Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

jenr
Příspěvky: 28
Registrován: ned led 08, 2023 7:47 pm

Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od jenr »

Dobrý den,

ještě před tím, než začnu nakupovat materiál na stavbu FVE, bych Vás chtěl požádat o radu nebo zkušenost, jaké konkrétní komponenty dle požadavků zvolit a jestli je zamýšlená sestava a podmínky OK?

FVE bude na střeše dvougeneračního rodinného domu se spotřebou 3,5VT a 5,5NT na území EGD. Skon střechy je 42°a odklon sedlové střechy od jihu k východu je 52°. V zimních měsících je do max 11h dopolední problém se zastíněním plochy pro panely výše postaveným sousedním domem.

FVE bych si chtěl jako absolvet elektro oboru s 50 vyhláškou z větší části postavit svépomocí.
Také bych chtěl přebytky výroby dodávat do sítě pomocí některého sprostředkovatele jako je Entri nebo Bez Dodavatele.
Zároveň bych chtěl aby FVE splňovala podmínky pro dotaci z programu ZÚ a ty splnit i za podmínky, že si materiál koupím sám.

Především nemám ještě úplně jasno v tom, jestli stavět spíš hybridní nebo in-grid FVE bez baterie? Protože výrobu v dopoledních letních hodinách bych dokázal spotřebovávat ve dvou bojlerech a v podzimních a jarních měsících efektivně i ve dvou akumulačních nádržích 2x800l, zbytek nevyužitého výkonu pak prodat jako přetoky do sítě.

Takže potřebuji předně rozhodnout, jestli je v mém případě řešení In-grid bez baterie reálné a výhodnější pro případ, že by to s dotací nevyšlo?

Co se týče komponent :

Mám nutnou podmínku, aby šířka panelu byla do 110 cm kvůli využití plochy na střeše..
A chci zohlednit odolnost krycího skla, možnost pozdější opravy elektroniky, černé provedení a minimalizaci odlesků kvůli sousedům. Typ 2 a 3 mají od výrobce dokonce 30 let záruku na výkon, kde garantují 83%, ale jestli v tom není nějaký další háček nemám tušení jsem začátečník.
Který z těchto tří panelů by jste mi doporučili ?

1)RISEN RSM40-8-395MB 395Wp FULL Black
2)ELERIX Solární panel Mono Half Cut 410Wp
3)JOLYWOOD 380Wp Black Frame


Protože bych chtěl, aby zůstala otevřená možnost změny typu z In-grid na Hybridní FVE, počítám s instalací některého z hybridních střídačů.

A opět bych potřeboval radu, protože v jejich popisu nebo datasheetu jsem tyto informace nenašel, který z FVE hybridních třífázových střídačů se dokáže v případě výpadku napájení z distribuční soustavy odpojit a začne fungovat dočasně jako v ostrovním systému (pokud to bude nakonec hybridní FVE) tak, že bude v tom stavu napájet domovní elektroinstalaci po stejné cestě, jako ve standardním provozu, to znamená nenapájet jen část domovní elektroinstalace přesměrováním napájení do backup výstupu.

A druhý požadavek, pokud existuje taková možnost, aby v případě přebytku výkonu po uspokojení spotřebičů v domácnosti dokázal prioritně tento přebytek směrovat do extra výstupů pro napájení tří jednofázových topných těles v bojlerech a akumulační nádrži a až do momentu, kdy tyto okruhy natápění přeruší termostat. Tyto možnosti jsem v datasheetech nenašel, takže jsem vytipovával jen dle ostatních mě známých parametrů.

Pokud mají být splněny podmínky pro dotaci, pak si nejsem jist, jestli je možné použít 12kW střídač varianta 1.

