výkup přetoků

Odpovědět
Lubos77
Příspěvky: 74
Registrován: úte led 10, 2023 3:24 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Lubos77 »

Na netu jsem narazil na firmu TRAMACO ENERGY s.r.o.
Na webu https://www.electree.cz nabízí výkup elektřiny bez nutnosti od nich odebírat.
Máte s ní někdo nějaké zkušenosti?
Momo
Příspěvky: 575
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Momo »

Co jsem tam viděl, tak vykupují za aktuální ceny OTE bez srážky, měsíční paušální platba cca 220,- Kč.
Přes léto asi lepší než bezdodavatele, v zimě horší. Záleží na měsíční výrobě.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Lubos77
Příspěvky: 74
Registrován: úte led 10, 2023 3:24 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Lubos77 »

Dnes odpoledne jsem www.electree.cz oslovil a v 7 večer jsem dostal následující odpověď:
Výkup z malých zdrojů do 15 kWp je stanovena cenou dle trhu OTE (SPOT). Za zprostředkovanou výrobu na této burze si neúčtujeme žádnou marži! (žádná marže z MWh).
Platíte pouze administrační poplatek 180 Kč bez DPH měsíčně. V případě, že daný měsíc nevygeneruje Vaše FVE (může se stát v zimních měsících) na poplatek, tak jej přeúčtujeme do dalšího měsíce.
jami123
Příspěvky: 15
Registrován: pát úno 17, 2023 4:13 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od jami123 »

Momo píše: sob úno 25, 2023 6:34 pm Prodej nebo nákup sledovat jenom u distributora.
Registruj se na ČEZd a požádej o "portál naměřených dat", je to takový malý oranžový kroužek v horním pruhu. Než jsem na to přišel, to trvalo...
Naskakuje to tam se zpožděním několika málo hodin. Hodnoty po 1/4 hodinách.

-----------

Jinak u dodatku na prodej u bezdodavatele je výpovědní lhůta 1 měsíc.
Tak už dodávám do sítě ale PND mi tam ukazuje bláboly. Na elektroměru dodaných 15kW a v PND 2kW tak fakt nevím co mi bude proplaceno. Podle CEZu co je na elektroměru nebo zda ČEZ předává Elynu data a ten pak proplácí podle toho co jim nahlásí.

Diky
Momo
Příspěvky: 575
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Momo »

A není ta udávaná hodnota na elektroměru 15 kWh aktuální stav počítadla?
Na elektroměru problikávají aktuální stav a pak stav odečtu z konce minulého měsíce. Takhle by šlo rozdílem porovnat, kolik přibylo za tento měsíc.
Nebo si piš každý den po setmění stav na elektroměru a to by mělo sedět. Ale pozor, v elektroměru i PND se načítají až dokončené jednotky kWh. Na desetinná místa se nehledí.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Charlie
Příspěvky: 3
Registrován: čtv bře 30, 2023 9:29 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Charlie »

Ahoj, také řeším výkup přetoků. Prodej přes druhý EAN zní dobře, ale řešili jste někdo otázku toho, že společnosti typu Entri, Elyn, Bezdodavatele apod. jsou všechno společnosti poměrně nové, založené v roce 2020 (viz obchodní rejstřík), bez žádné velké historie, účetní závěrky nezveřejňují apod.? Takže tady uzavírání fixní smlouvy na dva roky se společností, která reálně existuje také jen dva roky, je poměrně velký risk? Za rok mohou krachnout, nezaplatí peníze za výkup ... Otázka tedy zni, jestli někdo k tomuto faktoru přihlížel? Díky.
Stenly
Příspěvky: 5
Registrován: stř úno 02, 2022 10:07 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Stenly »

Jasně, jestliže bych řešil fixovanou cenu na delší dobu, tak by to možná byla věc, u který bych se pozastavil a rozmýšlel, jestli do toho jít. Ale u Bezdodavatele nejsem ničím vázaný, smlouvu i s dodatkem o výkupu mám u nich na neurčito, takže jsem tomu nepřikládal takový důraz, ale jsem si toho vědom.
Sten77
Příspěvky: 145
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Sten77 »

Pokud máš nějaké obavy, tak není nic jednoduššího, než zvolit měsíční fakturaci. Když krachnou, tak přijdeš o pár stokorun za daný měsíc. Uzavřeš smlouvu jinde a jede se dál. Nevidím v tom problém.
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
Charlie
Příspěvky: 3
Registrován: čtv bře 30, 2023 9:29 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Charlie »

Sten77 píše: čtv bře 30, 2023 2:45 pm Pokud máš nějaké obavy, tak není nic jednoduššího, než zvolit měsíční fakturaci. Když krachnou, tak přijdeš o pár stokorun za daný měsíc. Uzavřeš smlouvu jinde a jede se dál. Nevidím v tom problém.
Jestli jde měsíční fakturace, pak je to samozřejmě dobré. Ale co když se změní situace a nejednou všechny tyto subjekty krachnou (ala Bohemia Energy a další), elektřinu budou vykupovat pouze velcí hráči za značně nevýhodných podmínek ... Co najednou s druhým EANem, když výkup nebude moc výhodný a nebude možné zvolit VB (protože máte druhý EAN)?
Sten77
Příspěvky: 145
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Sten77 »

