Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

jenr
Příspěvky: 28
Registrován: ned led 08, 2023 7:47 pm

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od jenr »

Diablo1st píše: pát led 20, 2023 2:21 pm
jenr píše: pát led 20, 2023 2:02 pm Když to rozdělím do takhle malých stingů po 3 ks, tak budu mít v uzlu, kam budu v případě použití dvou MPPT vstupů muset spojit 4 takové stringy paralelně proud 4x11,52A=46,08 A,v tom případě bych musel jít cestou Victronu 3xMPPT a 3xměnič a v tom případě by šlo použít i těch 16x 280Ah EVE článkov.

Pokud půjdu cestou Solaxu, tak maximální proud do MPPT je do vstupu A 26A a do B vstupu 14 A, to znamená, že si můžu dovolit jen dva paralelně spojené stringy do vstupu A a další individuální zastínění pak řešit optimizérem. A pokud dobře počítám, tak se Solaxem by nešlo zřejmě vůbec použít 280Ah EVE články, protože Solax potřebuje napětí baterie od 180 - 650V s doporučením, aby měla nejlépe 400V . S 16ks články EVE dám dohromady jen 51,2V. Máš nějaký nápad, jak dát dohromady baterii ze skládaných EVE článků, tak aby to bylo stále efektivní a aby napětově vyhovovala Solaxu?
Prečo by bolo treba použiť 3x mppt? To je úplne zbytočné, bohato budú stačiť 2x 150/85 alebo 150/100.

Ohľadom "HV" batérii, toto by som svojpomocne neriešil. Tak vysoké DC napätie nie je úplne sranda, takže tuto by som sa radšej poobzeral po priemyslových riešeniach.
Máš pravdu měly by stačit jen 2 MPPT. Jneže vzhledem k tomu, že potřebuji z FVE vyvést tři fáze s maximálním přípustným výkonem 3680W na jednu fázi a na to, pokud jsem dobře hledal, potřebuji minimálně 3x VICTRON Multiplus II 48V/5000VA/70A-50A, které stojí dohromady cca 140tis. Kč , tak to tu jejich výhodu s připojením nízkonapěťové baterie za nižší cenu ruší nebo mám ještě jinou stejně kvalitní a levnější možnost?
Naposledy upravil(a) jenr dne sob led 21, 2023 12:51 am, celkem upraveno 1 x.
jenr
Příspěvky: 28
Registrován: ned led 08, 2023 7:47 pm

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od jenr »

Tak jsem narazil ještě na jeden záludný parametr, když jsem hledal možnou náhradu za Solax X3-Hybrid G4 15.0-D, našel jsem snad jediný možný adekvátní výrobek a to SOFAR HYD15KTL-3PH, který navíc slibuje maximální proud 25A na obou MPPT vstupech(tz. dva paraelně spojené stringy na jeden vstup), jenže oproti solaxu, je u něj uveden dost podkopávající parametr a to, že - rozsah MPPT při plném zatížení je 350 až 850V, předpokládám, že tím plným zatížením se myslí maximální možnej instalovanej výkon, což je 11250Wp na jeden vstup a že ta spodní mez napětí se s klesajícím připojeným výkonem posouvá dolů, kam se ale posune, pokud tam bude připojených paralelně 2x8ks 390Wp panelů, z kterých v zátěži dostanu jen cca 270V, kde se dozvědět, jestli se těch 270V už vejde do rozsahu, který je ten MPPT s touhle konkrétní zátěží schopen regulovat?
Diablo1st
Příspěvky: 956
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od Diablo1st »

jenr píše: sob led 21, 2023 12:48 am Máš pravdu měly by stačit jen 2 MPPT. Jneže vzhledem k tomu, že potřebuji z FVE vyvést tři fáze s maximálním přípustným výkonem 3680W na jednu fázi a na to, pokud jsem dobře hledal, potřebuji minimálně 3x VICTRON Multiplus II 48V/5000VA/70A-50A, které stojí dohromady cca 140tis. Kč , tak to tu jejich výhodu s připojením nízkonapěťové baterie za nižší cenu ruší nebo mám ještě jinou stejně kvalitní a levnější možnost?
Áno v tomto máš pravdu. Ušetríš za batérie, ale zasa to dáš za meniče a bižutku okolo. Každé riešenie má svoje pre a proti.