1)Solax X3-Hybrid G4 12.0-D
2)POWER STORAGE DC 10.0 ON-GRIDOVÝ BATERIOVÝ MĚNIČ
3)GOODWE GW10K-ET
4)Growatt SPH10000TL3 BH-UP

Děkuji za trpělivost a rady
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od Diablo007 »

Dotace není vázána na to že musíš mít měnič do 10kw když si projdeš produkty zapsané na dotace najdeš tam i pár 20kw kousků ale hybridy jsou tam max 15kw. Spíš u egd je teď hodně odmítnutých žádosti kvůli nedostatečné kapacitě sítě tedy je možné že ti ongrid s přetoky nedovolí a pak tě to možná rovnou nasměruje k nákupu baterie . Každopádně z tebou uváděných měničů rozhodně solax splní i přepnutí na offgrid při výpadku jen potřeba počítat že to neumí v plném výkonu tedy chovat se k tomu jako k záložnímu zdroji a omezit se na nutné spotřebiče.
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
visis
Příspěvky: 223
Registrován: stř kvě 25, 2022 7:44 pm

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od visis »

Já bych začal požádáním distribuce o připojení. Už proto, co píše Diablo výše a také proto, že jak se s tím roztrhl pytel, tak abych měl případné souhlasné stanovisko (smlouvu) v ruce a věděl že na to mám rok a měl jistotu, že třeba v ulici nepožádají 4 sousedi a na mě už nezbude...

Za další ta spotřeba 9 MWh je asi i na topení? Moc se s tím topit nedá, respektive tedy záleží jenn ak máš velkou louku s panely ;)
V zimě budeš rád, když utáhneš dům bez tuv. Na podzim a na jaře už by se přitopit dalo. Já mám taky 2 nádrže, respektive 300lit bojler a 1000lit aku na topení.
Solárník začátečník
Elektrárna 9,9 kWp, Goodwe GW10K-ET, baterie Dyness HV 17,8 kWh
Východ: 7x450 = 3 150 W
Jih: 8x450 = 3 600 W
Západ: 7x450 = 3 150 W
Kostěj
Příspěvky: 140
Registrován: stř čer 08, 2022 9:05 pm
Bydliště: Dobrovicko
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od Kostěj »

jenr píše: ned led 08, 2023 10:39 pm Zároveň bych chtěl aby FVE splňovala podmínky pro dotaci z programu ZÚ a ty splnit i za podmínky, že si materiál koupím sám.
S tím jsem si taky chvíli pohrával a začetl se do dokumentů. Dočetl jsem to až k ochraně netopýrů a nutnosti vyjádření k tomu. Tam jsem si uvědomil, jak je život krátký a na dotaci se vykašlal.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 199
Registrován: úte dub 06, 2021 7:46 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10200
Kapacita baterie [kWh]: 48

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od beethowen »

Kostěj píše: pon led 09, 2023 7:28 am
jenr píše: ned led 08, 2023 10:39 pm Zároveň bych chtěl aby FVE splňovala podmínky pro dotaci z programu ZÚ a ty splnit i za podmínky, že si materiál koupím sám.
S tím jsem si taky chvíli pohrával a začetl se do dokumentů. Dočetl jsem to až k ochraně netopýrů a nutnosti vyjádření k tomu. Tam jsem si uvědomil, jak je život krátký a na dotaci se vykašlal.
Navíc jedna z podmínek je, že instalaci provede někdo, kdo na to má oprávnění, viz.: § 10d zákona č.406/2000 Sb.
Takže past vedle pasti.
Začal bych taky žádostí u distributora. Třeba zjistíš, že rezervovaný výkon=0kW a přestane tě to zajímat. 8-)
10,2kWp poly/mono, XTH6000-48, 2x VT-80A, Li-ion 48kWh
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od PK23 »

Pochopil jsem správně, že tu orientaci máš výrazně víc na východ, než na jih? A do 11 hodin ve stínu. Pokud ano, tak by to s tímto sklonem znamenalo dost výrazné omezení výroby v odpoledních hodinách. Zvlášť v létě. Zkus to dát do kalkulátoru, ať si to spočítáš.

