Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

jenr
Příspěvky: 28
Registrován: ned led 08, 2023 7:47 pm

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od jenr »

Diablo1st píše: úte led 10, 2023 9:34 pm
Diablo007 píše: pon led 09, 2023 10:52 pm 10kwh na dotace 160t 10kwh bez dotace 62t :lol:
A to si tú cenu bez dotácie ešte prehnal, lebo ja mám 14kWh za cenu pod 60t Kč ;)
Celý pack s istením a bms ma vyšiel na cca. 2350€, t.j. cca. 56t Kč a toto si vie spraviť každý aspoň troška zručný človek.
Napsal by jsi o jakého jde výrobce baterií? A jestli projde taková FVE schválením pro prodej přebytků do distribuční soustavy?
Diablo1st
Příspěvky: 975
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od Diablo1st »

jenr píše: stř led 11, 2023 4:35 pm
Diablo1st píše: stř led 11, 2023 7:39 am Alebo zmeniť celú koncepciu strongov a použiť stringy do 150V.
Tady mi zatím uniká, jak by měly pomoci ty nízkonapěťové stringy ?
Proti tieňov pomôžu veľmi, keďže budeš mať sériovo zapojené len 2-3ks panelov v jednom stringu a viacero takýchto stringov paralelne. Čiže aj keď sa jeden string dostane do tieňa, ostatné stringy veselo idú na plný výkon.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Diablo1st
Příspěvky: 975
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od Diablo1st »

jenr píše: stř led 11, 2023 4:48 pm
Diablo1st píše: úte led 10, 2023 9:34 pm
Diablo007 píše: pon led 09, 2023 10:52 pm 10kwh na dotace 160t 10kwh bez dotace 62t :lol:
A to si tú cenu bez dotácie ešte prehnal, lebo ja mám 14kWh za cenu pod 60t Kč ;)
Celý pack s istením a bms ma vyšiel na cca. 2350€, t.j. cca. 56t Kč a toto si vie spraviť každý aspoň troška zručný človek.
Napsal by jsi o jakého jde výrobce baterií? A jestli projde taková FVE schválením pro prodej přebytků do distribuční soustavy?
Ide o skladanú batériu, ako tu Diablo007 spomenul. T.z. 16ks 280Ah EVE článkov + JK BMS + istenie. Takéto riešenie niektorí užívatelia majú aj oficiálne pripojené do DS, takže tuto by problém nemal byť.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od Diablo007 »

Mezera mezi panely u omega příchytky je +20mm
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
jenr
Příspěvky: 28
Registrován: ned led 08, 2023 7:47 pm

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od jenr »

Diablo1st píše: stř led 11, 2023 5:19 pm
jenr píše: stř led 11, 2023 4:35 pm
Diablo1st píše: stř led 11, 2023 7:39 am Alebo zmeniť celú koncepciu strongov a použiť stringy do 150V.
Tady mi zatím uniká, jak by měly pomoci ty nízkonapěťové stringy ?
Proti tieňov pomôžu veľmi, keďže budeš mať sériovo zapojené len 2-3ks panelov v jednom stringu a viacero takýchto stringov paralelne. Čiže aj keď sa jeden string dostane do tieňa, ostatné stringy veselo idú na plný výkon.
Nejefektivnější by bylo oddělit do stringu jednotlivé řady panelů, které budou čtyři. Takže horní řada už bude moct vyrábět cca už hodinu před tím, než se ze stínu dostane i nejspodnější řada. Střídač má ale jen dva MPPT vstupy? Není mi úplně jasné jak prakticky bude fungovat to paraelní spojení dvou stringů, protože se mezi nimi bude vyrovnávat rozdíl v potenciálu a v páru zastíněná spodní řada panelů bude tím pádem pro horní řadu panelů představovat odporovou zátěž. Bylo by to v tom případě možné ošetřit optimizérem na výstupu spodního stringu?
Kostěj
Příspěvky: 140
Registrován: stř čer 08, 2022 9:05 pm
Bydliště: Dobrovicko
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od Kostěj »

