Kam se může posunout distribuce

Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Kam se může posunout distribuce

Příspěvek od Beny »

Elektro Dad dneska dal video z rohovoru se zástupci EdG. Směřuje to sice do oblasti EV, ale z větší části mluví o vývoji a stavu distribuce.
Nebudu k tomu dělat žádné závěry, to si proveďte každý sám.

Možná napřed prostudovat materieál ERÚ
https://www.eru.cz/navrh-koncepce-propo ... y-v-cenach

Následně video
https://www.youtube.com/watch?v=wv1Of0227T0
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: Kam se může posunout distribuce

Příspěvek od PK23 »

Dělám si závěr, že rozhodnutí pro ostrov, kde DS používám s velkým omezením pod úroveň spotřeby rychlovarné konvice jako podporu nedostatků FVE byl naprosto správný. DS nejde předělat za pár let. Jak je patrné z diskuse pod videem na YT, v Norsku už s masivní podporou EV narazili a dostali se za hranu možností DS. FVE je úplně identický problém v opačném směru.
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Kam se může posunout distribuce

Příspěvek od brumlaj »

Konečně někdo přiznal, že celá distribuční soustava NN je lež jako věž. Že nám sice něco prodávají, ale vlastně neprodávají a vůbec se necítí trapně s tím přiznat to. Naopak ještě s drzým čelem lžou, že dvěma stranami podepsaná smlouva pro ně není v odstavci rezervovaného příkonu závazná.
A další zajímavost je, že co se týká dodávky do distribuční sítě mají jiný metr na posuzování smluvního rezervovaného výkonu. Hajzli.
Strašné na tom je, že vizuálně jde o celkem mladou generaci - a už takto bezostyšně lže. (i tak díky jim za odvahu nechat nahlédnout veřejnost do praktik podvodné společnosti - "všeci kradnů")
Je to na nás odběratelích došlápnout si na to abychom je donutili dodat slíbené a zaplacené (rezervovaný příkon).
Jejich kecy o tom že municipality jim mají hlásit co se bude dít a odkud vítr vane - a co je ku.va zákon o podpoře OZE? Už 15 let je platný. Podle něj jasně ví co se bude dít (FVE na každém baráku) a voni furt pindaj a kličkují, že jako nic neví. O elektromobilitě ani nehovořím. Tam je situace jasná už minimálně 10 let.
Jediným řešením je okamžitá ztráta licence k distribuci rozhodnutím ERÚ pro takto nefungující instituci a násilné předání rozvodného zařízení společnosti jiné - vzešlé z výběrového řízení, která se zaváže opět uvést distribuci do stavu odpovídajícího legislativě a uzavřeným smlouvám. Co na to SEI?
Kam jsme se to dostali, když podnikavec ignoruje legislativu a svého jediného zákazníka a vymlouvá se na domělou "nevědomost" s tím, že čeká na Boží vnuknutí. (Šak my desítky let ignorujeme, tak proč bychom nemohli ignorovat dále?)
Součástí licenčního řízení by měla být kontrola gramotnosti vedení společnosti (zda umí číst a zda jsou mentálně schopni porozumět čtenému textu)
Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Kam se může posunout distribuce

Příspěvek od Kodl69 »

Už v historických normách je jasně napsaný, že nikdo nepočítá s tím, že by většina (ne všichni) v jednu chvíli využívali "rezervovaný příkon" za který platí nemalé peníze, a bude mnohem hůř. Tady máme na celou ulici, kde měla polovina domů elektrotopení, pojistky 120A pro 20 odběrných míst, jedno každý min 3x25A jistič. A teď si všichni připojíme ty elektromobily do zásuvek. To je úplná prasečina, mám rád scifi, ale lecčemu se nedá uvěřit ani při maximální naivitě. AYKY 3x150+95 prostě vyšší jištění dlouhodobě nesnese, a předělat rozvodnou soustavu na 500A jištění v jedné krátké ulici znamená na konci ulice trafo a novej přívod 22kV z rozvodny. Když bych se nad tím zamyslel dál, tak to znamená něco jako vybudování nové energetické soustavy, jako se to dělo od 50-tých do 70-tých let (část ještě po roce 1980 kvůli jaderkám). Další věc je to, že většina těch vn vedení je fakt stará, stačí větřík, a padá to jak sirky, a pak je minořádníá událost, kterou platí pojišťovna, ne li stát, místo aby to byla plánovaná preventivní údržba (uhnilé 220kV popadané na Mladoboleslavské dálnici před pár lety, fotky podezřele rychle zmizely z internetu).
V podstatě nedochází ani k obnově infrastruktury, bastlení nějakejch rozvodů v rychlokvašenejch satelitech není energetika, tj to co je se spotřebuje a poslední zhasne... Konec jedné civilizace v přímém přenosu.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
visis
Příspěvky: 223
Registrován: stř kvě 25, 2022 7:44 pm

