Výpočet návratnosti FVE?

Odpovědět
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 487
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od pave69 »

Diablo1st píše: úte pro 20, 2022 8:14 am Goodwe on-grid meniče majú pre EU len remote on/off.
Pre Austrália majú funkciu DRED, kde výkon meniča ide regulovať na dialku, ale na to je treba viac žíl, nie len dve ako je to u HDO.
To platilo pro staré modely, ale verze Plus, dodávané od letoška, mají ty vodiče i v EU. Nicméně v čr se zapojuje na HDO jen ten, který vypne přetoky na 0.
tomas
Příspěvky: 302
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od tomas »

RadarS píše: pon pro 19, 2022 2:57 pm
PK23 píše: pon pro 19, 2022 11:18 am Naposledy k odpojování FVE z PPDS a dalších podmínek:

Už jsem to psal několikrát. Důvod je stabilita sítě. Ptal jsem se tedy, zda to nechtěl řešit přes ERU a jen se tomu směje. Úředníci by prostě jen potvrdili argument distributora. Což bych jako laik usoudil taky a říká mi to rozumný člověk s 20+ let praxí revizního technika, který ty podmínky zná. Ano, HDO mu vypíná přetok do sítě přesně dle PPDS viz níže. Může si to prošlapat někdo z Vás, až budete ve stejné situaci a řešit to přes ERU. A protože mě nebaví spekulovat, tak jsem se ponořil do PPDS a našel jsem tam následující:

V části "Chování výroben v síti" jsou uvedeny následující podmínky řízení výkonu:

• potenciální ohrožení bezpečného provozu systému (např. při předcházení stavu nouze a při stavech nouze)
• stavu blackoutu nebo stavu obnovy
• nutné provozní práce, popř. nebezpečí přetížení v síti PDS
• nebezpečí vzniku ostrovního provozu
ohrožení statické nebo dynamické stability
• vzrůst frekvence ohrožující systém
• údržba nebo provádění stavebních prací na zařízení DS nebo v jeho blízkosti

Přičemž na ohrožení statické, nebo dynamické stability se dá uhrát cokoliv a je myslím pitomost věřit, že přes ERU přeargumentuješ distributora, který za stabilitu ručí.

Dále tamtéž:

Snížení dodávaného výkonu na hodnotu požadovanou PDS v přípojném bodě sítě (např. na 60, 30 a 0 %
instalovaného výkonu u FVE, akumulačních zařízení, výroben elektřiny s akumulačním zařízením a 100, 75 a 50%
u BPS) musí být neprodlené, maximálně v průběhu jedné minuty, ale do 5 s po obdržení pokynu na vstupním portu
výrobního modulu. Přitom musí být technicky možné snížení až na hodnotu 0 % bez automatického odpojení celé
výrobny od sítě.


Dále v dokumentu (EON) "Požadavky na umístění, provedení a zapojení měřících souprav u malých výroben připojených k distribuční soustavě nízkého napětí s připojovaným výkonem do 250 kW."
části "Princip regulace OZE prostřednictvím HDO" pro výrobny od 0 do 100kW:

Princip regulace je totožný s odst. 10.16.2. (platí pro výrobny nad 100kW, kde je regulace vícestupňová - pozn. PK23) s tím, že vtomto případě bude využito pouze odvysíláním telegramu HDOs volbou sepnutí regulačního relé RR3 pro nastavení regulačního stupně P1% výkonu, nebude-li tento regulační stupeň trvale navolen, znamená to pro zdroj OZE nastavení regulačního stupně P4% výkonu(základní provozní stav).

Stupně jsou pak ve stejném dokumentu následující:

U elektráren fotovoltaických (FVE) a větrných (VTE) se regulace provádí v následujících stupních (procentní hodnota evidovaného celkového jmenovitého výkonu zdroje)-

P1=> 0% jmenovitého výkonu
P2 => 30% jmenovitého výkonu
P3=> 60% jmenovitého výkonu
P4 => 100% jmenovitého výkonu (základní provozní stav) –bude nastaven tím, že stupně P1,P2,P3 nebudou aktivní

