ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Odpovědět
BigSandy
Příspěvky: 6
Registrován: pon úno 13, 2023 3:02 pm

ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od BigSandy »

Zdar tu všici.
Ma někdo? Podělte se o zkušenosti.
Obrázek

https://www.aliexpress.com/item/1005001371428231.html

Je u toho třeba synchronyzovat ty 2 sitě?
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Plazivec »

Mám dva, 2pól i 4pól. Zkušenost je, že ten 4pól se musel taknějak zaběhnout, než přepnul bez mrknutí světel. Poprvé dokonce shodil klukovi PC. 2pól moc nepoužívám a nemám na něm automatiku, takže jenom ručně, ale jinak jsem spokojenej. Viděl jsem někde pár fotek vyhořelých. Mám ale za to, že byly přetíženy a přepnutí šlo přes to velký zatížení.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
jars10
Příspěvky: 34
Registrován: úte lis 23, 2021 1:23 am

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od jars10 »

Funguje. Se spolehlivostí jako čína.
Je dobré si zkontrolovat mechanicky kontakty, aby doléhaly. Proudovou zatížitelnost jsem si stanovil cca na čtvrtinu čínských čísel.
Nemá rád rozepínání pod velkou zátěží. Už se mi jeden roztekl, když při přepnutí správně nepřitlačil kontakt.
Občas hrozí i slepení ovládacích kontaktů a přehoření cívky. Pokud nebude moc cvičit, tak se za dohledu dá použít.
Hodně záleží na konkrétním kuse.
soami
Příspěvky: 97
Registrován: stř úno 16, 2022 10:36 am

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od soami »

Někdo tady dával rozborku a ukazoval, že nulák se o odpíná o něco málo dřív, než fáze. Což je stav, který bych zrovna nedoporučoval. Při použití těchto ATS bych osobně přepínal pouze fáze a nulák nechal propojený.
mirekcafa
Příspěvky: 101
Registrován: ned zář 04, 2022 3:46 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od mirekcafa »

jars10 píše: úte úno 14, 2023 10:43 pm Funguje. Se spolehlivostí jako čína.
Je dobré si zkontrolovat mechanicky kontakty, aby doléhaly. Proudovou zatížitelnost jsem si stanovil cca na čtvrtinu čínských čísel.
Nemá rád rozepínání pod velkou zátěží. Už se mi jeden roztekl, když při přepnutí správně nepřitlačil kontakt.
Občas hrozí i slepení ovládacích kontaktů a přehoření cívky. Pokud nebude moc cvičit, tak se za dohledu dá použít.
Hodně záleží na konkrétním kuse.
Je na něm vytištěno číslo normy , ta říká přepínání bez zátěže.....
IEC60947-6-1
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Plazivec »

soami píše: úte úno 14, 2023 11:27 pm Někdo tady dával rozborku a ukazoval, že nulák se o odpíná o něco málo dřív, než fáze. Což je stav, který bych zrovna nedoporučoval. Při použití těchto ATS bych osobně přepínal pouze fáze a nulák nechal propojený.
Jop, mám to tak.
mirekcafa píše: úte úno 14, 2023 11:45 pm Je na něm vytištěno číslo normy , ta říká přepínání bez zátěže.....
IEC60947-6-1
To jsem nenapsal, že s přepnutím čekám na zátěž menší jak max700W a i tak počítám s maximálně dvouletým provozem do výměny. Pak udělám rozborku a jsem na ty kontakty zvědav. Bral jsem tu nejsilnější variantu=125A.
A taky že to dělám max dvakrát denně. Tam a zpátky.
Jinak nechápu, co je to za blbost a k čemu je, přepínání 300x denně, jako se píše v jiném vlákně.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od josse »


jars10 píše:Funguje. Se spolehlivostí jako čína.
Je dobré si zkontrolovat mechanicky kontakty, aby doléhaly. Proudovou zatížitelnost jsem si stanovil cca na čtvrtinu čínských čísel.
Nemá rád rozepínání pod velkou zátěží. Už se mi jeden roztekl, když při přepnutí správně nepřitlačil kontakt.
Občas hrozí i slepení ovládacích kontaktů a přehoření cívky. Pokud nebude moc cvičit, tak se za dohledu dá použít.
Hodně záleží na konkrétním kuse.
Dával jsem sem fotky, 1/4 je ještě moc, 40A ATS vs. 2kW bojler. Až když jsem dal dva 40A kontakty paralelně pro fázi bojleru tak se přestal stav zhoršovat.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
BigSandy
Příspěvky: 6
Registrován: pon úno 13, 2023 3:02 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od BigSandy »