Re: Kam se může posunout distribuce

Příspěvek od visis »

Ve videu zazní, že člověk který si pokryje 90% spotřeby vlastní výrobou je černý pasažér toho systému.
Takže jsme tu pánové a dámy téměř všichni černí pasažéři. Byl jsem vychovaný, že černý pasažér je lump, podvodník a zloděj. To jsem se dočkal pěkné škatulky. :stupidme:
Jinak tam taky zaznělo účtování poplatku za distribuci za 1/4 hodinové maximum, co je teď u VN odběratelů, akorát to u NN odběratelů nemají jak změřit. Ale já už mám měření B a ostatním solárníkům ho taky asi montují.
Takže v kontextu prvního, kdy jsme zloději a měřením typu B nám to pěkně osolí :steaming:
Solárník začátečník
Elektrárna 9,9 kWp, Goodwe GW10K-ET, baterie Dyness HV 17,8 kWh
Východ: 7x450 = 3 150 W
Jih: 8x450 = 3 600 W
Západ: 7x450 = 3 150 W
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Kam se může posunout distribuce

Příspěvek od Beny »

Říkal že na NN platí 160Kč/kW špičku. Můžeš si sám dopočíst kolik ti to hodí přes zimu, resp. to je špíčka i na směru ven do DS že?
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Kam se může posunout distribuce

Příspěvek od brumlaj »

Kodl69 píše: pát pro 30, 2022 7:34 amUž v historických normách je jasně napsaný, že nikdo nepočítá .........
Se budu opakovat, zákon o POZE buď něco změnil, nebo zrušme všechny zákony ve státě, když je není třeba dodržovat. O smlouvách distributor-zákazník to platí o to více. A pokud soudruzi elektrotechnici jsou líní počítat, tak ať mažou Z5 do první třídy ZŠ na kondiční lekce. Už mají minimálně 15 let zpoždění.
visis píše: pát pro 30, 2022 9:48 am Ve videu zazní, že člověk který si pokryje 90% spotřeby vlastní výrobou je černý pasažér toho systému. ........
Další bolševický výrok. Platíme stejně jako ti, kteří si 2x ročně na chalupě uvaří kafe? Nebo v garáži půl roku svítí 2W LED žárovkou? Komu je co do toho co dělám se svými penězi? Nebudou chtít rozhodovat zda si můžu koupit boty č.48? Abych si náhodou nežil nad poměry! Pro mne jsou určeny boty č.41! Stranou a vládou. A jestli je systém špatný, tak jej měli změnit. Ovšem za tržních podmínek. Počet LDS bude růst geometrickou řadou. Což je jenom dobře.
Takovéhoto kinder-mana-nenažerstva je třeba se okamžitě pomocí ERÚ a SEI zbavit.
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 193
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: Kam se může posunout distribuce

Příspěvek od Youda »

LDS (lokální distribuční síť) asi bude nakonec ideálním řešením například pro vesnice, které by chtěli provozovat vlastní bioplynku, soláry, větrníky. Násobně levnější to pro jejich obyvatele jistě nebude, ale budou vědět, že z jejich plateb se síť skutečně modernizuje.
visis
Příspěvky: 223
Registrován: stř kvě 25, 2022 7:44 pm

Re: Kam se může posunout distribuce

Příspěvek od visis »

