Optimizéry a FVE bez baterie

Odpovědět
Frank
Příspěvky: 8
Registrován: čtv led 12, 2023 3:53 pm

Optimizéry a FVE bez baterie

Příspěvek od Frank »

Zdravím,

měl bych dotaz na nadšence a zkušené. Hledám firmu na realizaci fotovoltaiky. Střecha orientovaná na JV a fasáda orientovaná na JZ. Na tu fasádu svítí slunce hlavně v jarních a podzimních měsících a když je slunečno i v zimě. Na fasádu jsem chtěl dát panely s 15 st. sklonem. Firmy jako ČEZ nebo INNOGY s tím mají problém , že konstrukci na fasády nedělají. Jiná firma tvrdí, že se mi panely na fasádu nevyplatí a předložila mi výpočet, že stejný počet panelů na jednom stringu na fasádě vyrobí 2,5 KWh za rok a na střeše na druhé stringu 2,7 KWh za rok a když se dá tento počet panelů jen na střechu, tak to ročně vyrobí 5,8 a tudíž, že se dávat panely na fasádu nevyplatí. Nějak mi to přijde divné obzvláště, když je nyní v zimě slunečno a já vidím tu fasádu sluncem zalitou celých 5 hodin.
Myslíte si, že mají pravdu, když mi tvrdí, že se to nevyplatí?

Další problém je v potřebě optimizérů. Asi 100 mětrů vzdálené vysoké stromy hází na střechu po určitou denní dobu stín , není jednolitý, ale jsou to větve stromů. Jedna firma mi říká, že optimizéry netřeba, druhá, že mám dát optimizér pod každý panel a třeti firma tvrdí, že panely co mi nabízí ( Canadian Solar 450 Wp) mají bypassové diody a to prý plně nahrazuje ty optimizéry. Takže zas nevím kde je pravda a nechci udělat chybu.

Poslední problém, který se snažím vyřešit je ten, že mi známý co už FVE mají ( znám dva ) tvrdí, abych nedával peníze do baterií a raději zvolil akumulaci přebytků do vody. Že se mi investice do baterií prostě nikdy nevrátí. Firmy, co mi nabízejí realizace, mi všechny toto vymlouvají a dokonce jedna mi sdělila, že realizaci bez baterií ani dělat nebude. Argument je, že dotaze na baterie je vysoká, že se ochuzuji a možnost uložení a vypočítavají, že rozdíl mezi realizací bez baterií a s baterií je v podstatě po dotaci "pouhých 60000" . Jaká je Vaše zkušenost?

Moc děkuji za každé rady a postřehy
nijel
Příspěvky: 57
Registrován: pát úno 25, 2022 2:21 pm

Re: Optimizéry a FVE bez baterie

Příspěvek od nijel »

V zimě to na fasádě nejspíš vyrobí o trochu víc, ale je otázka jestli to za to stojí. Celoroční produkce určitě bude větší na střeše, protože větší produkce je v létě a na to je střešní umístění lepší. Co je lepší pak záleží spíš na požadavcích. Na https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/ se to dá spočítat pro konkrétní místo a orientaci.

Pokud už bez baterie, tak bych určitě bral měnič, ke ktrému jde baterie doplnit. To že se teď vyplatí přebytky prodávat neznamá, že to tak bude pořád. Baterka se naopak dá využít i na nabíjení ze sítě při nízkých cenách a omezení odběru ze sítě při těch vysokých, ale to si s tím člověk musí chtít hrát (pochybuju, že to někdo nabízí jako hotové řešení, jediné co jsem zahlédl, je že Nanogreen umí ovládat Victrony). Pro mě byl další argument pro baterku záloha, loni tu několikrát byl několikahodinový výpadek.
Frank
Příspěvky: 8
Registrován: čtv led 12, 2023 3:53 pm

Re: Optimizéry a FVE bez baterie

Příspěvek od Frank »

Díky za reakci,

chtěl jsem k FVE následně připojit klimatizaci co umí i vytápět a právě v těch jarních a zimních a podzimních dní by ta fasáda mohla dát něco na přitopení přes tu FVE. Netuším jak dalece je ta myšlenka bláhová. Určitě počítám s tím, že se tam už nyní dá měnič Solax X3 hybrid G4 10 KWh, jelikož třeba za několik let tam nějakou baterku dám. Ale jinak je fakt, že rozdíl mezi FVE bez baterií a s bateriema je 60000 - po dotaci. Životnost baterie je 15 let tak by se těch 60000 mohlo vyplatit. Je to dilema.

