HDO a úprava elektroměrového rozvaděče pro FVE

Zamčeno
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 193
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

HDO a úprava elektroměrového rozvaděče pro FVE

Příspěvek od Youda »

Drazí solárníci,

jak samodomo-solárníci, tak firmododej-solárníci občas bývají zaraženi tím, že v souvislosti s PPP je potřeba provést určité úpravy v elektroměrovém rozvaděči. Tyhle úpravy, až na pár vyjímek, většinou zajištuje firma instalující FVE. Jelikož jsem to v poslední době probíral asi třikrát a už mne unavuje vykládat to furt dokola, tak níže uvádím souhrn.

1) Za účelem bezpečnosti práce je požadováno, aby v elektroměrovém rozvaděči byl kromě hlavního jističe navíc i mechanický vypínač. Pokud technik ČEZu bude pracovat v elektroměrovém rozvaděči, tak si jej tímto vypínačem izoluje od domu, aby se náhodou nestalo, že mu tam vletí "zpětný proud". Ten by tam sice mohl vletět jen tehdy, pokud by FVE měla fatální poruchu, nebo pokud by tu FVE montoval naprostý diletant, ale ČEZ to tak prostě chce. Je to holt bezpečnostní systém typu "pásek + kšandy". ČEZ asi ví, že většinu domácích FVE, včetně těch dodávaných firmami, montují tataři a tak se snaží své zaměstnance maximálně ochránit.

2) Za účelem možnosti dálkově odpojit FVE od DS v době, kdy bude síť přetížena příliš velkou výrobou (typicky letní měsíce) je požadováno dálkové řízení výkonu FVE. Pro malé FVE typu mikrozdroj, stačí řízení ON/OFF aka N0%. Fyzicky se to provádí následovně:
  • Do elektroměrového rozvaděče se přidá relé, na jehož výstup se přepojí modrý signální vodič, který byl původně zapojen v HDO přijímači. Vstup tohoto relé se propojí se svorkou TAR na elektroměru. Spínání bojleru či topení podle časů NT/VT tedy bude přes toto relé nově řídit sám elektroměr a již nebude řízeno HDO přijímačem!
  • Ze stávajícího (nebo nově osazeného) HDO přijímače se vyvede nový signální vodič, který se přivede ke střídači FVE. Toto je vodič dálkového vypínání FVE, tzv N0%. U střídače FVE jsou pak dvě varianty, jak tento vodič zapojit:

    A) Jednoduchá varianta: Vodičem N0% se ovládá 4 pólový stykač, který od DS odpojuje AC svorky střídače. Spotřebiče v domě tak za každé situace zůstávají připojeny k DS a normálně fungují, ale střídač je možné od DS dálkově odpojit. Podle typu pak střídač v takové situaci buď přejde do ostrovního režimu a bude aspoň nabíjet baterie plus napájet zálohované elektrické okruhy, nebo prostě chcípne.