Beny píše: pát pro 30, 2022 9:54 am Říkal že na NN platí 160Kč/kW špičku. Můžeš si sám dopočíst kolik ti to hodí přes zimu, resp. to je špíčka i na směru ven do DS že?
Tak to jsou snadné počty, v práci mám 4 velkoodběry. Jenže standardně si objednáváš roční rezervovanou kapacitu a dokupuješ měsíční. U fve předpokládám se jim toto nebude líbit, protože RRK by sis koupil velmi malou a na 3 měsíce by sis dokoupil vysokou měsíční. Z toho by moc neměli.
Bojím se co vymyslí...
Solárník začátečník
Elektrárna 9,9 kWp, Goodwe GW10K-ET, baterie Dyness HV 17,8 kWh
Východ: 7x450 = 3 150 W
Jih: 8x450 = 3 600 W
Západ: 7x450 = 3 150 W
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Kam se může posunout distribuce

Příspěvek od Beny »

visis píše: pát pro 30, 2022 12:26 pm
Beny píše: pát pro 30, 2022 9:54 am Říkal že na NN platí 160Kč/kW špičku. Můžeš si sám dopočíst kolik ti to hodí přes zimu, resp. to je špíčka i na směru ven do DS že?
U fve předpokládám se jim toto nebude líbit, protože RRK by sis koupil velmi malou a na 3 měsíce by sis dokoupil vysokou měsíční. Z toho by moc neměli.
Bojím se co vymyslí...
V té příloze co jsem dával na začátku je popsaný flexibilní tarif, který by měl přesně takto fungovat. Tedy přes léto malý rezervovaný a na zimu by jsi si přidal. Ale je to jen návrh ERÚ.
Ve videu to popisovali na denní příkladu.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 193
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: Kam se může posunout distribuce

Příspěvek od Youda »

visis píše: pát pro 30, 2022 12:26 pm
Beny píše: pát pro 30, 2022 9:54 am Říkal že na NN platí 160Kč/kW špičku. Můžeš si sám dopočíst kolik ti to hodí přes zimu, resp. to je špíčka i na směru ven do DS že?
Tak to jsou snadné počty, v práci mám 4 velkoodběry. Jenže standardně si objednáváš roční rezervovanou kapacitu a dokupuješ měsíční. U fve předpokládám se jim toto nebude líbit, protože RRK by sis koupil velmi malou a na 3 měsíce by sis dokoupil vysokou měsíční. Z toho by moc neměli.
Bojím se co vymyslí...
Ale to je přece logické, co vymyslí. Stačí použít Occamovu břitvu:

Vymyslí to tak, že ať uděláš co uděláš, budeš platit vždy více, než za současné situace. Tyhle korporace ani státy totiž nemají scénáře na to, že se jim v čase snižují příjmy nebo výběr daně.

Tedy: Vznikne nějaká situace na trhu, které se budeš muset přizpůsobit. Pokud se přizpůsobíš, získáš krátkodobou výhodu, ale po nějaké době se budeš mít defacto stejně, nebo hůř, než teď. Pokud svoje chování nepřizpůsobíš, budeš se mít okamžitě hůř, než teď.

Co na tom není k pochopení?
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 193
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: Kam se může posunout distribuce

Příspěvek od Youda »

Trochu zklamáním z odkazovaného videa pro mne je, že pan Staněk za celou dobu nebyl schopen vést nějakou diskusi, argumentovat, klást otázky a ptát se na možné scénáře. Prostě jen přitakával, tak jako to vlastně dělá vždycky.

Kluci z EG.D si ho pěkně povodili. Když si to člověk pozorně a v klidu poslechne, tak si v tom najde spoustu užitečných informací. Například tu, že nejvíce by se klukům z EG.D líbilo udržení současného status quo. Žádné velké změny, žádné velké investice, pěkně budeme všechno dělat tak, jako jsme to dělali posledních 100 let. A kdo chce nějakou novinku, ať si ji pěkně sám zaplatí.

Zajímavým také bylo, že stabilizace sítě pomocí lokální akumulace byla zmíněna jen z pohledu profitování na cenových rozdílech silové složky elektřiny. A že pokud by se provozovatelům lokální akumulace mělo platit za skutečnou stabilizaci sítě, tak že by to "všichni občané museli zaplatit ve zvýšených poplatcích za distribuci". Tak trochu se ale opomnělo, že již dnes se ve službách stabilizace sítě točí 50 miliard Kč ročně. A že by tedy klidně šlo, kdyby se část těchto miliard přesunula směrem ke stabilizaci na hladině NN. Jenomže to samozřejmě není chtěné - vždyť i to bateriové úložiště v Mydlovarech mělo být využito právě tímto způsobem, ale stávající dodavatelé regulační energie si prosadili, že legislativa tento způsob využití baterií nepovolila. Protože je jim jasné, že pokud by se to stalo, tak tu velká bateriová úložiště začnou růst jako houby po dešti (a budou zisková stejně jako to první úložiště v Austrálii).

