fotovoltaika ano,či ne?

Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od Diablo007 »

Vladimir Mahr píše: stř pro 28, 2022 6:54 pm Čtu dotaz pana Jiřího Zemka a Vaše odpovědi na jeho otázku jsou pro mne cenný zdroj informací. Také bych chtěl svojí budoucí fotovoltaiku orientovat na tři světové strany. Východ, jih a západ a jako laik jsem automaticky došel k závěru, že musím použít 3 MPPT trackery. Dále jsem si všimnul, že hybridní střídače jich mají maximálně 2. Tak proč se FV orientovaná na 3 světové strany nerealizuje jako ostrovní s připojením na DS se 3 regulátory ?
Kdo říká že se tak neděje (jen je potřeba najít někoho kdo zvládne sestavu vymyslet podle potřeby zákazníka a on samozřejmě tuto individualitu bude umět i finančně ohodnotit) ? On je zásadní problém v tom že většina firem dnes není schopno stavět instalace z komponentů které vyhovují klientovi dělá se jen unifikované sestavy které montují tupci a proto zde pak na fóru tolik lidí řeší proč jim to dělá to či ono a co s tím.
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Vladimir Mahr
Příspěvky: 72
Registrován: úte črc 19, 2022 11:35 am

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od Vladimir Mahr »

Diablo007 píše: stř pro 28, 2022 7:21 pm
Kdo říká že se tak neděje (jen je potřeba najít někoho kdo zvládne sestavu vymyslet podle potřeby zákazníka a on samozřejmě tuto individualitu bude umět i finančně ohodnotit) ? On je zásadní problém v tom že většina firem dnes není schopno stavět instalace z komponentů které vyhovují klientovi dělá se jen unifikované sestavy které montují tupci a proto zde pak na fóru tolik lidí řeší proč jim to dělá to či ono a co s tím.
Neřekl jste to pro mne úplně srozumitelně, kdo je ten on ? Zákazník, který neumí rozeznat dobré řešení od nekvalitního a nebo realizátor, který na to nemá znalosti ale proč to nezkusit když je někdo ochoten to financovat. Já se přikláním k názoru, že chyba je v zákazníkovi.
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od Plazivec »

Vladimir Mahr píše: stř pro 28, 2022 6:54 pm Čtu dotaz pana Jiřího Zemka a Vaše odpovědi na jeho otázku jsou pro mne cenný zdroj informací. Také bych chtěl svojí budoucí fotovoltaiku orientovat na tři světové strany. Východ, jih a západ a jako laik jsem automaticky došel k závěru, že musím použít 3 MPPT trackery. Dále jsem si všimnul, že hybridní střídače jich mají maximálně 2. Tak proč se FV orientovaná na 3 světové strany nerealizuje jako ostrovní s připojením na DS se 3 regulátory ?
Když se podíváš na můj podpis, tak uvidíš přesně to, o čem píšeš. A ano, mám to přesně jako pan Zemek, mám na chlup stejně orientované 3 sv. strany. Ovšem já jsem už předem věděl, co dělám. Postavil jsem malou FVE na garáži, která půjde kompletně na chatu. Na té jsem se vyškolil. Prozatím tady nikdo nezmínil fakt, že Axperti nemají zrovna nejrychlejší MPPT algo a proto jsem se já rozhodl jít cestou samostatných regulátorů.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od Diablo007 »

