výkup přetoků

Odpovědět
Dagus
Příspěvky: 213
Registrován: ned pro 26, 2021 11:18 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Dagus »

Pánové nemáte někdo povědomí, kdo má nejnižší fixní poplatky za výkup? Je mi jedno jestli mi dá 0.5Kč/1kWh, chci to spíš jako ochranu proti penále od ČEZu za větší než technický přetok. Je mi jedno jestli to bude fix, nebo spot, pomocí aku si to kdyžtak posunu do zajímavé části dne. :?
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: výkup přetoků

Příspěvek od eduard22 »

Dagus píše: ned úno 11, 2024 12:14 pm ..... Je mi jedno jestli mi dá 0.5Kč/1kWh, chci to spíš jako ochranu proti penále od ČEZu za větší než technický přetok. .......
:lol: ...
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
ramon
Příspěvky: 2
Registrován: pát úno 09, 2024 10:41 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od ramon »

takhle to nefunguje , bud mate od distributora (e-gd,Cez-distribuce) povolene přetoky a pak si muzete domluvit prodej pretoku u jakemukoliv dodavatel (dle jeho podminek a cen) . Nebo pretok od distributora nemate povolen,pak nesmite posílat ven nic - nikomu (jen technicke minimum). Ani zadarmo,ani za penize,ani sdilení,ani virtualku atd. - zadny dodavatel s vami smlouvu nepodepise-nesmí.
Dagus
Příspěvky: 213
Registrován: ned pro 26, 2021 11:18 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Dagus »

Jasný, já mám přetoky podepsané povolené. Právě proto, protože jsem nechtěl být na tenkém ledě s technickým přetokem a ESS. Každopádně mi kamarád již poslal nějaké typy na výkup bez poplatků fixních, jen s marží a s tím jsem v pohodě. Ono platit 100Kč měsíčně za dodávání celý rok je krásný, ale prakticky při výkupu za 1Kc 1kWh to musím dodat každej rok 1.2MWh zdarma abych byl v nule. To mi takovej hit nepřipadá. :?
xmasin
Příspěvky: 299
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od xmasin »

Dagus píše: ned úno 11, 2024 12:14 pm Pánové nemáte někdo povědomí, kdo má nejnižší fixní poplatky za výkup? Je mi jedno jestli mi dá 0.5Kč/1kWh, chci to spíš jako ochranu proti penále od ČEZu za větší než technický přetok. Je mi jedno jestli to bude fix, nebo spot, pomocí aku si to kdyžtak posunu do zajímavé části dne. :?
Já jsem u Electree na spotu, mají jen měsíční paušál 180 Kč/měsíc bez DPH.
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 351
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: výkup přetoků

Příspěvek od vk_1 »

xmasin píše: ned úno 11, 2024 2:54 pm Já jsem u Electree na spotu, mají jen měsíční paušál 180 Kč/měsíc bez DPH.
To je 2600 Kč ročně, to už musíš dodávat do sítě fakt dost, aby se to vyplatilo, ne?
xmasin
Příspěvky: 299
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od xmasin »

vk_1 píše: ned úno 11, 2024 4:06 pm To je 2600 Kč ročně, to už musíš dodávat do sítě fakt dost, aby se to vyplatilo, ne?
Není to málo, ale jsem u nich i s dodávkou dle spotu a pak si počítají paušál pro dodávku jen 39 Kč/měsíc bez DPH takže celkový paušál vyjde na 265 Kč/měsíc a u dodávky maji za obchod jen 351 Kč/MWh.
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 351
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: výkup přetoků

Příspěvek od vk_1 »

xmasin píše: ned úno 11, 2024 10:47 pm Není to málo, ale jsem u nich i s dodávkou dle spotu a pak si počítají paušál pro dodávku jen 39 Kč/měsíc bez DPH takže celkový paušál vyjde na 265 Kč/měsíc a u dodávky maji za obchod jen 351 Kč/MWh.
Rozumím, spočítal jsem to a nevychází to tak strašně.
Jen letos já osobně tipuju, že spot bude fakt hodně nízko, a často v záporu. Bude to jen pro lidi, kdo mají fakt velkou baterii a nebojí se ji hodně využívat, vybíjet večer z baterie do sítě. Když vidím trh, tak všechny faktory jsou pro ještě nižší cenu, než loni.
Na podzim uvidíme, jestli jsem se trefil.
OndraS
Příspěvky: 37
Registrován: stř lis 09, 2022 11:05 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od OndraS »

