ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Odpovědět
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Cmrnda »

eduard22 píše: sob úno 24, 2024 3:24 pm Možná se to zá být od tématu, ale začalo to mojím podivem (a tak trochu nepřímým dotazem) , s obavami, nad tím - proč vymejšlet nebezpečnej (pod zátěží přepínající) přepínač sítí, když jeden měnič umí "přepínat" sítě programovatelně(!) sám!?
Nejhorší na tom je, že si chce někdo něco postavit, sám doma zhotovit a vybere se cestou nejmenší kvality za velkou cenu.
Zrovna jsem koukal na koncáky IGBT, tak 1200V, 600A v realu jeden kus, a stojí 1.300,-Kč. Ty doby zastaralech tranzistorů, kde se jich naládovalo do kaskád mraky aby se zvedla výkonost, jsou již trochu na úbytku. Pro amatéra jsou už pryč definitvně.

A stejně ty mechanický přepínače se musí nějak řídit, má-li skutečně jít o ATS. Připojují se k PC.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 438
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,
skybor píše: sob úno 24, 2024 12:05 pm No, když už tu máme ten elektrokroužek o měničích Axpert a jejch ACDC a DCAC konverzích, co tohle?


Axpert_3kVAservicemanual.jpg

Axpert_VM_3KW.jpg
Tohle je integrovaný nabíječ jak se patří ;) . AC/DC galvanicky oddělený zdroj . U tohoto stroje nehrozí vybouchnutí kolizní reverzací DC/DC obvodů , jak to vídávám u dnešních hybrydně-kombinovaných mašin :pissedoff2: .

Elektronům zdar :cloud:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 438
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Abrams »

Vážený eduarde22 , jsem netušil že Máte hrůzu z jiskření , bouchání a hoření , to Vás musí spanovací motory děsit až na půdu .

U mašin vše v jednou je kámen úrazu v zatížení procesoru vším najednou . Až , nikoli když , něco nestihne protože toho na něj je moc , pustí proti sobě dvě sady tranzistorů je vymalováno , dýmem a smradem :pissedoff2: . Ono řídit tři H můstky z leva do prava , vzápětí z prava do leva a naopak , je banacování na ostří nože . Taková je dnes holt doba . Naštěstí je možné tyto neurotické mašiny provozovat tak , aby se fatálnímu selhání předešlo :idea: .

Elektronům zdar :cloud:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 438
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Abrams »

Cmrnda píše: sob úno 24, 2024 7:21 pm A stejně ty mechanický přepínače se musí nějak řídit, má-li skutečně jít o ATS. Připojují se k PC.
Teda , Vy máte v tomhe pravdu :shock: Každý ATS je připojený k PC . Někde i k vícero PC :D .

Elektronům zdar :cloud:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Cmrnda »

H můstek a dnešní doba? :lol: :lol: :lol:

Viděl jsem v poslední době krtka na stromě tancovat, motýla lítat pod vodou, ale H můstek? Na to se pamatuju jen matně...

https://www.aliexpress.com/item/3296200 ... ry_from%3A
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od eduard22 »

Abrams píše: sob úno 24, 2024 7:50 pm Vážený eduarde22 , jsem netušil že Máte hrůzu z jiskření , bouchání a hoření .....
Elektronům zdar :cloud:
Já ani ne ne (vím jako strojař, že spalovací motor je devacto výbuch a výheň, ale spoutané v oceli! Podobně jako oheň v kamnech 8-) , ale mojí lednici a PC to moc nevyhovuje a starší klima neumí autostart a i při drobném výpadku už znova nenaběhne a nepokračuje v činnosti a jen po obnovení proudu zaparkuje maximálně :-( A taky se mi v domě pak vynuluje několik hodin co jim už nějak nefunguje záloha, neb zapomenu dycky vyměnit 9V batérku a pod. :-(

A pak ty ty čínský kontakty v ATS maj z jiskření hrůzu :lol: Sem tady četl a viděl jak je pájí někteří kucí - nadšenci už po roce provozu a zkůšali i čisté stříbro a odhořely brzo zas... :?

Co ty, jaký máš názor na ATS?
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 438
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,
Cmrnda píše: sob úno 24, 2024 11:15 pm H můstek a dnešní doba? :lol: :lol: :lol:

Viděl jsem v poslední době krtka na stromě tancovat, motýla lítat pod vodou, ale H můstek? Na to se pamatuju jen matně...

https://www.aliexpress.com/item/3296200 ... ry_from%3A
H můstek , anglicky full bridge , je téměř ve všech měničích , zdrojích i střídačích .
IGBT modul je půl most , half bridge . Dva IGBT moduly vedle sehe dají H můstek , full bridge .