https://oenergetice.cz/elektrina/ceps-s ... i-cinnosti
Prostřednictvím podpůrných služeb (PpS) jsou zajišťovány systémové služby. Pomocí PpS je možno korigovat rozdíly mezi výrobou a spotřebou elektřiny, a to změnami spotřeby nebo výkonů zdrojů. Definovány jsou jako činnosti fyzických nebo právnických osob pro zajištění provozování elektrizační soustavy a pro zajištění kvality a spolehlivosti dodávky elektrické energie. Každý subjekt připojený do elektrizační soustavy má přitom právo, nikoliv povinnost, při splnění technických a obchodních podmínek stanovených PPS tyto služby nabízet. V současné době je dle seznamu uveřejněného na webu ČEPSu v ČR 20 poskytovatelů PpS. Ceny se vytvářejí na základě tržního principu.
7385_celkove-pps-fhd.jpg
7385_celkove-pps-fhd.jpg (198.51 KiB) Zobrazeno 2484 x
Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Kam se může posunout distribuce

Příspěvek od Kodl69 »

LDS - ano, lokální sitě, a k tomu akumulátor na vyrovnání sítě - to se budovalo před více než 100 lety, ve mlýně bylo dynamo a akumulátor, napájelo to i pár domků v okolí, přes den se točilo dynamo, jely stroje a večer stačil na těch pár žárovek akumulátor. To všechno na 120V DC. A hlavně, nebylo to nikam připojený do žádné rozvodné sítě. Po připojení AC sítě se dynamo zahodilo, často i turbína a jelo se na "levnou" elektriku z uhlí. Že by se kruh uzavíral?
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 193
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: Kam se může posunout distribuce

Příspěvek od Youda »

Wow, tohle jsem nevěděl.
Doplň k tomu ještě společný obecní les se dřevem na topení a bude to značka ideál.
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 488
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Kam se může posunout distribuce

Příspěvek od pave69 »

Taky je na tom videu celkem vtipné, jak pánové z EG.D přímo a často používají věty a formulace z návrhu koncepce ERÚ. Je vidět, kdo to ERU napsal :-)
tomas
Příspěvky: 303
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: Kam se může posunout distribuce

Příspěvek od tomas »

visis píše: pát pro 30, 2022 9:48 am Ve videu zazní, že člověk který si pokryje 90% spotřeby vlastní výrobou je černý pasažér toho systému.
Takže jsme tu pánové a dámy téměř všichni černí pasažéři. Byl jsem vychovaný, že černý pasažér je lump, podvodník a zloděj. To jsem se dočkal pěkné škatulky. :stupidme:
Podle toho videa a jejich vyjádření to vypadá že je teď pro distributora černý pasažér snad úplně každý. Jak ten kdo má malou spotřebu (zahrádkář, garážník, samovýrobce) tak i ten kdo využívá svůj zaplacený rezervovaný příkon (jistič) naplno a nedbá na nějakou soudobost a ohleduplnost k sousedům. :rofl:
Prostě a jednoduše by chtěli aby každý platit paušálně jak za 80B/3 ale měl jen 10B/3 a bral tak kolem 5A maximálně a ještě na povel vypnul svůj vlastní zdroj a kupoval povinně energii z jejich DS když by měli přebytek energie a málo zisků.
Ale to je všechno vina ERÚ že to nechali dojít tak daleko, žádné skutečné pravidla které by distributoři museli dodržovat, všechno jim schválí a pracují jen pro jejich zisky.
Já bych náklady na distribuci rozdělil na dvě poloviny. Jedna polovina by se rozpočítala na spotřebitele a druhá polovina na zdroje. Distributoři by tak byly motivováni i k připojování zdrojů a nejen spotřebitelů. Za vyrovnanou bilanci v jednotlivých sítích (napěťových hladinách) by se stanovovala odměna a za nevyžádaný a trvalý odběr z PS sankce. Samovolně a tržně by se pak regulovalo. Ať si i zdroje náročné na připojení do sítě za to platí. Například Temelín má záložní přípojky na pokrytí vlastní spotřeby tak ať za to plně platí. Většinu času to jsou jen černí pasažéři z rezervovaným příkonem ale spotřeba žádná (výrobna 1. kategorie = neplatí rezervovaný příkon), nevidím důvod proč by měl být zdroje se záložními linkami zvýhodňovány oproti jiným zdrojům které záložní přípojky nepotřebují.
vata
Příspěvky: 67
Registrován: pon úno 07, 2022 9:58 pm

