FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Pravidla fóra
Pro získání samostatného fóra týkajícího se Vaší vlastní elektrárny, kontakrujte některého z moderátorů nebo admina.
V takto získaném fóru budete mít k dispozici jedno vlákno, které si budete moci moderovat, připadně bude zamčené a budete moci přispívat pouze vy. Dále je ožné si založit další vlákna pro obecné diskuse.
Odpovědět
Momo
Příspěvky: 627
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Příspěvek od Momo »

Ty relé jsou něco podobného, já budu mít 8x 230 V, budu je používat jenom na ovládání, za tím budou standardní stykače na DIN.

Mám kombinovaný bojler - elektrika 4 kW (3x 1,333 kW) + nepřímotopný výměník s teplosměnnou plochou 1 m2. Teď zapojenou do plynového kondenzačního kotle.

Úkolem regulace je využívat přebytky, ne vytápět za každou cenu elektrikou. Nakupovaná elektřina je dražší než plyn. Prodávaná elektiřina je levnější než plyn.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Momo
Příspěvky: 627
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Příspěvek od Momo »

Podělím se s nejnovějším nastavením řízení ostrovního/hybridního režimu.
Budu rád za případné náměty a komentáře.

Program v Node-RED.
Ostrov zapnu nebo vypnu na tvrdo nebo ho řídím automaticky.
Nastavení podle času nepoužívám, je vypnuté křížkem.

Primárně řídím podle SOC:
- pokud je SOC pod hodnotou SOCmin nebo nad hodnotou SOCmax (obě hodnoty včetně = a zároveň), pak jsem v hybridu, vypínám ostrov
- pokud je SOC mezi hodnotami (včetně) SOCmin + 2 a SOCmax - 2 - pak jsem v ostrovu
- pokud je SOC mezi hodnotami (včetně) SOCmin + 2 a SOCmax - 1 a zároveň výroba menší než 500 W - pak se přepnu do ostrovu

Nechci, abych se často přepínal z ostrovu do hybridu a zpět, ale také nechci každý den večer zbytečně vybít 3 % baterky, tak jsem to snížil na 2 %.
EDIT: Teď je 16:30 a baterka na 100 %, výroba 450 W. Kdybych to dělal manuálně, přepnu se do ostrova už teď.
Ale jak tohle udělat automaticky? AI a strojové učení neumím :)


Řídím Gridpoint. Při SOCmin jsem na 0 W, při SOCmax jsem na -250 W. Nechci při hybridním nastavení odebírat ze sítě, bráním se vyšší hodnotou Gridpointu.

Pak už je tam jenom vypínání ostrovu při zvýšeném odběru na kterékoli fázi.

Na závěr tlačítka pro nastavení standardních hodnot.

Ostrov.png
Ostrov.png (23.07 KiB) Zobrazeno 1230 x
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 488
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Příspěvek od pave69 »

Já to používám podobně, ale v HA, kde mám nastavené přepnutí na ostrov 1/2 hodiny před západem slunce, pokud je SOC alespoň 70%. Ten časový offset budu ještě během roku asi ladit, mám na západě různě stínící paneláky, tak uvidíme. Ta úroveň SOC je podle velikosti baterky a spotřeby domu, asi bych to mohl snížit možná na 50%.
Momo
Příspěvky: 627
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Příspěvek od Momo »

pave69 píše: pon úno 26, 2024 8:17 pm Já to používám podobně, ale v HA, kde mám nastavené přepnutí na ostrov 1/2 hodiny před západem slunce, pokud je SOC alespoň 70%. Ten časový offset budu ještě během roku asi ladit, mám na západě různě stínící paneláky, tak uvidíme. Ta úroveň SOC je podle velikosti baterky a spotřeby domu, asi bych to mohl snížit možná na 50%.
Díky, povzbudil jsi mě v mém záměru řídit to podle západu slunce.
Myslel jsem, že to je pro mě příliš velký úkol, ale nakonec to bylo jednoduché :)

V Node-RED jsem doplnil paletu node-red-node-suncalc.
https://flows.nodered.org/node/node-red-node-suncalc

Pro zadanou zeměpisnou polohu to vrací východ a západ slunce a spoustu dalších údajů, které nepotřebuju (poloha slunce...).
Čas východu a západu je možné posunout o zadaný počet minut vpřed nebo vzad.
S tímhle jsem si vystačil. Zatím jsem den zkrátil o 60 minut ráno i večer. Uvidím, jak to bude fungovat.
EDIT: úprava na 45 minut. To je pro dnešek 16:56. Dále se uvidí.
Výsledek je níže.


