fotovoltaika ano,či ne?

Honza B.
Příspěvky: 7
Registrován: čtv pro 22, 2022 7:41 pm

fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od Honza B. »

Ahoj všem,
prosím o radu.Mám dřevostavbu cca 90m2 užitné plochy,2patra.Topím krbovkama a el.kotlem,bojler prostě vše na elektřinu.Roční spotřeba cca 5 500 kWh.Distribuční sazba D45d a celková cena NT je 2355,-za MWh.Fixováno to mám do ledna 2024 u ČEZu.Zvažuji fotovoltaiku ,ale vůbec netuším co zvolit.Mám nabídku od ČEZu na virtuální baterii za 180 000,- a nevím,zda jít touto cestou.Je to přeci jen dost peněz a barevnou tiskárnu nemám :roll: Poradíte prosím někdo,kdo už s tím má nějakou zkušenost?
Děkuji.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od Diablo007 »

Honza B. píše: čtv pro 22, 2022 8:02 pm Ahoj všem,
prosím o radu.Mám dřevostavbu cca 90m2 užitné plochy,2patra.Topím krbovkama a el.kotlem,bojler prostě vše na elektřinu.Roční spotřeba cca 5 500 kWh.Distribuční sazba D45d a celková cena NT je 2355,-za MWh.Fixováno to mám do ledna 2024 u ČEZu.Zvažuji fotovoltaiku ,ale vůbec netuším co zvolit.Mám nabídku od ČEZu na virtuální baterii za 180 000,- a nevím,zda jít touto cestou.Je to přeci jen dost peněz a barevnou tiskárnu nemám :roll: Poradíte prosím někdo,kdo už s tím má nějakou zkušenost?
Děkuji.
Virtuální baterie za 180 je vypovídající asi jako inzerát na auto které má 4 kola. Každopádně jít dnes do elektrárny bez baterie je velké riziko až tu virtuální baterii zruší tak ta ekonomika už nebude tak hezká
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
visis
Příspěvky: 223
Registrován: stř kvě 25, 2022 7:44 pm

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od visis »

Jaké parametry má ta fve, co čez nabízí?

Souhlasím s Diablem, že bez baterie je to s velkým otazníkem, neb ta virtuální baterie může s přibývajícími elektrárnami vzít za své.
A navíc baterie je i trochu pojistka pro případ blackoutů, které budou hrozit čím dál více.
Ale 1 kwh v baterkách je plus minus 10.000,-kč

Navíc ta spotřeba vzhledem k tomu, že je vše na elektriku není nijak šílená. I při současných zastropovaných cenách by to bylo cca 40 tis. za rok. A myslím, že cena trochu spadne tipuji 150E/MWh.
Solárník začátečník
Elektrárna 9,9 kWp, Goodwe GW10K-ET, baterie Dyness HV 17,8 kWh
Východ: 7x450 = 3 150 W
Jih: 8x450 = 3 600 W
Západ: 7x450 = 3 150 W
Honza B.
Příspěvky: 7
Registrován: čtv pro 22, 2022 7:41 pm

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od Honza B. »

V nabídce je 13 panelů o výkonu 455 Wp ,hybridní střídač asymetrický 10 000W a výkon elektrárny 5,92 kWp.Máme omezený prostor na baterie,není tu žádná technická místnost.Smlouvu mají na tři roky,po tu dobu by tedy ke změně dojít nemělo.
visis
Příspěvky: 223
Registrován: stř kvě 25, 2022 7:44 pm

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od visis »

Primárně se elektřinou i topí? Nebo krbovkama?
Solárník začátečník
Elektrárna 9,9 kWp, Goodwe GW10K-ET, baterie Dyness HV 17,8 kWh
Východ: 7x450 = 3 150 W
Jih: 8x450 = 3 600 W
Západ: 7x450 = 3 150 W
Honza B.
Příspěvky: 7
Registrován: čtv pro 22, 2022 7:41 pm

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od Honza B. »

