AZ router x SunBerry Unipi s103

Odpovědět
kucera
Příspěvky: 12
Registrován: stř úno 08, 2023 10:52 am

AZ router x SunBerry Unipi s103

Příspěvek od kucera »

Zdravím,

nemáte někdo zkušenost se SunBerry Unipi s103 vG2, kterou začal montovat SolidSun místo AZ Routeru?

SolidSun mi po 6měs přijel namontovat FVE a dali mi (místo objednaného AZ Routeru) ten zmiňovaný AZ Router s odůvodněním, že „na AZ router jsou množící se reklamace a neodladěnost firmware AZ routeru“.

Nevyznám se v tom, poslali mi jen nějaké marketingové řeči, tak se chci ujistit, zda se mnou nechtějí nějak „vydrbat“. Je to srovnatelné / lepší / nebo horší? Je tedy SunBerry Unipi s103 plnohodnotný wattrouter? Nebo nějaká méně funkční levnější náhražka.

V počáteční fázi jsem chtěl wattrouter mít propojený s bojlerem 200l, 3,3kW (3x220V), a akumulovat přebytky i do vody (po nabití baterií). A tady je pro mě zejména důležité, aby bylo možno nastavit, že bojler se bude ohřívat přes den (tj. přímo z FVE a nikoli večer ze sítě).

Díky
Ro-MAN
Příspěvky: 2
Registrován: stř dub 19, 2023 4:18 pm

Re: AZ router x SunBerry Unipi s103

Příspěvek od Ro-MAN »

Dobrý den zjistil jsem že váš dotaz je úplně stejný jako můj. Už jste na tuto svou otázku získal někde nějakou odpověď?
Sten77
Příspěvky: 150
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: AZ router x SunBerry Unipi s103

Příspěvek od Sten77 »

Mám FVE od stejné firmy. Vzhledem k ceně AZ-routeru jsem se s nimi dohodl, že ho nechci, protože se ta investice nikdy nevrátí. Jaké bylo moje překvapení, když mi FVE nainstalovali, tak mám v rozvaděči taktéž instalován SunBerry Unipi. Nejspíše mají unifikované rozvaděče a dávají to všem stejně. Elektrikáři mi řekli, že je to příprava do budoucna. Solidsun mně žádné nastavení nenabízel :D .
AZ router funguje malinko na jiném principu. Je zapojen až za měřením FVE a elektrárna o něm neví. Přebytky je schopen posílat do připojených spotřebičů.
SunBerry Unipi s103 vG2 obsahuje Raspberry Pi a je připojen přes RS485 ke střídači se kterým komunikuje. Po nastavení tedy bude schopen vyčítat veškerá data a opět podle zatížení spínat různé spotřebiče v domácnosti.
Solidsun používá střídače Goodwe. Nejjednodušší cesta jak můžeš spínat bojler je přes dry contact. K němu připojíš obyčejné relé, kterým budeš spínat bojler. V nastavení střídače nastavíš při jakém výkonu FVE má dry contact sepnout.
Nebo to můžeš mít daleko sofistikovanější a bojler spínat na základě více parametrů, pak požádej Solidsun, ať ti nastaví SunBerry Unipi.
Ještě jak píše kolega v prvním příspěvku, že bude mít v bojleru 200l tři tělesa o celkovém příkonu 3,3 kW. Tak si myslím, že to těleso je na tento bojler zbytečně výkonné. Bohatě by stačilo jedno těleso o příkonu 2 až 2,5 kW. Střídač je asymetrický, tak nemá problém poslat tento výkon do jedné fáze. I toto méně výkonné těleso bojler ohřeje za cca 4 hodiny.
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
Ro-MAN
Příspěvky: 2
Registrován: stř dub 19, 2023 4:18 pm

Re: AZ router x SunBerry Unipi s103

Příspěvek od Ro-MAN »

Ahoj, moc děkuji za tuhle odpověď. Je to zatím nejlepší odpověď, kterou jsem na internetu co se týká Sunberry zjistil a našel. Kdyby jsi měl přístup k nějakému prospektu anebo je tomu věnován nějaký článek na internetu budu vděčný za odkaz.
Sten77
Příspěvky: 150
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: AZ router x SunBerry Unipi s103

Příspěvek od Sten77 »

Dávají tam toto zařízení https://www.unipi.technology/cs/unipi-neuron-s103-p93
Spíš jde o to jestli si to můžeš nastavit sám nebo jenom Solidsun.....
Co konkrétně řešíš?
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
kucera
Příspěvky: 12
Registrován: stř úno 08, 2023 10:52 am

AZ router x SunBerry Unipi s103

Příspěvek od kucera »