Vladimir Mahr píše: stř pro 28, 2022 7:44 pm
Diablo007 píše: stř pro 28, 2022 7:21 pm
Kdo říká že se tak neděje (jen je potřeba najít někoho kdo zvládne sestavu vymyslet podle potřeby zákazníka a on samozřejmě tuto individualitu bude umět i finančně ohodnotit) ? On je zásadní problém v tom že většina firem dnes není schopno stavět instalace z komponentů které vyhovují klientovi dělá se jen unifikované sestavy které montují tupci a proto zde pak na fóru tolik lidí řeší proč jim to dělá to či ono a co s tím.
Neřekl jste to pro mne úplně srozumitelně, kdo je ten on ? Zákazník, který neumí rozeznat dobré řešení od nekvalitního a nebo realizátor, který na to nemá znalosti ale proč to nezkusit když je někdo ochoten to financovat. Já se přikláním k názoru, že chyba je v zákazníkovi.
Částečně je chyba u zákazníka (dost často je priorita dotace a líbivá tabulka jak rychle se investice vrátí) ale neomlouvá to instalační firmu která nema chuť a znalosti řešit individuálně zákazníka a hlavně říci mu narovinu pane ve vašem případě je návratnost nikdy . Když někomu začnu nalévat čistého vína tak ti dotační a rychle ať se to vrátí odpadnou a lidé co to mají mentálně a technicky srovnané řeknou (já chci aby systém měl 30kwh baterií z které chci 10 jako rezervu když vypadne síť a 20 cyklovat aby to umělo to či ono atd atd a jak říká jeden špičkový technik (( neříká se zákazníkovi že něco nejde říká se mu cena za kterou to jde udělat)) a pak můžeš mít elektrárnu jako lusk která bude dělat přesně to co chceš.
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Vladimir Mahr
Příspěvky: 72
Registrován: úte črc 19, 2022 11:35 am

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od Vladimir Mahr »

No zase na obhajobu dnešních instalátorských firem FV by asi bylo správné si říci, že pokud tomu rozumíte a mne se zdá, že ano, tak proč jste svoje vědomosti a zkušenosti nezúročili a nerealizujete FV ?
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od Diablo007 »

Vladimir Mahr píše: stř pro 28, 2022 8:19 pm No zase na obhajobu dnešních instalátorských firem FV by asi bylo správné si říci, že pokud tomu rozumíte a mne se zdá, že ano, tak proč jste svoje vědomosti a zkušenosti nezúročili a nerealizujete FV ?
Kdo říká že nerealizuji. 8-)
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Vladimir Mahr
Příspěvky: 72
Registrován: úte črc 19, 2022 11:35 am

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od Vladimir Mahr »

Diablo007 píše: stř pro 28, 2022 8:21 pm
Vladimir Mahr píše: stř pro 28, 2022 8:19 pm No zase na obhajobu dnešních instalátorských firem FV by asi bylo správné si říci, že pokud tomu rozumíte a mne se zdá, že ano, tak proč jste svoje vědomosti a zkušenosti nezúročili a nerealizujete FV ?
Kdo říká že nerealizuji. 8-)
Myslel jsem tou otázkou proč nerealizujete FV pouze u sebe ale za peníze i u druhých. A Vy tou odpovědí říkáte, že to realizujete i u druhých ?
Vladimir Mahr
Příspěvky: 72
Registrován: úte črc 19, 2022 11:35 am

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od Vladimir Mahr »

brumlaj píše: úte pro 27, 2022 8:00 pm Auto se nabíjí co nejnižším výkonem kvůli životnosti akumulátoru. Takže málo kdo je nucen nabíjet více než 3,6kW. (když spíš nabije 36 kWh což běžnému zaměstnanci na dojezd a pojížďky stačí)
Pořád ještě nad tímto faktem uvažuji, zní logicky, ale současně se mi v podvědomí honí myšlenka, že výrobci EV jsou nejvíc kritizování za nepřijatelnou délku doby nabíjení ve srovnání s tankováním. Takže výrobci musí jít cestou co nejintenzivnějšího nabíjení a životnost baterie budou muset nějak ošetřit. Potom by asi bylo správné už s tak výkonným nabíjením teď počítat.
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od brumlaj »

