Ostrovní systém s dobíjením ze zásuvky v případě, kdy FVE nevyrábí

R-K
Příspěvky: 19
Registrován: stř pro 21, 2022 2:08 pm

Ostrovní systém s dobíjením ze zásuvky v případě, kdy FVE nevyrábí

Příspěvek od R-K »

Zdravím, je možné mít ostrovní systém (cca 2 kWp, 3 kW jednofázový měnič s MPPT a 3 kWh baterie) zapojený tak, že pokud by FVE nevyráběla a baterie klesla na určitou úroveň, pak by se začala automaticky nabíjet z DS (kabelem z domovní zásuvky 230 V) a po nabití baterie brala dál elektřina z DS, dokud by opět nezačala výroba z FVE?
Má představa je taková, že do měniče jsou zapojené FV panely a baterie. V měniči je zásuvka 230 V na napojení spotřebičů, které chci napájet z panelů/baterie. Je možné k tomuto systému přivést např. prodlužovací kabel z klasické zásuvky 230 V tak, aby to fungovalo, jak jsem popsal, případně jak – jaký měnič má tuto funkci? A aby to bylo bez zásahu do hlavního jističe/rozvodové skříně v baráku...
Díky.
eduard22
Příspěvky: 996
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Ostrovní systém s dobíjením ze zásuvky v případě, kdy FVE nevyrábí

Příspěvek od eduard22 »

Ano je to možné a mnozí diskutující zde to tak i maj. Heslo zní: Axpert King 8-)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
R-K
Příspěvky: 19
Registrován: stř pro 21, 2022 2:08 pm

Re: Ostrovní systém s dobíjením ze zásuvky v případě, kdy FVE nevyrábí

Příspěvek od R-K »

Děkuju, jdu teda googlovat Axpert King
;-)
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: Ostrovní systém s dobíjením ze zásuvky v případě, kdy FVE nevyrábí

Příspěvek od PK23 »

Tady popisuji včetně technických detailů, jak to mám pořešené na Victronu a to přesně tak, jak si to představuješ. Žije se s tím spokojeně, je to jednoduché, bezúdržbové. Funguje na tom komplet domácnost a velká spokojenost.
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Ostrovní systém s dobíjením ze zásuvky v případě, kdy FVE nevyrábí

Příspěvek od Diablo007 »

Proč king zbytečně drahé jeho požadavek splní jakýkoliv kombinovaný měnič. 3kwh baterie bude trošku trpět pokud bude odběr opravdu ke 3kw výkonu
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
eduard22
Příspěvky: 996
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Ostrovní systém s dobíjením ze zásuvky v případě, kdy FVE nevyrábí

Příspěvek od eduard22 »

Diablo007 píše: stř pro 21, 2022 6:52 pm Proč king zbytečně drahé jeho požadavek splní jakýkoliv kombinovaný měnič. 3kwh baterie bude trošku trpět pokud bude odběr opravdu ke 3kw výkonu
Proč zbytečně? Nemá žádnou(!) mezeru (výpadek) v dodávce proudu do spotřebičů 8-) A ne jak systémy s relé jako UPS, co maj vždy najaké ms výpadek při přepnutí! :-(

Respektive ani nic nepřepíná, jen aktivuje interní nabíječku aku a z aku, nebo přímo i z nabíječky (24V nebo 48V DC), pak teprvá dělá měnič opět AC 230V :-)

Nač při jiném měniči bez integrované nabíječky (z 230V AC) pak vymejšlet krkolomně nákup další externí nabíječky a relé co ji sepne a snímač co hlídá něpětí v aku a pod. ??? :-/

Navíc jsem tady nedávno četl, že ERU neuznává jako galvanické oddělení od sítě relé, stykač na přepínání sítí!

Tedy aby to bylo košér a integrované vše v jednou a komunikující spolu programovatelně(!), mi nepřipadá jako zbytečnost :D

Ale proti gustu...
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Ostrovní systém s dobíjením ze zásuvky v případě, kdy FVE nevyrábí

Příspěvek od Diablo007 »

eduard22 píše: stř pro 21, 2022 8:12 pm
Diablo007 píše: stř pro 21, 2022 6:52 pm Proč king zbytečně drahé jeho požadavek splní jakýkoliv kombinovaný měnič. 3kwh baterie bude trošku trpět pokud bude odběr opravdu ke 3kw výkonu
Proč zbytečně? Nemá žádnou(!) mezeru (výpadek) v dodávce proudu do spotřebičů 8-) A ne jak systémy s relé jako UPS, co maj vždy najaké ms výpadek při přepnutí! :-(

