Chytrá domácnost - synergie FVE, SPOTových cen elektřiny a ceny plynu

Pravidla fóra
Pro získání samostatného fóra týkajícího se Vaší vlastní elektrárny, kontakrujte některého z moderátorů nebo admina.
V takto získaném fóru budete mít k dispozici jedno vlákno, které si budete moci moderovat, připadně bude zamčené a budete moci přispívat pouze vy. Dále je ožné si založit další vlákna pro obecné diskuse.
nijel
Příspěvky: 57
Registrován: pát úno 25, 2022 2:21 pm

Re: Chytrá domácnost - synergie FVE, SPOTových cen elektřiny a ceny plynu

Příspěvek od nijel »

Bez podpory životnosti, jinak je nastavené SOC minimální a reálné si počítá podle toho, kdy bylo naposled nabito. Ale to by mělo být vidět i ve VRM
ecentrum
Příspěvky: 29
Registrován: pát dub 08, 2022 8:30 pm
Bydliště: Proboštov
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9
Kapacita baterie [kWh]: 42

Re: Chytrá domácnost - synergie FVE, SPOTových cen elektřiny a ceny plynu

Příspěvek od ecentrum »

mám nastavené "bez podpory životnosti" ale přesto stále odebírá min.50% energie ze sítě :|
20x 455Wp = 9,1kWp JZ
Multiplus II 48V/5000 3ks
SmartSolar 250/100-Tr VE.Can 2ks
Cerbo GX
Lynx Shunt VE.Can
AKU LiFePo4 3x 16ks/280Ah
BMS 3x JBD-AP20S006V1.2
PLC TECO CP-2000LTE
nijel
Příspěvky: 57
Registrován: pát úno 25, 2022 2:21 pm

Re: Chytrá domácnost - synergie FVE, SPOTových cen elektřiny a ceny plynu

Příspěvek od nijel »

Tak to bude nejspíš něčím jiným. Třeba limity vybíjecího proudu baterie DCL? Omezení výkonu měniče? Případně nastavení ve VEConfigure co by to mohlo způsobit je mraky a v tom se až tak neorientuju, prvotní nastavení mi dělala firma...
Momo
Příspěvky: 575
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Chytrá domácnost - synergie FVE, SPOTových cen elektřiny a ceny plynu

Příspěvek od Momo »

Taky ti může balancovat baterka. Do nastavení baterky se ve VRM vůbec nedostanu, jenom to zobrazuje hodnoty.

Mám to nastavené takto:
ESS:
- režim: Využívání baterie (bez podpory životnosti) / Optimized Without BatteryLife
- vícefázová regulace: Individuální fáze
- hodnota síťového odběru: 0 W

Je zajímavé, že pomocí registrů v HA nebo Node-Red se dá nastavit mnohem víc možností.

Rozhodl jsem se, že systém budu řídit pomocí Node-Red. Po chvílích zoufalství se to trochu rozjelo.
Pronikám do javascriptu apod.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Momo
Příspěvky: 575
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Chytrá domácnost - synergie FVE, SPOTových cen elektřiny a ceny plynu

Příspěvek od Momo »

Používáte někdo programovatelná relé na MPPT (mám 2x 150/100)?
V HA a Node-Red je možné ovládat další dvě relé kromě dvou základních na Cerbo GX.
Mělo by to zvládnout AC 230 V / 4 A. Takže jako ovládací relé pro relé 20 A na DIN liště před větší zátěží.
Asi to není úplně čisté řešení, ale jsou to dvě programovatelná relé navíc...

https://www.victronenergy.com/upload/do ... Can-EN.pdf
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Chytrá domácnost - synergie FVE, SPOTových cen elektřiny a ceny plynu

Příspěvek od brumlaj »

Momo píše: čtv led 19, 2023 10:13 pm Používáte někdo programovatelná relé na MPPT (mám 2x 150/100)?......
Samozřejmě že ano. Na využití přebytků zn. ideál. Je to tedy na VT-65/80.
Momo
Příspěvky: 575
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Chytrá domácnost - synergie FVE, SPOTových cen elektřiny a ceny plynu

Příspěvek od Momo »

Jak jsem psal výše, rozhodl jsem se automatizovat provoz FVE pomocí NodeRed integrovaného v Cerbo GX.
Nemusím přidávat žádné zařízení (RPi4) a do něj nic instalovat, v Cerbu to už je vymyšlené.

Zatím první pokusy, problémy se psaním javascriptu, proměnné msg, global apod. V Basicu tohle nebylo :)
Naštěstí funkci pro stažení pole cen OTE v EUR/MWh jsem našel na netu, kurz eura už jsem musel načítat sám.