Re: Kam se může posunout distribuce

Příspěvek od vata »

Na mě to zapůsobilo dost depresivně - kluci vypadali, jako by prospali posledních minimálně deset let a najednou se vzbudili do nového světa. Nevšimla jsem si, jakou pozici / roli vlastně hráli, ale pokud alespoň trochu reprezentují technické správce DS, je to naprosto skandální. Ty jejich řečičky, že bez not shora vlastně chudáčci vůbec neví co by, to je hrozný alibismus, připomnělo mi to postavy z Muže na radnici..
Té zmínky o černých pasažérech jsem si taky všimla - no, není to novinka, to je pár let stará hláška, žádné překvapení v tomto kontextu. Jen se to teď může dotknout daleko více lidí. Tehdy se to nějak zakecalo, teď to vypadá jako příprava na to, že si ty svoje FVE pěkně zaplatíme podruhé.
No a východisko? Nejspíš přepanelovat jako to jen půjde, pořídit si centrálu a přešmiknout drát - možná to nakonec výjde levněji. Jistě, kolegové s dotacemi jsou v kleci jati.
K formě rozhovoru - pan Staněk působí v podobně obecných rozhovorech opravdu až příliš veřejnoprávně, jako by byl bez názoru. Ovšem kdo jej trochu zná, ví, že názor a vizi rozhodně má. Na druhou stranu, podobné hosty jako tyto dva výtečníky, pokud jsem si všimla, si dovede sehnat vlastně jen on, díky mu za to.
Martin P
Příspěvky: 144
Registrován: úte dub 20, 2021 4:45 pm

Re: Kam se může posunout distribuce

Příspěvek od Martin P »

Z toho rozhovoru mi bylo až blivno. Hnus fialovej, velebnosti.

Už se mne na to ptal kolega v práci. A moje odpověď byla: "za "hodiny" platím zrovna to samé co kdokoliv jiný s tím samým tarifem. Jediný rozdíl je v platbě za spotřebovanou elektřinu (projeté kWh). Protože tu elektřinu co si vyrobím v podstatě ušetřím. To je celé."
Podíval se na mne a řekl jsem mu: "přijde mi to jako "dělostřelecká příprava" na to, že potentáti budou mít právo na zisk a my povinnost jim platit. I z toho co neodebeteme. Aneb takové neo nevolnictví".
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: Kam se může posunout distribuce

Příspěvek od PK23 »

Zkusím pohled z druhé strany, aniž bych měl jakýkoliv motiv hájit PDS. Jen taky dělám v oboru, kde implementuju nové věci, na které staré systémy nejsou vůbec koncipovány, tak vím, co to znamená.

1. Koncepce je skutečně věc státu. Ten musí říct, kde chce mít energetickou infrastrukturu za dalších X let. Skanska taky neurčuje jak kapacitní komunikace a kudy povede. Takže noty shora nezbytné. V tomhle nejsou alibisti. Proč?

2. Protože je to rozděleno na řadu subjektů, které spravují části systému a každý jednotlivě kouká na jedinou věc - zisk. Tedy nedělá nic, co mu nenese a co ho něco stojí, to jen s perspektivou návratnosti, nebo je-li donucen koncepčně - tady se to cykluje zpět na bod 1.

3. Změna tarifů je nezbytná, protože přenosová síť stojí provozně to, na jakou kapacitu je postavena. Ne na to, kolik přenese. Pokud je centrální výroba a všichni jsou odběratelé, jde distribuční část ceny vázat na přenesený objem. V distribuované energetice ne. EON někde uváděl, že má 27 tisíc nových žádostí ohledně FVE. Počítejme, že každá sníží spotřebu OM o 3MWh ročně. To je 81 milionů kWh ročně a když si vezmeme průměrný distribuční poplatek ze současných ceníků 1,50Kč, tak je distribuce nějakých 122 milionů ročně v mínusu a přitom kapacitu drží pro OM stejnou kvůli zimě. V příštích letech to poroste a bude to schodek v miliardách. Zkrátka jak infrastruktura, tak tarifikace nejsou stavěny na distribuovanou energetiku.