Měsíční fakturace samozřejmě lze.
Neřešil bych co by kdyby, řešil bych současnou situaci. To, že nyní nemůžeš využít VB, když máš druhý EAN, neznamená, že se to v budoucnu může změnit. Jestli z toho máš nějakou obavu, tak si dej VB nebo zakaž přetoky a je vyřešeno.
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 337
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: výkup přetoků

Příspěvek od vk_1 »

Lubos77 píše: pon úno 27, 2023 8:48 pm Dnes odpoledne jsem www.electree.cz oslovil a v 7 večer jsem dostal následující odpověď:
Výkup z malých zdrojů do 15 kWp je stanovena cenou dle trhu OTE (SPOT). Za zprostředkovanou výrobu na této burze si neúčtujeme žádnou marži! (žádná marže z MWh).
Platíte pouze administrační poplatek 180 Kč bez DPH měsíčně. V případě, že daný měsíc nevygeneruje Vaše FVE (může se stát v zimních měsících) na poplatek, tak jej přeúčtujeme do dalšího měsíce.
Jak jsi nakonec dopadl? Jsi u electree? Ta cena je hodně dobrá, uvažoval bych nad tím.
Jen nevím, jestli je ta cena dlouhodobě udržitelná, oni tu odpovědnost za odchylku nějak zaplatit musí...
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 477
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: výkup přetoků

Příspěvek od pave69 »

Já teda nevím, ale když kouknu na OTE ceny z poslední doby a pak se podívám třeba na fix PPAS 3,5 Kč (cca 145€/MWh), tak pokud zase nerupnou Frantíkům nějaká jaderná potrubí nebo tak něco, tak fix musí letos vydělat víc.
Lubos77
Příspěvky: 74
Registrován: úte led 10, 2023 3:24 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Lubos77 »

Odpověď pro vk_1:
Nakonec jsem zvolil prodej za fixovanou cenu, zvolil jsem Elyn. Smlouvu jsem uzavřel v březnu za 3,6 Kč/kWh bez DPH.
Dnes už nabízí cenu 2,5 Kč. Při pohledu na spotové ceny se tomu poklesu vůbec nedivím.
Mám měsíční fakturaci, smlouva platí od 1.4. a je na jeden rok s automatickým obnovením.
Nabízené fixované ceny mi přijdou lepší než spot, protože jsou vyšší v hodinách kdy budu nejvíc dodávat do sítě.

Ohledně krátké historie těchto malých obchodníků mám stejný názor jaký tu už zazněl. Když firma krachne, přijdu maximálně o stokoruny. Tak půjdu jinam. Výkup je pro mně něco navíc, neživí mně to. FVE mám abych nemusel kupovat elektřinu, není za účelem prodeje.
jpavelka@centrum.cz
Příspěvky: 29
Registrován: čtv lis 10, 2022 6:46 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od jpavelka@centrum.cz »

Jak to je když skončí smlouva a nenaváže ihned jiná a mám výrobní EAN? Musím ukončit přetoky, nebo mohu dodávat ,ale je to zadarmo? Případně je možné výrobní EAN zrušit?
10 kWp, X3-Hybrid-G4 10 kW, baterie 11,6 kWh
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od brumlaj »

jpavelka@centrum.cz píše: sob dub 08, 2023 6:26 pm Jak to je když skončí smlouva a nenaváže ihned jiná a mám výrobní EAN?
Dostaneš flastr ve výši definované energetickým regulačním úřadem. Lze si dohledat v jejich věstnících v příslušných cenových rozhodnutích. (neoprávněná dodávka do distribuční soustavy)
jpavelka@centrum.cz píše: sob dub 08, 2023 6:26 pmMusím ukončit přetoky, nebo mohu dodávat ,ale je to zadarmo?
Musíš ukončit přetoky.
jpavelka@centrum.cz píše: sob dub 08, 2023 6:26 pmPřípadně je možné výrobní EAN zrušit?
Pokud jsem pochopil správně, tak alespoň v distribuční síti ČEZ distribuce nelze a jediný způsob jak se jej zbavit je zrušit odběrné místo.
Bruno47
Příspěvky: 3
Registrován: pon dub 03, 2023 9:14 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Bruno47 »

Momo píše: pon úno 27, 2023 7:37 pm Co jsem tam viděl, tak vykupují za aktuální ceny OTE bez srážky, měsíční paušální platba cca 220,- Kč.
Přes léto asi lepší než bezdodavatele, v zimě horší. Záleží na měsíční výrobě.
Tak to je podle mě dobrá cena
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 337
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: výkup přetoků