https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html

V zimě totiž ztratíš dost tím stínem a pak Ti to rychle uteče z úhlu. V létě budeš smysluplně vyrábět od 11 do 16, jestli je to takhle výrazně východně. Mám to uhnuté z jihu k východu jen o necelých 15 stupňů a i to je znát. Takže je potřeba to spočítat a podle toho přidat panely, protože jen podle jejich nominálního výkonu to bude hodně jinak.
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
jenr
Příspěvky: 28
Registrován: ned led 08, 2023 7:47 pm

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od jenr »

Diablo007 píše: ned led 08, 2023 11:34 pm Dotace není vázána na to že musíš mít měnič do 10kw když si projdeš produkty zapsané na dotace najdeš tam i pár 20kw kousků ale hybridy jsou tam max 15kw. Spíš u egd je teď hodně odmítnutých žádosti kvůli nedostatečné kapacitě sítě tedy je možné že ti ongrid s přetoky nedovolí a pak tě to možná rovnou nasměruje k nákupu baterie . Každopádně z tebou uváděných měničů rozhodně solax splní i přepnutí na offgrid při výpadku jen potřeba počítat že to neumí v plném výkonu tedy chovat se k tomu jako k záložnímu zdroji a omezit se na nutné spotřebiče.
Takže abych v režimu off-grid dostal z měniče co nejvíc a zároveň jsem s ním vyhověl ZÚ, měl bych pořídit raději X3-Hybrid 15.0-D ?
Jinak ve výběru měniče jsem otevřený i jiným návrhům, pokud by jsi vzhledem k mým možnostem měl vhodnější ?
Například ten backup vystup, vidím jako zbytečnou komplikaci a raději bych, aby napájení elektroinstalace v obou režimech dodával střídač do stejného výstupu.
Ale co jsem zatím u žádného nenašel je ta možnost, připojit výkonné tepelné spotřebiče jako bojlery a případně topné těleso v AKU na "sekundární" výstup, kterému by se dala nastavit podmínka spuštění až v době přebytku výkonu z FV, který zbyde po tom, co budou uspokojeny všechny spotřebiče na hlavním napájecím výstupu a kterým nebude vadit kolísání výkonu.?
jenr
Příspěvky: 28
Registrován: ned led 08, 2023 7:47 pm

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od jenr »

visis píše: ned led 08, 2023 11:52 pm Já bych začal požádáním distribuce o připojení. Už proto, co píše Diablo výše a také proto, že jak se s tím roztrhl pytel, tak abych měl případné souhlasné stanovisko (smlouvu) v ruce a věděl že na to mám rok a měl jistotu, že třeba v ulici nepožádají 4 sousedi a na mě už nezbude...

Za další ta spotřeba 9 MWh je asi i na topení? Moc se s tím topit nedá, respektive tedy záleží jenn ak máš velkou louku s panely ;)
V zimě budeš rád, když utáhneš dům bez tuv. Na podzim a na jaře už by se přitopit dalo. Já mám taky 2 nádrže, respektive 300lit bojler a 1000lit aku na topení.
Mám tedy rovnou požádat o připojení mikrozdroje nebo výrobny do 100 kW ve stávajícím odběrném místě https://www.egd.cz/zadost/pripojeni-vyrobny-do-100-kw s možností dodávat do distribuční soustavy bez ohledu na to, že toto připojení bude vybudované dříve než FVE? Z těch instrukcí je patrné, že se předpokládá, že se ta žádost podává až po realizaci FVE.?