4. Jsou tu projekty na GWp FVE od investorů. V dnešní ideologicky zelené době je politicky uhrajou a budou samozřejmě oproti nám střechařům privilegovaní a upřednostněni. Cena elektřiny když bude svítit díky nim bude 0, takže zisk z prodeje je krajně nejistý pro malé hráče. Velký objem FVE významně posune i objem výroby - nárazově a jen těžce predikovatelně. Takže buď změna v chování na odběru, nebo drahé kompenzující produkce, které nemáme. Viz to Norsko. Mají nesrovnatelně víc peněz, rychlých zdrojů v podobě velké kapacity vodních elektráren, kvanta vlastního plynu do rychlých paroplynovek. Ideologicky napálili EV a rozesrali si to ke kvantu lokálních blackoutů. Prošlapou to za nás, ale to, že se PDS a další nikam nehrnou, když není koncepční vize je naprosto pochopitelné.

5. Pro nás to znamená jet maximálně na vlastní spotřebu a připravit se na to, že budeme optimalizovat jak odběrové peaky, tak se díky FVE budeme snažit vejít do minima rezervovaného příkonu. A modlit se, aby to někdo koncepčně nepodělal a zbytek populace, který FVE nemůže mít, nemá na ni, nebo má jiné priority nebude nasraný, protože mu někdo populisticky řekne, že za to zdražení paušálů může rozvoj FVE.
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
Momo
Příspěvky: 627
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Kam se může posunout distribuce

Příspěvek od Momo »

PK23 píše: sob pro 31, 2022 10:12 am Zkusím pohled z druhé strany, aniž bych měl jakýkoliv motiv hájit PDS. Jen taky dělám v oboru, kde implementuju nové věci, na které staré systémy nejsou vůbec koncipovány, tak vím, co to znamená.

1. Koncepce je skutečně věc státu. Ten musí říct, kde chce mít energetickou infrastrukturu za dalších X let. Skanska taky neurčuje jak kapacitní komunikace a kudy povede. Takže noty shora nezbytné. V tomhle nejsou alibisti. Proč?

2. Protože je to rozděleno na řadu subjektů, které spravují části systému a každý jednotlivě kouká na jedinou věc - zisk. Tedy nedělá nic, co mu nenese a co ho něco stojí, to jen s perspektivou návratnosti, nebo je-li donucen koncepčně - tady se to cykluje zpět na bod 1.

3. Změna tarifů je nezbytná, protože přenosová síť stojí provozně to, na jakou kapacitu je postavena. Ne na to, kolik přenese. Pokud je centrální výroba a všichni jsou odběratelé, jde distribuční část ceny vázat na přenesený objem. V distribuované energetice ne. EON někde uváděl, že má 27 tisíc nových žádostí ohledně FVE. Počítejme, že každá sníží spotřebu OM o 3MWh ročně. To je 81 milionů kWh ročně a když si vezmeme průměrný distribuční poplatek ze současných ceníků 1,50Kč, tak je distribuce nějakých 122 milionů ročně v mínusu a přitom kapacitu drží pro OM stejnou kvůli zimě. V příštích letech to poroste a bude to schodek v miliardách. Zkrátka jak infrastruktura, tak tarifikace nejsou stavěny na distribuovanou energetiku.

4. Jsou tu projekty na GWp FVE od investorů. V dnešní ideologicky zelené době je politicky uhrajou a budou samozřejmě oproti nám střechařům privilegovaní a upřednostněni. Cena elektřiny když bude svítit díky nim bude 0, takže zisk z prodeje je krajně nejistý pro malé hráče. Velký objem FVE významně posune i objem výroby - nárazově a jen těžce predikovatelně. Takže buď změna v chování na odběru, nebo drahé kompenzující produkce, které nemáme. Viz to Norsko. Mají nesrovnatelně víc peněz, rychlých zdrojů v podobě velké kapacity vodních elektráren, kvanta vlastního plynu do rychlých paroplynovek. Ideologicky napálili EV a rozesrali si to ke kvantu lokálních blackoutů. Prošlapou to za nás, ale to, že se PDS a další nikam nehrnou, když není koncepční vize je naprosto pochopitelné.