Zatím většinou topím krbovkama,ale dřevo je stále dražší a hůř se shání.Kotel pouštím, když přituhne.
eduard22
Příspěvky: 997
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od eduard22 »

Honza B. píše: čtv pro 22, 2022 10:39 pm ........... dřevo je stále dražší a hůř se shání .............
Dřevo se neshání..., dřevo se kupuje! 8-) A je dokonce i zadarmo! Samosběr přirozeného samospadu a odřezků po těžbě v lesích (i soukromých!) pro vlastní potřebu je lesním zákonem garantován!!! A lesy jsou plné :D Jen to chce plivnout do dlaní a máknout a mít pilu, pořádnej vozík a kulu (tažné) na autě :D
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
visis
Příspěvky: 223
Registrován: stř kvě 25, 2022 7:44 pm

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od visis »

V první řadě si musíš říct proč chceš jít do fve a co od toho očekáváš...
Aby si něco ušetřil? Nebo aby si měl i zálohu pro případ výpadku? Topíš krbem, máš oběhové čerpadlo?
Nebo s tím chceš topit? To moc dobře nejde. Topit chceš v době kdy to dává s bídou na provoz domu bez tuv.
Solárník začátečník
Elektrárna 9,9 kWp, Goodwe GW10K-ET, baterie Dyness HV 17,8 kWh
Východ: 7x450 = 3 150 W
Jih: 8x450 = 3 600 W
Západ: 7x450 = 3 150 W
misif
Příspěvky: 90
Registrován: stř zář 14, 2022 10:49 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9960
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od misif »

Honza B. píše: čtv pro 22, 2022 8:02 pm Ahoj všem,
prosím o radu.Mám dřevostavbu cca 90m2 užitné plochy,2patra.Topím krbovkama a el.kotlem,bojler prostě vše na elektřinu.Roční spotřeba cca 5 500 kWh.Distribuční sazba D45d a celková cena NT je 2355,-za MWh.Fixováno to mám do ledna 2024 u ČEZu.Zvažuji fotovoltaiku ,ale vůbec netuším co zvolit.Mám nabídku od ČEZu na virtuální baterii za 180 000,- a nevím,zda jít touto cestou.Je to přeci jen dost peněz a barevnou tiskárnu nemám :roll: Poradíte prosím někdo,kdo už s tím má nějakou zkušenost?
Děkuji.
Honzo pro tebe i tvé kopie, vidím, že jsi úplný začátečník, pokud tomu zatím vůbec nerozumíš, musíš být sdílnější po všech stránkách a nedoufej, že někdo zkušený tady bude marnit čas a systematicky z tebe páčit údaje a opakovat co ve fórech opakovaně zaznívá, prostě "virtuální baterie za 180,-" to je pojem :-)

Určitě sis přečetl témata typu viewtopic.php?t=1240 a další začátečnická?

Dobře, topíš přímotopem, kolik tak sežere máš představu, kolik dřeva spálíš, umíš to přepočítat na kWh a topíš vlastně do čeho, resp. jak vypadá otopný systém ????
Jaký máš ohřev TUV? (typ, kapacita zás. pro kolik lidí??)
NN máš kolik hodin denně (každý nemá přesně v hlavě, co je D45d, opravdu chceš po lidech, aby se šli podívat do ceníku ČEZu, aby si to zjistili)?
Máš nějaké třífázové spotřebiče? A jsou některé významné z pohledu spotřeby?

Ok, máš tady nějakou nabídku, nabídka má tři základní znaky - celk. výkon panelů, typ a výkon střídače, velikost baterie, když popíšeš, jaké jsou možnosti na umístění panelů (orientace střechy a max. kapacita panelů - nakresli si v měřítku střechu a zkus si na ní umístit panely, to bys mohl zvládnout).