Takže vůbec nechápu, o čem se tu bavíme. Distributor si může odpojovat jak chce podle regulačních stupňů a kdo si myslí, že si to před ERU neobhájí přesně, jak zdůvodnili z ČEZu kolegovi stabilitou, ať to zkusí. FVE se prostě odpojují jak distributor potřebuje a v současnosti minimálně u EON a ČEZ musí být vybaveny všechny možností odpojení, resp. nastavením regulačního stupně P1=0 do sítě.
Studoval jsem to taky před časem a někde to sem, tuším, dával. Mikrozdroj do 10kW HDO řídí "jednostupňově", takže tam je to 0%/100%.
Mě zajímá už snad jen jediné (výrobnu s přetoky mi už dopředu zamítli), jestli to HDO a stykač musí být i u "zjednodušeně připojeného mikrozdroje s rezervovaným výkonem NULA". Ze schémat čez distribuce vyplívá, že u nich ne (což má logiku). U EGD zjišťuji...
Více a přesnější informace než v PPDS jsou v Provozní instrukce ČEZd_PI_0038
https://www.cezdistribuce.cz/cs/pro-zak ... -instrukce
Tak je jasně uvedeno podle kterých zákonů a vyhlášek to probíhá.
V případě ohrožení bezpečného a spolehlivého provozu elektrizační soustavy je nezbytné při dispečerském řízení dočasně
omezit nebo přerušit dodávku činného výkonu z výroben elektřiny a samostatných akumulačních zařízení. Z těchto a výše
uvedených důvodů bude ve výrobnách a samostatných akumulačních zařízení s instalovaným výkonem do 100 kW
instalován přijímač HDO, ve výrobnách a samostatných akumulačních zařízení s instalovaným výkonem 100 kW a více
bude instalován přijímač HDO a řídicí a komunikační zařízení (např. ŘJ).
Pro zvýšení statické nebo dynamické stability jsou funkce P(u) a Q(u) k tomu HDO nelze použít. Odezva HDO je na to velmi pomalá, je to technický nesmysl. Jako v PPDS je spousta nepřesností a nesmyslů které se dají vyložit různě, je to tam schválně. A hlavně jde vždy o to jak si to kdo vyloží.

Spousty elektráren omezuje výkon pro zvýšení stability pomocí funkce P(u) to ale není ovládáno přes HDO. HDO slouží pouze v případě ohrožení bezpečného a spolehlivého provozu, tedy předcházení nouzového stavu. Není v souladu s legislativou aby distributor pravidelně někomu vypínal zdroj pokud to někdo dobrovolně nepodepsal ve smlouvě o připojení že tuto funkci bude distributorovi plnit nad rámec požadované ligislativy.

Já jsem už několikrát obhájil i nadměrné zneužívání funkce P(u) distributorem, sice je pravda že odškodnění jsem zatím nevymohl, zákazník neměl stejně moc zájem (i když u vím jak na to). Odškodnění a osvobození od distribučních poplatků se přiznává jen a pouze když jsou reklamace podávány písemně doporučeným dopisem jak je napsáno v energetickém zákoně. A z toho důvodu si udělala ČEZ Distribuce hlášení reklamací přes distribuční portál, aby nemuseli nikoho odškodňovat a kde to běžně mažou a dělají že se nic nestalo a chyba byla všude jinde jen ne u nich.

Jako je mi jasné že to budou distributoři zkoušet co si mohou dovolit zvláště u mikrozdrojů. Jen je potřeba si to v neoprávněných případech nenechat líbit.

Já osobně bych se ERÚ zeptal:
- zda souhlasí s tím a jsou si vědomi toho že jimi schválené PPDS si distributor vykládá jako možnost k neoprávněnému a bezdůvodnému vypínání zdrojů které konkurují jeho dceřiné firmě.
- kdo zaplatí obchodníkovi škodu za odchylku za elektřinu kterou jsem měl obchodníkovi dodat a vlivem neoprávněného zásahu distributora nedodal. Takže vznikla škoda jak obchodníkovi tak mne. Distributor nevyhlásil nouzový stav ani mu předcházel.

Pokud by toto nepomohlo tak, bych by si pořídil licenci a distributorovy přefakturovával způsobenou škodu od obchodníka + můj ušlý zisk.
A na ERÚ zahájil správní řízení o náhradě škody. Myslím že by to distributora velmi rychle přešlo.