Příspěvek od vk_1 »

Lubos77 píše: pát dub 07, 2023 1:27 pm Odpověď pro vk_1:
Nakonec jsem zvolil prodej za fixovanou cenu, zvolil jsem Elyn. Smlouvu jsem uzavřel v březnu za 3,6 Kč/kWh bez DPH.
Dnes už nabízí cenu 2,5 Kč. Při pohledu na spotové ceny se tomu poklesu vůbec nedivím.
Díky za odpověď. Kdo si nechce hrát s automatizací na spotových cenách, tak pro něj je takový fix podle mě super. Myslím, že nebudeš zklamaný.
Lubos77
Příspěvky: 74
Registrován: úte led 10, 2023 3:24 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Lubos77 »

Starám se o dvě FVE. Jednu mám na svém domě, druhá je u rodičů. Jedna je orientovaná na jih, druhá na východ-západ.
Jedna má výkup za spotové ceny a druhá za fixní ceny. Ta za spotové ceny je napojená na Home Assistenta s jehož pomocí se budu snažit řízeně prodávat, pokud to bude cenově výhodné.
Který koncept z toho bude nakonec výhodnější se mně zeptejte za rok :)
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 477
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: výkup přetoků

Příspěvek od pave69 »

Já jsem si pro "inteligentní" prodej na spotu udělal takovou "hraběcí" kalkulaci -inteligentně baterku nabíjet až odpoledne, kdy bývá cena v průměru tak o 2 Kč nižší než dopoledne. Takže za den jsem schopen vydělat tak o 20 Kč víc (10 kWh). Při 100 dnech sezóny (optimistický odhad) to je 2000 Kč navíc za rok. Nie je to bohviečo ;)
Tak jsem podepsal spot.
Sten77
Příspěvky: 145
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Sten77 »

Započítal jsi opotřebení baterie? Při rozdílu ceny 2,- Kč budeš na hraně....
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 477
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: výkup přetoků

Příspěvek od pave69 »

pave69 píše: pát dub 14, 2023 8:07 pm Já jsem si pro "inteligentní" prodej na spotu udělal takovou "hraběcí" kalkulaci -inteligentně baterku nabíjet až odpoledne, kdy bývá cena v průměru tak o 2 Kč nižší než dopoledne. Takže za den jsem schopen vydělat tak o 20 Kč víc (10 kWh). Při 100 dnech sezóny (optimistický odhad) to je 2000 Kč navíc za rok. Nie je to bohviečo ;)
Tak jsem podepsal spot.
Oprava - podepsal jsem fix :D Asi jsem byl včera nějak mentálně unavený...
K tomu opotřebení baterie - právě že jsem počítal jen s odložením nabíjení, cca o 3 hodiny. To se možná projeví nějak minimálně, možná vůbec.
Sten77
Příspěvky: 145
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Sten77 »

Jestli nakupuješ na spotu, tak se ti tam náklady na baterii promítnou vždy. Za nějakou cenu nakoupíš, v tvém případě do baterie. A teprve když cena na spotu stoupne o zhruba 2,- až 3,- Kč se ti vyplatí vybíjet baterku.
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
matesko
Příspěvky: 19
Registrován: pát říj 28, 2022 8:27 pm
Bydliště: Kojetín
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10
Kapacita baterie [kWh]: 11

Re: výkup přetoků

Příspěvek od matesko »

Přišla první faktura od Elyn. 1585kč za únor-březen. 4Kč bylo dodrženo 8-)
jami123
Příspěvky: 15
Registrován: pát úno 17, 2023 4:13 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od jami123 »

Tak to slušný pretok. Já mám za březen jen 200,- Kč :lol:
kulda
Příspěvky: 19
Registrován: stř kvě 04, 2022 11:11 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od kulda »

Obracím se na vás s prosbou o radu, váš názor, borci.
Mám 10 kWp FVE východ/západ. Baterii 17,5 kWh v provozu od listopadu, takže málo zkušeností a dat. Aktuálně mi běží ještě rok a půl fixace na silovku kw za 2,8 a nevím, co s tím.
A: přejít na VB, využít přetoky v zimě na vytápění (TČ mám vzduch-vzduch), nevyčerpané přetoky odevzdat ČEZu a nedejbože kupovat silovku za 6 Kč
B: nechat doběhnout fixaci a potom to řešit (a všechny přetoky odevzdat zadarmo)
C: požádat o výrobní EAN a aspoň nějaký prachy na těch přetocích trhnout (ale co potom s ním, když nebudu chtít dodávat?)

Neumím se rozhodnout. Jak píšu, FVE běží od listopadu, takže nemám pořádně data o výrobě. Loňskou spotřebu domu jsem měl 4,7 MW( ještě bez FVE) ale dost jsem topil krbovkama.

Díky za vaše názory
Kulda
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“