Ostrov.png
Ostrov.png (27.04 KiB) Zobrazeno 1122 x
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Momo
Příspěvky: 627
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Příspěvek od Momo »

Snad poslední důležité úpravy přepínání hybrid/ostrov, s tímto jsem už spokojený.

Parametry budu ladit. Zejména zapnutí ostrovu před západem slunce. Zatím 60 minut. Nastavím podle slunečných dnů, spíš budu snižovat.

Základní řízení je podle SOC.
Ostrov je mezi SOC 30-99 %, hodnoty je možné měnit. Na přepínání nám toleranci dva procentní body, aby mi to pořád nepřepínalo.
Pokud je SOC nízké, vypnout ostrov.
Pokud je SOC vysoké, ale už je 60 minut (můžu měnit) před západem slunce, zapnout ostrov.
Pokud je vysoká spotřeba, vypnout ostrov. Tady by to chtělo doplnit nějaký časový test, aby se to často nepřepínalo. Ale fázi přetížím výjimečně.
Jednotlivé podmínky jdou samostatně vypínat/zapínat.


Ostrov.png
Ostrov.png (22.9 KiB) Zobrazeno 1023 x
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Momo
Příspěvky: 627
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Příspěvek od Momo »

Automatický zápis dat z Node-RED do formuláře Googlu vypadá zatím takto:
- každou půlnoc se vypíší hodnoty z předchozího dne
- zobrazí se datum zápisu (následující den po datech)
- výroba na MPPT (3x)
- toky energie mezi AC-IN, AC-OUT a INV.

První porovnání s VRM počátkem března.

Formulář.png
Formulář.png (9.38 KiB) Zobrazeno 1020 x
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Momo
Příspěvky: 627
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Příspěvek od Momo »

Výsledky za 2024/02:

Dosaženo soběstačnosti, odpojení od DS by bylo možné.
Spotřeba 373 kWh, výroba DC 553 kWh, prodej 146 kWh (victron hlásí: 138 kWh), nákup 3 kWh (victron hlásí: 1 kWh - stykače a AC-Guard před AC-IN).

Důsledným odpojováním od sítě do ostrovu a nastavením správného Gridpointu se podařilo snížit odběry ze sítě na minimum.

V ceklovém součtu už jih nedává více než východ+západ. Dává 42 %, což je pořád více než 33 %.

Průměrné denní hodnoty výroby kWh/kWp:
- východ - 5,30 kWh/kWp/den
- jih - 8,03 kWh/kWp/den
- západ - 5,71 kWh/kWp/den

Výroba DC 553 kWh, podle výpočtu PV GIS (viz statistiky za červen) 659 kWh.
Tj. -16 %. A to bylo o den více :)

2024-02_Graf.png
2024-02_Graf.png (48.27 KiB) Zobrazeno 941 x
2024-02_Tabulka.png
2024-02_Tabulka.png (78.73 KiB) Zobrazeno 941 x
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 351
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Příspěvek od vk_1 »

Momo píše: pát bře 01, 2024 4:13 pm Průměrné denní hodnoty výroby kWh/kWp:
- východ - 5,30 kWh/kWp/den
- jih - 8,03 kWh/kWp/den
- západ - 5,71 kWh/kWp/den
Průměrně máš za únor 1,27 kWh/kWp za den. 553 / 29 / 15 = 1,27
Takže tyhle čísla jsi asi spočítal nějak divně, nebo to nechápu :)