Je spousty míst se zdroji kde nemají ovládací kabel z HDO k elektrárně, prostě to odpojí celé odběrné místo (které přejde do ostrovu nebo ne, dle instalace a stavu), distributor to ví a nemá s tím problém. Bylo by zajímavé kdyby začal distributor přes HDO odpojovat zákazníky, jednak by my klesal zisk a také je povinný plánované odstávky delší než 15 minut hlásit a evidovat a zdůvodňovat pro ERÚ. Z toho se následně počítá spolehivost a kvalita distribuce a tuším že to má i vazbu na stanovení distribučních poplatků.
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od PK23 »

Díky za podnětný příspěvek. Ovšem klidně se vsadím, že tohle už je právně na straně distributorů vyřešené. Tady prostě nejsme v rovnocenném postavení a já z toho vycházel už při návrhu své elektrárny. Můj odhad vývoje je takový, že VB zmizí, přetoky se budou brát dle stavu DS, což si distributor obhájí prakticky s jistotou kdekoliv, kdykoliv. Takže v návratnosti se dle mého názoru nedá počítat s odhadem prodeje, protože je velmi nejistý. Z toho důvodu sám jedu způsobem, ke kterému distributora nepotřebuji s výjimkou toho, že jsem odběratel. Klobouk dolů, pokud se Ti někde povede uhádat něco na distributorovi. Rád si o tom přečtu, ale že by šla pravidla cestou, kdy malé a nespolehlivé zdroje, jako FVE budou mít jistotu prodeje veškerého nadbytku, nepovažuji za reálné. Myšleno technicky při větším rozšíření, pokud se zásadně nezmění vyrovnávací kapacity. Těším se na další vývoj.
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od brumlaj »

Beny píše: úte pro 20, 2022 2:18 pm ....... Na jaře montuju 3f TČ. Já v on gridu nevidím problém .....
Inu, nevidět problém dnes, neznamená nevyrobit si problém do budoucna. Kdo chce kam ..... jeho volba.
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od Beny »

brumlaj píše: pon pro 26, 2022 12:25 pm
Beny píše: úte pro 20, 2022 2:18 pm ....... Na jaře montuju 3f TČ. Já v on gridu nevidím problém .....
Inu, nevidět problém dnes, neznamená nevyrobit si problém do budoucna. Kdo chce kam ..... jeho volba.
Hele až tu budou blackouty na denním pořádku budeš mít jiný starosti než řešit nějakou elektřinu. Pěknej kvér bude tvoje milenka.
Já bych to ale tak pesimisticky neviděl, ale nikdy neříkej nikdy ...
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od brumlaj »

Už jeden pokus restrukturalizace distribučních poplatků zde byl. A jen taková paralela - kolem toku 2012 "pan ČEZ" prohlásil, že elektřina tak levná jako tehdy už nebude. Do dnes není zcela jasné jak to dokázali, ale fakt je, že se v něčem nemýlil. Na jak dlouho to bude je ve hvězdách. Konec paralelu a návrat k DS poplatkům. Oni to mysleli vážně a dočasný neúspěch není jejich poslední slovo. Oni se z chyb poučili a napodruhé to bez masáže dělat nebudou. Nepodceňuj šmejdy, kterým jde o Tvé peníze - respektive o to abys dřel dokud nepadneš tlamou do dubového spacáku. To že nás potřebují oškubat o poslední groš nemá s rozvratem nic společného. Snad jen to, že to je krok rozvratu předcházející pokud to oni přeženou. Což se nemusí stát. V době kdy budeš finančně rypákem rýt tu naši rodnou zem ještě neznamená, že už budeš potřebovat devítku. A vyhnout se tomu rytí tím, že nad tou rodnou zemí proletíš rypákem o pár centimetrů vejš snad dnes stojí za zamyšlení nad tím. Zvlášť pokud TČ 1F a 3F stojí prakticky stejně.
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od Beny »

Změna v DS jistě přijít musí.
Nejen změna počítání po fázích na součtové (za jakých podmínek to bude zatím jisté není, ale asi jen silovka nebo jen část distribuce). Tahle změna je potřeba ke sdílení pro SVj.