U All in one riešenie je to určite rýchlosť inštalácie a menej káblov. Dajú sa nájsť inštalácie, ktoré zaberú 1m2 miesta.
U Victronu zasa preťažiteľnosť a redundancia. Ak sa ti pokazí Solax FVE je mimo prevádzku do vyriešenia (či už reklamácia alebo nový menič) zatiaľ čo u Victronu stačí pár minút na rekonfiguráciu a môžeš pokračovať v prevádzke. Navyše rozšírenie o ďalšie panely nie je žiadny problém.

Netreba zabúdať na tie tiene, tie moc nesvedčia vsokonapäťovým stringom.

Jednoznačne sa nedá povedať, ktoré riešenie je lepšie, veľmi záleží, čo si človek vie namontovať sám.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
jenr
Příspěvky: 28
Registrován: ned led 08, 2023 7:47 pm

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od jenr »

Diablo1st píše: sob led 21, 2023 9:02 am
jenr píše: sob led 21, 2023 12:48 am Máš pravdu měly by stačit jen 2 MPPT. Jneže vzhledem k tomu, že potřebuji z FVE vyvést tři fáze s maximálním přípustným výkonem 3680W na jednu fázi a na to, pokud jsem dobře hledal, potřebuji minimálně 3x VICTRON Multiplus II 48V/5000VA/70A-50A, které stojí dohromady cca 140tis. Kč , tak to tu jejich výhodu s připojením nízkonapěťové baterie za nižší cenu ruší nebo mám ještě jinou stejně kvalitní a levnější možnost?
Áno v tomto máš pravdu. Ušetríš za batérie, ale zasa to dáš za meniče a bižutku okolo. Každé riešenie má svoje pre a proti.

U All in one riešenie je to určite rýchlosť inštalácie a menej káblov. Dajú sa nájsť inštalácie, ktoré zaberú 1m2 miesta.
U Victronu zasa preťažiteľnosť a redundancia. Ak sa ti pokazí Solax FVE je mimo prevádzku do vyriešenia (či už reklamácia alebo nový menič) zatiaľ čo u Victronu stačí pár minút na rekonfiguráciu a môžeš pokračovať v prevádzke. Navyše rozšírenie o ďalšie panely nie je žiadny problém.

Netreba zabúdať na tie tiene, tie moc nesvedčia vsokonapäťovým stringom.

Jednoznačne sa nedá povedať, ktoré riešenie je lepšie, veľmi záleží, čo si človek vie namontovať sám.
A řešení, kde by se daly kombinovat MPPT od Victronu s třífázovým hybridním nízkonapěťovým střídačem jiného výrobce neexistuje?
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od brumlaj »

MPPT od Victronu jsou určeny pro nabíjení akumulátorů s malým napětím. Nízkonapěťové akumulátory nedokážou nabíjet.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od Diablo007 »

Diablo1st píše: sob led 21, 2023 9:02 am
jenr píše: sob led 21, 2023 12:48 am Máš pravdu měly by stačit jen 2 MPPT. Jneže vzhledem k tomu, že potřebuji z FVE vyvést tři fáze s maximálním přípustným výkonem 3680W na jednu fázi a na to, pokud jsem dobře hledal, potřebuji minimálně 3x VICTRON Multiplus II 48V/5000VA/70A-50A, které stojí dohromady cca 140tis. Kč , tak to tu jejich výhodu s připojením nízkonapěťové baterie za nižší cenu ruší nebo mám ještě jinou stejně kvalitní a levnější možnost?
Áno v tomto máš pravdu. Ušetríš za batérie, ale zasa to dáš za meniče a bižutku okolo. Každé riešenie má svoje pre a proti.

U All in one riešenie je to určite rýchlosť inštalácie a menej káblov. Dajú sa nájsť inštalácie, ktoré zaberú 1m2 miesta.
U Victronu zasa preťažiteľnosť a redundancia. Ak sa ti pokazí Solax FVE je mimo prevádzku do vyriešenia (či už reklamácia alebo nový menič) zatiaľ čo u Victronu stačí pár minút na rekonfiguráciu a môžeš pokračovať v prevádzke. Navyše rozšírenie o ďalšie panely nie je žiadny problém.

Netreba zabúdať na tie tiene, tie moc nesvedčia vsokonapäťovým stringom.