Už věřím že jsi z Venuše ...

Elektronům zdar :cloud:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 438
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,
eduard22 píše: sob úno 24, 2024 11:50 pm
Abrams píše: sob úno 24, 2024 7:50 pm Vážený eduarde22 , jsem netušil že Máte hrůzu z jiskření , bouchání a hoření , to Vás musí spanovací motory děsit až na půdu .
Elektronům zdar :cloud:
Já ani ne ne (vím jako strojař, že spalovací motor je devacto výbuch a výheň, ale spoutané v oceli! Podobně jako oheň v kamnech 8-) , ale mojí lednici a PC to moc nevyhovuje a starší klima neumí autostart a i při drobném výpadku už znova nenaběhne a nepokračuje v činnosti a jen po obnovení proudu zaparkuje maximálně :-( A taky se mi v domě pak vynuluje několik hodin co jim už nějak nefunguje záloha, neb zapomenu dycky vyměnit 9V batérku a pod. :-(

A pak ty ty čínský kontakty v ATS maj z jiskření hrůzu :lol: Sem tady četl a viděl jak je pájí někteří kucí - nadšenci už po roce provozu a zkůšali i čisté stříbro a odhořely brzo zas... :?

Co ty, jaký máš názor na ATS?
Axpert King není jediný správný řešení FVE systému , je mnoho správný funkčních řešení . Elektro-mechanický přepínač sítí patří k funkčním prvkům FVE systémů . Né všem se líbí či vyhovuje , to je rozmanitost ;) .
Když by Ti výpadek 20ms pobláznil spotřebiče , online UPS je pro Tebe nejlepším řešením :) .

Máš-li na mysli mé fotky opálenýnch kontaktů , jisě Jsi četl jakými proudy to bylo 8-) . Apropo , zvádnul by King takové proudy ?

Za mě výše popsané ATS splňuje požadavky ideálního přepínače sítí , nejen pro FVE :mrgreen: . Mám v plotě elměr pro on-grid FVE čtyřkvadrant s gsm modemem přes 7 let bez jediného impulzu dodávky el. do DS :nod: . Takže spokojenost :popcorn2: .

Elektronům zdar :cloud:
Naposledy upravil(a) Abrams dne ned úno 25, 2024 5:49 am, celkem upraveno 1 x.
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od eduard22 »

Abrams píše: ned úno 25, 2024 5:47 am ......
Axpert King není jediný správný řešení FVE systému , je mnoho správný funkčních řešení . Elektro-mechanický přepínač sítí patří k funkčním prvkům FVE systémů . Né všem se líbí či vyhovuje , to je rozmanitost ;) .
Když by Ti výpadek 20ms pobláznil spotřebiče , online UPS je pro Tebe nejlepším řešením :) .
......
ad. 1 - Já si ale nemyslím, že je King jediné správné řešení FVE, jen že je coby kompaktní - vše v jednom (a propojeno programovatelně mikroprocesorem a řízeno i z mobilu vše jedinou apkou a doma jediným displejem na bedně) elegantní jednoduché řešení FVE bez byrokracie... 8-) , zejména pro ty co nejsou nadšenci a nemaj ani prachy, ani místo v hlavě ani v domě na megakomplikovanou obsáhlou strojovnu... Nakonec kámoši co maj násobně(!) dražší FVE než já (i více kWp na střeše) , za tohodle hnusu mlžného :-( , nevyrábí skoro nic a neuživí ani FVE natož celej dům a jedou 100% z DS ... :-(

ad. 2 UPS??? Jakože 2,5kW :o UPS pro klimu? A pak u každého PC, hodin, TV, Wi-Fi, kemary (aby se neustále neresetovaly...) ??? A co cena a spotřeba na prázdno vícero UPS v domě!?... :-(

To že fotky ATS byly Tvoje ani proudy si už nepamatuju. U mě by to muselo spínat při 6kW příkonu domu. (čili při 26A)

