ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Odpovědět
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od eduard22 »

Abrams píše: ned pro 03, 2023 6:31 am Zdravím ,
přepínače sou vyrobený dle číňanských norem . Naštěstí pro použití u nás stačí nepřepínat N , přepínat pouze fáze :idea: .
Jak psal tomas - N přivést pouze na ovládaví svorky , u starší humpolácké verze viz mé upravy .
Elektronům zdar :cloud:
"u nás"??? A to je kde, nebo kdo? U mě a mojho poloostrovu, NEstačí nepřepínat N!!!
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Uživatelský avatar
v600
Příspěvky: 14
Registrován: pon srp 14, 2023 8:49 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od v600 »

Ahoj nadšenci.
Taky používám čínský ATS (koupený přes Allegro z Něměcka) velmi podobné konstrukce.
Zatím funguje, má za sebou asi 20 přepnutí a z toho jedno při plné palbě (trouba+myčka, přes 5kW - vypadnul 5kW Inventor, když dcera točila knoflíkem výběru těles ve troubě po té, co je zvýšením teploty nejprve zapnula :-( )
Podle normy na něm vytištěné je určený k přepínání výhradně mimo zátěž...to není moje zjištění, hledal to někdo na MyPower.
A konstrukce by tomu odpovídala.
Spíš než o kontakty bych se bál o ty mikrospínače a přepínací cívky. Už ta mechanická prásknutí dají zabrat všem pájeným spojům.

Otázka zní:
nemáte někdo zkušenosti s takovýmhle přepínačem
https://www.aliexpress.us/item/32568050 ... US%21%21AB

Je podle popisu na 5,5 kW, takže za 5kW inventor by to vyhovovalo.
Možná by to byl způsob jak se vyhnout mechanickému přepínači, který tady propíráme...
Ale zatím jsem něco podobného u nikoho neviděl.
5x3 Solarmi, cca 7kWp (6východ+9západ), EPEVER Tracer 10420AN, 2x10kW Liion CALB, 5kW střídač EPEVER IP 5000 Plus - Jednofázový ostrov.
7xLongi, 2500W (jih, ale mizerný sklon), SITON, ohřev 160L Dražice, zatím nedodělané.
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 438
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

netuším co přesně je uvnitř za pajšl , z popisu čuju asi relátka . Řídící funkcionalita nevipadá špatně , ikdyž obdobného řízení je dosaženo i s výše diskutovaným ATS + měnič řízený napětím akumulátoru .

Osobně nemám v oblibě tajemné krabičky . Rád vidím jak to či ono funguje a zda-li funguje jak má či nefunguje kvůli tamtomu když .
Kapacita 5,5kW je poněkud úsměvná ... při 230VAC ~ 24A , to je hodnota na relátkách a instalačních stykačích . Kontakty i vzduchové mezery nicmoc .
Výše diskutovaný ATS mi imponuje provedením kontaktních prvků i vzdáleností mezi krajními polohami - jsem holt zámečník ;) .

"Podle normy na něm vytištěné je určený k přepínání výhradně mimo zátěž...to není moje zjištění, hledal to někdo na MyPower.
A konstrukce by tomu odpovídala."
Cokoli vytištěné v chině je v souladu s logikou chiňanských kšeftmoňů . Občas mývám dojem že nemají tucha co ty Euro klykyháky znamenají :lol: . Tím nesnižuji relavantnost uvedených parametrů na Vašem ATS z německýho alegra , třeba je to na hraně , nebo dumy-rezerva .

Elektronům zdar :cloud:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
Uživatelský avatar
v600
Příspěvky: 14
Registrován: pon srp 14, 2023 8:49 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od v600 »

No můj názor na velké mechanické kontakty je stejný :-)

Když to počítám, myslím si, že takové ATS u mě vydrží déle než bude životnost baterek.
Píšou 3000 mechanických cyklů/1500 elektrických cyklů.
Za půl roku provozu přepnul asi 20 (to proto, že jsem si s tím hrál), ale ve skutečnosti potřeboval přepnout asi 5x.
To by bylo asi 100 přepnutí za 10 let.
Mám konkrétně tenhle:
ATS.jpg
ATS.jpg (55.62 KiB) Zobrazeno 4547 x
Je tam spíš kvůli manželce (nebo výše zmíněné dceři), když náhodně donutí inventor k odstávce, aby nezůstaly po tmě.
Kvůli mě, nebo kvůli vybití baterky tam není - nenechávám ho přepínat, když dojde baterka.
Teď v zimě přepnu ručně na DS když je baterka na 40% a nechám dokud se nedobije - to zvládne asi za 5 dní,
když ometám panely. A pak se z toho v sobotu pere a suší...

