 4,5 MWh, rovnoměrné rozložení nějakých 300 kWh/měsíc, v létě s bazénem při použití TČ klidně 500 kWh. Roční přebytek klidně 4 MWh. Přebytky jsou teď dobře monetizovat na spotu. Nicméně mám obavy, co se může stát v budoucnu až bude mít FVE každý druhý. Může se snadno stát, že spotové ceny za sluníčka se budou blížit nule a naopak v době, kdy nebude svítit budou ceny vysoké. Nebo mě za přebytků DS dokonce odpojí.
Pokud bych navýšil výkon z 10 kWp na 20 kWp, vzhledem k orientaci V/Z a částečně J by se jednalo o FVE z ročním výrobou nějakých 17 MWh. Takže už přebytek 12 MWh místo 4 MWh. Za sluníčka nejistý prodej (zda vůbec) a nejistá cena. Letos se dalo vydělat, to ano. V budoucnu se zvýší spotřeba elektřiny, především TČ a EV, ale to se vůbec nepotkává s výrobou. U EV by to šlo nějak zařídit. U TČ vůbec.
Navýšení by mi pomohlo se soběstačností v měsících 11-01, takže bych ušetřil z DS z nějakých 600 kWh ročního odběru dejme tomu minimálně 300 kWh. I kdybych počítal 10 Kč/kWh z distribuce, tak je to nicotných 3.000,- Kč/rok. Hlavním smyslem investice by byl prodej těch 8 MWh ročně navíc. Pokud bych uvedl v současné době velmi konzervativní odhad 100 EUR/MWh, tj. 2,50 Kč/kWh, tak je to nějakých 20.000,- Kč. Celkově nějakých 25.000,- Kč/rok.

Alternativou je přechod na TČ. Nicméně tím bych z těch nových 8 MWh uplatnil v létě max 1 MWh. V zimě bych místo 6 MWh plynu potřeboval 3 MWh elektiky, kterou bych si stejně nevyrobil a připojil bych se do armády těch, kteří se chovají rádoby ekologicky a budou zatěžovat soustavu velkými odběr. Samozřejmě se nabízí pořízení EV. Nicméně pořizovací ceny vysoké, opět v zimě by nato ani rozšířená FVE nestačila.

Navíc při rozšíření na 20 kWp bych došel k maximálnímu soudobému výkonu nějakých 13 kW a to už by mi nemusely brát měniče (3x Multiplus-II 5000/48). Měniče mám v garáži, v létě teplo, v zimě zima. Někde jsem viděl tabulky výkonů těch měničů v závislosti na teplotě a při vyšších teplotách to jde hodně dolů.

Takže teď porovnávám smysluplnost investice řádově 150-200k (20x panel, 1x MPPT, úprava rozvodů..) v porovnání s výnosy, které mohou být v prvním roce ještě zajímavé, prodej i za více než těch 100 EUR/MWh. V dalších letech už to může být horší.

Díky za pozornost :)
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 193
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od Youda »

Dokud to bude davat smysl, muzes prodavat okamzitou vyrobu za spot.
Az nastane doba, kdy pres den bude spot nula, tak to pres den ulozis do baterie a prodas po zapadu slunce. Ekonomiku to zhorsi, ale furt to bude ziskove.

Ohledne te distribuce - rezervovany vykon je potreba si zajistit co nejdriv.

Co se tyce videa, krasne se z nej potvrdilo, ze tato problematika se dotyka nejmene 4 stran a kazda z nich ma uplne jine zajmy. To bude jeste mela.
Momo
Příspěvky: 627
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od Momo »

Ještě k videu na YT od ED.
Můj příspěvek byl smazán, respektive je neviditelný v jiných prohlížečích, kde nejsem přihlášen.
Nevím, jak je možné na YT blokovat, ale nejspíš to jde, protože moje příspěvky se tam nezbrazují.
Uvádím zde, můžete posoudit, jak moc jsem se pana Staňka dotknul.