Lze dát optimizéry na panel dodatečně nebo je to problém? Nebo je třeba časem přidat? Firma mi nabízí Tigo TS4-AO.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Optimizéry a FVE bez baterie

Příspěvek od Diablo007 »

Mám fasádu a když v zimě je sníh tak já narozdíl od ostatních aspoň tou fasádou vyrábím. Nemám žádný skln je to prostě předsazená konstukce před zdi tedy čistá kolmice.
Sám jsi si odpověděl baterie ano či ne je rozdíl 60t a energie která zůstane doma.v baterií na noc nebo když na půl dne zaleze slunko se vždy hodí nemluvě o tom když náhodou spadne síť tak mít aspoň základní věci jako svícení ohřev ve éře je k nezaplacení.
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
visis
Příspěvky: 223
Registrován: stř kvě 25, 2022 7:44 pm

Re: Optimizéry a FVE bez baterie

Příspěvek od visis »

Nevím jak moc je orientovaná střecha k východu, ale pozor na to, že v zimě je slunce nízko nad obzorem a východní a západní střechu osvětluje velmi málo. Východní a západní dává v zimě cca jen půlku výkonu co čistý jih. V létě jen o cca 15% méně.
V lětě to obecně bude dávat moc a moc a v zimě málo. Takže myšlenka fasády, která bude k jihu a vlastně ke slunci téměř kolmo (teď je max vysoko jen cca 18°) není vůbec špatná. Tím by si výrazně navýšil zisky v zimě.
A jestli přes panely přechází stín, tak je to špatně. Představ si to jako hadici s vodou. Když ji v jednom místě přiškrtíš, tak prostě teče celkově míň. Jestli je stín, tak za mě optimizéry. A potom je už nikdo nedá, protože by ty panely musel rozpojit. Teda dá, ale bude to pakárna.
Solárník začátečník
Elektrárna 9,9 kWp, Goodwe GW10K-ET, baterie Dyness HV 17,8 kWh
Východ: 7x450 = 3 150 W
Jih: 8x450 = 3 600 W
Západ: 7x450 = 3 150 W
Jantic
Příspěvky: 61
Registrován: úte úno 08, 2022 10:51 am
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Optimizéry a FVE bez baterie

Příspěvek od Jantic »

fasáda v zimě je OK, pro představu 10x380Wp JV (kolmo) + 8x380Wp JZ (asi 35St) dává teď kolem oběda přes 4kW s rychlým náběhem po východu slunce.
6,5kWp +3,0kWp Solax X3, 23,2kWh Li
2,4kWp+SITON
TČ Alpha Innotec LWD50
Frank
Příspěvky: 8
Registrován: čtv led 12, 2023 3:53 pm

Re: Optimizéry a FVE bez baterie

Příspěvek od Frank »

díky všem za reakce, tu fasádu udělám. Je nebezpečné dávat panely na fasádu tak aby na ně někdo dosáhl rukou?
Momo
Příspěvky: 623
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Optimizéry a FVE bez baterie

Příspěvek od Momo »

Mělo by to být bezpečné, konektory budou schované.
Spíš pozor na případné úmyslné poškození nebo krádež, pokud je to veřejně přístupné a ne moc vysoko.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Optimizéry a FVE bez baterie

Příspěvek od pave69 »

Frank píše: čtv led 12, 2023 4:22 pm Další problém je v potřebě optimizérů. Asi 100 mětrů vzdálené vysoké stromy hází na střechu po určitou denní dobu stín , není jednolitý, ale jsou to větve stromů. Jedna firma mi říká, že optimizéry netřeba, druhá, že mám dát optimizér pod každý panel a třeti firma tvrdí, že panely co mi nabízí ( Canadian Solar 450 Wp) mají bypassové diody a to prý plně nahrazuje ty optimizéry. Takže zas nevím kde je pravda a nechci udělat chybu.
Já mám 2 stringy po 11 panelech, bez optimizérů, teď v zimě hodně stíny od komínů a sousedního domu. Z napětí na stringách je vidět, že postupně panely ve stínu nedávají nic (přemostí je bypass diody), ostatní jednou. Myslím si, že optimizéry nejsou potřeba, pokud mají stringy rezervu v napětí - tj. třeba max. napětí stringu je 450 V a MPPT se chytá už od 200 V. Navíc mám ve střídači zapnutý shadow scanning.
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Optimizéry a FVE bez baterie

