fotovoltaika ano,či ne?

Diablo1st
Příspěvky: 957
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od Diablo1st »

Vladimir Mahr píše: úte pro 27, 2022 7:01 pm
Diablo1st píše: ned pro 25, 2022 9:05 pm
Pre väčšinu ľudí je 3F FVE ekonomicky neefektívna. Dom sa dá napojiť komplet na 1F okrem sporáka a trúby. 1F systémom nevieš síce pokryť úplne celú spotrebu domu, ale pri výrazne nižšej investícii vieš znížiť účty za elektrinu razantne.
Procházím zdejší diskuse, vzdělávám se a dokonce už některé věci začínám chápat, ale jednu věc pořád nedávám. Docházím k závěru, že asi nejsmysluplnější řešení fotovoltaiky dnes je udělat ostrov s dobíjením z DS ale pro jednofázový rozvod. 3F zásuvku pro míchačku lze řešit trvalým připojením na DS. Ale co s tím sporákem a troubou když uvádíte, že nemohou jet na 1F ?
Ako už tu ostatní napísali, zapojiť na 1F ide, ale nie s jedným 5kW meničom. Na pripojenie aj trúby a sporáku treba min. 2x5kW.

Ja som mal na mysli "budget" FVE, kedy sa väčšina malých spotrebičov dá bez problémov prehodiť na jednu fázu a táto fáza sa dá kŕmiť len jedným 5kW meničom. Toto je najekonomickejšie riešenie, lebo pokryje väčšiu časť spotreby za relatívne dobrý peniaz. Sporák a trúba sú dosť nárazové spotrebiče, ktoré prioritne netreba riešiť, lebo väčšinu času sú vypnuté.
Ako som už viac razy spomínal, je ekonomicky efektívnejšie pokryť malé spotrebiče, ktoré idú 24/7, ako pokrývať veľké spotrebiče, ktoré idú len zriedkavo.
Ono vzťah medzi nákladmi a pokrytím spotreby rastie exponenciálne. Čiže ak pokryjem 70% spotreby a stojí ma to x€, ak by som chcel pokryť 80% spotreby už by ma to stálo 1,5x a ak by som chcel pokryť 90% spotreby už by to bolo 2x. Samozrejme je to len príklad pre predstavu. :)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od PK23 »

Mně shodou okolností odešel starý sporák krátce před montáží FVE. Koupil jsem jako náhradu indukci, která sama vyhodnotí na kolika fázích je a podle toho ztlumí výkon plotýnek. 3f kabel od starého sporáku jsem smotal za nový sporák a ten připojil do zásuvky s jištěním 16C. Jedeme na tom už dost dlouho bez problémů. Souhlasím, že jet na jedné fázi má jistá omezení. Z hlediska stability bych šel do 2xMP2 5000 v parallelu, jen už se mi do toho teď nechce rvát dalších 60, když se ukázalo, že jen s malým přemýšlením o tom nepustit všechno naráz další omezení nejsou.

EV nabíjení - regulace a prostě pomalonabíjení místo rychlo. Kolega si na to udělal řízení a nabíjí vše do kapacity 1f střídače, co právě nespotřebovává dům. Řídí nabíječku nějak přes počet impulzů. Víc o tom nevím, ale je s tím spokojen.
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od brumlaj »

PK23 píše: úte pro 27, 2022 8:13 pm ..... Řídí nabíječku nějak přes počet impulzů. Víc o tom nevím, ale je s tím spokojen.
Není to počet impulzů, ale šířka(plnění) 1kHz řídícího pulzu, který nabíječka ve voze neustále vyhodnocuje.
3910-controll_pot_z4.jpeg
3910-controll_pot_z4.jpeg (246.38 KiB) Zobrazeno 1816 x
Jiri Zemek
Příspěvky: 16
Registrován: úte pro 27, 2022 8:14 pm

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od Jiri Zemek »