5. Pro nás to znamená jet maximálně na vlastní spotřebu a připravit se na to, že budeme optimalizovat jak odběrové peaky, tak se díky FVE budeme snažit vejít do minima rezervovaného příkonu. A modlit se, aby to někdo koncepčně nepodělal a zbytek populace, který FVE nemůže mít, nemá na ni, nebo má jiné priority nebude nasraný, protože mu někdo populisticky řekne, že za to zdražení paušálů může rozvoj FVE.
Souhlasím téměř se vším.
Teď mi řekni, kdybys měl všechny předpoklady (peníze, které jinak nepotřebuješ; místo na střeše; rezervu v měniči...), rozšířil bys teď svoji FVE ze 7 kWp třeba na 15 kWp? Rizikem je ta elektřina za 0. Pak bych měl od dubna do září v bazénu trvale 30 °C a ještě bych přikoupil vířivku.

Ještě taková nejasnost:
Všichni mají mezi FVE a DS HDO pro signál FVE 0 %. To by byl hromadný signál nebo by to fungovalo selektivně. Tzn. mě to vypnou, ale sousedovi ne. Nebo lokálně, že by to vypli u mě, ale v sousední vesnici ne.
Spousta lidí má vyrovnanou spotřebu a virtuální baterii. To by znamenalo konec tohoto produktu, ne? Stejně je to takové divné. Já v létě prodám, v zimě koupím, ale z ceny zaplatím DPH, oni ne.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
jahodovák
Příspěvky: 395
Registrován: stř dub 07, 2021 9:01 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Kam se může posunout distribuce

Příspěvek od jahodovák »

Takže stručně řečeno,vláda místo toho aby nadměrné zisky z čezu a jiných výrobců dala do rozvoje,tak je cíleně využije jinde a svádí to na chování spotřebitelů,takže by asi bylo potřeba to řešit zcela jinak,jak to by asi mělo být každému jasné.
7,4 kwp,aexpert 8kw,power jack 10kw,lion a lifepo4 40 kwh
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: Kam se může posunout distribuce

Příspěvek od PK23 »

Kdybych nebyl finančně omezen, mám tu 3xMP2 v 3f, 2xMPPT RS 450/100, 30kWh baterií a 16kWp na střeše, což je maximum toho, co se tam vejde. Jsem magor, prepper.

HDO je překvapivě selektivní, co jsem viděl.

Ano, VB skončí s větším rozvojem FVE, protože její náklady se budou přelévat na PDS a centrální výrobce. Byl to motivační produkt pro rozvoj FVE a teď z toho mají všichni velcí hráči těžkou hlavu. Logicky je pitomost, aby někdo komoditu, která nejde skladovat odebíral v době, kdy je jí masivní přebytek a vracel v dobách, kdy je jí díky nevyrovnanosti výroby OZE nedostatek. Finančně - přijímal něco v dobách, kdy to nemá žádnou cenu a dodával jen za distribuční poplatek v dobách, kdy to musí na své náklady vyrobit a mohl by to prodat řádově výhodněji. Prostě VB zanikne, nebo se transformuje v něco, co nebude výhodné pro malého výrobce. Např. tak, že se to převede na prachy, tedy to bude defacto prodej a za uložený peníz se bude nakupovat v zimě. No a to už taková sláva nebude, protože to může být klidně 1:10, nebo i 1:100, jak vidíme na rozdílech spotových cen. No a co připravuje ERÚ, tedy tzv. flexibilní tarif po zavedení průběžného měření není nic jiného, než promítnutí spotových cen na úroveň odběrných míst.

Jahodovák: Tato vláda především hájí zájmy minoritních akcionářů ČEZ, protože to jsou kámoši. Tedy jede podle not managementu ČEZu pro maximalizaci zisku. Je to nepřímé skryté zdanění všech odběratelů a rozpočet z toho dostane odhozené kosti, které kluci z ČEZu očistí.