Jen se rozhlížím po něčem nemechanickém.
Znám samozřejmě SSR relátka (s triaky nebo tranzistory), ale ta se hřejou, mají nějakou spotřebu (no i když mechanický ATS jí má taky - jednou z cívek stále teče proud) a o mechanické konstrukci zabraňující současnému sepnutí si u nich můžu nechat zdát.
Netuším, zda to jde udělat nějak jinak.
5x3 Solarmi, cca 7kWp (6východ+9západ), EPEVER Tracer 10420AN, 2x10kW Liion CALB, 5kW střídač EPEVER IP 5000 Plus - Jednofázový ostrov.
7xLongi, 2500W (jih, ale mizerný sklon), SITON, ohřev 160L Dražice, zatím nedodělané.
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 438
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

jako ve veš jiném - v jednoduchosti je síla :D . Mechanický přepínač má jisté zpoždění dané mechanickým pohybem , což téměř zaručuje nepřetažení elektrického oblouku mezi krajnimi polohami . Tranzistory , tyrystory a jiné polovodičové spínací prvky reagují v ns . Jejich bezpečí leží na správném fungování elektronického řízení .

K spotřebě - výše diskutované ATS i Vaše ATS na fotce mají trvalou spotřebu 0,nicW jedinou spotřebu u nich tvoří svítící LED diody a v jedné poloze je sepnuté malé pomorné relátko přepínající výstupní signalizační kontakty v zelených svorkách . Cívky přepánací sylové kontakty jsou činné pouze v okamžiku přepínání -> po přepnutí jsou odpojeny a nic nežerou . Narozdíl od stykačů jenž jsou sepnuty po dobu napájení elektromagnetické cívky , zmíněné ATS jsou bistabilní (stabilní v obou polohách přepnutí) .

Elektronům zdar :cloud:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
Cmrnda
Příspěvky: 631
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Cmrnda »

v600 píše: pon pro 04, 2023 3:11 pm Znám samozřejmě SSR relátka (s triaky nebo tranzistory), ale ta se hřejou
Taky se k polovodičům prodávají chladiče. Tak zkus hybrida, relé paralelně s triakem... Když teda už nevíš co by asi ...

Funguje Ti ta krabička co máš v logu? Mě teda nějak "drhne", jak se přepnou sítě, ztratí se napětí a měřák se vypne. Cožpak o to, je to normální, ale skoro pokaždý se mi vynulujou data, ještě mi to nenapočítako víc jak 4kWh. Občas se aktivuje nějakým únikovým proudem z triaků a problikává to. Jediný co je pozitivní, tak jsou velmi pěkné barvy dispeje.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Uživatelský avatar
v600
Příspěvky: 14
Registrován: pon srp 14, 2023 8:49 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od v600 »

Krabička co mám v logu :D

No funguje už od začátku.
Teď už je na ní napočítáno asi půl MWh.
Občas se chodím dívat jak vzroste spotřeba při zapnutí něčeho (a jak se mění účiník).

Mám to zapojené mezi inventor a ATS, takže při vypnutí inventoru (nebo výpadku při přetížení :-) ) se měřič taky vypne.
Za celou dobu provozu nedošlo k resetu ani jednou.
Koupil jsem ho v Polsku přes Allegro.
5x3 Solarmi, cca 7kWp (6východ+9západ), EPEVER Tracer 10420AN, 2x10kW Liion CALB, 5kW střídač EPEVER IP 5000 Plus - Jednofázový ostrov.
7xLongi, 2500W (jih, ale mizerný sklon), SITON, ohřev 160L Dražice, zatím nedodělané.
Cmrnda
Příspěvky: 631
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Cmrnda »

v600 píše: stř pro 06, 2023 10:52 am Krabička co mám v logu :D

No funguje už od začátku.
Teď už je na ní napočítáno asi půl MWh.
Občas se chodím dívat jak vzroste spotřeba při zapnutí něčeho (a jak se mění účiník).