-----------
Hmmmm. Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly. Aber wir schaffen das!
1) Podle pánů je černý pasažér ten, co si vyrábí elektřinu sám, neodebírá moc ze sítě a proto platí za distribuci málo. Je potřeba, aby platil víc.
2) Podle pánů je problémem ten, kdo někdo začne nabíjet elektroauto a zároveň topit pomocí TČ, tedy nadměrně zatěžovat DS. Tedy provádět věci, které jsou podporovány jako "ekologické". Měli by platit podstatně více, protože běžní uživatelé zatěžují síť třeba do 1 kW a tito po delší dobu klidně 5-10 kW. Přitom tato činnost je státem podporována, protože cena distribuce je pro sazby elektrického vytápění a elektromobilů násobně (téměř řádově) nižší (pro mě nepochopitelně, zejména u toho EV).
------------
Tak co s tím? Bude potřeba posílit distribuční soustavu a určitě vybudovat nové zdroje. Ty zdroje budou v létě nejspíš odstaveny, ale v zimě pojedou na plno, aby utáhly TČ a EV. Všichni budou v důsledku platit více. Jak za silovou složku, tak za distribuci.
------------
Navíc naše megaúspěšné předsednictví EU prosadilo nové emisní povolenky od roku 2027. Fiala zapomněl na to, že kritizoval své předchůdce, všechny jejich kroky posvětil a dokonce přitvrdil. Pochvala od Timmermanse, ta se cení.
Takže všechni občané zaplatí tu dražší distribuci elektřiny jednak na faktuře elektřiny, ale ti nejchudší, kteří nebudou mít na elektroauto nebo TČ budou zatíženi novou daní z bezínu a nafty. Nová daň bude na zemní plyn pro vytápění. Další daň bude na uhlí a také na to, když si někdo bude chtít přitopit dřevem.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od Beny »

Svůj příspěvek ze včera jsem tam taky nenašel. A do nikoho jsem se vůběc nenavážel. Respektive jsem nejmenoval
Nevím, za to dělá YT nebo admin videa.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Momo
Příspěvky: 627
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od Momo »

Youda píše: pát pro 30, 2022 10:30 am Az nastane doba, kdy pres den bude spot nula, tak to pres den ulozis do baterie a prodas po zapadu slunce. Ekonomiku to zhorsi, ale furt to bude ziskove.
Jasně, při letošních cenách by se investice vrátila do pěti let.
Akumulátor jasně, ale už teď můžu v extrému denně vyrobit 55 kWh. Tzn. na prodej řádově 45 kWh. Po rozšíření bych měl k prodeji řádově 100 kWh. K tomu už jedině si postavit vlastní baterku. Komerční baterka 100 kWh by mohla přijít na 500k. Na YT jeden kluk ukazoval, že staví baterku 170 kWh za údajných 200k. Pokud zvažovat baterku, tak asi jít touto cestou.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Momo
Příspěvky: 627
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od Momo »

Beny píše: pát pro 30, 2022 10:44 am Svůj příspěvek ze včera jsem tam taky nenašel. A do nikoho jsem se vůběc nenavážel. Respektive jsem nejmenoval
Nevím, za to dělá YT nebo admin videa.
Staňkovi jsem z jiného účtu (Martin Čížek) položil zdvořilý dotaz, tak uvidím, co k tomu napíše. Spíš to smaže. Na veřejnost bude chtít vypadat jako demokrat o osvícenec.
Stále více se kloním k názoru, že je to aktivista. I když poslední dobou prezentuje videa, která zobrazují problematické stránky fotovoltaiky, EV, TČ a podobně. A ještě nedávno tam mé příspěvky normálně vydržely.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od brumlaj »

Je to manipulátor, který má za úkol vysvětlit lidem že černé kolečko je vlastně bílý trojúhelník a udělat to tak, aby tomu nejen věřili, ale i to šířili dál.
Momo
Příspěvky: 627
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od Momo »

brumlaj píše: pát pro 30, 2022 11:02 am Je to manipulátor, který má za úkol vysvětlit lidem že černé kolečko je vlastně bílý trojúhelník a udělat to tak, aby tomu nejen věřili, ale i to šířili dál.
Na druhou stranu od ED bylo první video (3 roky zkušeností s FVE), které jsem o FVE viděl. Nemohl jsem o půlnoci spát a to video mi tam skočilo automaticky. Tak jsem si to nějak spočítal a šel do toho. Objednal jsem FVE týden před začátkem války :))
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od brumlaj »

Momo píše: pát pro 30, 2022 11:11 am......... Tak jsem si to nějak spočítal a šel do toho. ...........
Inu a jen Ty poznáš zda budoucí vývoj (třeba zde zmiňované odpínání distributorem při přetoku, změna modelu distribuce) byl masáží pro kšeft firem bouchajících FVE jako Baťa cvičky, nebo zda Ti bude sloužit ke Tvé spokojenosti a zda nebude třeba další brutální investice. (jak moc šlo o i Tvou manipulaci)
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 193
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od Youda »

