výkup přetoků

Odpovědět
Nosnx
Příspěvky: 4
Registrován: ned led 09, 2022 7:47 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Nosnx »

TomB píše: stř led 11, 2023 11:26 pm
Nosnx píše: stř led 11, 2023 10:38 pm Dobrý den, zeptám se těch, co uź přebytky prodávají. Použiji příklad, pokud bych uzavřel smlouvu s Entri.

Když třeba nemám přetok celý měsíc, zaplatím entri jen 19 KČ za fakturu, chápu to dobře?
To se mi za celý rok nestalo, i teď v listopadu a prosinci byl prodej 67 a 47 kW a z toho si Entri strhne jen poměrnou část poplatku za MWh. Nemám tak dokonalé vytěžování, takže vždy něco přeteče do sítě.

Děkuji za odpověď a ještě by mě zajímalo, zda-li bývá ve smlouvách o výkupu specifikováno, kolik musím minimálně dodat.
danidani
Příspěvky: 308
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: výkup přetoků

Příspěvek od danidani »

U Entri ne.
Výrobce se zavazuje elektřinu smluvně sjednanou podle podmínek stanovených touto smlouvou dodat do odběrného místa v napěťové
hladině VN resp. NN, ... předpokládaná roční výroba uvedená v čl. 2.2 této smlouvy není pro smluvní strany závazná.
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 487
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: výkup přetoků

Příspěvek od pave69 »

TomB píše: stř led 11, 2023 11:22 pm Dnes mi přišlo roční vyúčtování a objevila se mi v něm jedna nepěkná položka - pokuta za překročení rezervovaného výkonu: dodaná 1 kW = 2000,- Kč s DPH ! Standardní měření pro FVE typu B, čtyřkvadrantový elektroměr s dálkovým připojením (data SIM) - pěknej bonzák :pissedoff2:
Takže to, že EG.D teď má málo elektroměrů s měřením typu B a připojuje i starší typy, kde 1/4 hodinový reporting není a připojený musí měsíčně ručně zadávat výrobu a spotřebu, opsanou z počitadel, je vlastně dost velká výhoda - dá se to tam pálit hlava nehlava. :D
TomB
Příspěvky: 34
Registrován: pát kvě 06, 2022 4:44 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od TomB »

pave69 píše: čtv led 12, 2023 7:43 am
TomB píše: stř led 11, 2023 11:22 pm Dnes mi přišlo roční vyúčtování a objevila se mi v něm jedna nepěkná položka - pokuta za překročení rezervovaného výkonu: dodaná 1 kW = 2000,- Kč s DPH ! Standardní měření pro FVE typu B, čtyřkvadrantový elektroměr s dálkovým připojením (data SIM) - pěknej bonzák :pissedoff2:
Takže to, že EG.D teď má málo elektroměrů s měřením typu B a připojuje i starší typy, kde 1/4 hodinový reporting není a připojený musí měsíčně ručně zadávat výrobu a spotřebu, opsanou z počitadel, je vlastně dost velká výhoda - dá se to tam pálit hlava nehlava. :D
No, z tohoto pohledu jo :)
Na druhou stranu zase nelze využít maximální spotovou cenu ve vybraných hodinách dne, protože když není "B", bere se nějaký denní průměr.
Momo
Příspěvky: 625
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Momo »

Ono ani to "průběhové" měření není úplně přesné.

Můj 4Q elektroměr nepočítá skutečnou spotřebu v jednotlivých hodinách, ale pro fakturaci zaznamenává celé kWh, tedy přesněji nějakých 0,995 kWh se zaokrouhlením na devět desetinných míst.

Jako by v analogovém elektroměru bylo obyčejné kolečko, které vždy při posunu o 1 kWh udělá pro danou hodinu čárku, když je velká spotřeba, tak klidně více čárek.