mirekcafa píše: úte úno 14, 2023 11:45 pm Je na něm vytištěno číslo normy , ta říká přepínání bez zátěže.....
IEC60947-6-1
https://shop.normy.biz/detail/76016
s přerušením napájení zátěže během přepínání a jejichž jmenovité napětí nepřekračuje AC 1 000 V nebo DC 1 500 V.
soami píše: úte úno 14, 2023 11:27 pm Někdo tady dával rozborku a ukazoval, že nulák se o odpíná o něco málo dřív, než fáze. Což je stav, který bych zrovna nedoporučoval. Při použití těchto ATS bych osobně přepínal pouze fáze a nulák nechal propojený.
No nejsem elektrikář, ale vrtalo mi v bedně, proč se přepíná fáze i nulách.
Proč nepřivést přímo nulák z měniče na společnou zemnici lištu a přepínat jen fázi.
Je to i jednodušší pro montáž.
Budu to aplikovat na 3 jističe. Tak stačí zkrátit hřeben a přivést tam fázi z toho AT. A hotovo. O nulak se starat nemusím.
mirekcafa
Příspěvky: 101
Registrován: ned zář 04, 2022 3:46 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od mirekcafa »

Na Alibabě je tohle, je tam nastavitelný čas prodlevy
https://www.alibaba.com/product-detail/ ... 25084.html
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 438
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

rovněž si pohrávám s výše zmíněným TOMZN ATS 2P . Styčné kontakty jsou z mědi , nikoli ze stříbra jak tomu bývává .
Přepínám jím pouze fáze -> dvě fáze z DS na vstupu B a jednu fázi z FVE měniče na vstupu A . Přepínám ručně kdy se mi zlíbí :D .
Nulový vodič se v blízkosti zmíněného přepínače vůbec nevyskytuje -> přepínám surové fáze doprovázené PEN jež jsou napevno spojeny v jednom uzlu :idea: .

Elektronům zdar :cloud:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
jars10
Příspěvky: 34
Registrován: úte lis 23, 2021 1:23 am

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od jars10 »

mirekcafa píše: úte úno 14, 2023 11:45 pm
jars10 píše: úte úno 14, 2023 10:43 pm Funguje. Se spolehlivostí jako čína.
Je dobré si zkontrolovat mechanicky kontakty, aby doléhaly. Proudovou zatížitelnost jsem si stanovil cca na čtvrtinu čínských čísel.
Nemá rád rozepínání pod velkou zátěží. Už se mi jeden roztekl, když při přepnutí správně nepřitlačil kontakt.
Občas hrozí i slepení ovládacích kontaktů a přehoření cívky. Pokud nebude moc cvičit, tak se za dohledu dá použít.
Hodně záleží na konkrétním kuse.
Je na něm vytištěno číslo normy , ta říká přepínání bez zátěže.....
IEC60947-6-1
Já je tam nemám. Mám asi nějaké starší kusy Yotta nebo tak nějak. Asi už se poučili.
Na druhou stranu, pokud to někdo má na přepnutí, když dojdou baterky, tak ty docházejí vlivem zátěže..
Luke
Příspěvky: 1
Registrován: stř úno 15, 2023 4:07 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Luke »

Luke

Koupil jsem také jeden 4-pol od TOMZNU na 125 A pro zapojení elektrocentrály do RD při výpadku sítě pro napájení čerpadla k vůli zatápění garáže
při průtržích.
Druhý mám pro přepínání FV.Ještě jsem nezkoušel,ale díval jsem se na recenze od ALIEXPRESU , jeden tam tvrdil,že je to uvnitř pajeno k palcům pouze cínem.Možná by to chtělo přepájet natvdo stříbrnou pájkou.Nerozebíral jsem to zatím.Vyrábí to tam 5 různých firem,ale kvalita může být různá.
Mají mi zapojit FV SOLAX X3-HYBRID G4,ale ten také neřeší při blackoutu přepnutí na celý dům.Hledám zapojení pomocí stykačů.
vata
Příspěvky: 67
Registrován: pon úno 07, 2022 9:58 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od vata »