Jednoznačne sa nedá povedať, ktoré riešenie je lepšie, veľmi záleží, čo si človek vie namontovať sám.
U victronu pretizitelnost? A to mne zkus povědět jak se nechá multiplus přetížit
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od PK23 »

Tak to Ti povím úplně přesně, pokud není otázka nepochopení toho, na co reaguje. Tedy, že výhoda Victronu je neskutečná výdrž v tom, co snese. Nominál MP2 5000 je 4000W. Výrobce říká, že přetížení na 5200W do 30 minut považuje za zcela bezproblémové. Max je papírově 9000W. Z mých experimentů plyne, že spousta minut na 7000+W taky v pohodě, jen může hodit warning, že se začíná hřát víc, než by chtěl. Celé je to postavené tak, že nepadne, dokud nenastane alespoň jedna z těchto podmínek - přehřátí, neudrží výstupní napětí. Jdou s tím dělat z pohledu jiných měničů doslova zvěrstva a furt drží. ;-)
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
Diablo1st
Příspěvky: 956
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od Diablo1st »

Diablo007 píše: ned led 22, 2023 11:01 am U victronu pretizitelnost? A to mne zkus povědět jak se nechá multiplus přetížit
Presne ako napísal PK23 ;) Ja som raz ťahal pár minút okolo 6,5kW a samozrejme pískal a svietil, ale nespadol. Známy niečo podobné skúšal na Growatt 5kW a ten po prekročení 5kW zapískal, zasvietil a vypol.

A ešte by som k nemu doplnil rozbehy. Ja som s týmto problém nemal, ale viem, že 3kVA Victron vie rozbehnúť aj 2kW motor, čo 3kW HF menič nedokáže, resp. nie každý.

Máš v tomto nejaké iné skúsenosti? Ak áno tak sem s nimi. ;)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od Diablo007 »

Já hlavně data sheet četl tu teplotní kompenzaci a tedy to přetěžování bych rozhodně neuváděl jako něco na co se může zákazník spolehnout. Asi jako že kdyz vím že umím přes 4kw regl v axpert king umím protáhnout i výkon 4,5kw nebudu to uvádět jako samozřejmost
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Diablo1st
Příspěvky: 956
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od Diablo1st »

Ja len rozprávam o krátkodobom preťažení, napr. pri spúšťaní väčších motorov príp. krátkodobého súbehu spotrebičov. Samozrejme nikto nepredpokladá, že by MP2 5kVA vydržal dlhodobo ťahať 6kW+, ale je dobré vedieť, že to krátkodobo zvládne a nevypne sa ako HF meniče.

Takže ja nevidím dôvod túto krátkodobú preťažiteľnosť neuvádzať ako výhodu.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od josse »

Diablo1st píše:Ja len rozprávam o krátkodobom preťažení, napr. pri spúšťaní väčších motorov príp. krátkodobého súbehu spotrebičov. Samozrejme nikto nepredpokladá, že by MP2 5kVA vydržal dlhodobo ťahať 6kW+, ale je dobré vedieť, že to krátkodobo zvládne a nevypne sa ako HF meniče.

Takže ja nevidím dôvod túto krátkodobú preťažiteľnosť neuvádzať ako výhodu.
Obávám se, že při porovnání co rozběhne 5000MP2 a Axpert 5kW na tom budou stejně. Axpert má taky uvedeno 10kW po nějakou zanedbatelně krátkou dobu a 3kW motor včetně kompresoru(vzduch) taky rozběhne. S čímkoliv víc než štítková hodnota se prostě seriózně počítat nedá ani u victronu.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Diablo1st
Příspěvky: 956
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od Diablo1st »

josse píše: ned led 22, 2023 3:46 pm
Diablo1st píše:Ja len rozprávam o krátkodobom preťažení, napr. pri spúšťaní väčších motorov príp. krátkodobého súbehu spotrebičov. Samozrejme nikto nepredpokladá, že by MP2 5kVA vydržal dlhodobo ťahať 6kW+, ale je dobré vedieť, že to krátkodobo zvládne a nevypne sa ako HF meniče.