Respektive ani nic nepřepíná, jen aktivuje interní nabíječku aku a z aku, nebo přímo i z nabíječky (24V nebo 48V DC), pak teprvá dělá měnič opět AC 230V :-)

Nač při jiném měniči bez integrované nabíječky (z 230V AC) pak vymejšlet krkolomně nákup další externí nabíječky a relé co ji sepne a snímač co hlídá něpětí v aku a pod. ??? :-/

Navíc jsem tady nedávno četl, že ERU neuznává jako galvanické oddělení od sítě relé, stykač na přepínání sítí!

Tedy aby to bylo košér a integrované vše v jednou a komunikující spolu programovatelně(!), mi nepřipadá jako zbytečnost :D

Ale proti gustu...
A ty to snad legalizujes že řešíš ERU? Ji SK klasická UPS při přetížení přepne na síť tak jak je možné že to jde provozovat? Ano přepnutí relé udělá probliknuti ale 3kw king je 20t kombinovaný od must je necelých 14t( koupit Kinga je teď celkem slušný adrenalin). Jak jsme to celé ty roky mohli přežít když neexistoval king a všichni doma stavěli co?
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
eduard22
Příspěvky: 996
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Ostrovní systém s dobíjením ze zásuvky v případě, kdy FVE nevyrábí

Příspěvek od eduard22 »

Diablo007 píše: stř pro 21, 2022 8:31 pm
Jak jsme to celé ty roky mohli přežít když neexistoval king a všichni doma stavěli co?
[/quote]

No právě - přepne :-( - blik... reset, hrozba odejítí nějakého spotřebiče, např. se umí rozmrazit pak automaticky lednice nechtěně... A pod. :-(

Nevím koho tím: všichni máš na mysli???, ale já kdybych neobjevil Kinga, ani bych jen do spíše hloupé UPS-ky s primitivním -ručním přepínáním, nebo pomocí stykače, ani nešel! Já bych to nepřežil! ;-) Jo a proč Ty máš tedy Kinga!??? ;-)

Někomu ale nevadí ani to, že musí ručně přepínat sítě... Tak to bych taky nechtěl v baráku! :evil: Jo hlavně když dojdou aku v zimě a když nejsi doma, to se to "přepíná"... Leda skrze sousedy - že by jsi jako zavolal aby zaskočili ručně přepnout tam tu páčku vlevo dole..., aby se ti nerozmrazilo maso v mražáku :lol:
Naposledy upravil(a) eduard22 dne stř pro 21, 2022 10:36 pm, celkem upraveno 1 x.
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Ostrovní systém s dobíjením ze zásuvky v případě, kdy FVE nevyrábí

Příspěvek od Diablo007 »

eduard22 píše: stř pro 21, 2022 10:15 pm
Diablo007 píše: stř pro 21, 2022 8:31 pm
Jak jsme to celé ty roky mohli přežít když neexistoval king a všichni doma stavěli co?
No právě - přepne :-( - blik... reset, hrozba odejítí nějakého spotřebiče, např. se umí rozmrazit pak automaticky lednice nechtěně... A pod. :-(

Kdybych já neobjevil Kinga, ani bych jen do spíše hloupé UPS-ky s primitivním -ručním přepínáním, nebo pomocí stykače, ani nešel! Já bych to nepřežil! ;-) Jo a proč Ty máš tedy Kinga!??? ;-)

Někomu ale nevadí ani to, že musí ručně přepínat sítě... Tak to bych taky nechtěl v baráku! :evil: Jo hlavně když dojdou aku v zimě a když nejsi doma, to se to "přepíná"... Leda skrze sousedy - že by jsi jako zavolal aby zaskočili ručně přepnout tam tu páčku vlevo dole..., aby se ti nerozmrazilo maso v mražáku :lol:
[/quote]

Víš co je zajímavé obyčejné kombinované měniče tu používá hromadu lidí a nic jim neodchází. A Kinga mám jen proto že když sem chtěl 10kw do 1f ve stringu do 150V tak on byl nakonec nejlevnější řešení v tu dobu. A jinak jen pro zajímavost nemám je prifazovane k síti tedy by se dalo říci že jeho výhodu stejně nepoužívám. Někdo kdo chce menší měnič kolem 3kw bych Kinga jako jediné možné řešení netlačil.
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
VITEK
Příspěvky: 428
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Ostrovní systém s dobíjením ze zásuvky v případě, kdy FVE nevyrábí

Příspěvek od VITEK »

Zdar nejvetsi problem mas ze mas malo panelu a baterek.
Ja sem prepinac siti neprepl letos ani jednou. Porad jedu solar.