Mimochodem tady na severu mám 0,86 kWh/kWp na den. A to mám více panelů ve sklonu na jih. Ten rozdíl v oblačnosti byl únoru zase obrovský.
Momo
Příspěvky: 627
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Příspěvek od Momo »

Jj, kouknul jsem do jiných sloupců. Už při opisování mi to přišlo nějaké vyšší než posledně :)

Správně je těch 1,06/1,61/1,14 kWh/kWp/den.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Sepp
Příspěvky: 2
Registrován: ned bře 03, 2024 4:48 pm

Re: FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Příspěvek od Sepp »

Ahoj, chci se zeptat někoho kdo má FVE na ploché střeše. Já mám 5 stupňů spad na jih. Plocha Strechy 380 m čtverečních. Chtěl bych instalovat FVE nevím kolik? Spotřeba domu 23 MW/ rok. Vše na ele. Otop v zimě + 3 x kanadska kamna. Jinak elektro kotel a voda do podlahy.
Uvažoval jsem o 15 KWp + 42 KWh inteligentní baterie zaměřena na SPOT. Větší spotřeba je v zimě. Panely mužu natočit jak budu potřebovat? Jsem na jihu ČR.
Mate radu z provozu zda by to mohlo chodit.
Pozorovanim SPOT cen jsem zjistil, ze se momentálně nakoupi levněji než vlastní výroba?
Je to dobra úvaha? Jaké řešení by bylo optimální z provozu.
Předem dekuju. Sepp
Momo
Příspěvky: 627
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Příspěvek od Momo »

Sepp píše: ned bře 03, 2024 5:12 pm Ahoj, chci se zeptat někoho kdo má FVE na ploché střeše. Já mám 5 stupňů spad na jih. Plocha Strechy 380 m čtverečních. Chtěl bych instalovat FVE nevím kolik? Spotřeba domu 23 MW/ rok. Vše na ele. Otop v zimě + 3 x kanadska kamna. Jinak elektro kotel a voda do podlahy.
Uvažoval jsem o 15 KWp + 42 KWh inteligentní baterie zaměřena na SPOT. Větší spotřeba je v zimě. Panely mužu natočit jak budu potřebovat? Jsem na jihu ČR.
Mate radu z provozu zda by to mohlo chodit.
Pozorovanim SPOT cen jsem zjistil, ze se momentálně nakoupi levněji než vlastní výroba?
Je to dobra úvaha? Jaké řešení by bylo optimální z provozu.
Předem dekuju. Sepp
Zdar, na mých datech za 3/4 roku můžeš vidět, jak reálně funguje 15 kWp. Jak vyrábí jednotlivé směry. Najdeš tam i schéma, jak je to rozložené.
Rozděl si svoji spotřebu po měsících a spočti výrobu po měsících a můžeš si to porovnávat. Ale i tak musíš počítat, že třeba týden v kuse vyrobíš podstatně méně. A tomu můžeš přizpůsobit návrh systému.

Pro zimní výrobu rozhodně sklon na jih, už 30° by mohlo fungovat dobře. Udělat to tak, aby šel ometat sníh. Aby spodní hrana panelu byla aspoň 20 cm nad zemí. Samozřejmě lepší větší sklon, ale bude dražší konstrukce, větší přitížení a musí být větší rozestupy z důvodu stínů. Stíny řeším ve 3D programu, jsem stavař. S tím bych uměl případně pomoci.

Těch 23 MWh/rok v elektrice, to je teda nálož. To v zimě nevytopíš z FVE v žádném případě.
Bylo by dobré zvážit pořádné zateplení (pokud už není) a změnit vytápění na TČ. Podlahové teplovodní vytápění by tomu vyhovovalo. To by v daném případě mohlo ušetřit hodně MWh/rok.