Tuhle disciplínu svěřovat číně...
Připomínám tohle schéma, jehož základ mi kdysi odsouhlasila skupinka zkušených elektrikářů, z nichž je jich pár i tady na fóru:
Přepínač sítí
Přepínač sítí
PrepinacSiti.png (40.26 KiB) Zobrazeno 8939 x
Funguje to bez jakéhokoliv zásahu už jedenáctý rok. Cena je daná zvolenými stykači, mě to tehdy vyšlo jen o něco málo dráž, než je ten diskutovaný číňan. To časové relé to trochu prodražuje, já tehdy měla jedno volné...
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Plazivec »

Dík za námět, teď to jen nakresli a zhruba vypočti cenu pro 3f DS a 1f FVE.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od brumlaj »

3f varianta od tuším Kodla mne nyní vyšla na 6678,-
Komponenty co jsem kupoval: LC1D25P7, LAD6K10M, LAD9R1V.
Naštěstí jsem si paranoidně zkopíroval schéma. Nyní již stáhnout nepřihlášenému nejde. Možná nám to Kodl zpřístupní i zde.
Dagus
Příspěvky: 211
Registrován: ned pro 26, 2021 11:18 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Dagus »

Já vám to klidně postnu, ať mě klidně zavřou.
Přílohy
Screenshot_20230227_202824_Chrome.jpg
Screenshot_20230227_202824_Chrome.jpg (632.16 KiB) Zobrazeno 8521 x
tomas
Příspěvky: 301
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od tomas »

Ty ATS GEYA
https://www.aliexpress.com/item/1005002 ... 02P8WnssJ8

Mají to mechanické provedení a hlavní kontakty v lepším provedení než ty ostatní značky stejného ATS. Dokonce je tam i vložka kluzného ložiska.
Bohužel ale mají tam výrobní vadu - chybu v zapojení mikrospínačů cívek. Mikrospínačem vypínají usměrněný proud co teče přes tu přepínací cívku. Takže je to spíše taková svářečka kontaktů. Mikrospínač to nemá šanci vypnout a cívka shoří.
svařený kontakt mikrospínače
svařený kontakt mikrospínače
welded_contact.jpg (470.8 KiB) Zobrazeno 7680 x
welded_contact_2.jpg
welded_contact_2.jpg (415.41 KiB) Zobrazeno 7680 x
Je nutné to přepojit, ty mikrospínače napojit na AC vstup do usměrňovače a vypínat ty cívky ještě před usměrněním.
oprava zapojení
oprava zapojení
repair_connection.jpg (389.81 KiB) Zobrazeno 7680 x
Také je možné použít i cívky z jiných přepínačů (pokud už vám shořeli) ty TOMZN mají usměrňovač až na cívce takže se připojují do místa s AC napětím.
Ty TOMZN mají zase mizerné hlavní kontakty. Takže to skládám tak, že z vadného TOMZN a GEYA udělám jeden funkční :)
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Plazivec »

Nemáš detailní fotky těch hlavních kontaktů TOMZN a GEYA k porovnání? Mám TOMZN právě z důvodu, že GEYA hoří. Musím přepínat sítě jen za malých proudů. Prozatím manuálně, ale dělám na automatice a pak už bych to neměl pod kontrolou.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 438
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

koupil sem pár Tomzů , klasický DS/generátor a FVE/DS . Zkoušel jsem odletovat kontaktní plošky na svorkách -> drží fest i při cca 300°C , takže sou pájeny tvrdou pájkou .
Následně mě zajímaly přechodové odpory :
origo čistý kontakt = 0,12mΩ
testem opálený kontakt = 0,14mΩ .

Mám verze 100A . Přemítám zda-li je fyzický rozdíl mezi 63A , 100A a 125A vzhledem ke stejné ceně v dané konfiguraci počtu pólů :?: .

Elektronům zdar :cloudy:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 438
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

ještě jeden poznatek . ATS TOMZN solar
ATS Tomzn solar.png
ATS Tomzn solar.png (197.92 KiB) Zobrazeno 7519 x
se neumí přepnout na solární vstup v případě výpadku DS či DS fáze jež je zapojena na svory BR+BN . Zapojení je jiné než-li u klasické verze DS/generátor a to že obě přepínací cívky jsou napájeny pouze z DS . Solární ovládací svorky AR+AN vedou do zpožďovače končí na 24VDC cívce ovládacího relé . Toto relé sepne , není-li 230VAC na svorkách BR+BN , nic se nestane :? .