Kdyz je nejhur zapnu nabijecku ze site. Ale urcite nepouzivam ani bypass a ani prepinac siti. Od urciteho mnozstvi je to fakt jedno.
A teda me se mrazaky nevypnou po prepnuti na sit. Nevim co si to dnes kupujete ale ja pouzivam klasiku kdyz kupuju mrazak tak jedine s mechanickym termostatem.

Brecet tu ze se maso roztece tak to si mate zkontrolovat nez si tu digitalni debilitu nakoupite.

Sotrry eduarde ale tvoje komentare jsou obcas zajimave a na tento se mi libila odpoved z moji vlastni zkusenosti.

Takze pridej si panely na 15 nebo 30 kwp dej si 80 kwh baterek a pak si na nejakej prepinac ani nevzpomenes..... Cau VM.
Panely vsude.
Baterka volovo
eduard22
Příspěvky: 996
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Ostrovní systém s dobíjením ze zásuvky v případě, kdy FVE nevyrábí

Příspěvek od eduard22 »

VITEK píše: stř pro 21, 2022 10:25 pm Zdar nejvetsi problem mas ze mas malo panelu a baterek.
Ja sem prepinac siti neprepl letos ani jednou. Porad jedu solar.

Kdyz je nejhur zapnu nabijecku ze site. Ale urcite nepouzivam ani bypass a ani prepinac siti. Od urciteho mnozstvi je to fakt jedno.
A teda me se mrazaky nevypnou po prepnuti na sit. Nevim co si to dnes kupujete ale ja pouzivam klasiku kdyz kupuju mrazak tak jedine s mechanickym termostatem.

Brecet tu ze se maso roztece tak to si mate zkontrolovat nez si tu digitalni debilitu nakoupite.

Sotrry eduarde ale tvoje komentare jsou obcas zajimave a na tento se mi libila odpoved z moji vlastni zkusenosti.

Takze pridej si panely na 15 nebo 30 kwp dej si 80 kwh baterek a pak si na nejakej prepinac ani nevzpomenes..... Cau VM.
Já nemám přepínač (tedy vlastně mám, ale jen pro případ servisu), ani externí nabíječku, já mám totiž Kinga 8-)

A panelů mám koupenej 20ks, ale půlku jsem nestih do letošní zimy namontovat, neb na FVE spěchal do zimy synátor a pak už zamrzlo a nasněžilo :-(
Jo aku taky časem rozšířím, na vše hned nemám, su socka - živím se na lontě a ještě živím dvě dcérečky co studují na VŠ , jedna už dokonce druhou...
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: Ostrovní systém s dobíjením ze zásuvky v případě, kdy FVE nevyrábí

Příspěvek od PK23 »

Diablo007: můžu se zeptat, jaký je smysl stringu do 150V?

Jinak - s vědomím, že to není úplně košer vůči PPDS apod., ale když nepřetékáš, ta co - pokud je nabíječka v měniči a uděláš si úplně jednoduchou logiku, kdy při určitém zvoleném SoC dotlačíš o kus baterku a čekáš, co dá solár, nepotřebuješ tři střechy panelů a 80kWh v bateriích. Sice něco cucneš z DS v tomto ročním období, ale celé je to realizovatelné na mnohem víc místech a ekonomický taky schůdně.
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: Ostrovní systém s dobíjením ze zásuvky v případě, kdy FVE nevyrábí

Příspěvek od RadarS »

PK23 píše: stř pro 21, 2022 10:59 pm Diablo007: můžu se zeptat, jaký je smysl stringu do 150V?

Jinak - s vědomím, že to není úplně košer vůči PPDS apod., ale když nepřetékáš, ta co - pokud je nabíječka v měniči a uděláš si úplně jednoduchou logiku, kdy při určitém zvoleném SoC dotlačíš o kus baterku a čekáš, co dá solár, nepotřebuješ tři střechy panelů a 80kWh v bateriích. Sice něco cucneš z DS v tomto ročním období, ale celé je to realizovatelné na mnohem víc místech a ekonomický taky schůdně.
Třeba protože MPII a MPPT RS od Victronu je řešení za 100t a ten kombi-menic za 20?
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: Ostrovní systém s dobíjením ze zásuvky v případě, kdy FVE nevyrábí

Příspěvek od PK23 »

Jasně, Victron je drahý, ale nemyslel jsem to teď nutně na Victronu. Podstata věci je, že ne všude lze mít 20+kWp panelů. Pokud navíc nechceš úplně bastlit, tak 80kWh použitelných v baterkách jsou mnohem větší náklady.