Tak snad nakonec bude nejvýhodnější komunitní sdílení...
Momo
Příspěvky: 627
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Momo »

OndraS píše: pon úno 12, 2024 2:58 pm Tak snad nakonec bude nejvýhodnější komunitní sdílení...
Tam se musí potkat 1/4 hodinové přetoky tvojí elektrárny se spotřebou u sdíleče. Tohle je úkol pro nějakou automatizaci. Měření spotřeby, posílání dat a nastavení řízení přetoků podle toho.
A navíc tam určitě zkurví alokační klíč, aby se nerozdělila veškerá elektrika, kterou pošleš. Při více sdílečích než je jeden.

Dnes jsem podal výpovědi na spotřebním (bezdodavatele) a výrobním (Centropol) EANu k 29.2.2024.
Teď řeším nabídky, ještě na dost nabídek čekám. Škoda toho Centropolu, že to hodně sundal. Ale vydržel s tou cenou dlouho.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Tomi71
Příspěvky: 30
Registrován: pát zář 23, 2022 11:06 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 7
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Tomi71 »

Ahoj všem, já jsem FVE 7,020 kWp dokončil nyní. Od ČEZ mám smlouvu o připojení a povolené přetoky, právě jim budu oznamovat a žáda o uvedení do provozu. Jinak jsem jako spotřebitel u Centropolu a myslel jsem si, že se domluvím s nimi, ale že zastavili výkupy, to jsem dozvěděl nedávno, takže ted taky hledám, brouzdám a je to tedy pěkná džungle a divočina. Nechci spot a hlídání, takže bych rád fix a je problém něco najít, aby to byl fix a neměli podmínku, že musí být člověk jejich zákazník. Myslel jsem si na Entri, Electree, Tedom energie, ale to jsou všechno spoty, jak jsem následně zjistil. To samé řeší kamarád, který také dokonči lsoučasně se mnou a tomu z Entri napsali, že sice fix nevedou, ale že mohou nabídnout takový produkt s fixem přes První česká energie.
13 x Sunpro power 540 Wp, 3 x Victron Multiplus 48/500/70-50, 1 x MPPT 250/100 – Tr VE.Can, 1 x MPPT 150/70 – Tr, Cerbo GX, 3 x 7,66 kWh mivvy energy
fučajs
Příspěvky: 22
Registrován: úte čer 14, 2022 3:34 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od fučajs »

Tomi71 píše: úte úno 13, 2024 1:30 pm Ahoj všem, já jsem FVE 7,020 kWp dokončil nyní. Od ČEZ mám smlouvu o připojení a povolené přetoky, právě jim budu oznamovat a žáda o uvedení do provozu. Jinak jsem jako spotřebitel u Centropolu a myslel jsem si, že se domluvím s nimi, ale že zastavili výkupy, to jsem dozvěděl nedávno, takže ted taky hledám, brouzdám a je to tedy pěkná džungle a divočina. Nechci spot a hlídání, takže bych rád fix a je problém něco najít, aby to byl fix a neměli podmínku, že musí být člověk jejich zákazník. Myslel jsem si na Entri, Electree, Tedom energie, ale to jsou všechno spoty, jak jsem následně zjistil. To samé řeší kamarád, který také dokonči lsoučasně se mnou a tomu z Entri napsali, že sice fix nevedou, ale že mohou nabídnout takový produkt s fixem přes První česká energie.
Pokud odebíráte od Centropolu, nechte si zpracovat nabídku, případně jim pohrozte, že odejdete jinam. Mě napsali, že od odebírajících zákazníků vykupují za 1750 (což není zas tak úplně špatné). My, co neodebíráme, to budeme mít za 1250, proto předpokládám, že většina z nás to bude zkoušet jinde.

