Ostrovní systém s dobíjením ze zásuvky v případě, kdy FVE nevyrábí

Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Ostrovní systém s dobíjením ze zásuvky v případě, kdy FVE nevyrábí

Příspěvek od Diablo007 »

Kodl69 píše: pát pro 30, 2022 7:23 am Umpp se mnohem víc mění s teplotou, než s osvitem. -0.25% /°C tj při 0°C oproti letním +60°C bude napětí nižší o 15%. A v létě ty panely mají i víc než 60°C.
Napětí panelů s klesající teplotou roste ne se snižuje
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
eduard22
Příspěvky: 988
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Ostrovní systém s dobíjením ze zásuvky v případě, kdy FVE nevyrábí

Příspěvek od eduard22 »

Diablo007 píše: ned led 01, 2023 9:36 am
Kodl69 píše: pát pro 30, 2022 7:23 am Umpp se mnohem víc mění s teplotou, než s osvitem. -0.25% /°C tj při 0°C oproti letním +60°C bude napětí nižší o 15%. A v létě ty panely mají i víc než 60°C.
Napětí panelů s klesající teplotou roste ne se snižuje
Potvrzuji!
Série 10ks panelů á 49,1V VOC = celkem 491V , dala u mojho 3. "dítěte" (samodomo FVE bez dotace... a byrokracie... u syna) v mrazivém jasném dni letos před vánocemi cvhílu VOC až 540V! (Axpert King II s MMPT s pracovním rozpětím 100V-450V, avšak s rezervou 50V a povoleným maximem VOC na vstupu 500V, skočil do chyby a panely odpojil - naštěstí! Vědomně jsem jej přepaneloval i co se napětí týče a vědomně riskoval třeba i zničení. Pak jsme se synem 1 ks panelu odpojili a vše jelo po resetu - odpojením aku na chvílu, vpohodě dál. 8-) Ponaučení - lepší bude "honit" výkon přepanelováním paralerním i když napětí série by taky mělo být vždy co těsněji k povolenému maximu, ale reálně!!! Nejen dle specifikací... - čili měřit! Nebo riskovat stylem pokus/omyl ztráty ;-) )

U mě je moje "dítě" mnohem nevýhodněji umístěno (jen na východ a trochu i severněji) než u syna (na jih) a tak zatím stejná sestava u mě: 10ks panelů á 49,1V VOC , dosáhla zatím maximum 486V 8-) A jelikož po této zkušenosti již vím, že to umí Axpert King II přežít až do 540V :o , mám již klidné spaní a u mě jsem nechal 10ks (491V VOC) :D
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Martin P
Příspěvky: 144
Registrován: úte dub 20, 2021 4:45 pm

Re: Ostrovní systém s dobíjením ze zásuvky v případě, kdy FVE nevyrábí

Příspěvek od Martin P »

brumlaj píše: čtv pro 29, 2022 7:01 pm
R-K píše: čtv pro 29, 2022 4:58 pm....... Počítám, že když nebude moc svítit, tak to napětí ani nevystoupá na to pracovní...
Omyl. Nepočítej. Koukni na V/A charakteristiku panelu. Dozvíš se, že pro bod maximálního výkonu panelu se napětí mění velice "nepatrně". Napětí určité výše je předpokladem výkonu. Výkonnostní rozdíl je dán panelem generovaným proudem při "téměř shodném napětí". (černá prerušovaná křivka na ose x vynesená jako Umpp)VA_charakteristika_panelu.png obrázek je ze zdroje

Odpověď na Tvou otázku:
R-K píše: čtv pro 29, 2022 4:58 pm....... To znamená, že jediná možnost je zapojení vždy po dvou panelech v sérii a tyhle dvojice pak paralelně. Není to ale moc nízké napětí? ......
je - NENÍ. A "zapojení lze doporučit". Ty zmíněné panely se 72 /144HC články zvaž!
Na výkonové křivce panelů je vidět, jak se při osvětlení pod 200W/m2 křivka uhýbá doleva. V podstatě má tvar hokejky mířící "do nuly". Toto uhnutí křivky se za normálních podmínek moc neprojevuje, ale za zatažené zimní oblohy (inverze) je jeho vliv značný.
Krásně to bylo vidět za inverze, kdy string 2s 72 článkových panelů měl napětí mezi 65 až 70V. Normálně má tak 90V.
Tudíž při zapojení 2s 60 článkových panelů regulátor za inverze nejspíš ani nenaběhne.
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Ostrovní systém s dobíjením ze zásuvky v případě, kdy FVE nevyrábí

Příspěvek od brumlaj »

Píšeš půlku. Píšeš napětí a neuvedl jsi jaké napětí. Takže strašíš nevíme čím a co píšeš dále je "víra Tvá Tě uzdravila"?
Křivka MPP sice uhýbá doleva, ale když se oprostíme od MPP bodu, tak U/I křivka pokračuje i pro vyšší napětí. A pokles proudu tam není tak dramatický jak naznačuješ. Tip je že 80% MPP dostaneš i s napětím odpovídajícím 1000W/m2.
To je jeden důvod proč bych s Tvým názorem polemizoval nejlépe nad měřením v reálných podmínkách.
Druhým je, že v zimě při osvitu pod 200W/m2 se málokdy teplota pohybuje kolem 20 st. C. pro které je graf vynesen.
Takže raději lépe popsat, nebo rozšířit měření.
Slovními spojeními jako "nejspíš ani nenaběhne" raději šetřit. Ale chápu, varování proběhlo. Zvlášť pokud bylo myšleno pro
Martin P píše: ned led 01, 2023 11:40 am........... Tudíž při zapojení 2s 60 článkových panelů regulátor za inverze nejspíš ani nenaběhne.
Což ale já nedopručoval, doporučoval jsem 72/144 čl. panely a R-K se ptal, netvrdil že chce použít 60čl.
Martin P
Příspěvky: 144
Registrován: úte dub 20, 2021 4:45 pm

Re: Ostrovní systém s dobíjením ze zásuvky v případě, kdy FVE nevyrábí

Příspěvek od Martin P »

Napětí baterie jsem uvažoval 48V DC. Jelikož se tam o něm psalo jsem na to navázal.
S poklesem napětí panelů při inverzi vycházím z vlastní zkušenosti a z toho, co mi ukazují regulátory.
Ale je fakt, že od určité míry osvětlení se napětí panelů mění jen minimálně.
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Ostrovní systém s dobíjením ze zásuvky v případě, kdy FVE nevyrábí

Příspěvek od brumlaj »

48V DC je obecná hodnota. Je třeba zvolit konkrétní typ akumulátoru a potom bude jasno jaké max. napětí je pro nabíjení nutné. Např. Pylontech - série US má 15 LiFePO článků sériově a nabíjecí napětí je až 53,5V.
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“