Až bude alespoň toto všechno známo, tak bude mít smysl na tvůj dotaz odpovídat
a může vzniknout diskuze.
Cmrnda
Příspěvky: 629
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od Cmrnda »

Honza B. píše: čtv pro 22, 2022 9:29 pm V nabídce je 13 panelů o výkonu 455 Wp
Jestli to dobře chápu, tak 13 panelů za 180 litrů? Nóó tak to je luxusní nabídka. K tomu lze dát akorát komentář, kdo chce kam, pomozmemu tam :roll: :roll: :roll:
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Honza B.
Příspěvky: 7
Registrován: čtv pro 22, 2022 7:41 pm

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od Honza B. »

Bral jsem to spíše obecně,zda při takovém odběru má smysl o tom vůbec uvažovat.Ano jsem úplný laik a nevím o tom skoro nic.Máme 20h NT denně,krbová kamna nejsou na nic napojená pouze ohřívají spodek domku.Největší žrout el.energie bude boiler Dražice na 160l a příkonem 2000W,trouba,varná deska.Topení z el.kotle je rozvedeno do radiátorů,spotřeba dřeva je zhruba 5m3.Střecha je situovaná na jižní stranu,bez okolního stínění.Maximální počet panelů dle mého odhadu bude 16 i vzhledem k tomu,že domek je dřevostavba a možnému zatížení střechy.
Děkuji za ochotu se mi věnovat,chápu že jsem tam informací moc neuvedl,ale netuším co vše je potřeba.
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od PK23 »

Ahoj, ekonomicky to u Tebe moc smysl dávat nebude. Pokud budeš chtít solidní hybrid s bateriovou kapacitou kolem 10-12kWh, bude Tě to stát po odečtení dotace dost přes 300 tisíc, bez dotace přes 500. Už teď máš vysoce ekonomickou domácnost. Fotovoltaika s topením nehraje. V Tvém případě v přechodných obdobích (měsíce 9-10; 3-5) s TČ ještě ano. S kotlem se to výkonově prakticky nepotká. VB od ČEZ bez baterií je dobrá možná tak na ty 3 roky. Diskutujeme v jiném vlákně. V perspektivě i poloviny životnosti FVE bude VB a prodej velmi nejistá položka v návratnosti. V létě pak nebudeš vědět co s elektřinou, v zimě Ti to na topení nepomůže vůbec, v domácnosti částečně ano, TUV přes bojler od 11 do 3 vycházet nebude, jinak ano. Baterie zaberou minimum místa v uvedené kapacitě, stejně někde musíš mít střídač a balast kolem něj, tak místo najdeš. Motivace návratností je v Tvém případě složitá a na velmi dlouho. Pokud máš volné peníze a nevíš co s nimi, je FVE dobrá volba proti znehodnocování. Samozřejmě to střílím od pasu, ale +/- to tak bude. Takže to buď chceš, protože to je dobré, nebo ne. ;)
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
visis
Příspěvky: 223
Registrován: stř kvě 25, 2022 7:44 pm

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od visis »

Teď trochu odbočím, ale pakliže někdo nemá úplně hluboko do kapsy, tak fve je investice do budoucna. Jsem velký pesimista a prostě si myslím, že energetika v eu směřuje mílovými kroky do kytek a nebude dlouho trvat a bude elektrika na příděl.
Jakékoliv zabezpečení proti tomuto je lepší než čekat, až to celé padne na hubu. Když se tak nestane, alespoň budeš šetřit.
Takže na té misce vah nemusí být jen ekonomika, ale právě to zabezpečení do budoucna. A to se nedá vyčíslit, ale musí se to zvážit.
Díky tomu, že firmy nestíhají, tak toho zneužívají a dřou lidi z kůže. Normálně instalovaný 1kwp počítám 25-30tis. Baterie 1kwh 10 tis. Vem si co na tom mají. V podstatě celou dotaci!
Panely víceméně nestárnou, stojí cca 5 tis/kus a budou navždy tvoje.
Solárník začátečník
Elektrárna 9,9 kWp, Goodwe GW10K-ET, baterie Dyness HV 17,8 kWh
Východ: 7x450 = 3 150 W
Jih: 8x450 = 3 600 W
Západ: 7x450 = 3 150 W
Honza B.
Příspěvky: 7
Registrován: čtv pro 22, 2022 7:41 pm

