Ostrovní Fve výkon

Odpovědět
dyntyd
Příspěvky: 3
Registrován: stř led 18, 2023 6:42 am

Ostrovní Fve výkon

Příspěvek od dyntyd »

Ahoj chtěl bych se poradit ohledně výkonu a stavby vlastní Fve na ostrovní systém.
Momentálně děláme velkou rekonstrukci a mám možnost postavit Fve na střechu s dobrým směrem, byt bude vytápěn infra panely na el. spotřeba 3200Kva ohřev vody boiler s TP spotřeba 850Kva spotřeba na ostatní spotřebiče cca 2200Kva
Momentálně budeme dělat rozvody El.a jde mi také o přípravu na Fve.
Ale spíše mi jde o výkon jaký by jste navrhli , nechtěl bych být uplně soběstačný , ale pouze částečně si kompenzovat spotřebu domácnosti.
Máte nějaké doporučení na výrobce a nebo panely , které by jste doporučili ?
Jsou mé myšlenky správné postavit cca 3kvp bude to dostatečné na kompenzaci spotřeby cca 50% ?

Děkuji moc
Přílohy
2023-01-18 06_51_32-ViewCompanion Pro - [sken301812 (1).pdf].png
2023-01-18 06_51_32-ViewCompanion Pro - [sken301812 (1).pdf].png (230.78 KiB) Zobrazeno 1012 x
2023-01-18 06_47_56-Základní • Mapy.cz.png
2023-01-18 06_47_56-Základní • Mapy.cz.png (1.48 MiB) Zobrazeno 1012 x
Nautilus
Příspěvky: 211
Registrován: sob dub 10, 2021 2:00 pm

Re: Ostrovní Fve výkon

Příspěvek od Nautilus »

Dovolím si pár technických poznámek a budu se snažit příliš nerýpat.

- Ostrovní FVE (FVE - zkratka pro fotovoltaickou elektrárnu) s výkonem 3kWp (kWp - kilowat peak) bude problém skloubit se spotřebou domu. Nepíšeš nic o baterii, takže hádat kolik energie bude smysluplně využito momentálně nelze. Bude dost problematické vyřešit který spotřebič bude napájen z FVE v ostrovním režimu a který z DS (zkratka pro distribuční soustavu) a přepínání spotřebičů mezi FVE a DS.

- Spotřeba se udává v jednotkách Wh, kWh, MWh (jen si tipnu, že místo kWh jsi použil vlastní jednotku "Kva")

- Další důležitá věc je, že na topení FVE příliš nepřispěje. Pokud jsem rozluštil spotřebu topení 3,2MWh za rok, tak odhaduji, že výkon FVE by mohl pro topení stačit (možná) v době, kdy topit netřeba. Vzimě FVE dává příliš málo. Bylo by dobré napsat příkon topení, pak by se dalo o využití FVE diskutovat. Ber ale v úvahu, že aby se FVE dala alespoň částečně využít pro topení musí být její výkon několikanásobně větší.

- Tebou navrhovaný projekt by mohl celkem slušně sloužit pro ohřev TUV. Na fóru najdeš na toto téma rozsáhlou diskuzi.

- Poznámka na okraj: Střechu máš skvělou. Ta by chtěla být celá pokryta panely.

- A ještě jsem si povšimnul toho stromu (na fotce vlevo dole). Nebude k večeru stínit?
Momo
Příspěvky: 623
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Ostrovní Fve výkon

Příspěvek od Momo »

Určitě to udělat otevřené, aby šlo do budoucna rozšiřovat. 3 kWp tak pro bojler. Zapanelovat co největší plochu.
Nepíšeš tam o baterce, min 10 kWh.
Píšeš o spotřebě hlavně na bojler a vytápění. To vytápění se moc nepotká s výrobou. Max přechodová období, ale se 3 kW bych s tím nepočítal.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
eduard22
Příspěvky: 989
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Ostrovní Fve výkon

Příspěvek od eduard22 »

Soběstačnost jo? Tak to jen se třemi kWp zapomeň!
Od podzimu do jara za šera dává fotovoltaika sotva 10% z kWp :-(
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Nautilus
Příspěvky: 211
Registrován: sob dub 10, 2021 2:00 pm

Re: Ostrovní Fve výkon

Příspěvek od Nautilus »

Doporučuji přečíst:
FVE a přímotopy
dyntyd
Příspěvky: 3
Registrován: stř led 18, 2023 6:42 am

Re: Ostrovní Fve výkon

Příspěvek od dyntyd »

Ahoj , děkuji za reakce,

Ano spletl jsem se v jednotkách, vše myšleno kWh.

žádný strom nám nestíní , proč jen tak malou část , kvůli tomu že střecha je dalších 3 bytů.
Ostrovní systém bych určitě použil s bateriemi, moje myšlenka je částečně kompenzovat topení ale nejen to defacto spotřebu domácnosti. s tím , že když budu mít nabito, tak jedu z baterek a nebo z panelu , pokud svítí a pokud ne jedu ze sítě. Pokud jsem dobře pochopil , měnič muže dát pouze jeho maximální výkon , to znamená , že je blbost napojit Fve na odběr celé domácnosti myslí. to znamená mít třeba baterky na výkon 10kWh a měnič 3000w tak z toho mohu napájet z Fve pouze max výkon 3000w ?