Jenže to rychlé nabíjení je požadováno na delších cestách než je dojezd na jedno nabití. To potom nebaví sedět uprostřed cesty a koukat na procenta a hodinky. Pokud si nezorganizuješ cestu. Což dnes lidi nechtějí dělat - doba je rychlá. Takže se jde dvěma směry. Zvyšování dojezdu (kapacity akumulátorů) a rychlonabíjení. Zvýšením kapacity se pak zvyšuje tlak na výkon rychlonabíjení (aby se akumulátor nabil za přijatelnou dobu). To že 90% cest uděláš s v noci nabitým akumulátorem (protože si takový vůz cíleně koupíš abys nečekal) je pak třešnička na dortu. Ve společnosti ale koluje poměřování si pindíků kdo má více a kdo nabije za kratší dobu...... to je lidská přirozenost.
U nabíjení "přes noc" nedává logiku spěchat. Ztráty jsou dány druhou mocninou velikosti proudu ;-) (násobeno odporem smyčky)
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od PK23 »

Vladimír: Tady to jde především za firmou. Bouchají to unifikovaně a to při řešeních na 3 světové strany prostě nejde. I když je tak malý sklon střechy, jako má kolega, bude se dít přesně to, že nejméně nasvícené panely budou srážet výkon celého stringu. Je potřeba se nad tím zamyslet v konktrétních podmínkách a když mám 2 MPPT trackery, prostě to rozdělit, případně rozbalancovat tak, aby to v každé chvíli dne dávalo možné maximum. Jenže to tam prostě musí zajet někdo se zkušeností a vysvětlit montérům jak a proč a pak to zkontrolovat. Při dnešní poptávce, kdy na firmu čekají měsíce další se to prostě bouchne a jede se dál. Většinou to jede celkem ok, ale instalace na 3 strany prostě od stolu jde těžko. Další věc je, jak to ten od stolu navrhne a jak to ti kluci na střeše ve skutečnosti spojí. To teď musí kolega vypátrat. Naštěstí to není nic neřešitelného a určitě se dopracuje ke spokojenosti. Jen ho to bude stát trochu nervů a času. ;)
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
Jiri Zemek
Příspěvky: 16
Registrován: úte pro 27, 2022 8:14 pm

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od Jiri Zemek »

Jiri Zemek píše: stř pro 28, 2022 1:14 pm
brumlaj píše: stř pro 28, 2022 12:19 pm
Jiri Zemek píše: stř pro 28, 2022 11:13 amMám jeden string 9+9 panelů a druhý string 5panelů.
Tak takhle ne, to nic neříká. Je to string 18 sériově řazených panelů? (je to velmi důležité vědět JAK to je fyzicky zapojené) Nebo jsou to dva paralelní stringy po devíti sériově řazených panelech spojené do jednoho MPPT vstupu? Jsou ty devítky rozdělitelné? (pojistky, konektory .......?) A jsou ty devítky zapojeny vždy se stejnou orientací panelů?
Tak už jsem dostal detaily instalace a jestli tomu dobře rozumím (nejsem elektrikář), tak:
- 18panelů je napojených v sérii do jednoho MPPT vstupu
- 9 panelů z této série je na JZ a 9 na SZ
- těch 9 panelů by mělo být rozdělitelných
- Zbývajích 5panelů je napojeno v sérii do druhého MPPT vstupu

Myslíte, že by bylo řešení změnit to následovně (můj laický pohled):?
- 5panelů na JV straně spojit do jednoho stringu s 9panely na JZ straně + osadit 5optimizérů na všech 5panelů na JV straně
- 9panelů na SZ stramě nechat v samostaném stringu

Díky za podněty.
JZ
Přílohy
FVE projekt 1.jpg
FVE projekt 1.jpg (94.79 KiB) Zobrazeno 1784 x
FVE projekt 2.jpg
FVE projekt 2.jpg (87.78 KiB) Zobrazeno 1784 x
FVE projekt 3.jpg
FVE projekt 3.jpg (115.17 KiB) Zobrazeno 1784 x
FVE projekt 4.jpg
FVE projekt 4.jpg (79.62 KiB) Zobrazeno 1784 x
FVE projekt 5.jpg
FVE projekt 5.jpg (83.2 KiB) Zobrazeno 1784 x
FVE 9.08kWh, střídač Goodwe GW10k-ET, baterie Dyness T10, panely Trina Vertex 395Wp (5panelů JV, 9+9panelů JZ a SZ)
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 199
Registrován: úte dub 06, 2021 7:46 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10200
Kapacita baterie [kWh]: 48