SPOT je teď levný, těžko říct do budoucna a zejména v zimě, kdy budeš té elektriky potřebovat nejvíc.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Sepp
Příspěvky: 2
Registrován: ned bře 03, 2024 4:48 pm

Re: FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Příspěvek od Sepp »

Zdravim, dekuju za data.
Topeni el. kotel celkem spotreba 14 MW topeni/ rok/ podruzne mereni. Tep cerpadlo melo na simulaci o malo mensi spotrebu, ale vysoke porizovaci nakldy. Radsi jsem vlozil penize do zatepleni + kvalitni okna. Ostatni spotreba rozdelena do mesicu celkem rovnomerne.
Asi zvolim 20,75kWp system polozeni A do atiky drazsi uchyceni jasny, vysku zvolim 20 cm( mel jsem nizsi dekuju) a 11,6 kWh baterii + virtualni baterie= navratnost dnesni podminky 10 let. Jeste jsem dal rezervu 100 tis. do oprav po dobu 10 let. Mam navysit fond oprav?
Vyrobim skoro vse za zname ceny nejvice leto, ale pri zpetnem odberu ty poplatky :(
SPOT ma nyni lepsi navratnost, ale hodne neznamou predikci cen.
Kolik je normalni spotreba v kW tep.cerpadlo domu s plochou strechou na otop, prosklena plocha 50% obvod sten, 7% stresní okna na m ctverecni?
Jeste uvazuji o klima chlazeni/ topeni zatim nemam. Mozna trochu preklene zacatek a konec top. sezony. Je to mozne?
Hledam kde jeste smysluplne usporit. Asi jako kazdy.
Jeste jednou dekuju! Hezky vecer Sepp.
danidani
Příspěvky: 308
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Příspěvek od danidani »

Instalace větší než 10 kWp vylučuje virtuální baterii, tedy snad to tak stále platí. Zrovna tak nákup na spotu a virtuální baterii nejde společně. Dohledej si, kdo aktuálně virtuální baterii nabízí a jaké má podmínky.
h4nz3k
Příspěvky: 11
Registrován: pát zář 09, 2022 6:41 am

Re: FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Příspěvek od h4nz3k »

Sepp píše: ned bře 03, 2024 10:19 pm Zdravim, dekuju za data.
Topeni el. kotel celkem spotreba 14 MW topeni/ rok/ podruzne mereni. Tep cerpadlo melo na simulaci o malo mensi spotrebu, ale vysoke porizovaci nakldy. Radsi jsem vlozil penize do zatepleni + kvalitni okna. Ostatni spotreba rozdelena do mesicu celkem rovnomerne.
Asi zvolim 20,75kWp system polozeni A do atiky drazsi uchyceni jasny, vysku zvolim 20 cm( mel jsem nizsi dekuju) a 11,6 kWh baterii + virtualni baterie= navratnost dnesni podminky 10 let. Jeste jsem dal rezervu 100 tis. do oprav po dobu 10 let. Mam navysit fond oprav?
Vyrobim skoro vse za zname ceny nejvice leto, ale pri zpetnem odberu ty poplatky :(
SPOT ma nyni lepsi navratnost, ale hodne neznamou predikci cen.
Kolik je normalni spotreba v kW tep.cerpadlo domu s plochou strechou na otop, prosklena plocha 50% obvod sten, 7% stresní okna na m ctverecni?
Jeste uvazuji o klima chlazeni/ topeni zatim nemam. Mozna trochu preklene zacatek a konec top. sezony. Je to mozne?
Hledam kde jeste smysluplne usporit. Asi jako kazdy.
Jeste jednou dekuju! Hezky vecer Sepp.
Ahoj,

- Kdo dělal simulaci na TČ a s jakými vstupy? TČ uspoří cca 50% elektříny oproti elkotli, navíc proč uvažovat ještě o klimatizaci na dotápění?
- Jak píše kolega nade mnou, VB je omezena 10kWp
- Nevyjdou peníze na kombinaci TČ + menší FVE, která to TČ ukrmí po co největší část roku + splní podmínky VB?
- Počítej s tím, že v době, kdy potřebuješ nejvíc topit, FVE nevyrobí skoro nic. :cloud:
Momo
Příspěvky: 627
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Příspěvek od Momo »

Sepp píše: ned bře 03, 2024 10:19 pm
Prosím, založ si pro další rozvíjení svého tématu vlastní vlákno. Díky.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Momo
Příspěvky: 627
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Příspěvek od Momo »

Prosím zkušenější elektrikáře o radu ohledně změny zapojení bojleru.