V porovnání s HA nebo Loxone je to asi více těžkopádné. V HA (běží mi na počítači ve VM) se dají rychle ověřit funkce FVE, to si ponechám jako zálohu.

Do systému tahám kurz EURa z ČNB a SPOTové ceny z OTE:
- každý den v 15:00 - kurz EUR/CZK
- každý den ve 14:00 - ceny na zítřek (pole 24 cen)
- každý cen v 0:00 - ceny na dnešek (pole 24 cen), ceny na zítřek se vynulují
- každou celou hodinu - načtení hodinové ceny OTE (v EUR i CZK)

NR_Ceny-OTE.png
NR_Ceny-OTE.png (88.22 KiB) Zobrazeno 3267 x

Mám první automatizaci - vypnutí FVE za základě nastaveného limitu pro aktuální hodinovou cenu OTE.
V Dashboardu mohu limitní cenu upravit, spustit automatické vypínání přetoků, nebo je vypínat manuálně.
Zdá se, že to funguje, trochu tam bojuju s logikou, aby mi při vypnutí automatiky vybledlo nastavení limitní ceny, ale asi to tak už nechám.

NR_Dashboard.png
NR_Dashboard.png (8.78 KiB) Zobrazeno 3267 x
NR_Přetoky.png
NR_Přetoky.png (94.54 KiB) Zobrazeno 3267 x
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Momo
Příspěvky: 575
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Chytrá domácnost - synergie FVE, SPOTových cen elektřiny a ceny plynu

Příspěvek od Momo »

Pro automatizaci jsem zvolil NodeRed. Je možné ho snadno nainstalovat do CerboGX, je podporován Victronem. Řízené stykače případně doplním.

Zatím mám dvě automatizace:
1) Povolení přetoků
Buď řídím automaticky podle aktuální hodinové ceny OTE a mnou nastavené minimální ceny nebo manuálně ON/OFF.
2) Vytěžování
Řídím podobně jako přetoky, výsledkem je globální proměnná s hodnotami true/false, se kterou si budu hrát v další automatizaci.

Dashboard.png
Dashboard.png (18.7 KiB) Zobrazeno 3195 x
Přetoky.png
Přetoky.png (135.33 KiB) Zobrazeno 3195 x
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Momo
Příspěvky: 575
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Chytrá domácnost - synergie FVE, SPOTových cen elektřiny a ceny plynu

Příspěvek od Momo »

Do vytěžování zatím zahrnu jenom bojler, aktuální cenu OTE porovnávám s cenou, kterou mohu nastavovat. Měla by odpovídat ceně za plyn, ten beru za 2,90 Kč včetně DPH a všech poplatků vázaných na kWh.

Teď stojím před tvorbou algoritmu.

Předpokládám, že zadám hodnotu SOCmin, pod kterou bude automatizace vypnuta. Tato hodnota půjde nastavovat na pevno, případně v budoucnu, pokud se tam propracuju :) by mohla být řízena nějakou predikcí počasí, denní hodinou, aktuální SOC.

Na měniči nastavím maximální výkon na fázi, třeba 4 kW, abych nepřetěžoval jednu fázi. Pro to použiju spínaný programovatelný výstup.

Pokud budou všechny podmínky splněny, asi pojedu cyklus po minutě, kde budu porovnávat výrobu se spotřebou, tedy přebytek výroby. Podle toho přebytku bych postupně spouštěl 0, 1, 2 nebo 3 relé pro 3x 230 V na bojleru. Takže nějaká globální proměnná 0-3. Nebo by šlo třeba globální pole, tři možnosti proměnné P(1), P(2), P(3). Hodnoty 0/1 (asi lepší, jde to sčítat) nebo true/false. Výhodou pole by byla jasná zpráva, která topná spirála je zapnutá. Pokud bude přebytek velký, můžu klidně skočit o dva stupně, ale to je asi zbytečné. Spíš bych skočil o více stupňů níže, pokud by byl velký přebytek spotřeby (zaleze sluníčko nebo se spustí velký spotřebič jinde). Teoreticky by šlo ještě vybírat fázi s nejnižším výkonem, ale to už by byla vyšší liga programování.

Problém tohoto algoritmu by mohl nastat, pokud budou zakázané přetoky. Z nejrůznějších důvodů, například nízká cena na SPOTu nebo dokonce HDO FVE 0 %. To bych musel nějak ošetřit, nejspíš to zkusit a pustit jednu fázi navíc. Pokud by se začalo spotřebovávat z baterky, tak bych to v dalším kroku vypnul. Tento test vypnutí by samozřejmě mohl vypínat i základní regulaci podle předchozího odstavce.

