Baalikova FVE v Ceske Kanade

Pravidla fóra
Pro získání samostatného fóra týkajícího se Vaší vlastní elektrárny, kontakrujte některého z moderátorů nebo admina.
V takto získaném fóru budete mít k dispozici jedno vlákno, které si budete moci moderovat, připadně bude zamčené a budete moci přispívat pouze vy. Dále je ožné si založit další vlákna pro obecné diskuse.
Odpovědět
Baalik2
Příspěvky: 34
Registrován: pát led 06, 2023 10:03 am

Baalikova FVE v Ceske Kanade

Příspěvek od Baalik2 »

Vzhladom na to, ze ma skor bavi SW vyvoj, tak vlakno bude viac o SW casti elektrarni.
Navrh elektrarne bol na celkovu spotrebu domu postaveneho v r.2005 spolu s elektromobilom. V tomto momente sa pohybuje okolo 15MWh rocne, ale po vymene elektrickych primotopov za TC by mala spadnut pod 10MWh/rocne, takze objednana bola v roku 2020 od S-Power elektraren s parametrami:
  • 9.9kWp panelov - 22x 450Wp monokrystalickych AEG panelov
  • 10kW striedac Goodwe GW10K-ET
  • 14.4kWh baterie - 4x 3.7kWh SYL HV3700 baterii (bohuzial NMC)
  • AZ router na riadenie pretokov do bojlerov
  • e-go wallbox pre nabijanie elektromobillov (objednany samostatne)
Zapojenie prebehlo s mensimi komplikaciami:
  • elektrikar tu stravil asi 6 dni, hlavne kvoli AZ routeru:
    • zle zapojene fazy, meral 400V na faze
    • nemoznost pretiahnut kabel medzi poistkovymi skrinami (zjavne sa pri pokladani podlah prechodka zlomila a museli sme vrtat cez podlahu - vyriesi sa odstranenim pri instalovani TC
    • vymena zariadenia, pretoze prve nefungovalo
  • EGD odmietlo prve pripojenie kvoli neoznaceniu faz do elektromera (vtipne na tom je, ze EGD prerabal elektrinu na celej ulici rok predtym a fazy si neoznacili oni), musel to prist elektrikar znova oznacit. Zaujimave je, ze si EGD nechcelo zapojit HDO na odpajanie elektrarne aj napriek tomu, ze mam rezervovany vykon 9.9kWp v dedine s 20 domami a 1 pilou.
  • Reklamacia bola jedna a tykala sa skokov SoC baterie z 30%->10% a 85%->100%, vyriesili cez update firmware baterii aj striedaca (zatial som nemal sancu zistit, ci to pomohlo)
  • Inak co sa tyka projektu, dotaciam, komunikacie, technickych otazok a reklamacii, tak vsetko vyriesili rychlo a bez problemov
Po zapojeni som sa vrhol na domacu automatizaciu, plan bol raspberrypi, MQTT a par skriptov, ktore to budu ovladat a monitorovat:
  • raspberrypi dostalo:
    • MQTT - ako centralny messaging system cez ktory vsetko ide
    • InfluxDB - sekvencna databaza pre rychle dotazovanie monitoringu
    • Grafana - monitoring
    • Telegraph - prepisovanie MQTT sprav do InfluxDB
  • Samotne riesenie riadenia a monitoringu je vlastne len kopa jednoduchych Python scriptov:
    • striedac - script, ktory cita vsetky podstatne informacie cez UDP a posiela ich do MQTT kazdych 5 sekund
    • wallbox - script, ktory cita stav striedacu z MQTT a podla vyroby z PV, spotreby domu a stavu baterie spusta a vypina nabijanie, zaroven posiela do MQTT rychlost nabijania
    • AZ router - script, ktory cita stav striedacu z MQTT a podla exportov z FVE dopocitava kolko bojlery prave spotrebovavaju (z nejakeho dovodu to priamo ich API nema)
    • primotopy - nejde o automatizaciu, ale mam ich riadene tak, aby davali maximalny vykon dokopy 2.5kW v zime tak, aby vyuzivali FVE co najviac a neslo nic do baterie - spocitane mam, ze takyto odber dokazu mat cely den bez poklesu pohodlia doma
    • Skoda connect - script, ktory je pripojeny do Skoda connect a cita, ako dlho sa auto ma nabijat a stav baterie, info zas ide do MQTT
    • NIekolko senzorov pre citanie teplot v dome a CO2
    • napojenie na Yr.no a meteostanicu pre zobrazovanie info o pocasi
    • TODO:
      * po zapojeni TC monitoring cerpadla a nastavenie jeho preferovanych casov spolu s riadenim nabijania baterie v Eco rezime pre zimne obdobie tak, aby vyuzival najlacnejsie ceny na spote (momentalne som stale na virtualnej baterii, takze to nie je potreba)
Vysledok tohoto celeho je raspberrypi, ktore ma zatazenie <5% jedneho procesoru a tym padom je stabilne, bez vypadkov a dokaze riadit zariadenia takmer real-time (max. 5 sekund spozdenie). Toto som nevedel dosiahnut cez iobroker, alebo podobne sluzby, ktore prilis vytazovali CPU a tym padom museli byt riadene max. 1x za 30 sekund.

Tablet na stene, ktory zobrazuje nasledovny Grafana dashboard (cas a predpoved pocasia je vzdy aktualna, ale zvysok je z Oktobra):
Screenshot 2023-01-10 at 11.38.19.png
Screenshot 2023-01-10 at 11.38.19.png (894.54 KiB) Zobrazeno 941 x
Riadenie Wallboxu vyzera takto (riadi sa po 1A krokoch):
Screenshot 2023-01-10 at 11.41.09.png
Screenshot 2023-01-10 at 11.41.09.png (387.67 KiB) Zobrazeno 941 x
Chladenie striedacu - v lete dosahoval 85 stupnov a obmedzoval vyrobu, po odchladeni ma max. 55 stupnov:
IMG_2749.jpg
IMG_2749.jpg (426.12 KiB) Zobrazeno 941 x
9.9kWp elektrarna:
* 22 x 450Wp AEG panely
* 10kW Goodwe gw10k-et
* 22.2kWh SYL bat

2 elektromobily:
* Skoda Enyaq IV80
* VW e-golf
* go-e charger (script pre riadenie z pretokov z FVE)
Odpovědět

Zpět na „Elektrárny uživatelů“