    B) Složitější varianta: Vodič N0% se přes pomocné relé připojí na speciální svorky střídače označené jako DŘ, DRED a podobně. Střídač se pak na dálkový povel od sítě neodpojí, ale pouze sníží svůj výkon na nulu. Toto zapojení je výhodnější, protože ve spojení s domácí automatizací umožňuje realizovat velmi zajímavé scénáře, kterými lze snížit negativní vliv dálkového vypínání FVE na ekonomiku domácnosti.
K bodu číslo 2 patří ještě několik poznámek:
  • Pro FVE v takzvaném zjednodušeném připojení, které nemají povolení dodávat přebytky výroby do sítě, není instalace dálkového ovládání N0% distributorem vyžadována. Naopak FVE typu mikrozdroj ve standardním připojení, nebo licencovaná FVE, které tedy mají povolení dodávat přebytky výroby do DS, již musí dálkové ovládání N0% mít.
  • U výkonů vyšších než 100kW je místo N0% požadováno řízení 0-30-60-100% pro FVE, případně 0-50-75-100% pro bioplynky.
  • Občasnou chybou při zapojení N0% je, že montážní firma na dálkový povel nevypne pouze střídač, ale odpojí od DS celý objekt. Způsobeno je to tím, že starší verze připojovacích podmínek byla napsaná zmatečně a firmy domotaly požadavky pro FVE připojené na vlastním odběrném místě v režimu čisté výrobny, s požadavky na mikrozdroje provozované na společném odběrném místě zároveň se spotřebou. Pokud bude někomu v létě záhadně chcípat celý barák, ať si to nechá předělat.
  • Ne každý střídač a každá firma umí zprovoznit reakci na signál N0% pomocí rozhraní DŘ / DRED. Případně neumí zajistit, aby při dálkovém odpojení střídače od DS zůstalo maximum spotřebičů v domě stále napájeno z FVE a nedocházelo tak ke zbytečným ekonomickým ztrátám.
  • Občas se zjistí, že mezi elektroměrovým rozvaděčem a střídačem již není k dispozici volný vodič pro signály NT/VT a HDO. V takovém případě lze signální vodič nahradit pomocí bezdrátového vysílače+přijímače na DIN lištu, například od firmy ELKO. Pozor jen na to, že je-li elektroměrový rozvaděč celoplechový, pak bude signál výrazně slabší, než z moderního plastového sloupku.
  • Firmy i revizáci občas tvrdí, že ovládání N0% se montuje z bezpečnostních důvodů, aby proud z FVE nepozabíjel montéry při práci na sloupech elektrického vedení. To je velmi zjednodušující tvrzení. Asi se užívá proto, aby zákazníci neotravovali s dotazy. Hlavním důvodem dálkového vypínání je ale řízení stability distribuční sítě. Bezpečnost montérů na sloupech se primárně zajišťuje jinak.
Níže ještě přidávám typické schéma zapojení elektroměrového rozvaděče pro nejčastější případ, tedy pro mikrozdroj ve standardním připojení, s povolenými přetoky, baterií a backup výstupem pro zálohované elektrické okruhy. Ačkoliv toto jednopólové schéma neobsahuje všechny detaily, chybí například jištění prvků na straně hlavního domovního rozvaděče a jištění okolo FVE, tak ČEZ sám připouští, aby toto schéma bylo dodáno místo projektové dokumentace. Navíc už pak k tomu stačí přiložit jen revizní zprávu a domácí FVE dostane povolení připojení k DS.

Vzorová schémata pro další situace jsou na stránkách ČEZ Distribuce zde: https://www.cezdistribuce.cz/cs/pro-vyrobce/schemata
ER PRO PRIPOJENI FVE.png
ER PRO PRIPOJENI FVE.png (111.55 KiB) Zobrazeno 20995 x
    Výborným studijním materiálem pro rýpaly, kteří rádi šikanují realizační firmy, je video, které soukromě natočil pracovník ČEZ Distribuce. Už byl frustrovaný z toho, že při PPP procesech u nových domácích FVE se musel několikrát vracet k tomu samému odběrateli, jelikož montážní firma neprovedla správně úpravy elektroměrového rozvaděče.

    K vidění zde: https://www.youtube.com/watch?v=OaL_cdTvgSU
    Jiri Stankovic.PNG
    Jiri Stankovic.PNG (929.8 KiB) Zobrazeno 20995 x
      No a ještě na doplnění: Když se připojuje nová FVE, tak ČEZ Distribuce požaduje, aby byl elektroměrový rozvaděč jako celek předělán tak, aby vyhovoval aktuálním připojovacím podmínkám, tak jako by se celá budova připojovala nově. Některé historické rozvaděče jsou v opravdu hrozném stavu a je dobře, že se tímto dají zase do pořádku. Mimo jiné může být požadováno:
      • výměna jističů za nové, přesně předepsané typy
      • výměna hliníkových vodičů za měděné
      • výměna montážní desky
      • výměna celé skříně rozvaděče
      Výše uvedené, s drobnými nuancemi, platí i pro EGD a PRE. Každopádně, vše co je potřeba splnit, je k nalezení v dokumentu "Připojovací podmínky" na stránkách příslušné distribuce. Nalézt lze také ukázky, jak rozvaděč a jeho vystrojení vypadat nesmí.

      Děkuji za pozornost.
      Nyní můžete začít psát hovadiny, tak jako vždycky ve vláknech, kterým se snažím lidem pomoct.
      Diablo007
      Příspěvky: 2056
      Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
      Bydliště: Vyškov

      Re: HDO a úprava elektroměrového rozvaděče pro FVE

      Příspěvek od Diablo007 »

      Jelikož je to zpracované opravdu jak má být a aktuálně je to platné dle PPDS zamykám. Kdyby se v budoucnu cokoliv změnilo stačí mne kdokoliv kontaktovat v SZ odemknu pro doplnění
      6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
      Zamčeno

      Zpět na „FAQ a rady pro začátečníky“