jenr píše: stř led 11, 2023 10:09 pm Není mi úplně jasné jak prakticky bude fungovat to paraelní spojení dvou stringů, protože se mezi nimi bude vyrovnávat rozdíl v potenciálu a v páru zastíněná spodní řada panelů bude tím pádem pro horní řadu panelů představovat odporovou zátěž. Bylo by to v tom případě možné ošetřit optimizérem na výstupu spodního stringu?
To funguje dobře, optimizery netřeba, nikam nic neteče. On rozdíl napětí nezastíněného a částečně zastíněného panelu je malý i pokud jsou bez zatížení. Pokud jsou zatížené a spojené paralelně, dá osvícený panel třeba 10A a částečně zastíněný k tomu přidá třeba 0,5A. Stačí si prohlédnout výkonové křivky panelu pro intenzitu 1000W/m a 100W/m a domalovat si tam napětí při zatížení osvíceného panelu v bodě MPPT.
Momo
Příspěvky: 623
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od Momo »

Kostěj píše: čtv led 12, 2023 7:25 am
jenr píše: stř led 11, 2023 10:09 pm Není mi úplně jasné jak prakticky bude fungovat to paraelní spojení dvou stringů, protože se mezi nimi bude vyrovnávat rozdíl v potenciálu a v páru zastíněná spodní řada panelů bude tím pádem pro horní řadu panelů představovat odporovou zátěž. Bylo by to v tom případě možné ošetřit optimizérem na výstupu spodního stringu?
To funguje dobře, optimizery netřeba, nikam nic neteče. On rozdíl napětí nezastíněného a částečně zastíněného panelu je malý i pokud jsou bez zatížení. Pokud jsou zatížené a spojené paralelně, dá osvícený panel třeba 10A a částečně zastíněný k tomu přidá třeba 0,5A. Stačí si prohlédnout výkonové křivky panelu pro intenzitu 1000W/m a 100W/m a domalovat si tam napětí při zatížení osvíceného panelu v bodě MPPT.
Uvažuju o rozšíření, a nad zastíněním dalších panelů jsem se zamýšlel, dokonce jsem si udělal 3D model ve SketchUpu.
Stávající řešení je: varitanta V-0. 2x string po 10ti panelech. Sériovo paralelní zapojení. V sérii po třech panelech, toto spojené 3x paralelně. Ten desátý je připojen k jednomu z těch devíti paralelně. (P-P-P)/(P-P-P)/(P-P/P-P), celkem 10.
Předpokládal jsem, že tímto řešením se mi vypne pouze ta jedna trojice panelů, resp. bude dodávat jenom snížený výkon. Je to tak? Navíc by se vyplatilo předepsat, které panely mají být v jedné sérii, tj. ty, které bude zastiňovat komín.

Pokud by bylo rozšíření schváleno, chce hlavně posílit jih s panely ve sklonu 45°, pro zimní měsíce je to potřeba.
FVE_Kladno_3D.jpg
FVE_Kladno_3D.jpg (514.79 KiB) Zobrazeno 2006 x
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Kostěj
Příspěvky: 140
Registrován: stř čer 08, 2022 9:05 pm
Bydliště: Dobrovicko
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od Kostěj »

Momo píše: čtv led 12, 2023 9:22 am Stávající řešení je: varitanta V-0. 2x string po 10ti panelech. Sériovo paralelní zapojení. V sérii po třech panelech, toto spojené 3x paralelně. Ten desátý je připojen k jednomu z těch devíti paralelně. (P-P-P)/(P-P-P)/(P-P/P-P), celkem 10.
Omlouvám se, ale to nechápu.
Momo
Příspěvky: 623
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od Momo »

(tři panely v sérii)
paralelně
(tři panely v sérii)
paralelně
(tři panely v sérii)

To je celkem 9 panelů sério-paralelně. Desátý panel je do jedné z těch třech paralelních zapojení přidán tak, že je zapojen paralelně k jinému panelu.
Musel bych nakreslit.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Kostěj
Příspěvky: 140
Registrován: stř čer 08, 2022 9:05 pm
Bydliště: Dobrovicko
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od Kostěj »

