Výpočet návratnosti FVE?

Odpovědět
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od RadarS »

PK23 píše: pon pro 19, 2022 7:03 pm RadaS: https://www.dumazahrada.cz/clanek/distr ... 21209.html - je to info taky od ČEZ, ale čekal bych to stejné.
Díky za odkaz, zajímavé ... Toto bych rád věděl, jak funguje technicky:
Mezi uživateli FVE panuje trochu zmatení. Spousta z nich netuší, že takovou možnost tu dodavatel energií má, další si myslí, že se tím vypne celá FVE a dům pak musí nakupovat od distributora apod. Není to tak. Fotovoltaická elektrárna jede dál, jen jsou signálem HDO vypnuty přetoky.
---
Copak takto se chovají /jsou technicky a funkčně vybaveny standardní on-grid/hybrid přifázované měniče?
Copak takto se chová HDO v U,F-guardu, pokud je osazen? Vždyť ten snad ten směr proudu ani nemá jak detekovat?
To se mi celé moc nezdá...
Diablo1st
Příspěvky: 981
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od Diablo1st »

Popravde ani mne. Ako sa dá pri on-grid obmedziť pretoky cez HDO?
Musí tam byť predsa nejaký smartmeter a na základe údajov z neho vie menič riadiť výkon, ale bezpretokové to nie je ani náhodou. Na 100% zamedzenie pretokov je jediné riešenie a to vypnutie, čo je cez HDO riešiteľné.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od PK23 »

Jim ale přece nejde o to zamezit přetokům 100%. Je jím jedno, když si to "ufoukne" při kolísání zátěže apod. Jim jde o to, aby výkon z panelů na povel nešel do DS a to se vsadím, že musí mít zařízené každý schválený měnič už nějaký čas. Vždyť je to z logiky věci základní funkcionalita. Priority v pořadí - spotřeba domu, baterky, přetok do DS. Když dostaneš impulz, prostě se z panelů tahá jen na pokrytí spotřeby domu a baterek. Zbytek se nechá na střeše přesně tak, jak u nás ostrovníků. A že by si měnič nepočítal jakou má na sobě spotřebu? To asi ne. Pak se vyrábí jen na její pokrytí a případně baterky.
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
Cmrnda
Příspěvky: 629
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od Cmrnda »

RadarS píše: pon pro 19, 2022 10:09 pm Není to tak. Fotovoltaická elektrárna jede dál, jen jsou signálem HDO vypnuty přetoky.
Vysvitne sluníčko, HDO udělá "klap" a můžeš si energii kterou chceš prodat, tak akorát nakopat... :lol:
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
visis
Příspěvky: 223
Registrován: stř kvě 25, 2022 7:44 pm

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od visis »

Tak už jsem slyšel i výklad, že tím chtějí odstavit celou fve. Aby to měli jako vyrovnávací prvek v síti. Když bude přebytek, tak vypnou výrobu, tím se začne nuceně odebírat ze sítě. Proto chtějí dispečink i kde jsou nulové přetoky.
Solárník začátečník
Elektrárna 9,9 kWp, Goodwe GW10K-ET, baterie Dyness HV 17,8 kWh
Východ: 7x450 = 3 150 W
Jih: 8x450 = 3 600 W
Západ: 7x450 = 3 150 W
Dagus
Příspěvky: 211
Registrován: ned pro 26, 2021 11:18 pm

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od Dagus »

misif píše: pon pro 12, 2022 1:23 am Kalkulačka super, celá řada lidí si to jinak nedokáže spočítat, buď jsou přehnaně nadšení, nebo naopak. Přišla doba, kdy návratnost je většinou reálná. Ale je tady někdo, pro koho je ekologie jedna z prvních důvodů ? :-)
Poslušně hlásím že já ano, u mě je to číslo jedna láska k technologii a číslo dva přesvědčení, že není důvod v létě pálit fosil na ohřev vody, natož na svícení. Technologie jsou, jsou celkem dostupné, tak proč to nemít. Vem si s dotací za 350tis je slušný systém a není to suma jako za elektro auto na kterou většina nedosáhne. 350tis je pro některé lidi třeba 4 dovolené a to mi nepřijde tak hrozné.
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od RadarS »