Tak jsem se vypsal z myšlenek, asi bude nejhodnější to pole. Součet hodnot pole by znamenal počet spuštěných spirál. Zároveň bych při vypínání mohl vypnout tu nejzatíženější fázi, při zapínání zapnout tu nejméně vytíženou.
Teoreticky by šly i ty spirály za běhu přepínat, ale tam bych to nepřeháněl, aby se pořád nespínaly, to by jim možná ublížilo, nevim???
(je to těleso 3x 230 V do hvězdy se zapojeným středem)

Regulace na bojeru je podle teploty. Na nižší teplotu natápí plyn, na vyšší bude topit elektrika, pokud bude levnější než plyn.

Zde bych mohl dále přidávat tepelné čerpadlo bazénu a trochu prioritizovat, co chci spíš. TČ se reguluje podle teploty vody a řídí ho Cerbo tím, že pomocí stykačů rozpojí smyčku v TČ, která oznámí čerpadlu, že ním neprotéká voda, tak se bezpečně vypne.

Naopak v chladných dnech obdobích jsem ručně vypínal celou technologii bazénu,


Řešítě něco podobného? Nějaké nápady?
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
nijel
Příspěvky: 57
Registrován: pát úno 25, 2022 2:21 pm

Re: Chytrá domácnost - synergie FVE, SPOTových cen elektřiny a ceny plynu

Příspěvek od nijel »

Já zatím řešil jenom přebytky do bazénu, bojlery mi ještě chybí nainstalovat, na ty by mělo dojít letos. V případě bazénu to je tepelné čerpadlo, takže jsem se snažil nespínat tolik a jel jsem bez přetoků, takže se aktuální přebytky špatně poznávaly. Takže jsem to spínal v pevných časech pomíněné podle předpovědi a stavu baterky. Nějak to fungovalo, ale k dokonalosti to mělo daleko.

Každopádně zkušenost z loňska mi ukázala, že to chce spínat v okamžiku kdy vím, že přebytky nastanou, ale baterie ještě vůbec nemusí být dobitá. Což nikdy nebude dokonalé, ale zase mám větší šanci přebytky opravdu spotřebovat. Tímto přístupem mě taky netrápí zakázané přetoky, protože ty případně nastanou až v okamžiku, kdy nejsem schopný spotřebovávat.

Aktuálně mám v plánu spínat v okamžiku kdy teče do baterie dostatečný výkon a dají se očekávat přebytky (kWh v baterii + očekávaná produkce - očekávaná spotřeba > kapacita baterie). TČ bazénu mám typicky na nejmíň zatěžované fázi, takže tam jsem souběh a výkon měniče neřešil, u bojlerů už budu muset řešit i toto (ale tam zase nevadí častější spínání).
h4nz3k
Příspěvky: 11
Registrován: pát zář 09, 2022 6:41 am

Re: Chytrá domácnost - synergie FVE, SPOTových cen elektřiny a ceny plynu

Příspěvek od h4nz3k »

Momo píše: čtv led 26, 2023 8:23 pm Pro automatizaci jsem zvolil NodeRed. Je možné ho snadno nainstalovat do CerboGX, je podporován Victronem. Řízené stykače případně doplním.

Zatím mám dvě automatizace:
1) Povolení přetoků
Buď řídím automaticky podle aktuální hodinové ceny OTE a mnou nastavené minimální ceny nebo manuálně ON/OFF.
2) Vytěžování
Řídím podobně jako přetoky, výsledkem je globální proměnná s hodnotami true/false, se kterou si budu hrát v další automatizaci.
To vypadá dobře.
Dá se v tom prostředí zkoušet aniž bych posílal příkazy do Victronu?
Nerad bych ten systém nějak rozházel.. :)

Mohl bych poprosit o odkaz na načítání dat z OTE?
Bohužel se mi to nedaří najít. :myeyes:

Zatím mi jde trochu hlava kolem z toho co používat, jestli MQTT, Modbus a rvát to do HomeAssistenta a zkusit automatizaci tam a nebo to dělat v NodeRed, které je přímo ve Victronu, ale není oficiálně podporované, takže je to všechno na komunitě.

Díky.
Momo
Příspěvky: 575
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Chytrá domácnost - synergie FVE, SPOTových cen elektřiny a ceny plynu

Příspěvek od Momo »

Našel jsem to tady:
download/file.php?id=3143&sid=2eb76480c ... 6604130af4
Je to pole o 24 hodnotách, to jsem načetl do svého globálního pole a pak si s tím dál hraju. Po 13. hodině se už načte zítřejší den, s tím je nutné počítat.

Do nastavení Victrona vůbec lézt nemusíš. I když můžeš zkoušet přepínat relé na Victronu, pokud je jinak nepoužíváš, tak s tím nic nezkazíš.

Nicméně pro HA je así víc prográmků ke stažení.

