Dobíjení baterií v noci ze sítě

marvays
Příspěvky: 26
Registrován: sob říj 15, 2022 10:21 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 7
Kapacita baterie [kWh]: 10

Dobíjení baterií v noci ze sítě

Příspěvek od marvays »

Dobrý den. Dá se nějak nastavit, aby se v zimě jako je dnes, kdy je neustále zataženo a sněží, FVE nabíjela baterie v noci za nejlevnější proud ze sítě, a tuto energii pak použil přes den a v ranní a večerní špičce pro provoz domu? Když už tedy nevyrábím, tak bych takto šetřil. Mám dodavatele energií, kde se cena počítá podle hodinové ceny na trhu.
Děkuji.
jahodovák
Příspěvky: 393
Registrován: stř dub 07, 2021 9:01 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Dobíjení baterií v noci ze sítě

Příspěvek od jahodovák »

Nastavit by to mělo jít,já mám uděláno tak,že pokud je levný tarif,začne se baterka nabíjet a pokud dojde k vypnutí,vypne se i dobíjení,takže je třeba aby jsi měl možnost to tak nastavit.
7,4 kwp,aexpert 8kw,power jack 10kw,lion a lifepo4 40 kwh
mihlit
Příspěvky: 113
Registrován: úte úno 01, 2022 4:49 pm

Re: Dobíjení baterií v noci ze sítě

Příspěvek od mihlit »

Ještě do konce roku mám rozdíl mezi NT a VT přes 3.50 Kč, takže to tak používám. Nastavit to jde. To "jak" ale záleží hlavně na tom, co je to za systém. Já to mám na victronu.
marvays
Příspěvky: 26
Registrován: sob říj 15, 2022 10:21 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 7
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Dobíjení baterií v noci ze sítě

Příspěvek od marvays »

mám FVE od SolidSun... střídač je goodwee a baterky netuším... musím najít papíry
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Dobíjení baterií v noci ze sítě

Příspěvek od brumlaj »

Gůd vé pokud vím, nemá vstup na to použitelný, kdo ví jak dnešní verze měničů. Takže musíš najít časovač který to spouští a držet čas synchronizovaný. Což je problém. Raději čas posunout a připravit se o hodinu nabíjení (ESS Storion s gůd vé měničem.)
marvays
Příspěvky: 26
Registrován: sob říj 15, 2022 10:21 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 7
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Dobíjení baterií v noci ze sítě

Příspěvek od marvays »

Podařilo se mi najít manuál.
https://docplayer.cz/106497032-Manual-k ... aster.html

Tam se píše o ekonomickém modu...
Economical Mode: Používá se pro nab. a vyb. baterie podlepotřeby uživatele viz. níže. Pokud zvolíte Ekonomický režim, zobrazí se možnosti pro nastavení nabíjení / vybíjení baterie.

Charge Manage:
Nastavte časový rozsah nabíjení a nabíjecívýkon v procentech z celkového výkonu měniče.

Charge Time:
V průběhu nabíjení nebude docházetk vybíjeníbaterie ani v případě výpadku distribuční sítě.

Charge Power Limit:
Max. nabíjecí výkon ( % z výkonuměniče)pro nastavený čas.

Např. pro GW3648D-ES, power limit nastavíme na 50%, takže max.nabíjecí výkon bude 50%*3600W =1800W.

Discharge Manage:
Nastavte časový rozsah vybíjení a vybíjecí výkon v procentech z celkového výkonu měniče.

Discharge Time:
Během nastaveného vybíjecího času budeprobíhat vybíjení, i když nebude síť kdispozici nebo bude nízká hodnota SOC.

Discharge Power Limit:
Max. vybíjecí výkon ( % z výkonuměniče) pro nastavený čas.

Např. pro GW3648D -ES, power limit nastavíme na 50%, takže max.vybíjecí výkon bude 50%*3600W =1800W.

Vůbec nechápu, co je myšleno tím maximálním nabíjecím výkonem a co mám u něj nastavit. Chápu, že nastavím rozmezí, ve kterém se bude nabíjet. Ale proč mám nastavovat okno, ve kterém se bude vybíjet? A tím vybíjením je vlastně myšleno co?
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Dobíjení baterií v noci ze sítě

Příspěvek od brumlaj »

Nabíjení - ano, máš tam čas kdy se má nabíjet.
Vybíjení - tohleto bych řekl že je vybíjení daným výkonem bez ohledu zda budou přetoky - typicky "vybíjej v čase kdy je elektřina nejdražší".
Jak se ale chová s elektroměrem přetoků netuším, já znám velice podobný ESS Storion:
Snímek obrazovky pořízený 2022-12-12 18-04-02.png
Snímek obrazovky pořízený 2022-12-12 18-04-02.png (36.72 KiB) Zobrazeno 6460 x
marvays
Příspěvky: 26
Registrován: sob říj 15, 2022 10:21 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 7
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Dobíjení baterií v noci ze sítě

