výkup přetoků

Odpovědět
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od brumlaj »

Pánové, kdo bude či nebude poučovat je jeho vůle do které jiným je hovňousek. Není zvědavej na knížecí rady.
To samé platí o studiu základů DPH. Nejste PániBozi aby jste měli právo nevyžádaně určovat kdo co má dělat!
Momo
Příspěvky: 621
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Momo »

DPH může účtovat jenom fyzická nebo právnická osoba, která je plátcem DPH.
A plátce DPH má povinnost tuto inkasovanou DPH v plné výši odvést finančnímu úřadu. Naopak pokud zaplatil někomu jinému za zboží/služby cenu včetně DPH (tedy nakupopval od plátce DPH), požádá finanční úřad o vrácení takto zaplacené částky DPH.

Pokud toto nevíš, určitě NEJSI plátce DPH. Takže nemůžeš nikomu účtovat DPH.

Pokud bys chtěl s eletkrikou obchodovat a nebyl plátce DPH, tak ti nikdo zaplacenou DPH nevrátí. A ani ty nemůžeš účtovat DPH, když prodáváš.

Ode mne k tomuto tématu vše.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 482
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: výkup přetoků

Příspěvek od pave69 »

Slyšeli jste slovo boží.
A to myslím bez ironie, i kdy to tak možná nevypadá. Momo to píše přesně správně a každému, kde je nebo byl plátce DPH to musí být jasné jak facka nebo kontrola berňáku (radši tu facku).
Jsi plátce - DPH si přirážíš ale taky odvádíš
Nejsi plátce DPH - neřešíš ji, jako by pro tebe nebyla. (Ten co to od tebe kupuje, si to účtuje jako tzv chargeback, ale to ti může být totálně šumák).
relaxos
Příspěvky: 1
Registrován: pon úno 13, 2023 2:22 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od relaxos »

Teď jsem volal taky na Pražskou plynárenskou, ptal jsem se také na výkup a pan na infolince mě řekl, že výkup je zásadně vyplacen bez DPH i na faktuře bez uvedeno bez DPH, tak je to přesný opak co se tu píše, takže by mě zajímalo proč jednomu řeknu tak a druhému jinak.
Což dává logiku, tak jak mě to bylo vysvětleno, že je to vypláceno bez DPH, ale jde mě o to, že to řeknou každému jinak.
eduard22
Příspěvky: 981
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: výkup přetoků

Příspěvek od eduard22 »

relaxos píše: pon úno 13, 2023 2:28 pm Teď jsem volal taky na Pražskou plynárenskou, ptal jsem se také na výkup ........
Jakože by jsi chtěl prodávat plyn? ;) Např.: prdět do trubek! :lol: Ale bacha na moc velké prdy a tak na přetoky, tedýýý spíše na přetlaky, aby jim neprdly trubky! :D
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 199
Registrován: úte dub 06, 2021 7:46 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10200
Kapacita baterie [kWh]: 48

Re: výkup přetoků

Příspěvek od beethowen »

eduard22 píše: pon úno 13, 2023 4:50 pm
relaxos píše: pon úno 13, 2023 2:28 pm Teď jsem volal taky na Pražskou plynárenskou, ptal jsem se také na výkup ........
Jakože by jsi chtěl prodávat plyn? ;) Např.: prdět do trubek! :lol: Ale bacha na moc velké prdy a tak na přetoky, tedýýý spíše na přetlaky, aby jim neprdly trubky! :D
Tak oni prodávají i elektřinu, a dokonce i vykupují, ale to nic.
10,2kWp poly/mono, XTH6000-48, 2x VT-80A, Li-ion 48kWh
eduard22
Příspěvky: 981
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: výkup přetoků

Příspěvek od eduard22 »

beethowen píše: pon úno 13, 2023 5:37 pm Tak oni prodávají i elektřinu, a dokonce i vykupují, ale to nic.
Ale jooo, to je mi jasný 8-) a proto ten mrkající smajl: ;)

Jen mi to nedalo zafitpkovat pro tu vtipnost názvu distributora elektriky: plynárenská :lol: A napadla mě kacířská myšlenky a šílenou spředstavou, jak by se asi tak plyn vykupoval ;-) A kde by jste jej hlavně brali! :lol:

Já zase jezdím do: "Kovovýroba Klobás"! :shock: Sem si představoval ty kovový klobásy ;) To je podobný název jak z CZ filmu: Vesničko má středisková a s.p. "Dřevokov" :lol:

A jelikož jsem u tématu přetoky, tak taky něco k věci: dnes byl u mě zájemce o ostrovní FVE (s Kingem) a až jsem mu vše pracně vysvětlil, nakoce se dotázal: a jak je to s přetoky, kdybych chtěl do sítě prodávat... :o Tak nic no :?
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 482
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: výkup přetoků