Takže ja nevidím dôvod túto krátkodobú preťažiteľnosť neuvádzať ako výhodu.
Obávám se, že při porovnání co rozběhne 5000MP2 a Axpert 5kW na tom budou stejně. Axpert má taky uvedeno 10kW po nějakou zanedbatelně krátkou dobu a 3kW motor včetně kompresoru(vzduch) taky rozběhne. S čímkoliv víc než štítková hodnota se prostě seriózně počítat nedá ani u victronu.
Ale veď tu nikto neráta s vyššou ako štítkovou hodnotou. Veď ak potrebujem dlhodobo živiť 5kW+ tak nezoberiem 5kW menič. Ja tu vravím o KRÁTKODOBEJ preťažiteľnosti, kedy Victron vie potiahnuť 6,5kW na pár minút (otestované) zatiaľ čo napr. Growatt 5kW sa pri prekročení 5kW vypne (vidno v recenziách).

S tým rozbehom motorov neviem ako je to v prípade 5kVA vs. 5kW, lebo také motory bežne nikto neprevádzkuje na 1F. Ale aj na mp fóre niekto písal, že mu 2kW motor HF menič nerozbehol a 3kVA Victron ano.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od PK23 »

Fyzika se nedá ošidit. Stačí si najít obrázky, jak vypadá uvnitř King a jak MP2 a je to jasné. Cívka transformátoru ve Victronu je nesrovnatelné monstrum. To je obrovská výhoda pro přetížení. Žádný "polovodičový" měnič se s tím nemůže srovnat. Victron je technologie pro náročné aplikace od začátku stavěná. Za těch 20 kilo mědi sice zaplatíš, ale můžeš se spolehnout, že se vypne jen pokud se opravdu hodně přehřeje, nebo neudrží napětí. Jinak žádné pády do OFF. Na těch 130% výkonu po dobu nejméně 30 minut se dá 100% spolehnout, pokud ho člověk provozuje v rámci normální teploty. Řekněme do 30°C. Osobně mám trigger na připojení 2kW z DS nastavený na 5,5kW, pokud je takový odběr delší, než minuta. Čistě abych ho šetřil. Jinak jsem zkoušel 7,1kW a při teplotě v technické místnosti 26°C poslal první hlášku overheat až po téměř 3 minutách a to byl ještě daleko od vypnutí se. Zkus to s jakýmkoliv jiným měničem, jestli to dá. Nevím, nemám široké zkušenosti.
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
jenr
Příspěvky: 28
Registrován: ned led 08, 2023 7:47 pm

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od jenr »

Je tu někdo, kdo by dokázal doporučit jeden z těchto tří hibridních třífázových střídačů:

U Solaxu není uveden rozsah MPPT střídače při plném zatížení, které je např. u Sofaru od 350 až 850V, který ale zase navíc umožňuje připojit dva stringy paralelně na každý vstup. To ale nemusí být úplně využitelné, pokud ty stringy budou mít cca 270 V na výstupu.

1) Hybridní střídač Solax X3-Hybrid 15.0-D, G4
2) 15kWh SOFAR HYD15KTL-3PH
3) Foxx ess H3-12.0-E

????
jenr
Příspěvky: 28
Registrován: ned led 08, 2023 7:47 pm

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od jenr »

jenr píše: pon led 23, 2023 12:53 am Je tu někdo, kdo by dokázal doporučit jeden z těchto tří hibridních třífázových střídačů:

U Solaxu není uveden rozsah MPPT střídače při plném zatížení, které je např. u Sofaru od 350 až 850V, který ale zase navíc umožňuje připojit dva stringy paralelně na každý vstup. To ale nemusí být úplně využitelné, pokud ty stringy budou mít cca 270 V na výstupu.

1) Hybridní střídač Solax X3-Hybrid 15.0-D, G4
2) 15kWh SOFAR HYD15KTL-3PH
3) Foxx ess H3-12.0-E

????
Tak jsem našel ještě jeden zajímavej produkt, kterým je DEYE Hybrid Inverter Sun-12K-SG04LP3, který asi jako jediný allinone střídač na českém trhu podporuje bateri s s malým napětím. Ale jestli je to pro mou konfiguraci ta nejlepší volba ještě netuším? Znáte to někdo a bude to lepší než ty tři výše zmíněné?
jars10
Příspěvky: 34
Registrován: úte lis 23, 2021 1:23 am