IDEA: Lépe vytěžovat výrobu FVE, řízení podle aktuální výroby a SOC bez výrazného cyklování baterky. Wattrouter nebo podobně nechci, nejraději bych nabíjel ještě v době, kdy jsem v ostrovu.

Z důvodu nedostatku relé v systému Victron mám zatím zapojené do bojleru tři fáze, ale jističem mám puštěnou pouze jenu fázi, na které mám doma nejmenší zátěž. Ostatní dvě fáze jsou vypnuté. Výsledkem je provoz bojleru pouze na příkonu 1,33 kW a pouze podle nastaveného programu.
Mám na cestě z Číny osmikanálové relé pro HA/Node-RED, kterým bych chtěl ten bojler řídit. Až zprovozním, ukážu. Zároveň mám z bojleru vytažené teplotní čidlo.
V současné době řídím podle teploty v bojleru, termostat na bojleru mám nastavený na vyšší hodnotu jako druhý bezpečnostní teplotní termostat.

Mám nově navržené třetí schéma (vlevo dole).
Můžu provozovat na jedné nebo dvou fázích. Fáze pro svorky 2 a 3 raději stejná, kdybych v systému omylem spustil oba přívody.
Mám nejméně vytíženou druhou fázi, tam bych měl jenom bojler a TČ bazénu.
Principem je zapojit dvě spirály do série a snížit tak jejich příkon z 1,33 kW na 0,67 kW, což je už relativně malá zátěž a tato výroba by měla být k dispozici po velkou část roku. Naopak 1,33 kW je poměrně málo a když je velká výroba, chtěl bych tam pustit 2,67 kW.
Také jsem zvažoval dát do série tři spirály a měl bych nejnižší výkon jenom 0,44 kW, ale za cenu toho maxima na 1,33 kW.

Podružná je doutnavka, která by nestítila při všech možnostech zapojení. Ta nesvítí ani teď, svítí jenom při přívodu 1.
(možná natáhnout ze společné svorky spirál dva vodiče, jeden rovnou na N, druhý přes doutnavku, ale to není důležité)
Bojler.png
Bojler.png (47.83 KiB) Zobrazeno 677 x
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Příspěvek od eduard22 »

Bacha na průřez N! Máš tam jen 2,5mm, ale všechny 3 tělesa dokopy jej zatíží skoro 4kW! Tj. přes 17A!
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Cmrnda
Příspěvky: 631
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Příspěvek od Cmrnda »

eduard22 píše: pon bře 04, 2024 2:51 pm Bacha na průřez N! Máš tam jen 2,5mm, ale všechny 3 tělesa dokopy jej zatíží skoro 4kW! Tj. přes 17A!
Aha, najednou neznáš třífázový proud. Když pojede na všechny fáze s udaným zatížením tak proud přes N vodič poteče, no přesněji nepoteče žádnej.
Jinak se ptal elektrikářů a né komeníků. :lol:
Nevím proč tam má navrženo spínání L2 2x, ale to je fuk.
Jinak nevím co s těma bojlerama furt všichni vymejšlíte. :shock:
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Kostěj
Příspěvky: 141
Registrován: stř čer 08, 2022 9:05 pm
Bydliště: Dobrovicko
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16

Re: FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Příspěvek od Kostěj »

Hezky vymyšleno. Pokud se zapojí doutnavka mezi 1 a 2 (a zkontroluje se její vestavěný odpor), měla by svítit vždy (podmínka je 1 a 2 rozdílná fáze). Max. proud nulákem bude 12A, to je v pohodě. Vlastně bude menší, protože fázový posun, ale přijde mi zbytečný to počítat.
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Příspěvek od eduard22 »