Cmrnda píše: úte pro 20, 2022 12:23 am
RadarS píše: pon pro 19, 2022 10:09 pm Není to tak. Fotovoltaická elektrárna jede dál, jen jsou signálem HDO vypnuty přetoky.
Vysvitne sluníčko, HDO udělá "klap" a můžeš si energii kterou chceš prodat, tak akorát nakopat... :lol:
No to je samo o sobě jasné a je jen otázkou času kdy a v jaké míře se to bude dít.
S ohledem na to, že již nyní distributoři odmítají připojovat FVE v režimu s přetoky, zřejmě od toho nejsme daleko ...

Co je ale zajímavé, to je to technické provedení, jak chtějí přes HDO dělat to co paní mluvčí uvedla.
HDO pouze dá signál nějaké komponentě k ON/OFF.
V článku je psáno, že elektrárnu nevypnou, "pouze přetoky". Můj názor je, že to nejde a že střídač prostě odpojí od sítě natvrdo, tzn.:
- v případě ONGRIDu s povolenými přetoky = OFF s tím, že nevyrábíte vůbec nic, tím pádem ani pro sebe a svou momentální spotřebu
- v případě HYBRDIDu s povolenými přetoky = OFF s tím, že střídač přechází do backup provozu s jistými omezeními, které z toho vyplývají,
tím asi bylo myšleno, že "elektrárna jede dál" ...
Společným důsledkem vypnutí pro obě varianty - majitel to nemá ve svých rukou, jakékoliv spekulace a kalkulace s prodejem přetoků jsou "na vodě".
To vůbec nespekuluji o tom, jakže bude fungovat ta "komunitní energetika".
Prostě budou měřit v krátkých intervalech a pokud v čase, kdy vyrobíš přetoky a ty sám nebo někdo jiný s tebou "v holportu" nebude mít spotřebu v tom samém čase někde jinde, stane se opět výše uvedené a prospěch z toho nebude mít nikdo...
Diablo1st
Příspěvky: 981
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od Diablo1st »

Goodwe on-grid meniče majú pre EU len remote on/off.
Pre Austrália majú funkciu DRED, kde výkon meniča ide regulovať na dialku, ale na to je treba viac žíl, nie len dve ako je to u HDO.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od PK23 »

Nemám zkušenost s ongridem, tak jsem se ptal a opravdu dokáže ČEZ odpojit jen ty přetoky. Instalace je stará už 2 roky. Znovu si dovolím připomenout ty podmínky EONu (myslím, že jsou z léta 2022), ze kterých usuzuju na to, že každý schválený měnič tohle musí umět a to už dávno. Jinak se vším v příspěvku od RadaS souhlasl. Je potřeba si uvědomit, že charakter dodávek z FVE je naprosto blbý vůči průběhu spotřeby. Takže na jedné straně se budou přetoky vypínat a na druhé si všichni budou zvykat fungovat jinak a časovat spotřebu na výrobu. Koneckonců, když jsi ostrovník, nebo pseudoostrovník, děláš to. Důvod, proč to distributoři někde ještě nemají je pouze jeden - chybí jim komponenty. Jako dnes všude a všem. A teď ta citace znovu:

Přitom musí být technicky možné snížení až na hodnotu 0 % bez automatického odpojení celé
výrobny od sítě.


A tohle jde za funkcionalitou měniče samotného.
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
Diablo1st
Příspěvky: 981
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od Diablo1st »

No veď na to je ten remote on/off, proste povedia meniču, aby nevyrábal a tým nie sú žiadne pretoky. Netreba dom odpájať od DS. Ale menič nevyrába nič, nepokrýva ani spotrebu domu, celý dom ide čisto na DS.