Je jedno na čem. Podstata je, že si uděláš jednoduchou automatizaci nad ostrovním provozem a když je třeba, dotlačíš baterky. Což myslím byl cíl dotazu. To, že jsem osobně postavil na Victronu znamená jen, že i tam to lze jednoduše zařídit.
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Ostrovní systém s dobíjením ze zásuvky v případě, kdy FVE nevyrábí

Příspěvek od Diablo007 »

PK23 píše: stř pro 21, 2022 10:59 pm Diablo007: můžu se zeptat, jaký je smysl stringu do 150V?

Jinak - s vědomím, že to není úplně košer vůči PPDS apod., ale když nepřetékáš, ta co - pokud je nabíječka v měniči a uděláš si úplně jednoduchou logiku, kdy při určitém zvoleném SoC dotlačíš o kus baterku a čekáš, co dá solár, nepotřebuješ tři střechy panelů a 80kWh v bateriích. Sice něco cucneš z DS v tomto ročním období, ale celé je to realizovatelné na mnohem víc místech a ekonomický taky schůdně.
Zatím to nikdo pořádně nezměřil toho Kinga se string 500v tedy to že neumí udělat přetoky je zatím měření. Ale zkušenosti z jiných axpertu se stringy na 500v říkají že je to jinak řešené v meziobvodu a tedy je technicky ten měnič schopný přetoky dělat jen to je ořezané aby se tak nedělo. Ono totiž řízený usměrňovač nemá problém s obráceným tokem
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: Ostrovní systém s dobíjením ze zásuvky v případě, kdy FVE nevyrábí

Příspěvek od PK23 »

Díky. Přijde mi totiž hodně nepraktické mít stringy na takhle nízkém napětí. Znamená to nutnost kombinovat paralelní a sériové propojení panelů a tečou tam pak po svodech větší proudy. Zároveň z principu MPPT, resp. DC/DC měničů je efektivita lepší (byť se bavíme o procentech), pokud je rozdíl napětí vstup-výstup větší. Nevěděl jsem technické důvody na straně Kingů. 150V na stringu mi přijde hrozně malý a omezující limit.
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
eduard22
Příspěvky: 996
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Ostrovní systém s dobíjením ze zásuvky v případě, kdy FVE nevyrábí

Příspěvek od eduard22 »

Nízkonapěťový King (čo jsem instalil u tchána) má několik výhod:
1. bezpečnejší napětí a menčí hrozba úrazu i oblouku když jsou dráty těsněji u sebe v husím krku a pod.
2. 9ks panelů sério-paralerně = 3x do 10A vedu až k 3x nezávislému jištění nezávisle! A až pak na svorkovnici a do měniče.

Jednak tím doma v teple i v zimě mohu měřit případnou poruchu na střeše a zjistit která série nedává.

Vypadneli nějaká série stále funguje zbytek - 66% 8-) Dojdeli k přerušení 1x9 panelů jen v sérii, nejde nic! 0%!!! :( A to nejen při poruše, ale i jen zastínění nebo zasněžením jediného panelu bude pokled výrazný :( U paralerního nikoliv :-)

Tedy mě přijde více a nezávislých stringů, až k jištění vedle měniče, naopak jako velmi praktické!!!

Tedy, kdyby Měl starej King Wi-Fi a větší výkon vstupu z panelů (4000Wp vs 6000Wp) jak King 2 , jdu také raději do jedničky a do 150V 8-)

K 500V DC mám velkej respek! Nakonec budu mít stejně 2x10 panelů sério-paralerně taky a tedy 20A na jediném svodu jako kompromis...
(jen nacvaknu rozdvojku na půdě v suchu a přicvaknu druhou sérii a vyměním 12A pojistku za 20A (víc jak 2x8A to reálně ani nedá a né že teoreticky až 11,9A :lol: ) , neb se mi nechce předělávat rozvěděč a přidávat další jištění a táhat další svody z půdy, neb jsem sotva provrtal již ty dva první přes kvalitní betonovej strop... a 20A není na 6mm2 drát na 5m problém - jen ta spolehlivost a měření nebudou tak dobré - u měniče, ale budu muset na půdu :? )
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: Ostrovní systém s dobíjením ze zásuvky v případě, kdy FVE nevyrábí