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od beethowen »

Dávat panely na SZ je dost na pováženou. Na to by snad ani nikdo neměl poskytovat dotace. To mě přijde uhozené. Hold to nemusí být vždy 10kWp.
To řešení s těmi 5-ti optimizéry a spojením stringů JV a JZ asi OK. Ještě by se asi dalo něco dát na tu zelenou střechu, co vidím na té adrese, co je v projektu. Tam bych dal to co je na SZ a otočil to na jih.
Ty malé čtvercové bungalovy nejsou pro FVE úplně to pravé ořechové.
10,2kWp poly/mono, XTH6000-48, 2x VT-80A, Li-ion 48kWh
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od Beny »

SZ asi horší než můj SV. V porovnání s JZ stejný panel za rok jen 2/3 výroba. Ale jde najdeš jen tak 2,2 MWh že jo
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Kostěj
Příspěvky: 140
Registrován: stř čer 08, 2022 9:05 pm
Bydliště: Dobrovicko
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od Kostěj »

5 panelů je málo na dosažení mppt rozsahu použitého měniče. Optimizery to mohou jen zhoršit.
Dát panely na tři různé orientace a zapojit to na dva mppt vstupy nemůže dopadnou dobře. Vyměnit projektanta.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od Diablo007 »

By mne zajímalo co je tam za střídač že je v projektu uf guard to se dává na předpotopní střídače co nemají síťové ochrany
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Jiri Zemek
Příspěvky: 16
Registrován: úte pro 27, 2022 8:14 pm

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od Jiri Zemek »

beethowen píše: úte led 03, 2023 4:33 pm Dávat panely na SZ je dost na pováženou. Na to by snad ani nikdo neměl poskytovat dotace. To mě přijde uhozené. Hold to nemusí být vždy 10kWp.
To řešení s těmi 5-ti optimizéry a spojením stringů JV a JZ asi OK. Ještě by se asi dalo něco dát na tu zelenou střechu, co vidím na té adrese, co je v projektu. Tam bych dal to co je na SZ a otočil to na jih.
Ty malé čtvercové bungalovy nejsou pro FVE úplně to pravé ořechové.
V létě na ten SZ svítí velkou část dne slunce, není to čistý severozápad, spíš je to přitočené k západu.
Na zelenou střechu to dávat nechci, protože mě stála balík a dělá určité klima, které bych panelama zabil - plus výhled taky na prd…
FVE 9.08kWh, střídač Goodwe GW10k-ET, baterie Dyness T10, panely Trina Vertex 395Wp (5panelů JV, 9+9panelů JZ a SZ)
Jiri Zemek
Příspěvky: 16
Registrován: úte pro 27, 2022 8:14 pm

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od Jiri Zemek »

Kostěj píše: úte led 03, 2023 4:58 pm 5 panelů je málo na dosažení mppt rozsahu použitého měniče. Optimizery to mohou jen zhoršit.
Dát panely na tři různé orientace a zapojit to na dva mppt vstupy nemůže dopadnou dobře. Vyměnit projektanta.
5 panelů je údajně na hraně, ale použitelných. To elektrofirma prověřovala. Pokud je dáme na jeden string s dalšími 9panely na vedlejší straně střechy, nemůže být přece výkonově problém, spíš naopak, nebo??