Další změny jsou ve stylu Vitásková level II. Dojde k rozboření všech tarifních programů, již nebude tarif dle zařízení, ale dle spotřeby.
Smart metry do každé rodiny nad 6 MWh spotřeby.

Možnost klouzavého tarifu, na léto měnší rezervovaný výkon než na zimu. To se mě pro TČ v kombinaci s FVE docela zamlouvá.

A k tvé připomínce TČ 1f vs. 3f.
Sám jedu 1f dům asi již 4 rokem, vím, jaké jsou jeho výhody, jen zatím ofiko 1f FVE je prostě jen 3,6 kW. Jo ja vím ostrov a neřeš.
K výběru TČ v 1f.
Dle mne dobré 1f je IVT AIR X90, max. spotřeba 3,6kW. Tady při COPu lehce pod 3 bych dům vytopil.
Ok, ale výběr zde končí.
Já šel do české společnosti PZP a vzal 3f. S virtuálkou v zádech to pár let zkusím. S tím, že počítám se změnou účtování se nebojím ani té symetrie.
Ale chápu tě, stejně jako Youdu. Protě tomu molochu a asi ani systému nevěříte a děláte vše pro co maximální soběstačnost.

Každý to máme nějak, každý k tomu nějak přistupujem.

https://www.eru.cz/navrh-koncepce-propo ... y-v-cenach
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od PK23 »

1f TČ má limit na nominální ztrátě do 10kW. Už při ztrátě objektu přes 8kW bude v mrazech za trest. Vzhledem k tomu, že FVE a TČ se pořádně potkají jen v domech téměř pasivních, je lepší jít do 3f. On jednofázový scénář domácnosti s jednofázovým TČ - jako že bys chtěl výhledově ušetřit na poplatku za příkon 3krátXX - je blbě realizovatelný, pokud se to nemyslí 1f > 50A. :-)
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od PK23 »

Beny: Tak jsem si konečně přečetl pořádně ten draft z ERÚ, co jsi odkazoval a potvrdilo to všechny racionální úvahy, které padly i zde. Tlak na neutralitu = tlak na spotřebu v místě výroby. VB nebude a výkup bude podle stavu DS, ne podle potřeb a možností solarníků.

Distribuční poplatky nebudou vázány na spotřebu, protože jak se tam píše o nás solárnících : "Například dochází k tomu, že zákazníci s decentrální výrobou snižují svůj odběr elektřiny ze soustavy a díky relativně vysokému podílu variabilní složky síťového tarifu se nepodílí na odpovídající platbě paušálních nákladů, které svými požadavky v minulosti vyvolali..." :-)

Doufám, že to nebude realizováno tak, že nás začne populace bez panelů nenávidět, protože nejjednodušší způsob promítnutí rozvoje OZE do jejich života bude výrazné zdražení paušálu bez ohledu na spotřebu. I z toho dokumentu je vidět, že velmi dobře tuší, jak citlivou oblast řeší.

Účtováním po fázích se prý také budou zabývat :-D a vzkaz dokumentu je jasný - pořizujme baterie, protože jednoznačně uvažují tak, že máš být neutrální (rozuměj - co si vyrobíš si spotřebuj, nebo si pro to lokální spotřebu najdi) a flexibilní.

To váže na skutečnost, že poté, co PDS budou mít dost chytrých měřičů, skončíme všichni nad určitý roční odběr na spotu, kterému tam říkají "flexibilní tarif" a oni už nás být flexibilní naučí. :-D Takže nakonec se střídač s nabíječkou a baterky budou vyplácet i tomu, který nemá panely.

Závěr - kouká z toho samozřejmě, že tuhle (r)evoluci DS všichni zaplatíme a řeší se, jak to v čase a pravidlech udělat postupným vařením žáby ve vodě. :-D Doufám, že to nepodělají a za pár let nám lidi nebudou házet šutry na panely, coby spolustrůjce zeleného pekla, které musí platit. Tímto už nyní pro jistotu deklaruju, že Greendeal považuji za zcestné zlo a CO2 emise za čirou ideologii. V revolučních dobách si to pak s dnešním datumem vytisknu na vrata. Třeba to zapůsobí. ;-)
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od brumlaj »