Příspěvek od marvays »

A mimo tyto dvě okna se tedy bude chovat standardně... tedy pokud bude potřeba, tak se využije energie z baterií na chod domácnosti?
marvays
Příspěvky: 26
Registrován: sob říj 15, 2022 10:21 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 7
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Dobíjení baterií v noci ze sítě

Příspěvek od marvays »

Tak jsem to zkusil nastavit a uvidíme. Přepnul jsem tedy do eko modu, kde jsem nastavil, že mezi 02:00 - 05:00 každý den se bude nabíjet 75% výkonu střídače. Pak by to možná chtělo mít přednastavený, ale vypnutý model na vybíjení ve večerní špičce a ten zapínat ručně podle toho, jestli přes den bude svítit slunce a bude průběžně dobíjet baterie... pak bych mohl při západu slunce mít baterie na 100% a můžu si dovolit v 18:00 kdy je cena nejvyšší polovinu pustit ven. Přesnou hodnotu bych volil, až bych si vysledoval na grafu čezu, jakou máme mezi 18:00 až půlnoc spotřebu.
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Dobíjení baterií v noci ze sítě

Příspěvek od brumlaj »

Proč chceš svou investici amortizovat ve prospěch obchodníka a distributora? To mi nedává smysl. Pokud bys přes den posílal ven nadvýrobu nad 100% energie v aku, dobrá, ale ničit si akumulátor kvůli modrejm vočím těch grázlů?
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 337
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: Dobíjení baterií v noci ze sítě

Příspěvek od vk_1 »

brumlaj píše: pon pro 12, 2022 9:43 pm Proč chceš svou investici amortizovat ve prospěch obchodníka a distributora? To mi nedává smysl. Pokud bys přes den posílal ven nadvýrobu nad 100% energie v aku, dobrá, ale ničit si akumulátor kvůli modrejm vočím těch grázlů?
Tak pokud má spočítané, že se mu to vyplatí, tak proč ne? Navíc může mít dobrý pocit, že v téhle nelehké době stabilizuje síť.
Já osobně jsem si spočítal, že ten rozdíl ceny musí být aspoň cca 6 Kč (250 EUR/MWh), aby se mi to vyplatilo.
  • 0.80 Kč marže obchodníka
  • 3.00 Kč amortizace aku+střídače
  • 74% účinnost cyklu
Každý, ať si dosadí, co chce.
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 337
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: Dobíjení baterií v noci ze sítě

Příspěvek od vk_1 »

Pro doplnění bych podotknul, že dodávat do sítě z baterek je nejspíše nelegální. Respektive není to u mikrozdrojů dovolené ve smlouvě s distributorem. Jestli to někdo řeší a kontroluje, to je jiný příběh....
marvays
Příspěvky: 26
Registrován: sob říj 15, 2022 10:21 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 7
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Dobíjení baterií v noci ze sítě

Příspěvek od marvays »

Dobré ráno.
Takže za ty tři hodiny jsem dokázal nabít baterie na 30%. Asi budu to muset zapnout na plno, začít o půlnoci a skončit až v 6:00.
Rozdíly v cenách jsou obrovské... v noci stojí MWh 250 éček, přes den v průměru 500 a ve večerní špičce i 665.

Přes den, pokud budou přetoky tak prodávat samozřejmě budu. A večer z baterky... nevím, jestli je to nelegální, to se dá zjistit, ale pokud to trh dovolí a finančně se to vyplatí, tak proč bych to nedělal? Když si koupím auto, taky ho nenechám stát v garáži, abych ho ježděním zbytečně neničil. Ale to je hudba daleké budoucnosti... nejprve musím dořešit, aby se mi to stihlo levně nabít :roll:
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Dobíjení baterií v noci ze sítě

Příspěvek od josse »


marvays píše:Mám dodavatele energií, kde se cena počítá podle hodinové ceny na trhu.
Děkuji.
Spotřeba/dodávka se počítá nebo měří podle hodinové ceny? (Je elektroměr měření typu B?)
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
marvays
Příspěvky: 26
Registrován: sob říj 15, 2022 10:21 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 7
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Dobíjení baterií v noci ze sítě