Ze SolidSun(u) mi napsali:
“Výhody SunBerry Unipi s103 vG2:
• Snadné nastavení přes lokální webové rozhraní (Windows, Linux, MacOS, Android, iOS)
• Umožňuje plynule regulovat přetoky zFVE do 1f/3f bojleru pomocí polovodičové relé (SSR)
• Regulovaný proud je závislý na použitém SSR relé, standartně 10 A, lze i 20 A
Výstupy lze použít i pro mechanické relé, tedy lze zapínat libovolné spotřebiče (tepelná čerpadla, filtrace,
motory, apod)
• 4x digitální výstup sfunkcí plynulé regulace a spínání spotřebičů.
Možnost připojit teplotní čidlo a nastavit si automatický dohřev na požadovanou teplotu (Wattrouter Eco, M neumožňují)
• Možnost připojit rozšiřovací modul a spínat až 10 spotřebičů
• SunBerry komunikuje přímo směničem Goodwe ET, není třeba montovat další měřící modul/cívky,
• Pasivní chlazení – bezhlučný (Wattrouter M i AzRouter obsahuje ventilátor)
• Automatická aktualizace času přes internet”

A poslali mi
Sunberry-produktovy-list-G2.pdf
kucera
Příspěvky: 12
Registrován: stř úno 08, 2023 10:52 am

AZ router x SunBerry Unipi s103

Příspěvek od kucera »

A poslali mi pdf
Sunberry-produktovy-list-G2.pdf
(443.92 KiB) Staženo 482 x
Nic víc jsem k tomu nezjistil. Stále to nemám vyřešené / zapojené, ze jim ještě chybí nějaké díly. Takže nemohu říct nějaké praktické informace / nastavení.
Sten77
Příspěvky: 150
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: AZ router x SunBerry Unipi s103

Příspěvek od Sten77 »

Blbý je, že to neumí wifi. Jestli to chceš využít, tak tam budeš muset dotáhnout utp kabel. Případně wifi klienta s jedním RJ45 portem.
Jestli to máš ve smlouvě a zaplacený, tak bych je prudil, že nejdéle zítra to bude zapojený a funkční :D .
Jinak bych se na to vykašlal a šel jinou cestou. Předpokládám, že ti tam budou přidávat nějaká relé, utp viz. výše, instalace a nastavení. Bude tě to stát hromadu peněz a kdo ví s jakým výsledkem. Já bych beta testera nikomu zadarmo nedělal :D .
To jsi mi připomněl, že jsem to chtěl odpojit od přívodu 230V, abych ušetřil pár wattů na spotřebě :D . Jdu na to.....
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
kucera
Příspěvky: 12
Registrován: stř úno 08, 2023 10:52 am

Re: AZ router x SunBerry Unipi s103

Příspěvek od kucera »

UTP kabel tam mám, takže to je v pohodě. Mám ve smlouvě AZ router, takže dodání, instalace, zprovoznění a nastavení mam v ceně. Nicméně teď řeším přesun elektroměrového rozvaděče na fasádu, takže to ani neurguji.
kucera
Příspěvky: 12
Registrován: stř úno 08, 2023 10:52 am

Re: AZ router x SunBerry Unipi s103

Příspěvek od kucera »

Nemáte už někdo tu SunBerry Unipi od SolidSun v provozu? Je k tomu nějaký sw, kde se to nastavuje /časy dobíjení, apod./?
Jenda 77
Příspěvky: 1
Registrován: pon čer 19, 2023 5:59 pm

Re: AZ router x SunBerry Unipi s103

Příspěvek od Jenda 77 »

Návod pro SunBerry
Přílohy
Návod pro SunBerry 2023-05-15.pdf
(1.58 MiB) Staženo 468 x
kucera
Příspěvky: 12
Registrován: stř úno 08, 2023 10:52 am

Re: AZ router x SunBerry Unipi s103

Příspěvek od kucera »

Díky moc za ten návod. Mně nic ještě neposlali. Navíc to ještě ani pořádně nezprovoznili. Nejdříve nešly přetoky do bojleru, a jednotka má problém se připojit s internetem. Tak provizorně vyměnili jednotku za jinou - s nějakým starým fw, pretoky do bojleru funguji, ale stále problém s připojením - u toho konektoru bliká červená a zelená dioda. Pevné připojení normálně funguje, jednotka se připojila poprvé když ji někdy v 03/23 montovali. Tak zase budou měnit jednotku.
kubanos
Příspěvky: 10
Registrován: pon kvě 22, 2023 4:16 pm

Re: AZ router x SunBerry Unipi s103

Příspěvek od kubanos »

Zdravím všechny, rád bych navázal na předchozí komunikaci s dotazem, zda už někdo rozchodil komunikaci se střídačem pomocí Sunberry?