Ta spotřeba 9MWh je součet spotřeb dvou domácností a vytápění v tom není. Nejvíce elektřiny spotřebovává ohřev TUV v době, kdy se netopí kotlem na dřevo. Protože zatím ještě doufám, že bych na tu dotaci mohl dosáhnou, budu dle podmínek instalovat jen výkon do 10kWh.
jenr
Příspěvky: 28
Registrován: ned led 08, 2023 7:47 pm

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od jenr »

beethowen píše: pon led 09, 2023 7:49 am
Kostěj píše: pon led 09, 2023 7:28 am
jenr píše: ned led 08, 2023 10:39 pm Zároveň bych chtěl aby FVE splňovala podmínky pro dotaci z programu ZÚ a ty splnit i za podmínky, že si materiál koupím sám.
S tím jsem si taky chvíli pohrával a začetl se do dokumentů. Dočetl jsem to až k ochraně netopýrů a nutnosti vyjádření k tomu. Tam jsem si uvědomil, jak je život krátký a na dotaci se vykašlal.
Navíc jedna z podmínek je, že instalaci provede někdo, kdo na to má oprávnění, viz.: § 10d zákona č.406/2000 Sb.
Takže past vedle pasti.
Začal bych taky žádostí u distributora. Třeba zjistíš, že rezervovaný výkon=0kW a přestane tě to zajímat. 8-)
Ten dotaz jsem už pokládal visisovi, ale zeptám se i Tebe. Je možné zažádat o připojení mikrozdroje nebo výrobny do 100 kW ve stávajícím odběrném místě ještě před realizací FVE? Nebo mám k té rezervaci výkonu použít jiný formulář, který jsem ještě u EGD nenašel?
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od Diablo007 »

jenr píše: pon led 09, 2023 10:25 pm
Diablo007 píše: ned led 08, 2023 11:34 pm Dotace není vázána na to že musíš mít měnič do 10kw když si projdeš produkty zapsané na dotace najdeš tam i pár 20kw kousků ale hybridy jsou tam max 15kw. Spíš u egd je teď hodně odmítnutých žádosti kvůli nedostatečné kapacitě sítě tedy je možné že ti ongrid s přetoky nedovolí a pak tě to možná rovnou nasměruje k nákupu baterie . Každopádně z tebou uváděných měničů rozhodně solax splní i přepnutí na offgrid při výpadku jen potřeba počítat že to neumí v plném výkonu tedy chovat se k tomu jako k záložnímu zdroji a omezit se na nutné spotřebiče.
Takže abych v režimu off-grid dostal z měniče co nejvíc a zároveň jsem s ním vyhověl ZÚ, měl bych pořídit raději X3-Hybrid 15.0-D ?
Jinak ve výběru měniče jsem otevřený i jiným návrhům, pokud by jsi vzhledem k mým možnostem měl vhodnější ?
Například ten backup vystup, vidím jako zbytečnou komplikaci a raději bych, aby napájení elektroinstalace v obou režimech dodával střídač do stejného výstupu.
Ale co jsem zatím u žádného nenašel je ta možnost, připojit výkonné tepelné spotřebiče jako bojlery a případně topné těleso v AKU na "sekundární" výstup, kterému by se dala nastavit podmínka spuštění až v době přebytku výkonu z FV, který zbyde po tom, co budou uspokojeny všechny spotřebiče na hlavním napájecím výstupu a kterým nebude vadit kolísání výkonu.?
Pokud chceš dotace jsi vázaný na to co dotace umožňují pokud je priorita funkčnost tak se dá vybírat podstatně lépe. Ono v momentě kdy budeš chtít víc jak 10kwh v baterií už ty dotace ani moc nepokryjí zvýšené ceny komponentů na dotace určené. 10kwh na dotace 160t 10kwh bez dotace 62t :lol:
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od brumlaj »

jenr píše: pon led 09, 2023 10:25 pm..... Ale co jsem zatím u žádného nenašel ........
Zásada je dělat jednoduchá zařízení. Ona jsou potom levná a dobře se prodávají. Ne každý chce to co naznačuješ a málokdo by byl ochoten za to zaplatit. A to málokdo je pro výrobce nezajímavé. Takže namastit si paže a hurá do práce ;-)
jenr
Příspěvky: 28
Registrován: ned led 08, 2023 7:47 pm

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od jenr »