Mám to zapojené mezi inventor a ATS, takže při vypnutí inventoru (nebo výpadku při přetížení :-) ) se měřič taky vypne.
Za celou dobu provozu nedošlo k resetu ani jednou.
Koupil jsem ho v Polsku přes Allegro.
Asi sem to zakřiknul, včera sem to resetoval a přes noc mi to naměřilo 99999kwh. Zjevně rozbitý :hooray:
Jakej máš typ?
jsou tři, s vnější snímací cívkou, s vnitřní snímací cívkou a bez možnosti měření přez cívku. Já mám s tou vnitřní cívkou, tj. měřící vodič protažený skrz modul.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Cmrnda
Příspěvky: 631
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Cmrnda »

Cmrnda píše: čtv pro 07, 2023 11:53 am jsou tři, s vnější snímací cívkou, s vnitřní snímací cívkou a bez možnosti měření přez cívku. Já mám s tou vnitřní cívkou, tj. měřící vodič protažený skrz modul.
https://eshop.evercon.cz/dc-jistice-a-p ... on-3m.html

Tenhle typ mám, akorát značkovej. :lol:
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
mirekcafa
Příspěvky: 101
Registrován: ned zář 04, 2022 3:46 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od mirekcafa »

Já mám ten samý s vnitřní cívkou kupovaný na Ali a měří dobře. Teď mám objednaný druhý za 16 USD.
Uživatelský avatar
v600
Příspěvky: 14
Registrován: pon srp 14, 2023 8:49 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od v600 »

Cmrnda píše: čtv pro 07, 2023 11:53 am
v600 píše: stř pro 06, 2023 10:52 am Krabička co mám v logu :D

No funguje už od začátku.
Teď už je na ní napočítáno asi půl MWh.
Občas se chodím dívat jak vzroste spotřeba při zapnutí něčeho (a jak se mění účiník).

Mám to zapojené mezi inventor a ATS, takže při vypnutí inventoru (nebo výpadku při přetížení :-) ) se měřič taky vypne.
Za celou dobu provozu nedošlo k resetu ani jednou.
Koupil jsem ho v Polsku přes Allegro.
Asi sem to zakřiknul, včera sem to resetoval a přes noc mi to naměřilo 99999kwh. Zjevně rozbitý :hooray:
Jakej máš typ?
jsou tři, s vnější snímací cívkou, s vnitřní snímací cívkou a bez možnosti měření přez cívku. Já mám s tou vnitřní cívkou, tj. měřící vodič protažený skrz modul.
Mám ten s měřící cívkou uvniř - vodič je protažen dírou skrz měřák.
Mám konkrétně tento (asi za 500,-) :
https://allegro.cz/nabidka/digitalni-el ... 4810269462

Dělal jsem s ním pokusy a nezáleží jakým směrem je vodič protažený.
5x3 Solarmi, cca 7kWp (6východ+9západ), EPEVER Tracer 10420AN, 2x10kW Liion CALB, 5kW střídač EPEVER IP 5000 Plus - Jednofázový ostrov.
7xLongi, 2500W (jih, ale mizerný sklon), SITON, ohřev 160L Dražice, zatím nedodělané.
Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Kodl69 »

Jste otřesně offtopic. K tomu přepínání: na místě plánovanýho použití to možná bude přepínat i několikrát denně, protože je to pro ohřev aku nádrže, kde majitel uštřil a nemá možnost druhýho topnýho tělesa. Jinej zdorj energie než elektrika v tom domě není. A zajistit přepnutí bez proudu asi nedokážu - sice můžu vypnout sitony, ale další stykač kterej napřed odpojí DS a zapne až po přepnutí tohohle aparátu? no nevím, jestli se mi tohle chce absolvovat a nedám tam raděj zrovna dva mechanicky a elektricky blokovaný stykače se západkama. Sice to bude stát dvakrát tolik, ale bude to funkční bez omezení po dobu delší než je životnost panelů...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 438
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

dva ošahávající se stykače s trvalou spotřebou jednoho z nich je dobrý v průmyslový automatizaci kde je potřeba přesná zpětná vazba .
Přepínání osamělého tělesa bojleru by jednoduchej verk stačil , ne ? Sice nedělají (nenašel jsem) 1xpřepínací , 2xpřepínací je . Dal jsem je na pár instalací coby hlavní přepínače za patou domů . Fungujou dobře . Líbí se mi spotřeba pouze při přepínání , 0,2s ? Jinak 0,000nic mžourající 3mm LED .