Snažím se teď najít předikci osvitu pro Node-Red, která by byla aspoň trochu použitelná, zatím nic moc.
Ideálně pro zadané parametry FVE (poloha na glóbu, orientace ke světovým stranám, sklon panelů) a z toho predikci nejlépe po hodinách.
Zkouším Solar Forecast.
https://community.victronenergy.com/art ... yield.html
nebo
https://flows.nodered.org/flow/647b9ac5 ... a16214474e

Případné rady sem :) Díky.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
h4nz3k
Příspěvky: 11
Registrován: pát zář 09, 2022 6:41 am

Re: Chytrá domácnost - synergie FVE, SPOTových cen elektřiny a ceny plynu

Příspěvek od h4nz3k »

Díky za ty ceny.

Já to zatím zkouším páchat přes HA a integraci co doporučoval Nijel:
nijel píše: čtv led 05, 2023 1:27 pm Ať už se to nastavuje přes MQTT nebo Modbus (jako to dělá ta integrace) tak jde ovládat všechno co měnič umí, i když něco není úplně přímočaré. Kompletní tabulka registrů je dostupná na Victron Professional, ale většina je popsaná i na https://github.com/victronenergy/venus/wiki/dbus (interní dbus jde 1:1 do MQTT, na Modbus se to nějak převádí).

Baterii dobíjím přes ESS state (/Settings/CGwacs/BatteryLife/State), což je zrovna věc, která je v každé dokumentaci popsaná jinak :-).

PS: Koukal jsem na tu integraci a vypínání přetoků i ESS state tam je: https://github.com/sfstar/hass-victron/ ... st.py#L602, https://github.com/sfstar/hass-victron/ ... st.py#L639. Asi to vyzkouším a případně nahradím svoje řešení, aspoň to bude udržovat někdo jiný...
Nevíš Nijeli, jak přistupovat k těm registrům z té integrace? Nainstaloval jsem ji, ale bohužel už má vytvořené nějaké svoje senzory, které nedělají úplně to co bych potřeboval...

Tu předpověď počasí v Node-Red používá borec tady:

Kód: Vybrat vše

https://github.com/lucode/home-assistant/blob/main/docs/victron-pv-soc-control.md
nijel
Příspěvky: 57
Registrován: pát úno 25, 2022 2:21 pm

Re: Chytrá domácnost - synergie FVE, SPOTových cen elektřiny a ceny plynu

Příspěvek od nijel »

Já jí zatím nepoužívám, ale co na to koukám, tak by mělo být všechno přístupné. U mě se entity jmenují takto:
  • ESS Minimum SoC - number.victron_settings_ess_batterylife_minimumsoc
  • ESS BatteryLife - select.victron_settings_ess_batterylife_state
  • ESS control loop setpoint - number.victron_settings_ess_acpowersetpoint
  • Feed excess DC-coupled PV into grid - switch.victron_settings_ess_overvoltagefeedin
  • DVCC system max charge current - number.victron_settings_ess_maxchargecurrent
h4nz3k
Příspěvky: 11
Registrován: pát zář 09, 2022 6:41 am

Re: Chytrá domácnost - synergie FVE, SPOTových cen elektřiny a ceny plynu

Příspěvek od h4nz3k »

JJ tyhle tam mam taky, spis jsem myslel, jestli se dostanu k tomuto:

Kód: Vybrat vše

gavazi_grid_registers = { 
    "grid_L1_power": RegisterInfo(2600, INT16, UnitOfPower.WATT),
    "grid_L2_power": RegisterInfo(2601, INT16, UnitOfPower.WATT),
    "grid_L3_power": RegisterInfo(2602, INT16, UnitOfPower.WATT),
    "grid_L1_energy_forward": RegisterInfo(2603, UINT16, UnitOfEnergy.KILO_WATT_HOUR, 100),
    "grid_L3_energy_forward": RegisterInfo(2605, UINT16, UnitOfEnergy.KILO_WATT_HOUR, 100),
    "grid_L2_energy_forward": RegisterInfo(2604, UINT16, UnitOfEnergy.KILO_WATT_HOUR, 100),
    "grid_L1_energy_reverse": RegisterInfo(2606, UINT16, UnitOfEnergy.KILO_WATT_HOUR, 100),
    "grid_L2_energy_reverse": RegisterInfo(2607, UINT16, UnitOfEnergy.KILO_WATT_HOUR, 100),
    "grid_L3_energy_reverse": RegisterInfo(2608, UINT16, UnitOfEnergy.KILO_WATT_HOUR, 100),
    "grid_serial": RegisterInfo(2609, STRING(7)),
    "grid_L1_voltage": RegisterInfo(2616, UINT16, ELECTRIC_POTENTIAL_VOLT, 10),
    "grid_L1_current": RegisterInfo(2617, INT16, ELECTRIC_CURRENT_AMPERE, 10),
    "grid_L2_voltage": RegisterInfo(2618, UINT16, ELECTRIC_POTENTIAL_VOLT, 10),
    "grid_L2_current": RegisterInfo(2619, INT16, ELECTRIC_CURRENT_AMPERE, 10),
    "grid_L3_voltage": RegisterInfo(2620, UINT16, ELECTRIC_POTENTIAL_VOLT, 10),
    "grid_L3_current": RegisterInfo(2621, INT16, ELECTRIC_CURRENT_AMPERE, 10),
    "grid_L1_energy_forward_total": RegisterInfo(2622, UINT32, UnitOfEnergy.KILO_WATT_HOUR, 100),
    "grid_L2_energy_forward_total": RegisterInfo(2624, UINT32, UnitOfEnergy.KILO_WATT_HOUR, 100),
    "grid_L3_energy_forward_total": RegisterInfo(2626, UINT32, UnitOfEnergy.KILO_WATT_HOUR, 100),
    "grid_L1_energy_reverse_total": RegisterInfo(2628, UINT32, UnitOfEnergy.KILO_WATT_HOUR, 100),
    "grid_L2_energy_reverse_total": RegisterInfo(2630, UINT32, UnitOfEnergy.KILO_WATT_HOUR, 100),
    "grid_L3_energy_reverse_total": RegisterInfo(2632, UINT32, UnitOfEnergy.KILO_WATT_HOUR, 100),
    "grid_energy_forward_total": RegisterInfo(2634, UINT32, UnitOfEnergy.KILO_WATT_HOUR, 100),
    "grid_energy_reverse_total": RegisterInfo(2636, UINT32, UnitOfEnergy.KILO_WATT_HOUR, 100)
Protoze se mi nepodarilo najit napr. sensor pro pretoky do site, abych to mohl dat do energy dashboardu, to stejne s energii do/z baterie.

To vypinani pretoku funguje taky nejak zvlastne, vzdycky se mi prepne zpatky, ale podezrviam,ze tam bude nejaka podminka, ze ty pretoky musi byt, jinak se to zase zapne. A nebo musim jeste nekde povolit ovladani Victrona pres ten modbus...
Momo
Příspěvky: 575
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Chytrá domácnost - synergie FVE, SPOTových cen elektřiny a ceny plynu

Příspěvek od Momo »

V Node-RED přetoky řeším tímto:
přetoky.png
přetoky.png (20.63 KiB) Zobrazeno 2824 x
Třeba u sebe najdeš podobný název senzoru.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
h4nz3k
Příspěvky: 11
Registrován: pát zář 09, 2022 6:41 am

Re: Chytrá domácnost - synergie FVE, SPOTových cen elektřiny a ceny plynu

Příspěvek od h4nz3k »

Ano tohle tam je, dokonce z toho je udělané i tlačítko, akorát mně se vždycky po chvíli ten stav změní zpátky.
Jsou 2 možnosti proč to dělá:

1. Je to navázané na podmínku jestli zrovna jsou nebo nejsou přetoky
2. Blbě mi to komunikuje s Victronem

Ještě budu zjišťovat proč to nejde.
Momo
Příspěvky: 575
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Chytrá domácnost - synergie FVE, SPOTových cen elektřiny a ceny plynu

Příspěvek od Momo »

Aktuální stav v NodeRED / VICTRON:
1) Ceny
Hotová analýza cen pro dnešek a zítřek, zobrazení v grafu. Porovnání s minimální cenou 1 (zákaz prodeje) a minimální cenou 2 (omezit prodej, vytěžování do bojleru, bazénu...)
2) Limitní ceny
Automatika podle limitních cen (1 a 2), zákazy přetoků - to už funguje. Limit 2 - jenom příprava na vytěžování.

Teď bych se rád podíval na předpověď počasí, zkouším SOLCAST.
Z toho by se mělo nějak vyvinout chytré řízení Victrona.
Počítat předpokládanou výrobu a spotřebu a podle SPOTu řídit nabíjení/vytěžování/prodej.