Příspěvek od PK23 »

Mám 2 série po 9 panelech a v provozu se pohybuju mezi 300 a 375V a do 10A. Ale rozumím. Poruchy odhalím relativně snadno, mám vše dobře dostupné díky instalaci na střeše s minimálním sklonem. Takže moje preference je vyhnout se paralelu. Ohledně prevence běžných poruch sleduju stav na MPPT, protože často poruchy nepřijdou z čistého nebe a nějaké změny uvidíš na parametrech. Např. z následujícího obrázku je úplně jasné, ža nemám žádný problém na vedení, ani na žádném z panelů, protože dva stringy se mi za stejných světelných podínek chovají identicky. Problém se zastíněním osobně nemám, ale chápu výhodu rozdělení, pokud někde stín je.

Obrázek

Když se podíváš do pole PV Charger na parametry jednotlivých stringů, je to jednoduchá vzájemná kontrola, že v žádném konektoru není problém (vlhkost, přechodový odpor atd.), svody jsou ok a žádný panel nemá problém, protože kdyby uhýbal z výkonosti vůči ostatním, dodrbe celý sériový string. Bude vidět celkové snížení výkonu oproti druhému stringu. Běžné chyby většinou (ne vždy, samozřejmě) mají směrem k poruše určitý vývoj pozorovatelný právě na porovnání toho, jak mi identické stringy jedou. Ve chvíli, kdy to začne uhýbat vůči sobě, začnu zjišťovat. Výhoda je, že mám jen dvě vedení dolů ze střechy a nízké proudy na nich. Ohledně bezpečnostních rizik vůči člověku to samozřejmě není úplně jedno, jestli 150V, nebo 375V, ale berme vše nad 48VDC tak, že se k tomu musíme chovat jako k rizikovému stejně.
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Ostrovní systém s dobíjením ze zásuvky v případě, kdy FVE nevyrábí

Příspěvek od Diablo007 »

eduard22 píše: čtv pro 22, 2022 9:41 am Nízkonapěťový King (čo jsem instalil u tchána) má několik výhod:
1. bezpečnejší napětí a menčí hrozba úrazu i oblouku když jsou dráty těsněji u sebe v husím krku a pod.
2. 9ks panelů sério-paralerně = 3x do 10A vedu až k 3x nezávislému jištění nezávisle! A až pak na svorkovnici a do měniče.

Jednak tím doma v teple i v zimě mohu měřit případnou poruchu na střeše a zjistit která série nedává.

Vypadneli nějaká série stále funguje zbytek - 66% 8-) Dojdeli k přerušení 1x9 panelů jen v sérii, nejde nic! 0%!!! :( A to nejen při poruše, ale i jen zastínění nebo zasněžením jediného panelu bude pokled výrazný :( U paralerního nikoliv :-)

Tedy mě přijde více a nezávislých stringů, až k jištění vedle měniče, naopak jako velmi praktické!!!

Tedy, kdyby Měl starej King Wi-Fi a větší výkon vstupu z panelů (4000Wp vs 6000Wp) jak King 2 , jdu také raději do jedničky a do 150V 8-)

K 500V DC mám velkej respek! Nakonec budu mít stejně 2x10 panelů sério-paralerně taky a tedy 20A na jediném svodu jako kompromis...
(jen nacvaknu rozdvojku na půdě v suchu a přicvaknu druhou sérii a vyměním 12A pojistku za 20A (víc jak 2x8A to reálně ani nedá a né že teoreticky až 11,9A :lol: ) , neb se mi nechce předělávat rozvěděč a přidávat další jištění a táhat další svody z půdy, neb jsem sotva provrtal již ty dva první přes kvalitní betonovej strop... a 20A není na 6mm2 drát na 5m problém - jen ta spolehlivost a měření nebudou tak dobré - u měniče, ale budu muset na půdu :? )
Mám na king 1 6,3kwp a když to jede v maximu tahá přes regl 4,4 v létě stejně nevím co s tím a v zimě to prepanelovali dělá s reglem lépe. King 2 má nevýhodu že jedné panel stahuje výkon všech tady to jde eliminovat u king 1 že odpadne jen ten jeden pár
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
R-K
Příspěvky: 19
Registrován: stř pro 21, 2022 2:08 pm