Mám holt rád mechanický věci :worker: .

Elektronům zdar :cloud:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
Cmrnda
Příspěvky: 631
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Cmrnda »

....Jinej zdorj energie než elektrika v tom domě není. A zajistit přepnutí bez proudu asi nedokážu....

.....dva ošahávající se stykače.....

.....Mám holt rád mechanický věci :worker: .

A co to zkombinovat se živočišnou podporou?
https://www.youtube.com/watch?v=ZNa-JHPnpgM
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od eduard22 »

:lol:
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Kodl69 »

to je fakt hodně... Ještě zjistit energetickou účinnost, tj kolik zrní a kolik křečků je potřeba na 1kWh?
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Cmrnda
Příspěvky: 631
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Cmrnda »

Kodl69 píše: ned úno 04, 2024 7:52 pm to je fakt hodně... Ještě zjistit energetickou účinnost, tj kolik zrní a kolik křečků je potřeba na 1kWh?
To sem nevěděl že cívka stykače má takový odběr... :lol: Holt, rumpál je rumpál... :o
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Kodl69 »

zkoušel jsi to někdy spočítat, kolik energie sežere jeden průmyslovej 25A stykač? LC1D25, 7VA, a pokud je jako přepínač sítí, tak jeden ze dvou je seplej pořád. Přístroje modulární jsou ze hry, protože nejde udělat mechanický blokování. 7VA*24h*365=61kWh!!! za rok, za nic! Stačí přidat západky a rázem je z toho impulsní relé, který ovládá jenom trvale sepnutý pomocný relé něco jako 4051, bere pod 1W a může být třeba na straně měniče. Ale kdo tohle neví, tak vytváří mostra z galaxie X, který mají strašlivý vlastní spotřeby a nic nepřináší uživateli, ale to je trochu jiná diskuze, kterou tady leckdo ani nechce připustit, že by se měla řešit (vlastní spotřeby měničů, ůčinnosti měničů při malých výkonech, vlastní spotřeba automatizace...) a to jsou věci, který výrazně zhoršují soběstačnost. Na příklad instalace na horské chatě, offgid, kde je v prvozu wifi, cerbo GX, kamera, pískátko na hlodavce, a jsme na 18-19W trvale. 4KWh baterky, a najednou se každý tři dny startuje centála, která má autostart při míň než 50% SOC. Na panelech vrstva zmrzlýho sněhu, prosicová- lednová tma, tj od soláru 000 nic, a tahle havěť každej den spolkne skoro 0.5kWh, tj když se baterka nabíjí centrálou na 80% , tak těch 30% SOC ze 4kWh je 1.2kWh a to je akorát na ty tři dny... Stačí vypnout kameru a pískátko na myši, a v tu chvíli je spotřeba pod 10W...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Cmrnda
Příspěvky: 631
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Cmrnda »

Kodl69 píše: ned úno 04, 2024 11:06 pm zkoušel jsi to někdy spočítat....
Co se týče impulsního relé, tak samozřejmě se ušetří, jenže v případě SSR ten příkon pro triac mřížku nebude určitě větší než 0,1W. Jenže takovýhle šetření... :?: :?: :?:
Kamery jsou na DC, pískátka na myši nefungují, a to ani v zimě, wifi je taky na DC. U měniče by šlo šetřit odpojením jednotlivých traf podle odběru, ale stejně, nestálo by za to umístit FVP někam pod střechu a přisvědcovat z vhodných míst nějakým plechem atp?
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Mex »

Ztráty u SSR zřejmě nebudou dány nepatrným výkonem pro spínání aktivního prvku, ale napěťovým úbytkem na sepnutém prvku.
Cmrnda
Příspěvky: 631
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Cmrnda »