Zdravím všechny,
Jsem tu poprvé tak snad píšu na správné místo😁
Potřeboval bych poradit k tématu panely na 3světové strany a jejich napojení na 2 stringy.
Popravdě zatím mám z provozu FVE smíšené pocity (týdenní provoz), protože nemám úplně důvěru k firmě, která mi ji instalovala (obchodně byli super, ale technicky už to bylo horší…)
Mám 5panelů na JV straně v jednom stringu a 9+9panelů napojených do druhého stringu.
Sledoval jsem výkon systému během celého dne, kdy nebyl za celý den ani mráček. Slunce svítilo cca 4,5h a elektrárna mi podle aplikace vyrobila 7kWh (popravdě jsem čekal víc, ale pokud jarní a letní slunce dá výrazně víc, pochopím to).
Co mě překvapilo byl výkon, který byl mezi 9-10h až 1,5kWh (to by na 5panelů v zimě asi nebylo špatné) a následně už nepřekročil 1,3kWh i když teoreticky odpoledne měly vyrábět panely v počtu 9+9ks takže je mi záhadou, proč od 11-ca14h nepřekročil výkon ranní maxima. To je pro mě zklamání.

Tuším, že by problém mohl spočívat v tom, že panely na JZ straně byly nasvícené bez stínu, ale zároveň panely na SZ straně byly celý den v polostínu. Obě strany jsou napojené na jeden string a není na nich optimalizér.

Může toto být problém malého výkonu odpoledne?

Díky moc za případné postřehy.
Jirka
FVE 9.08kWh, střídač Goodwe GW10k-ET, baterie Dyness T10, panely Trina Vertex 395Wp (5panelů JV, 9+9panelů JZ a SZ)
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od PK23 »

Diablo1st: pokud má někdo novější indukci, jde to v pohodě provozovat na jednom MP2 5000. Jen prostě když peču a vařím zároveň, počkám s pračkou a myčkou atd. Není to nijak zásadní omezení, jen musíš nepatrně přemýšlet. Sklokeramika typu on/off je týrání střídače, ale indukce s odstupňovaným výkonem je v pohodě. Nejvyšší stupeň má podle velikosti plotýnky od 2,1kW do 3,2kW na maximálním stupni. Jenže už stupeň pod maximem je poloviční výkon, dva stupně 800W z 3,2kW u té mé. No a jako pojistka je tam připojení k DS. Při přetížení měniče přes 5,5kW déle než minutu se mu pomůže dalšími dvěma kW z DS dokud na 2 minuty neklesne pod třeba 4,5kW, což je na MP2 přijatelný dlouhodobý overload. Když se to všechno potká dohromady, jako třeba dnes, vypadá to takto ;-) :

Obrázek

S jednoduchou automatizací v pohodě vydržíme na jednom MP2 i když to občas někdo přepískne. S 2kW dopomocí z DS dokáže MP2 bez mrknutí oka dávat minimálně 30 minut 7,2kW, bratru 30A při 230V. Pokud člověk není úplně blázen, musí to stačit. Přetížení nad 4kW se děje párkrát do týdne a rezerva je při uvedeném scénáři veliká, na dlouhé minuty dvojnásobek. V poměru náklady vs užitek to takhle považuju za ideál.
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
Diablo1st
Příspěvky: 957
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od Diablo1st »

@PK23: Jasné, pri Victrone to takto ide. Lenže väčšina meničov nevie takto pricucávať, takže rozhodne táketo zapojenie neodporúčam každému. Na toto potrebuješ mať aj spolupracujú osádku domácnosti, čo môže byť tvrdý oriešok :lol:
Nevieš ako je to pri ESS? Vedel by som teoreticky využiť 25A zo siete + cca. 4,5kW z meniča a živiť celkový výkon tých 11kW na jednej fáze?
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od PK23 »

Jiří Zemek: Tušíš s největší pravděpodobností správně. Pokud je to stažené do MPPT jako jeden string (neznám samozřejmě detail, ale z Tvého popisu to tak vypadá) je to hodně hloupě namontované. Pak samozřejmě nenasvícené, nebo méně nasvícené panely sráží výkon všeho. Pokud Ti dnes na 18 kusů 400W panelů svítilo, tak by byl jejich výkon téměř nezávislé na sklonu klidně 5kW i víc a Tvá výroba by dnes byla ke 20kWh jestli bylo u Vás +/- jako u nás.
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od PK23 »