On-grid menič vieš vypnúť len 3 spôsobmi:
- zhodiť istič
- vypnúť spínačom (nie každý on-grid to má)
- remote on/off
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od PK23 »

Jo, ale ten můj kolega prostě dal funguje že střechy, jen nemá přetok. Taky by mě zajímalo technické řešení.
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od RadarS »

PK23 píše: úte pro 20, 2022 8:42 am Jo, ale ten můj kolega prostě dal funguje že střechy, jen nemá přetok. Taky by mě zajímalo technické řešení.
Tak to mě taky...
Diablo1st
Příspěvky: 981
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od Diablo1st »

RadarS píše: úte pro 20, 2022 8:51 am
PK23 píše: úte pro 20, 2022 8:42 am Jo, ale ten můj kolega prostě dal funguje že střechy, jen nemá přetok. Taky by mě zajímalo technické řešení.
Tak to mě taky...
Tak to sme traja :lol:
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od Beny »

Možná jste traja, ale On grid není většinou hybryd, tedy bez DS je off. Vypnutí pomocí HDO odstaví do měniče DS a ten nemaje funkce ostrova se vypne.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od RadarS »

Beny píše: úte pro 20, 2022 9:34 am Možná jste traja, ale On grid není většinou hybryd, tedy bez DS je off. Vypnutí pomocí HDO odstaví do měniče DS a ten nemaje funkce ostrova se vypne.
Však to píšu, ne? Nám to vysvětlovat nemusíš... Přečti si ten článek
a zamysli se nad obsahem sdělení paní mluvčí.

Takže znova, zajímá nás, jak distribuce přes HDO technicky vypne přetoky do sítě, aniž by to neznamenalo odpojení střídače od sítě...
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od Beny »

Nemusím číst žádný článek.

Ještě jednou. Pokud je to on grid, který nemá ostrovní režim či backup, vypnutím přes HDO se odstaví celá FVE.

Pokud je to hybrid s backupem bude se to chovat tak, jak při výpadku DS.

A technicky je to tak, že HDO ovládá odpojovací relé, které máte mít před měničem. Respektive HDO ovládá UF Guard.
Naposledy upravil(a) Beny dne úte pro 20, 2022 9:50 am, celkem upraveno 1 x.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Zak
Příspěvky: 68
Registrován: pon črc 04, 2022 8:43 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 17

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od Zak »

Já to mám aktuálně od firmy zapojené tak, že HDO přeruší komunikaci mezi smartmeterem a měničem, čímž se FVE odstaví z provozu s chybou "meter fault". Jedná se o hybrid s bateriovým úložištěm Solax G4. Osobně mi to nepřijde jako úplně chytré řešení.

Já si myslím, že by mělo být legální to HDO nastavit tak, aby přepínalo hybridní FVE do ostrovního provozu, například stykač přerušující dráty do ulice. Nicméně logicky může nastat situace, kdy HDO zapone ostrovní režim a když nebude sluníčko ani šťáva v baterkách, tak to je potom velký špatný...
Solax X3 Hybrid G4 10.0-D + 17,4 kWh LiFePo4 (3* Solax TriplePower T58) + 9,9 kWp (22* SUNPRO SP450-144M)
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od Beny »

Zak píše: úte pro 20, 2022 9:49 am

Já si myslím, že by mělo být legální to HDO nastavit tak, aby přepínalo hybridní FVE do ostrovního provozu, například stykač přerušující dráty do ulice. Nicméně logicky může nastat situace, kdy HDO zapone ostrovní režim a když nebude sluníčko ani šťáva v baterkách, tak to je potom velký špatný...
Já to mám tak, že UF Guard má kontakt z HDO. Ochrana schazuje stykač, který mám za měničem. Jelikož je to on grid bez hybridu je bez DS off.

Takto to musí jít zapojit i s backupem.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od RadarS »

Beny píše: úte pro 20, 2022 9:48 am Nemusím číst žádný článek.

Ještě jednou. Pokud je to on grid, který nemá ostrovní režim či backup, vypnutím přes HDO se odstaví celá FVE.

Pokud je to hybrid s backupem bude se to chovat tak, jak při výpadku DS.