No jak tohle dopadne??? :)

Regulace.png
Regulace.png (16.9 KiB) Zobrazeno 2627 x
Ceny.png
Ceny.png (56.5 KiB) Zobrazeno 2627 x
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Beny
Příspěvky: 367
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Chytrá domácnost - synergie FVE, SPOTových cen elektřiny a ceny plynu

Příspěvek od Beny »

Pěkné to máš.
Kde se to zobrazuje? Že je to pěkná grafika
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Momo
Příspěvky: 575
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Chytrá domácnost - synergie FVE, SPOTových cen elektřiny a ceny plynu

Příspěvek od Momo »

Je to základní NodeRED, teď nevím, jestly nody pro dashboard tam jsou standardní nebo přidané. Dělal jsem to podle návodu pro Victrona, a myslím, že jsem to spíš doplňoval.
https://www.youtube.com/results?search_ ... on+nodered

Ale než jsem tam udělal třeba graf, to byl vopruz, musí se tam vytvářet objekt, které obsahuje .series, .labesl a .data a teď to nepolést a do toho ten javascript, ale začínám se orientovat.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Momo
Příspěvky: 575
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Chytrá domácnost - synergie FVE, SPOTových cen elektřiny a ceny plynu

Příspěvek od Momo »

Trochu jsem o tom přemýšlel a asi bych se chtěl vydat tímto směrem.

1) Režimy spotřeby
Vytvořím datový objekt, který by obsahoval několik polí o 24 hodnotách, ty hodnoty budou předpokládané hodinové spotřeby domu.
Můžu udělat třeba režimy spotřeby:
- zima (v zimě se používá sušička, v létě ne)
- léto 1 (navíc provoz bazénu, oběhové čerpadlo jede třeba 10 hodin)
- léto 2 (navíc tepelné čerpadlo do bazénu a navíc provoz oběhového čerpadla po delší dobu)
- ...
- toto zatím nekomplikovat, udělám jenom zimu a léto.
Z tohoto objektu by se mi na základě výběru režimu spotřeby vybralo do globální proměnné pole s příslušnými hodinovými spotřebami.

2) Průběh spotřeby
Podle vybraného režimu spotřeby bych spočítal průběh spotřeby na dnešek a zítřek.

3) Výroba
Ze SOLCASTu nebo něčeho jiného bych získal předpokládanou výrobu na dnešek a zítřek, hodinové hodnoty.

4) Křivka bilance baterky
Z bodů 2 a 3 bych dokázal spočítat křivku baterky pro dnešek a zítřek.
Udělal bych asi pole o 48 hodnotách pro dnešek a zítřek. Už uplynulý čas z dneška bych neřešil, pole by bylo zajímavé až od aktuální hodiny.
Výchozím bodem by byla aktuální hodnota energie v baterce. Kapacita je 10 kWh, takže například 50 % = 5 kWh.
A teď pro každou další hodinu odečíst předpokládanou spotřebu a přičíst předpokládaný zisk.
Výsledkem by byla křivka, která by mohla nabývat i nesmyslných hodnot, tj. pod 0 kWh (v zimě) a nad 10 kWh (v létě).

Graf by měl být podkladem pro kvalifikovaný odhad přebytků nebo nedostatků pro dnešek a zítřek.

Co by se z toho vyvinulo dál (automatizace), to zatím nevím.
Minimálně by byl grafický podklad k rozhodování, co s energií. Hodnota lokálního maxima nad limitem 10 kWh by znamenala přebytky, které by se podle ceny buď prodaly nebo spotřebovaly. Naopak hodnota lokálního minima pod limitem třeba 2,5 kWh (25 % SOC) by znamenala potřebu nákupu ze sítě.

Dává to smysl???
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Baalik2
Příspěvky: 34
Registrován: pát led 06, 2023 10:03 am

Re: Chytrá domácnost - synergie FVE, SPOTových cen elektřiny a ceny plynu

Příspěvek od Baalik2 »

Mam to v presne tak, ako popisujes (akurat len 1 den dopredu vzdy pocitam o 11 vecer), viz. moj graf (SoC tam nemam, lebo nechcem mat viac Y osi). Automatizacia zatial nie je napisana, lebo sledujem, ako sa to sprava, ale zatial to vyzera, ze to bude tak, ze si urcim nejaku hodnotu baterie (napr. 60%) a pokusim sa ju nabit za najlacnejsie v noci (v pripade, ze bude rozdiel aspon XY EUR medzi max a min na burze) a zakazat vybijanie v hodiny, ktore nie su najdrahsie na nakup zo siete (zase odhad spotreby a SoC baterie + rezerva) - toto budem prepocitavat online kazdu hodinu v priebehu dna a ked napr. bateria dosiahne threshold (napr.po obede so slnieckom 80%), tak povolim vybijanie hned. Mam navyse aj elektromobil, ktory robi uz podobnu logiku - volny vykon nad 4kW a baterka nad XY SoC, spusti nabijanie. vykon pod 4kW a baterka XY-5% SoC, vypni, takze uvidime, ako to bude hrat s tym.
Screenshot 2023-02-07 at 12.54.34.png
Screenshot 2023-02-07 at 12.54.34.png (260.42 KiB) Zobrazeno 2544 x
Momo píše: úte úno 07, 2023 7:18 am Trochu jsem o tom přemýšlel a asi bych se chtěl vydat tímto směrem.