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od jars10 »

jenr píše: pon led 23, 2023 5:55 pm Tak jsem našel ještě jeden zajímavej produkt, kterým je DEYE Hybrid Inverter Sun-12K-SG04LP3, který asi jako jediný allinone střídač na českém trhu podporuje bateri s s malým napětím. Ale jestli je to pro mou konfiguraci ta nejlepší volba ještě netuším? Znáte to někdo a bude to lepší než ty tři výše zmíněné?
Mám jej a používám. Už máme po rodině několik kusů.
Výhodu vidím ve 48V aku a možnosti až 150% přetížení na fázi.
Vydrží hodně, i když začnu nabíjet auto a přijde mi do toho další spotřeba, tak přetížení vydrží, že mikrovlnku, konvici apod vůbec nemusím řešit.
Docela zajímavé je přetahování se s troubou přes limit při pečení, ale dal to se ctí.
Ta možnost přetížení dělá strašně moc pro ekonomiku provozu. Ani jsem tomu zpočátku nevěřil.
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od PK23 »

Parametrama to tedy vypadá opravdu dobře. Ty origo baterie jsou samostatně zatraceně drahý, ale jinak ten kopec panelů, co to zvládne, klobouk dolů. Jen se směju při vzpomínce na diskusi v jiném vlákně o zapojování stringů do 150V. Na co koukneš, je to fakt řešení dobrý jen na ty stíny, jinak to jde prakticky všechno napeťově nahoru. To přetížení je úctyhodný. Jen se chci zeptat, jak je to s offgridem. Jede to i plně samostatně?
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od brumlaj »

Na první výkop jsem nenašel, zda si rozumí i s nějakými "běžnými" akumulátory (Pylontech ......)?
PK23 píše: pon led 23, 2023 8:29 pm...... zapojování stringů do 150V ...... jinak to jde prakticky všechno napeťově nahoru. ........
Ono to zde už jednou bylo. V době bůmu před deseti lety. Pak se objevil problém s PIDy, hasičema se zaštiťují prodejci optimizérů (a zejména SolarEdge), rukama se v tom hrabe kdekdo včetně nás, ....... což už je dost důvodů si vybrat. A cena mědi neklesá, takže investice lze přirovnat k investici do zlata ;-)
jenr
Příspěvky: 28
Registrován: ned led 08, 2023 7:47 pm

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od jenr »

jars10 píše: pon led 23, 2023 7:34 pm
jenr píše: pon led 23, 2023 5:55 pm Tak jsem našel ještě jeden zajímavej produkt, kterým je DEYE Hybrid Inverter Sun-12K-SG04LP3, který asi jako jediný allinone střídač na českém trhu podporuje bateri s s malým napětím. Ale jestli je to pro mou konfiguraci ta nejlepší volba ještě netuším? Znáte to někdo a bude to lepší než ty tři výše zmíněné?
Mám jej a používám. Už máme po rodině několik kusů.
Výhodu vidím ve 48V aku a možnosti až 150% přetížení na fázi.
Vydrží hodně, i když začnu nabíjet auto a přijde mi do toho další spotřeba, tak přetížení vydrží, že mikrovlnku, konvici apod vůbec nemusím řešit.
Docela zajímavé je přetahování se s troubou přes limit při pečení, ale dal to se ctí.
Ta možnost přetížení dělá strašně moc pro ekonomiku provozu. Ani jsem tomu zpočátku nevěřil.
Tak to bych měl zásadní dotazy, jestli si ten Sun-12K-SG04LP3 rozumí s bateriemi Eve LF280K Prismatic 280Ah - LiFePO4 - 3,2V A-grade?
Jestli to EGD připojí paralelně do sítě pro prodej přetoků?
A jestli na tom provozuje někdo string, který v zatížení davá jen 270V ?
A ještě mě napadá, jak je to s tím wifi loggerem napojený na Solarman, který prý posílá data jen jednou za 10 minut, stále to platí?
jars10
Příspěvky: 34
Registrován: úte lis 23, 2021 1:23 am