Momo píše: čtv led 12, 2023 4:16 pm Desátý panel je do jedné z těch třech paralelních zapojení přidán tak, že je zapojen paralelně k jinému panelu.
Už chápu. Ale ten desátý panel je tam úplně zbytečný, ty dva paralelně spojené panely nemohou dávat větší výkon než jeden panel (tak jak je to zapojeno).
Jaký je cíl? Budete přidávat jen nabíječky baterií, nebo i přidávat měniče? Pokud a.), tak zůstat u napětí max. 150V, panely 3s spojovat paralelně co nabíječ (nabíječe) snese (snesou). Zásadně v tom 3s nemíchat panely, kam částečně dopadá stín, s panely nikdy nestíněnými. Pokud jsou panely rozdílně směrované (nebo naklopené), tak v trojicích nemíchat ani ty. Spojování trojic paralelně už není tak citlivé na pokles výkonu - samozřejmě je nejlepší spojovat vše stejné. Pokud b.), tak záleží, jaký bude mppt rozsah střídačů.
No možná bude mít někdo jiný názor...
gb3313
Příspěvky: 20
Registrován: ned črc 17, 2022 2:01 pm

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od gb3313 »

Což vyzkoušet PV SOL Premium a namodelovat různé kombinace včetně simulace zastínění ? Freeware verze na 30 dní zdarma. Střecha se nechá přesně vykreslit, zanést do terénu, komíny, arkýře namodelovat, konfiguraci střídače vyzkoušet s různým zapojením FV polí a zvolit dle optimálních výnosů.
Za mě nejlepši SW pro FVE.
https://valentin-software.com/en/
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od Diablo007 »

jenr píše: stř led 11, 2023 4:48 pm
Diablo1st píše: úte led 10, 2023 9:34 pm
Diablo007 píše: pon led 09, 2023 10:52 pm 10kwh na dotace 160t 10kwh bez dotace 62t :lol:
A to si tú cenu bez dotácie ešte prehnal, lebo ja mám 14kWh za cenu pod 60t Kč ;)
Celý pack s istením a bms ma vyšiel na cca. 2350€, t.j. cca. 56t Kč a toto si vie spraviť každý aspoň troška zručný človek.
Napsal by jsi o jakého jde výrobce baterií? A jestli projde taková FVE schválením pro prodej přebytků do distribuční soustavy?
To jakou použiješ baterií nemá vliv na to zda můžeš dodavad do sítě nebo ne
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
jenr
Příspěvky: 28
Registrován: ned led 08, 2023 7:47 pm

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od jenr »

Diablo007 píše: čtv led 12, 2023 6:53 pm
jenr píše: stř led 11, 2023 4:48 pm
Diablo1st píše: úte led 10, 2023 9:34 pm

A to si tú cenu bez dotácie ešte prehnal, lebo ja mám 14kWh za cenu pod 60t Kč ;)
Celý pack s istením a bms ma vyšiel na cca. 2350€, t.j. cca. 56t Kč a toto si vie spraviť každý aspoň troška zručný človek.
Napsal by jsi o jakého jde výrobce baterií? A jestli projde taková FVE schválením pro prodej přebytků do distribuční soustavy?
To jakou použiješ baterií nemá vliv na to zda můžeš dodavad do sítě nebo ne
A tušíš zda uzná ZÚ dotaci na doma poskládanou baterii z EVE LF280K LiFePO4 3,2V / 280 Ah B grade, o kterých se tu psalo? I když jejich současná cena se mi nezdá o moc výhodnější než např. ELERIX Energy Storage 10.4kWh....
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od Diablo007 »

jenr píše: čtv led 12, 2023 9:48 pm
Diablo007 píše: čtv led 12, 2023 6:53 pm
jenr píše: stř led 11, 2023 4:48 pm