Máte to tak také? (detil vyúčtování od bD v XLS)
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Lubos77
Příspěvky: 76
Registrován: úte led 10, 2023 3:24 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Lubos77 »

Když se dívám do portálu naměřených spotřeb (https://pnd.cezdistribuce.cz/)
tak vidí spotřeby za každých 15 minut.
Momo
Příspěvky: 625
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Momo »

Vycházím z vyúčtování od bD.cz, příloha v XLS.
Spotřebu účtují vždy po dokončení odběru celé 1 kWh.
Mluvil jsem s bD.cz, prý to tak dělají oni (bD.cz) a nejde to změnit.
bD.png
bD.png (52.31 KiB) Zobrazeno 5943 x
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Jantic
Příspěvky: 61
Registrován: úte úno 08, 2022 10:51 am
Bydliště: Zlínský kraj

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Jantic »

Ty ceny u BD jsou ale nějak vysoké, EON aktuálně:
EON 2022.JPG
EON 2022.JPG (74.39 KiB) Zobrazeno 5905 x
6,5kWp +3,0kWp Solax X3, 23,2kWh Li
2,4kWp+SITON
TČ Alpha Innotec LWD50
Momo
Příspěvky: 625
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Momo »

Jsou to SPOTové ceny z 01.12.2022.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Patr
Příspěvky: 63
Registrován: pát pro 09, 2022 5:31 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Patr »

Chtěl bych se prosím zeptat, jestli vlastně je nějaké omezení ve vyši přetoků, které bych eventuelně poslal/prodal do sítě?
Mám podepsanou smlouvu s dodavatelem FVE na 9,9kWp/10kW měnič/14,2kWh baterie.
Dnes mi dodavtel poslal smlouvu s kladným stanoviskem EGD ohledně připojení ve standartním režimu, s rezervovaným výkonem 9,9kW (3 fáze).

Co to vlastně pro mě znamená - že můžu veškerou elektřinu, kterou nespotřebuje barák a baterie poslat resp. prodat do sítě např. Entri apod.?
Je to množství přetoků nějak limitované - denně, měsíčně, ročně.....nebo prostě co bude navíc, to prodám?
9,9 kWp (V/Z: 3,85 / 6,05 kWp); Goodwe 10K-ET; Pylontech H1 14,2 kWh
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 487
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: výkup přetoků

Příspěvek od pave69 »

Omezení je takové, že to v žádné čtvrthodině nesmí být víc, než ten sjednaný odběr - tj. např. 9,9 kW. Jinak se to tam dá prát furt.
Markil
Příspěvky: 3
Registrován: čtv led 12, 2023 7:16 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Markil »

Také mám aktuálně nový výrobní EAN pro mikrozdroj - ČEZ distribuce a přemýšlím, co zvolit za variantu výkupu:
- 3500 Kč fixní cena, která by měla platit 2023 (ale s teoretickou možností, že jí mohou změnit ale musí to dát 2 měsíce předem vědět) - Smlouva na dobu určtou do konce roku s aut. prodlužováním
- SPOT mínus 500 Kč - Smlouva na dobu určtou do konce roku s aut. prodlužováním
- SPOT mínus 1000 Kč, ale minimálně 1 Kč (tj. nelze jít to mínusu) - smlouva na dobu neurčitou

Nic jiného jsem nevypátral. Jak to vidíte s vývojem letošních spotových cen. Ještě v prosinci to šlo, ale ty lednové... U toho SPOT mínus 500 Kč teoreticky hrozí, že bych při poklesu místo výdělku platil já... Určitě nechci sledovat každý den, co se děje s cenou a řešit vypínání přetoků. Jedině možná kdyby šlo nějak nastavit upozornění na pokles ceny k nule, ale to nevím jak.

V podstatě mne nezajímají ceny až do jara, teď skoro nic ven neteče. Podstatné budou ceny v létě to je na křišťálovou kouli
Patr
Příspěvky: 63
Registrován: pát pro 09, 2022 5:31 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Patr »

pave69 píše: čtv led 12, 2023 7:31 pm Omezení je takové, že to v žádné čtvrthodině nesmí být víc, než ten sjednaný odběr - tj. např. 9,9 kW. Jinak se to tam dá prát furt.
.....a to predpokladam 10kWp FVE ani neni schopna behem 15 min. vyrobit....notabene v orientaci vychod/zapad.
9,9 kWp (V/Z: 3,85 / 6,05 kWp); Goodwe 10K-ET; Pylontech H1 14,2 kWh
Lubos77
Příspěvky: 76
Registrován: úte led 10, 2023 3:24 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Lubos77 »

Tak jsem také volal na infolinku bezDodavatele a potvrdili mi to samé. Spotřebovaná kwh se násobí sazbou z hodiny, ve které došlo k jejímu překročení. Prý je to standartní na celém energetickém trhu.
Takže když první hodinu spotřebujete 0,8 kWh a druhou hodinu 0,2 kWh, vynásobí se kWh sazbou z druhé hodiny.
Tuto informaci jsem ale na jejich webových stránkách nenašel.
Otázkou je, jaký to má vliv na výpočet celkové ceny.
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 487
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: výkup přetoků