Ve své sestavě mám AZ router (na přetoky a ohřev bojleru).

Foto mého Sunberry se mi snad zde podaří připnout.

Podle návodu, by šlo Sunberry snad programovat (přetoky, ohřev bojleru atd.) Směřuji k tomu nahradit AZ router, který mi tedy, pokud bude fungovat Sunberry, přijde nějak navíc. Nehledě na to, že má ventilátor, v létě celkem hučí a taky asi něco žere.

FVE mi instalovala známá firma SS. Tam jsem samozřejmě vznesl dotaz, ale vzhledem k počtu klientů, se mi od nich zatím nikdo neozval. Tak zkouším zde.

Díky všem
Sunberry.png
Sunberry.png (356.81 KiB) Zobrazeno 3077 x
Výkon panelů v FVE [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 10,5
kucera
Příspěvky: 12
Registrován: stř úno 08, 2023 10:52 am

Re: AZ router x SunBerry Unipi s103

Příspěvek od kucera »

Už mi to funguje cca 5mes a v pohodě. Používám to na ten bojler. Ze začátku byly problémy, ale pak to SS zprovoznil.
armi
Příspěvky: 7
Registrován: sob pro 02, 2023 4:11 pm

Re: AZ router x SunBerry Unipi s103

Příspěvek od armi »

ja uz ji mam dle obrazu sveho
IMG20231202125723.jpg
IMG20231202125723.jpg (219.39 KiB) Zobrazeno 1773 x
armi
Příspěvky: 7
Registrován: sob pro 02, 2023 4:11 pm

Re: AZ router x SunBerry Unipi s103

Příspěvek od armi »

Když už mi ji dodali, k čemu mi je zamčená pod heslem bez možnosti cokoliv měnit - akorát žere elektřinu.
Bojler a chytrý spínač jsem si odblokoval, nicméně pak jsem zjistil, že stejně nenastavím přetoky podle obrazu svého, vybíjení baterie apod.,
tak jsem to celé přehrál na výchozí Unipi s EVOK a Node-Redem, poté dohrál homeassistant a aspoň to teď k něčemu je.
Relé pro ovládání ohřevu TUV ovládám taky, mám k dispozici si nastavit jakýkoliv vstup i výstup, v Goodwe si nastavuji kdy chci nabíjet a kdy vybíjet baterii aj.
Navíc tam má SS aktivovanou VPNku a tudíž stačí ze strany SS chtít a máte hosta ve své domácí síti, v kamerách, apod., byť věřím, že to není jejich
smysl činnosti, ale jisté bezpečnostní riziko to je.
Jo je pravda, že nepoužívám připojení Modbus, zatím se mi nechce prokousávat instrukcemi, třeba to někdo někdy někde udělá, pak si to tam dohraju.
Cmrnda
Příspěvky: 628
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: AZ router x SunBerry Unipi s103

Příspěvek od Cmrnda »

armi píše: ned pro 17, 2023 1:36 pm Když už mi ji dodali, k čemu mi je zamčená pod heslem bez možnosti cokoliv měnit - akorát žere elektřinu.
Bojler a chytrý spínač jsem si odblokoval, nicméně pak jsem zjistil, že stejně nenastavím přetoky podle obrazu svého, vybíjení baterie apod.,
tak jsem to celé přehrál na výchozí Unipi s EVOK a Node-Redem, poté dohrál homeassistant a aspoň to teď k něčemu je.
Relé pro ovládání ohřevu TUV ovládám taky, mám k dispozici si nastavit jakýkoliv vstup i výstup, v Goodwe si nastavuji kdy chci nabíjet a kdy vybíjet baterii aj.
Navíc tam má SS aktivovanou VPNku a tudíž stačí ze strany SS chtít a máte hosta ve své domácí síti, v kamerách, apod., byť věřím, že to není jejich
smysl činnosti, ale jisté bezpečnostní riziko to je.
Jo je pravda, že nepoužívám připojení Modbus, zatím se mi nechce prokousávat instrukcemi, třeba to někdo někdy někde udělá, pak si to tam dohraju.
No, u mě je nejlepší když si programuju do PRI Pico nebo ESP 32, a nemusím být zůčasněným nějakýmu světovýmu síťovýmu extrementu! Co si tam napíšeš, to na výstupu najdeš. No, a je to! Samo že jen do svý privátní sítě.
Takovýhle způsob "osvojování" znám, je to dočasné, většinou firma změní "systém" a vše je jinak. Co s tím? No zničit! Další firma vymyslí to samé akorát s proměnými parametry.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“