výkup přetoků

Odpovědět
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 868
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: výkup přetoků

Příspěvek od redcrown »

Já bych to viděl, že to je v reálném čase, resp. možná ve 1/4 hodinových intervalech. V měsíčním období někteří obchodníci nabízí bonus, že pokud by ti vyšel za celý měsíc finančně mínus, tak nebudeš doplácet. Myslím, že to tak má ČEZ.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Mex
Příspěvky: 233
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Mex »

OndraS píše: pát bře 29, 2024 6:58 pm Myslíš, že je to za měsíc, nebo průběžně?
Jaký je mezi tím rozdíl?

Obchodník vezme cenu na spotu pro konkrétní hodinu. Od ní odečte svou marži, tj. u tebe 0.50 Kč/kWh.
Vynásobí dodávkou v té dané hodině.
Tohle provede pro všech 24 * 30 hodin v měsíci, podtrhne, sečte, a vyfakturuje.
Momo
Příspěvky: 633
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Momo »

Mě to bezdodavatel účtoval takto:
- v příloze XLS byly hodiny, k nim odběry, hodinová cena v EUR, CZK, kurz. Tohle pro každý den 24x,
- potom součet za CZK a kWh celý měsíc, stejná částka byla i na faktuře
- na faktuře ještě "cena za službu výkupu", tohle se odečetlo od příjmů za výkup
- ten výkup tam uváděli s mínusem (odečítali to od mých odběrů), službu výkupu s plusem
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
kotasan
Příspěvky: 1
Registrován: ned bře 31, 2024 3:57 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od kotasan »

Teď jsem doslal e-mailem na základ poptávky od Electree toto:

Cenová nabídka pro výkup z FVE od naší společnosti je následující:
Naše služba nabízí systém výkupu dle trhu OTE (burza) SPOTová cena (hodinová).
Z nejmenších zdrojů do 4,99 kWp vykupujeme za SPOTové ceny (hodinové). Poplatek činí 32,23 Kč bez DPH měsíčně (39,- Kč vč. DPH) a 412,39 Kč bez DPH za každou MWh (499,- Kč vč. DPH).
Výkup z malých zdrojů do 15 kWp je tedy stanovena cena dle trhu OTE (SPOT). Za zprostředkovanou výrobu na této burze si neúčtujeme žádnou marži! (žádná marže z MWh). Platíte pouze administrační poplatek 180 Kč bez DPH měsíčně (DPH 21% celkově tedy 217,- Kč).
Pro zdroje nad 16 kWp platí výkup za hodinové SPOTové ceny a poplatek za zprostředkování prodeje na této burze činí 99Kč bez DPH měsíčně a 399 Kč bez DPH za každou MWh.
V případě, že daný měsíc nevygeneruje Vaše FVE (může se stát v zimních měsících) na poplatek, přeúčtujeme jej do dalšího měsíce. NIKDY tedy neplatíte Vy nám, ale vždy platíme MY Vám.
Smlouva je na dobu neurčitou s 3-měsíční výpovědní lhůtou.

Jsem zde nováček, tak se nějak snažím zorientovat ...
misa84
Příspěvky: 137
Registrován: ned pro 26, 2021 10:40 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10240
Kapacita baterie [kWh]: 12

Re: výkup přetoků

Příspěvek od misa84 »

Zaujala mě věta o převodu poplatku na další měsíc když na něj nevydělám.. na stránkách jsem to nikde nenašel, divné že něco tak zajímavého neprezentují...potřebuji někam jen zaregistrovat výrobní ean kdyby náhodou něco málo přeteklo...
10kw goodwe, 4x h2
Momo
Příspěvky: 633
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Momo »

misa84 píše: stř dub 03, 2024 9:04 pm Zaujala mě věta o převodu poplatku na další měsíc když na něj nevydělám.. na stránkách jsem to nikde nenašel, divné že něco tak zajímavého neprezentují...potřebuji někam jen zaregistrovat výrobní ean kdyby náhodou něco málo přeteklo...
Nevím, jestli je to "něco tak zajímavého".
Podle mě jenom po tobě nebudou chtít platit poplatky v měsíci, kdy budeš v mínusu, ale další měsíce se dostaneš do plusu a stejně to zaplatíš.
Celou zimu nebudeš platit nic a pak se ti v dubnu odečtou od zisku čtyři měsíční poplatky za prodej.
Takhle bych to přesouvání podplatků do dalšího měsíce viděl já......
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Lubos77
Příspěvky: 76
Registrován: úte led 10, 2023 3:24 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Lubos77 »