Příspěvek od pave69 »

eduard22 píše: pon úno 13, 2023 4:50 pm
relaxos píše: pon úno 13, 2023 2:28 pm Teď jsem volal taky na Pražskou plynárenskou, ptal jsem se také na výkup ........
Jakože by jsi chtěl prodávat plyn? ;) Např.: prdět do trubek! :lol: Ale bacha na moc velké prdy a tak na přetoky, tedýýý spíše na přetlaky, aby jim neprdly trubky! :D
Tak v Africe, kde bydlí blízko nalezišť, plyn normálně chytají do velkých igelitových pytlů, odnesou a pak to pouští do sporáků doma. Občas to teda bouchne :?
Ale tady na JM by se to dalo dělat principielně stejně. Jako dodávka pro pražáky by to stačilo :P
Taky jsem se přehlásil k Pražské plynárenské.... :D
Momo
Příspěvky: 621
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Momo »

Taky o nějakém fixu uvažuju, 4,30 Kč/kWh vypadá zajímavě.
To bych nemusel řešit nějakou automatizaci a synergii s plynem. 4,30 Kč/kWh je vysoko nad mojí cenou plynu.

Jsem u bD.cz, kde od ledna zavedly ty poplatky 0,30 Kč/kWh pro nákup i prodej.
Kdybych věděl, co bude v létě, a jestli ta fixní cena bude stejná, hned by se mi lépe rozhodovalo :)
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Gregy
Příspěvky: 6
Registrován: stř led 18, 2023 2:36 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Gregy »

Také jsem uvažoval o té FIX výkupní ceně od Elyn. Problém je jen v tom, že po troše zkoumání z toho vypadlo, že to není fix. Ve smlouvě není uvedená cena, jen odkaz na "produktovou řadu". Obchoďák mi potvrdil, že cenu mohou v průběhu smlouvy jednostranně změnit...
Jiří23
Příspěvky: 4
Registrován: stř led 25, 2023 12:42 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Jiří23 »

No, já jsem s ELYN uzavřel výkup na 2 roky a do smlouvy v poznámce jsem přímo uvedl, že cena je dle konkrétního ceníku pro výkup z 26.1.2023. Možná mi to bude k prdu a až se jim to bude hodit, tak mi to vypoví, ale nic lepšího jsem nenašel. Předpokládám, že to budou mít obdobně i jinde
Antony
Příspěvky: 1
Registrován: čtv úno 16, 2023 7:58 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Antony »

Garantovanou cenu v prosinci 2024 vám zaručí pouze opce na burze. Ale i burza může zkrachovat...
Smlouva s Pražskou Plynárenskou je podobná. Cena je uvedená v dodatku s odkazem na aktuální zveřejněný ceník, vymezuje se právo cenu kdykoliv jednostranně změnit. "Pražská Plynárenská určuje cenu zpravidla pro období roku." 'Zpravidla' a podobné smluvní připomínky... Příští rok bude cena jiná.
Zvýhodněnou cenu 'Efekt' Pražská Plynárenská nabízí všem svým klientům, tzn. nemusíte odebírat u nich elektřinu, ale třeba i plyn (Mit plyn od Plynárenské vypadá vysoce logicky).
Momo
Příspěvky: 621
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Momo »

Jasně, takže výkup na dva roky nejde ani z jedné strany vypovědět.

Pokud bude cena pro tebe nevýhodná, nevypovíš. Pokud bude nevýhodná pro druhou stranu, pružně sníží cenu a poradí ti, že máš právo vypovědět...
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
jami123
Příspěvky: 15
Registrován: pát úno 17, 2023 4:13 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od jami123 »

Ahoj.

Pomozte mi prosím s výběrem odběratele pretoku.
Vybírám mezi elyn fix na 1 nebo 2 roky a mezi Pražskou plynárenskou fix do konce roku 23, pak bude nový ceník
Který zveřejní na začátku října 23 a pak bych se rozhodl co dál nebo ten elyn rovinou na 2 roky(případná úprava z jejich strany)
Do spotu se mi nějak nechce

Elyn : 4000 - poplatek 29,-/měsíc
PPAS: 3500 konečna cena tj. bez poplatků

2. EAN od 1.3. takže to spěchá se rozhodnout.

Elynu se bojim co se tady píše že to jednostranně cenově upraví ale těch 4000 je lákavých.