Diablo1st : Jít by to dle mého mělo, ale jak, to Ti bohužel neporadím. S ESS mám minimální zkušenosti.
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
Diablo1st
Příspěvky: 957
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od Diablo1st »

Jiri Zemek píše: úte pro 27, 2022 8:46 pm Zdravím všechny,
Jsem tu poprvé tak snad píšu na správné místo😁
Potřeboval bych poradit k tématu panely na 3světové strany a jejich napojení na 2 stringy.
Popravdě zatím mám z provozu FVE smíšené pocity (týdenní provoz), protože nemám úplně důvěru k firmě, která mi ji instalovala (obchodně byli super, ale technicky už to bylo horší…)
Mám 5panelů na JV straně v jednom stringu a 9+9panelů napojených do druhého stringu.
Sledoval jsem výkon systému během celého dne, kdy nebyl za celý den ani mráček. Slunce svítilo cca 4,5h a elektrárna mi podle aplikace vyrobila 7kWh (popravdě jsem čekal víc, ale pokud jarní a letní slunce dá výrazně víc, pochopím to).
Co mě překvapilo byl výkon, který byl mezi 9-10h až 1,5kWh (to by na 5panelů v zimě asi nebylo špatné) a následně už nepřekročil 1,3kWh i když teoreticky odpoledne měly vyrábět panely v počtu 9+9ks takže je mi záhadou, proč od 11-ca14h nepřekročil výkon ranní maxima. To je pro mě zklamání.

Tuším, že by problém mohl spočívat v tom, že panely na JZ straně byly nasvícené bez stínu, ale zároveň panely na SZ straně byly celý den v polostínu. Obě strany jsou napojené na jeden string a není na nich optimalizér.

Může toto být problém malého výkonu odpoledne?

Díky moc za případné postřehy.
Jirka
Jirko bolo by možné sem hodiť fotku z google maps, kde by si zakreslil kde máš panely osadené? To sa nedalo dať panely inde ako na SZ?
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Diablo1st
Příspěvky: 957
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od Diablo1st »

PK23 píše: úte pro 27, 2022 9:26 pm Diablo1st : Jít by to dle mého mělo, ale jak, to Ti bohužel neporadím. S ESS mám minimální zkušenosti.
Ok, ja len či na toto náhodou niekde nenarazil. Keď budem sám doma, skúsim to nejako otestovať. Síce viac ako na cca. 7kW nemám zariadenia, vyskúšam aspoň to.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Vladimir Mahr
Příspěvky: 72
Registrován: úte črc 19, 2022 11:35 am

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od Vladimir Mahr »

PK23 píše: úte pro 27, 2022 8:47 pm

Obrázek
Měl bych na Vás dotazy k tomu obrázku:
1. Je to 1F ostrov ?
2. Přicucnutý nedostatek výkonu z generátoru jde přímo do AC zátěže nebo do baterie ?
3. Výkon panelů z regulátoru jde přímo do měniče a nebo do baterie ?
4. Kdo je ten kdo rozhoduje co s výkonem regulátoru zda jej poslat do měniče nebo do baterie ?
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od PK23 »

Vladimír:

1. Ano, je to 1f ostrov. Řekněme ostrov se zimní dopomocí z DS automatizací připojení vstupu na základě SoC a max. zátěže.
2. Logika Victronu je v defaultním zapojení (bez ESS pro trvalou koexistenci s DS) taková, že vstup z generátoru/DS jde primárně přímo do spotřeby za MP2. Pokud je příkon na vstupu do střídače větší, než odběr za ním, dobíjí se rozdílem baterie. Pokud je to obráceně, tedy odběr větší, než povolený limit vstupu na ACin, spustí se funkce PowerAssist, která do limitu svého nastavení pomůže kompenzovat zátěž z baterií. To, co je vidět jako nedostatek na obrázku je můj limit 9A na vstupu. MP2 drží typicky odběr ještě lehce pod limit. Z baterií právě asistuje 1,2kW, zbytek jde ze střechy. Celou kompenzaci výkyvů MPPT/panelů a případně i DS řeší samozřejmě odběr z baterie.
3. Opět jde výkon primárně přímo do MP2 ke kompenzaci odběru. Pokud je výkonu přebytek, teprve pak do baterií. Když je nedostatečný, naopak si MP2 cucne i z baterií. "Generátor" se připojil na základě podmínky přetížení, kterou jsem dnes záměrně zkoušel. Jinak by šlo z baterií o těch cca 1,9kW víc. Je patrné, jak se na kompenzaci odběru těch 6kW podílí všechno - panely, DS, baterie.
4. Celé to sice řídí Cerbo, ale tady je to jednodušší - prostě DC obvod s baterií a balanc odběru a příkonu. Takže v zásadě rozhoduje odběr na MP2. Je-li větší a vyžere celý objem výkonu panelů, tak se baterie chová jako baterie - zbytek se vytáhne z ní. Pokud je odběr menší, než výkon z MPPT, MP2 si vezme co potřebuje a přebytek v obvodu nateče do baterie. Je-li baterie plná, MPPT nechá na střeše, co není třeba. MPPT dodává napětí a proud na dobíjení baterie řízen Cerbem podle BMS.
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
Jiri Zemek
Příspěvky: 16
Registrován: úte pro 27, 2022 8:14 pm

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od Jiri Zemek »

Jirko bolo by možné sem hodiť fotku z google maps, kde by si zakreslil kde máš panely osadené? To sa nedalo dať panely inde ako na SZ?
[/quote]

Jasné, viz příloha.
Bohužel dispozičně nebylo možné panely osadit nikam jinam.
Ten severozápad je natočený výrazně na západ, takže hlavně v létě na tu stranu pere slunce poměrně dobře a dlouho. Střecha má tvar stanu a každá strana má sklon 15st.
Jirka
230B3135-EE35-4E3D-94AB-807D3CB8F20A.jpeg
230B3135-EE35-4E3D-94AB-807D3CB8F20A.jpeg (700.56 KiB) Zobrazeno 1739 x
FVE 9.08kWh, střídač Goodwe GW10k-ET, baterie Dyness T10, panely Trina Vertex 395Wp (5panelů JV, 9+9panelů JZ a SZ)
Jiri Zemek
Příspěvky: 16
Registrován: úte pro 27, 2022 8:14 pm

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od Jiri Zemek »

PK23 píše: úte pro 27, 2022 9:16 pm Jiří Zemek: Tušíš s největší pravděpodobností správně. Pokud je to stažené do MPPT jako jeden string (neznám samozřejmě detail, ale z Tvého popisu to tak vypadá) je to hodně hloupě namontované. Pak samozřejmě nenasvícené, nebo méně nasvícené panely sráží výkon všeho. Pokud Ti dnes na 18 kusů 400W panelů svítilo, tak by byl jejich výkon téměř nezávislé na sklonu klidně 5kW i víc a Tvá výroba by dnes byla ke 20kWh jestli bylo u Vás +/- jako u nás.
Díky za reakci. Ano, myslím si to taky, že výkon měl být výrazně vyšší.
Jaké je podle tebe řešení této situace? Dát na všech 9panelů, které jsou na SZ straně střechy optimizéry?
Ono totiž teď v zimě na tu SZ stranu střechy svítí minimálně i když má sklon pouze 15st.
Díky za názor.
Jirka
758546B4-FC60-4DB1-981A-1588E0306A4B.jpeg
758546B4-FC60-4DB1-981A-1588E0306A4B.jpeg (700.56 KiB) Zobrazeno 1737 x
FVE 9.08kWh, střídač Goodwe GW10k-ET, baterie Dyness T10, panely Trina Vertex 395Wp (5panelů JV, 9+9panelů JZ a SZ)
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od PK23 »