Momo píše: stř dub 03, 2024 10:30 pm Nevím, jestli je to "něco tak zajímavého".
Podle mě jenom po tobě nebudou chtít platit poplatky v měsíci, kdy budeš v mínusu, ale další měsíce se dostaneš do plusu a stejně to zaplatíš.
Celou zimu nebudeš platit nic a pak se ti v dubnu odečtou od zisku čtyři měsíční poplatky za prodej.
Takhle bych to přesouvání podplatků do dalšího měsíce viděl já......
S tím přesunem poplatku je to tak. Elyn to dělá také.
Ještě mně zajala poznámka:
potřebuji někam jen zaregistrovat výrobní ean kdyby náhodou něco málo přeteklo...
Mám za to, že vlastnictví výrobního EAN mně nenutí mít smlouvu s vykupující organizací. Stačí, když budou přetoky v povoleném limitu distribuční společností (u mně např. ČEZ distribuce).
misa84
Příspěvky: 137
Registrován: ned pro 26, 2021 10:40 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10240
Kapacita baterie [kWh]: 12

Re: výkup přetoků

Příspěvek od misa84 »

Právě nevím pokud dojde k přetokům bez odběratele , nebude to jako neoprávněná dodávka do sítě? Pokud mám výrobní ean shodný s odběrovým můžou být přetoky do limitu distributora.. ???

.[/quote]
Mám za to, že vlastnictví výrobního EAN mně nenutí mít smlouvu s vykupující organizací. Stačí, když budou přetoky v povoleném limitu distribuční společností (u mně např. ČEZ distribuce).
[/quote]
10kw goodwe, 4x h2
Lubos77
Příspěvky: 76
Registrován: úte led 10, 2023 3:24 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Lubos77 »

Nechci se přít. Má za to, že povolení přetoků dává distributor a stanovuje jeho výši.
ClonyXXL
Příspěvky: 84
Registrován: čtv úno 02, 2023 9:51 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od ClonyXXL »

A ja mam za to, ze jedna sousedka poustela pretoky do site CELY rok ZADARMO.
Nikomu to nevadilo. Tedy do vyse povolenych pretoku samozrejme.
Ale proc teda poustet cokoliv zadarmo do site? Aby nekdo bohatnul z me elektrarny???

Jinak teda poslusne hlasim:
Elyn nabizi nově za vykup:
Stavajicim zakaznikum prodluzujicim smlouvu 1100/MWh
Novym zakaznikum celych celickych 800/MWh.
Obratem proda za 4,50???
Tezka to prace u pc, ani jejich draty se nezhavi, a prašule se sypou!

Myslim, ze se velice rychle blizi doba, ze budeme pretoky vypinat uplne. Neminim podporovat jakekoliv vydriduchy.
Samozrejme kdyz to vypnu jen ja, nic se nezmeni. Ale az je vypnem vsichni! Az zavrou ty uhelky! Pak si muzou obcane pindat, jaci hajzlove jsou ti solarnici.
Bohuzel, pro nekoho je i petikilo super. A "blby cesky narod si necha na hlavu i nas.at". Tak z toho asi zase nic nebude.
misa84
Příspěvky: 137
Registrován: ned pro 26, 2021 10:40 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10240
Kapacita baterie [kWh]: 12

Re: výkup přetoků

Příspěvek od misa84 »

Potřebuju toto vyřešit :-) Mám povoleno od distributora rezervovaný výkon: 7,872 kW pokud to překročím jasně dostanu pokutu, ať mám ean na výrobu či nikoliv. Jinou hodnotu v smlouvě s distribucí nevidím.