Výměna projektanta je dobrý nápad, ale na to je v mém případě pozdě 😩
FVE 9.08kWh, střídač Goodwe GW10k-ET, baterie Dyness T10, panely Trina Vertex 395Wp (5panelů JV, 9+9panelů JZ a SZ)
Jiri Zemek
Příspěvky: 16
Registrován: úte pro 27, 2022 8:14 pm

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od Jiri Zemek »

Diablo007 píše: úte led 03, 2023 5:13 pm By mne zajímalo co je tam za střídač že je v projektu uf guard to se dává na předpotopní střídače co nemají síťové ochrany
Mám tam 3fázové asymetrické Goodwe - viz můj podpis.
Co za funkci tyto UF GUARDy mají?
FVE 9.08kWh, střídač Goodwe GW10k-ET, baterie Dyness T10, panely Trina Vertex 395Wp (5panelů JV, 9+9panelů JZ a SZ)
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od Diablo007 »

Jiri Zemek píše: úte led 03, 2023 5:21 pm
Diablo007 píše: úte led 03, 2023 5:13 pm By mne zajímalo co je tam za střídač že je v projektu uf guard to se dává na předpotopní střídače co nemají síťové ochrany
Mám tam 3fázové asymetrické Goodwe - viz můj podpis.
Co za funkci tyto UF GUARDy mají?
Má funkci síťové ochrany tedy pokud dojde k situaci kdy síť nebude vykazovat předepsané vlastnosti tak to měnič odpojí ale tuto funkci má goodwe v sobě tedy mi není jasné proč tam je položka za 10t zbytečně
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Jiri Zemek
Příspěvky: 16
Registrován: úte pro 27, 2022 8:14 pm

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od Jiri Zemek »

Diablo007 píše: úte led 03, 2023 5:24 pm
Jiri Zemek píše: úte led 03, 2023 5:21 pm
Diablo007 píše: úte led 03, 2023 5:13 pm By mne zajímalo co je tam za střídač že je v projektu uf guard to se dává na předpotopní střídače co nemají síťové ochrany

Má funkci síťové ochrany tedy pokud dojde k situaci kdy síť nebude vykazovat předepsané vlastnosti tak to měnič odpojí ale tuto funkci má goodwe v sobě tedy mi není jasné proč tam je položka za 10t zbytečně
Dostal jsem prozaickou odpověď - prý to dělal projekt formou Ctrl C - Ctrl V, takže to tam nechal ale fyzicky to tam není …
Takhle my si tady v ČR žijeme 😁
FVE 9.08kWh, střídač Goodwe GW10k-ET, baterie Dyness T10, panely Trina Vertex 395Wp (5panelů JV, 9+9panelů JZ a SZ)
Diablo1st
Příspěvky: 975
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od Diablo1st »

Tu nie je moc čo riešiť, treba to troška prekáblovať. SZ nechať na jednom mppt a ostatné dať na druhý mppt.
Naposledy upravil(a) Diablo1st dne úte led 03, 2023 9:42 pm, celkem upraveno 1 x.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Kostěj
Příspěvky: 140
Registrován: stř čer 08, 2022 9:05 pm
Bydliště: Dobrovicko
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od Kostěj »

Jiri Zemek píše: úte led 03, 2023 5:18 pm 5 panelů je údajně na hraně, ale použitelných. To elektrofirma prověřovala. Pokud je dáme na jeden string s dalšími 9panely na vedlejší straně střechy, nemůže být přece výkonově problém, spíš naopak, nebo??
Pět panelů nedá v létě 200V, to mppt měniče nenastartuje. Pokud se pětice spojí s 9 panely do série, nebude to fungovat. Jestli k nim dají pět optimizerů a přidají k nim do série 9 panelů, tak bych si nechal výslovně podepsat, že to optimizéry ustojí, že to bude fungovat. Já tomu tedy nevěřím, kdyby mi to firma opravdu vnutila, nechal bych si na vlastní náklady stáhnout do technické místnosti jeden vývod navíc, a to spoj těch 9 panelů s pěti, abych mohl kdykoliv přeměřit napětí na obou částech.
Když už trvat na takové nešťastné kombinaci, tak připojit těch pět panelů na samostatný mppt nabíječ baterie (jestli to baterka umí). Jo a u měniče se udává rozsah mppt při plném zatížení 460-850V, to 9 panelů nedá. Nelíbí se mi to, končím s tím, ale držím palce.
Jiri Zemek
Příspěvky: 16
Registrován: úte pro 27, 2022 8:14 pm