A co aspekt, že jinej systém FVE neumí "docucnout" jen rozdíl energie z DS ale přepne celou spotřebu na DS (čili za peníze) i kdyby chybělo ze střechy dočasně jen 10W? :-(
(např. ze střechy mám po ránu např. jen 2500W a spotřeba domu je typicky např. 500W a jdu uvařit kafe +2200W a tedy 200W (+vlastní spotřeba MPPT + měniče cca 100-200W) chybí a tedy hned by ATS přepl na síť a tedy bych neustále vařil kafe za peníze :-( Je to vždy jen pár minut, ale pakliže moja pere, nebo ohřívám bojler, to už trvá hodiny a energie ze střechy by byla vniveč, leda na nabíjení aku, pokud by byly prázdné výrazně. Nebo: při každém přelítajícím mraku by to neustále přepínalo mezi měničem a DS... :-( Mi toto vyrovná chvilkově vždy aku a nic mi nikde neustále nepřepíná a nepřisává z DS ani 1W 8-) )
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
pibi
Příspěvky: 111
Registrován: ned dub 23, 2023 5:25 pm
Bydliště: Východně od 3nce
Výkon panelů v FVE [Wp]: 14
Kapacita baterie [kWh]: 28

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od pibi »

eduard22 píše: ned úno 25, 2024 9:23 am ad. 2 UPS??? Jakože 2,5kW :o UPS pro klimu? A pak u každého PC, hodin, TV, Wi-Fi, kemary (aby se neustále neresetovaly...) ??? A co cena a spotřeba na prázdno vícero UPS v domě!?... :-(
Ono těch UPS nemusí být tolik, mám jednu 4kW v provozu trvale, pokud překročím zátěž 3kW, připojí se druhá 4kW. :sun2:
Ale samozřejmě je pravda, že to není tak kompaktní a levné, jako King.
PXL_20230426_022236959.jpg
PXL_20230426_022236959.jpg (715.83 KiB) Zobrazeno 780 x
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Cmrnda »

Abrams píše: ned úno 25, 2024 5:24 am Zdravím ,

H můstek , anglicky full bridge , je téměř ve všech měničích , zdrojích i střídačích .
IGBT modul je půl most , half bridge . Dva IGBT moduly vedle sehe dají H můstek , full bridge .

Už věřím že jsi z Venuše ...

Elektronům zdar :cloud:
Já zase věřím tomu že máš informace z knížky "Brouk Pytlík" :lol:

H můstek je jen jeden, není žádnej "půl" nebo "třičtvrtě". :lol: :lol: :lol:
Pro poučení jsem našel 2x schéma se čtyřmi MOSfety, jedno je můstek a druhý je paralel. Jedná se o schémata z dob kdy dnešní výkoné IGBT nebyly. Proto se používaly a mnohde ještě používají i tzv. kaskády či kombinace s nevýkonnými tranzistory. To samý platilo u NF zesilovačů. Dělaly se můstky, protože měly 2x větší výkon s danýma tranzistorama nebo IO.

Jeden tento IGBT modul a máš základ pro výkonovou dvojitou konverzi.

Odkazy:
https://www.bristolwatch.com/ele/img1/1 ... ridge.webp
https://www.bristolwatch.com/ele/img1/a ... erter.webp
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od eduard22 »

pibi píše: ned úno 25, 2024 9:39 am
eduard22 píše: ned úno 25, 2024 9:23 am ad. 2 UPS??? Jakože 2,5kW :o UPS pro klimu? A pak u každého PC, hodin, TV, Wi-Fi, kemary (aby se neustále neresetovaly...) ??? A co cena a spotřeba na prázdno vícero UPS v domě!?... :-(
Ono těch UPS nemusí být tolik, mám jednu 4kW v provozu trvale, pokud překročím zátěž 3kW, připojí se druhá 4kW. :sun2:
Ale samozřejmě je pravda, že to není tak kompaktní a levné, jako King.
PXL_20230426_022236959.jpg
:o :shock: Pěkné!
Ale právě tomuto (složitosti a drahému řešení) jsem se snažil vyhnout, i když prapůvodně jsem chtěl FVE skládat z Victronu. Pak jsem objevil Kingy :D a tím to bylo už dáno 8-)
A defacto jsou již FVE odemě současně jakousi 5kW UPS a tedy pro celej dům :D
"Trochu" ;-) rozdíl ve složitosti (a to tam nemáš na fotce aku), ne? Viz foto mojho posledního poloostrova u šváry:
(ten černej, křivej kablík vpravo k FVE nepatří :lol: )
Jištění FVE 1.jpg
Jištění FVE 1.jpg (205.5 KiB) Zobrazeno 755 x
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
leoshavla
Příspěvky: 12
Registrován: úte bře 22, 2022 9:59 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od leoshavla »