Jinak na PČE si dejte pozor, mají ve smlouvě toto:

"Výrobce se zavazuje, že v případě, že jeho výrobna bude vybavena bateriovým systémem akumulace elektrické energie (dále jen „BSAE“), bude BSAE užívána výhradně k ukládání elektřiny vyrobené ve výrobně pro pozdější spotřebu Výrobce, a výrobna, BSAE ani jiná součást elektrické instalace připojená přes OPM výrobce k distribuční soustavě nebude vybavená žádným technickým, softwarovým ani jiným opatřením k využití kapacity BSAE k využívání intradenních rozdílů v cenách elektrické energie, zejm. k tzv špičkování nebo naopak k omezení dodávky v závislosti na intradenní rozdíly v cenách elektrické energie, ani tak nebude činit Výrobce sám ovládáním svého zařízení. V případě porušení kterékoli z těchto povinností, je Vykupující oprávněn na Výrobci nárokovat smluvní pokutu ve výši 50.000,- Kč; nárok na náhradu tím způsobené škody není uhrazením smluvní pokuty dotčen, stejně tak je Vykupující oprávněn z tohoto důvodu od této Smlouvy odstoupit."
Tomi71
Příspěvky: 30
Registrován: pát zář 23, 2022 11:06 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 7
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Tomi71 »

Díky za reakci. Na Centropol jsem již psal minulý týden a odpověděli mi, že výkupy pozastavili. Zkusil jsem napsat znovu, že pokud nedají nabídku, tak přecházím jinde, uvidíme. Ale ten přechod jinam mně napadl, zvažoval jsem Pražskou plynárenskou, potože od nich má plyn i elektřinu náš fotbalový oddíl, kde to spravuji a řeším, tak jsem je také zkoušel v minulém týdnu oslovit a odepsali: Od nás lze vykupovat za 1300Kč/Mwh pokud má klient u nás odběr plynu nebo elektřiny, pokud u nás nemá nic nelze vykupovat - to je nyní nově od 1.2.2024, před tím měli 1800 Kč pro stávající zákazníky a 1000 Kč pro ostatní výrobce. Asi to ted všichni mění poslední dobou jak přibývá výrobců.
13 x Sunpro power 540 Wp, 3 x Victron Multiplus 48/500/70-50, 1 x MPPT 250/100 – Tr VE.Can, 1 x MPPT 150/70 – Tr, Cerbo GX, 3 x 7,66 kWh mivvy energy
fučajs
Příspěvky: 22
Registrován: úte čer 14, 2022 3:34 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od fučajs »

Tomi71 píše: úte úno 13, 2024 2:29 pm Díky za reakci. Na Centropol jsem již psal minulý týden a odpověděli mi, že výkupy pozastavili. Zkusil jsem napsat znovu, že pokud nedají nabídku, tak přecházím jinde, uvidíme. Ale ten přechod jinam mně napadl, zvažoval jsem Pražskou plynárenskou, potože od nich má plyn i elektřinu náš fotbalový oddíl, kde to spravuji a řeším, tak jsem je také zkoušel v minulém týdnu oslovit a odepsali: Od nás lze vykupovat za 1300Kč/Mwh pokud má klient u nás odběr plynu nebo elektřiny, pokud u nás nemá nic nelze vykupovat - to je nyní nově od 1.2.2024, před tím měli 1800 Kč pro stávající zákazníky a 1000 Kč pro ostatní výrobce. Asi to ted všichni mění poslední dobou jak přibývá výrobců.
To už snad bude lepší prodávat za spot...
skybor
Příspěvky: 63
Registrován: úte kvě 02, 2023 5:50 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od skybor »

o už snad bude lepší prodávat za spot...
To už snad bude lepší to nechat doma ;)
SkyFVE 5 kWp na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 36s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
Tomi71
Příspěvky: 30
Registrován: pát zář 23, 2022 11:06 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 7
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Tomi71 »