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od Jiri Zemek »

Kostěj píše: úte led 03, 2023 9:23 pm
Jiri Zemek píše: úte led 03, 2023 5:18 pm 5 panelů je údajně na hraně, ale použitelných. To elektrofirma prověřovala. Pokud je dáme na jeden string s dalšími 9panely na vedlejší straně střechy, nemůže být přece výkonově problém, spíš naopak, nebo??
Pět panelů nedá v létě 200V, to mppt měniče nenastartuje. Pokud se pětice spojí s 9 panely do série, nebude to fungovat. Jestli k nim dají pět optimizerů a přidají k nim do série 9 panelů, tak bych si nechal výslovně podepsat, že to optimizéry ustojí, že to bude fungovat. Já tomu tedy nevěřím, kdyby mi to firma opravdu vnutila, nechal bych si na vlastní náklady stáhnout do technické místnosti jeden vývod navíc, a to spoj těch 9 panelů s pěti, abych mohl kdykoliv přeměřit napětí na obou částech.
Když už trvat na takové nešťastné kombinaci, tak připojit těch pět panelů na samostatný mppt nabíječ baterie (jestli to baterka umí). Jo a u měniče se udává rozsah mppt při plném zatížení 460-850V, to 9 panelů nedá. Nelíbí se mi to, končím s tím, ale držím palce.
Jak bys to řešil, kdybys tento problém měl doma?
Hledám za daných okolností nejlepší možné řešení…
Díky.
FVE 9.08kWh, střídač Goodwe GW10k-ET, baterie Dyness T10, panely Trina Vertex 395Wp (5panelů JV, 9+9panelů JZ a SZ)
Kostěj
Příspěvky: 140
Registrován: stř čer 08, 2022 9:05 pm
Bydliště: Dobrovicko
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od Kostěj »

Jiri Zemek píše: úte led 03, 2023 9:48 pmJak bys to řešil, kdybys tento problém měl doma? Hledám za daných okolností nejlepší možné řešení… Díky.
Přesně stejně, jako to má Plazivec, viz jeho podpis. No možná bych se to pokusil ustát jen s jedním Kingem a přidat baterky. Každý string svůj mppt nabíječ, to prostě nemá chybu.
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od josse »

Jiri Zemek píše:
Kostěj píše: úte led 03, 2023 9:23 pm
Jiri Zemek píše: úte led 03, 2023 5:18 pm 5 panelů je údajně na hraně, ale použitelných. To elektrofirma prověřovala. Pokud je dáme na jeden string s dalšími 9panely na vedlejší straně střechy, nemůže být přece výkonově problém, spíš naopak, nebo??
Pět panelů nedá v létě 200V, to mppt měniče nenastartuje. Pokud se pětice spojí s 9 panely do série, nebude to fungovat. Jestli k nim dají pět optimizerů a přidají k nim do série 9 panelů, tak bych si nechal výslovně podepsat, že to optimizéry ustojí, že to bude fungovat. Já tomu tedy nevěřím, kdyby mi to firma opravdu vnutila, nechal bych si na vlastní náklady stáhnout do technické místnosti jeden vývod navíc, a to spoj těch 9 panelů s pěti, abych mohl kdykoliv přeměřit napětí na obou částech.
Když už trvat na takové nešťastné kombinaci, tak připojit těch pět panelů na samostatný mppt nabíječ baterie (jestli to baterka umí). Jo a u měniče se udává rozsah mppt při plném zatížení 460-850V, to 9 panelů nedá. Nelíbí se mi to, končím s tím, ale držím palce.
Jak bys to řešil, kdybys tento problém měl doma?
Hledám za daných okolností nejlepší možné řešení…
Díky.
Samostatné regulátory pro každou orientaci. Vše ostatní je nefunkční paskvil.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“