A technicky je to tak, že HDO ovládá odpojovací relé, které máte mít před měničem. Respektive HDO ovládá UF Guard.
Beny, nemusíš číst samozřejmě nic :-), ale pro podstatu je potřeba se podívat co tam paní říká ...
Potvrdil jsi to s čím tady od začátku polemizujeme. Tzn. jsme všichni zajedno v tom, jak se bude ten HDO kontakt / povel chovat.
Přetoky vypne tím, že odstaví střídač od sítě. Tzn. ON-GRID = OFF, HYBRID = OFF a přechod do backup, tak jak jsem napsal ráno.

My tedy nepolemizujeme s Tebou, ani Ty nepolemizuješ s námi, ale jsme všichni zajedno a dohromady polemizujeme
s paní mluvčí z ČEZ distribuce. Obsah článku je zčásti nesmyslný a zčásti zavádějící. To je ta pointa ...
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od Beny »

Tak jsem si to přečet, ale sry já v tom článku nevidím, že by ČEZ měl vypínat přetoky. ČEZu vadí jakýkoliv možný bordel v síti.
Komentátor píše, že je mezi lidma dost různých názorů, ale hlavně napsal, že záleží na konfiguraci FVE, tedy na tom co jsme zde probrali.

Mluvčí ČEZu jen zmínila fakt, který je v PPDS, tedy regulace nad 100 kW a mikrozdroje 0 a 100%. Ta žádný přetok nerozebrala. Tady je to na každém, aby dle své konfigurace pochopil, jak mu to bude fungovat.

A ke komunitě. Pokud si budu posílat energii z chaty domu nebo k sousedovy a ta druhá strana nebudeme mít odběr půjde nadbytek do DS a budu ládovat VB nabo prodej. Nebude to jen o tom, že můžu dávat energii jen tam, kde sdílím.
Ještě k tomu nejsou ale jasná pravidla, takže tu balancujeme jen nad tím co si myslíme, že ten zlý ČEZ nebo ERÚ vymyslí.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od RadarS »

Beny píše: úte pro 20, 2022 10:53 am Tak jsem si to přečet, ale sry já v tom článku nevidím, že by ČEZ měl vypínat přetoky. ČEZu vadí jakýkoliv možný bordel v síti.
Komentátor píše, že je mezi lidma dost různých názorů, ale hlavně napsal, že záleží na konfiguraci FVE, tedy na tom co jsme zde probrali.

Mluvčí ČEZu jen zmínila fakt, který je v PPDS, tedy regulace nad 100 kW a mikrozdroje 0 a 100%. Ta žádný přetok nerozebrala. Tady je to na každém, aby dle své konfigurace pochopil, jak mu to bude fungovat.

A ke komunitě. Pokud si budu posílat energii z chaty domu nebo k sousedovy a ta druhá strana nebudeme mít odběr půjde nadbytek do DS a budu ládovat VB nabo prodej. Nebude to jen o tom, že můžu dávat energii jen tam, kde sdílím.
Ještě k tomu nejsou ale jasná pravidla, takže tu balancujeme jen nad tím co si myslíme, že ten zlý ČEZ nebo ERÚ vymyslí.
taky sorry, asi čteme každý jiný článek.
Ano, tento odstavec není citace mluvčí (beru zpět), ale text autora; nicméně ...:
----
CITACE:
Nevypne
Mezi uživateli FVE panuje trochu zmatení. Spousta z nich netuší, že takovou možnost tu dodavatel energií má, další si myslí, že se tím vypne celá FVE a dům pak musí nakupovat od distributora apod. Není to tak. Fotovoltaická elektrárna jede dál, jen jsou signálem HDO vypnuty přetoky. Takže záleží na zapojení celé soustavy. Bohužel se objevují systémy nevhodně navržené, které vypnou elektrárnu komplet, protože množství vyrobené elektřiny se nedá v domě zpracovat, další dají dům do backupu, jinde se začíná elektřina „pálit“ ohřevem teplé vody, vody v bazénu, nabíjením akumulátorů apod.
KONEC CITACE

"Fotovoltaická elektrárna jede dál, jen jsou signálem HDO vypnuty přetoky".
"systémy nevhodně navržené, protože množství vyrobené elektřiny se nedá v domě zpracovat" - ongridy, dotujeme je, stavíme je, vypínáme je. Ongrid je tím pohledem nevhodně navržený systém přece už ze samé podstaty funkce, protože, ruku na srdce - kdo má v RD souběh výroby se spotřebou do takové míry, aby se takový systém dal označit za "vhodně navržený"? Skoro nikdo.