Momo píše: pát pro 30, 2022 10:37 am Ještě k videu na YT od ED.
Můj příspěvek byl smazán, respektive je neviditelný v jiných prohlížečích, kde nejsem přihlášen.
Nevím, jak je možné na YT blokovat, ale nejspíš to jde, protože moje příspěvky se tam nezbrazují.
Beny píše: pát pro 30, 2022 10:44 am Svůj příspěvek ze včera jsem tam taky nenašel. A do nikoho jsem se vůběc nenavážel. Respektive jsem nejmenoval
Nevím, za to dělá YT nebo admin videa.
Na YT to funguje takto:

1)
Každý kanál si může zapnout několik automatických filtrů pro komentáře. Nějak moc detailní možnosti to nemá, ale většina exponovaných kanálů to má nastaveno tak, že komentář se dalším lidem nezobrazí pokud:
- obsahuje nějaké slovo, které automaticky fitruje přímo YT
- obsahuje slovo (i v rámci jiného slova), které do filtrů přidal majitel kanálu. Většinou jsou tam nadávky a vulgarismy, bez tohodle filtru by komentáře byly zcela nečitelný hnůj.
- obsahuje odkaz na webovou stránku. Tenhle filtr má problém, že automaticky blokuje i případy, kde někdo zapomene udělat mezeru za tečkou. například komentář: "Tohle je super video.To se Vám fakt povedlo." Bude automaticky blokován, protože spojení "video.to" YT vyhodnotí jako link.

Výše uvedený filtr se chová jako "ghosting", tedy člověk svůj komentář pod videem vidí, ale ostatním lidem se neukazuje. Občas si můžete všimnout chyby, kdy YT napíše že pod videem je 20 komentářů, vy se podíváte a vidíte jen 15 komentářů. 5 jich totiž vyghostoval filtr.
Majiteli kanálu padají tyhle vyghostované komentáře do speciální záložky, kde je může manuálně povolit. Ale spousta majitelů tam ani nekouká, protože nemají chuť se tím hnojem přehrabovat a hledat perly.

Pokud chcete pod nějaké video vložit zajímavý odkaz. Je lepší komentář rozdělit na dva. V první půlce popíšete že chcete vložit odkaz a že ho vložíte v extra komentáři a v tom druhém komentáři pak doplníte "Tady je ten odkaz: ....". První komentář, včetně vaší hlavní myšlenky, se tedy všem ukáže hned. Druhý komentář s odkazem se ukáže až poté, co si ho majitel kanálu všimne a případně ho schválí.

2)
Majitel kanálu může ručně zabanovat konkrétního uživatele. Pak se to chová podobně jako výše, tedy jeho komentáře jsou automaticky ghostovány. Rozdíl je, že komentáře zabanovaného člověka už se majiteli kanálu ani nenabízí ke schválení, takže jakmile člověk na nějakém kanále dostane ban, tak je to vlastně už nevratné, protože si ho už nikdy nikdo nevšimne.

Majitelé kanálů tohle dělají většinou sofistifkovaným sprosťákům, kteří ví, jak nadávat tak, aby to filtr nezachytil. Ale jsou i takoví, co takhle likvidují své názorové oponenty.

3)
Komentáře pod YT videi jsou dobré hlavně na to, když chcete video pochválit, nebo se autora na něco jednoduchého zeptat. Ptát se má smysl jen pod několika nejnovějšími videi. Komentáře pod staršími videi autorům zapadnou v seznamu a není moc šance, že si jich všimnou - leda by explicitně hledali.

Na nějakou hlubší diskusi jsou YT komentáře úplně k ničemu. Z těch lidí, kteří zkoukli video, si komentáře pročte méně než 1 promile lidí. I ti, kteří píší komentáře nečtou komentáře ostatních. Primárním účelem komentářů je, aby YT alogitmy dokázali podle aktivity poznat, že video je zajímavé a začaly ho nabízet dalším uživatelům a tak rostla jeho popularita.

Pokud chcete s majiteli YT kanálů něco diskutovat tak, aby si to přečetlo co nejvíce lidí, je lepší Twitter. Pokud chcete diskutovat něco detailně, jsou lepší specializovaná fóra, jako je toto forum nebo jiná.

Tak snad jsem vám do toho vnesl trochu světla...
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od PK23 »

Youda: Díky moc. I o YT jsem se na tomto fóru dozvěděl v kostce maximum.

K prodeji - krátkodobě ano, v delší perspektivě budeš brán jako výrobce a každý výrobce si má pro své výrobky zajistit odběr. Tenhle přístup je patrný že všeho, co vypouští ERÚ. Říkají tomu eufemizmem neutralita. :-)
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“