A kolik má Axpert King II 5kw vlastní spotřebu? Někde jsem četl že asi 50w
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od eduard22 »

leoshavla píše: ned úno 25, 2024 12:54 pm A kolik má Axpert King II 5kw vlastní spotřebu? Někde jsem četl že asi 50w
To sice ano i víc při zatížení, ale nezapomínat na to, že to není jen měnič, ale tři zařízení v jednom! (MPPT a AC/DC nabíječka obé až 100A a měnič) 8-)
Co je platný menší spotřeba nějakého On-Grid měniče, když neustále sosá ( i když do spotřeby) pro jistotu z DS 100-300W, pokud někdo nemá povoleny přetoky. :( Pak je lepší poloostrovní měnič ála King, co zbytečně nesosá ze sítě po většinu času prakticky nic! (AC/DC nabíječka je totiž po většinu času deaktivovaná :D ) A sosá pro sebe Slunce - což nestojí nic 8-) nebo z aku - což stojí jen menší výdrž do rána. :)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 438
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

pánové , moc mě bavíte :lol: .
eduard22 píše: ned úno 25, 2024 9:23 am A co aspekt, že jinej systém FVE neumí "docucnout" jen rozdíl energie z DS ale přepne celou spotřebu na DS (čili za peníze) i kdyby chybělo ze střechy dočasně jen 10W? :-(
(např. ze střechy mám po ránu např. jen 2500W a spotřeba domu je typicky např. 500W a jdu uvařit kafe +2200W a tedy 200W (+vlastní spotřeba MPPT + měniče cca 100-200W) chybí a tedy hned by ATS přepl na síť a tedy bych neustále vařil kafe za peníze :-( Je to vždy jen pár minut, ale pakliže moja pere, nebo ohřívám bojler, to už trvá hodiny a energie ze střechy by byla vniveč, leda na nabíjení aku, pokud by byly prázdné výrazně. Nebo: při každém přelítajícím mraku by to neustále přepínalo mezi měničem a DS... :-( Mi toto vyrovná chvilkově vždy aku a nic mi nikde neustále nepřepíná a nepřisává z DS ani 1W 8-) )
FVE systém s měničem a ATS rovněž nepřijdu o jedinou Wh z FV panelů . Když je akumulátor vybit , ATS přepne celý dům na DS a vše co vyrobí FV panely jde do akumulátoru . Po nabití akumulátoru na stanovenou mez ATS přepne celý dům na měnič . Během nabíjení akumulátoru dům jede na DS s nulovými ztrátami . V celkové bilanci za kalendářní rok FVE systém s ATS má menší spotřebu z DS než-li identický FVE systém bez ATS s docucávacím střídačem .
Beru-li v potaz dospělácký akumulátor ;) .

Cmrnda je fakt z Venuše s továrním nastavením mozkových závitů ... .

Du dělat něco konstruktivnějšího . Kámoš mi dal zdechlej kombi měnič na součástky , poněkud nekompletní - to dobré se někomu hodilo . No , nechci to zakřiknout , asi se mi jej povede oživit :worker: .

PS. : AC/DC verk v Kingovi není nabíječka - nenabíjí akumulátor . Je to pomocný zdroj střídače . K označení nabíječka by musel umět 230VAC -> 48VDC . Což neumí :? .

Elektronům zdar :sun2:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Cmrnda »

Abrams píše: ned úno 25, 2024 2:19 pm Zdravím ,
Cmrnda je fakt z Venuše s továrním nastavením mozkových závitů ... .
Elektronům zdar :sun2:
Co to? Došly argumenty s půl můstkem? :lol: :lol: :lol: S tím mechanickým rumpálem se toho moc nenaučíš. :shock: Zkus "slabikář rádoby umělce" :lol:
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
josse
Příspěvky: 871
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od josse »


Abrams píše: Elektronům zdar :sun2:
Obdivuju tvojí trpělivost :-), blbý je že ty nesmysly dumi nechce promazávat, já bych to doporučoval mazat ať to neplete někoho kdo informace hledá.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od eduard22 »

Abrams píše: ned úno 25, 2024 2:19 pm Zdravím ,

pánové , moc mě bavíte :lol: .

[.......
PS. : AC/DC verk v Kingovi není nabíječka - nenabíjí akumulátor . Je to pomocný zdroj střídače . K označení nabíječka by musel umět 230VAC -> 48VDC . Což neumí :? .