Začal bych tím, kolik máš MPPT trackerů. Tedy kolik stringů dokážeš svým HW provozovat. Zeptal bych se firmy, jak propojili panely do stringů, které jsou společně. To je základ. Tam někde bude chyba s ohledem na rozložení panelů. Kdybych měl k dispozici 2 MPPT trackery, jak to bývá hodil bych ty letní SZ na jeden a s ničím je nemíchal. Ušetříš něco za optimizéry, což v tomhle počtu není málo peněz. JV plus JZ bych optimizoval/balancoval. Není to vůbec špatně orientované a velkou část dne bude solidní výnos z obou částí střechy. Zkusil bych to nejprve rozdělit na ty dva stringy SZ zvlášť a JV s JZ, pokud někoho nenapadne lepší řešení. Už tím by se to mělo zlepšit. Uvidíš v pěkných dnech, jak slabé to bude ráno a večer. Pak bych se rozhodl pro optimizéry. Jak v konkrétním případě, na to jsou tu mnohem povolanější.
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
Diablo1st
Příspěvky: 957
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od Diablo1st »

Presne ako píše PK23, treba to prekáblovať a dať SZ samostatne na 1. mppt a 7+7 panelov na 2. mppt. Na optimizéry sa vykašli, ich prínos je diskutabilný.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Beny
Příspěvky: 367
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od Beny »

Jiri Zemek píše: úte pro 27, 2022 8:46 pm
Tuším, že by problém mohl spočívat v tom, že panely na JZ straně byly nasvícené bez stínu, ale zároveň panely na SZ straně byly celý den v polostínu. Obě strany jsou napojené na jeden string a není na nich optimalizér.
Myslím,že jsi si odpověděl sám.
Já mám sice systém, kde jsou optimizery nutností na každém panelu (jinak to nefunguje), ale u instalací s jiným měničem než je SE je optimizer potřebný v případech:
- zastínění části instalace
- napojení panelů, které mají každý jiné podmínky instalace (sklon, orientace) do jednoho stringu

Jak moc optimizér dokáže ovlivnit výrobu nemám tucha, tedy ti nedokážu říct o kolik se ti zvedne špička.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od brumlaj »

Opravdu máš dva stringy po 9 panelech a jeden pětipanelový? Tak rozpoj těch 2x9 a každou devítku otestuj zvlášť jak Ti vyrábí.
Jiri Zemek
Příspěvky: 16
Registrován: úte pro 27, 2022 8:14 pm

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od Jiri Zemek »

PK23 píše: stř pro 28, 2022 9:26 am Začal bych tím, kolik máš MPPT trackerů. Tedy kolik stringů dokážeš svým HW provozovat. Zeptal bych se firmy, jak propojili panely do stringů, které jsou společně. To je základ. Tam někde bude chyba s ohledem na rozložení panelů. Kdybych měl k dispozici 2 MPPT trackery, jak to bývá hodil bych ty letní SZ na jeden a s ničím je nemíchal. Ušetříš něco za optimizéry, což v tomhle počtu není málo peněz. JV plus JZ bych optimizoval/balancoval. Není to vůbec špatně orientované a velkou část dne bude solidní výnos z obou částí střechy. Zkusil bych to nejprve rozdělit na ty dva stringy SZ zvlášť a JV s JZ, pokud někoho nenapadne lepší řešení. Už tím by se to mělo zlepšit. Uvidíš v pěkných dnech, jak slabé to bude ráno a večer. Pak bych se rozhodl pro optimizéry. Jak v konkrétním případě, na to jsou tu mnohem povolanější.
Díky moc. V prvním kroku je to asi nejlepší řešení vidět, jak se změní výkon celé soustavy.
Co máš na mysli tímto, prosím? “JV plus JZ bych optimizoval/balancoval” - jak, čím optimalizovat, balancovat?
FVE 9.08kWh, střídač Goodwe GW10k-ET, baterie Dyness T10, panely Trina Vertex 395Wp (5panelů JV, 9+9panelů JZ a SZ)
Jiri Zemek
Příspěvky: 16
Registrován: úte pro 27, 2022 8:14 pm