Příspěvek od pave69 »

Patr píše: čtv led 12, 2023 8:24 pm
pave69 píše: čtv led 12, 2023 7:31 pm Omezení je takové, že to v žádné čtvrthodině nesmí být víc, než ten sjednaný odběr - tj. např. 9,9 kW. Jinak se to tam dá prát furt.
.....a to predpokladam 10kWp FVE ani neni schopna behem 15 min. vyrobit....notabene v orientaci vychod/zapad.
Nepleťte si energii (kWh) s výkonem (kW). V té čtvrthodině nesmí být průměrně překročen VÝKON 9,9 kW. Tj. reálně za 1/4 hodinu nesmíte dodat více než 9,9/4 = 2,475 kWh. Ale jinak ano, v orientaci východ/západ to asi nehrozí. V jednotné orientaci se to při studených panelech asi stát může.
matesko
Příspěvky: 19
Registrován: pát říj 28, 2022 8:27 pm
Bydliště: Kojetín
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10
Kapacita baterie [kWh]: 11

Re: výkup přetoků

Příspěvek od matesko »

Tak co říkáte na nábytku na výkup od ELIN smlouva na dobu určitou – fixní cena 4 000 Kč/MWh nebo smlouva na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou 1 měsíc, která počíná běžet od prvního dne následujícího měsíce – cena SPOT – 350Kč/MWh
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 487
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: výkup přetoků

Příspěvek od pave69 »

No, mě teď přijde 4000 Kč (166€) jako dobrá cena. Spoty jsou někdy výše, ale zase třeba přes víkendy je to horší.
Objektivně musím říct, že odhad výhodnosti cen mám asi jako necvičený opičák nebo házení korunou: 50:50
Nosnx
Příspěvky: 4
Registrován: ned led 09, 2022 7:47 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Nosnx »

matesko píše: sob led 14, 2023 4:35 pm Tak co říkáte na nábytku na výkup od ELIN smlouva na dobu určitou – fixní cena 4 000 Kč/MWh nebo smlouva na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou 1 měsíc, která počíná běžet od prvního dne následujícího měsíce – cena SPOT – 350Kč/MWh
Já o jejich Fixu silně uvažuji na tento rok, jen jsem nenašel moc zkušenosti jiných. Ti, co se podělí o informace tak jedou BD nebo Entri
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 487
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: výkup přetoků

Příspěvek od pave69 »

Lubos77 píše: pát led 13, 2023 11:35 am Takže když první hodinu spotřebujete 0,8 kWh a druhou hodinu 0,2 kWh, vynásobí se kWh sazbou z druhé hodiny.
Otázkou je, jaký to má vliv na výpočet celkové ceny.
Tak pokud si řídíte spotřebu podle ceny (=nacucnete šťávu do baterky nad ránem), tak ten vliv je negativní, řádově tak 3 koruny denně. Pokud tak striktní řízení spotřeby nemáte, tak je ten vliv průměrně zhruba nulový - při vzrůstu denní cenové křivky proděláte, při poklesu vyděláte.
Kelter83
Příspěvky: 2
Registrován: pon led 16, 2023 10:51 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Kelter83 »

Zdravím Vás všechny,
jsem tady nováčkem, takže se předem omlouvám pokud se budu ptát znovu, ale mám od podzimu FVE 9,81 kWp a díky nové legislativě jsem z ČEZ distribuce vydostal výrobní EAN, ale můj dodavatel Yello energy mi tvrdí, že pro prodej přetoků mi výrobní EAN nestačí a musím si stejně zařídit licenci od ERÚ a poslal mi k tomu i stanoviska od ERÚ a výtah ze zákona, neumíte mi někdo prosím poradit jak to tedy je??? Výkupci jako Entri, Electree atp. s tím asi problém nemají, ale v návrzích smluv se zodpovědnosti za správný postup výrobce střepávají. Děkuji mnohokrát za případné rady. :sun2:
FVE 9,81 kWp, 19°JZ, 21°sklon
Modul 18x Longi LR5-72HPH 545 Wp
Střídač Solax X3-Hybrid-G4 10 kW
Baterie 11,6 kWh Triple power Solax H58 Master+Slave Pack T- 5,8 kWh
Lubos77
Příspěvky: 76
Registrován: úte led 10, 2023 3:24 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Lubos77 »

Každý dodavatel elektřiny neprovádí výkup přebytků z našich FVE. Jsou to např. Pražská energetika a Innogy.