1) Režimy spotřeby
Vytvořím datový objekt, který by obsahoval několik polí o 24 hodnotách, ty hodnoty budou předpokládané hodinové spotřeby domu.
Můžu udělat třeba režimy spotřeby:
- zima (v zimě se používá sušička, v létě ne)
- léto 1 (navíc provoz bazénu, oběhové čerpadlo jede třeba 10 hodin)
- léto 2 (navíc tepelné čerpadlo do bazénu a navíc provoz oběhového čerpadla po delší dobu)
- ...
- toto zatím nekomplikovat, udělám jenom zimu a léto.
Z tohoto objektu by se mi na základě výběru režimu spotřeby vybralo do globální proměnné pole s příslušnými hodinovými spotřebami.

2) Průběh spotřeby
Podle vybraného režimu spotřeby bych spočítal průběh spotřeby na dnešek a zítřek.

3) Výroba
Ze SOLCASTu nebo něčeho jiného bych získal předpokládanou výrobu na dnešek a zítřek, hodinové hodnoty.

4) Křivka bilance baterky
Z bodů 2 a 3 bych dokázal spočítat křivku baterky pro dnešek a zítřek.
Udělal bych asi pole o 48 hodnotách pro dnešek a zítřek. Už uplynulý čas z dneška bych neřešil, pole by bylo zajímavé až od aktuální hodiny.
Výchozím bodem by byla aktuální hodnota energie v baterce. Kapacita je 10 kWh, takže například 50 % = 5 kWh.
A teď pro každou další hodinu odečíst předpokládanou spotřebu a přičíst předpokládaný zisk.
Výsledkem by byla křivka, která by mohla nabývat i nesmyslných hodnot, tj. pod 0 kWh (v zimě) a nad 10 kWh (v létě).

Graf by měl být podkladem pro kvalifikovaný odhad přebytků nebo nedostatků pro dnešek a zítřek.

Co by se z toho vyvinulo dál (automatizace), to zatím nevím.
Minimálně by byl grafický podklad k rozhodování, co s energií. Hodnota lokálního maxima nad limitem 10 kWh by znamenala přebytky, které by se podle ceny buď prodaly nebo spotřebovaly. Naopak hodnota lokálního minima pod limitem třeba 2,5 kWh (25 % SOC) by znamenala potřebu nákupu ze sítě.

Dává to smysl???
9.9kWp elektrarna:
* 22 x 450Wp AEG panely
* 10kW Goodwe gw10k-et
* 22.2kWh SYL bat

2 elektromobily:
* Skoda Enyaq IV80
* VW e-golf
* go-e charger (script pre riadenie z pretokov z FVE)
Momo
Příspěvky: 575
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Chytrá domácnost - synergie FVE, SPOTových cen elektřiny a ceny plynu

Příspěvek od Momo »

Jj, zajímavá inspirace, díky. Jakou tam máš předpověď osvitu?


Mám další dílčí pokrok.
To muselo dát práce a přitom taková blbost :)

Mám křivku očekávané spotřeby na následující dva dny.

Zadal jsem tři křivky spotřeby pro dům:
- všední den
- víkend (svátek)
- dovolená

a tři křivky spotřeby pro bazén:
- mimo provoz
- filtrace
- filtrace + TČ

Pro dneše a zítřek nastavím typ předpokládané spotřeby.
Víkendy se stanoví automaticky, pokud nezměním standard na svátek nebo dovolenou.

Ovládání tlačítky (button), stav se zobrazuje jako symbol podle nastavených globálních proměnných.
Vše se po změně nastavení hned překreslí.

Z toho vyjde předpokládaná křivka spotřeby po hodinách v kWh, tedy kWh/h = kW.
To je ta žlutá křivka. Teď je zobrazena jenom z důvodu orientace v problému, pak už nebude potřeba.

Z této křivky se počítá předpokládaná energie v baterii. To je modrá křivka.
Křivka začíná 1 hodinu před aktuální hodnotou na aktuální SOC/10 (tj. hodnota v kWh). Pak každou hodnotu odečítám aktuální předpokládanou spotřebu. Zatím neřeším, že se dostanu pod SOC_min a dokonce do mínusu.

Dále je tam křivka (konstanta) SOC min (červená) a SOC 100 % (zelená).

A teď by mělo přijít to nejzajímavější, doplnit nějaký odhad výroby na dalších 48 hodin...