Elektronům zdar :cloudy:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
Cmrnda
Příspěvky: 615
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Cmrnda »

Ať žije retrománie! Takovýhle harampádí sme měli když jsem se učil plný sklad. Holt, gramofonová deska je gramofonová desaka. :lol: :lol: :lol:

Mám už druhým rokem od začátku 10x SSR 100A, a dobrý.

Akorát k tomu blikání LED žárovek a LED pásků. Bez izolovaných adaptérů při přepínání sítí se mi nepovedlo snížit "blik" pod 20ms. Na Ali jsem našel měnič za pár pětek, převádí 12V na 200-280V AC/DC při 27kHz. Všechny žárovky co mám svítily na 230V DC bez problémů, a hlavně bez blikání provozu 50Hz tak bez blikání při přepnutí. U těch rachtáků je možné připojit-přidat kondenzátory před měnič i za, osobně jsem dal ze starýho PC zdroje 500uF/350V, jinak doporučuju na daleko větší napětí, obvzláště, budeli měnič použit i bez zátěže.

https://www.aliexpress.com/item/1005004 ... Qd5eObCcVF
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
tomas
Příspěvky: 301
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od tomas »

Abrams píše: úte dub 18, 2023 6:16 pm Zdravím ,

ještě jeden poznatek . ATS TOMZN solar ATS Tomzn solar.png se neumí přepnout na solární vstup v případě výpadku DS či DS fáze jež je zapojena na svory BR+BN . Zapojení je jiné než-li u klasické verze DS/generátor a to že obě přepínací cívky jsou napájeny pouze z DS . Solární ovládací svorky AR+AN vedou do zpožďovače končí na 24VDC cívce ovládacího relé . Toto relé sepne , není-li 230VAC na svorkách BR+BN , nic se nestane :? .

Elektronům zdar :cloudy:
A občas Číňan plošnáky nebo popisy poplete a ten ATS DS/generátor se chová stejně pitomě jako ten DS/solar, už se mi to stalo. Dá se to opravit, ale ten plošňák vytáhnout z TOMZN je utrpení, musí se odpájet ty ovládací svorky. U GEYA jde lehce vytáhnout bez pájení.
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 438
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,
tomas píše: stř dub 19, 2023 1:34 pm
Abrams píše: úte dub 18, 2023 6:16 pm Zdravím ,

ještě jeden poznatek . ATS TOMZN solar ATS Tomzn solar.png se neumí přepnout na solární vstup v případě výpadku DS či DS fáze jež je zapojena na svory BR+BN . Zapojení je jiné než-li u klasické verze DS/generátor a to že obě přepínací cívky jsou napájeny pouze z DS . Solární ovládací svorky AR+AN vedou do zpožďovače končí na 24VDC cívce ovládacího relé . Toto relé sepne , není-li 230VAC na svorkách BR+BN , nic se nestane :? .

Elektronům zdar :cloudy:
A občas Číňan plošnáky nebo popisy poplete a ten ATS DS/generátor se chová stejně pitomě jako ten DS/solar, už se mi to stalo. Dá se to opravit, ale ten plošňák vytáhnout z TOMZN je utrpení, musí se odpájet ty ovládací svorky. U GEYA jde lehce vytáhnout bez pájení.
Úpravu jsem dělal včerá do noci . Snadný to není , po odletování jedné zelené svorky šel plošňák ochotně ven . K zmapování drah na dps muselo ven i 4xpřepínací relé :roll: . Po úpravě plošňáku , návratu relé a sestavení následoval test . Kupodivu bez světelných a zvukových efektů :lol: . Funkce zpožděného přepnutí z DS na FVE je stále funkční :D , podstatnější je že k přepnutí na FVE nepotřebuje 230VAC z DS , stačí 230VAC z FVE :mrgreen: .

Rád bych také viděl fotku lepších kontaktů ATS GEYA , prosím :nod: .

Elektronům zdar :cloudy:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
Kodl69
Příspěvky: 1314
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Kodl69 »

Tohle je třeba důvopd, proč jsem si udělal přepínání svoje, a mám to ovládání napájený z 48V DC. A když nebude 48V, nebude proč přepínat, ale i tak to ručně pořád bude fungovat. Ten přepínač totiž asi nepočítá s ostrovním provozem...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 438
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

i ja používám stykač k přepínání -> v době kdy jsem to potřeboval nic moc nebylo . Co bylo , stálo raketu a bylo pomalý :? .

Elektronům zdar :cloudy:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“