Ale od ledna 2023 je toto už snadno řešitelné.
Od nového roku jsou upravené podmínky. ČEZ distribuce už dává výrobní EAN. Takže pak má odběrné místo vedle stávajícího spotřebního EAN i nově výrobní EAN. A s ním lze jít k dodavateli elektřiny, se kterým se domluví pouze výkup přebytků.
Takže nákup u stávajícího dodavatele a prodej u jiného. Sám to budu za pár týdnů řešit u rodičů. Mají Innogy.

Zažádat o výrobní EAN je asi nejjednodušší, když máte zřízený účet v jejich distribučním portálu.https://dip.cezdistribuce.cz/irj/portal/
Po založení nového požadavku, vyberete položku "Žádost o vygenerování výrobního EAN". Mně ho přidělili do druhé dne. Teď ale řeším, zda mi to dají také písemně na papíře. Můj dodavatel elektřiny (bezDodavatele.cz) to po mně chce.
Kelter83
Příspěvky: 2
Registrován: pon led 16, 2023 10:51 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Kelter83 »

Děkuji za vysvětlení, výrobní EAN už mám vyřízený a je s platností od 1.2.2023, akorát když jsem oslovil k výkupu přebytků Yello energy, která patří pod PRE, tak mě začali strašit nutnosti licence k prodeji přebytků atp.
Co se týče výkupu přebytků oslovil jsem vícero firem a většina už nabízí jen výkup za SPOT a tam mi vychází nejlépe Electree, kteří mají jen paušál 180 bez DPH/měsíc, ale budu ještě hledat někoho s FIXní cenou. Od září, kdy mi končí fixace pravděpodobně sáhnu po ČEZ tarif pro soláry, mám výkon FVE lehce vyšší než skutečnou spotřebu cca 9-9,5 MWh, takže by to mělo vycházet hodně dobře.
FVE 9,81 kWp, 19°JZ, 21°sklon
Modul 18x Longi LR5-72HPH 545 Wp
Střídač Solax X3-Hybrid-G4 10 kW
Baterie 11,6 kWh Triple power Solax H58 Master+Slave Pack T- 5,8 kWh
Lubos77
Příspěvky: 76
Registrován: úte led 10, 2023 3:24 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Lubos77 »

Asi moc nerozumí vaším plánům. Proč nechcete prodávat za SPOT?

Já bych to rozdělil mezi dvě společnosti. Od jedné nakupovat za zafixované ceny a druhé prodávat za spotové.

Také mám výrobní EAN s platností od února 2023. Zeptám se, máte k tomu nějaký oficiální papír? např. dodatek ke smlouvě o připojení nebo rovnou novou smlouvu?

Žádnou licenci na prodej přebytků nepotřebujete.
Momo
Příspěvky: 625
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Momo »

Jasně, kdyby mi dali druhý EAN už vloni, asi bych zůstal u solidního dodavatele s nízkými cenami a přebytky prodával, tenkrát nejspíš u Entri. Takto jsem od 08/2022 na SPOTu u BD.

V současné situaci bych asi neměnil, starou nízkou cenu už mi nedají, navíc pro 2023 je strop. Elektriku na SPOTu jde koupit často i pod stropem.
Mám nízkou spotřebu, tak mě nepoloží, když budu v zimě nakupovat za vyšší ceny. Navíc být u dvou dodavatelů znamená dva měsíční paušály.
Takže druhý EAN v nejbližší době neplánuju a teď to neřeším.

Teď těžko říct, jaké budou dejme tomu od dubna SPOTové ceny, když FVE má už kdekdo a nyní s možností druhého EANu mohou všichni prodávat.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
matesko
Příspěvky: 19
Registrován: pát říj 28, 2022 8:27 pm
Bydliště: Kojetín
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10
Kapacita baterie [kWh]: 11

Re: výkup přetoků

Příspěvek od matesko »

Tak dnes přišel druhý EAN a už je psáno že bude aktivní od 1.3.2023. Nechápu proč když ostatním platí od 1.2.2023 při žádosti před pár dny. Asi CEZ chce ještě nahrabat zadarmo kW za únor.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“