To si nevybereš, alternativně Ti vrata vylomí gríndýlová soldateska.
ifasi
Příspěvky: 2
Registrován: úte pro 27, 2022 9:07 am

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od ifasi »

Dobrý den,
jsem zde nováček, ale čtu zde jako laik dlouho. Prosím o doporučení , co dál.
Jsem ve stejné situaci jako RadarS - EG.D nám nepovolilo připojení FVE jako výrobny z důvodu nedostatku kapacity v transformační stanici.
Bydlím na vesnici , na tuto trafostanici je aktuálně napojena jen sousedova 5,4kWp FVE , má ji v provozu asi 2 měsíce .
My nově 9,9 kWp + 3 baterie, stavěla to malá elektrofirma, o dotaci máme požádáno.
EG.D zamítlo i odvolání vůči rozhodnutí o nepřipojení. Co dál ?
Přistoupit na připojení jako mikrozdroj ? bojím se nechtěných technických přetoků a sankcí za ně.
Kam se dá dál odvolat ? ERÚ, OTE ?
Má smysl žádat o výrobní EAN bez možnosti připojení ?
Chceme být co nejdelší část roku soběstační s el., topíme plynem. V létě jsme chtěli něco přeprodat mimo EON...
Děkuji za každou radu, jsem netechnik, žena :-)
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od RadarS »

ifasi píše: úte pro 27, 2022 9:39 am Dobrý den,
jsem zde nováček, ale čtu zde jako laik dlouho. Prosím o doporučení , co dál.
Jsem ve stejné situaci jako RadarS - EG.D nám nepovolilo připojení FVE jako výrobny z důvodu nedostatku kapacity v transformační stanici.
Bydlím na vesnici , na tuto trafostanici je aktuálně napojena jen sousedova 5,4kWp FVE , má ji v provozu asi 2 měsíce .
My nově 9,9 kWp + 3 baterie, stavěla to malá elektrofirma, o dotaci máme požádáno.
EG.D zamítlo i odvolání vůči rozhodnutí o nepřipojení. Co dál ?
Přistoupit na připojení jako mikrozdroj ? bojím se nechtěných technických přetoků a sankcí za ně.
Kam se dá dál odvolat ? ERÚ, OTE ?
Má smysl žádat o výrobní EAN bez možnosti připojení ?
Chceme být co nejdelší část roku soběstační s el., topíme plynem. V létě jsme chtěli něco přeprodat mimo EON...
Děkuji za každou radu, jsem netechnik, žena :-)
Takže jste si nechali vyprojektovat a postavit 9,9kWp elektrárnu ještě předtím, než jste podali žádost o připojení mikrozdroje ve standardním režimu distributorovi? To nebyl šťastně zvolený postup :-(. Zda uspějete na ERU nebo OTE spíš nepředpokládám :-(.
Takže nejspíš máte dvě možnosti:
a) jet s hybridní elektrárnou plně ostrovně a s doplněným přepínačem sítí ji provozovat jako offgrid
b) poslat žádost o zjednodušené připojení mikrozdroje s rezervovaným výkonem "NULA". přetoky budou zakázány, mimo "technicky nutných pro zásah omezujících zařízení". Ty Vám chytrý elektroměr bude měřit a za nejvyšší dosaženou hodnotu v kW v daném měsíci vám distributor vyměří "pokutu za překročení rezervovaného výkonu, který je "NULA". Dle sazebníku v příslušném Cenovém rozhodnutí ERU. Budete ale přifázovaní k síti a hybridní měnič bude chybějící výkon doplňovat ze sítě. Prodej přebytků, druhý EAN, apod., to všechno je passé ...
Pokud v sezoně nedokážete spotřebovat cca 50kWh denně, co ta elektrárna vyrobí, zůstane většina na střeše :-(
PS: ještě byste mohli natáhnout kabel s přetoky k sousedovi (do bojleru, apod)
Diablo1st
Příspěvky: 979
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od Diablo1st »

V tomto prípade by som jednoznačne odporučil požiadať o zjednodušené pripojenie. Je lepšie využívať výhody DS, keď je k dispozícii aj keď bez prebytkov do siete. Smartmeter to vie obmedziť natoľko, že budú len tie technické pretoky bez pokút za prekročenie rezervovaného výkonu.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od RadarS »