Příspěvek od marvays »

josse píše: úte pro 13, 2022 7:06 am Spotřeba/dodávka se počítá nebo měří podle hodinové ceny? (Je elektroměr měření typu B?)
To nevím, jaký mám typ... ale čez mi ho montoval před měsícem a pán tvrdil, že to každých 15 minut odesílá data o spotřebě. Ve smlouvě s dodavatelem mám napsáno, že cena se řídí právě tou hodinovou cenou dle grafu... svými slovy :)
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Dobíjení baterií v noci ze sítě

Příspěvek od josse »

marvays píše:
josse píše: úte pro 13, 2022 7:06 am Spotřeba/dodávka se počítá nebo měří podle hodinové ceny? (Je elektroměr měření typu B?)
To nevím, jaký mám typ... ale čez mi ho montoval před měsícem a pán tvrdil, že to každých 15 minut odesílá data o spotřebě. Ve smlouvě s dodavatelem mám napsáno, že cena se řídí právě tou hodinovou cenou dle grafu... svými slovy :)
Pořád to stojí 4000,- ročně, nebo je nějaká situace jak to získat levněji?
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
marvays
Příspěvky: 26
Registrován: sob říj 15, 2022 10:21 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 7
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Dobíjení baterií v noci ze sítě

Příspěvek od marvays »

josse píše: úte pro 13, 2022 8:44 am Pořád to stojí 4000,- ročně, nebo je nějaká situace jak to získat levněji?
Obávám se, že nerozumím otázce?
danidani
Příspěvky: 305
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Dobíjení baterií v noci ze sítě

Příspěvek od danidani »

josse píše: úte pro 13, 2022 8:44 am nebo je nějaká situace jak to získat levněji?
Oficiálně připojená elektrárna, pak je typ měření "B". Je to ta výměna elektroměru za 4Q v rámci PPP, na kterou všichni nově připojovaní čekají mnohdy několik měsíců...
marvays
Příspěvky: 26
Registrován: sob říj 15, 2022 10:21 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 7
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Dobíjení baterií v noci ze sítě

Příspěvek od marvays »

danidani píše: úte pro 13, 2022 9:11 am Oficiálně připojená elektrárna, pak je typ měření "B". Je to ta výměna elektroměru za 4Q v rámci PPP, na kterou všichni nově připojovaní čekají mnohdy několik měsíců...
Tipuji, že tu asi mám. Mám nově FVE a čekal jsem dýl jak měsíc na připojení. Teď mám možnost vše sledovat na pnd.cezdistribuce.cz
danidani
Příspěvky: 305
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Dobíjení baterií v noci ze sítě

Příspěvek od danidani »

Ano, pokud to je na PND po 15 minutách, pak je typ měření B.

Jinak doporučuju netipovat, ale číst smlouvy, ta je na stejných stránkách, jen je třeba si otevřít Distribuční portál :idea:
marvays
Příspěvky: 26
Registrován: sob říj 15, 2022 10:21 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 7
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Dobíjení baterií v noci ze sítě

Příspěvek od marvays »

danidani píše: úte pro 13, 2022 9:22 am Ano, pokud to je na PND po 15 minutách, pak je typ měření B.

Jinak doporučuju netipovat, ale číst smlouvy, ta je na stejných stránkách, jen je třeba si otevřít Distribuční portál :idea:
typ měření B
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Dobíjení baterií v noci ze sítě

Příspěvek od josse »

marvays píše:
josse píše: úte pro 13, 2022 8:44 am Pořád to stojí 4000,- ročně, nebo je nějaká situace jak to získat levněji?
Obávám se, že nerozumím otázce?
No ptám se co to stojí na poplatcích mít možnost se dívat na portál. ČEZ distribuce v ceníku píše 3700 ročně + něco za výměnu. Po těch různých dotacích a změnách mě zajímá jestli ty ceníky platí pro všechny.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
marvays
Příspěvky: 26
Registrován: sob říj 15, 2022 10:21 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 7
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Dobíjení baterií v noci ze sítě

Příspěvek od marvays »

josse píše: úte pro 13, 2022 10:52 am No ptám se co to stojí na poplatcích mít možnost se dívat na portál. ČEZ distribuce v ceníku píše 3700 ročně + něco za výměnu. Po těch různých dotacích a změnách mě zajímá jestli ty ceníky platí pro všechny.
Nic takového jsem nečetl. Myslel jsem, že je to automaticky... nepamatuju se, že by na mě při aktivaci této služby vyskočil nějaký ceník. Zjistím to.
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 477
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Dobíjení baterií v noci ze sítě

Příspěvek od pave69 »

To je cena pro ty, co nemají na typ B nárok a přesto ho chtějí. Netýká se výroben....
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Dobíjení baterií v noci ze sítě

Příspěvek od josse »

Kde je psáno, že výrobna má nárok vždy?
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Odpovědět

Zpět na „Baterie“