PK23 píše: pon led 09, 2023 8:36 am Pochopil jsem správně, že tu orientaci máš výrazně víc na východ, než na jih? A do 11 hodin ve stínu. Pokud ano, tak by to s tímto sklonem znamenalo dost výrazné omezení výroby v odpoledních hodinách. Zvlášť v létě. Zkus to dát do kalkulátoru, ať si to spočítáš.

https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html

V zimě totiž ztratíš dost tím stínem a pak Ti to rychle uteče z úhlu. V létě budeš smysluplně vyrábět od 11 do 16, jestli je to takhle výrazně východně. Mám to uhnuté z jihu k východu jen o necelých 15 stupňů a i to je znát. Takže je potřeba to spočítat a podle toho přidat panely, protože jen podle jejich nominálního výkonu to bude hodně jinak.
Zkusil jsem to spočítat ještě jednou viz. příloha. Roční výroba mi s přednastavenou ztrátou 14% a se zohledněním horizontu a odklonu od jihu vyšla 9040 kWh. Nepřišel jsem ale zatím na to, jak zohlednit ten zimní stín sousedního domu do 11h.Mají tam možnost nahrát soubor s údaji o blízkém horizontu budov a stromů, ale jak získat údaje moc netuším.
Pokud bych optimalizoval počat instalovaných panelů dle toho výpočtu, bude to stále v rámci podmínek ZÚ? Protože k dosažení výroby z 10kWp FVE v ideálních podmínkách, bych zřejmě v mém případě potřeboval instalovat panely o celkovém výkon, který bude minimálně o 10 % vyšší?
Přílohy
Výpočet roční produkce.png
Výpočet roční produkce.png (71.36 KiB) Zobrazeno 2712 x
Kodl69
Příspěvky: 1314
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od Kodl69 »

mě zatím vždycky stačilo zadat co nejpřesněj polohu panelů a horizont to vypočetlo správně. Ale je fakt, že to nikdy nebyly budovy, ale terén.
A podle obrázku to taky vypadá, že je od východu stín. Na druhou stranu, v zimě slunko vychází na JV a zapadá na JZ, v létě obejde skoro 3/4 horizontu, tj tam je ten stím víc patrnej, a hlavně pokles výroby odpoledne. - Mám taky JV orientaci, a dohnalo mě to až k tomu, že jsem dal jeden string na SZ střechu. V létě cca po 15-té hodině mi slunko přejde přes hřeben střechy, a bylo hrozný pozorovat odpolední palermo a barák jel víceméně z baterek, protože v létě je toho difuzního světla míň než v zimě (jasná čistá obloha to moc neroztýlí, když navíc to slunko jde pod ostrým úhlem do atmosféry, na rozdíl od zimy)...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 199
Registrován: úte dub 06, 2021 7:46 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10200
Kapacita baterie [kWh]: 48

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od beethowen »

jenr píše: pon led 09, 2023 10:49 pm Ten dotaz jsem už pokládal visisovi, ale zeptám se i Tebe. Je možné zažádat o připojení mikrozdroje nebo výrobny do 100 kW ve stávajícím odběrném místě ještě před realizací FVE? Nebo mám k té rezervaci výkonu použít jiný formulář, který jsem ještě u EGD nenašel?
Předpokládám, že jsi se upsal s těmi 100kW, to už rozhodně není mikrozdroj. Ten je do 10kW a samozřejmě o rezervaci výkonu můžeš zažádat dopředu, ba je to dokonce to správné řešení. Blbé je postavit elektrárnu, počítat s dodávkou přebytků a potom se dozvědět, že rezervovaný výkon je 0kW.
Mikrozdroj bez rezervace výkonu (možnosti dodávat přebytky) ti povolí asi úplně vždy.
10,2kWp poly/mono, XTH6000-48, 2x VT-80A, Li-ion 48kWh
visis
Příspěvky: 223
Registrován: stř kvě 25, 2022 7:44 pm

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od visis »

