Domácí FVE - navýšení kapacity baterie a počet panelů

Pravidla fóra
Pro získání samostatného fóra týkajícího se Vaší vlastní elektrárny, kontakrujte některého z moderátorů nebo admina.
V takto získaném fóru budete mít k dispozici jedno vlákno, které si budete moci moderovat, připadně bude zamčené a budete moci přispívat pouze vy. Dále je ožné si založit další vlákna pro obecné diskuse.
Odpovědět
blahop
Příspěvky: 2
Registrován: pon pro 12, 2022 9:12 pm

Domácí FVE - navýšení kapacity baterie a počet panelů

Příspěvek od blahop »

Dobrý den,

mám doma FVE = 12 panelů po 400W, 2 bateriové články Pylontech H2 o celkové kapacitě 7,1kW, střídač Goodwe 8ET.

Chtěl bych navýšit celkovou počet panelů o 10 aby bylo v normě napětí a bateriové uložiště zdvojnásobit.

Člověk , který to navrhoval pro naši novostavbu mi řekl, že je potřeba zpracovat pro ČEZ projektovou dokumentaci pro takovou změnu, aby to mohl schválit.

Je to pravda?

Dále pak mám nabitou zrovna dnes baterii na 100%, jelikož ještě nejsme na tarifu od CEZ, protože stavba není přepsána v katastru a máme stavební elektroměr, tak jsem změnil mod stridače na obecny, aby tahal barak energii z baterie a panelů, tak stejně to tahal ze sítě a ne z baterie.
Hladinu vybití baterie mám na 40%, přebytky mám zakázané, nevíte kde mohu dělat chybu?

Děkuji
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Domácí FVE - navýšení kapacity baterie a počet panelů

Příspěvek od Diablo007 »

Aby jsi mohl navýšit počet panelů tak musíš zažádat o rezervovaný výkon a pokud ti bude schválen dokalds se projekt . Tedy bych začal žádostí.
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
blahop
Příspěvky: 2
Registrován: pon pro 12, 2022 9:12 pm

Re: Domácí FVE - navýšení kapacity baterie a počet panelů

Příspěvek od blahop »

děkuji za radu
Frank
Příspěvky: 8
Registrován: čtv led 12, 2023 3:53 pm

Re: Domácí FVE - navýšení kapacity baterie a počet panelů

Příspěvek od Frank »

Dobrý den, já mám podobný problém jen v menším. Podle projektu mám FVE o výkonu 6800 W s 15 panely , ale díky přeložení hromosvodu jsem získal místo na další panel. Podle smlouvy s ČEZ je tam instalovaný výkon 6,825 KWh a rezervovaný je také 6,825 KWh. Revizní zprávu elektrikáře na zapojení mám a čekám na pracovníka ČEZu, aby to zapojil na DS a HDO. Počet panelů je nyní přesně podle projektu.
Dotaz k tomuto je: Lze tam např. za měsíc nebo půl roku doplnit ten jeden panel bez ničeho nebo je to špatně a musím předtím zažádat o dodatek smlouvy? Má vůbec doplnění jednoho panelu v poměru cena výkon smysl. Teoreticky tam mohu narvat tři panely - to by smysl dávalo?

Další dotaz se týká toho, že po instalaci FVE a zapojení střídače a baterií ( Solax a Solax tripple + router NORD 3000 ) proběhla revize a revizní tvrdil, že je vše OK. Elektrikář ji spustil a podle aplikace začala FVE vyrábět. Po dvou dnech jsem čistě náhodou zjistil, že aplikace ukazuje spotřebu 68 Kwh za den. Myslel jsem si, že aplikace kecá a tak jsem kontroloval elektroměr a skutečně. Zatímco před sepnutím FVE jsem měl prokazatelně na elektroměru průměrnou denní spotřebu 12 KWh za 24 hodin , nyní za pouhé dva dny vyskočila spotřeba na 135 KWh. Obrovská spotřeva v oněch dvou dnech začala podle grafu z aplikace přesně v 7 hodin ráno, kdy na panely začalo svítit slunce. Zavolal jsem tedy elektrikářovi a ten mi tvrdí, že je to OK, že je vše zapojeno správně, že údajně elektroměr přebytky ven vykazuje jako spotřebu. Ale pro jistotu FVE opět vypnul. Rázem spotřeba klesla na obvyklých 12 KWh za den. Elektrikář tvrdí, že poté co sem dorazí technik ČEzu a zapojí HDO a přetoky tak to bude v pořádku. Dnes jsem ale hovořil se sousedem co má už FVE v provozu asi 3 měsíce a dodnes nemá od ČEZu HDO ani dotaci a říká, že nic podobného neměl a elektrárna prostě jede a na elektroměru má odběr NULA, když svítí slunce. Máte někdo vůbec podobnou zkušenost? Revizák byl kamarád toho elektrikáře tak mám trochu strach, že to pořádně neprovedl.

Moc děkuji za názory a případné rady.
Diablo1st
Příspěvky: 956
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Domácí FVE - navýšení kapacity baterie a počet panelů

Příspěvek od Diablo1st »

Veď nech na meniči zákáže pretoky a problém vyriešený. FVE nemusí byť vypnutá, kľudne môže zásobovať dom, aj keď nebude dodávať do DS. Po výmene elektormeru sa pretoky povolia a ide sa ďalej.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 477
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Domácí FVE - navýšení kapacity baterie a počet panelů

Příspěvek od pave69 »

Elektroměry pro místa potřeby jsou různé (dáno historicky). Některé počítají výrobu jako spotřebu, některé jako nulu. Prostě na "výrobu" nejsou dělané. Tj. nejde o problém "jak byla FV zapojena", ale je potřeba počkat na oficiální výměnu elektroměru za správný. Do té doby stačí zakázat přetoky, pro koho je to složité, tak FV vypnout.
Frank
Příspěvky: 8
Registrován: čtv led 12, 2023 3:53 pm

Re: Domácí FVE - navýšení kapacity baterie a počet panelů

Příspěvek od Frank »

moc děkuji za reakce a rady
Odpovědět

Zpět na „Elektrárny uživatelů“