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od Honza B. »

V dnešní těžké době jsem to bral jako že si snížím náklady a něco málo ušetřím za el. energii.Největší spotřebu mám samozřejmě od podzimu do jara.Z toho důvodu se mi líbila VB,v létě vyrobím a v zimě spotřebuji (tak mi to bylo vysvětleno od obchodního zástupce).Zřejmně jsem to špatně pochopil,ale dle vašich odpovědí to takhle zřejmě nefunguje.
Martin P
Příspěvky: 144
Registrován: úte dub 20, 2021 4:45 pm

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od Martin P »

Baterie od Mikela má do 10kKč za kWh hodně daleko. 14KWh za cca 80kKč.
danidani
Příspěvky: 308
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od danidani »

Honza B. píše: pát pro 23, 2022 3:12 pmZřejmně jsem to špatně pochopil,ale dle vašich odpovědí to takhle zřejmě nefunguje.
Funguje, ale otázka je, jak dlouho to tak fungovat bude.

Představ si, že chceš celoročně jíst každý den čerstvé jahody. Tak si pořídíš lán jahod a od konce jara do konce léta jíš vlastní výpěstky. Samozřejmě je všechny nestíháš sníst, takže co nesníš, nosíš k místnímu obchodníkovi a je ti celkem jedno, co s nimi dělá. Za to očekáváš, že ti bude (za cenu dopravy = relativně za levno) dodávat jahody od konce léta do začátku další sklizně.

Aby byl obchodník schopen ti čerstvou jahodu v zimě dodat, musí je někde koupit, protože jahody u nás v zimě nerostou. A protože nerostou, je jejich cena mimo sezónu o dost vyšší.

Jak dlouho myslíš, že takový obchodník může fungovat, když tvé přebytky nemá jak uskladnit (mražená jahoda se nedá rozmrazit tak, aby byla jako čerstvá) a tebou požadované jahody musí draze kupovat na druhém konci světa?
danidani
Příspěvky: 308
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od danidani »

Martin P píše: pát pro 23, 2022 3:30 pm Baterie od Mikela má do 10kKč za kWh hodně daleko. 14KWh za cca 80kKč.
To je cena poskládané baterie, vč. obalu a BMS? Tj. jen přpojím +, - a komunikaci na střídač a dalších 10 let o tom nevím?
Honza B.
Příspěvky: 7
Registrován: čtv pro 22, 2022 7:41 pm

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od Honza B. »

Chápu,že tam budou poplatky,za jistič atd. co platím teď.Smluvně to garantují na tři roky a za tu dobu se investice do fte nevrátí ani náhodou.Zbytečných 180 000,- také těžko pohledat.Těžké rozhodování,když člověk neví co bude :o
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od Diablo007 »

danidani píše: pát pro 23, 2022 3:41 pm
Martin P píše: pát pro 23, 2022 3:30 pm Baterie od Mikela má do 10kKč za kWh hodně daleko. 14KWh za cca 80kKč.
To je cena poskládané baterie, vč. obalu a BMS? Tj. jen přpojím +, - a komunikaci na střídač a dalších 10 let o tom nevím?
Ano stačí se podívat na e-shop
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
misif
Příspěvky: 90
Registrován: stř zář 14, 2022 10:49 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9960
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od misif »