Napsal by jsi o jakého jde výrobce baterií? A jestli projde taková FVE schválením pro prodej přebytků do distribuční soustavy?
To jakou použiješ baterií nemá vliv na to zda můžeš dodavad do sítě nebo ne
A tušíš zda uzná ZÚ dotaci na doma poskládanou baterii z EVE LF280K LiFePO4 3,2V / 280 Ah B grade, o kterých se tu psalo? I když jejich současná cena se mi nezdá o moc výhodnější než např. ELERIX Energy Storage 10.4kWh....
Nepsal jsi nic o nzu psal jsi k prodeji domsite to jsou na sobě dvě nezávislé věci
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
jenr
Příspěvky: 28
Registrován: ned led 08, 2023 7:47 pm

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od jenr »

Diablo007 píše: čtv led 12, 2023 9:58 pm
jenr píše: čtv led 12, 2023 9:48 pm
Diablo007 píše: čtv led 12, 2023 6:53 pm
To jakou použiješ baterií nemá vliv na to zda můžeš dodavad do sítě nebo ne
A tušíš zda uzná ZÚ dotaci na doma poskládanou baterii z EVE LF280K LiFePO4 3,2V / 280 Ah B grade, o kterých se tu psalo? I když jejich současná cena se mi nezdá o moc výhodnější než např. ELERIX Energy Storage 10.4kWh....
Nepsal jsi nic o nzu psal jsi k prodeji domsite to jsou na sobě dvě nezávislé věci
V seznamu výrobků SVT na https://svt.sfzp.cz/ , není vůbec vedena kategorie bateriové akumulace. Takže ZÚ je zřejmě jedno, jaký výrobce baterie se použije. Jen se musí dodržet toto: V případě použití bateriového systému (s el. akumulátory) je minimální podporovaná kapacita
vyjádřená v kWh stanovena na jednonásobek a maximální podporovaná kapacita na dvojnásobek
podporovaného instalovaného výkonu FV modulů v kWp. Akumulátory na bázi olova (vč. gelových,
AGM a trakčních), Ni-MH, Ni-Fe nejsou podporovány.

Jinak s tou cenou EVE LF280K LiFePO4 3,2V / 280 Ah B ve srovnání s ELERIX Energy Storage 10.4kWh jsem se trochu přepočet, protože jeden článek má teoreticky 896 kWh. takže pro dosažení kapacity 10,4 kWh by mělo stačit 12 takových článků.
jenr
Příspěvky: 28
Registrován: ned led 08, 2023 7:47 pm

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od jenr »

Kostěj píše: čtv led 12, 2023 7:25 am
jenr píše: stř led 11, 2023 10:09 pm Není mi úplně jasné jak prakticky bude fungovat to paraelní spojení dvou stringů, protože se mezi nimi bude vyrovnávat rozdíl v potenciálu a v páru zastíněná spodní řada panelů bude tím pádem pro horní řadu panelů představovat odporovou zátěž. Bylo by to v tom případě možné ošetřit optimizérem na výstupu spodního stringu?
To funguje dobře, optimizery netřeba, nikam nic neteče. On rozdíl napětí nezastíněného a částečně zastíněného panelu je malý i pokud jsou bez zatížení. Pokud jsou zatížené a spojené paralelně, dá osvícený panel třeba 10A a částečně zastíněný k tomu přidá třeba 0,5A. Stačí si prohlédnout výkonové křivky panelu pro intenzitu 1000W/m a 100W/m a domalovat si tam napětí při zatížení osvíceného panelu v bodě MPPT.
Jak to ale funguje s MPPT regulací, která by měla nastavit co nejefektivněji pracovní bod na výkonové křivce k ní připojených panelů. A napadá mě teda otazka, dokáže to ta regulace stále efektivně i u několika paraelně spojených stringů, na které bude navíc dopadat hodně různý světelný výkon?
Kodl69
Příspěvky: 1312
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od Kodl69 »