Děkuji za objasnění a doporučení H.
KubisKV
Příspěvky: 237
Registrován: úte bře 30, 2021 8:44 am

Re: Ostrovní Fve výkon

Příspěvek od KubisKV »

Ahoj,

ano, pokud bude měnič 3kw, můžeš z nej tahat do domácnosti jen 3kw. Při větším odběru se prehodí na síť. Já to doma mám taky na 3kw měnič. Takže když jede pračka, nepustíš už nic jiného nad 1Kw-(myčka, rychlovarka atd.) přetěžování měniče není vhodné. A to co psali ostatní s více panely je pravda. Pokud mas finance a možnost osadit plnou střechu panelů, udělej to. Pokud dáš jen 3kwp panelů, budeš soběstačný v létě, pokud bude svítit. Čím více panelů, tím delší dobu budeš mít ohřátou vodu a snížíš i spotřebu ze sítě. 3kw měnič je nejvíce použit u 24V systému. Jestli zacinas, udělej rovnou 48V a tam jsou měniče od 4-8kw. To už by bylo možné prát a třeba ohřát bojler současně. Nebo jdi cestou hybridu, kde si zažádáš o připojení a fve ti pojede dle tvého chování k baterce, když zrovna nesvítí. Tam neresis, jestli pretizis měnič, nebo máš dostatek v baterkách.
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Ostrovní Fve výkon

Příspěvek od josse »

dyntyd píše:Ahoj , děkuji za reakce,

Ano spletl jsem se v jednotkách, vše myšleno kWh.

žádný strom nám nestíní , proč jen tak malou část , kvůli tomu že střecha je dalších 3 bytů.
Ostrovní systém bych určitě použil s bateriemi, moje myšlenka je částečně kompenzovat topení ale nejen to defacto spotřebu domácnosti. s tím , že když budu mít nabito, tak jedu z baterek a nebo z panelu , pokud svítí a pokud ne jedu ze sítě. Pokud jsem dobře pochopil , měnič muže dát pouze jeho maximální výkon , to znamená , že je blbost napojit Fve na odběr celé domácnosti myslí. to znamená mít třeba baterky na výkon 10kWh a měnič 3000w tak z toho mohu napájet z Fve pouze max výkon 3000w ?

Děkuji za objasnění a doporučení H.
Klidně je možné mít 2x5kW=10kW výkon do jedné fáze AC, 20kWh baterii, 3kWp na střeše.

Ostrovní není s takhle malou střechou úplně snadné a výhodné.

U 3kWp + hybrid vidím problém s vlastní spotřebou a pokrytím celé domácnosti.

U pouze části domácnostmi zase bude malé využití, baterie nabité, svítí, ale spotřebiče na FVE okruhu nevyužité, zato jiné na DS v provozu.

Kdo to bude montovat, kdo to bude provozovat? Jaká je přípojka. Jaké jsou rozvaděče? Jaké je místo a podmínky v technické místnosti?

Díky té střeše se mi zdá nejvhodnější multiplus II Powerassist. A přemýšlet kam ještě dát panely.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Diablo1st
Příspěvky: 976
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Ostrovní Fve výkon

Příspěvek od Diablo1st »

Ak bude menič umiestnený niekde v byte tak o čínskych variantách ani neuvažovať z dôvodu hlučnosti!

Chcelo by to niečo takéto 8-)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
misif
Příspěvky: 89
Registrován: stř zář 14, 2022 10:49 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9960
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Ostrovní Fve výkon

Příspěvek od misif »

Pokud dáš např. Leapton LP182*182-M-54-MH, tak jich bez problému naskládáš 12 a máš krásnou 4,9kWp jižní elektrárnu, kolik procent ti to ušetří ti nikdo neřekne, když sám neznáš svou spotřebu.
Ohledně ostrovu nevim, když už tak alespoň zjednodušené připojení, pokud bys měl mít v létě přebytky, tak bych maximalizoval prodej nebo použil VB dokud je v nabídce, samozřejmě se nabité akumulátory a ohřátý bojler vždycky hodí, ale půl roku ti to nepodrží a v létě budeš mít bez problému průměr výroby přes 20kWh/den, v zimě tak 5.
dyntyd
Příspěvky: 3
Registrován: stř led 18, 2023 6:42 am

Re: Ostrovní Fve výkon

Příspěvek od dyntyd »

Ahoj, děkuji za komentáře,
Spotřebu znám , psal jsem nahoře, v rámci topení nemá smysl zapojovat na panely , ale mohu přeci připojit ohřev vody a nebo lednici či nějaký spotřebič , který může být každý den v provozu , to pak dává smysl nebo ne ?
jaké jsou vaše zkušenosti v rámci baterek ? už jsem slyšel dost informací o tom , že baterky se nikdy nevrátí v rámci investice , že jejich kapacita padá po prvním roce atd. ? jaké jsou reality ?

Děkuji za info H.
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“