Lubos77 píše: čtv dub 04, 2024 6:53 pm Nechci se přít. Má za to, že povolení přetoků dává distributor a stanovuje jeho výši.
10kw goodwe, 4x h2
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 351
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: výkup přetoků

Příspěvek od vk_1 »

ClonyXXL píše: čtv dub 04, 2024 8:30 pm Obratem proda za 4,50???
Tezka to prace u pc, ani jejich draty se nezhavi, a prašule se sypou!
Tak jednoduchý to zase není. Velmi často je totiž cena na burze nulová. A letos to bude ještě "horší" než loni.
Takže pokud chceš prodávat za fixní cenu, nese ten obchodník za tebe i nějaký riziko:

Screenshot 2024-04-04 at 21.13.16.png
Screenshot 2024-04-04 at 21.13.16.png (112.4 KiB) Zobrazeno 599 x

Kdo chce prodávat relativně férově, může prodávat na spotu. Ale je nutný to chytře řídit.
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 351
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: výkup přetoků

Příspěvek od vk_1 »

misa84 píše: čtv dub 04, 2024 8:47 pm Potřebuju toto vyřešit :-) Mám povoleno od distributora rezervovaný výkon: 7,872 kW pokud to překročím jasně dostanu pokutu, ať mám ean na výrobu či nikoliv. Jinou hodnotu v smlouvě s distribucí nevidím.
Je nutné dodržet ten rezervovaný výkon, měří se to v 15min intervalech. Tj. nesmíš překročit průměrnou dodávku do sítě 7,872 kW v 15ti minutách.

Pokud máš ve smlouvě rezervovaný výkon, můžeš dodávat do sítě i zadarmo, bez sjednaného obchodníka. Respektive zatím nevím o nikom, kdo by za dodávku bez obchodníka dostal pokutu. Jestli to časem pokutovat začnou, to nevím.


Pokutu od distribuce typicky dostali lidi, kteří neměli správně nastaveno omezení výkonu do sítě ve střídači. A nebo lidi, kteří rezervovaný výkon nedostali žádný, nesmí dodávat, a jejich střídač to nedokázal spolehlivě regulovat na tu nulu, aby byli v toleranci.
ClonyXXL
Příspěvky: 84
Registrován: čtv úno 02, 2023 9:51 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od ClonyXXL »

vk_1 píše: čtv dub 04, 2024 9:17 pm
ClonyXXL píše: čtv dub 04, 2024 8:30 pm Obratem proda za 4,50???
Tezka to prace u pc, ani jejich draty se nezhavi, a prašule se sypou!
Tak jednoduchý to zase není. Velmi často je totiž cena na burze nulová. A letos to bude ještě "horší" než loni.
Takže pokud chceš prodávat za fixní cenu, nese ten obchodník za tebe nejaky to riziko
Ok, beru. Otazka tedy zni, kolik "rodin" v republice jede na spotove ceny.
To ze jsou ceny na burze nulove = dany obchodnik si ji muze koupit "kolik chce". A komu ji prodava? Na burzu? Nebo spoluobcanum? V panelaku, v baraku .......
Sten77
Příspěvky: 152
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Sten77 »

misa84 píše: čtv dub 04, 2024 6:14 pm Právě nevím pokud dojde k přetokům bez odběratele , nebude to jako neoprávněná dodávka do sítě? Pokud mám výrobní ean shodný s odběrovým můžou být přetoky do limitu distributora.. ???

.
Mám za to, že vlastnictví výrobního EAN mně nenutí mít smlouvu s vykupující organizací. Stačí, když budou přetoky v povoleném limitu distribuční společností (u mně např. ČEZ distribuce).
[/quote]
[/quote]

Když nemáš výrobní EAN, tak můžeš dodávat do sítě, až do výše rezervovaného výkonu, bez jakéhokoliv postihu. Ale proč by to kdokoliv dělal, když za to nic nemáš. Jediný kdo by na tom vydělal je distributor, případně nějaký obchodník. Tak proč to dělat? Případně si můžeš zřídit virtuální baterii.
Pokud budeš mít výrobní EAN, tak musíš mít na jakoukoliv dodávku někoho, kdo to od tebe vykoupí. Jinak se jedná o neoprávněnou dodávku.
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 351
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: výkup přetoků

Příspěvek od vk_1 »

Sten77 píše: čtv dub 04, 2024 10:20 pm Pokud budeš mít výrobní EAN, tak musíš mít na jakoukoliv dodávku někoho, kdo to od tebe vykoupí. Jinak se jedná o neoprávněnou dodávku.
Víš opravdu o někom, kdo za to dostal pokutu? Já ne. Prej to (zatím) nikdo netrestá.