znovu, prohlídni si VA charakteristiky panelu. Dokud není ten panel fakt ve tmě, tak se napětí mppt bodu mění fakt málo, větší vliv má teplota. A pro paralelně spojený stringy se reguluje na stejný napětí, to je daný způdsobem spojení. Panely v sérii naopak mají stejnej proud. 7. třída zš...
Jasně, nějakej rozdíl tam bude, ale nestojí obvykle zato dávat samostatný mppt na jednotlivý stringy.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Diablo1st
Příspěvky: 975
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od Diablo1st »

jenr píše: čtv led 12, 2023 10:29 pm Jinak s tou cenou EVE LF280K LiFePO4 3,2V / 280 Ah B ve srovnání s ELERIX Energy Storage 10.4kWh jsem se trochu přepočet, protože jeden článek má teoreticky 896 kWh. takže pro dosažení kapacity 10,4 kWh by mělo stačit 12 takových článků.
Takto to nefunguje, potrebuješ mať min. 15ks článkov, aby si mal dodržaný rozsah napätie pre všetky zariadenia (menič, mppt). Ale môžeš zobrať 200Ah články a budeš mať rovnakú kapacitu ako Elerix.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od josse »


Diablo1st píše:
jenr píše: čtv led 12, 2023 10:29 pm Jinak s tou cenou EVE LF280K LiFePO4 3,2V / 280 Ah B ve srovnání s ELERIX Energy Storage 10.4kWh jsem se trochu přepočet, protože jeden článek má teoreticky 896 kWh. takže pro dosažení kapacity 10,4 kWh by mělo stačit 12 takových článků.
Takto to nefunguje, potrebuješ mať min. 15ks článkov, aby si mal dodržaný rozsah napätie pre všetky zariadenia (menič, mppt). Ale môžeš zobrať 200Ah články a budeš mať rovnakú kapacitu ako Elerix.
Pro porovnání EUR/kWh to stačí.

Pro funkci samozřejmě ne, ale to je mu jasné vzhledem k tomu jak to napsal.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
jenr
Příspěvky: 28
Registrován: ned led 08, 2023 7:47 pm

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od jenr »

Kodl69 píše: pát led 13, 2023 5:13 am znovu, prohlídni si VA charakteristiky panelu. Dokud není ten panel fakt ve tmě, tak se napětí mppt bodu mění fakt málo, větší vliv má teplota. A pro paralelně spojený stringy se reguluje na stejný napětí, to je daný způdsobem spojení. Panely v sérii naopak mají stejnej proud. 7. třída zš...
Jasně, nějakej rozdíl tam bude, ale nestojí obvykle zato dávat samostatný mppt na jednotlivý stringy.
Budu schopen dodržet to, že v každém strigu budou stejné panely respektive se stejnou VA charakteristikou, ale co nepujde je to, aby v každém stringu byly jen 3 ks, protože jich bude zřejmě jednak 25 ks, takže rozdělit to v mém případě půjde minimálně na 5x5ks. Což bude zase neprůchozí kvůli výstupnímu napětí panelu Risen 390Wp, které je 33,88 V v zátěži, takže proto aby se spustil střídač, který potřebuje 200V, bych musel dát do serie minimálně 7ks panelů.?
Kostěj
Příspěvky: 140
Registrován: stř čer 08, 2022 9:05 pm
Bydliště: Dobrovicko
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od Kostěj »

jenr píše: čtv led 12, 2023 10:56 pm A napadá mě teda otazka, dokáže to ta MPPT regulace efektivně i u několika paraelně spojených stringů, na které bude navíc dopadat hodně různý světelný výkon?
Dobrá otázka. Mám na epever připojené dvakrát paralelně 3s panely a v technické mám voltmetr. Jednou dopoledne jsem na něj mrkl a koukám, 80V místo obvyklých 120. Jdu se podívat ven a na jeden panel ve druhé trojici dopadal stín vzdáleného stromu, holého listnáče, takže to skoro nebylo patrné. A teď je otázka, jestli to bylo blbě nebo dobře, kde byl v tu dobu doopravdy bod MPPT. Když nad tím bude člověk hodně špekulovat, tak aby spočítal, o kolik výkonu tak přijde a zda by se nevyplatil měnič na každý string samostatně nebo rovnou na každý panel. Prostě se člověk musí smířit s tím, že ideálno není dosažitelné (tedy ekonomicky).
Kodl69
Příspěvky: 1312
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od Kodl69 »