Každopádně požádej předem. Jednak, že je to správně, dále že budeš znát podmínky připojení. To je právě třeba ten rezervovaný výkon (přetoky).
Čím dříve to uděláš, tím lépe, alespoň tě nikdo nepředběhne. Na realizaci máš pak 1 rok.
Solárník začátečník
Elektrárna 9,9 kWp, Goodwe GW10K-ET, baterie Dyness HV 17,8 kWh
Východ: 7x450 = 3 150 W
Jih: 8x450 = 3 600 W
Západ: 7x450 = 3 150 W
jenr
Příspěvky: 28
Registrován: ned led 08, 2023 7:47 pm

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od jenr »

Diablo007 píše: pon led 09, 2023 10:52 pm
jenr píše: pon led 09, 2023 10:25 pm
Diablo007 píše: ned led 08, 2023 11:34 pm Dotace není vázána na to že musíš mít měnič do 10kw když si projdeš produkty zapsané na dotace najdeš tam i pár 20kw kousků ale hybridy jsou tam max 15kw. Spíš u egd je teď hodně odmítnutých žádosti kvůli nedostatečné kapacitě sítě tedy je možné že ti ongrid s přetoky nedovolí a pak tě to možná rovnou nasměruje k nákupu baterie . Každopádně z tebou uváděných měničů rozhodně solax splní i přepnutí na offgrid při výpadku jen potřeba počítat že to neumí v plném výkonu tedy chovat se k tomu jako k záložnímu zdroji a omezit se na nutné spotřebiče.
Takže abych v režimu off-grid dostal z měniče co nejvíc a zároveň jsem s ním vyhověl ZÚ, měl bych pořídit raději X3-Hybrid 15.0-D ?
Jinak ve výběru měniče jsem otevřený i jiným návrhům, pokud by jsi vzhledem k mým možnostem měl vhodnější ?
Například ten backup vystup, vidím jako zbytečnou komplikaci a raději bych, aby napájení elektroinstalace v obou režimech dodával střídač do stejného výstupu.
Ale co jsem zatím u žádného nenašel je ta možnost, připojit výkonné tepelné spotřebiče jako bojlery a případně topné těleso v AKU na "sekundární" výstup, kterému by se dala nastavit podmínka spuštění až v době přebytku výkonu z FV, který zbyde po tom, co budou uspokojeny všechny spotřebiče na hlavním napájecím výstupu a kterým nebude vadit kolísání výkonu.?
Pokud chceš dotace jsi vázaný na to co dotace umožňují pokud je priorita funkčnost tak se dá vybírat podstatně lépe. Ono v momentě kdy budeš chtít víc jak 10kwh v baterií už ty dotace ani moc nepokryjí zvýšené ceny komponentů na dotace určené. 10kwh na dotace 160t 10kwh bez dotace 62t :lol:
Můžeš tu variantu komponent bez dotace ještě rozepsat? Jsem také zastáncem jednoduchosti a funkčnosti řešení. Pokud by navíc obsahovalo ten sekundární výstup na ohřev TUV a nádrže, kterým by nevadilo kolísání výkonu a možnost instalovat víc jak 10KWp, tak bych dotaci asi začal shazovat ze stolu.
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od pave69 »

jenr píše: pon led 09, 2023 11:13 pm Nepřišel jsem ale zatím na to, jak zohlednit ten zimní stín sousedního domu do 11h.Mají tam možnost nahrát soubor s údaji o blízkém horizontu budov a stromů, ale jak získat údaje moc netuším.
Na https://apps.solargis.com se dá vytvořit účet zdarma, myslím na 14 dní a tam se dá uživatelský horizont prostě namalovat. Je teda potřeba mít co nejlíp změřené, kde ty stíny opravdu jsou. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že jsem to "odhadl" a realita je ještě 2x horší. V podstatě November, December, Januar mám poloviční výkon než vypočítaný. Když jsem to teď překreslil podle toho, kdy se opravdu slunce dotkne stínícího objektu (což v podstatě není až tak jednoduché zjistit), tak to kleslo cca na reálné hodnoty.
Pro výkon v zimě jsou ty stíny opravdu zabijácké.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od Diablo007 »

jenr píše: úte led 10, 2023 4:54 pm
Diablo007 píše: pon led 09, 2023 10:52 pm
jenr píše: pon led 09, 2023 10:25 pm