Loni jsem 3 dny dodával bez obchodníka, měl jsem už výrobní EAN, a nikdo mi nenapsal nic.
Dost lidí mě tím strašilo, ale reálně to je v pohodě. Zatím.
Sten77
Příspěvky: 152
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Sten77 »

vk_1 píše: čtv dub 04, 2024 9:17 pm
ClonyXXL píše: čtv dub 04, 2024 8:30 pm Obratem proda za 4,50???
Tezka to prace u pc, ani jejich draty se nezhavi, a prašule se sypou!
Tak jednoduchý to zase není. Velmi často je totiž cena na burze nulová. A letos to bude ještě "horší" než loni.
Takže pokud chceš prodávat za fixní cenu, nese ten obchodník za tebe i nějaký riziko:
Jaký riziko? ClonyXXL to uvádí, tak jak to je. Většinu zákazníků si dodavatelé podchytili fixovanými cenami. Takže když máš "výhodnou fixaci na nákup" za 4,5 a tobě dají za výkup 1 Kč, tak mají krásný zisk 3,5 za každou zobchodovanou kWh. A prašule se sypou.... :D
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
Sten77
Příspěvky: 152
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Sten77 »

vk_1 píše: čtv dub 04, 2024 10:26 pm
Sten77 píše: čtv dub 04, 2024 10:20 pm Pokud budeš mít výrobní EAN, tak musíš mít na jakoukoliv dodávku někoho, kdo to od tebe vykoupí. Jinak se jedná o neoprávněnou dodávku.
Víš opravdu o někom, kdo za to dostal pokutu? Já ne. Prej to (zatím) nikdo netrestá.

Loni jsem 3 dny dodával bez obchodníka, měl jsem už výrobní EAN, a nikdo mi nenapsal nic.
Dost lidí mě tím strašilo, ale reálně to je v pohodě. Zatím.
Já to nehodlám riskovat. Mám to černé na bílém od ČEZu. Až se někdo v ČEZu rozhodně, že je zapotřebí ještě více zvýšit zisky, tak vás všechny zkasírují. Protože to chytrý elektroměr naměřil a nemáš šanci tomu utéct.
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
icemaster
Příspěvky: 15
Registrován: pát dub 05, 2024 8:07 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od icemaster »

Aktuálně řeším komu budu prodávat přetoky. Nechce se mi je prodávat za SPOT, myslím si, že situace v létě nebude úplně dobrá. Takže jsem hledal dodavatele, který přetoky vykoupí za FIX a zjistil jsem, že toto už nabízí málokdo. Virtuální baterie mi zatím nepřijde extra výhodná, když si při zpětném odběru zaplatím distribuci a navíc poskytovatel tohle umožňuje většinou jen s dodávkou energie od něj za fixní cenu. Pak jsou dodavatelé, kteří sice přetoky vykoupí za FIX (aza slušné peníze), ALE opět si od nich musím nechat dodávat energii za FIX. Takže tohle je opět o ničem.
Nakonec jsem zjistil, že výkup přetoků za FIX a odběr za SPOT umožňuje nejspíše jen ELYN a PPAS. Nevím, jak je na tom TEDOM, resp. jestli umožňuje výkup za FIX.
ELYN umožňuje výkup za FIX i bez odběru energie, ale cena výkupu je pak 800 Kč/MWh. Když od nich odebírám, je to za 1300. K tomu chce ještě měsíční poplatek. Smlouva je na 1 rok. Lze od nich dostat za MWh i 2000 Kč, ale jen s odběrem energie od nich za pevnou cenu, což je o ničem.
PPSA dává 1300 Kč, když budu od nich odebírat i energii, klidně za SPOT, měsíční poplatky jsou nulové. Smlouva je platná do konce kalendářního roku.