Příspěvek od Beny »

Orientace na JV je super pro ranní a dopolední výrobu. Pokud nemáš od SV žádný stín budeš vyrábět již od časného rána.
Mám jeden string na garáži, je na JV. Těch keců co jsem slyšel, je to mezi stavbama, těch stromů okolo. Dnes vím že to byla ta nejlepší investice (musel jsem dělat i střechu).
IMG_20211009_082815.jpg
IMG_20211009_082815.jpg (1.36 MiB) Zobrazeno 1603 x
Jak vidíš stínohra hraje. Mám Solaredge, tedy systém, který má optimizer pod každým panelem, ikdyž není stín. Mám to i pro bezpečnost, bez komunikace s měničem jde z panelu jen 1V.
Optimizery samozřejmě něco přinesou. Je ale otázkou, zda cena za ně (u mne cca 1500,- ks) je adekvatní k zisku energie, které díky ním získáš.
Jsou ale situace (dvě orientace v jednom stringu), kde je to jistě hodně potřeba.

K baterii.
Měl jsem tři roky 10 kWh HV LG baterku. Za rok mě přinesla vždy cca 1,8 MWh. Baterii a celou FVE jsem si kupoval za své, bez NZU. Baterka stále 100K jen díky tomu, že nějaký borec rušil svůj projekt. JInak 150K.
Baterku jsem fakt honil, mám velkou spotřebu přes noc. Z cen za kWh je možné vypočíst co baterie přinesla.
Mám od ČEZu virtuáalku. Po té co změnili slevu na 100% jsem usoudil, že energii, kterou bych vložil do lithia (se ztrátami to dělalo cca 2,3MWh) pošlu raději ven do VB a baterku prodám.
Takto jsem fungoval rok. Nemámě žádné výpadky, takže zálohu jsem ani neřešil. Moje ongridy to ani neumí.
Moje řeči v té době k baterce, byly ve smyslu, Lithium patří do auta a ne do sklepa vzaly poslední dobou za své.
Vývoj na trhu, plány ERÚ s distribucí... mám obavy, že se na nás ženě velká změna. A je třeba se na ní připravit.
Jelikož se mě na střechu již nic více nevejde půjdu cestou AC couplingu na Victronu. Batery packy postavím sám z LiFePo článků, kde cena je myslím v pohodě.
Mám v plánu, až skončí fixace virtuálky či dojde k její změně, která nebude pro mne přijatelná, přejít na spot. Se změnou vytápění z plynu na TČ chci spotřebu více automatizovat než nyní.
Mám v plánu (pokud bude trh nakloněn) nakupovat v levných oknech v noci a spotřebovávat přes den.

Tolik asi k baterce. U tebe v ní hraje i fakt, že střechu pro letní výrobu máš jen JV. Až přijdeš odpoledne z práce, budeš koukat na panely, na které svítí slunce z úhlu. Sice něco taky dají, ale s baterkou vykreješ i tuhle spotřebu. Určitě bych počítal, koli spotřebuješ eněrgie mezi 16-7 hodinou raní a dle toho si zvolil, jak velkou baterku vlastně chtít.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Frank
Příspěvky: 8
Registrován: čtv led 12, 2023 3:53 pm

Re: Optimizéry a FVE bez baterie

Příspěvek od Frank »

Moc děkuji za reakce. Stromy hází stín v době kdy slunce neprochází nad hlavou a to cca. 3 hodiny . Předtím a potom je to čisté. Optimizery teda raději dám. Nabízí mi optimizéry TIGO TS 4 AO za 1600. Optimizéry Solaredge jsou ještě o 1000 dražší . Četl jsem, že Solaredge jsou výborné . Myslíte si, že je lepší dát Solaredge než-li TIGO?
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Optimizéry a FVE bez baterie

Příspěvek od Beny »

Solaredge jdou jen s měničem Solaredge
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“