Takže abych v režimu off-grid dostal z měniče co nejvíc a zároveň jsem s ním vyhověl ZÚ, měl bych pořídit raději X3-Hybrid 15.0-D ?
Jinak ve výběru měniče jsem otevřený i jiným návrhům, pokud by jsi vzhledem k mým možnostem měl vhodnější ?
Například ten backup vystup, vidím jako zbytečnou komplikaci a raději bych, aby napájení elektroinstalace v obou režimech dodával střídač do stejného výstupu.
Ale co jsem zatím u žádného nenašel je ta možnost, připojit výkonné tepelné spotřebiče jako bojlery a případně topné těleso v AKU na "sekundární" výstup, kterému by se dala nastavit podmínka spuštění až v době přebytku výkonu z FV, který zbyde po tom, co budou uspokojeny všechny spotřebiče na hlavním napájecím výstupu a kterým nebude vadit kolísání výkonu.?
Pokud chceš dotace jsi vázaný na to co dotace umožňují pokud je priorita funkčnost tak se dá vybírat podstatně lépe. Ono v momentě kdy budeš chtít víc jak 10kwh v baterií už ty dotace ani moc nepokryjí zvýšené ceny komponentů na dotace určené. 10kwh na dotace 160t 10kwh bez dotace 62t :lol:
Můžeš tu variantu komponent bez dotace ještě rozepsat? Jsem také zastáncem jednoduchosti a funkčnosti řešení. Pokud by navíc obsahovalo ten sekundární výstup na ohřev TUV a nádrže, kterým by nevadilo kolísání výkonu a možnost instalovat víc jak 10KWp, tak bych dotaci asi začal shazovat ze stolu.
Nezávislý výstup pro odporovou zátěž se řeší přes vytěžování SSR relé. Jinak variant bez dotací je tolik že se to nedá rozepisovat ale spíš je to o tom když má člověk jasnou koncepci co chce a co to má umět a popřípadě jestli to má jít do budoucna rozšiřovat dá se řešit konkrétní věci. Hromadu z nás si stavělo samo nebo s pomocí zkušenějších a dotace jsme neřešili a slouží to nám ne k zlosti jak tu poslední dobou je vidět že si lidi chodí opravovat instalace od firem co po zaplaceni zapomenou že jsi zákazník
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Diablo1st
Příspěvky: 975
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od Diablo1st »

Diablo007 píše: pon led 09, 2023 10:52 pm 10kwh na dotace 160t 10kwh bez dotace 62t :lol:
A to si tú cenu bez dotácie ešte prehnal, lebo ja mám 14kWh za cenu pod 60t Kč ;)
Celý pack s istením a bms ma vyšiel na cca. 2350€, t.j. cca. 56t Kč a toto si vie spraviť každý aspoň troška zručný človek.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od Diablo007 »

Diablo1st píše: úte led 10, 2023 9:34 pm
Diablo007 píše: pon led 09, 2023 10:52 pm 10kwh na dotace 160t 10kwh bez dotace 62t :lol:
A to si tú cenu bez dotácie ešte prehnal, lebo ja mám 14kWh za cenu pod 60t Kč ;)
Celý pack s istením a bms ma vyšiel na cca. 2350€, t.j. cca. 56t Kč a toto si vie spraviť každý aspoň troška zručný človek.
Já mluvím o hotové baterie se zárukou od výrobce ne skládačku doma s článků
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
jenr
Příspěvky: 28
Registrován: ned led 08, 2023 7:47 pm