Cmrnda píše: pon bře 04, 2024 3:08 pm
eduard22 píše: pon bře 04, 2024 2:51 pm Bacha na průřez N! Máš tam jen 2,5mm, ale všechny 3 tělesa dokopy jej zatíží skoro 4kW! Tj. přes 17A!
Aha, najednou neznáš třífázový proud. Když pojede na všechny fáze s udaným zatížením tak proud přes N vodič poteče, no přesněji nepoteče žádnej.
Jinak se ptal elektrikářů a né komeníků. :lol:
Nevím proč tam má navrženo spínání L2 2x, ale to je fuk.
Jinak nevím co s těma bojlerama furt všichni vymejšlíte. :shock:
Narážel jsem na 2. a 3. schema ;-) - kde jsou všechny 3 fáze nikoliv proti sobě (to jsme si už dávno vysvětlili, že chápu, že teče proud jen mezi fázema a do N nic, leda jen mikroporoud z doutnavky), ale schemata - kde jsou všechny 3 tělesa ze všech tří fází zapojeny proti N!!!
Už?
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Příspěvek od eduard22 »

Kostěj píše: pon bře 04, 2024 5:05 pm .....
Max. proud nulákem bude 12A, to je v pohodě. Vlastně bude menší, protože fázový posun, ale přijde mi zbytečný to počítat.
Ano budeli 3f systém z DS nebo 3f měniče s fázovým (časovým) posunem (120 st) fází, pak ano, ale co 1f měnič kdy je jeho jediný výstup rozklemován do vešch tří fází!?
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Cmrnda
Příspěvky: 631
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Příspěvek od Cmrnda »

eduard22 píše: pon bře 04, 2024 5:09 pm
Kostěj píše: pon bře 04, 2024 5:05 pm .....
Max. proud nulákem bude 12A, to je v pohodě. Vlastně bude menší, protože fázový posun, ale přijde mi zbytečný to počítat.
Ano budeli 3f systém z DS nebo 3f měniče s fázovým (časovým) posunem (120 st) fází, pak ano, ale co 1f měnič kdy je jeho jediný výstup rozklemován do vešch tří fází!?
Tak tam nemůže vést "třífázový" kabel ale musí vésti alespoň 3x2x2,5 + PE. Nesmí se ani posílit N vedením v jiném obložení.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Příspěvek od eduard22 »

Cmrnda píše: pon bře 04, 2024 6:45 pm ....
Tak tam nemůže vést "třífázový" kabel ale musí vésti alespoň 3x2x2,5 + PE. Nesmí se ani posílit N vedením v jiném obložení.
3x2x2,5??? :shock: Myslel jsem alespoň 5x4! Ale 3x2x...??? - co to kua je za kabel s různým přůřezy??? Nemáš tam těch x x x nějak moc? :?
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
pibi
Příspěvky: 111
Registrován: ned dub 23, 2023 5:25 pm
Bydliště: Východně od 3nce
Výkon panelů v FVE [Wp]: 14
Kapacita baterie [kWh]: 28

Re: FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Příspěvek od pibi »

eduard22 píše: pon bře 04, 2024 2:51 pm Bacha na průřez N! Máš tam jen 2,5mm, ale všechny 3 tělesa dokopy jej zatíží skoro 4kW! Tj. přes 17A!
Technické parametry
Počet žil x jmenovitý průřez: 5 x 2,5 mm2
Tvar jádra: RE
Obsahuje ochranný vodič PE: ano
Jmenovité napětí: 450/750 V
Zkušební napětí: 2,5 kV
Proudová zatížitelnost v zemi / na vzduchu: 36 A / 25 A

Asi celkem v klidu i všechna 3 tělesa na 1 fázi :worker:
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: FVE na ploché střeše - optimalizace návrhu

Příspěvek od eduard22 »

Co to plácáte ksakru, když by měl 1f výstup z měniče - tedy ne tři fáze v časovém (fázovém) posunu , ale 1f jen rozklemovánou do všech tří těles, šel by pak součtový proud ze všech tří těles (3x1.33kW) čili skoro 4kW! do jediného N (obr 2) o jen 2,5mm a takový průřez je na max 16A! Na 3,6kW! A ne na 25A nebo dokonce 36A... (5,7kW nebo dokonce 8.2kW...)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Odpovědět

Zpět na „Elektrárny uživatelů“