Elektronům zdar :sun2:
Ale no tak... Nabíjí aku ze sítě! A ne že ne... i když ne přímo 48V , ale s mezičlánkem prej ze 450V na 48V 8-)
No a co jako?

Jo proč by měl ATS přepnout dům zpět na měnič až je aku plně nabitá??? Proč ne dřív jeli dost Slunce? A zbytek aku doládovat tím co zbude ze střechy - co nevyužije zcela spotřeba po odlehčeňí např ihned po vypnutím konvice?
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od eduard22 »

josse píše: ned úno 25, 2024 3:41 pm
Abrams píše: Elektronům zdar :sun2:
Obdivuju tvojí trpělivost :-), blbý je že ty nesmysly dumi nechce promazávat, já bych to doporučoval mazat ať to neplete někoho kdo informace hledá.
A že ti neva spíše osobní výpady a urážky od Abramse? :-( ... A kdo je oprávněn rozhodovat o tom co je nesmysl???...
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
pibi
Příspěvky: 111
Registrován: ned dub 23, 2023 5:25 pm
Bydliště: Východně od 3nce
Výkon panelů v FVE [Wp]: 14
Kapacita baterie [kWh]: 28

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od pibi »

eduard22 píše: ned úno 25, 2024 4:46 pm Jo proč by měl ATS přepnout dům zpět na měnič až je aku plně nabitá??? Proč ne dřív jeli dost Slunce? A zbytek aku doládovat tím co zbude ze střechy - co nevyužije zcela spotřeba po odlehčeňí např ihned po vypnutím konvice?
Abrams píše:
"Po nabití akumulátoru na stanovenou mez ATS přepne celý dům na měnič"

Nemusí být do plna, já třeba používám v létě 30% zapnu síť na vstup a 35% vypnu, teď přes zimu 50% zapnu síť a 55% vypnu.
A nepoužívám ATS, bo se mi to nelíbí. Mám hezký rozvaděč s několika manuálními přepínači sítí s nulovou polohou a moc je nepoužívám.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
josse
Příspěvky: 871
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od josse »


eduard22 píše: A kdo je oprávněn rozhodovat o tom co je nesmysl???...
Naštěstí ne kdo, ale co: Fyzikální zákony :-)
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 438
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,
josse píše: ned úno 25, 2024 3:41 pm
Abrams píše: Elektronům zdar :sun2:
Obdivuju tvojí trpělivost :-), blbý je že ty nesmysly dumi nechce promazávat, já bych to doporučoval mazat ať to neplete někoho kdo informace hledá.
Nesnažím se hanit názory druhých , jde mi o vyváženost a povědomí vícero možností . Ale je to stále dokola jak na kolotoči ... .
Nehaním funkčnost FVE systémů jejich zastánců , ale vadí mi když někdo haní funkčnost odlišných FVE systémů když vím že také fungují .
Stále je hodně chytrých po jedné porci moudré kaše .

Elektronům zdar :sun2:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Kodl69 »

dnes jsem nahlídl do tohohle: Obrázek
a ten shluk drátů mě celkem vyděsil. potřeboval bych to řízení torchu překuchat, nemáte někdo namalovaný schéma té divnosti? zatím mě celkem děsí spojení modrých, žlutých a zelených drátků dohromady...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
tomas
Příspěvky: 304
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od tomas »

Mne tam děsí hlavně to, že když se na jedné straně ulomí ta ovládací páka od vypínače v zapnuté poloze, tak tu druhou stranu to bez problémů připojí k ní.
Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Kodl69 »

a už se někomu ulomila?
Máš nějaký jiný lepší řešení? Já tím budu přepínat 2x siton proti dvěma topným tělesům.
tohle https://ae01.alicdn.com/kf/H11e6ebe4036 ... b60f3X.jpg je sice mechanicky lepší, ale extrémně hlučný při přepnutí, s tím v jednom baráku být nechceš...
P.S. na přepínání bych se normálně vykašlal, ale známej si pořídil aku nádrž, která má jenom 450l a jenom jedno 6/4" šroubení, jinak nic. Už jsem mu za to vynadal, ale pořád je na mě udělat to tak, aby to fungovalo. Že jsem ho neposlal do... Samozřejmě mohl jsem tam dát mechanicky blokovaný stykače se západkama, ale zkusil jsem si to spočítat, a nějak mě to přešlo, bylo by ot dražší než zbytek systému.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“