Tady přidávám tabulku z cenového rozhodnutí ERU, jak je zpoplatněno překročení rezervovaného výkonu.
Měří se 15 minutové intervaly a nejvyšší dosažená hodnota se zapíše do registru.
Do 115W bez pokuty, nad 115W dle % překročení instalovaného výkonu výrobny.
Na dotaz, jak vysoké přetoky v absolutní hodnotě produkují "omezující zařízení" měničů, tu odpoví snad nějaký odborník.
Zda je to do limitu, nebo reálně hrozí pokuty, nevím.
Spíš se občas objevují příspěvky o tom, že měnič se zakázanými přetoky se "chová divně". Co to znamená, nevím...
Přílohy
pretoky.png
pretoky.png (100.86 KiB) Zobrazeno 1565 x
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od Beny »

Je zvláštní, že u EdG se napřed staví a pak se žádá o povolení. U ČEZu do měsíce vím, jak jsem na tom. Pak stavím dle výsledku.

K tématu.
Možnost je jediná. Žádost o mikrozdroj v zjednodušeném řízení.
Přetoky na měniči zakázat.
V PPDS bude jistě informace, jak velké ty technické přetoky mohou být. Mám za to, že to vychází, aby to bylo bez pokuty. Více příspěvek nademnou.
Elektřinu spotřebovat doma co nejvíce, respektive se i dohoudnout se sousedem. Jinak zůstane na střeše.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od RadarS »

Beny píše: úte pro 27, 2022 10:42 am Je zvláštní, že u EdG se napřed staví a pak se žádá o povolení. U ČEZu do měsíce vím, jak jsem na tom. Pak stavím dle výsledku.

K tématu.
Možnost je jediná. Žádost o mikrozdroj v zjednodušeném řízení.
Přetoky na měniči zakázat.
V PPDS bude jistě informace, jak velké ty technické přetoky mohou být. Mám za to, že to vychází, aby to bylo bez pokuty. Více příspěvek nademnou.
Elektřinu spotřebovat doma co nejvíce, respektive se i dohoudnout se sousedem. Jinak zůstane na střeše.
Beny, u eg.d je to tak, že samozřejmě můžeš pro standardní výrobnu zažádat dopředu.
Stačí jen vyplnit online formulář, vybrat v něm správné jednopólové schéma, vypsat spotřebiče a podepsat formulář souhlasu majitele nemovitosti, to je jediný dokument, který je tam potřeba nahrát. Do 30 dnů je stanovisko (já jej měl za týden).

U zjednodušeného připojení mikrozdroje se žádá až po realizaci. Dokládá se i revize, včetně měření impedance smyčky.
Do ER je potřeba doplnit pouze druhý vypínač instalace (za elektroměrem), úpravy HDO, apod. se neprovádí.
ifasi
Příspěvky: 2
Registrován: úte pro 27, 2022 9:07 am

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od ifasi »

Děkuji moc všem.
Na ERÚ a OTE jsem telefonovala dnes, nepomůžou.
EON je soukromá firma a EGD si může rozhodovat jak uzná.
Má smysl žádat EGD o nějakou zprávu - výpočet, o kolik je kapacita trafostanice překročena ? Opětovně pak žádat o posouzení v odstupu ?
Připojíme se tedy jako mikrozdroj, v zimě vše spotřebujeme a v létě postavíme pro místní děti na zahradě řetízkový kolotoč :-)

Pokud se posuneme někam dál , k výrobnímu EANu ideálně, dám sem zprávu.

Přeji krásné sluneční dny :sun2:
B.
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od PK23 »

O posouzení v odstupu bude mít smysl žádat, ale až se něco pohne v rámci vaší lokální DS. Jinak je to marný boj, o všem rozhoduje PDS a vždy bude mít silnější argumenty. Musel jsem se smát nápadu s kolotočem, protože přesně to jsme zkoušeli, sousedi ho mají. :-)
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 193
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od Youda »

RadarS píše: úte pro 27, 2022 10:35 am Spíš se občas objevují příspěvky o tom, že měnič se zakázanými přetoky se "chová divně". Co to znamená, nevím...
Já to vím.
- pomalu reaguje na změny zátěže
- tahá ze sítě třeba 100W navíc, ikdyž by vůbec nemusel
- po nabití baterie přestane MPPT brát energii z panelů a poměrně velkou část spotřeby dotahuje z DS

Není to u každého měniče stejné a liší se to i v rámci jednoho modelu podle toho, jakou má měnič v sobě verzi firmwaru. Chodit to chodí, ale chová se to občas prostě nelogicky. Někdy také statistiky v továrním monitoringu měniče ukazují, že vše funguje výborně, ale když pak přijde měsíční vyúčtování, tak je tam vidět, že to ze sítě dotáhlo mnohem více kWh, než kolik ukazuje monitoring.