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od jars10 »

jenr píše: pon led 23, 2023 10:45 pm
Tak to bych měl zásadní dotazy, jestli si ten Sun-12K-SG04LP3 rozumí s bateriemi Eve LF280K Prismatic 280Ah - LiFePO4 - 3,2V A-grade?
Jestli to EGD připojí paralelně do sítě pro prodej přetoků?
A jestli na tom provozuje někdo string, který v zatížení davá jen 270V ?
A ještě mě napadá, jak je to s tím wifi loggerem napojený na Solarman, který prý posílá data jen jednou za 10 minut, stále to platí?
Nevím, jak by si s nimi měl rozumět... to musí BMS. Čtyři moji známí je mají, dodělali si k tomu BMS z Ali a komunikují přes CAN.
Měnič buď jede podle napětí aku nebo podle SOC. Umí olovo a Lithium obecně. Při regulaci podle napětí to není úpně jako u Victronu. Nemá V-sense vstup, takže to trošku lítá o úbytky na kabelech.
Podle SOC jede v pohodě. Komunikace CAN ála Pylontech. Odzkoušeno osobně mám i s Pytes a BYD.
Při zapojené komunikaci jede vše bez problémů.
Provozoval jsem přes rok v ostrovu, proto jsem tak řešil přetížení. Nyní už mám pár kousků připravených na on-grid. Visí to pouze na nepružnosti EGD a jeho neochotě plnit povinnosti. Certrifikát má, takže ano, proč by nepřipojil.
Mám je otestované i v LDS, takže za mne spokojenost. Regulace přesnější než Victron. Vypadá to robustně a solidně. Akorát o spolehlivosti se dozvíme až po pár letech. Záruka 5 let.
Má trochu problém při nadměrném rozvážení odběru na vstupu mezi CT a LD snímači. Občas vyhlásí error, když na jedné fázi začnu odebírat o 32A více než na druhých. Typicky nabíjení 1fáz. auta před měničem. Při erroru dost protivně a vlezle píská. Asi chce, abych si ho všimnul :-) Ale to by měla sw aktualizace vyřešit. Zatím to řeším přepnutím do módu "zero export to load".
V jednom případě provozuji cca na 250V a jede OK. Jen je pak problém dostat z něj ten výkon kvůli limitu proudu. Většinou se pohybuji okolo 430V.
Solarman si žije vlastním životem. Občas má výpadky komunikace, intervaly různé, cca 15 min? Jednou se mi přes něj podařilo i nastavit hodnoty napětí, ale druhý den bylo vše zpět. Tak jsem se na něj vykašlal a používám solar-assistant. Je prakticky on-line. A nemusí mi číňani lézt do měniče a mít možnost mi vypnout nebo i spálit domácnost.
jenr
Příspěvky: 28
Registrován: ned led 08, 2023 7:47 pm

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od jenr »

Ano nevyjádřil jsem se správně s tím, jestli by si ten DEYE střídač rozuměl s Eve LF280K Prismatic 280Ah. Zajímalo mě spíš, jestli těm bateriím budou vyhovovat výstupní DC parametry toho střídače, a jestli díky nim nedojde k zbytečnému zkrácení jejich životnosti? Protože aby to ekonomicky dávalo smysl, tak doufám, že by k němu měl jít bez problémů připojit AKUBOX LIFEPO4 230AH 51,2V 11,77KWH?

Pokud bych se ale rozhodl pro to, že si ten akumulátor nakonec poskládám sám, mohl by jsi poradit konkrétní BMS, který by byl nejvhodnější k 16 pospojovaným ks Eve LF280K Prismatic 280Ah?

Jinak povedlo se někomu z těch, kteří mají tento hybridní 3f. LEMAX DEYE SG04LP3 8-12kW splnit podmínky programem NZÚ a dostat na něj dotaci?
Existuje několik prodejců, kteří u tohoto střídače uvádí různé SVT kódy pro 12kW verzi: SVT32954,SVT30773 nebo SVT32119. Problém ale je, že po vyhledání tohoto SVT kódu na stránkách NZÚ to žádný výrobek nenajde: https://svt2014-2020.sfzp.cz/vyrobky/vy ... 73&field=3

A poslední dotaz, ten střídač má možnost do MPPT vstupu A připojit dva stringy, znamená to teda, že je nutné v případě rozdělení panelů do třech stringů, vést ze střechy ke střídači celkem tři páry solárních kabelů?
jenr
Příspěvky: 28
Registrován: ned led 08, 2023 7:47 pm

Re: Správný návrh FVE dle požadavků níže.....

Příspěvek od jenr »

Mám ještě dotaz, zda víte o někom, kdo dělá podklady pro NZÚ dotaci na FVE v jihočeském kraji? Potřebuji technickou zprávu (posudek s výpočtem produkce FVE) a nezbytnou část výkresové dokumentace. ?
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“