Re: Ostrovní systém s dobíjením ze zásuvky v případě, kdy FVE nevyrábí

Příspěvek od R-K »

Děkuji za vaše příspěvky. Zatím se kloním k Axpert King, ale nějak nevím, jak k němu připojit FV panely. Např. Axpert King 5 kW má "Rozsah MPPT napětí PV pole" 60-115 Vdc a FV panely mívají napětí naprázdno (Voc) kolem 41 V. To znamená, že jediná možnost je zapojení vždy po dvou panelech v sérii a tyhle dvojice pak paralelně. Není to ale moc nízké napětí? Počítám, že když nebude moc svítit, tak to napětí ani nevystoupá na to pracovní...
Případně jsem četl, že vyšší napětí by tomu měniči nevadilo (například 3 v sérii, což by bylo 120 V), pokud bych nepřesáhl "Max nabíjecí proud", což je u toho Axperta 80 A. Je to tak? Díky.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Ostrovní systém s dobíjením ze zásuvky v případě, kdy FVE nevyrábí

Příspěvek od Diablo007 »

R-K píše: čtv pro 29, 2022 4:58 pm Děkuji za vaše příspěvky. Zatím se kloním k Axpert King, ale nějak nevím, jak k němu připojit FV panely. Např. Axpert King 5 kW má "Rozsah MPPT napětí PV pole" 60-115 Vdc a FV panely mívají napětí naprázdno (Voc) kolem 41 V. To znamená, že jediná možnost je zapojení vždy po dvou panelech v sérii a tyhle dvojice pak paralelně. Není to ale moc nízké napětí? Počítám, že když nebude moc svítit, tak to napětí ani nevystoupá na to pracovní...
Případně jsem četl, že vyšší napětí by tomu měniči nevadilo (například 3 v sérii, což by bylo 120 V), pokud bych nepřesáhl "Max nabíjecí proud", což je u toho Axperta 80 A. Je to tak? Díky.
Když vím že jdu dělat stringy na Kinga dávám 50v panely tedy mám rezervu i na horší počasí
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
R-K
Příspěvky: 19
Registrován: stř pro 21, 2022 2:08 pm

Re: Ostrovní systém s dobíjením ze zásuvky v případě, kdy FVE nevyrábí

Příspěvek od R-K »

Aha, tak to musím pořádně pohledat vhodné panely. To jsem nevěděl, že se dělají i takové. Díky.
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Ostrovní systém s dobíjením ze zásuvky v případě, kdy FVE nevyrábí

Příspěvek od brumlaj »

R-K píše: čtv pro 29, 2022 4:58 pm....... Počítám, že když nebude moc svítit, tak to napětí ani nevystoupá na to pracovní...
Omyl. Nepočítej. Koukni na V/A charakteristiku panelu. Dozvíš se, že pro bod maximálního výkonu panelu se napětí mění velice "nepatrně". Napětí určité výše je předpokladem výkonu. Výkonnostní rozdíl je dán panelem generovaným proudem při "téměř shodném napětí". (černá prerušovaná křivka na ose x vynesená jako Umpp)
VA_charakteristika_panelu.png
VA_charakteristika_panelu.png (50.48 KiB) Zobrazeno 1806 x
obrázek je ze zdroje

Odpověď na Tvou otázku:
R-K píše: čtv pro 29, 2022 4:58 pm....... To znamená, že jediná možnost je zapojení vždy po dvou panelech v sérii a tyhle dvojice pak paralelně. Není to ale moc nízké napětí? ......
je - NENÍ. A "zapojení lze doporučit". Ty zmíněné panely se 72 /144HC články zvaž!
R-K
Příspěvky: 19
Registrován: stř pro 21, 2022 2:08 pm

Re: Ostrovní systém s dobíjením ze zásuvky v případě, kdy FVE nevyrábí

Příspěvek od R-K »

To je zajímavý, na takový graf jsem ještě nenarazil. Myslel jsem, že tam bude mnohem větší rozdíl v napětí. Díky moc.
Kodl69
Příspěvky: 1319
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Ostrovní systém s dobíjením ze zásuvky v případě, kdy FVE nevyrábí

Příspěvek od Kodl69 »

Umpp se mnohem víc mění s teplotou, než s osvitem. -0.25% /°C tj při 0°C oproti letním +60°C bude napětí nižší o 15%. A v létě ty panely mají i víc než 60°C.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“