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od jenr »

pave69 píše: úte led 10, 2023 7:08 pm
jenr píše: pon led 09, 2023 11:13 pm Nepřišel jsem ale zatím na to, jak zohlednit ten zimní stín sousedního domu do 11h.Mají tam možnost nahrát soubor s údaji o blízkém horizontu budov a stromů, ale jak získat údaje moc netuším.
Na https://apps.solargis.com se dá vytvořit účet zdarma, myslím na 14 dní a tam se dá uživatelský horizont prostě namalovat. Je teda potřeba mít co nejlíp změřené, kde ty stíny opravdu jsou. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že jsem to "odhadl" a realita je ještě 2x horší. V podstatě November, December, Januar mám poloviční výkon než vypočítaný. Když jsem to teď překreslil podle toho, kdy se opravdu slunce dotkne stínícího objektu (což v podstatě není až tak jednoduché zjistit), tak to kleslo cca na reálné hodnoty.
Pro výkon v zimě jsou ty stíny opravdu zabijácké.
Zkusím na to kouknout, ten zimní stín přechází po střeše postupně z leva doprava a během toho pohybu se postupně snižuje, takže nemám asi jinou možnost, než ty panely skládat postupně od hřebene z levého rohu střechy respektive horního konce levé polovalby. Ta střecha má v polovině délky komín, který zase stíní na její pravou polovinu, takže lepší umístění než na levé polovině střechy, která je orientovaná na jihovýchod, pro panely zřejmě nenajdu.

K tomu rozmístění mám ještě dotaz, protože počítám s tím, že na délku od střešního okna do levého okraje střechy je cca 450+cm, kde počítám s tím, že vlezou 4 ks panelů o šířce 1096 mm, což byla asi naivní představa, protože příchytky vytvoří ve spárách mezi panely mezery o šířce 42 mm a na konce dvě boční svorky, které budou potřebovat ještě 2x40 mm. tzn celkem 4590mm nebo je možné tu délku zkrátit použitím jiného spojovacího materiálu nebo způsobu upevnění ? podkladní lišta by se musela navíc překrývat s oplechováním okna. Takže to vypadá, že mi nakonec nezbyde nic jiného než použít panely JOLYWOOD 380KWp.
visis
Příspěvky: 223
Registrován: stř kvě 25, 2022 7:44 pm

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od visis »

Jestli tě tam takhle přechází stíny, tak bych použil na panely optimizéry, jinak ti výkon celé fotovoltaiky strhne výkon zastíněného panelu.
A k těm rozměrům takto na knop. Nevede tam ještě někde hromosvod?
Solárník začátečník
Elektrárna 9,9 kWp, Goodwe GW10K-ET, baterie Dyness HV 17,8 kWh
Východ: 7x450 = 3 150 W
Jih: 8x450 = 3 600 W
Západ: 7x450 = 3 150 W
Diablo1st
Příspěvky: 975
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od Diablo1st »

Alebo zmeniť celú koncepciu strongov a použiť stringy do 150V.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
jenr
Příspěvky: 28
Registrován: ned led 08, 2023 7:47 pm

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od jenr »

visis píše: stř led 11, 2023 6:46 am Jestli tě tam takhle přechází stíny, tak bych použil na panely optimizéry, jinak ti výkon celé fotovoltaiky strhne výkon zastíněného panelu.
A k těm rozměrům takto na knop. Nevede tam ještě někde hromosvod?
S optimizéry počítám. Hromosvod tam nevede. Ale potřebuji předem zjistit jakou minimální délku potřebuji pro instalaci 4ks v řadě vedle sebe položených 1096mm šírokých panelů. ?
jenr
Příspěvky: 28
Registrován: ned led 08, 2023 7:47 pm

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od jenr »

Diablo1st píše: stř led 11, 2023 7:39 am Alebo zmeniť celú koncepciu strongov a použiť stringy do 150V.
Tady mi zatím uniká, jak by měly pomoci ty nízkonapěťové stringy ?
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“