Honza B. píše: pát pro 23, 2022 1:16 pm Bral jsem to spíše obecně,zda při takovém odběru má smysl o tom vůbec uvažovat.Ano jsem úplný laik a nevím o tom skoro nic.Máme 20h NT denně,krbová kamna nejsou na nic napojená pouze ohřívají spodek domku.Největší žrout el.energie bude boiler Dražice na 160l a příkonem 2000W,trouba,varná deska.Topení z el.kotle je rozvedeno do radiátorů,spotřeba dřeva je zhruba 5m3.Střecha je situovaná na jižní stranu,bez okolního stínění.Maximální počet panelů dle mého odhadu bude 16 i vzhledem k tomu,že domek je dřevostavba a možnému zatížení střechy.
Děkuji za ochotu se mi věnovat,chápu že jsem tam informací moc neuvedl,ale netuším co vše je potřeba.
Ještě připomínám, jak je to s těmi 3-fázovými spotřebiči, máš tam něco významného?
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od RadarS »

Hlavně, v případě řešení ostrovni elektrárny ve 3f zapojení tři měničů, pozor na spotřebiče zapojené do trojúhelníka na 3*400V. Pro tyto měniče je to nevhodné a k poruše spějící zapojení. Když už jsou točivé stroje, tak jen ty umožňující zapojení do hvězdy na 3*230V. Topná tělesa případně vyměnit za 3*230 nebo přepojit na 3*230 do hvězdy - s částečnou ztrátou výkonu...
Ověřeno z více zdrojů. Týká se Axpertu, MUSTů, Revo, aj. ...
Honza B.
Příspěvky: 7
Registrován: čtv pro 22, 2022 7:41 pm

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od Honza B. »

Ne nic jiného doma nemáme.Na tři fáze jede jen bojler,varná deska a kotel.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od Diablo007 »

Honza B. píše: pát pro 23, 2022 7:37 pm Ne nic jiného doma nemáme.Na tři fáze jede jen bojler,varná deska a kotel.
Tohle všechno umí jet na 3x230v
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od josse »

RadarS píše:Hlavně, v případě řešení ostrovni elektrárny ve 3f zapojení tři měničů, pozor na spotřebiče zapojené do trojúhelníka na 3*400V. Pro tyto měniče je to nevhodné a k poruše spějící zapojení. Když už jsou točivé stroje, tak jen ty umožňující zapojení do hvězdy na 3*230V. Topná tělesa případně vyměnit za 3*230 nebo přepojit na 3*230 do hvězdy - s částečnou ztrátou výkonu...
Ověřeno z více zdrojů. Týká se Axpertu, MUSTů, Revo, aj. ...
Co to je za nesmysl?

Všechny normální měniče po nastavení do 3ph režimu drží symetrické točivé pole správně. (Včetně Axpert, voltronic, ... Každému se nastaví kterou fázi obsluhuje)

Hvězda -> trojúhelník se řeší pouze proto aby nemusely být měniče zapojené do 3ph a nebylo potřeba sdružené napětí. (Téma je složitější a mnohokrát zde probírané)
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od RadarS »

josse píše: pát pro 23, 2022 7:49 pm
RadarS píše:Hlavně, v případě řešení ostrovni elektrárny ve 3f zapojení tři měničů, pozor na spotřebiče zapojené do trojúhelníka na 3*400V. Pro tyto měniče je to nevhodné a k poruše spějící zapojení. Když už jsou točivé stroje, tak jen ty umožňující zapojení do hvězdy na 3*230V. Topná tělesa případně vyměnit za 3*230 nebo přepojit na 3*230 do hvězdy - s částečnou ztrátou výkonu...
Ověřeno z více zdrojů. Týká se Axpertu, MUSTů, Revo, aj. ...
Co to je za nesmysl?

Všechny normální měniče po nastavení do 3ph režimu drží symetrické točivé pole správně. (Včetně Axpert, voltronic, ... Každému se nastaví kterou fázi obsluhuje)

Hvězda -> trojúhelník se řeší pouze proto aby nemusely být měniče zapojené do 3ph a nebylo potřeba sdružené napětí. (Téma je složitější a mnohokrát zde probírané)
Neumím víc než doporučit kontaktovat prodejce a ověřit si co se o "delta/trojúhelník" píše v návodech... Zeptat se u mivvy, Kolarika, mrknout na mypower, zdrojů je víc... Provozovat na 3*400V prostě ne.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“