Pokud bych chtěl SPOT na odběr i výkup, výběr dodavatelů je širší a nejvýhodnější ceny má v tuto chvíli asi Electree.
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 489
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: výkup přetoků

Příspěvek od pave69 »

To PPAS by mě zajímalo. Chtěl jsem do toho jít, ale v nějakém jejich dokumentu jsem si přečetl, že spot účtují podle typické odběrové křivky a "mohou" ho případně účtovat podle skutečných hodinových odběrů. Přitom současně uvádí, že je to jen pro ty, co mají průběhové měření. Tak jsem nechtěl riskovat, že budu cucat v noci "zadarmo" a oni mi to pak "zprůměrují" podle křivky. Máte v tom někdo zkušenost?
ClonyXXL
Příspěvky: 84
Registrován: čtv úno 02, 2023 9:51 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od ClonyXXL »

Tak na PPAS bacha! Presne tak jsem dopadl ja! Nabijel jsem za 0 a oni mi smele nauctovali jen za silovku bez dane "prumernou jednotkovou cenu" 4,14 VT a 3,92 NT ! Se spotem to ma lautr H co spolecneho !
Kdyz jsem daval vypoved, jedna baba slibovala ze po hodinach to budou mit od brezna a druha od cervence.
Vykaslal jsem se na ne - neminim cekat a doufat, az si neco rozhybou.
Jsem ted mesic u Electree a funguje to podle mych predstav hodinove.
S vykupem jsem u EONu - myslim ze pro nove zakazniky by to ted melo byt 1,50 ale neoveroval jsem soucasny stav.
Utekl jsem od Elynu - taky pekna banda .....
icemaster
Příspěvky: 15
Registrován: pát dub 05, 2024 8:07 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od icemaster »

Od července PPAS přechází na hodinový SPOT, takže mi to dává smysl. Tak doufám, že to tak bude.
icemaster
Příspěvky: 15
Registrován: pát dub 05, 2024 8:07 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od icemaster »

ClonyXXL píše: sob dub 06, 2024 11:56 am Tak na PPAS bacha! Presne tak jsem dopadl ja! Nabijel jsem za 0 a oni mi smele nauctovali jen za silovku bez dane "prumernou jednotkovou cenu" 4,14 VT a 3,92 NT ! Se spotem to ma lautr H co spolecneho !
Kdyz jsem daval vypoved, jedna baba slibovala ze po hodinach to budou mit od brezna a druha od cervence.
Vykaslal jsem se na ne - neminim cekat a doufat, az si neco rozhybou.
Jsem ted mesic u Electree a funguje to podle mych predstav hodinove.
S vykupem jsem u EONu - myslim ze pro nove zakazniky by to ted melo byt 1,50 ale neoveroval jsem soucasny stav.
Utekl jsem od Elynu - taky pekna banda .....
EON vykupuje za FIX? Jsem to nenašel - jdu zkoumat...

EDIT
Výrobny s instalovaným výkonem do 50 kW 2 000 Kč *
Ceník je platný od 1. 1. 2024 do 31. 12. 2024 a vztahuje se k odkupu
dodané elektřiny z fotovoltaiky s instalovaným výkonem do 50 kW.
* U smluv sjednaných v průběhu roku platí cena stanovená individuálně na základě aktuální situace na trhu.
V následujícím roce provozu se přechází na cenu sjednanou v tomto ceníku.

Tak jsem si požádal, aby mě kontaktovali, uvidím, co EON nabídne.
ClonyXXL
Příspěvky: 84
Registrován: čtv úno 02, 2023 9:51 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od ClonyXXL »

Ja tam prechazel jeste loni (nejak v listopadu myslim). Do konce roku jsem mel 1,50 a od noveho roku ten uvedeny verejny cenik. Takze mi to doceka "vyslo" - utek od Elynu. U tebe to ted asi bude to "individualni" a pak verejny pro vsechny - ale zrejme az od noveho roku. Faktura je jednou rocne. A kolik to bude pristi rok vi jen buh. Ale dozvime se to uz nekdy v zari, nebo dokonce driv? Uz si to nepamatuji.
icemaster
Příspěvky: 15
Registrován: pát dub 05, 2024 8:07 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od icemaster »

Uvidíme co nabídnou, dám pak info. Koukal jsem, že chtějí nějaké doklady, které samozřejmě nemám, nebo o nic nevím - budu to muset řešit, pokud nabídnou něco zajímavého.
1) Smlouvu o připojení do distribuční soustavy – pošlete nám alespoň 1. a 2. stranu s číslem EAN. Pokud nemáte dokument k dispozici, požádejte o něj svého distributora.
2) Provozní oznámení o provedení prvního paralelního připojení výrobny k DS (PPP).
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“