Na druhou stranu vím od člověka, který byl v nejvyšším managementu ČEZ dlouhé roky, že tak, jak je to nyní nastaveno se díky zelené ideologii řítí do krachu, byť se to nezdá. Vyřadí jim v dohledné době 40% výroby z uhlí, nebo je zatíží tak, že je defacto vyřadí. Náklady na kompenzaci a stabilitu sítě a dodávek při masivních kapacitách OZE jsou a budou na jejich straně monstrózní. Takže abych je trochu objektivně hájil, kdyby se nestarali teď, směřujeme k velké energetické nestabilitě. Vždyť my tady víme, že OZE jsou shit, co se týká nějaké stability dodávky a ani jejich příšerné předimenzování nestačí v našich podmínkách na zimu. Dokud nebude možné masivně a levně skladovat elektřinu, máme velký problém všichni a plujeme na jedné lodi.
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 488
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Kam se může posunout distribuce

Příspěvek od pave69 »

Momo píše: sob pro 31, 2022 10:30 am Všichni mají mezi FVE a DS HDO pro signál FVE 0 %. To by byl hromadný signál nebo by to fungovalo selektivně. Tzn. mě to vypnou, ale sousedovi ne. Nebo lokálně, že by to vypli u mě, ale v sousední vesnici ne.
H ve zkratce HDO znamená Hromadné - vypli by to v obou vesnicích zároveň. Technicky tedy většinou v jedné oblasti 110 kV najednou. HDO signálů se dá sice nastavit víc, ale to se používá pro spínání různých tarifů (bojlerový, elektromobilový, tepelněčerpadlový atd.).
Momo píše: sob pro 31, 2022 10:30 am Spousta lidí má vyrovnanou spotřebu a virtuální baterii. To by znamenalo konec tohoto produktu, ne? Stejně je to takové divné. Já v létě prodám, v zimě koupím, ale z ceny zaplatím DPH, oni ne.
Já mám přebytek tak 4-5 MWh a v zimě mi chybí řádově 1MWh. Virtuál je nyní za cca 415 Kč/měsíc, tj. asi 5000 Kč/rok, k tomu při čerpání z VB zaplatím distribuční poplatek řádově 2000Kč. V normálním tarifu mě stojí 1 MWh cca 10000 Kč se vším všudy. Takže i kdybych prodal přebytky za 1Kč/kWh, jsem na tom líp než s VB. VB se mi nemůže vyplatit.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 222
Registrován: čtv srp 05, 2021 5:49 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Kam se může posunout distribuce

Příspěvek od kybos »

pave69 píše: sob pro 31, 2022 11:10 am H ve zkratce HDO znamená Hromadné - vypli by to v obou vesnicích zároveň. Technicky tedy většinou v jedné oblasti 110 kV najednou. HDO signálů se dá sice nastavit víc, ale to se používá pro spínání různých tarifů (bojlerový, elektromobilový, tepelněčerpadlový atd.).
H ve zkratce HDO sice znamená Hromadné ale neznamená to, že hromada je celá vesnice. Přijímače HDO reagují na vysílané povely, kterých jsou řádově nejméně desítky. To znamená, že vysláním jednoho povelu se změní stav všech přijímačů HDO nastavených na příjem tohoto povelu v daném úseku distribuční sítě. Znamená to ale také to, že moje HDO může být nastaveno na jiný povel než sousedovo HDO přesto že máme oba stejný tarif a bydlíme nejen ve stejné vesnici ale třeba i ve stejné ulici. Dokonce můžeme být i sousedi přes plot a být připojeni ke stejnému transformátoru ale přepínání vysokého a nízkého tarifu nám může fungovat v jiných časech přesto, že máme oba stejnou akumulační sazbu 8 hodin NT za den.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + nabíječka 4 x 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 488
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Kam se může posunout distribuce

Příspěvek od pave69 »

Tak těch HDO povelů je asi tisíc, ale běžně se právě využívají na rozfrcání časů NT, zapínání veřejného osvětlení a asi 500 dalších věcí. Samotného by mě zajímalo, kolik a kde různých kódů na vypínání FV se v ČR používá. Můj názor byl, že v oblasti je to jeden kód, protože se používá v situaci, kdy je potřeba omezit výrobu a protože řízení distribuce nemá informaci, kolik se pod jakým kódem vyrábí (pokud je to v jedné oblasti), tak je všechno pod jedním kódem. Ale nemusí to být pravda.
Co kdybychom uspořádali anketu, kdo má na HDO modulu napsaný jaký kód (a kde má FV)? Já bohužel nemohu přispět, páč EG.D to zatím nemontuje.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“