Přesto, spousta lidí to tak provozuje, protože jim nic jiného nezbývá.
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od RadarS »

Youda píše: úte pro 27, 2022 12:30 pm
RadarS píše: úte pro 27, 2022 10:35 am Spíš se občas objevují příspěvky o tom, že měnič se zakázanými přetoky se "chová divně". Co to znamená, nevím...
Já to vím.
- pomalu reaguje na změny zátěže
- tahá ze sítě třeba 100W navíc, ikdyž by vůbec nemusel
- po nabití baterie přestane MPPT brát energii z panelů a poměrně velkou část spotřeby dotahuje z DS

Není to u každého měniče stejné a liší se to i v rámci jednoho modelu podle toho, jakou má měnič v sobě verzi firmwaru. Chodit to chodí, ale chová se to občas prostě nelogicky. Někdy také statistiky v továrním monitoringu měniče ukazují, že vše funguje výborně, ale když pak přijde měsíční vyúčtování, tak je tam vidět, že to ze sítě dotáhlo mnohem více kWh, než kolik ukazuje monitoring.

Přesto, spousta lidí to tak provozuje, protože jim nic jiného nezbývá.
Youdo, díky. A reagují ty měniče ve spojitosti s CT sondou, resp. smartmeterem aspoň do té míry dobře, že přetoky udrží na uzdě tak, aby se reálně nedostávaly nad povolený (nezpoplatněný) limit 115W ...? Ta dílčí spotřeba ze sítě je asi daní za to? Takže pokud mám spotřebu např. 2000W a v pohodě by to pokryly soláry s baterií, měnič si bere 1900W z FVE a 100W ze sítě ..?
Naposledy upravil(a) RadarS dne úte pro 27, 2022 12:52 pm, celkem upraveno 3 x.
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od Beny »

Když jsem měl ještě baterku, taky jsem zkoumal, proč mám v grafu červenou linku nad spotřebou z baterie. Po pravdě to byla malá spotřeba. Po konzultaci s výrobcem měl bylo řečeno, že to je synchronizace se sítí, kdy si měnič stále síť očuchává.
Přílohy
Screenshot 2022-12-27 at 12-44-03 SolarEdge Benyho FVE.png
Screenshot 2022-12-27 at 12-44-03 SolarEdge Benyho FVE.png (104.08 KiB) Zobrazeno 1504 x
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 193
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od Youda »

Očuchává je takový hodně velký eufemismus a přesně si dovedu představit, že jej výrobci i prodejci v komunikaci s námi budou používat. Pro synchronizaci napětí a frekvence stačí, když měnič bere ze sítě cca 2W, což by na grafu nebylo vůbec vidět.

Červená křivka, kterou tam máš, je IMHO klasický problém obtížné "regulace na nulu". Obzvláště v prostředí střídavého proudu, kde máme napětí, proud, činný výkon a jalový výkon. Za těchto podmínek, pokud to člověk nechce vzorkovat a reagovat s frekvencí 100 kHz, je prostě konstrukčně snažší vždy buď tlačit nebo tahat.

Takže dokud je výkon z panelů, tak měnič tlačí byť třeba jen nepokutovatelných 20W - červená bude minimální.
Jak není výkon z panelů, měnič raději tahá, než by vybíjel baterie do sítě. A to je dobře. Červená bude viditelná.