No to by bylo lepší vše nechat doma, ale mám přetoky schválené a jde to na dotace, ostrov mít nemůžu. Spotřebu za rok mám cca 5,6 mega, výkon FVE 7,020, uvidí se provozem, jak to bude vše fungovat. Bylo by fajn někam doma ještě nacpat a využít beze zbytku, třeba do Evéčka, ale jednak na něj musím došetřit, když byla ted investice do FVE a jednak by na to už ani výkon FVE pak nestačil, i když mám v merku Hyundai Ionic Electric 28, který by mi stačil na můj nájezd do 10 000 km a nejčastější denní jízdy, které jsou 20 km.
13 x Sunpro power 540 Wp, 3 x Victron Multiplus 48/500/70-50, 1 x MPPT 250/100 – Tr VE.Can, 1 x MPPT 150/70 – Tr, Cerbo GX, 3 x 7,66 kWh mivvy energy
Tomi71
Příspěvky: 30
Registrován: pát zář 23, 2022 11:06 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 7
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Tomi71 »

Ješt dovětek. Kamarád chce kvůli tomu přejít od EG.D k MND. Má prosím někdo zkušenosti s MND?
13 x Sunpro power 540 Wp, 3 x Victron Multiplus 48/500/70-50, 1 x MPPT 250/100 – Tr VE.Can, 1 x MPPT 150/70 – Tr, Cerbo GX, 3 x 7,66 kWh mivvy energy
Nerez
Příspěvky: 1
Registrován: stř úno 14, 2024 11:17 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Nerez »

Já jsem docela naštvaný. Padesátistránkovou smlouvu nikdo nečte a pak vyplave taková podpásovka. Měl jsem mít 3,50 Kč do konce léta. Za zimu člověk nezíská nic a v létě bude jen 1,25 Kč.
Po zvýšení cen jsme počítali, že budeme mít nedoplatek u ČEZu okolo 20tisíc, což měl přesně pokrýt "zisk" z přebytků za sezónu. Teď z toho bude třetina :evil:
První co mě napadlo, že je pošlu k šípku, ale ono fakt není kam :(

Koukám, že kdo má mikrozdroj a virtuální baterii, tak je docela vítěz ...
OndraS
Příspěvky: 37
Registrován: stř lis 09, 2022 11:05 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od OndraS »

Momo píše: pon úno 12, 2024 3:31 pm
OndraS píše: pon úno 12, 2024 2:58 pm Tak snad nakonec bude nejvýhodnější komunitní sdílení...
Tam se musí potkat 1/4 hodinové přetoky tvojí elektrárny se spotřebou u sdíleče. Tohle je úkol pro nějakou automatizaci. Měření spotřeby, posílání dat a nastavení řízení přetoků podle toho.
A navíc tam určitě zkurví alokační klíč, aby se nerozdělila veškerá elektrika, kterou pošleš. Při více sdílečích než je jeden.

Dnes jsem podal výpovědi na spotřebním (bezdodavatele) a výrobním (Centropol) EANu k 29.2.2024.
Teď řeším nabídky, ještě na dost nabídek čekám. Škoda toho Centropolu, že to hodně sundal. Ale vydržel s tou cenou dlouho.
Mám kamaráda s megabarákem (klima, rekuperace), vše na eletriku, tedy měl by mi stačit jen on.
Tomi71
Příspěvky: 30
Registrován: pát zář 23, 2022 11:06 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 7
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Tomi71 »

Z facebookové skupiny elektromobilistů srování společností:
https://onedrive.live.com/edit?id=57619 ... 7a1bb9029f
13 x Sunpro power 540 Wp, 3 x Victron Multiplus 48/500/70-50, 1 x MPPT 250/100 – Tr VE.Can, 1 x MPPT 150/70 – Tr, Cerbo GX, 3 x 7,66 kWh mivvy energy
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Mex »

Nerez píše: stř úno 14, 2024 11:29 am První co mě napadlo, že je pošlu k šípku, ale ono fakt není kam
Jediné, co se vyplatí, je to spotřebovat doma.
A případně tu energii ještě "prodat" v nějakém produktu. Třeba těžit bitcoiny, provozovat datové centrum, koupit si e-auto a provozovat taxikařinu nebo rozvoz pizzy, zřídit erotický privát s vířivkou...