Po vložení předpovědi výroby nejspíš upravím křivku baterky (modrá) tak, aby nabývala hodnot mezi SOC_min a SOC 100 % (10 kWh). Co bude nad nebo pod překlopím do nové křivky (pole) a tu budu zobrazovat samostatně.
Spotřeba_2.png
Spotřeba_2.png (39.3 KiB) Zobrazeno 2425 x
Spotřeba_1.png
Spotřeba_1.png (128.8 KiB) Zobrazeno 2425 x
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Baalik2
Příspěvky: 34
Registrován: pát led 06, 2023 10:03 am

Re: Chytrá domácnost - synergie FVE, SPOTových cen elektřiny a ceny plynu

Příspěvek od Baalik2 »

Solcast na predpoved osvitu - funguje mi ovela lepsie, ako forecast.solar, navyse dava aj 10-percentil a 90-percentil (viz. moj predchadzajuci graf a zelene plochy).

Spotrebu pocitam pomerne komplikovane - pre kazdu hodinu spocitam:
  • (hodinovu teplotu v dome minus hodinovu teplotu z predpovedi podla Yr.no minus nejaku konstantu za spotrebice, ktore idu cely cas v dome a 4 osoby a psy) x teplotnu stratu domu z PENB - vychadza mi to v podstate, ze topeni zapinam len ked klesne vonku teplota pod 13 stupnov, tj. ked mam vnutri teplotu 20 stupnov, odcitam od toho konstantu 7 stupnov a az potom idem pocitat tepelne straty proti vonku, inak vyhodnotim ako 0W na topeni.
  • COP tepelneho cerpadla podla teploty z Yr.no
  • koeficienty pre zohrievanie TUV cez TC a znova po hodinach, ked je nastavene zohrievanie TUV
  • zakladnu spotrebu spotrebicov odsledovanu podla hodin (praca, varenie, pracka atd. - su to len priemery za nejaky cas)
Momo píše: ned úno 12, 2023 1:10 pm Jj, zajímavá inspirace, díky. Jakou tam máš předpověď osvitu?


Mám další dílčí pokrok.
To muselo dát práce a přitom taková blbost :)

Mám křivku očekávané spotřeby na následující dva dny.

Zadal jsem tři křivky spotřeby pro dům:
- všední den
- víkend (svátek)
- dovolená

a tři křivky spotřeby pro bazén:
- mimo provoz
- filtrace
- filtrace + TČ

Pro dneše a zítřek nastavím typ předpokládané spotřeby.
Víkendy se stanoví automaticky, pokud nezměním standard na svátek nebo dovolenou.

Ovládání tlačítky (button), stav se zobrazuje jako symbol podle nastavených globálních proměnných.
Vše se po změně nastavení hned překreslí.

Z toho vyjde předpokládaná křivka spotřeby po hodinách v kWh, tedy kWh/h = kW.
To je ta žlutá křivka. Teď je zobrazena jenom z důvodu orientace v problému, pak už nebude potřeba.

Z této křivky se počítá předpokládaná energie v baterii. To je modrá křivka.
Křivka začíná 1 hodinu před aktuální hodnotou na aktuální SOC/10 (tj. hodnota v kWh). Pak každou hodnotu odečítám aktuální předpokládanou spotřebu. Zatím neřeším, že se dostanu pod SOC_min a dokonce do mínusu.

Dále je tam křivka (konstanta) SOC min (červená) a SOC 100 % (zelená).

A teď by mělo přijít to nejzajímavější, doplnit nějaký odhad výroby na dalších 48 hodin...

Po vložení předpovědi výroby nejspíš upravím křivku baterky (modrá) tak, aby nabývala hodnot mezi SOC_min a SOC 100 % (10 kWh). Co bude nad nebo pod překlopím do nové křivky (pole) a tu budu zobrazovat samostatně.

Spotřeba_2.png
Spotřeba_1.png
9.9kWp elektrarna:
* 22 x 450Wp AEG panely
* 10kW Goodwe gw10k-et
* 22.2kWh SYL bat

2 elektromobily:
* Skoda Enyaq IV80
* VW e-golf
* go-e charger (script pre riadenie z pretokov z FVE)
Momo
Příspěvky: 575
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Chytrá domácnost - synergie FVE, SPOTových cen elektřiny a ceny plynu

Příspěvek od Momo »

Solcast mám už asi týden nainstalovaný, ale zatím hlásí nějaké dílčí chyby,tak to budu ladit a hlavně pak z toho získávat data.
Ty tím i topíš, takže spotřebu máš podstatně vyšší než já, to je jasný.

Ty to asi máš komplet v HA?

Kdybys to měl v NR a měl k tomu funkci na vyhodnocení toho texťáku co posílá Solcast (v JS nebo JSON) a chtěl ses podělit o kód, tak by mi to pomohlo :)
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Odpovědět

Zpět na „Elektrárny uživatelů“