Jediná možnost, jak skutečně regulovat na nulu je fyzické odepnutí kontaktů mezi střídačem a DS. Takže vypínač nebo interní relé. Ale co už - nějak to chodí tak nemá smysl se nad tím trápit.
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 193
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od Youda »

RadarS píše: úte pro 27, 2022 12:47 pm Youdo, díky. A reagují ty měniče ve spojitosti s CT sondou, resp. smartmeterem aspoň do té míry dobře, že přetoky udrží na uzdě tak, aby se reálně nedostávaly nad povolený (nezpoplatněný) limit 115W ...? Ta dílčí spotřeba ze sítě je asi daní za to? Takže pokud mám spotřebu např. 2000W a v pohodě by to pokryly soláry s baterií, měnič si bere 1900W z FVE a 100W ze sítě ..?
Ano. Pokud to není rozbité, tak běžné střídače umí regulovat přetok do sítě v rozmezí několika period. Ikdyž tedy na osciloskopu bude vidět, že při skokovém odepnutí velké zátěže tam bude proudový překmit nad 115W, tak při rozpočítání na 15 minut je to furt pár wattů.

Vyjímkou byl snad jen modrásek z GWL, kde tuším někdo naměřil, že mu to tlačilo do DS snad minutu, než si měnič všiml, že by měl ubrat. Asi slabý CPU.


Douška:
Tuhle jsem někde četl mokrý sen jednoho provozovatele distribuční soustavy, kde blekotal, že zákazník by měl zajistit nejen to, aby nepřekročil povolené 15min maximum, ale že by neměl překročit ani absolutní hodnotu výkonu v každém okamžiku.
Technicky je to nesmysl, protože AC vazba je dynamický proces. Celé je to pak jen o tom, jestli bude rychlejší vzorkování a reakci mít novější elektroměr, nebo novější střídač. Ale je mi jasné, že PDS se zalíbil nynější stav, kdy mu síť stabilizují uživatelé a sem tam ještě někomu vyměří sankci za překročení 15min výkonu. Když si pak úředník představil, že by mohl podobné sankce vystavovat i za absolutní překročení výkonu v každém okamžiku, musel z toho stříkat nadšením a hned přemýšlel, jak tuhle kravinu bude opakovat tak dlouho, až to nakonec někdo na ERÚ doopravdy schválí.

Já jsem tedy zásadně proti. Dlouhodobé překračování hlídá elektroměr v tom 15min okně, krátkodobé překračování hlídá hodnota hlavního jističe.
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od RadarS »

[/quote]

krátkodobé překračování hlídá hodnota hlavního jističe.
[/quote]

Tady si nejsem zcela jistý, jelikož limit mikrozdroje je 16A na fázi, hlavní jističe jsou běžně 25A, leckdy i více.
Sice se prodávají jednofázové ongrid/hybrid střídače, které umí více než těch 3680W na fázi, ale ty se zřejmě do oficiálních instalací nemontují
skrze výše uvedené...

pozn. no "když se to nepokazí" - to je pak průser :-(, takový, technickou závadou na zařízení nechtěně nakumulovaný přetok, to bych platit nechtěl :-(,
možná by na to CEZ mohl vymyslet nějaký pojistný produkt "pojištění pokut z přetoků" :-), ani bych se v našem prostředí nedivil.
Modrásek je, bohužel, jiná kategorie, která se v našich končinách dá provozovat snad jen při nepřetržitém nedostatku adrenalinu :-(
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od brumlaj »

ifasi píše: úte pro 27, 2022 11:37 am ........ Připojíme se tedy jako mikrozdroj, v zimě vše spotřebujeme a v létě postavíme pro místní děti na zahradě řetízkový kolotoč :-)

Pokud se posuneme někam dál , k výrobnímu EANu ideálně, dám sem zprávu.

Přeji krásné sluneční dny :sun2:
B.
nejen mikrozdroj, ale ve "zjednodušeném režimu". Přitom dosáhnete aspoň na dotaci. Držím pěsti aby impedanční smyčka vyhověla již instalovanému. Ten EAN sice dostat můžete, ale stejně Vám bude k ničemu, protože pokud budete dodávat tak Vás osolí za překročení rezervovaného výkonu, který budete mít nula. Musíte potom neustále bombardovat (např. 1x za čtvrtletí) distributora s žádostí o rezervovaný příkon. Jinak se nedozvíte, že distributor někde nějakou rozvodnu110kV upravil. (u které dnes tvrdí že kvůli ní to nejdéééé,)
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“