"další dají dům do backupu" - hybridy; no když jim vezmou síť, tak je to asi jasný důsledek, ne chyba návrhu snad, ne?

Takže pokud "záleží na zapojení celé soustavy", tak si kladu (pořád) znovu stejnou otázku, jak že má být ta sousatavzapojena správně :-)
A) Jak se vhodně zapojuje ongrid, aby "elektrárna jela dál, jen se signálem vypnuly přetoky" ? :-)
B) Jak se vhodně zapojuje hybrid, aby "elektrárna jela dál, jen se signálem vypnuly přetoky" a systém nespadl do backupu? :-)

My už jsme si odpověděli a autor článku tu asi není, aby nám to vysvětlil. Takže tím bych to uzavřel.
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od Beny »

K článku se vracet nebudu, ale nakousnu on grid. Nevidím v tom nic špatného. Teď dokonce budu dávat symetrii 3 fázi. Co nespotrebuju jde do virtualky. Na jaře montuju 3f TČ. Já v on gridu nevidím problém
Přílohy
Screenshot_20221220_142314.jpg
Screenshot_20221220_142314.jpg (259.04 KiB) Zobrazeno 1576 x
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od RadarS »

Beny píše: úte pro 20, 2022 2:18 pm K článku se vracet nebudu, ale nakousnu on grid. Nevidím v tom nic špatného. Teď dokonce budu dávat symetrii 3 fázi. Co nespotrebuju jde do virtualky. Na jaře montuju 3f TČ. Já v on gridu nevidím problém
Já v 3f symetrickém ongridu taky nevidím problém, pokud je smysluplná 3f spotřeba (sám řeším něco podobného).
Sám ale kalkuluješ s předpokladem "co nespotřebuju jde do "virtuálky". To ale předpokládá, že máš standardní připojení s přetoky,
sjednaný produkt VB a především (viz předchozí), že Ti ty přetoky do VB někdo zásadně nezačne redukovat (a jsme u toho) ...
Kvůli 3F TČ bych to nestavěl. Od května do října TČ vyrábí TUV s energetikou náročností do 2kWh a jede cca 60-70 minut denně
(mám ho a mám to ověřeno).
250 dní x 2kwh = spotřeba 500kWh x 10CZK/kWh (ať nejsem s cenou při zdi :-) = 5000Kč cena elektřiny ze sítě za období solární sezony...
Co dalšího se ti (v RD?) podaří se symetrickým 3f střídačem smysluplně spotřebovat nevím, musíš vědět sám...
Naposledy upravil(a) RadarS dne úte pro 20, 2022 3:42 pm, celkem upraveno 1 x.
Diablo1st
Příspěvky: 981
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od Diablo1st »

Ešteže v SR nemáme v podmienkach odpájanie cez HDO :D
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Výpočet návratnosti FVE?

Příspěvek od Beny »

FVE mám 4 roky. 3 roky jsem měl i baterku. Postupně jsem rozšiřoval, na jaře budu na 10kWp s 3f.
TUV jsem řešil z přetoků, jen co ale předělali podmínky VB na 100% jedu vše volné tam. Mám do jara plyn za 550/MWh, takže TUV byl na plynu.

VB zatím je. Pokud nebude bude sdílení, prodej. Vždycky půjde něco s tím vytvořit. Nepředpokládám, že by nás solarniky co jsme za trafem, kde je 70 domkařů, 10 bytovek někdo odpojoval násilím. Pořád je to kam dávat. A pokud se chce rozjet sdílení nejen uvnitř NN, ale až za trafo nedávalo by to smysl.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“