Mex píše: pon úno 05, 2024 2:42 am Ztráty u SSR zřejmě nebudou dány nepatrným výkonem pro spínání aktivního prvku, ale napěťovým úbytkem na sepnutém prvku.
To jsem přesně čekal když sem to psal, někdo příjde s demagogií že SSR má velkou vnitřní impedanci a pod. A už je to tady! :lol:
Můžu takové co mají obdobné názory ujistit, že i při cca 2kW na relé, nezaznamenávám pokles napětí, a tudíš ztráty které by byly měřitelné a už vůbec né nějakým způsobeb znatelné.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
pibi
Příspěvky: 111
Registrován: ned dub 23, 2023 5:25 pm
Bydliště: Východně od 3nce
Výkon panelů v FVE [Wp]: 14
Kapacita baterie [kWh]: 28

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od pibi »

SSR nemá velkou vnitřní impedanci, pokud je tam triak, tak má konstantní úbytek napětí cca 0,7V, při 2kW tam teče cca 8,7A, tedy výkonová ztráta 6W, zhruba stejně, jako u stykače.
Jestli je tam mosfet s Rds v řádu desítek miliohmů, tak bude ztráta zanedbatelná.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Mex »

Cmrnda píše: pon úno 05, 2024 10:42 am
Mex píše: pon úno 05, 2024 2:42 am Ztráty u SSR zřejmě nebudou dány nepatrným výkonem pro spínání aktivního prvku, ale napěťovým úbytkem na sepnutém prvku.
To jsem přesně čekal když sem to psal, někdo příjde s demagogií že SSR má velkou vnitřní impedanci a pod. A už je to tady! :lol:
Můžu takové co mají obdobné názory ujistit, že i při cca 2kW na relé, nezaznamenávám pokles napětí, a tudíš ztráty které by byly měřitelné a už vůbec né nějakým způsobeb znatelné.
A co to je prosím za SSR?
Je-li spínacím prvkem triak nebo antiparalelní tyristory, pak je úbytek v propustném směru někde kolem 1-3V (u tyristorů je to trochu lepší než u triaků).
Pokud jsou spínacím prvkem tranzistory IGBT, tak ty mají úbytek až ke 2V.
Teoreticky nejlíp by asi vyšly SSR na bází FETů. Pro malé DC napětí je to jasná volba, ale pro AC už je to trochu složitější konstrukce a zřejmě nebude platit, že jsou bez průchozího úbytku a že impedance v sepnutém stavu bude rovna jejich Ron.

Běžné AC SSR za normální cenu používají triak nebo antiparalelní tyristory.
Tak by mě docela zajímalo, na jakém principu funguje tvůj bezeztrátový spínač.
Ne nadarmo se k SSR dodávají a montují docela mocné chladiče. Na rozdíl od stykačů, kam si asi nikdo chladič nedává.
A platí jednoduchý fyzikální princip - pokud něco hřeje, tak to má ztráty.
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Mex »

Kodl69 píše: ned úno 04, 2024 11:06 pm zkoušel jsi to někdy spočítat, kolik energie sežere jeden průmyslovej 25A stykač? LC1D25, 7VA, a pokud je jako přepínač sítí, tak jeden ze dvou je seplej pořád. Přístroje modulární jsou ze hry, protože nejde udělat mechanický blokování. 7VA*24h*365=61kWh!!! za rok, za nic!
...
Dovolím si trochu polemiky.
7VA (voltampér) není totéž co 7W (wattů).
U induktivní zátěže, což zřejmě cívka toho stykače bude, už vůbec ne.
Cmrnda
Příspěvky: 631
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Cmrnda »

pibi píše: pon úno 05, 2024 4:37 pm SSR nemá velkou vnitřní impedanci, pokud je tam triak, tak má konstantní úbytek napětí cca 0,7V, při 2kW tam teče cca 8,7A, tedy výkonová ztráta 6W, zhruba stejně, jako u stykače.
Jestli je tam mosfet s Rds v řádu desítek miliohmů, tak bude ztráta zanedbatelná.
Taky bych to tak viděl. Možná tu ztrátu bych spíše přirovnal k provoznímu napětí, jen tak naokraj.

Osobně jsem upustil od tlumivky mezi dvěma SSR jaožto přepínače sítí a přidal ještě triakový regulátor k měniči. Tím se zamezilo neodpojení triaku při posunutí fází vlivem kapacitní či indukční složky. Triakový regulátor to vyrovná.

Klasika:

https://www.aliexpress.com/item/1005004 ... 2aE2UK1n4I
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“