spíš si hlídej maximální napětí, tyhle vn mppt mají obvykle při nízkým napětí problémy vůbec naskočit, tj. třeba těď, zimní tma, a známýmu s 8 mi panely na axpert max to chvílemi nedává nic. Ale devátej panel nemá kam dát... Nevím jak máš ty strany, na které kolik panelů, ale možná by bylo lepší, pokud máš jeden mppt vstup, zapojit třeba 2x9 panelů a ten zbytek ani nenamontovat... Prostě vždycky je potřeba dát nějak dohromady možnosti mppt a připojené panely, nejlíp ještě před nákupem panelů a mppt... Další věc, kvůli které propaguju pro polostrovy mppt do 150V je variabilita, prostě přidávám panely po 3ks, až využiju celou kapacitu danýho mppt, což je jednodušší, než přidávat ty panely např. po 9ks...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
jenr
Příspěvky: 28
Registrován: ned led 08, 2023 7:47 pm

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od jenr »

Kodl69 píše: ned led 15, 2023 11:38 am spíš si hlídej maximální napětí, tyhle vn mppt mají obvykle při nízkým napětí problémy vůbec naskočit, tj. třeba těď, zimní tma, a známýmu s 8 mi panely na axpert max to chvílemi nedává nic. Ale devátej panel nemá kam dát... Nevím jak máš ty strany, na které kolik panelů, ale možná by bylo lepší, pokud máš jeden mppt vstup, zapojit třeba 2x9 panelů a ten zbytek ani nenamontovat... Prostě vždycky je potřeba dát nějak dohromady možnosti mppt a připojené panely, nejlíp ještě před nákupem panelů a mppt... Další věc, kvůli které propaguju pro polostrovy mppt do 150V je variabilita, prostě přidávám panely po 3ks, až využiju celou kapacitu danýho mppt, což je jednodušší, než přidávat ty panely např. po 9ks...
Mám všech 25 panelů na jedné straně. V zimních měsících přechází stín z levého horního rohu střechy do pravého spodního, takže postupně přejde přes všechny panely. Nejprve se odkryje 9 panelů v prvních dvou řadách. A jako poslední vyjdou ze stínu spodní panely vpravo dole.

Zajímalo by mě, pokud bych rozkouskoval spodní dvě řady po 4ks, tak jaký strídač s MPPT do 150 V by jsi doporučil, protože ten solax potřebuje 200 V a tak by ho pospojování 4x4ks na druhém MPPT ani nerozjelo. ? Původní úvaha je rozdělit to jen do dvou stringů po 9 a 16ks viz. nákres a foto pro představu stínu komínu.
Přílohy
FVE na jihovýchodní straně.png
FVE na jihovýchodní straně.png (55.7 KiB) Zobrazeno 1417 x
IMG_20221123_141022_031.jpg
IMG_20221123_141022_031.jpg (356.78 KiB) Zobrazeno 1418 x
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od josse »

Osadit střechu celou, zapojovat dva sériově a victron, epever, studer... Do baterií. V případě all-in-one řešení něco Od MPP. To co se dává na 48V baterie, tam je široký výběr.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Momo
Příspěvky: 623
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od Momo »

Ten komín je dost velkej a leccos zastíní.
V první fázi bych to dal do 3D (SketchUp) a zorientoval se ve stínech o slunovratech a v rovnodenosti. Potom bych to projel v software na posouzení jednotlivých panelů. A zapojení sério-paralelní, aby se vzájemně pospojily nejvíce zastíněné panely.

A tohle by sis měl udělat sám a nespoléhat na to, že to udělá prováděcí firma. Tu bude nejspíš jenom zajímat maximalizaci zisku. Získat zakázku, udělat a vypadnout. Jak to bude fungovat, to už pro ně nebude tak důležité.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“