Soused pronajal barák. A ti nájemníci pořád perou. Pračku slyším každý den, často i vícekrát za den. Děti nemají, a sami toho těžko tolik zašpiní. Třeba perou na kšeft? (ale ti solár nemají)

Pokud to nejde efektivně spotřebovat doma, tak pak privátní komunitní sdílení. Tedy natáhnout kabel k sousedům a dodávat jim elektriku za polovinu toho, co by zaplatili normálně.
skybor
Příspěvky: 63
Registrován: úte kvě 02, 2023 5:50 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od skybor »

Jediné, co se vyplatí, je to spotřebovat doma.
BINGO! A na to opravdu nepotřebuju být připojený k DS ;) Natož aby mi někdo řídil tepelné čerpadlo, bojler, baterku apod.

Ale to smysluplné využití přebytku samozřejmě řeší všichni "připojení dotáčníci" i "nezávislí ostrovníci".

Takže:
Třeba těžit bitcoiny, provozovat datové centrum, koupit si e-auto a provozovat taxikařinu nebo rozvoz pizzy, zřídit erotický privát s vířivkou...
Dobré tipy :)
SkyFVE 5 kWp na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 36s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
Momo
Příspěvky: 627
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Momo »

Kdyby měl někdo v provozu smysluplné těžení coinů a chtěl se podělit o zkušenosti, prosím o SZ. Uvažuju o tom. Díky.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
josse
Příspěvky: 871
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od josse »

Momo píše:Kdyby měl někdo v provozu smysluplné těžení coinů a chtěl se podělit o zkušenosti, prosím o SZ. Uvažuju o tom. Díky.
Pokud na to nemáš HW již teď, nevěřím že to vyjde... (Započtení nákupu HW)
whattomine.com
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Momo
Příspěvky: 627
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Momo »

Dokončil jsem změnu výkupu přetoků, bohužel jsem musel změnit i odběr. To je možná škoda, ale vzhledem k malým odběrům mě to moc netrápí. Aspoň nebudu mít roupy s nějakou optimalizací nákupu v levných hodnách a dobíjení baterky. Mnoho hodin práce a úspora minimální. Tohle ale jen v prosinci a už leden byl v podstatě v plusu.

Původně jsem odebíral za SPOT od bezDodavatele. Dodával jsem Centropolu za 3,50 Kč/kWh.

Podepsal jsem se společností ELIMON.
Nabídku jsem dostal v pondělí, protáhlo se řešení smluv, prý další nabídky na výkup za níže uvedených podmínek už nedávají.
Odběr - Svěží 12, na dnešní dobu poměrně slušná nabídka, ale pro malé odběry mě to ani nezajímá. 144,- Kč/měs., 4,71 Kč/kWh, vč. DPH.
Dodávka - FIX, 2,00 Kč/kWh, žádné měsíční poplatky, měsíční vyúčtování společně s odběry.

Další tipy pro FIX:
MND (Komárek) - k dodávce je potřeba i odběr
Odběr - 157,- Kč/měs, 5,19 Kč/kWh
Dodávka - 2,00 Kč/kWh, poplatek 73,- Kč/měs. Možnost měsíční fakturace.

VEKOM (Veolia) - k dodávce je potřeba i odběr
Odběr - 145,- Kč/měs., 4,34 Kč/kWh
Dodávka - 2,00 Kč/kWh, bez poplatku. Vyúčtování jenom roční.

1. česká energie - k dodávce není potřeba odběr
Čtyřlístek-1700 - 1,70 Kč/kWh, poplatek 120 Kč/měs.

AZ Energies - k dodávce není potřeba odběr
1,85 Kč/kWh, bez poplatku.
S těmi jsem to chtěl podepsat a nechal jsem si poslat návrh smlouvy. Obchoďák sympatický, prý budou výkupní cenu snižovat.
Pak jsem se podíval na reference a nepodepsal. Pozdní vracení přeplatků v řádu měsíců, nekomunikace, pokuty od ERÚ.

EON - nabídli 1,00 Kč/kWh

TEDOM - nabídli 1,00 Kč/kWh
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“