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od Jiri Zemek »

brumlaj píše: stř pro 28, 2022 10:35 am Opravdu máš dva stringy po 9 panelech a jeden pětipanelový? Tak rozpoj těch 2x9 a každou devítku otestuj zvlášť jak Ti vyrábí.
Mám jeden string 9+9 panelů a druhý string 5panelů.
FVE 9.08kWh, střídač Goodwe GW10k-ET, baterie Dyness T10, panely Trina Vertex 395Wp (5panelů JV, 9+9panelů JZ a SZ)
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od brumlaj »

Jiri Zemek píše: stř pro 28, 2022 11:13 amMám jeden string 9+9 panelů a druhý string 5panelů.
Tak takhle ne, to nic neříká. Je to string 18 sériově řazených panelů? (je to velmi důležité vědět JAK to je fyzicky zapojené) Nebo jsou to dva paralelní stringy po devíti sériově řazených panelech spojené do jednoho MPPT vstupu? Jsou ty devítky rozdělitelné? (pojistky, konektory .......?) A jsou ty devítky zapojeny vždy se stejnou orientací panelů?
Jiri Zemek
Příspěvky: 16
Registrován: úte pro 27, 2022 8:14 pm

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od Jiri Zemek »

brumlaj píše: stř pro 28, 2022 12:19 pm
Jiri Zemek píše: stř pro 28, 2022 11:13 amMám jeden string 9+9 panelů a druhý string 5panelů.
Tak takhle ne, to nic neříká. Je to string 18 sériově řazených panelů? (je to velmi důležité vědět JAK to je fyzicky zapojené) Nebo jsou to dva paralelní stringy po devíti sériově řazených panelech spojené do jednoho MPPT vstupu? Jsou ty devítky rozdělitelné? (pojistky, konektory .......?) A jsou ty devítky zapojeny vždy se stejnou orientací panelů?
Tyto detaily zjistím a dám vědět. Tak do hloubky mi to realizační firma nevysvětlila. Požádal jsem je o projekt, podle kterého to mělo být udělané, tam by tyto detaily měly být popsané…
Jirka
FVE 9.08kWh, střídač Goodwe GW10k-ET, baterie Dyness T10, panely Trina Vertex 395Wp (5panelů JV, 9+9panelů JZ a SZ)
Kostěj
Příspěvky: 136
Registrován: stř čer 08, 2022 9:05 pm
Bydliště: Dobrovicko
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od Kostěj »

brumlaj píše: stř pro 28, 2022 12:19 pm
Jiri Zemek píše: stř pro 28, 2022 11:13 amMám jeden string 9+9 panelů a druhý string 5panelů.
Tak takhle ne, to nic neříká.
Tohle je neštěstí 21. století. Před 50 lety by člověk vzal tužku, papír, namaloval střechu, vyznačil sever, na střechu namaloval kostky panelů, potom i dráty, jak jsou panely pospojované, o kousek dál měnič a svedl dráty do něj s vyznačením vstupů. K tomu připsat typ panelu, typ měniče. Nešlo by to i dnes? A potom to mobilem vyfotit a poslat sem. Holt dneska má člověk pocit, že když to není v CAD programu, vypadá to blbě.
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 193
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od Youda »

A to jsi nezminil, ze ta dnesni schemata casto vubec neodpovidaji realite. Pocty panelu, zapojeni stykacu, zem prepetovek.

Forma davno zvitezila nad obsahem. Ve vsech oblastech lidske cinnosti.
Vladimir Mahr
Příspěvky: 72
Registrován: úte črc 19, 2022 11:35 am

Re: fotovoltaika ano,či ne?

Příspěvek od Vladimir Mahr »

Čtu dotaz pana Jiřího Zemka a Vaše odpovědi na jeho otázku jsou pro mne cenný zdroj informací. Také bych chtěl svojí budoucí fotovoltaiku orientovat na tři světové strany. Východ, jih a západ a jako laik jsem automaticky došel k závěru, že musím použít 3 MPPT trackery. Dále jsem si všimnul, že hybridní střídače jich mají maximálně 2. Tak proč se FV orientovaná na 3 světové strany nerealizuje jako ostrovní s připojením na DS se 3 regulátory ?
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“