Díky za názory

L.
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 482
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: výkup přetoků

Příspěvek od pave69 »

Bral bych vyšší, tj elynx.
Ale osobně jsem to udělal tak, že jsem k PPAS přehlásil i odběr, takže mi (snad) od května budou platit 4300 nebo jakou to mají cenu pro své ovečky. Bohužel výpovědní lhůta je běžně 3+ měsíce.
jami123
Příspěvky: 15
Registrován: pát úno 17, 2023 4:13 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od jami123 »

Asi vezmu Elyn tak ještě jestli to dát na jeden nebo 2 roky.
Nějak nevěřím tomu že by cenu nechali a nezačali s ní šachovat.

Ještě jsem se dotazoval na PPAS zda mají nějaký nástroj jak zjistit
kolik jsem dodal a napsali mi že. Jedině faktura za 3/6 nebo 12 měsíců
Nevíte jak je to u Elynu? Měsíčně nebo nějaky nahlizitko kolik jsem dodal a podíval se?

Díky
L .
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od josse »


jami123 píše:... nějaky nahlizitko kolik jsem dodal a podíval se?
To je ve vztahu vás a vašeho distributora, elektroměr je jeho. S tím obchodník nemá nic společného (je stejně jako vy příjemcem dat z elektroměru) najdete si cestu která vám vyhovuje, odečíst z displaye, infra přenos z elektroměru, číst nějaké rozhraní na webu, ... Počkat si na fakturu je až to poslední, nejpomalejší a ještě to může být obchodníkem zkreslené.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
jami123
Příspěvky: 15
Registrován: pát úno 17, 2023 4:13 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od jami123 »

Tak podepsáno. Elyn dává smlouvu už jen na rok
Momo
Příspěvky: 621
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Momo »

Odcházeli jste někdo poslední dobou od bezdodavatele?
Ať už komplet nebo jenom s prodejem, na to byl dodatek smlouvy.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
jami123
Příspěvky: 15
Registrován: pát úno 17, 2023 4:13 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od jami123 »

Netusite jak sledovat výrobu a následný prodej Elynu?
Napsali mě že to jde sledovat přes OTE ale koukal jsem na to a fakt jsem nepřišel jak na to.
Nepoužíváte to někdo? Byl bych rád za radu. Žádný portál Elyn nemá.

Ještě jedna otázka. Na účet to chodí měsíčně nebo jednou za rok?

Díky moc
Momo
Příspěvky: 621
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Momo »

Prodej nebo nákup sledovat jenom u distributora.
Registruj se na ČEZd a požádej o "portál naměřených dat", je to takový malý oranžový kroužek v horním pruhu. Než jsem na to přišel, to trvalo...
Naskakuje to tam se zpožděním několika málo hodin. Hodnoty po 1/4 hodinách.

-----------

Jinak u dodatku na prodej u bezdodavatele je výpovědní lhůta 1 měsíc.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
jami123
Příspěvky: 15
Registrován: pát úno 17, 2023 4:13 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od jami123 »

Ahoj

Díky za nasměrování.
Už jsem si ho aktivoval, ale zatím píše toto :

Upozornění
K žádnému měřicímu zařízení nejsou v tuto chvíli dostupná naměřená data. V případě, že problém přetrvává třetí pracovní den po aktivaci PND, kontaktujte prosím technickou podporu. mail: webportal@cez.cz tel.: 725 648 888.

Možná je to tím, že začnu dávat pretoky od 1.3.2023

Diky
ClonyXXL
Příspěvky: 77
Registrován: čtv úno 02, 2023 9:51 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od ClonyXXL »

Ne ne. Pretoky s tim nesouvisi. Proste jim to par dni trva, nez to aktivují. Pracovnich dni. Ja cekal myslim 3
Harry
Příspěvky: 27
Registrován: úte dub 12, 2022 8:01 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Harry »

jami123 píše: sob úno 25, 2023 2:23 pm Netusite jak sledovat výrobu a následný prodej Elynu?
já sleduju denní trh a zapisuju si do tabulky. jde to i zpětně, takže jednou za čas prostě vypíšu denní ceny a kolik přeteče za měsíc uvidíš na elektroměru, pokud si nezapisuješ průběžně. a to samé uvidíš i na PND.
plus mínus to vychází, mám ČEZ prodej
jami123
Příspěvky: 15
Registrován: pát úno 17, 2023 4:13 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od jami123 »

Díky za rady chlapi
Uvidím jestli se mi to chytne a bude to ukazovat.

Škoda že nejde,jak jsem si teď pročítal, automaticky export tak
že by mi každý den přišlo XML nebo XLS.

Dalo by se to krásně s PHP a MySQL dostat do svého disajnu a
nenutnosti se přihlašovat. Ale to bych chtěl moc.

Alespoň za tohle jsem rád

Diky
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“